DAALDERS (Firma P. Cuperus,) houdt zich beleefd aanbevolen. K. Plantinga Zoon, BOLSWARD. Chateau St. Germain Firma H. DONKER, merk ZKL ZE3. OUDE BELEGEN WIJNEN. POBT, MADERA en DESSERT WIJNEN. Importeurs van COGNAC, JAMAICA RDM en BARCELONA BRANDEWIJN. I MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. GEMENGD NIEUWS. II bevelen aan hun merk: als een aangenamen en zachten BORDEAUXWIJN. Speciaal adres voor BOLSWARD. de voor. 9 r Stoomdruk Firma B. Cuperus As., Bolsward. Nieuwkuik, op een gans die Valsch geld. Bij de politie te Amsterdam zijn gisteren twee valsche rijksdaalders gedeponeerd. Uit den trein gesprongen. Dinsdagavond gelukte het te Bunde een gevangene, circa 18 jaar oud, onder geleide van één agent van politie en bestemd voor Nijmegen, uit den sneltrein die ten 6.11 uur uit Maastricht vertrekt, te springen en te vluchten. Onmiddellijk werd door den veldwachter Boetskens, vergezeld van een Workum, 16 Febr. De stoombootdienst tusschen Bolsward en Workum, Kapt. Faber Zoon, is wederom volledig hervat. van Kapt. Groenhof Bolsward, omdat de Heegermeer nog niet dag de verleider, in de gedaante van een geheimen agent der Russische regeering, die wellicht van de treurige omstandigheden gehoord had en den luitenant zestigduizend gulden aanbood, zoo hij een plan van de vesting Posen wilde leveren aan de Russische regeering. Door dit groote bedrag verblind, besloot de officier het te probeeren. Maar hij kon geen plan van de vesting krijgen om het naar Rusland te zenden, en evenmin kon hij het teekenen op papier. Eindelijk kwam zijn bruid op het denkbeeld, dat hij het plan zou tatoueeren op haar rug. Onder groote moeilijkheden en zware pijn, die het meisje leed, werd het Men denkt dat het eene Engelsche is. Zij is ter waarneming in een gesticht opgenomen. Het getatoueerde vestingplan. Voor den militairen krijgsraad te Posen is een spionnage-proces aanhangig, dat naar een verhaal in de Budapester Presse een zeer romantischen grond heeft. Een jong Duitsch officier, arm als een kerkmuis, geerd met een Zij wilden zoo mogelijkheid om I onbezoldigd rijksveldwachter, in de geheele omgeving tot laat in den nacht een streng onderzoek ingesteld, maar zonder resultaat de vluchteling kon niet worden achterhaald. L. K. Het uitroeien van merels. Verbazend groot is het aantal merels, dat in de laatste maanden gevangen is in de omstreken van Ulicoten (N.-Br.). Niet alleen kinderen, doch ook groote menschen houden zich met dit vogelmoorden bezig. In heg of schaarhout wordt een klein net ferticaal op gehangen in een sloot of pijp, de vogels worden opgejaagd, vliegen tegen het dunne net aan, raken er in verward, worden ge grepen en gedood. Bij opkoopers krijgt men er 7^2 cent voor. Honderden merels zijn op die wijze omgebracht. Wij vernamen, dat twee jongens in een schaarbosch ongeveer 100 merels hebben gevangen. ’t Is waarlijk te betreuren dat deze vogels, die door hun fraai uiterlijk en door hun heerlijk gefluit aller sympathie ten volle verdienen, zoo worden vervolgd. Bovendien is de merel zeer nuttig voor landbouw, en vooral voor houtteelt, daar hij zich in hoofd zaak voedt met insecten en hunne larven. De gevangen exemplaren zijn meest man netjes, aangezien de wijfjes ons in den herfst verlaten. (Dgbl. v. N.-B.J IJs in de Zuiderzee. Donderdag heeft de motorschipper J. de Jong van Monnikendam met zijn vaartuig Z/De Gouwzee” getracht van Monnikendam uit het ijs te breken en is behouden te Mar ken aangekomen. Het ijs in het Monnikendam- mergat was nog zoo sterk, dat het personeel meermalen nabij de boot zich daarop begaf om het ijs stuk te hakken. Woensdag bracht de Marker veerschipper C. de Waart nog de poststukken van en naar het eiland over per schaats tot nabij den wal en verder per ijsvlet. Thans is de verbin ding te water hersteld voor stoom- en motor- booten. Inbraak. In de tijdelijk onbewoonde villa van de Wed. C. Terpstra, te Kortenhoef, ”ïs, naar thans bleek, Zondag j. 1. inbraak en diefstal gepleegd. Ontvreemd zijn eenige oud Japansch porseleinen borden, kommen enz., voorts zilveren voorwerpen w. o. 2 ge dreven zilveren Friesche boerenjongensbakjes, waarvan een met kraamkamer- en de ander met jachtvoorstelling. De totale waarde wordt geschat op pl. m. f 1500. De politie meent de daders op het spoor te zijn. (Hbld.) Treinbotsing. Gisternacht ongeveer 1 uur is te Baarn bij het binnenkomen van den goederentrein 1646 van de S 8., komende uit de richting Emmerik, deze trein gereden op een stil staand gedeelte van een gerangeerd worden den goederentrein. De locomotief drong geheel in een goederenwagen en beschadigde nog acht a negen wagens. Zelf werd de machine ook zwaar beschadigd. De weg werd versperd, zoodat andere goederentreinen vertraging hadden. Persoonlijke ongelukken vielen niet Gevaarlijke baldadigheid. Door de directie van het Twentsch Cen- traal-station voor electrische stroomlevering te Hengelo (O.), wordt f 100 belooning uit geloofd aan hen, die zoodanige aanwijzingen kunnen doen, dat de daders worden opgespoord, die op Zondagnamiddag j.l. een langen dunnen draad in de hoogspanningsleiding tusschen Hooge Boekel en Glanerbrug hebben geworpen, tengevolge waarvan Lonneker en Glanerbrug verstoken waren van electrisch licht en levensgevaar voor personen werd veroorzaakt! Verlies van geheugen. Dinsdag kwam er op een politiebureau van Marseille eene rijk gekleede dame, die bescherming kwam vragen, zeggende dat men haar wilde opsluiten. Deze vrouw, die tot de hooge wereld scheen te behooren, had volkomen haar geheugen verloren. Zij her innerde zich noch haren naam, noch de stad van waar zij kwam. ,/lk herinner mij enkel een groot huis, zeide zij, omringd door een tuin, waar men mij mevrouw de gravin noemde.” z/Donderdagmorgen heb ik de vlucht ge nomen, ik kwam in eene haven, waar ik mij inscheepte en ik meen mijne reis onder weg te hebben betaald. Eerst nu heb ik gehoord dat ik mij te Marseille bevind.” en De dienst op Sneek geschiedt echter over Gaast- en Zandmeer en zijn opengebroken. De schippers uit de omliggende dorpen waren hier heden Vrijdag bijna allen met hunne zeilbootjes. Het zal niet lang meer duren of de scheep vaart kan volledig worden hervat. Sneek, 16 Febr. 't Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, maakte hedenavond een 12-tal op voor ’t a.s. beroepen van een predikant, ter voorziening in de vacature, die hier na 28 Maart ontstaat door het vertrek van ds. Van Papenrecht naar Hoorn. Bax te Santpoort, Bazuin te Lobith, Bever sluis te Zuidwolde (Gr.), Brink te Ruiner- wold, Goedhuis te Hoogkarspel, Klein te Edam, De Leeuw te Klooster Ter Apel, Meindersma te ’s Hertogenbosch, Van den Nieuwenhuizen te Gerkesklooster, Poort te Den Helder, Dr. Swart te Huins en Lyons, Sijpkens te Krommenie. In de Kruizebroederstraat kwam Woensdag een handkar van den heer-S. H. in zoodanige aanraking met een der groote spiegelruiten in het magazijn van de firma Gebr. Bervoets, dat de ruit vernield werd. Den schilder U. de Wit overkwam Woensdagavond ongeveer half zes in zijn werkplaats aan den Verl. Westersingel een ongeval met een benzinelamp, waardoor zijn rechterarm nog al ernstig werd gebrand. Spoedig werd de arm met ongekookte lijnolie bestreken en dr. P. ontboden, die een verband legde. De patiënt moet hevige pijnen hebben uitgestaan. Het verbod tot het bevaren van de kanalen, in onderhoud en beheer bij de provincie, is Woensdag door Gedeputeerde Staten opgeheven. Dinsdagavond werd door de Kamer van Koophandel alhier daartoe een telegrafisch verzoek tot Ged. Staten gericht en Woensdag middag kwam het telegrafisch antwoord van den Commissaris der Koningin in, dat het zooeven genoemde verbod was ingetrokken. Vanwege de Kamer werd hiervan ten spoedigste mededeeling gedaan aan verschil lende belanghebbenden. Eenige stoombooten begonnen daarop reeds dadelijk het ijs in de vaarten te breken. Op vele plaatsen ging dit niet zoo gemak kelijk; hier en daar had hel ijs nog een respectable dikte, doch heden Vrijdag waren reeds bijna alle vaarwaters op onze stad voor de scheepvaart open en waren reeds tal van stoombooten aangekomen of vertrokken. ’t Behoeft nauwelijks gezegd dat met de heropening der vaart, die sedert Maandag 15 Januari gestremd was, er heel wat be drijvigheid aan los- en laadplaatsen was. „Jacob Kwast" naar Amerika. De zangvereeniging Jacob Kwast” te Wognum ontving van een impressario te Holland in den staat Michigan in Noord- Amerika de uitnoodiging tot een tournée door de middenstaten van Noord-Amerika. Of de uitnoodiging werd aangenomen, is nog niet bekend. was geënga- dame, die ook niets bezat, graag trouwen, maar de het te doen, ontbrak. Daar naderde op een van een regeering, die wellicht geheele plan op haar rug getatoueerd. Toen het gereed was vertrok de jonge dame naar Warschau."'^Geïntroduceerd door den'Rus- sischen geheimen agent, werd zij zeer vrien delijk ontvangen door den militairen gouver neur. Haar blouse en corset uitdoende zeide zij ,/Hier is het plan.” Het werd gefotografeerd en het afgesproken bedrag werd aan de dame uitbetaald. Nadat zij in Posen teruggekeerd was, wekten de plotseling veranderde financieele omstandigheden van het jonge paar verdenking. Hij was gezien met den Russischen agent, zij was naar Warschau geweest. Eenig bewijs voor verraad was niet te vinden, maar zij werden beiden gearresteerd. In de gevangenis werd het getatoueerde JJvestingplan op den rug der jonge dame gevonden en nu staan zij terecht wegens overtreding der wet op de spionnage. Een winkeldievegge. De Parijsche recherche heeft de hand gelegd op madame Georges, de vrouw van een bediende in ee.n groot magazijn, die sinds vier jaren het beroep van winkeldievegge bleek uit te oefenen en met succes. Zij werd door een rechercheur in een winkel op den Boulevard Sebastopol betrapt, terwijl zij met een voorwerp onder haar schort ver borgen, zonder betalen den winkel wilde verlaten. Bij een gehouden huiszoeking bleek, dat de vier vertrekken van haar woning te Nolsy- le-Sec, opgepropt waren met gestolen zaken. De rechercheurs moesten eenige karren laten komen om alles naar het bureau te kunnen overbrengen. Er was minstens voor 15000 fr. aanwezig. Alles was blijkbaar van haar gading geweest. Voorwerpen van den meest uiteenloopenden aard lagen opgestapeld. De echtgenoot, die zich eerst verzet had tegen die gevaarlijke liefhebberij van zijn ega, had er verder het zwijgen toe gedaan, nadat de kleptomane hem eenige keeren de kracht van haar vuist had doen gevoelen. Madame Georges ging in de buurt door voorbeen ingetogen huisvrouw. De gevolgen van een oud bedrog. In 1898 heeft zekere Grünenthal van Staatsdrukkerij te Berlijn verscheidene dui- zende onafgewerkte bankbiljetten ontvreemd. Deze biljetten waren noch gestempeld noch genummerd daar zulks slechts gebeurt bij de uitgifte. Grünenthal had echter ook een stel letters en nummers weggenomen, om aldus de biljetten te kunnen voltooien en in om loop te brengen. Toen het bedrog bij toeval ontdekt werd twee biljetten, die hetzelfde nummer droegen, werden op de Rijksbank aangeboden waren er voor verscheidene millioenen bankbiljetten in omloop. Grünen thal pleegde zelfmoord tijdens het onderzoek en aldus was het onmogelijk de uitgebreid heid van het bedrog vast te stellen. De Regeering besloot de biljetten van Grünen thal geregeld uit het verkeer te nemen. Daarvoor waren groote voorzorgen noodig want enkel aan zeer kleine fouten kon men het bedrog herkennen en meer dan een biljet van Grünenthal doorstond het onderzoek der experts. De Rijksbank deelt nu mee dat in het laatste dienstjaar voor 200.000 mark biljetten bare leeszaal in het leven te roepen. De statuten zijn vastgesteld en een bestuur is gekozen. Den veldwachter van surveillance zijnde, trof het, dat voor zijn voeten opvloog, met groote moeite kon stijgen. Nauwelijks was de veldwachter eenige passen verder gekomen, of de gans viel eensklaps neer. Bij nader onderzoek bleek, dat een eierwezeltje, op de gans toege schoten, met haar mee de lucht was inge gaan, en geen ander middel ziende om weer beneden te komen, de gans pardoes doodge beten had. JBeneden gekomen bleek het wilde leggen op den winkel van Scharmach, den Charlottenburgschen drogist, die den methyl-alcohol in den handel bracht, waar aan een zestigtal bezoekers van het Berlijn- sche nachtasyl gestorven zijn en die nog steeds in de gevangenis zit, vond hij tot zijn verbazing den winkel bewoond door twee onbekenden. Zij hadden in dit stille verblijf, dat de politie zoo zorgvuldig had afgesloten voor de buitenwereld, sedert een dag of tien hun intrek genomen om op hun gemak alles uit het huis te sleepen, wat niet nagelvast was. Bedden, linnengoed, kleederen, meubels, bijna alles was door een kelderraam weggehaald, zonder dat de heeren gestoord waren ge worden bij dit werk der duisternis. Gemaks halve hadden de dieven zich geheel inge- kwartierd in Scharmach’s woning, waar zij des daags alles klaar legden en verpakten voor het nachtelijk vervoer van den buit. De deurwaarder heeft met zijn klerk een van de ongenoode gasten aan de politie kunnen overleveren. Spelers. Het speelhol-proces dat te Düsseldorf is gevoerd, is thans geëindigd. Zooals men zich zal herinneren, stonden daar vier personen terecht, die ook in Amsterdam bekend waren uit de dagen der speelholen-quaestie, aan geklaagd van het gelegenheid geven tot hazardspel, wat door de wet is verboden. Dr. Scbroeder, de hoofdschuldige, werd ver oordeeld tót twee maanden gevangenisstraf en een boete van 1800 gulden. De andere beklaagden kregen 14 dagen of een maand. (2W.) I BLOOKER’S CACAO -.1 Steenhouwerij A. F. CUPERUS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4