Boelgoed - Bolsward. Stadsnieuws. Advertentiën Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Maart 1912. HERVORMDE KERK. 7 met 9 van gasontploffing den Nederl. geheel een Sterrenhemel. Dinsdagavond zal de heer verklaarde hij, deze laatste en den cursus hiermede ge- stadgenoot den postduif aan- 204. een van het Nut, hiermede wat spreker van dank aan naar wij vertrouwen, ook door ons doorzien van tot en Te haastig. Op het Centraalstation te Utrecht is gister morgen een reiziger, genaamd F. V. komende van Amsterdam, uit trein 203 gesprongen, vóórdat deze stil stond. Hij viel tusschen het perron en den trein en werd ernstig aan het rechterbeen gewond. Een dokter verleende onmiddellijk geneeskundige hulp, waarna de gewonde per eerstvolgenden trein naar Amsterdam vervoerd werd. Een nieuw R. K. Dagblad. Door eenige Groninger heeren worden po gingen in het werk gesteld, om te geraken tot de oprichting van een R. K. Dagblad voor de drie noordelijke provinciën. Da’s ook wat. Uit het Centrum In een (Arnhemsch) advertentieblad wordt gevraagd een flinke, zindelijke Meid-Alleen, liberaal, v.g.g.v. Enfin, de moderne vrouwenbeweging heeft misschien ook wel reeds gezorgd voor dienst boden die zich „liberaal” noemen genomen moeiten, inzonderheid aan den heer Praamsma, voor zijne woorden van waar- deering. Hij sluit zich aan bij diens wensch omtrent de verhooging der contributie, want zoowel onder de meer gegoeden, als ook onder de zoogenaamde kleine burgerij zijn velen, die wel in de termen vallen, om beter steun te verleenen. Kennisgevingen daarvan zullen gaarne door ieder der bestuursleden worden ontvangen. Als bestuursleden moesten periodiek af treden de heeren F. de Jong, J. Mooij en A. Bouma. Alle drie werden met over- groote meerderheid herkozen. In de vacature, ontstaan door ’t vertrek van Mej. A. Hommes dient ook te worden voorzien, en de Voorzitter merkt op, dat men daar bij voorkeur iemand dient te hebben, die goed op de hoogte is met administratie, wijl met het oog op de rijks- subsidie de boekhouding goed in den vorm moet zijn. Op een wenk van den heer Dr. Niemeijer, wil ’t Bestuur wel iemand noemen, dien men geschikt acht, echter de vergadering volle vrijheid latende. De Voorzitter deelde mee, dat hij meent dat de heer G. C. Eisma wel genegen zal zijn, het finantiëel beheer te voeren. In de daarop gevolgde stemming werd deze dan ook met zeer groote meerderheid gekozen, en de benoemde verklaarde, dat hij, deel uitmakende van de fin. commissie, ge zien had, dat het nog al een omvangrijke taak was, echter in ’t belang der vereeniging zal hij er gaarne zijn krachten aan wijden. (Applaus.) De Voorzitter was over dit besluit zeer in de wolken, en achtte het een geluk voor de Vereeniging, dat de functie door Mej. A. Hommes voorheen zoo verdienstelijk vervuld, nu ook weer in zulke vertrouwde handen zal komen. Het bestuur is nu weer voltallig, zoo besluit de Voorzitter, de inge zetenen zullen nu zeker wel zorgen dat ook de gelden weer voltallig worden. De heer A. Bouma brengt bij de rond vraag nog een woord van oprechte hulde aan de toewijding van den Voorzitter. Als mede-bestuurslid toch weet hij, hoe de heer Terhenne als ’t ware de ziel en de spil is der vereeniging. Het vorig jaar heeft de heer Beekhuis hem een woord van waar- deering gewijd, Spreker rekent zich verplicht zich bij dat woord van toen aan te sluiten, evenals hij dit ook doet bij de loffelijke woorden van den heer Praamsma, den rap porteur der fin. commissie. Hij vertrouwt dat men den eminenten Voorzitter zal eeren, en dit te toonen door de finantiën der Ver eeniging te helpen verbeteren. (Applaus.) Sluiting der vergadering, met een woord van dank aan alle aanwezigen, en aan allen die hun goede wenschen voor de vereeniging kenbaar maakten. BOLSWARD, Maart 1912. Overleden: Sierk Buikstra 63 jr. ongehuwd. ’s Voormiddags 9% uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTING A Maandelijksche collecte. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 9t/2 uur: Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds uur: DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 91/2 uur de Heer G. I. VAN DER PLOEG. ’s Avonds 51/a uur de Heer VAN APELDOORN, Cand., Hommerts. vonden hadden geteekend. Wij doen dat direct nog niet! Wat toch is het geval? Dit, dat ons als commissie, voor we onze taak gingen aanvangen, door den Voorzitter van de Vereeniging werd medegedeeld, dat door het Bestuur met opzet ons drietal was gekozen, en wel met het tweeledig doel de boeken na te zien en door nauwkeurige bestudeering van de boeken, beter den vollen om vang van de taak der vereeniging te leeren kennen. Wij willen dan met het laatste beginnen en direct hierbij opmerken, dat het werk ons in dezen zeer /gemakkelijk is ge maakt door den heer Terhenne, die in het afgeloopen jaar bij zijn taak als Voorzitter ook* die van Penningmeester heeft waargenomen. Hij was dus volkomen in de zaken thuis, en met de meeste welwillendheid heeft hij ons geadsisteerd en inlichtingen omtrent alles en nog wat gegeven. De omvang der vereeniging wordt steeds grooter. De uitgaven toch van alles te zamen bedroegen f 2389.17 de inkomsten klom men tot f 2162.23 nadeelig saldo alzoo f 226.94. Gaat men de beide afdeelingen splitsen, dan blijkt, dat „het Groene Kruis” afzonderlijk ruim f 10.batig saldo had kunnen hebben, en de afd. Tuberculose bestrijding ruim f 238.te kort kwam dit jaar. Nu zal menigeen zeggen, waarom dan dien bijwagen niet losgemaakt, dan kon de hoofd - vereeniging rond komen. Ja, geachte ver gadering, die bemerking is door velen, zelfs geuit, maar bij nazien en alles wat op beide zaken be trekking heeft, meenen wij thans te moeten concludeeren, dat dit niet goed Inkrimpen dan, zegt een geen tekort meer kome. Ook dat mag niet, antwoorden wij, na duidelijk te hebben gezien de gunstige werking ook van de afdeeling tuberculose bestrijding. Deze afdeeling toch werkt dubbel, zouden wij zeggen, n.l. voor het heden en voor de toekomst. Men weet dat ook de medicus zegt: „Voorkomen is beter dan genezen!” Kan zij helpen bevorderen dat genezing komt, niets is haar aangenamer, maar is dit bij sommige patiënten niet meer doenlijk, dan wil zij, daar bewezen is, dat die ziekte be- smettelijk is, anderen in den weg der mid delen behoeden voor die kwaal, die helaas! in zulk een groot getal gevonden wordt. Zij doet dit naar vaste regelen en beginselen, die in den loop der jaren in andere landen reeds de vuurproef hebben doorstaan. Uit de ons getoonde statistieken bleek, dat door de voortdurende krachtige bestrijding der tuber culose, het aantal gevallen in ongeveer 25 jaren met bijna 40 pCt. is gedaald. Om dit resultaat in den loop der jaren ook te kunnen halen moet dus niet worden ingekrompen, maar doorgÈgaan op den ingeslagen weg, nu gebleken is, dat deze tot verbetering leidt. Door deze zaak te steunen, geeft men blijk van naastenliefde en toont men, genegen te zijn in toepassing te brengen de spreuk: Eendracht maakt macht Treedt bij het „Groene Kruis” meer op den voorgrond: onderling hulpbetoon of de coöperatie, bij de tuberculose-bestrijding geeft de liefde meer den doorslag. Het een zoowel als het ander, werkt zeer nuttig tot heil van het algemeen. Veelvuldig waren in ’t af geloopen jaar de gevallen van favus of be smettelijk hoofdzeer, een 29-tal gevallen kwamen voor, meerendeels bij schoolgaande kinderen en voor het overgroote deel zijn die gevallen door en op kosten der ver eeniging behandeld. En moet dat alles nu worden ingekrompen? Wij zeggen nogmaals: Neen! De vereeniging heeft hierdoor meer recht op ons aller toe wijding en steun. En dit niet alleen; waar het particulier initiatief zoo krachtig opkomt en toont wat zij kan bij goede leiding, is het een van zelf sprekend feit datdeRijks- en Gemeentelijke overheid niet achterblijven in het algemeen en ook hier ter stede de stichtingen zich geroepen gevoelen te subsi- diëeren. Hier is willen kunnen! Dit geldt ook nog voor vele leden, wier contributielijsten wij ook controleerden en waarvan velen (zeker le klas) minstens te laag staan. Wij bevelen de belangen van de vereeniging het „Groene Kruis” en hare afdeeling de tuberculose bestrijding bij U aan. Steunt die met de U ten dienste staande middelen, want wij kunnen U verzekeren, dat de gelden goed worden beheerd. De administratie is uitstekend ge regeld en de boeken zijn door ons in vol komen orde bevonden. Wij zouden nu kunnen eindigen, maar willen dat niet doen zonder nog even terug te komen op het vele goede, in woord en daad, door het Bestuur dezer vereeniging gedaan, en op de groote toewijding, die de heer Terhenne, de Voorzitter, voor deze zaak heeft gegeven. Ook hij heeft getoond willen is kunnen, want bij zijne vele werkzaamheden en het Presidium dezer vereeniging, heeft hij nog tijd kunnen vinden ook dit jaar, nu er een vacature kwam, de finantiën te beheeren, al de kwitantiën te schrijven en alles te doen voor een vereeniging van bijna duizend leden. Mij dunkt, ik spreek in uw aller naam, wanneer ik hem, die bovendien de zaken pro Deo waarneemt, Uw aller dank daarvoor breng, en hem toewensch, dat het hem gegeven moge zijn, de vereeniging nog lang met zijne gaven te dienen tot heil van Bolsward, en dat de vereeniging in haar geheel, gesteund door allen, moge groeien in ledental en in finantiëele kracht, tot heil van velen. (Applaus). De Voorzitter brengt een woord van dank aan de fin. Commissie voor de door haar Benoemd. Onze vroegere stadgenoot de heer M. de Vries, is benoemd tot bewaarder aan de strafgevangenis te Alkmaar. Cursus voor Ambachts- teekenonderwijs. De Vereeniging voor Ambachtsteeken- onderwijs alhier, organiseert in den winter tijd een curcus voor aankomende ambachts lieden. Dezen winter hebben daaraan 24 leerlingen deelgenomen, waarvan 14 oud- leerlingen. Negen hiervan zijn bij ’t timmer vak, 3 bij ’t meubelmaken, 4 leeren voor smid, 2 voor koperslager, 2 schilders, 1 horlogemaker, J stucadoor 1 slager en 1 wenscht zich toe te leggen op machinerieën. Vrijdagavond was de laatste lesavond, en voor donateurs, leden en belangstellenden waren de gemaakte teekeningen tentoon gesteld. De cursus begint met het rechtlijnig teekenen, dan in verbinding met de gebogen lijn en vervolgens begint het projecteeren, in verband met het beoefende vak. Vooral ook wordt werk gemaakt van ’t teekenen van letters, maar verder verschillende voor werpen en details er van in hout- en ijzer- constructie. De teekeningen gaven blijk van nauwkeurig werk, en vooral bij de oud- leerlingen was goede vordering waar te nemen. Ook het handteekenen wordt beoefend en ook op dit gebied zagen wij al heel aardige proeven. Het onderwijs in werktuigkundig teekenen wordt gegeven door den heer A. Veringa, bouwkundig teekenen door den heer J. Dijkstra en ’t handteekenen door den heer J. Keikes, en daar ook rekenonderwijs aan de leerlingen wordt verstrekt, is hiermede belast de heer Leverland. Deze winter-cursus, geregeld gegeven sedert 1888, heeft dus reeds 24 jaren hier ter stede bestaan, en is zeker veel ambachts lieden ten zegen geweest, ’t Is voor de jongelui een aangename en nuttige bezigheid in'de lange winteravonden. Nadat door de aanwezige belangstellenden de teekeningen in oogenschouw waren ge nomen, hield de Voorzitter der Vereeniging, de heer Oberman, een korte toespraak tot de leerlingen. Het verheugde hem uit het ge maakte werk en ook door ’t getuigenis der onderwijzers vernomen te hebben, dat de leerlingen de lessen trouw bezocht en met ambitie gewerkt hebben. Hij vermaande de jongelui het nu geleerde goed te onderhouden opdat het voor hen vrucht moge dragen en dat velen hunner een volgend jaar zich verder I zullen gaan bekwamen. Ook brengt hij een woord dam, die gesleept werd door de „Stad Zwolle II”, met bestemming voor Amsterdan, op de Zuiderzee ongeveer een uur buiten den Ketel, door een opkomende bui omgeslagen en gezonken. Het ongeval gebeurde, toen men naar Kampen terugkeerde, daar het weer te onstuimig werd om de reis te vol brengen. De machine ligt in het vaarwater en is zeer gevaarlijk voor het verkeer. Ze is op beurspolis verzekerd. (Zw. Crt.) De afmetingen oan briefkaarten. Wij maken er hen die briefkaartformulieren uit den handel betrekken op attent, dat bij de posterijen tegenwoordig met den millimeter wordt nagegaan of de kaarten de afmetingen van 14 bij 9 centimeter overschrijden in welk geval strafport wordt verlangd van den ge adresseerde. Eenige lezers deelden ons mede reeds verscheidene malen met strafport be zwaarde briefkaarten te hebben ontvangen. En ook wij mochten op een briefkaart uit West-Indië 15 ets. strafport betalen. (Nieuwe Courant.) Postkar te water. Gistermorgen te 6 uur is de postkar van Haarlem naar Hoofddorp, op den kruisweg te Haarlemmermeer, te water geraakt door het schrikken van het paard. De postzak ken zijn er vrijwel onbeschadigd afgekomen. De conducteur, de heer Bos van Haarlem, heeft zich ernstig aan een pols bezeerd. De koetsier sprong tijdig van het rijtuig. In kokend water. Een 3-jarig dochtertje van den sigaren fabrikant Chr. Woestenburg te Medemblik geraakte Donderdag in een emmer met kokend water. Het is aan de gevolgen be zweken. heeren onderwijzers, die zich met toewijding op hun taak toeleggen. Hij hoopt dat zij lust en ambitie zullen hebben nog vele jaren voor de vereeniging werkzaam te zijn tot heil van de jongelui dezer gemeente. Dan maakte hij bekend dat aan den leer ling W. Jansen, die drie winters aaneen den cursus heeft gevolgd, en wiens teekeningen getuigen van flinke en aanhoudende oefening, een diploma vanwege het Bestuur zal worden uitgereikt. Hij vertrouwt dat dit voor de andere leerlingen een aansporing zal zijn om te trachten later ook dit diploma te behalen. En daarna les geëindigd sloten te zijn. De -Aanstaanden Dr. H. J. Slijper in het Wilhelminagebouw voordracht houden over de wonderen den Sterrenhemel. Wij gelooven, dat waarvan deze avond zal uitgaan, en onderwerp betreft, een gelukkige keuze heeft gedaan. Wij verwachten, dat de zaal weer gevuld zal zijn. Dit onderwerp heeft eigenaardige aantrekkingskracht. Te allen tijde hebben de menschen belangstelling ge toond voor den stand] van zon en maan, voor eclipsen en kometen en voor die tal- looze hemellichten, die in onverstoorbare regelmaat schier eiken avond zich aan ons oog vertoonen. De voordracht is,, bij den heer Dr. Slijper in goede handen. Postduif. Vrijdag j.l. is bij onzen heer R. v. d. Woude, een gevlogen, gemerkt R. P. D. 2 g Tjerkwerd. Gisterenmorgen werd gemist de huishoudster van G. S. Het duurde niet lang of men zag dat ze in den regenwaterbak lag. Na eenige moeite mocht het gelukken, haar er weer levend uit te halen. Hoe of ze er ingeraakt was, blijft een vraag. Ballon-incident. Gistermiddag daalde een luchtballon te ’s-Gravenhage op een land nabij de Kemp- straat en de Kritzingerstraat (Transvaalwijk). In het schuitje bevonden zich drie dames en twee heeren, vermoedelijk Belgen. Zij waren gistermiddag half drie te Oudenaarde opgestegen met het doel om naar Den Haag te reizen. Bestuurder van den ballon was de heer Liefmans. Bij de daling kantelde het schuitje en werd dit toen nog een eindje door den ballon voortgesleept. Daardoor had een der dames het ongeluk het rechterbeen te breken. Weldra waren verschillende per sonen ter plaatse om hulp te verleenen. De gewonde werd, na voorloopig verbonden te zijn, per auto naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Nader wordt nog gemeld De ballon steeg, gelijk gemeld, te Oude naarde op (12 u. 30 Belg, tijd), passeerde Gent en Terneuzen en bleef verder vrijwel langs de kust op Den Haag aanzweven. De ballon had een vaart van minstens 50 K.M. per uur en te kampen met al te sterken wind. Dit was dan ook een van de oorzaken, dat het anker in het natte weiland niet voldoende pakte, zoodat het ongeluk min of meer aan de landing moet worden toege schreven. De dame, wie reeds ettelijke malen bij luchtreizen een ongeluk overkwam, had zelfs eenmaal het ongeluk beide armen te breken. Hondenkar De Rechtbank te Heerenveen wees gisteren vonnis in de zaak tegen den postbode te Kuinre, wien ten laste gelegd zijn twee over tredingen van als houder van een honden kar, deze gebruiken anders dan met inacht neming van de voorschriften daaromtrent bij de wet gesteld. Hij had nl. met zijn fiets, waarvoor een hond gespannen, op den open baren weg gereden, zonder dat op de fiets zijn naam voorkwam en een drinkbakje aan wezig was. De kantonrechter te Steenwijk had hem van rechtsvervolging ontslagen, wijl een fiets met een hond ervoor niet te beschouwen is als een hondenkar te zijn. De Rechtbank overwoog echter in over eenstemming met het O. M., dat een der gelijke fiets moet beschouwd worden als hon denkar. Zij vernietigde het vonnis van den kantonrechter en veroordeelde beklaagde tot 2 geldboeten van ieder f 0.50 of 2 maal een dag hechtenis. Inbraak. Te Bergen-op-Zoom is gisternacht inge broken bij den goudsmid E. van Baal in de Lieve Vrouwestraat; er wordt veel goud en zilver vermist. Met politiehonden is de dader, die zich inmiddels naar het Fort had be geven, opgespoord. Het bleek een Amster dammer te zijn. N. R. Ct. Ontploffing. Donderdagavond heeft een plaats gehad in de woning van vice-consul te München-Gladbach. Een blik- slagersknecht en het dienstmeisje werden daarbij ernstig gewond. De vensterruiten werden naar buiten geslingerd en een voorbij rijdend voerman werd aan de handen gekwetst door de neervallende glassplinters. Er werd ook belangrijke materiëele schade aangericht. Gezonken. Gistermorgen is een baggermachine van de Industrieele Handelsmaatschappij te Rotter- Op Woensdag den 13 Maart 1912, des voormiddags 10 uur, ten huize van den ge failleerde F. Y. FABER, aan de Polstraat te Bolsward, boelgoed tegen dadelijke be taling van de tot dat faillissement behoorende goederen, bestaande in: MEUBELEN enz.: Mah.linnenkast,kastje, kleerkast, tafels, stoelen, spiegel, schilderijen, regulateur, naaimachine, kook- en kolom kachel, vloerkleeden, kinderwagen, linnenrek, tobben, emmers, eenig nikkel, koper-, ijzer-, glas- en aardewerk. WINKELGOEDEREN: Cacao, chocolade, biscuits, suikerwerk, thee, koffie, likeuren, slaolie, bessensap, busgroenten, zuren, eau de cologne, zeep, bussen enz. Voorts: Rijwiel, vleeschkast, trekhond, 6 kippen en hetgeen meer zal worden aan geboden. Bezichtiging één uur vóór den verkoop. G. KEIKES, Deurwaarder. zou zijn, ander, opdat er i'. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2