lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 18. NOG EENS EEN LICHTPRAATJE. BINNENLAND. I Donderdag 29 Februari. VOOR Afzonderlijke ook reeds eenigen tijd in Veenhuizen door. voor En ,’t zeven, kreeg gapende wonde in het een schroef van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van hoogen druk door den korten voorbereiding. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De gordijnen worden opengetrokken, ’t maantje schijnt door de kerkramen, men kan elkander zien. Natuurlijk, de organist moest juist nu afwezig zijn. Die staat elders en moet ant woord geven op de vraag: ho lang binnejo al lid fen ’e Krite Wommels? Maar de jonge dame, die nu voor de klavieren zit, heeft ook dit geleerdbij ge legenheid van onklaar zijn, voet bij stuk te houden. In de kerk blijft alles rustig, ’n zacht fluisteren wordt slechts gehoord. Op ’n paar plaatsen wordt ’n petroleumlicht gezet. //Zal ik verder gaan of wil de gemeente naar huis”, zoo klinkt het van den stoel. ^Trochgean domeny” ffga Uw gang, mijn heer”, hoort men duidelijk zeggen. En toen was het ’n treffend oogenblik. Die schier duistere kerk waar hier en daar een mat lichtje schijnen ging, de Spreker daar boven, die in ’t donker, geheel zonder eenig woord voor zich, sprak tot de ge meente: //maakt U op en wordt verlicht”. Muisstil was alles hier verdreef het heer lijke nieuwe licht des geestes, ons verkondigd door zoo welsprekend voorganger, de onaan genaamheid der onvolmaaktheid van dat menschenwerk, dat staakte, wie weet waardoor? Voor velen zal de avonddienst in de Ned. Herv. kerk te Arum, een onver- getelijken indruk achterlaten. Ja, het kan licht zijn, hel licht, zelfs in de duisternis. Maar och heden, als we nu eens ’n dominé hadden gehad die uit ’t boekje leest, ja misschien met den vinger bijwijst! Niet dat wij daar last van hebben, o neen, maar ze zullen er toch mogelijk zijn. toch mogelijk zijn. Tegen 9 uur brandde het licht weer, ’t geleek of er niets gebeurd was. Waarom ik dit alles schrijf. Niet om geval, niet uit ergernis, maar... ik wil deze keer gelezen worden. Gelezen worden door h.h. Bestuurders, gelezen door b.h. Auto riteiten, en dan wil ik hen vragen of zij weten, dat reeds weken lang kwajongens streken worden uitgebaald, betreffende het draadwerk langs de lijnen, hoe er wordt afgetapt, of ze het weten wat er is voor gevallen op dienzelfden Zondagavond, vóór We leven in een tijd van electriciteit. Nog even duurt het en de laatste stoom machine krijgt ’n plaatsje in’t Rijksmuseum, afdeeling curiositeiten. Of beter, laat men het werktuig zetten in de groote hal, vlak voor de nagemaakte Venus, u weet wel, de marmeren juffer zonder armen, Naatje van den Dam’s, ongelukkige geheel zonder arm zijnde, lotgenoote. Er werd dan direct voor komen dat er tegen de zedelijkheidswet wordt gezondigd, want ik begrijp nog nooit, dat gezegde juffer Venus niet reeds lang in beslag is genomen, gelijk het conterfeitsel van den discuswerper, comischer nagedachtenis. Ho, ho, wat gaat dat weer op 'n bijweg. Tobek hjër, lyk as de neger sei en hy stie foar ’n dthongere tiger. We leven dus in ’n tijd van electriciteit. Alomme werd deze kracht aangewend, zelfs in de dorpen gebruikt men electrische kracht en dito licht. Nu is het ’n wonder ding. Iedereen praat over electriciteit, velen weten er iets van, enkelen zijn beslist deskundige op haar gebied, weten hoe men ze opwekt, aanwendt en leidt. Maar wat nu eigenlijk electriciteit is, ja, zou dat wel iemand weten? In ’n Friesch nastukje wordt over het lot gesproken. Murk vraagt: hwet is it lot en wijsgeerig geeft hij zelf het antwoord het lot, nou dat is het lot. Zoo ook gaat het met deze natuurkracht. Wat ze nu dan wel is? Ik ben, geloof ik, de eenige niet die op deze vraag de schouders optrekt. Maar ik weet wel hoe ze is. Verbazend onbetrouwbaar, wuft, zonder medegevoel. Want op het oogenblik dat je in de huiskamer zit, heerlijk in ’t inwitte nieuwe licht en terwijl je tegen ’n bezoeker zit op te hemelen hoe mooi het is, hoe gemakkelijk en hoe gevaarloos... fttt laat ze den mensch in den steek en gaat je lamp uit. de lamp, neen alle lampen in het dorp. Waar zooeven alles licht was, huis en straat en plein, heerscht nu ’n Egyptische duisternis. Komt je dat voor den eersten keer over, nu dan ben je bon af. Dan is ’t een gedraaf van belang om lampjes en olie en lucifers. En dan zie je komische tooneeltjes. Maar och heden, daarop is men gauw gedresseerd. Wij, gelukkige leden der Vereeniging W.F.A., hebben leergeld betaald en les gehad. Komt het bij ons voor, dat er storing op de lijn is, dan hebben we een, twee, drie, ’n in gereedheid gebrachte reservelamp bij de hand, ’n haak, die wij slaan om het reeds in den zolder gezette schroefoogje, klear hjer sa mar, neat to bisjütten. En dan vinden we ’t wel eens leuk voor ’n keer, zoo eventjes geoetst te worden. Maar ook van dit kan men te veel krijgen en dan begint er ’n geest van ontevredenheid te komen. En dan murmureeren we, en halen dien tweeden motor op de lappen, die tweede krachtsaanbrenger, die nog niet werkt. En dan zijn we boos op onze bestuurderen, die daarvoor moesten zorgen, en die... ja, wat is ’t gemakkelijk ’n wrijfpaal te hebben, ’t Is onbillijk van ons, dat we onzen toorn adresseeren aan ’t College Bestuurders. Die zitten immers evengoed in ’t donker, onder- vinden evengoed het onaangename van deze staking, die hen dubbel lastig is, wijl ze ook met ’n strike van levende kracht te haspelen hebben. Maar nu maakt het nieuwe licht ’t ons toch te bar. Laatst zet ze de geheel- onthouderscomedie te Pingjum in ’t donker, nu had ze ’t op onze kerk te Arum begrepen. ’t Was Zondagavond, 25 dezer. Dienst in de kerk te Arum. Kostelijk gezicht dat mooie gebouw, waarin met een sterkte van meer dan 2200 kaarsen het electrisch licht brandt. Kostelijk gezicht, ’n breede schare van aandachtige toehoorders, luisterende naar den begaafden jongen Spreker, verkondiger van het nieuwe licht in hoofd en hart. Wat is dat? O, we kennen die beweging al geroutineerd, ’t Licht gaat uit, ’t is donker, pikdonker. Daar is even stagnatie, natuurlijk. Obe, onze ex-lampenist, nu directeur van het schakelbord, is dra in actie om uit de lampenkast ’n stuk of wat lampen te krijgen. ’t Lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, had een g hoofd, waarschijnlijk door een stoomboot veroorzaakt. Lemmer, 26 Febr. Kapt. Blei met de salonboot //Zwolle” van de Holl. Friesl.-lijn hier gisteren van Amsterdam binnenkomende rapporteerde, dat het vaarwater van Amster dam naar hier nu weer vrij van ijs is. Dien tengevolge is heden de geregelde dienst met de boot hervat. Zaak Ds. Ewoldt. Ds. Ewoldt is nu reeds tien dagen in voor- loopig arrest gehouden en nog altijd ver neemt men niet, welk feit den doorslag heeft gegeven bij de justitie om een zoo zware verdenking te doen voortbestaan. De feiten, welke het publiek nu kent, de houding van ds. E. na het vinden van de drenkelinge, en dat alles in verband met wat men wist omtrent de vaak gespannen verhouding tus- schen man en vrouw, brachten wel onwille keurig den gedachtengang in een richting, waarin men geneigd werd niet uitsluitend een droevig ongeluk zonder meer voor mogelijk te houden, maar dat alles is toch niet meer dan een gedachte, een vermoeden, zonder eenigen vasten grond. Tenzij de lijk schouwing iets zeer bezwarends heeft opge leverd of aan de justitie nog eenig ander feit ter oore moet zijn gekomen, dat de ver denking versterkt. Wij vernemen nog, dat een plaatsgenoot van ds. E., dien avond ook per fiets uit de Sneeker richting komend, het echtpaar achter op was gereden. Ds. E. houdt vol, dat hij steeds vóór gereden heeft en zijn vrouw on middellijk achter hem aan, maar de plaats genoot bovengenoemd beweert even stellig, dat op het oogenblik, toen hij het echtpaar achterop reed en voorbij fietste, ds. E. achter reed en mevrouw even voor hem uit. Dominé herkennende, had de plaatsgenoot, toen hij hem voorbij was, zijn fiets opzettelijk nog een weinig naar de vóór rijdende dame toe gewend, om te zien met wie dominé zoo laat opreed. Hij had toen ook mevrouw herkend. Hier is dus tegenstrijdigheid tusschen de verklaring van ds. E. en die van den plaats genoot. De justitie te Heerenveen heeft tegen dominé Ewoldt rechtsingang verleend met last tot instructie. FLepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Maandagavond hield in het café z/De Drie Friezen” alhier de vereeniging z/Oranje” haar jaarlijksche algemeene leden vergadering. Den heer J. W. Boeijenga werd onder applaus dank gebracht voor zijn nauwkeurig en zakelijk uitgebracht jaarverslag, dat alles wat //Oranje.” het vorige jaar in het belang der vereeniging en leden had gedaan, nog eens in herinnering bracht. Uit de goedgekeurde rekening en verant woording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het jaar 1911 hadden bedragen’ f 365,25, de uitgaven, waaronder het nadeelig saldo ad f 22,185 van het vorige boekjaar, f 367,095, zoodat de kas sloot met een nadeelig saldo van f 1,845. Het aantal leden was gelijk gebleven en bedroeg 339. De heer B. J. Boerrigter (voorzitter) aan de beurt van periodieke aftreding, hoewel veel gevoelende voor de vereeniging //Oranje”, meende beslist zich niet weer herkiesbaar te moeten stellen als bestuurslid wegens de vele werkzaamheden, die hij als bestuurslid in andere vereenigingen en commissiën heeft te vervullen. Op voorstel van den heer Boeijenga, die den aftredenden voorzitter hulde en dank bracht voor al hetgeen hij steeds voor //Oranje” had gedaan, werd de heer Boerrigter, onder applaus der vergadering, benoemd tot eere- voorzitter, welke benoeming door hem werd aanvaard. Na eenige stemmingen werd tot bestuurs lid gekozen de heer B. Hofstee. Inzake de feestviering van het eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheid in 1913 werd medegedeeld, dat het bestuur in haar pogingen om voor dit feest commissiën te vormen, niet is geslaagd en daarom de voor bereidende maatregelen tot 1913 heeft uit gesteld. Gehoopt en verwacht wordt, dat die pogingen dan beter zullen slagen onder Sneek, 25 Febr. In de Oudegasterbrekken is j.l. Zaterdagmorgen in de schakels een snoek gevangen, die niet minder dan 26 pond woog, ’t Was er een van ’t vrouwelijk ge slacht, een meter lang en ongeveer een paar d.M. breed. ’t Dier was gevuld met een schat van kuit, volgens den visscher wel een pond of De eigenaar, Ph. Mollema, alhier, van den commissaris van politie per missie dezen monstervisch langs de huizen te laten zien. 26 Febr. het malheur, op de Hoekaerd. ’t Zij verre van mij, te willen beweren, dat een en ander ’t gevolg was van verre gaande baldadigheid. Dat kan ik niet beoordeelen. Maar de vox populi te dezer dorpe men informeere maar eens. In ’t belang van het vertrouwen op de soliditeit onzer Vereeniging en onzer Centrale en haar personeel, in ’t belang van ’t ver trouwen, dat wij stellen en zullen blijven stellen in onze Bestuursleden, dient deze zaak nauwkeurig onderzocht. Daarom plaatste ik dit onsamenhangend epistel, en kleedde ik het in dezen vorm ik wilde gelezen worden, in ’t belang der Vereeniging voor electrische verlichting voor de dorpen Witmarsum, Pingjum, Arum. Ws. Toen ’t bestuur van de ijsvereeniging Sneek zich hedenmiddag naar de Kunstijsbaan begaf, ontdekte het tot zijn groote verbazing, dat 't water was wegge- loopen in de belendende landerijen. Na onderzoek bleek, dat de dijk op twee plaatsen was doorgestoken, vermoedelijk door jongens. De politie is zoekende. Heerenveen, 27 Febr. Hedenmorgen is uit de Heerensloot, nabij den Frieschen Visch- handel, het lijk opgehaald van den ruim 51-jarigen P. Wvroeger schilder te Tjalle- berd. De man, een zwerver, was reeds sedert eenigen tijd niet meer gezien. Hij maakte veel misbruik van sterken drank en bracht werking tijd van Voor 1912 zal door het bestuur over wogen worden om op Koninginnedag o.m. een keuring van tuigpaarden te houden in twee klassen. Door een zuinig beheer hoopt men in het loopende jaar gelden over te houden, die ten goede zullen komen voor de feestviering van het eeuwfeest van Neer lands Onafhankelijkheid in 1913. Van goede zijde meldt men ons, dat voor de rubriek Kunstnijverheid van de a.s. Huisvlijt-tentoonstelling, reeds verschillende toezeggingen zijn gedaan. O.a. is te verwach ten eene keurcollectie Makkumer aardewerk, welker fabrikant bij de vele bekroningen welke zijn fabrikaat verwierf, nog onlangs den Grand Prix ontving op de Kunstnijverheidstentoon- stelling te Roubaix (Frankrijk). Tegelijkertijd verwierf de chefschilder van deze fabriek de Gouden Medaille. Ernstig ongeval. Een ernstig ongeval had gistermiddag in de Amstelstraat te Amsterdam plaats. Tegen kwart voor zes reed daar in een snel tempo, per fiets, de heer A. v. d. S., in de richting van de Muiderpoort. Achterop kwam een motorwagen van lijn 9, met een bijwagen er achter. De heer v. d. S. wilde uitwijken voor een wagen. Hij verkeerde in de meening, dat de motorwagen niet gevolgd werd door een bijwagen en daarom week hij uit in de richting van de tram, met het ongelukkig gevolg, dat hij onder den bijwagen raakte. Zijn rijwiel werd weggeslingerd, doch zelf reed de tram met de voorwielen over hem heen, terwijl hij onder de achterwielen bleef liggen en zoo nog eenige meters mee gesleurd werd. Onmiddellijk kwamen eenige sterke mannen toegesneld om den ongelukkige, die luidkeels kermde, uit zijn ongelukkige positie te redden. De tram werd met ver eende krachten opgelicht, een surveilleerende agent waagde zich er onder, en den heer v. d. S. bracht men binnen in den winkel van den heer Schonhagen. Hartverscheurend was het gekerm van den patiënt, die het rechterbeen had gebroken, de borstkast ingedrukt had, benevens ernstige hoofdwonden. Per brancard werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. De heer v. d. S. is ongeveer 30 jaar. Zijn toestand was zeer bedenkelijk. Voor zijn leven wordt gevreesd. Gisteravond was hij naar omstandigheden vrij rustig. (Tel.) Op een der jongste carnevalsavonden heeft een domino zijn slag weten te slaan ten huize van een familie te ’s-Hertogenbosch. Terwijl de bewoners op bezoek waren bij familie en de meiden reeds te bed waren gegaan, is een verkleede, vermoedelijk met behulp van valsche sleutels, het huis bin nengedrongen en heeft op zijn grootste gemak een onderzoek ingesteld naar de financiën met een tact en behendigheid, alsof hij heer en meester van de woning ware geweest. Hij brak de secretaire van mijnheer en mevrouw open, ledigde den geldelijken in houd men spreekt van ongeveer f 5000 en verliet, zonder dat er iemand erg in had, dat hier een dief op bezoek was, ongestoord met zijn buit de woning. Wel moet men gezien hebben, dat een domino de woning verliet, doch dat was natuurlijk niets bijzonders, want met Garneval komen uit nagenoeg alle Bossche woningen verkleede menschen, bij de rijksten zoowel als bij de armsten. En het ware zelfs niet te verwonderen geweest, dat de meiden of de huisknechts waren ze nog op geweest den gemaskerde ongehinderd zijn gang hadden laten gaan, met de gedachte, dat het een der familiegenooten zelf was, die zich op den laten avond nog even van wat geld kwam voorzien om nog een flesch te gaan kraken in de soos of elders. Tijd. Gesteenigd. Te Heerlen heeft Zondag een landlooper uit minnenijd twee schoten op zijn vroegere bijzit gelost. Het eerste schot trof de vrouw in den rechterschouder, het tweede schot trof een klein kind van een der buren van het logement, waar het tweetal vertoefde. Het volk wierp zich op den onverlaat en gooide hem zoodanig met steenen, dat hij bloedend en onherkenbaar door de politie moest worden ontzet en achter slot en grendel gebracht. De wonden der slachtoffers zijn niet levensgevaarlijk. k’ n Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1