Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 20. I I Donderdag 7 Maart. RA ADSO VERZICHT. BINNENLAND. De finantiëele politiek der regeering. VOOR Afzonderlijke van i- (Applaus.) met den Spreker een collecte ge- de stakende electriciens. cijfers hooger. stijgende en i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. agenda’s wij ons de ophelde- W. omtrent het graven sloot in het land van een ander, Exmorra ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Van de gelegenheid om in debat te treden of" hem inlichtingen te vragen werd door niemand gebruik gemaakt, waarop de Voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank en hulde aan den Spreker, die op heldere wijze heeft uiteen gezet dat de Christelijke regeering een beste propaganda is om zich aan te sluiten bij de Socialistische afdeeling. Aan den uitgang werd houden voor invloed op de economische ontwikkeling, en daarom moet door een krachtige soc. organi satie1 gestreden worden tegen het ontwerp tariefwet, en om de geheele kapitalistische politiek uit den weg te ruimen, ten einde te komen tot een betere verhouding van alle, leden der maatschappij. maar lastig oin agenda een moeten wij ons kleinigheden. Het kohier weer In tegenstelling met de openbare raads vergaderingen in het laatst van 1911, welke uren duurden, waren de beide agenda’s der twee vergaderingen in 1912 gehouden, al zeer mager van inhoud. J.l. Donderdagavond was de openbare zitting reeds om 8 uur gesloten. Bij geruchte hoorden we, dat de heeren nog een onder onsje hielden tot mid dernacht. Wat daar is geschiedt, dat weten we niet, maar ongetwijfeld waren het belang rijke punten, anders was het geen nachtwerk geworden. Niettemin is het voor den overzichtschrijver van een weinig beteekenende leesbaar overzicht te maken en al weer bepalen tot enkele hoofdelijken omslag is ingediend. In vergelijking met 1911 en ondanks den drogen zomer, zijn toch alle Het heffingsprocent is weer de belastingschroef wordt dus sterker aangezet. Geen pleizierig vooruitzicht. Bij wijziging der instructie van den veearts is art. 4 geschrapt. Daardoor behoeft de veearts niet meer van gemeentewege op de veemarkt toe te zien, gelijk als voorwaarde verbonden was aan de provinciale subsidie. Nu die subsidie is vervallen, houdt die dienst van gemeentewege op. Volgens mededeeling van den Voorzitter hebben Ged. Staten nu zelf den heer Schuurmans het toezicht op de veemarkt opgedragen en billijkheidshalve zal de provincie ook zorgen voor de belooning. Het salaris werd op de helft verminderd, maar dat geschiedde in overleg met dezen ambtenaar. De Commissie der Gemeente-Reiniging en B. en W. kwamen met eene besparing van f 906.90. Dat die som tot in onder- deelen van een gulden is berekend, pleit wel voor de nauwkeurigheid der raming, maar ’t is bevreemdend, dat bij het eerst opgemaakte plan, die belangrijke besparing over het hoofd werd gezien. Gelukkig dat het nog tijdig 'ontdekt is. Belangstellend zijn wij naar ringen van B. en van een gelijk de heer van der Weij te beweert. Met den wensch, dat volgende belangrijker zullen zijn, sluiten overzicht. Spr. stellen dan ook aan den Staat den eisch om te trachten dat de maatschappelijke wel stand zooveel mogelijk ten goede komt aan allen. Een van de middelen daartoe is de regeling van de lasten en lusten die de menschheid heeft, en dan is sociale verzeke ring tegen gebrek en uitbuiting een eisch van billijkheid. De zorg voor ouden, inva liden en zwakken is een redelijke eisch. De Staat heeft ook de middelen in handen om te regelen de wijze om aan de noodige mid delen te komen, noodig voor de verschillende aangelegenheden der gemeenschap, en dan is de eerste eisch dat de groote massa niet de vrucht van haar arbeid wordt ontnomen. In deze kapitalistische maatschappij stapelt een kleine klas millioenen op millioenen, en de Staat heeft dan ook den rechtmatigen plicht om de inkomsten te trekken waar het te vinden is. Maar wat is nu het geval Het wordt voor ’t meerendeel juist gehaald, waar ’t niet is. De gegevens van de vermogensbelasting toonen aan dat hierin slechts zijn aangeslagen 96.000 personen. In 1898 hadden deze te zamen 5557 millioen, in 1911 was dit ge klommen tot 7142 millioen, in 12 jaarzijn die weinige menschen samen dus 1585 millioen rijker geworden, en toch de controle op het vermogen is zoo moeielijk en onvol doende. In de laatste jaren neemt bet bezit van die enkelen, de rijksten in de hoogste mate, belangrijk toe, die houden over van hun inkomen, zij kunnen het eenvoudig niet op en de groote massa moet eiken dag tobben om rond te komen. De vraag is nu, om de andere eischen, aan den staat te stellen, maar voorbij te gaan zegt Spr. hoe moet een billijk belastingstelsel ingericht zijn ’t Ligt voor de hand, het moet genomen worden van den overvloed, niet van de armoede. Ons belastingstelsel kent tweeërlei soort van belastingen, directe en indirecte. De eerste worden van de personen geheven, daarvan krijgt men een belastingbiljet thuis, en daarbij kan althans eenigszins gerekend worden met de draagkracht. De andere soort de indirecte liggen op artikelen, en die worden gevonden in den prijs, daar betaalt ieder gebruiker evenveel aan dat is voor rijk en arm gelijk. Een pond suiker kost bijv. 26 of 27 centen, maar daar is 135 cent belasting bij. Zoo is ’t ook met andere belaste artikelen. Daar moet ieder evenveel bijslag betalen ten bate der schatkist. In Nederland is in 1891 een belasting hervorming gekomen onder minister Pierson. Enkele indirecte belastingen zijn toen iets verminderd, de patenten zijn afgeschaft en de vermogens- en bedrijfsbelasting ingevoerd. Dat was een stap in de goede richting, doch sedert is het er niet beter op geworden. De indirecte belastingen zijn meer gestegen dan de directe en toch moest het eigenlijk juist omgekeerd zijn. De tegenwoordige regeering komt geld te kort. De kunst om de tering naar de nering te zetten is nog niet geleerd. Hoe wenscht men nu dat tekort te dekken? Ondanks de hoogere opbrengst van ’s rijks middelen is er te kort en dan is er voor andere doel einden ook nog wat, noodig. Hoe wil de re geering dat geld nu vinden? De jeneveraccijns is verhoogd van 63 op 90 gulden per H.L., dat zou 6 millioen 3 ton opbrengen volgens de raming, doch dat valt gelukkig tegen, de verhooging is zoowat 4 millioen. Toen zou de ontbrekende 2 millioen gezocht worden in een debietrecht op tabak. Hierover voert Spr. een afkeurende kritiek. Een wijziging der successierechten heeft 1 millioen 1 ton opgeleverd. Dan is er nog een plan om vermogens- en bedrijfsbelasting samen te vatten en daaruit ook nog 1 mil lioen meer te halen, doch door de tariefwet wordt een verhooging van 10 millioen beoogd. Aan indirecte belastingen wordt dus 16 millioen gezocht en de directe zijn slechts 2 millioen gestegen. Het is dus de tegen woordige kerkelijke regeering er om te doen de belasting te doen betalen voor verreweg het grootste deel uit de leege zakken. Als de gelden nu nog maar billijk besteed werden, doch de militaire uitgaven zijn enorm gestegen, vooral onder de ministeriën Kuyper en Heemskerk. Spreker gaat de verschillende departe menten na, vergelijkt de uitgaven bij die Maandagavond hield de heer W. H. VLIE GEN, lid van de 2e Kamer, eene rede in //de Doele” bij de openbare vergadering der afdeeling S. D. A. P. De opkomst bedroeg ongeveer een 80-tal personen, waaronder een dozijn vrouwen. Nadat, de heer T. de Boek als voorzitter de vergadering had geopend, begon de Spreker met een uiteenzetting van den grondslag onzer tegenwoordige maatschappij, dat is het kapitalistische stelsel, het stelsel waarbij de grond, de mijnen, fabrieken, middelen van verkeer enz. in het bezit zijn niet van de geheele maatschappij, doch van een deel en nog wel een klein deel der gemeenschap. De belangen van die eigenaars of bezitters hebben hun stempel gedrukt op de geheele maat schappelijke verhouding. Iedere verbetering der productie komt daarbij ten goede aan de kapitalistische klas; de waardevermeerde ring van den grond, de hoogere productie enz. komen ten bate van de bezitters, en daardoor hoopt het kapitaal zich op in handen van een klein deel der maatschappij, dat zich verheugt in een gestadigen vooruitgang, terwijl de overgroote menigte in kommer, zorg In ellende blijft voortsukkelen. Als men leefde in een tijd dat de pro ductie onvoldoende was om allen behoorlijk van het noodige te voorzien, men zou er in moeten berusten, maar men weet toch zeer goed, dat het zoo niet behoeft, en de heer- schende ellende der groote massa is een aan klacht tegen de tegenwoordige maatschappe lijke verhouding. Nu heeft de Staat de leiding en ’t beheer over den gang van zaken en over de middelen van de productie, en wij socialisten, zegt zoo te laten zien dat niet de weelde, maar de groote massa het voornaamste deel dezer belasting krijgt te dragen. De bewering dat de prijzen der artikelen hier te lande niet merkbaar duurder zullen worden door de invoerrechten is eenvoudig onzin, dat de nijverheid er door zal gaan bloeien ziet Spr. niet in, maar wel ziet hij in deze tariefwet een middel om overal wat uit te halen, en dat die belasting in hoofd zaak wordt gelegd op den kleinen man. Spr. gaat daarop na, wat bij de behande ling der gewijzigde successierechten door de soc. kamerleden is voorgesteld, n.l. van de erfenissen een recht te heffen op de wijze als in Engeland. Daar wordt 9 pCt. geheven, hier werd beoogd ongeveer 8 pCt. dat zou opgebracht hebben zoowat 25 mill, perjaar, terwijl het nu 13 a 14 millioen bedraagt. Dat werd toen door de regeering bestreden en ’t is dan ook verworpen en toch, zegt Spr. waren tabaksbelasting en verhoogd tarief daardoor onnoodig geworden. Spr. gaat nog verder na de werking der successierechten in Engeland en Frankrijk, weerlegt de destijds tegen hun voorstel inge diende bezwaren en concludeert dat die ver hoogde successiebelasting veel billijker en rechtvaardiger was, dan de tariefwet. Doch zoo besluit Spr. deze regeering wil de be lasting niet leggen op de schouders der be zitters, maar wil ze gaan halen bij voorkeur uit de zakken der armen. Dit is voor een Christelijke regeering wel wat vreemd, in den Bijbel staat toch dat het bezit niet het doel mag zijn van dit leven. Het is Christelijk om de armen het leven gemak kelijk te maken, niet om maar zooveel moge lijk bijeen te schrapen. De Christelijkheid is een leuze en frase, deze regeering is een kapitalistische bij uit nemendheid. Vraag de Duitsche arbeiders hoe zij denken over de protectie, zie naar Engeland hoe de arbeiders daar ijveren om ’t vrijhandelstelsel te behouden, en dan moet men besluiten met alle mogelijke middelen de tariefwet te bestrijden. De liberale poli tiek is in dezen ook niet zonder smet toch was zij beter dan de kerkelijke. De belastingpolitiek echter is van grooten Bloedvergiftiging met doodelijk verloop. Rottum, 4 Maart. Een vrouw alhier kreeg een splinter onder den nagel van den duim. Toen deze begon te zweren, poogde haar echtgenoot den splinter te verwijderen. Ge deeltelijk gelukte dit, doch een stukje bleef zitten. Bloedvergiftiging ontstond. De ge neesheer raadde amputatie van den arm aan, waartoe de vrouw niet kon besluiten. Heden is zij overleden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Be Friesch christelijk-historischen en de coalitie. De Banier, Friesch chr.-hist orgaan, zegt er zeker van te zijn, dat vele Friesch christ.- historischen tot afscheiding van de coalitie zouden adviseeren. Als er toch geen recht matige overeenkomst is te verkrijgen en het //buigen of breken” weer aan de orde wordt gesteld, zou men niet voor tijdelijk isolement terugdeinzen, ware het ook met het even tijdelijk gevolg voor oogen: inkrimping of zelfs verdwijning van de tegenwoordige meerderheid der rechterzijde. Wel zegt het blad zou dit een paardemiddel zijn, doch niet weinigen zijn er, en waren er steeds, die deze houding als eerste eisch cler Chr.-historische be ginselen en invloed, met hand en tand, zouden willen verdedigen, ongeacht de gevolgen in de uitkomst blind en on genegen om langer hand- en spandiensten te verrichten voor gecoaliseerde fractiën, die, op eenzijdige wijze werkende, hen nauwelijks hun rechtmatig deel of zelfs het licht der oogen niet gunnen.” Waarbij De Standaard aanteekent: De redactie zelve is nog niet met den hamer in de hand op de vendutafel gaan zitten. Misschien, dat de vendutie nog wordt afgecommandeerd. Maar men merkt dan toch, wat er in sommige geesten spookt. Juist zooals in 1905, toen het elementen uit denzelfden .kring waren, die het Kabinet ten val brachten. Kalm bereiden we ons op de dingen, die komende zijn, voor. Bloedvergiftiging. Zaterdagmorgen had de landbouwer Live- stroo in de Biesenstraat te Zelhem bij het villen van een doode, zieke koe, het ongeluk zich een wondje aan het voorhoofd open te krabben. Onmiddellijk zwol het hoofd op en door bloedvergiftiging was hij na een paar uur dood. Windhoos. In Lochum heeft gisteren een windhoos gewoed. De kracht van den wind was zoo hevig, dat een huis is ingestort en o.a. een meisje door den wind is opgetild en over een heg geworpen. Aanranding. Toen de vrouw van den landbouwer Roda, na een kerkgang te Assen, Zondagavond huiswaarts keerde, werd zij tusschen Ubbema en Benkoelen op den weg van Assen naar Vries aangerand door een forsch en nog vrij jeugdig persoon, die bij de nadering van een paar personen de vlucht nam. Dit is reeds het derde geval van dien aard, dat in korten tijd in die buurt heeft plaats gehad. Als vermoedelijke dader is aangehouden een 17» jarige jongen uit Zegerveen. van over 10 jaren en toönt met de cijfers aan dat justitie, oorlog en marine sterk stijgen, terwijl voor sociale doeleinden weinig of niets wordt gedaan. De finantieele politiek dezer regeering gaat dus in verkeerde richting. (Applaus.) PAUZE. Spreker vervolgde dat van de 18 millioen nieuwe belastingen, waarvan 4 en 1 millioen reeds in werking zijn, 2 millioen door directe en 16 millioen door indirecte belastingen zullen worden verkregen. De belasting op jenever wil Spr. nog daar laten, dat is geen artikel van behoefte, maar de suikeraccijns is in ons land veel te hoog. Suiker is een volksvoedingsmiddel geworden, geen artikel van weelde meer en toch nergens in Europa is de belasting op suiker zoo hoog als in ons land. De vroegere ministers hebben dan ook wel eens het plan geopperd om tot verlaging over te gaan, maar bij de tekorten in de schatkist zal vermindering wel uitblijven. De minister heeft 8i/2 millioen noodig voor de invaliditeitswet en daarom wordt de tariefwet voorgesteld, die volgens raming 10 millioen zal opleveren. Als fiscale maatregel wil Spr. dat wets ontwerp aan een onderzoek onderwerpen. De voorstanders beweren dat die belasting in hoofdzaak geheven zal worden van weelde en luxe, doch daar is niets van aan. Spr. noemt artikelen als slachtpaarden, gedroogde visch, rund- en schapenvet, margarine enz. die wel belast worden, doch juist in hoofd zaak door de geringere klasse gebruikt worden. Meubelen, meel, klompen enz. worden ook belast, en dat is ook al weer niet de weelde, maar in hoofdzaak het dagelijksch gebruik der groote massa dat die rechten zal vorderen. Ook wordt de industrie van porselein en aardewerk behandeld en beweerd dat niet de schatkist maar de Maastrichtsche fabri kanten daarvan zullen gaan profiteeren. De fiets, het vervoermiddel ook reeds van den werkman, wordt bij invoer belast, de inlandsche fabrikanten zullen er van profi teeren door den prijs zooveel te verhoogen als de invoer bedraagt, en zoo behandelt Spr. nog enkele artikelen, om maar Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1