Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 14. a F' Donderdag 15 Februari. INLASCH. BINNENLAND. Financieel overzicht. VOOR afzonderlijke 3 inschrijvingen. gewend, dat ’t naar huis ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. En eiken avond, wanneer ’t personeel naar huis ging, liep Piet, vriendelijk dankend voor wat hij vond of hem werd toegestopt, de verschillende afdeelingen der groote druk kerij af, in ’t steeds verheugend vooruitzicht aanstonds thuis zooveel hongerige monden te kunnen stoppen, hij, die „net als de groote menschen” hard werkte, zijn best deed om de kost te verdienen. R. - Voor veertien dagen hebben wij bij de aanhaling van het artikel „pandbrieven van Hypotheekbanken” gezegd, dat dit was actueel en zeer lezenswaardig. Het belang van het publiek bij pandbrieven van Hypo theekbanken neemt nog steeds toe en wij mogen daaraan gelukkig toevoegen, tot dusverre heeft zij daarvan meer profijt dan schade gehad. Van de in Nederl. werkende Hypotheekbanken zijn er wel enkele het verkeerde pad opgegaan, doch pandbrief- houders leden daarbij eigenlijk geen schade. Enkele dier banken zagen niet serieus toe bij de taxatie van de onderpanden en werden om den tuin geleid door heeren taxateurs, want zooals met iedere categorie menschen het geval is, treft men ver trouwde, maar ook onbetrouwbare aan. De Hypotheekbanken in Nederland verstaan zich in dit opzicht met elkander en houden een register aan van taxateurs. 'Een taxa teur die dus eenmaal een bank bedriegt, ver liest direct het vertrouwen van al de bij de vereeniging van Hypotheekbank-direc- teuren aangesloten Hypotheekbanken. Op alle mogelijke wijzen zijn de Hypo theekbanken verkeerde gegevens verstrekt bij het ‘waardeeren van de onderpanden. Het meest kwam (en komt) dit voor bij nieuwe huizen en geheele straten van nieuwe huizen. De bouwondernemers hebben dan wel eens vrienden onder heeren taxateurs en ook wel worden er valsche huurcontracten op gemaakt, waarin hooger huursom staat geschreven dan feitelijk bedongen is. Dat de gevaren dus niet" geheel denk beeldig zijn en dat deze gevaren’ bij het Werken in verre landen, waarbij men voor een zeer groot deel geheel op vreemden moet afgaan riog veel grooter zijn, ligt voor de hand. De Hypotheekbanken, die begonnen zijn in den vreemde hare gelden uit te zetten, hebben niet alle evenveel succes gehad. De voetangels en klemmen hebben zij niet alle kunnen ontloopen. In het Amsterdamsch Effectenblad staat, dat van de zeven Hypo theekbanken, die thans sedert meer dan 10 jaren bestaan, slechts twee zich onge stoord hebben kunnen ontwikkelen, drie reorganiseerden, waarvan twee surséance van betaling of faillissement hebben gekend en twee zich herhaaldelijk genoodzaakt zagen wegens crisissen en oorlog in het land harer werkzaamheden tal van onder panden in te koopen, al konden zij des niettemin aan hare verplichtingen jegens pandbriefhouders blijven voldoen. Waarop vooral het Amsterd. Effectenblad met nadruk gewezen heeft, is de groote waardewisseling in vreemde landen van de onderpanden. Wij gelooven met dit blad, dat de prijzen van land zoowel als huizen in nieuwe landen als b.v. Canada en Argentinië veel meer aan wisseling bloot staat dan in ons land. Maar wij mogen niet vergeten, dat dit die directies ook zeer goed bekend is en dat zij de tegenslagen, die hare zuster-instellingen ondervonden, zooveel mogelijk trachten te ontgaan. De North. Western Pacific Hypotheekbank Canadian Pacific. 64e div. (claim) der eert, van aand. betaalbaar voor de cert, van 10 aand. met f 173.44, i> 5 - 86.72, Maatsch. v. Hypothee. Crediet in Nederland: ’t div. over ’t boekj. 1911 =z 18 pCt. div. no. 5 van volgestorte aand. betaalbaar met f 72, div. no. 22 der andere aandeelen met f 36, Arnhemsche Hypotheekbank voor Neder land: 10 pCt. dividend, betaalbaar op div. no. 31 met f 100,voor volgestorte aandeelen en met f10 op aand. met 10 pCt.-storting. Algemeene Groninger Scfieeps-Hyp.bank: div. no. 7, betaalbaar met f 10, div. 7 van de oprichtersbewijzen met f 18,50. National Railways of Mexico: div. no. 9 der cert, van le Pref. Aand. is be taalbaar met f 48,96. Sneek. Zaterdagmiddag werd door Burg, en Weth. van Sneek ten Raadhuize aanbesteed de levering der leermiddelen enz. voor de openbare lagere scholen, gedurende het jaar 1912. Ingekomen waren Gegund zijn perceel I, de leermiddelen, aan den heer R. van der Meulen alhier voor f744.49; perceel Ha, boeken, aan den heer R. Feenstra Johsz. alhier, met 10 pCt. korting; perceel Hb, het innaaien en kaften der boeken, aan denzelfden voor 4 cent' per exemplaar. Zondagmiddag ongeveer 4 uur kwamen hier de beide stoombooten van den heer Bakker uit Langweer aan. De reis naar hier, gewoonlijk een uur stoomens, had ongeveer 11 uur geduurd, daar men ruim vijf uur ’s morgens uit Langweer was vertrokken. Vooral in de Langweerder Wielen, Oudhof en Witte Brekken was het ijs nog buiten gewoon dik, zoodat men slechts langzaam kon vorderen. Na aankomst werd direct weer de thuisreis ondernomen terwijl gisteren de tocht weer gemaakt werd. Tegen den kapitein Bakker is proces verbaal opgemaakt wegens het breken van het ijs, terwijl ook de brugwachter R. Westra alhier geverbaliseerd is wegens het openen der brug over de Woudvaart. De stoombootdienst op Langweer kan dus weer als heropend beschouwd worden. Het ijs in de overige vaarten is echter nog niet verbroken, doch naar 'men ons mededeelde zal dit ook spoedig kunnen ge schieden, daar vermoedelijk morgen het verbod tot het bevaren van vaarten, in onderhoud bij de provincie, door Ged. Staten zal worden opgeheven. Daar Ged. Staten reeds last hebben ge geven tot opening van alle zeesluizen, zal door het stro,omen het ijs ook weer afnemen en kan vrij zeker spoedig de heropening der scheepvaart verwacht worden. Verschillende stoombooten maken zich, naar we vernemen, reeds gereed voor vertrek op morgen. Heeg. Door de toenemende zwakte van het ijs geraakte de vorige week de win kelier Nijdam uit Gaastmeer met een slee met kruidenierswaren door ’t ijs. Voor hem wel een schadepost, daar de goederen geheel bedorven waren. Overleden. De wisselwachter W. Wallegie, wien Za terdag op ’t stations-emplacement te Wijhe een been afgereden werd, is in het ziekenhuis te Zwolle overleden. Hij laat een vrouw en drie nog jonge kinderen na. IJs in de Zuiderzee. De postboot „Minister Havelaar” is gisteren van Urk te Enkhuizen aangekomen en weder derwaarts vertrokken. In zee was veel zwaar’ drijfijs. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4 Dat gaf dan ook een paar gelukkige uren in ’t bedompte drie-hoog-achterkamertje waar zijn groote familie huisde en bracht ’t wat licht voor hem in de steeds duistere en donkere toekomst. Dadelijk gaf hij zijn schat aan moeder, die er iets voor hem van afzonderde voor een nieuwe pet of een paar nieuwe klompen. Dan was ’t drukkers-jongmaatje den Koning te rijk en in stilte benijdden zijn broertjes en zusjes hem, dien Piet, die met zooveel geld thuis kwam. Dan zouden ze ook graag zoo groot en oud als hij willen zijn ook zelf uit mogen gaan om te dienen en dat ze hard zouden werken, hun best zouden doen, nu dat was natuurlijkAls ze nu maar eerst van school af waren. Zoo was dat ventje, niettegenstaande hij nog zoo jong was, reeds een heele steun voor zijn ouders, voor dat heele groote arbeidersgezin. schijnlijk kon, was woonde met den een schap te adsisteeren. veel op en werken, er waren moesten worden, er kwam dus zooveel kijken. Piet was dan, zoo gauw zijn leeftijd ’t toe liet, van de armenschool genomen en uitge: stuurd om te verdienen, om ook te trachten wat „in te brengen”. Zoo had hij dan op een dagblad-drukkerij een plaatsje kunnen krijgen als loopjongen. En steeds opgewekt en gewillig deed hij wat hem werd opgedragen of van hem werd verlangd. Weldra stond hij dan ook bij den meester knecht en ’t overige personeel goed aange schreven, hield men van dat vlugge baasje. Iedereen stond dus gaarne iets aan hem af, begrijpende dat ’t aan Piet dubbel en dwars besteed was. De gelukkigste dagen in ’t jaar voor hem waren Nieuwjaarsdag en Koppermaandag. Dan kreeg hij een extraatje en vooral op Koppermaandag, wanneer ook hem, evenals aan de groote knechts, zijn Koppermaandag- fooi werd uitbetaald, ja deze of gene van ’t personeel stopte hem bovendien dan vaak ook nog een kleinigheidje toe, dan voelde hij zich wel de gelukkigste van de geheele wereld. Inbraak. Gisternacht is uit de villa „Huize Ooster- beek”, gelegen aan den Leidschen Straatweg te ’s-Gravenhage, door middel van open- schuiving van een der ramen een zilveren servies, dat in een zilverkast gesloten was, ontvreemd. plaatste indertijd, meenen wij, zoowat al haar geld in de stad Spokane. Toen die stad minder goed ging fioreeren, daalden al de panden in die stad zoozeer, dat het zelfs de North. Western te moeilijk werd. Soortgelijke dingen zullen ook thans wel voorkomen, want de groote ont wikkeling, die thans op landbouwgebied in Amerika, Argentinië en Canada valt waar te nemen, moet o.i. noodwendig op een débacle uitloopen. Hoever die zich zal uitstrekken en welke gevolgen dit voor de in die landen werkende Hypotheekbanken zal hebben, kunnen wij niet geheel overzien. Wel is het ons bekend, dat enkele dier Hypotheekbanken zich hier van bewust zijn en daarom slechts gemid deld 40 pCt. der getaxeerde waarde van het onderpand verstrekken en de hypotheken slechts een 5-tal jaren laten loopen, zoodat ieder jaar een vijfde deel op de hoofdsom moet worden afgelost. Ook is het maat schappelijk kapitaal dier hypotheekbanken in verhouding tot de geplaatste pandbrie ven ongeveer de helft gunstiger dan bij de in Nederland werkende hypotheekbanken. Van de nieuwe hypotheekbanken is er ook een die met een volgestort kapitaal is be gonnen en dit kapitaal direct in solide effecten heeft belegd en niet in het bedrijf heeft gestoken. Dit dadelijk volstorten en afzonderlijk beleggen bewijst o.i. een serieuze opzet. Persoonlijk hebben wij toch iets tegen een gedeeltelijke storting van het kapitaal. Soms geeft het kwesties zooals bij de Arnhemsche Bankvereeniging. In elk geval weet het publiek niet, dat een dividend van 24 pCt. over een kapitaal waarvan slechts 10 pCt. gestort is, o.i.-eigenlijk gelijk staat met 6 pCt. dividend over een volgestort kapitaal'en maakt het niet geheel juiste gevolgtrekkingen. Maar wij dwalen af. Hier boven spraken wij over de weinig stand vastige waarde van de onroerende goederen in de vreemde landen. De schrijver van het artikel in het Amsterd. Effectenblad meent, dat ’t algemeene gevaar voor waarde vermindering wegens crisis in een zoo dicht bevolkt land als het onze minder groot is. Wij geven dit toe, maar wenschee daarbij op te merken, dat ook de waardevermin dering hier in vroegere tijden aanzienlijk is geweest, en dat ook hier wel degelijk crisissen op dat gebied voorgekomen zijn, en naar onze stellige opinie weer zullen voorkomen. Juist de groote ontwikkeling in die verre landen, waar die hypotheekbanken werken zullen eenmaal de markt van landbouw producten overvoeren, zooals voor een 20 tot 30 tal jaren de Vereenigde Staten van Noord-Amerika deden en dan, ja dan, zoo zeide ons eenmaal een directeur van een z.g. Canadeesche Hypotheekbank, zullen wij zien, wat veiliger is, een hypotheek schuld van f 60.op één hectare vrucht baar land in Canada of een 25 maal grootere hypotheekschuld ad. f 1500.op één hectare vruchtbaar land in Friesland. De gemiddelde opbrengst per hectare in Canada aan haver, tarwe en gerst is niettegen staande de veel minder zorgvuldige be werking ongeveer gelijk aan de gemiddelde opbrengst van den grond in Frankrijk en ongeveer */3 minder dan in Duitschland. Wij kunnen natuurlijk evenmin als de beste economen, de gebeurtenissen op dit gebied voorzien, doch zouden wel gaarne eens van bevoegde zijde willen vernemen, in hoeverre de hypotheekschuldenaars in de jaren van omstreeks 18801890 hier in Friesland in gebreke bleven, wegens de groote waarde vormindelingen van alle landbouw- en zuivelproducten en als gevolg daarvan zeer lage landprijzen. Wie onzer lezers kan ons hierover inlichten? En nu wij toch aan het vragen zijn, wie kan ons meedeelen of de destijds bestaande Natio nale en Rotterdamsche Hypotheekbank, in die tijden ook verliezen van beteekenis hebben geleden Intusschen beschouwen wij, alles in aan merking genomen pandbrieven van de meeste in Nederland werkende Hypotheek banken en van de oude in het buitenland werkende Hypotheekbanken als rustige en solide belegging. Zij die echter gaarne 5 pCt. van hun geld maken, vinden o.i. in de pandbrieven van de Nieuwe in het buitenland werkende banken eene aantrekkelijke en goed ge dekte belegging. De meeste menschen begrijpen echter ten minste die ondervinding hebben zeer goed, dat een vijfpereentig fonds, wat soliditeit aangaat, niet op één lijn staat met een vierpercentig stuk. Betaalbaarstelling dividenden en coupons. Pittsburgh Coal Comp. div. 4 der cert, be taalbaar met f 30,59. Een jonge strijder. Met lang gerekten gil kondigde de stoom fluit op ’t dak van ’t machine-gebouw aan, dat ’t wederom kwart voor zes was, het tijd stip, waarop ’t grootste gedeelte van het drukkerij-personeel naar huis kon gaan. Kwart voor zes, dan ging de laatste vorm met zetsel van de zetterij en was voor de zetters de dagtaak afgeloopen. Dan haastten zij zich, na zich gereinigd te hebben, zoo spoedig mogelijk ’t gebouw te verlaten, dat hen binnen zijne muren zoo lang reeds had opgesloten gehouden. Nu lang werk had kleine Piet ook niet om zijne, hier en daar meest door ouderdom gehavende blauwe kiel uit te trekken, z’n handen te wasschen Trouwens, veel tijd had hij ook niet te verliezen. Eerst moest hij nog, voordat de knechts allen vertrokken waren, de verschillende afdeelingen der druk kerij afloopen om zijn „pakjes”, die voor V-grootste gedeelte voor hem op de bokken of op een tafel reeds gereed lagen, in ont vangst nemen. Deze of gene stopte het hem reeds in ’t voorbijgaan in de handen of onder zijn kleinen arm. Dan dankte Piet den gever vriendelijk-en dat vergat hij nooit te doen De meeste knechts namen hiervan niet eens meer notitie, zij hoorden ’t niet meerdrong het nog tot hen door, dan antwoordden ze „Wel goed hoor Piet!” Men was er reeds aan joggie eiken avond voor ’t naar huis gaan, de zalen afliep om de boterhammen die van ’t schaftuur waren overgebleven, op te balen; die mocht hij dan mee naar huis nemen, waar een groot aantal, ze waren thuis met hun twaalven, broertjes en zusjes, hon gerige magen wachtte. Had Piet dan alle afdeelingen afgeloopen, dan had hij werkelijk geen handen genoeg om al die heerlijke gaven te omvatten. Die resten van twaalf-uurtjes, de meeste gepakt in een ouwe krant, stapelde hij onder zijn arm en was die opslagplaats geheel bezet, dan wist bij nog wel eenige ruimte te maken onder zijn schamel kieltje. En wat was hij dankbaar Het hinderde hem in ’t geheel niet, dat de andere jong maatjes, jongens van den zelfden leeftijd als hij, hem ook iets wilden toestoppen. Daarvoor geneerde hij zich niet en ook hen dankte hij natuurlijk. Wat was er heerlijker dan met een heele stapel boterhammen thuis te komen en vader en moeder eerst, en dan de broertjes en zusjes, te laten kiezen, wat zij ’t liefst zouden hebben De ouders van Piet waren zeer arm, wat zijn oorzaak hierin vond, dat de vader sinds langen tijd sukkelende was aan een door verwaarloosde koude-vatting opgedane borst kwaal. De verdiensten waren dus zeer ge ring. ’t Eenige wat de voorheen oogen- zoo stoere grondwerker nog doen den kruier, die in dezelfde steeg of andere lichte bood- Doch dat diepte niet al ging zijn vrouw ook al uit zooveel die onderhouden Bols wardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1