1912. No. 21. Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. HET GROENE KRUIS. De beste voor den prijs Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. DE VOLKSDRANK bij uitnemendheid. 31 Zondag 10 Maart. VAN HOOTEN’S VOOR M Afzonderlijke RECLAME. van 't aan f 19.15 - 238.185 f 828.16 36.50 7.20 4e a. u 2.85 6.19 enz. f 1334.07 ver- f 402.16 f 1561.01 Nadeelig saldo f 226.94 f 275.— - 100.— f 1561.01 - 1334.07 voor GOED en GOEDKOOP. van u het rijk de gemeente Ned. Centrale Vereeniging - Heeremastate - h - 1 2 37 26 46 11 318 5 493 33.33 48.75 1.— 1 1 Kg. 1.50 Wg. /0.421 y2 - 0.80 Vio- 0.18 10.— 2.50 10.— 68.56 65.80 97.43 15.— 64.32 -3.— -3.50 - 2.50 - 2.— - 1.50 - 1.25 - 1.— - 0.75 -0.50 16.70 170.— 8.— 3.— 7.— 92.50 52.— 69.— 13.75 318.— 3.75 246.50 9.50 11.50 100.— 61.60 12.— 50.— ontsmettingen van de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. BALANS. De Uitgaven bedragen u Ontvangsten Terwijl in de spaarbank aan wezig is het reservefonds (Hanzefeest) f 123.35. De rekening der tuberculose-bestrijding en hulde aan de - 109.87 - 36.405 - 49.55 eener sprei - van het hoofdbestuur voor de wijkverpleging - voor 6 ontsmettingen - vracht ontsmettingskist - te veel betaalde leges ministerie van Binnenl. Zaken - - 78.07 - 400.— - 222.— - 63.56 - 44.19 16 gevallen van van het f 828.16 Voor het nazien dezer rekening was, vol gens besluit der vorige algemeene vergadering een commissie benoemd, de heeren S. J. Praamsma, G. C. Eisma en 8. E. Lunter. Deze commissie rapporteerde, bij monde van eerstgenoemde het volgende: Geachte vergadering Door mijne mede-commissieleden aange wezen om heden avond rapport uit te bren gen, wil ik volgaarne daaraan voldoen. Ik zou in korte woorden als voorheen kunnen zeggen, dat wij de boeken hebben nagezien, met de bescheiden hebben vergeleken en accoord bevonden, en alzoo voor in orde 1)8’ van ontsmettingen - de Sputum prophulaxe - van verschaffen van betere woningen - - 148.— is bestemd om te worden: b. toeslag op de huishuur Lighal a. onderhoud enz. b. salaris schoonhouden verplegingsartikelen hulp in de huishouding een ligtent contributie 95 exempl. regiem, en statuten - direct gebruik - Donatie St. Anthony Gasthuis Aan giften - Restitutie voor gebroken artikelen - Opbrengst verloting Restitutie Ter voldoening aan art. 9 van het huis houdelijk reglement, heb ik de eer verslag uit te brengen over de werkzaamheden van „het Groene Kruis” in het jaar 1911. In dit jaar werden 3 bestuursvergaderingen' gehouden, waarvan twee gecombineerd waren met vergaderingen der Tuberculose-commissie, terwijl vele spoedeischende zaken per rond gaand schrijven aan de bestuursleden werden behandeld. In de algemeene vergadering van 15 Febr. traden als bestuursleden af, de heeren A. Banning en H. W. Witte en Mej. F. van Ringh, die allen met meerderheid van stem men werden herkozen. Allen namen zij de herbenoeming aan, zoodat er geen verandering in het bestuur plaats vond. Bij het begin van 1911 bedroeg het aantal leden 905, welk aantal steeg tot 956. Op het gebied der ziekenverpleging mocht de vereeniging weer aan velen hulp brengen, hetzij door de veel gevraagde hulp der wijk verpleegster, hetzij door het uitleenen van allerlei artikelen. In het geheel werden door Mej. Timmer als wijkverpleegster 4002 bezoeken afgelegd, gemiddeld dus pl. m. 80 per week. Ook werd, door hare bemiddeling, aan vele pa tiënten een versterkend middagmaal verstrekt, waarvoor de vereeniging graag hartelijk dank brengt aan Mej. Timmer en de dames, die daardoor het „Groene Kruis”-werk steunen. Zuster Timmer die den vorigen winter te Leeuwarden een cursus volgde om zich te bekwamen tot het geven van een bakercursus, heeft thans de leiding van een dergelijken cursus op zich genomen, en naar het aantal te oordeelen, 40 vrouwen en meisjes nemen er aan deel, bestaat er wel ambitie voor. Het onderricht is dan ook bij Zuster in goede handen en allen die den cursus volgen zullen bovendien van haar ieeren, van hoe groot nut het is, lid van „het Groene Kruis” te zijn. Ongetwijfeld zal deze cursus er toe bijdragen de vereeniging bij velen bekend en bemind te maken. Door de Gemeente werd het lokaal, in gebruik bij het Stedelijk Muziekkorps, er welwillend voor beschikbaar gesteld, daar de vereeniging nog steeds geen eigen lokaal heeft. Voor allen die zich bewust zijn van de goede werking van „het Groene Kruis”, zij dit een reden de vereeniging met flinke contributies te steunen en anderen op te wekken als lid toe te treden. Dan zal de finantieele toestand zot kunnen worden, dat er over een eigen lokaal kan worden beschikt, dat op vele manieren zou kunnen worden gebruikt en waarvoor het magazijn zich ten eenenmale niet leent. Waar er elk jaar nieuwe verplegingsartikelen worden aangeschaft, is daar alle beschikbare ruimte ook wel noodig. Het aantal uitge leende artikelen bedroeg dit jaar 681, waar van voor dadelijk gebruik 52. De ontsmettingskist werd 10 maal gebruikt 2. Onderhoud magazijn 3. Salaris wijkverpleegster bode-magazijnmeester 4. Quotum algemeene kas 5. Drukwerk, Advertentien enz. 6. Voor de tuberculose bestrijding - 238.185 7. Ontsmettingen - 49.50 8. Diversen - 40.125 9. Bureaukosten - 23.22 Donderdagavond werd de algemeene jaar vergadering gehouden van onze plaatselijke afdeeling „’t Groene Kruis”. De oproep tot de vergadering was ditmaal per circulaire geschied, en kwamen er vorige jaren 20 a 30 personen, er waren nu ruim 60 mannen en een 10-tal vrouwen aanwezig. Daar ’t ledental der vereeniging boven de 900 is, moet men toch bekennen, dat de opkomst nog niet is, als dit bij de activiteit van het bestuur wel verdiend was. De voorzitter, de heer D. Terhenne, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen de vergadering, wees op den steeds uitge- breider wordenden werkkring der vereeniging, en ook op het reeds in de oproepings-circu- laire vermelde tekort in de kas, wat zeer zeker getuigt van de behoefte om de lijdende menschen te hulp te komen, en nader in de verslagen zal worden aangetoond. De notulen worden door de secretaresse, Mej. van Ringh, voorgelezen en onder dank zegging goedgekeurd. Het jaarverslag dat wij in zijn geheel opnemen, geeft een getrouwe opsomming van de verschillende verrichtingen en werkzaamheden. 8ste JAARVERSLAG der Vereeniging „Het Groene Kruis” te Bolsward. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. van beter mogen worden, medewerking in van Groene Kruis”. Na voorlezing van dit zaakrijk verslag werd dit onder applaus der vergadering met een woord van dank en secretaresse, goedgekeurd. Daarna kwam de penningmeester aan woord; wijl Mej. A. Hommes, wegens ver trek naar elders, haar functie heeft moeten neerleggen, heeft de heer Terhenne die admi nistratie tijdelijk overgenomen. Deze rekening geeft de volgende cijfers ONTVANGSTEN. Batig saldo 1910 Contributie van 15 donateurs 2 leden a, f 4. UITGAVEN. 1. Onderhoud en aankoop plegingsartikelen en huur en voor de Gemeente had 1 woningontsmetting plaats. De magazijnmeester, hoewel met moed en opgewektheid het jaar begonnen, moest door ziekte zijn functie tijdelijk door anderen laten waarnemen. Daar hij steeds met de grootste nauwgezetheid zijn arbeid verricht, hopen wij hem spoedig weer in functie te zien. Overigens was ook onder leiding van den plaatsvervanger alles geheel in orde. Ook een andere functie, n.l. die der pen- ningmeesteresse, is tijdelijk door een ander vervuld. De voorzitter, de heer Terhenne, heeft bereidwillig die werkzaamheden op zich genomen, gedurende den tijd dat Mej. A. Hommes uitstedig was. Na zij aan het einde van het jaar bedankte als bestuurslid, hoopt het bestuur spoedig een even goede kracht in haar plaats te zien. Wat den finantiëelen toestand betreft, volgens de begrooting zou er waarschijnlijk een tekort zijn. De toestand der kas is dan ook niet schitterend. Gelukkig is voor 1912 een gemeente-subsidie van f 150 te verwachten. De rijkssubsidie bedroeg in het afgeloopen jaar f 275 en de verhoogde bijdragen van Gasthuis, Weeshuis en Armhuis vormen ook een flinke som. Verder zij nog vermeld dat door enkele „Groene Kruis”-vrienden giften aan de ver eeniging werden geschonken. Daarvan noemen wij de opbrengst van de verloting eener sprei en het batig saldo van een wedstrijd der Voetbalclub „Achilles”. Dergelijke giften toonen aan, dat de ver eeniging bekend is. Toch is zij nog steeds niet genoeg bekend. Om hare werkzaamheden meer onder ieders aandacht te brengen, werd dit jaar de uitgave begonnen van een klein, maandelijksch blaadje Ons Groene Kruis, onder redactie van den heer Fleischer, de oprichter der Vereeniging in Friesland. Gaarne zouden wij zien dat dit blaadje door velen werd gelezen. Het bevat menig goede raad en nuttige wenk op het gebied der ge zondheidsleer en ziekenverpleging door be voegde personen gegeven. Wat nu bijzonder de tuberculose-bestrijding betreft, diene het volgende. Behalve de twee gecombineerde vergade ringen van Bestuur en Tub.-Comm. kwam de laatste nog 7 maal bijeen. De werkzaam heden der tuberculose-bestrijding zijn dikwijls een herhalen van allerlei bijna niet te noemen kleinigheden, die juist door de schijnbare onbeduidendheid en door het dagelijks weer voorkomen, aan patiënten en verpleegster zooveel last berokkenen. Te meer moeten wij de volharding bewonderen van de huisbe- zoekster, die daar steeds op moet letten en dat het ten slotte gebeurt zooals voorge schreven is wordt bewezen door de toenemende beterschap der patiënten. Mej. Timmer ver dient dan ook wel een woord van lof voor haar werk als huisbezoekster. Het aantal patiënten dat onder haar controle stond, bedroeg dit jaar 33. In het geheel werden daaraan 1518 bedoeken gebracht en ook het toezicht in de lighal en ligtentjes eischte veel van de zorgen en den tijd der huisbezoekster. Het aantal patiënten in de lighallen verpleegd bedroeg 17. In den zomer is het wel voorgekomen dat in plaats van 5, acht stoelen in de hal waren geplaatst. Ook nu gedurende het winterhalfjaar zijn er steeds 6 plaatsen bezet. Wel een bewijs van het gebruik dat de heeren doktoren maken van de gelegenheid om hunne patiënten een rust kuur te kunnen doen houden. De kleine tentjes, nu hier dan daar geplaatst, worden meest door twee patiënten tegelijk gebruikt. Toen het kouder werd en de avond reeds vroeg begon te vallen, deed zich vooral in de groote lighal behoefte gevoelen aan warmte en licht. Eenige stadgenooten verblijdden de ver eeniging door het geven van warme dekens en een flinke lamp. Aan allen een woord van dank voor hun bewijs van sympathie. Een ander bewijs van medevoelen met het streven der vereeniging, dat het vorige jaar ons zoo’n goeden dunk gaf van samen werken, wij meenen hier den verkoop der Tuberculose-bloem, bleek dit jaar niet aan de verwachting te beantwoorden. Was in 1910 de opbrengst f 278.20, 1911 kon het niet verder brengen dan 109.87, daar een deel der burgerij zich meende te moeten onthouden van het koopen der bloempjes. Later ontving het bestuur nog de som van f 30.405, een gift der Roomsch Katho lieken, voor de bestrijding der tuberculose. Hoewel dit zeer werd gewaardeerd, hopen wij toch, dat een volgende keer, dergelijk afzonderen niet weer gebeurt. Ook dit jaar werd voor woningverbetering gezorgd. Eenige veranderingen werden aan gebracht, en in 4 gevallen bijdrage voor de huur verstrekt, ten einde de patiënten een beter huis te doen betrekken. Het kleine aantal beschikbare goede wonin gen maakt het echter zeer moeilijk hierin naar wensch te slagen. Alle woningen, door patiënten verlaten, werden ontsmet, ook lijfdracht en beddegoed en de inventaris der lighal werden ter ontsmetting naar Leeuwarden gezonden. De ontsmettingskist werd daarvoor 10 keer gebruikt. Verder werd er gezorgd voor verspreiding van propaganda-lectuur en wandteksten. Door de welwillende medewerking van heeren Hoofden der Scholen, werden boekjes onder de leerlingen uitgedeeld en zullen zoo in veler gezinnen zijn gekomen. Aan heeren Boekhandelaren en aan de verschillende bi bliotheken werden etiketten toegezonden om op de boeken te plakken, waarvan hopen wij een ruim gebruik zal worden gemaakt. Tot slot zij nog vermeld, dat deze afdeeling in Sept. 1911 bezoek ontving van den heer C. Dekker, Secr.-Penningm. der Ned. Centr. Ver. t. b. d. Tuberculose, vergezeld van een Adjunct-Secr. den heer H. van der Voo. Met eenige voldoening kunnen wij vermelden, dat volgens het oordeel van deze heeren, de afdeeling „Bolsward” op den goeden weg is, wat betreft de tuberculose-bestrijding en de Tub.-Gom. hoopt dan ook, dat de resultaten hare werkzaamheden steeds meer en en roept daartoe de alle leden van „het UITGAVEN. Ie Salaris van de huisbezoekster f 300. 2e Kosten 3e luidt als volgt ONTVANGSTEN. Subsidiën a. b. Restitutie a. van Opbrengst verkoop tuberculosebloem Gift van de R. Katholieken Huur Bijdrage van de Vereeniging „Het Groene Kruis” W Bolswardsche Courant 4 r t H n u H u H verpleging VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. v. Rona Cacao r n H n u n n n u u n H H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1