PER TELEGRAAF. i i I Fl I a 25-Jarige Echtvereeniging. Heden Zaterdag 24 Febr. 1912 herdenken onze geliefde Ouders V. van der PLAATS Ongeregeldheden te Soerabaya. Burgerlijke Stand. Officiëele Advertentiën. Verhuring van Weiland. ARBEIDSLIJSTEN. Advertentiën. Stadsnieuws. 1 I PREDIKBEURTEN. 1897 hebben de rechtsche partijen verloren 21 tot en met echtgen. Bolsward, P.S. vak- ZANTMAN vak- handels- Getrouwd B. J. S. DIJKSTRA, FRANZEN. BOLSWARD, Gehuwd: Jaarsma. Geboren: hunne Hunne dankbare Kinderen BERTHA. VOLKERT. CATHARINA GEERTRU1DA. DONALD. Modesto, Stanislaus Co., Californie. R. D. no. 3, Box 110. er na- de hun AMSTERDAM, 24 Febr. 1912. Aan de „Nieuwe Courant” werd uit Indië geseind, dat wegens gisting onder de Chineesche bevolking te Soerabaya de staat van beleg is afgekondigd. Troepen van verschillende wapens zijn gerequireerd. F. M. Harlingen, 17 Febr. 1912. Aan de „Telegraaf” werd geseind „Te Soerabaya zijn geen toko’s (winkels) geopend. Eenige Chineesche belhamels zijn gearresteerd”. Aan het Departement van Koloniën was nog geen bericht over den toestand ont vangen. R. K. telkens van 22 tot en met 24 Febr. Douwe Wouters met Obtje De gemeente-schoolarts dr. Wallenstein te Berlijn, meldt: „Ik ben over de prompte werking van het natuurlijke Franz Josef- laxeerwater, die met geen enkel ander middel zoo spoedig verkregen kon worden, buiten gewoon voldaan”. «X’l -V 's Voormiddags 9x/2 Ds. DIJKSTRA ’s Avonds Ds. FLIERINGA BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag 6 Maart 1912, voormiddags elf uur, ten Raadhuize, bij beschrijving en opbod publiek verhuren het perceel WEILAND groot 96 are 50 centiare gelegen nabij de Leeuwarder trekweg, onder Bolsward, Sectie B, no. 398, laatst in huur bij nu wijlen Lolle Slippens. Huurtijd vier jaren ingaande 5 Maart 1912. Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders van M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Zeer waarschijnlijk wordt dan ook het zoogenaamde „Lange land” verhuurd. Cursus voor Ziekenverpleging. Door de R. K. drankbestrijdingsvereeniging voor dames alhier is georganiseerd een cursus in huiselijke ziekenverpleging. Door de be reidwilligheid van Dr. Andela, kon gisteren reeds de eerste les worden gegeven. Er was blijkbaar zeer veel animo, want een 70 tal dames was opgekomen, in ’t gebouw der werklieden. De voordracht wordt toegelicht door lichtbeelden of De BURGEMEESTER van Bolsward, Gelet op de per circulaire toegezonden missive van den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, d.d. 16 Februari 1912, no. 164, le afd. A, betreffende uit-, voering arbeidswet 1911, Overwegende dat in deze gemeente vele werkgevers nog niet hebben voldaan aan de bepalingen omtrent arbeidslijsten, in art. 13 der Arbeidswet nader omschreven, Wijst bovenbedoelde werkgevers drukkelijk op, dat zij onverwijld aan bij de Arbeidswet opgelegde verplichting hebben te voldoen, en dat verdere nalatigheid onvermijdelijk strafvervolging en boete ten gevolge zoude hebben. Bolsward, 22 Februari 1912. De Burgemeester van Bolsward, M. OBERMAN. RONA CACAO. Hoewel pas sedert eenige weken in den handel, is nu reeds het aantal gebruikers dat van Houten’s „Rona” cacao verkiest boven vele andere soorten zeer talrijk. Het zal echter nog eiken dag grooter worden, want in „Rona” heeft men den juisten goed ontwikkelden cacao smaak teruggevonden, zooals die ook eigen is aan het product van den uitvinder van cacaopoeder, aan de wereldberoemde van Houten’s cacao. Daarbij is „Rona” cacao zoo krachtig dat men slechts weinig in een kop behoeft te doen om een krachtigen, smakelijken drank te hebben. In het gebruik is „Rona” daarom zoo goedkoop. Het staat reeds nu vast dat men na een geregeld gebruik niet meer met andere merken tevreden kan zijn. Ongetwijfeld wordt „Bona" de volksdrank bij uitnemend heid, ze is de beste cacao voor den prijs. Als genot- en voedingsmiddel is „Rona” cacao verre te verkiezen boven koffie en thee. Adv. Daam z. v. Pieter van der Wal en Jannetje Staal. WONSERADEEL, van 23 Febr. 1912. Gehuwd: Marten de Haan te Achlum gn Jeltje de Boer te jlgrijwerd. die den lof wegdroeg van al haar mede- tnrvleden, en ook de manier waarop zij het Andries z. v. Hille Siemensma en Pietje Jorna te Exmorra. Geertje d. v, Jan Ypma en Aafke van Sluis te Lollum. Overleden: Janneke Kuipers 60 jr. van Tjerk Goslinga te Pingjum. Zondag 25 Februari 1912. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. (Vertoeving voor de jaarl. Rek. en Verantw.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 91].} uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Longerhouw. uur van Scharnegoutum. Bij het afbreken van den Parkschouw burg te Amsterdam zijn heden twee werklieden van een stelling gevallen en ernstig gewond. eigenlijk omgekeerd, de lichtbeelden worden verklaard door de voordracht. Zeer heldere anatomische platen gaven een kijk op ’t skelet, spieren, zenuwen enz. van ’t menschelijk lichaam, terwijl eerst in ’t algemeen en daarna in bijzonderheden zal worden gehandeld over vervoer en verpleging van zieken en gewonden, over het leggen van verschillende verbanden, over inrichting van ziekenkamers, over voorzorgen tegen besmetting enz. enz. Het kan zeker zijn nut hebben, dat de verzorging en verpleging van zieken meer algemeen bekend wordt gemaakt. RECLAMES. De Voorzitter brengt ook aan ’t einde van dezen avond den Spr. dank voor zijn betoog. De heer Eerdmans heeft hem de beslissing opgedragen of ook de heerSchilthuis evengoed als de heer Zuur de zaak onpartijdig en zaakrijk heeft behandeld zonder politiek en dan meent hij te moeten zeggen: ja. Het noemen van de partijen en ’t geven van een geschiedkundig overzicht is niet de politiek zelf. Het pro en contra van ’t tarief is nu gehoord, elk voor zich zelf zal na de voorlichtingen nu wel zich een oordeel kunnen vormen. Ook de heeren die met Spreker van ge dachten hebben gewisseld alsmede de aan wezigen voor hunne verleende attentie wordt dank gebracht, waarna de vergadering wordt gesloten. wist men er heel goed te dragen en Duitschland is nu een i Nu zeide Spr. dat ook in ons land het ver mogen stijgende is, doch zegt de debater, dat zal bij ’t nieuwe tarief blijven stijgen. De middelen om oorlog te voeren heeft Duitschland wel, maar ’t zou een ramp zijn voor de industrie en dat houdt den oorlog tegen. Patrimonium is door Spr. ook genoemd. Die vereeniging heeft zich uitgesproken dat het wenschelijk is, dat er meer industrie komt, maar de buitenlandsche concurrentie maakt het onmogelijk, waarom zij het wen schelijk acht, dat althans enkele takken worden beschermd, dat zal geven meer werk, meer loon, meer brood. De Spr. heeft erkend den opbloei van Duitschland en gezegddat is niet gekomen door de protectie, maar hij verzuimde aan te geven waar ’t dan wel door kwam. Ik voor mij, zegt debater, meen dat de bloei samengaat met de tariefwet. Van 1879 tot heden heeft de Duitsche industrie haar hooge vlucht genomen. ’t Is mogelijk dat de prijzen der levens middelen iets stijgen, dat kan ik als niet- deskundige niet beoordeelen, zegt debater, maar als de inkomsten hooger zijn, zal dat voldoende opwegen tegen die duurdere prijzen. De Spr. heeft ook aangeroerd de verzekerings wetten en de billijkheid en ’t recht erkend. Als hij niet het verhoogd tarief wil, is hij verplicht een anderen en beteren weg aan te geven. Met algemeenheden komt men er niet. Dat de invoer van geen beteekenis zou zijn is debater met Spr. niet eens. Als er 12 millioen geheven kan worden volgens 5 pCt. der waarde, dan is dit 240 millioen gulden per jaar. En dan moet nog worden opgemerkt dat het voorgestelde tarief lager is dan bij alle andere protectionistische landen. De debater vindt het treurig dat aan al dat ingevoerde, waarin zoo veel werkloon zit, in Nederland niet wordt verdiend. Als het hier gemaakt wordt, zal’t de welvaart verhoogen, en alle rangen en standen zullen daarmee gebaat zijn. Onze arbeiders doen niet onder in energie bij die uit het buitenland. Wat daar gemaakt wordt, kan ook hier vervaardigd worden. Nu is de strijd ongelijk. Daar is een groot afzetterrein, kan op grooter schaal gewerkt worden en hier bijna vrij invoeren maar onze industrie stoot het hoofd op de grenzen, terwijl wij bloot staan aan de onge breidelde concurrentie van de geheele wereld. ’t Spijt mij, zoo besluit de debater, dat de Spreker het tarief als een nationale ramp beschouwt, ofschoon die uitdrukking niet van hem is maar van den secretaris der ver eeniging. Ook dat bejammer ik, en wenschte het niet vooraf zoo aangekondigd te zien 't Zou als conclusie van den Spreker aan 't einde beter op zijn plaats zijn geweest, ofschoon ik geheel instem met de conclusie die de heer Zuur trok n.l. dat de arbeider met dit tarief niet wordt bedrogen, het buiten land voor een deel de belasting zal opbrengen, veel werk zal worden geschonken aan eigen nijveren en de industrie zal opbloeien. (Applaus). De heer S. LUNTER vindt het niet aardig veel te hebben moeten hooren buiten het onderwerp. Hij had enkel verwacht een uiteenzetting van de voordeelen van het vrijhandelstelsel, en den invloed daarvan op loon en levensbehoeften. In Amerika is bijvoorbeeld de prijs heel anders dan hier, daar wordt veel hooger loon betaald, maar zijn ook sommige artikelen erg duur. De verhouding omtrent inkomsten en uitgaven daar komt het eigenlijk op aan. En hij moet ook zeggen het niet aardig te vinden, dat het verslag der vorige ver gadering hier uitgangspunt is geweest. Dat mocht men nu niet afbreken. (Applaus). De heer SCHILTHUIS. De kwestie over het verslag der vergadering (en ’t applaus bewijst dat meerdere heeren ’t met de debaters eens zijn,) is er, maar ’t is niet de eerste keer, dat twee lezingen worden gehouden over het voor en tegen. In Bussum zullen wij beiden ook spreken, en door den heer Zuur is al reeds een verslag verzocht van ’t geen ik hier heden zal zeggen, dat zal dan in Bussum wel dienst moeten doen. Wat ik overigens over die redevoering van den heer Zuur gezegd heb, is geen per soonlijk iets. Vijf millioen voor piano’s en orgels werd door mij als een drukfout be schouwd. De armoede van het Nederlandsche volk en de kwestie der spaarbanken, dat waren punten, die ik meende nader te moeten toelichten. Overigens moet men wel bedenken, dat hetgeen door den heer Zuur gezegd is, getrokken is uit de vlugschriften der „Tarief- vereeniging.” De aanvallen gelden dus niet den persoon maar die vereeniging, die ijvert voor het wetsontwerp. ’t Is natuurlijk onmogelijk het ieder naar den zin te maken, maar toch heb ik getracht in een zakelijk betoog de voordeelen van ’t vrijhandelstelsel in ’t licht te stellen. Dat ik mij niet gehouden heb uitsluitend aan ’t tarief Kolkman was omdat ik meende tevens aan te moeten geven wat er op dit gebied alzoo is afgespeeld, ’t Is onaangenaam te hooren dat ik algemeenheden heb gedebiteerd, ik meen juist concreet de zaak te hebben behandeld. De heer Eerdmans acht zich geen des kundige, maar hij zal toch wel gevoelen dat het tarief tot hooger prijzen moet leiden. Ook zal hij inzien dat ik, wilde ik duidelijk zijn, er wel melding van moest maken, dat de politiek bij het tarief is gebracht, terwijl ik toch gezegd heb, het uitsluitend als een welvaart-kwestie te willen beschouwen. In evenwel bij, mijn best te om aan te toonen dat de ervaring heeft geleerd dat de tariefwet in haar gevolgen een ramp zal zijn voor ons vaderland. (Applaus.) Arum. 23 Febr. 1912. Donderdagavond vergastte de tooneelvereeniging „Frisia” van Witmarsum de Arumers op eene opvoering van Heyermans bekend tooneelstuk „Op hoop van zegen”. Een vrij talrijke schare volgde met belangstelling het spel der uitvoerders. Volgens oordeel van velen was het een mooie avond, er werd flink gespeeld, ja soms zeer goed. Den heer D. die de leiding had, komt alle eer toe voor zijnen arbeid. Om met dilettanten een zóó moeilijk stuk op te voeren is geen kleinigheid, ’t Bleek alweer, voor de zooveelste keer, dat door inspanning en wils- kraeht ook door „liefhebbers” iets kan ge leverd worden, dat zich boven het middel matige verheft, ’t Was een gezellige, zeer mooie avond. Snaek. De Friesche Schildersbond hield hier j.l. Woensdag in ’t Hotel Schram haar jaarvergadering. Aanwezig waren een kleine 150 leden. ’t Hoofdbestuur had den bekenden heer M. Nooijen van ’s Hage uitgenoodigd voor deze vergadering, om eens wat in ’t midden te brengen over „Vakorganisatie”. Spreker herinnerde hoe ’t ambacht, na opheffing van ’t Gildewezen door R. J. Schimmelpenninck in 1896 langzamerhand in den drang geraakte. De vrije concurrentie werkte op den duur doodend, er moest verbetering komen. De Regeering begon reeds een 40 jaren geleden te begrijpen dat er aan de opleiding te veel mankeerde. Zoo ontstonden ambachtsscholen, teekenscholen, burgeravondscholen enz. Daarvoor brengt de heer Nooijen de Re geering een eeresaluut. Maar zijn de jongeren nu geholpen, de tegenwoordige patroons nog niet. „Eendracht maakt macht”, zegt spreker, ’t individu moeten we opheffen. Wat één niet kan, is licht werk voor allen te zamen. Als we voortaan ons werk op prijs be ginnen te houden, hoopt spreker dat er verbetering zal komen. De heer J. Kramer van Bolsward dankte den spreker voor alles wat deze in ’t belang van den Bond ten beste had gegeven. Meegedeeld werd, dat op een volgende jaarvergadering 40 tafereelen uit gansch Europa zullen worden vertoond; dat 15 nieuwe leden zich hadden laten inschrijven en dat de aftredende secretaris, de heer J. Kramer, tot eerelid was benoemd. (Applaus). Om aan te geven, hoe het geld voor ver zekering betaald moet worden, ja, dit is eigenlijk weer politiek. Ik meen uit de directe belas tingen, bijvoorbeeld uit de successie. Waar men zegt, dat ik lang gepraat heb over de Bolswardsche courant, en niet genoeg over het tarief, ja, ik zou over ’t tarief wel nog een uur kunnen praten, maar ik meende tegen de beweringen der „tariefvereeniging” op te moeten komen, en die zijn hier door den heer Zuur voorgelezen. Dat ik niet meer cijfers gaf wel, ik wil dan hier wel even aanstippen dat het totaal der directe belastingen bedraagt 46 millioen, en dat der indirecte 71 millioen waarvan 58 millioen accijnsen. Dat acht ik een ver keerde richting en toch wil Min. Kolkman die wanverhouding nog aandikken met 10 millioen. Om de oorzaken van Duitschlands bloei aan te geven omdat ik beweer dat die al heel weinig van ’t tarief afhangen, ja, dat eischt heel wat tijd. De ontwikkeling der economie in het Duitsche rijk in verband met producten in den grond, ijzer en kool, is iets anders dan in ons land met al zijn kanalen en vaarten. Wat in Duitschland opgaat, kan daarom hier nog niet. Ook is er in Duitschland veel gedaan aan onderwijs, maar een ervaring op gebied is toch ook, dat toen in 1907 een geldcrisis ontstond, deze nergens zoo erg was en zoo lang duurde als in Duitschland. De kunstmatige overproductie kwam daarbij in ’t spel, maar dat ligt buiten het bestek van deze bespreking. Patrimonium heeft in 1908 den wensch geuit dat Minister Kolkman zal meewerken tot verstandige bepalingen tot opbeuring der Nederl. nijverheid. Daarin ligt wat anders opgesloten, dan tariefverhooging. Als de invoerrechten zoo voordeelig werken, moest men eigenlijk alle andere belastingen afschaffen en alleen invoerrechten heffen. De tijdelijke opheffing van het invoerrecht op aardappelen in Duitschland wijst er al weer op, dat men de grenzen niet kan sluiten voor artikelen van behoefte. Een klein land kan dit nog minder, en Nederland met al zijn kanalen is aangewezen op handel en vervoer. De Twentsche nijverheid, dat moet ik ook nog even aanstippen, heeft een debouché gevonden over zee, en dat is de reden van den bloei onzer nijverheid. Spr. hoopt niet dat men terug zal gaan van het thans ge volgde stelsel ten koste van den handel. Den heer Lunter wil Spr. nog even op merken, dat Amerika een rijk is met 800 millioen menschen, de staten onderling hebben vrij ruilverkeer, ’t Zelfde zou bijv, zijn als geheel Europa onderling een geheel was op ’t gebied van industrie, handel en verkeer. De protectie voor ’t buitenland kan dan bij zulke groote lichamen ten gunste werken. Wat het betitelen van de tariefwet a!s een nationale ramp aangaat, ja, ik had ook liever gehad dat dit als conclusie, doch niet aan ’t begin voorop was gesteld, doch daar zal men zeker den secretaris niet lastig om willen vallen. Ik blijf er hebben gedaan EN EN 4 IVUl gV/kyVA U1UCLVU vu rzuivcvuuiuu A ty I UUUUVU UU AWULCVUV UaiVLJVU «V11ULVU rijk land met vele millionnairs. in 1901 en 1909 gewonnen, beweert de heer Eerdmans, maar dat is niet juist. Toen is de tariefkwestie bemanteld en gezegd voor alsnog zal die zaak moeten blijven rusten. De beslissing is dan ook niet 2 tegen 1, en meent de heer Eerdmans dat ik voorstel de Kamer te ontbinden? ’k Zal ’t wel uit het hoofd laten, ’t was bij wijze van spreken, als het eens gebeurde, zou ’t wel blijken, dat het volk geen protectie wenscht, Ook heb ik niet gezegd dat de heer Zuur op Rotterdam heeft gesmaald. In verband met de nijverheid heb ik gewezen op de be drijvigheid dier stad. Maar toch gebeurt zoo iets wel. In 1905 heeft de vereeniging „Nijverheid” de vraag gesteld: Hoe denkt men over protectie Dat tariefnummer is toen aan de regeering gezonden, en daarin werd ook betoogd wij moeten de belangen der nijverheid behartigen, dus der geheele industrie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2