PER TELEGRAAF. F NOODLOTTIG ONGELUK. Stadsnieuws. I r G. haar geliefde den afloop dezer actie ge- ver- I OOSTERZEE, 17 Febr. 1912. Door duisternis misleid is gisteravond de predikantsvrouw Mevr. E. alhier, te water geraakt en verdronken. de gewone en de in de laatste^maanden met den papier voor onze papierfabrieken over de hooge nummers gramma boden heel wat afwisseling, een vioolkwartet werd de rij geopend, muziek klonk fraai en der piano sloot zich waardig vaardige strijkkwartet. Zang m^t pianobegeleiding kwam drie malen aan de orde en mej. V. van Zaandam gaf de aanwezigen iets goeds te genieten. Zij zingt goed geschoold, echter haar fraaie stem lijkt ons meer geschikt voor de salon zijn grond in ontevredenheid oorlogslasten. Dat Rotterdams handel heel wat be- teekent, dat stem ik den debater graag toe, maar dat is nog niet geheel Nederland. De industrie en nijverheid moeten overal bloeien. Dat de buitenlandsche fabrikanten de in voerrechten zullen betalen heb ik, zegt Spr. niet beweerd, maar zij zullen er stellig een goed deel van betalen. Dat geld komt toch ons land ten goede, en als hier meer nijver heid ontstaat, komt er meer werk. Dat een deel onzer werklieden in Duitschland in de is, stem ik toe, maar dat komt ze daar meer loon krijgen. De de ontwikkeling der Duitsche is gegeven door Bismarcks ge na de zegepraal in Er is daar nationali- vooruitgang, ’k wenschte het zich daar in de melkerijen vestigen, en dat is toch niet, wat men onder de industrie verstaat. Dat de klompenmakers uit Brabant arm zijn, kan ik niet ontkennen, maar ook in Duitschland zijn wel armoedige streken. Er zijn enkele van die vakken, of eigenlijk werk zaamheden, die niet veel kennis vorderen en ook gewoonlijk minder goed beloond worden. De ontwikkeling van Duitschlands industrie, zoo gaat de heer S. voort, heeft zich ’t sterkst ontwikkeld na den oorlog van 1870. Toen heerschte er een enorme veerkracht bij het Duitsche volk, maar toen door Bismarcks streven in 1879 de tarieven sterk verhoogd werden, heeft dat den verderen vooruitgang be lemmerd en in 1907 zijn de handelspassaten weer versterkt, toen zag men dat alleen in Berlijn 33000 werkloozen waren en de jongste verkiezingen hebben geleerd dat de arbeiders er niet tevreden zijn. Met statistie ken dient men voorzichtig te zijn, daar kan men meestal zoowel het pro als het contra uit bewijzen. De vijf gronden waarop de Spr. de tarief- wet wenscht aangenomen te zien, vinden bij mij ook geen instemming. Ik ben er van overtuigd dat de arbeiders wel getroffen zullen worden door den hoogeren prijs. De Spr. wees o.a. op de geëmailleerde waren. Als die niet meer uit Hamburg ingevoerd worden, moeten wij ze van Regout uit Maas tricht betrekken. Als er van uit het buiten land 15 pCt. belasting van wordt geheven, heeft die Nederlandsche fabriek geen con currentie meer, en zal ongetwijfeld de prijs omhoog gaan en wat voordeel daaruit voor de arbeiders zal komen, staat te beduchten. Dat de fabrikanten goede winst maken sluit dan nog niet in dat ze hun werkvolk beter zullen loonen, maar gesteld dat dit wel ge schiedt, de arbeider zal voor zijn behoeften ook iets hooger prijzen moeten betalen. En dan, er zijn ook takken van industrie die er bepaald onder zullen lijden als de tariefwet aangenomen wordt. Een moreel bezwaar is nog dat de klassenstrijd er door verscherpt zal worden, daar mag wel op gewezen worden. Van deze regeering is het dan ook vreemd, dat zij de tariefwetten wil invoeren. Uit het eigen kamp dezer regeering zijn tal van stemmen opgegaan, die het ontwerp uit den booze noemen, en de middenstands-vergade- ring te Utrecht heeft zich unaniem tegen de tariefwet verklaard. De Kamers van koop handel te Amsterdam en Rotterdam hebben zich tegen de invoerrechten verklaard en uit de Twentsche Kamer van Koophandel is een adres ingezonden, waarin duidelijk wordt uiteengezet hoe nadeelig voor de Twentsche industrie de tariefwet zal werken. Ook de landbouw is er tegen, en als men de welvaart in Groningen ziet naast den toestand in Oost-Friesland, dan is ’t te zien, hoe de protectie den Duitschen landbouw drukt. Het paardje waarop men de tariefwet wil binnenhalen is het pensioen voor ouden van dagen, dat dan, zoo heet het, door het buiten land wordt betaald. Ik gun gaarne zegt Spr., elk ouden man een pensioen, maar Mr. van Houten zei het reeds dezer dagen Troel- stra gaat niet ver genoeg. Niet alleen de oude arbeider, ook vele kleine lieden uit den middenstand hebben ’t even hard noodig. Om dat pensioen te betalen, daar zijn wel andere middelen voor, de bronnen vloeien hier te lande rijk genoeg, doch daar zal ik nu niet op ingaan, wijl ik daarmee op ander terrein zou belanden. Bij deze enkele opmerkingen wil ik het dan laten. (Applaus). Dr. BEEKHUIS wenscht den Spr. nog wel een vraag te stellen. Deze zeide, dat onze fijne visch, heerlijke vruchten en lekkere boter naar ’t buitenland gaan, en dat is zoo, maar worden die in ’t buitenland ook door de arbeiders geconsumeerd Den heer ZUUR is ’t aangenaam dat er discussie is gevolgd op zijne rede, en ook dat hij in den debater een tegenstander heeft ontdekt. Door wrijving van gedachten toch, krijgt men een beter inzicht in de zaak. Hij wil het aangevoerde nader toelichten, en meent dat zij in vele dingen tot elkander zullen komen, behalve natuurlijk het princi- pieele verschil. Dat in Engeland geen welvaart heerscht heb ik zoo gaat Spr. voort niet be weerd, maar dat heeft zijn welvaart te danken aan de afzonderlijke ligging en doordat de grondstoffen voor de industrie (ijzer en kool) daar in den bodem aanwezig zijn en boven dien door den handel met de koloniën. En toch begint Engeland in te zien dat het voorzichtig moet zijn met zijn vrijhandels politiek om niet door Duitschland overvleu geld te worden. En dan, Engeland is ook veel grooter, dat kan geen maatstaf zijn voor ons landje. Wij zitten hier tusscheu pro- tectische Staten in. Hunne waren komen hier vrij of nagenoeg onbelast binnen, en de onze moeten bij uit voer een hoog recht betalen. De Engelsche artikelen, ijzerwerken en machinerieën worden, op Java werd er op gewezen, vervangen door Duitsche. De debater heeft de groote voordeelen van ’t vrijhandelstelsel geroemd in tegenstelling met Duitschlands protectie. Ik ben zegt spreker heel dikwijls in Duitschland ge weest, en heb van de duurte niets gemerkt en er in de hotels tegen denzelfden prijs als hier gedineerd. Dat in Grouau de Nederl. werklieden telken dage weer over de grenzen komen, is niet om ’t duurder leven, maar omdat hun gezinnen in Nederland zijn. Als ’t in Duitschland werkelijk duurder leven is, waarom komen de Duitsche grensbewoners dan ook niet hier, op Nederlandschen bodem? Het socialisme in Duitschland heeft meer dan voor een concertzaal. De nuances van haar melodieus geluid zullen dan meer uit komen en ook het verstaan der interessante woorden zou in een kleiner omgeving beter zijn geweest. Evenwel wij brengen volgaarne en met instemming hulde aan ’t talent van de zangeres en de accompagnatrice, voor hun bereidwilligheid om hun medewerking voor deze avonden te verleenen. Het ’’komisch intermezzo,, was een blijspel van gewoon gehalte. De rollen werden, in aanmerking genomen den korten tijd van voorbereiding, goed gespeeld en ’t wekte dan ook wel den lachlust en bijval, wat den tweeden avond vermoedelijk nog meer het geval zal zijn. Na de pauze gaven de leden v. //Wilhelmina” een proefje van hun geoefendheid in de vrije oefeningen der gymnastiek, ’t Was een lieve verschijning, die jonge dames in hun witte robes met groen bekranst. Op dit aardige nummer volgde de voor dracht van mevr. B. die ons Tolstoï’s meester werk wDe Opstanding” vertolkte. In ver korten vorm gaf zij toch een goed geheel en kreeg men de geschiedenis van de hoofd figuur uit genoemd werk. De jeugd en hare treurige ervaring van een Russisch meisje, daarna hoe zij onschuldig wegens moord en diefstal werd veroordeeld tot 4 jaren dwang arbeid in Siberie. De treffende passages kwamen heel goed tot hun recht, met tact werd dit nogal omvangrijke fragment voor gedragen en duidelijk kwam ten slotte uit, hoe dit ongelukkige meisje, wier gemoed diep geschokt was en met afkeer werd vervuld voor de menschheid, door de opofferende liefde van den speelgenoot harer jeugd weer tot //Opstanding” kwam, zoo zelfs dat zij in ware zelfopoffering zich voor onmogelijk wist te maken. De voordracht werd toegelicht door licht beelden, doch verrassend was ook dat het spreken af en toe werd afgewisseld door zang of door orgelspel, dat achter het doek, dus uit de verte kwam. Lieflijk klonk bijv, het lied der jeugd, toen dit in de voor dracht genoemd werd, en zoo ook op andere oogenblikken. schildering morgen, in spel als uit vonden wij plaat het veroordeelde meisje vertoonde, grillige orgeltonen als het garnizoen aldaar aan sergeant Ferwerda een huldeblijk aangeboden voor de kranige wijze, waarop hij den goeden naam van het onder- officierskorps heeft weten hoog te houden door als no. 2 aan te komen in den elf stedenwedstrijd. Al de onderofficieren hadden voor dit hul deblijk bijgedragen, dat bestond uit een ver guld zilveren medaille, een enveloppe met inhoud en een album waarin de namen der schenkers. In hun tegenwoordigheid en die van eenige officieren en voorts den vader en den broeder van Ferwerda is deze op spontane wijze gehuldigd. De papier-industrie. Men meldt uit Eerbeek Het is afzet niet van gesproken. De orders in pakpapieren zeer was jaar. 01 Voetbalwedstrijd. Na eenige maanden gedwongen rust, zal morgen het bruine monster op het sport terrein weer rollen. Achilles speelt dan een wedstrijd tegen V. A. C. van Heerenveen. Daar deze vereenigingen in Heerenveen een gelijk spel speelden, zal van beide kanten alles erop gezet worden om als overwinnaar uit den strijd te treden, zoodat een mooien wedstrijd te verwachten is. Liefhebbers van het voetbalspel moeten dus niet verzuimen dezen wedstrijd te bezoeken. Bal. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Hoogen Stoevenbeld a.s. Maandagavond weer een bal organiseeien. De liefhebbers van dansen, en die zijn er hier legio, kunnen dus weer genieten van een specialen balavond. Een reclame. Bij de stads-editie van dit blad wordt heden verzonden een nummer van de Solist, tijdschrift voor de jeugd. Witmarsum, 17 Februari. In de heden gehouden raadsvergadering is tot secretaris der gemeente Wonseradeel met 8 stemmen benoemd de heer K. Salverda te Dordrecht. Op den heer J. Krol te Koudum waren 4 stemmen uitgebracht, de heer Zuidema kreeg 3 stemmen. Huldiging J. Ferwerda. In de Klanderij te Leeuwarden is gister avond namens de onderofficieren van het melkerijen toch, wijl stoot aan industrie kweekte vaderlandsliefde, den oorlog behaald, teitsgevoel en ook voor ons land, roept Spr. uit. Dat Berlijn soms zooveel werkloozen heeft, is waar, Berlijn steekt Londen en Parijs in dat opzicht naar de kroon. In die centra’s van verkeer heerscht steeds de grootste rijk dom, maar ook de grootste armoede. New- York, de deur van Amerika, voert in dat opzicht nog altoos den boventoon. De werkman zal in ons land door de tariefwet slechts een weinig meer behoeven te betalen, het meest zal het opkomen voor de meergegoeden. Uit de bijlagen-toelichting van het wetsontwerp kan men dat zien. Dat bij het verhoogde recht op emaille- waren (12 pCt. en niet 15 pCt. zooals de heer S. zei) de heeren Regout in den eersten opslag iets zullen profiteeren is heel wel mogelijk, maar als er op het artikel wat verdiend kan worden, zullen wel meerderen er zich op toeleggen. Meer loon, dit weet ieder hangt niet af van de goed hartigheid des patroons, maar veel meer regelt ’t zich naar vraag en aanbod. En als er meer fabrieken komen, zal het loon zeker omhoog gaan. De debater heeft enkele genoemde artikelen slechts kleinigheden genoemd, maar een in voer aan bijv, muziekinstrumenten van f 5.200.000, dat noem ik geen kleinigheid. De pensioenbijdrage zal niet betaald worden door de buitenlandsche fabrikanten, dat is zoo, dat heb ik ook niet gezegd, maar zij zullen er een deel toe bijdragen, ook de con sumenten zullen het mee betalen, maar dit zal meest ten laste komen van de meerge goeden, wijl het hoofdzakelijk de luxe-arti- kelen zijn die men wil verhoogen. Op de door tden heer Beekhuis gestelde vraag, of de arbeiders in het buitenland onze beste producten consumeeren antwoord ik, dat dat een goed gekozen argument is. Onze producten, die elders beter betaald worden dan hier, en ook door de verzendingskosten nog duurder worden, zullen ook daar door de meergegoeden verbruikt worden, maar toch acht ik het wel treurig, dat wij hier te lande er niet zoo veel voor kunnen geven als de buitenlanders. Spreker gaf daarna nog een overzicht van de verschillende artikelen der tariefwet om nader aan te duiden dat er bij dit wetsvoor stel met zorg getracht is om consumtie-artikelen laag te belasten fijnere wat hooger aan te slaan. Er werd met dit relaas nog al wat gevergd van ’t geduld der toehoorders, want het waren voor het meerendeel citaten uit de bij het wetsartikel gevoegde memorie van toelichting. Wij meenen dan ook hiervan geen verdere melding te moeten maken, wijl de belang stellenden dan verwezen worden naar de rijksbijlage bij dit wetsvoorstel. Spreker eindigde met nogmaals den wensch uit te spreken, dat de Tweede Kamer dit voorstel zal goedkeuren, en de gegoede burgerij wel zooveel liefde voor de oudjes zal ge voelen om zich een kleine bijdrage te ge troosten, terwijl hij verder hoopt dat het zal strekken tot opbloei onzer nijverheid, en de opbrengst de raming zal overtreffen. (Applaus). De Voorzitter brengt den Spr. die met kennis van zaken zijn onderwerp heeft be handeld zonder op politiek terrein te komen, zijn dank. Hij heeft de hoorders heel aardig op de hoogte gebracht met zijne zienswijze. Ook de heeren, die de discussie hebben ge voerd, brengt hij dank, waarop de vergade ring gesloten wordt. van zoo goed gegaan als in 1910, hoewel een bepaalde malaise niet kan worden waren moeilijk te bekomen; ook voor export minder vraag dan in het voorgaande De prijzen der meeste papiersoorten mdergingen dientengevolge eenige daling. De prijzen der grondstoffen bleven vrij wel stationair. Wel was het oude papier goed-, kooper dan in 1910, doch het houtslijp was, tengevolge van den drogen zomer, duurder en moeilijk te bekomen. Ook hars, dat ge bruikt wordt voor de lijming, was slechts tegen een hoogen prijs te bekomen. De 67-jarige echtgenoote van Visser te Bovenkarspel, bij Enkhuizen, is door haar man bij zijn thuiskomst verkoold in de kamer gevonden. Het vermoeden be staat, dat zij door het vuur van de stoof in brand is geraakt. Tel. Onlangs werden te Zutphen 2 onder wijzeressen en een onderwijzer benoemd onder voorwaarden, dat zij een bewijs van goede gezondheid moesten] overleggen, geteekend door een geneesheer, aangewezen door B. en W. Aangezien reeds vroeger in een in Noord- Holland voorkomend geval door den Minister van Binnenlandsche Zaken eene zoodanige benoeming als in strijd met de wet werd beschouwd, heeft het Hoofdbestuur van het N. O. G. zich tot de Koningin gewend met het verzoek om vernietiging van zoodanig besluit. Men meldt uit Frieslands N.-O. hoek Pas is de winter voorbij of de aardappel- handel en vervoer"7 per spoor begint weer. Waren de prijzen in den laten herfst voor Borgers 80 a 90 cent, thans werd voor deze soort door Duitsche handelaars f 1 af 1.10 geboden. Naar het zich laat aanzien zal het overhouden der aardappels dus een aardig voordeeltje opleveren. Vooral in Duitschland moet, naar men zegt, veel behoefte aan eet- aardappelen zijn en wanneer er veel vraag is zal de handel levendig blijven. We hoorden de vrees opperen, dat de felle vorst misschien in sommige hoopen een deel der knollen bedorven mocht hebben, daar de bedekking niet zwaar genoeg was. In een Dinsdagavond te Franeker ge houden vergadering, waarin 26 belangstel lenden waren opgekomen, is met algemeene stemmen tot de oprichting eener vereeniging zich ten doe) stelt eene open in het leven te roepen. De vastgesteld en een bestuur is 11 een paar met talent ge ilederen van Mej. V. en eindelijk weer een vioolkwartet, van dezelfde als in ’t begin van den avond. Wij echter dat het eerst gegeven nummer de voorkeur verdiende. Of dit aan de muziek of aan de spelers lag, durven wij niet be slissen. De heer Beekhuis bracht tot sluiting een woord van oprechten dank aan allen die zoo bereidwillig hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen avond, en ook aan den heer Timmer, die voor deze avonden gratis een piano en een orgel beschikbaar stelde. Hij beval de vacantiekolonies bij voortduring aan in de aandacht van alle aanwezigen, want ook hier ter stede blijkt het, dat vele kinderen wel behoefte hebben aan een uit stapje naar de gezonde streken, en een ver blijf in de frissche lucht. De tweede feestavond welke Vrijdagavond tegen verlaagde entreé is gehouden, was zeer druk bezocht. Met groote aandacht werd het programma gevolgd en de opgekomenen gingen zeker ook dankbaar en voldaan naar huis. Fraai klonk het, toen bij de van den kerkdienst op Paasch- werkelijkheid het zware orgel- een kerk gehoord werd. Treffend ook het oogenblik, toen een en ware de wanhoop van het onschuldig veroordeelde kind schenen te vertolken. Deze voordracht gaf een juisten kijk op de wijze, hoe Tolstoï de gebreken en ellen den van ’t Russische volk kan schetsen. Wij vonden dit nummer het glanspunt van den avond. Er volgde nog zongen tot slot musicie meenen Feestavonden. Het bestuur der afd. //Bolsward” voor vacantiekolonies heeft ten bate harer kas twee feestavonden georganiseerd. Donderdag was de opkomst bevredigend te noemen, op de lijsten voor het nemen van plaatsbewijzen was een behoorlijke belangstelling getoond, en er zal dan ook een genoegzame recette zijn, zoodat dezen zomer weer een gewenscht aantal kinderen naar Egmond zal kunnen worden gezonden om versterking en ver betering van gezondheid te erlangen. De Voorzitter van het comité, dr. Beekhuis, die zich warm voor dit doel interesseert, opende met een kort woord de bijeenkomst. De verschillende nummers van het pro- Met De het accompagnement aan bij het besloten, die bare leeszaal statuten zijn gekozen. Den veldwachter van Nieuwkuik, op surveillance zijnde, trof het, dat een gans die voor zijn voeten opvloog, met groote moeite kon stijgen. Nauwelijks was de veldwachter eenige passen verder gekomen, of de gans viel eensklaps neer. Bij nader onderzoek bleek, dat een eierwezeltje, op de gans toege schoten, met haar mee de lucht was inge gaan, en geen ander middel ziende om weer beneden te komen, de gans pardoes doodge beten had. Beneden gekomen bleek het wezeltje zoo vraatzuchtig, (dat het pas na herhaalde stokslagen losliet. Twee gemeente-ontvangers. Maandag heeft te Tegelen de beëediging plaats gehad van den nieuwen gemeente-ont- vanger. Daar de in functie zijnde gemeente ontvanger zijne betrekking als zoodanig nog niet heeft neergelegd, daar hij volgens zijn meening niet tijdelijk is aangesteld, zijn er op het oogenblik twee gemeente-ontvangers. Men is erg benieuwd naar niet alledaagsche zaak. Krasse middelen. Te Noordwolde (Fr.) wordt een voerd tegen de huisindustrie. Nadat er reeds eerder gewelddadigheden waren voorgekomen, is Dinsdagavond de woning van den thuis werker K. Stuiver met steenen gebombardeerd, welke uit een weg waren opgebroken. De politie, ofschoon onmachtig, tegen een aantal van ongeveer 200 werklieden te kunnen optreden, wist toch één in arrest te nemen en beslag te leggen op een aantal petten en 3 fietsen, welke in overhaasten aftocht werden achtergelaten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2