DAALDERS Bij de groote duurte K. Plantinga Zoon, BOLSWARD. merk K. P. c II II Dr. H. NANNING’S Pharm. Chemische Fabriek, Den Haag. lil WWj GEMENGD NIEUWS. Met welke andere CACAO de verbruikers DE MOTOR. I Bordeaux wij nen Rijnwijnen Roode en Witte Port a Port Madera worden iedereen ten zeerste aanbevolen. Dr. NANNING’S KINADRUPPELS I I een proef nemen, de ervaring leert dat zij allen steeds terugkomen op dit niet eerder gezegd, voor nu zorgen Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. - I I L drie ver- den aldus zouden bijdragen de zekerheid en snelheid fl r 1 er drie auto’s. ze snel en eenigs- man. Uit een gemeentebericht: z/B. en W. hebben een nieuwe aanbesteding opgemaakt voor gemeente-secretaris.” na dezen moet de huisvrouw er naar omzien met haar huishoudgeld uit te komen. Hierbij wordt zij krachtig gesteund door Maggi’s Soepen in tabletten, die haar in staat stel len tot een goedkoopen prijs een voed zame en smakelijke soep te bereiden. Prijs per tablet voor 2 porties 5 cents. Alom verkrijgbaar. heeft hem van de hand gedaan, vertrouwde hem niet. Ik kreeg hem voor een prijsje... Nergens heb ik geld kunnen krijgen... Jullie zijn bedelaars, durfde men me toe voegen. Daar kon ik mee naar huis gaan. In het ministerie ontving ik de vertrouwelijke mededeeling, dat men geen vertrouwen in mij en mijn uitvinding stelde, dat ik eerst maar eens resultaten moest laten zien dan zou men mij de waardeering niet onthouden. Woorden genoeg, maar geld?... Ilona zuchtte. Ik moet vliegen, want ze willen het appa raat in de lucht in werking zien. En ik durf niet, ik durf niet... Ilona, eens had het niets gescheeld of ik had het leven er bij ingeschoten, later heb ik een man te pletter zien vallen. Sinds ik die bloedige massa heb gezien, ben ik bang geworden Ilona. Als ik het niet zeker wist... Maar het vooruit te weten, en met volle bewust heid toch te gaan... Afscheid te nemen, alles achter te laten, ook den roem... Misschien zou het met gebroken armen en beenen afloopen, maar ik ben bang voor de pijn... Veracht me daarom niet, Ilona. Dwaasheid, dwaasheid, mannieman, zeide zij. Je mag er niet aan denken. Ze zoende hem op de oogen. Komt laat ons naar buiten gaan, het heerlijke zonnetje zal die dwaze gedachten wel uit je hoofd bannen. Met kinderlijke vrees keek hij haar aan. Zul je me niet verachten, Ilona, nu ik jullie in den steek laat? Omdat ik slechts in staat ben te werken, niet om offers te brengen Zij troonde hem mee naar buiten, waar de weide in de zon te roosteren lag totdat zij eindelijk de stilte verbrak. Ik begrijp het. Je hebt gewerkt, je arbeid is je gelukt. Nu wil je ook het genot van het succes smaken, wil je zien wat je bereikt hebt. Dat is niets meer dan je goed recht, dat komt je toe... Je hebt gedaan wat je kon doen, je hebt het leven gegeven watje verplicht was, je hebt je arbeid er aan ge wijd. Waarom zoudt ge nu eraan ten offer vallen Zoover gaat je plicht niet, dat kan niemand van je vergen... Onder het loopen en praten werden ze allebei kalmer. Geruimen tijd liepen ze zwijgend Slot. Zes weken daarna vluchtte ze, een jaar later was het kindje gekomen. Hoog boven de wolken had ze met haar man gezweefd, hij zelf had haar opgeleid en met succes had ze proefvluchten gedaan. Toen was hij naar beneden gestort, maar er gelukkig heel huids afgekomen. Het toestel was bijna ge heel vernield. Het nieuwe toestel kostte handen vol geld. Zij moesten de huur uit zuinigen, want naarmate het nieuwe toestel, dat van het nieuwe apparaat zou worden voorzien, zijn voltooiing naderde, kostte het meer geld. Het dienstmeisje was ontslagen en met zijn drieën waren ze in den hangar op de weide buiten de stad getrokken, thans met het toestel waarop aller hoop gevestigd was, onder één dak. Het was wel heel primitief wonen, zoo buiten in een houten gebouw, maar zij ontwierpen steeds nieuwe plannen, deden tallooze pogingen. En schenen de zonnestralen niet vroolijk in den hangar Was het niet geriefelijk, dat kamer en keuken slechts door een plankenschot van elkaar waren gescheiden... Eindelijk was het toestel klaar gekomen Steven, fluisterde ze, vertel mij alles. Is er wat gebeurd? Iets vreeselijks, iets onover- komenlijks Heb je je niet vergist? Dat zou niet zoo erg zijn. Je zoudt immers opnieuw kunnen beginnen. Er valt ook te leeren uit een mislukte proef. Ieder mensch ondervindt in zijn leven teleurstellingen. Zeg mij nu, wat is er, ik kan alles gemakkelijk verdragen, dan dit Ilona, alles heb je voor mij opgeofferd, maar nu zul je me verafschuwen. Ik ben een lafaard. Ik heb je lief, Ilona en ik ben dol op onzen jongen... Maar dat is het h’m juist. Als ik jullie niet had, als ik alleen was... Maar ik wil en moet leven en daar om durf ik niet...... te vliegen...? Juist... dat is het... ik durf niet te vliegen. Is het toestel onbetrouwbaar? De motor is te zwak. Hoe heb ik gebedeld om het geld voor een motor te krijgen. Een flinke, krachtige goedloopende motor... Die ik nu heb is een prul. Een ander Advertentiana: Brood, Banket en Schoenwerk. Bestrijding van Bloedarmoede, Bleekzucht, Malaria (Binnenkoorts) algemeene zwakte, voortdurende Hoofdpijn en Gebrek aan eetlust. zijn alleen ECHT met den naam Dr. H. NANNING buiten op de roode doos en nevenstaand fabrieksmerk Volkomen alkoholvrlj. Prijs, f 0,75. Warns. De Kiesvereen. alhier, afd. van de Chr. Hist. Kiesvereen. Hem. Oldeph. en Noordw., hield Maandagavond eene buiten gewone vergadering om eens van gedachten te wisselen over de te volgen politieke gedragslijn. Niet alleen waren de leden opgeroepen, maar ook tal van belangstellenden, ’t Ge tal der laatsten was verrassend groot. De groote opkomst bewees, dat er, evenals op meer plaatsen, ook hier eene opwaking komt onder de Chr. Hist, kiezers. Nadat de vergadering op gebruikelijke wijze was geopend, wees de voorzitter op het doel van dit samenzijn en bracht hij de vraag te berde Hoe zullen we met het oog op de in ’t zicht zijnde verkiezingen onzen invloed op politiek gebied doen gelden Natuurlijk kwam hierbij al heel spoedig de nog be staande coalitie ter sprake. Algemeen was de wensch meer vrijheid van beweging te krijgen. Waar wij vooral in dit district (Sneek) herhaaldelijk niets hadden te doen, dan onze stem uit te brengen op candidaten die, hoe uitmuntend ook, we niet kenden en ons, zonder ons advies, werden opgedrongen die misschien den weg beter kenden in onze Oost-Indische bezittingen, dan in onzen Zuid-Westhoek, daar meende men, dat het meer dan tijd werd, hieraan een einde te maken. Wat niet weinig woog, was vooral dit, dat men het hoog noodig achtte ons beginsel//Voor Gods Woord en tegen de Revolutie” meer naar voren te brengen. Liever het vaandel omhoog geheven, dan louter om succes dit opgeborgen. z/In ons isolement ligt onze kracht”. Dit gevleugelde woord van onzen Groen van Pinksteren, drukte vrijwel het gevoelen der vergadering uit. De Kiesvereeniging heeft eer van haar werk, want staande de vergadering klom haar ledental tot 33. De Banier. Spoorwegdiefstallen. In België zijn de spoorwegdiefstallen nog aan de orde van den dag. Werklieden van de goederenloods bij het station te Brussel vonden een wagen opengebroken en vaten wijn geledigdin een andere, scheideue kisten goederen geópend en inhoud over den vloer gestrooid. In een derden wagen was een vat Bordeauxwijn gestolen. Te Doornik miste men uit een trein twee vaten wijn en een vat rhum. Uit een wagen van den trein Hamont-Antwerpen werden drie kisten met koopwaar, ter waarde van 2160 fr., gestolen. Uit een anderen trein stal men, naar gis sing in de nabijheid van Ouden-God, den inhoud van 2 reiskoffers met kleeren en voor 3000 fr. in juweelen. Op het station van Waver stal men 30 staven tin, voor een waarde van meer dan 2100 fr. t lende kleur aanbevelen, zoodat alle voor Brussel bestemde brieven roode omslagen, alle naar België geadresseerde zendingen gele en voor het buitenland bestemde brieven groene omslagen zouden hebben. Het gebruik maken van deze omslagen zou natuurlijk vrij staan, doch de administratie neemt aan, dat de autoriteiten, verzekeringsmaatschap pijen, banken, couranten, groote industrieele ondernemingen, enz., gaarne deze aanbeveling zullen opvolgen, en tot verhooging van in de verzending. De niet in de kleur zijnde zendingen zullen er niet best afkomen, vreezen we. De //Onder de streep” schrijver van het Alg. Handbl. schrijft: Kinderlijke toespraken. Wij mogen voor standers zijn van de openbare vrije school, toch kunnen we ons niet opwinden voor deze staaltjes van kinderlijken zin voor het openbaar onderwijs. Gelukkig gebeurde het niet hier; het was in Frankrijk. De onder-staats-secretaris van financiën René Besnard, woonde dezer dagen een school feest te Raon-Etape bij. De officieele gast werd gevierd. Ook toegesproken. Een der leerlingen, een meisje van twaalf jaar, sprak aldus //Namens mijn schoolkameraadjes ben ik aangewezen u de hulde over te brengen van de jeugd van Raon. In weerwil van onzen jeugdigen leeftijd begrijpen wij reeds, wat wij verschuldigd zijn aan onze dierbare open bare school, deze zoo vruchtdragende stich ting van de tegenwoordige Republiek, een school waar de gedachte en rede geëmanci peerd worden, aldus een hechte burcht vor mend voor de openbare opvoeding, zoowel in burgerlijken als socialen zin.” Het kind haalde diep adem moeilijken zin, en vervolgde ,/Het is, omdat wij van ganscher harte aan deze neutrale school gehecht zijn, dat wij u als vertegenwoordiger der Regeering durven vragen, de openbare school altijd en met kracht te beschermen, terwijl wij u verzoeken uw invloed aan te wenden bij de Ministers, opdat zij met al hun krachten tot stand helpen brengen de zoo hoog noo- dige en dringend behoefde wetten op be scherming van de neutrale school.” De vertegenwoordiger van de Regeering boog. En toen sprak nog een knaapje van denzelfden aanvalligen leeftijd als het wel sprekende meisje ^Hierbij bied ik u bloemen aan als be wijs van onze diepste verknochtheid aan de republiekeinsche democratische beginselen.” De vertegenwoordiger van de regeering moet zich daarop met ingenomenheid heb ben uitgelaten over de beginselen van de Raonsche jeugd. Maar wie zei daar, dat er in Raon geen kinderen meer schijnen te zijn Bespoediging? De Belgische posterij wil aan het publiek de invoering van briefcouverten van verschil- verder, elk bezig met zijn eigen gedachten. Eindelijk trachtte ze hem op een ander onderwerp te brengen, ging over hun jongetje spreken. ’s Avonds toen het kindje reeds sliep, be gon ze echter nog eens weer over zijn teleurstelling. Wanneer je toestel nu niet de lucht in gaat, wanneer er niemand wordt gevonden die het durft te wagen, dan zal het altijd hiernaast blijven staan En zoolang het hier is, zal niemand je willen gelooven Neen als er nu met mijn toestel niet gevlogen wordt, is mijn uitvinding verloren. En de motor zou het wel een eindje om hoog kunnen brengen Als-ie eerst goed aanslaat wel, maar niet ver en dan is het afgeloopen. Boven zal hij heel gauw weigeren. Waarom heb je me Steven Omdat ik nog altijd gehoopt heb geld een nieuwen motor te zullen krijgen. Denk daaraan nu maar niet langer. Ik denk aan jullie, Ilona. Ik weet niet meer wat er gebeuren moet. Kom, wat zal er gebeuren. Geen voor den tijd Beiden brachten den nacht wakend door. Bij het krieken van den morgen ging ze opstaan en bleef langen tijd kijken naar het slapende kindje. Eén moet het doen, dacht ze, anders gaat zijn groote roem, zijn werk verloren. Maar het zal ook een leven moeten kosten... De dag was somber, de lucht bewolkt. Om een uur of tien kwam er een brief uit de stad. Ze schrijven, dat ze vanmiddag hier zullen komen... Ik moest nu maar eens probeeren, vinden ze, zeide Steven, bleek. Ze hebben goed schrijven over proefvluch ten... maar misschien doe ik het toch. Ilona zweeg. Later vroeg ze Wat zou er gebeuren, wanneer ze zien, dat het toestel goed is Dat zou voor ons alles zijn, toekomst, geld, roem, alles... Tegen drieën kwamen Ga ze tegemoet, zeide zins hard tegen haar Hij ging, onderweg peinzend over een aan nemelijke uitvlucht. Hij vond tenslotte maar het beste te zeggen dat de motor niet deugde. De heeren drukten hem warm de hand, toen ze uitstapten. Een van hen zeide reeds spoedig en met nadruk Als u vandaag een goedgelukte proefvlucht maakt, sta ik voor een schitterende toekomst in. Zij wandelden naar den hangar. Plotseling bleven allen vastgenageld staan. Voor den hangar steeg een fijn, slank, gracieus toestel op, ging zeldzaam regelmatig het luchtruim in. Bravo 1 riepen de heeren geestdriftig. Steven kon niet spreken, was niet in staat geluid te geven. De machine klom snel maar zeker hooger, scheen niet den minsten last van den wind te ondervinden. De heeren waren buiten zichzelf van bewondering. Maar het schouwspel, dat hen in verrukking bracht, was voor den uitvinder een spel van zijn lieve vrouw tegen den dood. Ilonariep hij eindelijk met moeite. Je vermoordt je zelf Langzaam gleed het toestel weer naar be neden. Scherp, de van inspanning met bloed z doorloopen oogen omhoog richtend, luisterde Steven naar den motor. Hij loopt nogvijftig meter.veertig, dertig... twintig... o, hemel, daar ploft het toestel neer... Als een vogel, door een schot getroffen, viel de machine tegen den grond Ilona, leef je nog Heur haren fladderden in den wind, maar op heur gelaat stond de triumf te lezen. Krampachtig hield ze nog den stuurstok omklemd. ...We zijn niet gekanteld. Je systeem is deugdelijk gebleken, juichte ze. Hevig bloedde ze uit den eenen arm. Maar wat zou dat? Ze wist immers, dat het denkbeeld, het werk, dat met bloed werd gedoopt, geluk brengt en kalm zeide ze Nu is alles in orde. Leunend op den arm van haar man, verliet ze het toestel... Blijf jij hier, bij de heeren vent, zeide ze zachtjes. Ik ga naar huis. Mijn zoontje schreit zeker al om zijn mammie. BLOOKER’S CACAO f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4