Huizen te Bolsward. Boelgoed te Bolsward. Koemelkerij Ill KOEMELKERIJ, bestaande in flinke huizinge met erf, koe- Stalling en hooiberg aan de Bagijnestraat te Bolsward en uitkomende aan de Looiers gracht, groot 5.34 are, grootendeels in eigen gebruik bij den heer D. J. v. d. Meulen. il Stadsnieuws. Officiëele Advertentie. Verhuring van Weiland. Advertentiën. Burgerlijke Stand. te Bolsward. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Maart 1912. HERVORMDE KERK. WINKELHUIS, BURGERHUIZINGE, met grooten tuin, aan de Heeremastraat te Bolsward ter grootte van 6.60 are. in gebruik bij de mede eigenares, mej. de Wed. Koppel- man Bokma, te veilen in 2 perceelen. Financiëel overzicht. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). n Behoudens goedkeuring van de ver huurders, kan de kooper lö1^ X 363/4 are weiland in huur overnemen. Vergadering Gemeenteraad. Eene benoeming. Oprichting Bijkantoor. Veiling van de Meerplaatsen. Te water. Snelle wandelaars. Bolsward, schrijffout per 24, no. met 28 Klaaske Spijksma beiden te van u u voor v u 5 1 UI. 852/10 IV. 173/4 V. 382/10 VI. 446/10 VIL 51 VIII. 61 IX. 821/2 X. 478/10 XI. 131/2 XIL 748/10 XIII. 28i/2 1 aan de hygiëne, zij is dat het lager onderwijs. Daarom in Washington dat de vliegen In ons geslopen. De totale schuldenlast van Duitschland staat daarin opgegeven met 22 millioen mark, de lezer zal begrepen hebben, dat wij daarmee hebben bedoeld milliarden. was geheel van „Amicitia” vorig overzicht is een Betaalbaarstelling dividenden en coupons. Holl. Beleggings-Comp.: dividend over 1911, le voor niet volgest. aand. nos. 1-683 en 691-1989 met f 25 per aand. op div. no. 7, 2e voor de volgest. aand. nos. 684-690 en 1990-2000 met f 57 per aand. op div. no. 7, 3e oprichtersbewijzen met f 10,25 div. no. 5. Rotterdamsche LiquidatiekasDiv. betaalbaar met f 27,50. Certificaten van -36,60 - 7,32 's Voormiddags 91/2 Ds. LEENMANS ’s Avonds 51/s uur de Heer G. I. VAN DER PLOEG. ’s Voormiddags 93/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. (Doop.) ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK, ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. ’s Voormiddags 9!/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5!/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Harlingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag 6 Maart 1912, voormiddags elf uur, ten Raadhuize, bij beschrijving en opbod publiek verhuren: het perceel WEILAND groot 96 are 50 centiare gelegen nabij de Leeuwarder trekweg, onder Bolsward, Sectie B, no. 398, laatst in huur bij nu wijlen Lolle Slippens. Huurtijd vier jaren ingaande 5 Maart 1912. Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders van M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. D. FEITSMA, Notaris te Bolsward, zal op Zaterdag 2 Maart 1912,’s avonds 7 uur, in z/het Pasver”, te Bolsward, alsnog pro visioneel publiek verkoopen: 1. Een met tuin c.a. aan de Kleine Dijlakker te Bolsward, thans in gebruik bij de Mij. „Hollandia”, groot 1.55 are. 2. Eene roijale Aanv. perc. 1 12 Mei a.s., perc. 2 8 dagen na de toewijzing. Betaling: 1 Mei 1912; voor perc. 2 met rente naar 41/2 °/0 vanaf 1 April. Breeder omschreven bij biljetten, die ten kantore van den Notaris verkrijgbaar zijn. van 25 tot en de eert. u Northern Pacific. S. M.div. no. 50 der cert, van aand., betaalb. met f 42,70. D. FEITSMA, Notaris te Bolsward, zal op Zaterdag 2 Maart 1912, 's avonds 7 uur, in „het Pasver7' te Bolsward, provisio neel publiek verkoopen Eene Betaling 1 Mei. Aanvaarding 12 Mei 1912. Breeder omschreven bij biljetten, verkrijg baar ten kantore van den Notaris. Overreden. De 28-jarige Duitsche remmer Friedrich Sassenberg uit Osterfeld is Maandagavond op het station Winterswijk tusschen de buf fers van een rangeerenden trein geraakt en onmiddellijk gedood. Gasvergiftiging. In een hotel te Zwolle werd gistermorgen te 7 uur een logeergast tevergeefs door den kellner* geklopt. Eindelijk, daar men geen antwoord kreeg, werd de deur openge broken en vond men den logé, die, zooals bleek, een gaskraan open had laten staan, bewusteloos te bed. Onmiddellijk werd de hulp van dr. Jorritsma ingeroepen en getracht met behulp van het zuurstofapparaat van de gasfabriek de levens geesten weder op te wekken, hetgeen na veel moeite gelukte. Dat het nog zoo goed afliep, is ten deele ook te danken aan de groote kamer en eenige ventilatie door den schoorsteen, waar door een gedeelte van het ontsnapte gas zich een weg naar buiten baande. (Zw. C.) Bakkerij-badinriehting. In Gross-Linden (Hessen-Nassau) is een dorpsbadhuis in verbinding met een bakkerij geopend. Bij den aanbonw van een tweede algemeene bakkerij (de oude was niet meer voldoende bij het aangroeien van de bevolking) kwam de Burgemeester op het denkbeeld op de tweede verdieping van de bakkerij een badinrichting te laten maken met verschil lende badkamertjes, waarin stortbaden, kuip baden, enz. gegeven kunnen wordenhet noodige water wordt dan door het ver warmingstoestel van de bakkerij, dat toch voorhanden is, op vereischte hitte gebracht. Naar berekening van technici is de meerdere uitgave voor brandstoffen hierbij van geen beteekenis. In Zuid-Duitsche steden komt de verbinding van een bakkerij met badhuis en badinrichting tot nu toe slechts in enkele particuliere bedrijven voor. De algemeene toepassing van deze combinatie en dan ten algemeene nutte, ware in het belang van de volksgezondheid te wenschen, vooral in onze dorpen, waar bijna overal de gelegenheid tot het nemen van een bad ontbreekt. Sozidle Praxic. Oorlog aan de vliegen. De gemeentelijke overheid van de hoofd stad der Vereenigde Staten heeft, ten einde raad, premiën uitgeloofd aan kinderen be neden de 16 jaar voor de meeste vliegen- lijken die zij aan het Gemeentelijk Gezond- heidsbureau zouden bezorgen. Met het gevolg, dat gedurende den ganschen zomer een der beambten van dat bureau eenige uren daags moest doorbrengen met het wegen van het wild dat de Washingtonsche jeugd gevangen had. Eerst in ’t najaar kreeg de man wat rust, maar toch bleef men maar steeds doode vliegen aan 't bureau bezorgen, daar men ze tot in hun schuilhoeken waar ze den winterslaap ingingen, achtervolgden. Deze vliegenjacht op groote schaal moge bevorderlijk zijn minder aan 1 hoopt men de volgende lente zeldzamer zullen zijn. N. C. Wie zich wel eens geïnteresseerd heeft voor de Petroleumindustrie, die heeft allicht wel kennis van het bestaan van de Konink lijke Maatschappij tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Ned. Indië, kortweg genoemd „de Koninklijke”. Deze Koninklijke dan heeft opnieuw haar invloedsfeer uitgebreid door het overnemen van de Rotschild com binatie, de aan deze heeren behoorende olie- terreinen etc. in Rusland, eene transactie, waarvan de koopsom de enorme som van 27 millioen gulden bedraagt. Hierdoor zal de totale jaarlijksche productie van de Koninklijke-Shell groep stijgen tot ongeveer drie millioen ton. Om een goed denkbeeld van deze cijfers te krijgen dienen wij hierbij te vermelden, ’dat de totale wereldproductie volgens de laatste opgave beloopt 47 millioen ton en dat de productie waarvoor de Amerikaansche Rockefeller groep de controle aand. Louisville Nashville S. M.: div. no. 44, de eert. 1/ u u u Heden Donderdag vergadert de Raad dezer Gemeente des avonds ten 7 ure, ter behan deling van de navolgende punten 1. Aanbieding van het kohier van hoofde- lijken omslag. 2. Aanbieding en vaststelling van het kohier van hondenbelasting 3. Verzoek van Voogden van het Alge meen Stads Armenhuis tot af- en overschrijving van uitgaafposten der begrooting voor 1911. 4. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instructie voor den Gemeente-veearts. 5. Voorstel van Burgemeester en Weth. tot wijziging van 's raads besluit d.d. 19 October 1911, no. 10, wat betreft de jaar wedde van den gemeente-veearts. De Minister van Koloniën heeft ter be schikking gesteld van den Gouvern.-Generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot tijdelijk adspirant-civiel-gezaghebber van de buitenbezittingen van Ned.-Indië onzen vroe- geren stadgenoot den heer B. Koopmans. In April aanstaande zal de bankiersfirma Gebrs. Mispelblom Beijer, gevestigd te Leeu warden, een bijkantoor oprichten te Harlingen onder het beheer van haar vennoot den heer A. J. de Greve, thans medebeheerder van het bijkantoor van genoemde firma te Sneek. Genoemde Firma is dus dan gevestigd te Leeuwarden, Heerenveen, Sneek, Bolsward, Joure en te Harlingen. Heden werden in „De Doele” de 13 boere- plaatsen provisioneel geveild, liggende in den N. en Z. Makkumer Meerpolder. Er waren tal van belangstellenden opgekomen, zoodat de groote zaal flink bezet was. Nadat te elf uur de verkoopsvoorwaarden bekend gemaakt werden begon de beschrijving. Zathe no. 1 werd in 4 onderdeelen ge veild en werd geboden per pondemaat op perc. I f 395, II f 299, III f 448, IV f 327, totaal op die zathe groot 1132/10 pondemaat f 41,298. Toen ’t le perceel van zathe no. 2 weer door denzelfden bieder werd beschreven, ging een uit het publiek opstaan en ried alle schrijvers aan, maar niet meer te bieden, wijl hier blijkbaar gangmakers waren be sproken en de aanwezigen weigerden nu de aangeboden bordjes op ’t volgende perceel. De notarissen beraadslaagden even en hielden een oogenblik pauze. Na eenigen tijd werd bekend gemaakt dat de eigenaar ge meend had, dezen verkoop op Hollandsche manier te moeten houden, maar nu zou de inschrijving op zathe no. 1 ingetrokken worden, en men dus van voren af beginnen, zoodat ieder vrij en gelijk kon mededingen. Perceel I werd toen beschreven op f 350, II op f 240, III op f 371, IV op f 321, samen f 35,118,30 dus aanzienlijk lager dan eerst. Zathe II.91l/10pd., ingezet op f24.518.20 u u u u II n u u u n u Na verschillende verhoogingen is de totale opbrengst der 13 zathen f 216.110.10. Maandag voormiddag geraakte een dochter van den heer W. die per fiets even een boodschap in de stad zou doen, op’tGroot- zand te water. Terwijl zij uitweek voor een haar passeerende vrouw raakte zij een oogen blik ’t stuur kwijt, en snorde met haar karretje bij den hoogen wal neer. De melk boer V. was in de ^nabijheid, zag het on geval en aarzelde niet er bij in te springen om haar weer op den wal te helpen. Zij bleek zich niet bezeerd te hebben, ook haar fiets, die later werd opgevischt, was onge deerd, zoodat zij er met den schrik en een nat pak is afgekomen. ’t Is echter om dezen tijd een kille ver rassing, zoo ineens de diepte in te gaan. Zondagnamiddag hadden twee jongelieden uit onze stad, de heeren J. en D. de aardig heid eens te beproeven in hoe korten tijd zij van hier naar Sneek konden marcheeren. In gezwinden pas ging het bij de Sneeker- brug „los” en precies 48 minuten later was de overweg van ’t spoor te Sneek bereikt. Voorzeker is er dan flink „getippeld”, want wie 't in anderhalf uur doet, moet vlug op stappen. Van ouds heet de afstand 2 uur te zijn maar dat is wat ruim genomen. De sport zit tegenwoordig maar in onze jongelui, ’t Record loopen BolswardSneek is dus nu 48 minuten. Wellicht zien we D. FEITSMA, Notaris te Bolsward, zal op Woensdag 6 Maart 1912,’s voormiddags 10 uur, ten huize van Mej. de Wed. L. H. Koppelman Bokma, aan de Heeremastraat, te Bolsward, bij boelgoed a contant ver koopen MEUBILAIRE GOEDEREN en HUISRAAD, alstafels, stoelen, stoven, klokken, linnen kast, 2 secretaires, kastjes, stommeknecht, schilderijen, koperen theestoof, kachels, turf bakken, vloerkleeden en kleedjes, loopers, matten, gordijnen, horretjes, spiegels, lampen, boekenkast, hoekspinde, 3 bedden met toe- behooren, ledikant, 2 piano’s, glas-, porselein en aardewerk, keukengereedschap, 2 linnen- rekken, tobben, emmers, potten en pannen, een partijtje boeken en hetgeen verder te -28.918.40 - 7.206.50 - 6.529.30 - 10.222.30 - 14.246.30 - 19.996.60 - 16.593.00 - 12.272.80 6.242.50 - 22.788.80 - 6.184.50 Sneek, 28 Feb. De Bond voor Staats- pensioneering hield hier gisteren zijn Isten propaganda-avond. Als Spreker trad op de heer P. Ronner, die zich dapper kweet met het ontwerp van Minister Talma, inzake invaliditeits- en ouder- domsverzekering, in een zeer belachelijk dag licht te stellen. Na de rede, die zeer toegejuicht werd, voerde het tooneelgezelschap „Óns Genoegen”, „Uit het Leven” op, ’t bekende bekroonde tooneelspel. De groote zaal vol. Een 2de propaganda-avond volgt 8 Maart. Ontvoering voorkomen. Te Sittard is door de politie een 25-jarig jongmensch aangehouden, die met een 15 jarig meisje uit Eygelshoven op het punt stond naar Luik te vertrekken. Zij hadden samen in Herzogenrath carneval gevierd en na afloop daarvan had hij ’t meisje aange raden met hem mee te gaan naar Luik, waar hij een goede betrekking voor haar wist. De politie heeft het meisje bij haar familie in Eygelshoven teruggebracht. De jongeman is te Sittard in arrest gesteld om vervolgens naar Maastricht te worden over gebracht. BOLSWARD, Febr. 1912. Gehuwd: Bartholomeus Koopmans van Heerenveon met Geertje de Groot. WONSERADEEL, van 24 tot en met 27 Febr. 1912. Gehuwd: Kornelis Vis te Pingjum en Willemke Schiphof te Witmarsum. Sijbren Schaafsma en Schettens. Geboren: Elias z. v. Pieter Zijlstra en Sijbrigje Raukema te Cornwerd. Baukje d. v. Jacob de Vries en Maaike Kooistra te Kimswerd. Paulus z. v. Paulus Ouderkerken en Trijntje Hilt te Allingawier. Fetze z.v. Yke Rusticus en Hinke Elgersma te Wons. Johanna d. v. Petrus Huizinga en Johanna Sinnema te Greonterp. Overleden: Douwe Westra 81 jr. wednr. van Akke Westra te Kimswerd. Ytze van de eert, voor 10 aand. met f 85,40 „5 -42,70 u u u u 1 u u 8,54 Michigan Central Spoorw.-Mij.dividend no. 70, betaalbaar 10 aand. met f 73,20 u eenige verlevendiging op de Amsterdamsche beurs in den hoek waar de petroleum- aandeelen verhandeld worden. Zelfs de aan- deelen van de noodlijdende Russische Maat schappijen (Bibi Eybat Russian en Schi- baieff) die met deze transactie niets hebben uit te staan, profiteerden mee van de willige stemming. Van groote beteekenis is de rijzing niet en in de laatste dagen loopen de noteeringen wat terug. Of dit ook mede een gevolg is van de brandende kwestie, die thans in Engeland de gemoederen in spanning houdt, kunnen wij niet beoordeelen. Wel is tengevolge daarvan de Londensche beurs flauw gestemd en wil men wel hebben, dat ook de Amerikaansche markt hiervan den invloed ondervindt, al kunnen wij, wat ons betreft, aan dit laatste moeilijk geloof schenken. Dat bij eventueele uitbreking van de groote „strike” op 1 Maart de nadeelige gevolgen enorm zullen zijn, is wel zeker, reeds thans wordt de steenkool in Engeland voor een driedubbelen prijs ver kocht aangezien iedereen zich haast, om zich van een zoo groot mogelijken voorraad te verzekeren. Men dient echter te bedenken, dat eene dergelijke staking uit den aard een tijdelijk karakter moet dragen. Naar gemeente-obligatiën bestond eenige vraag, die enkele noteeringen tot i/4 pCt. deed opzetten. Zoo noteeren 4 pCt. oblig. stad Rotterdam weer 1013/8 tegen een laagste koers van 00i/2 omstreeks 1 Januari. "Nu wij de jaarverslagen over het afge- loopen jaar van de banken langzamerhand tegemoet kunnen zien, begint de aandacht meer op deze aandeelen te vallen. Vooral de aandeelen Rotterdamsche Bankvereeniging worden geregeld opgenomen, al stelt zich de koers niet hooger dan verleden week. Van de buitenlandsche viel eenige handel tot teruggaande koersen waar te nemen in de aandeelen National Bank of South Africa. Deze teruggang is mogelijk een gevolg van de minder aangename stemming op de Lon densche beurs. Op het bericht dat de Wester suiker een dividend van 10 pCt. over 9 maanden zal uitkeeren, liepen de aandeelen op tot 155 pCt., slot 150 pCt. Het omgekeerde had plaats bij de aandeelen van de Holland Amerika lijn, waar het teleurstellende divi dend van 12 pCt. (tegen verleden jaar 15 pöt.) eenig aanbod uitlokte, waardoor de koers van 186 pCff terug viel op 173 omopl78pCt. te sluiten. De aandeelen der Koninklijke West-Indische maildienst konden verder om hoog loopen tot 1047/g op berichten van een ruim dividend, door een financieel blad zagen wij dit reeds getaxeerd op 8 pCt. Cultuurwaarden verkeerden opnieuw in vaste stemming, mede wegens het verloop van de suiker-conventie en de stijging van den suikerprijs. Het is merkwaardig welk een rijzing deze waarden achter den rug hebben. De aankondiging van de eerste tabaks veilingen op 8 Maart a.s., bracht er een vastere stemming door voor tabakswaarden. Speciaal de aandeelen Amsterdam Padang waren willig en belangrijk hooger. Geld op prolongatie heden 433/4. want „hard gaat ie” is de geest des tijds. Bezichtigingeen uur voor den verkoop^ Het bericht van deze overeenkomst bracht te Makkum (overt te Sneek).

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2