De Tariefwet beteekent: De Tariefwet beteekent: De uitrusting v. d. Visscherij duurder. DAALDERS Benadeeling van de Scheepvaart. I EFFECTEN EN COUPONS. 4 pCt. Pandbrieven en Gemeente-Obligatiën. Firma H. DONKER, Stoffwasche De Tariefwet beteekent: I Achteruitgang van den Veestapel. MEYs Advocaat. Boerenjongens. Chartreuse. Triple-Sec Cointreau. Persico. Curapau. Vermouth. Marasquino. K. Plantinga Zoon, Leeuwarden OUDE BELEGEN WIJNEN. PORT. MADERA en DESSERT WIJNEN Importeurs van COGNAC, JAMAICA RUM en RARCELONA BRANDEWIJN. Heerenveen - Sneek - Bolsward - Joure. Na elke proef met een ander I merk, zult ge de kwaliteit van H BOLSWARD. nog meer waardeeren dan ge reeds deedt. II' Speciaal adres voor BANKIERS, Verkrijgbaar in den Wijnhandel-Grossierderij van BOLSWARD. J - Belasten zich met den aan- en verkoop van Steeds voorradig: practisch, elegant, van echt linnen niet te onder- voor Linnengoed. bal onder de kast; de er bij te komen, maar uit één stuk vervaardigd, is scheiden en goedkooper dan het waschloon Verkrijgbaar te Bolsward bij HERMAN OOSTERBAAN. Roedenspelden. Bij het spelen in de kinderkamer rolt een kinderen probeeren dit lukt niet. De eene kleuter'stelt voor: «Ik haal va ders wandelstok, dan kan ik er wel bij.” Maar de ander: «Nee, moeders hoedespeld, die is langer.” Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. Het toestel is de eenvoudigheid zelve. Het heeft met elkaar de omvang van een projectielantaarn, hoewel op het toestel zijn aangebracht de dynamo, de rol machine voor het weder-oprollen der films en alle verdere benoodigdheden voor de projectie. De lamp, die acht uren kan branden, wordt in een ommezien vernieuwd. En in minder dan geen tijd is men gereed, om de voorstelling een aanvang te doen nemen. Reuzen der zee. Onlangs heeft de Bed Star Line aan de werven van de firma Harland Wolff te Belfast een nieuwe overzee-boot besteld voor haren dienst AntwerpenNew-York. Deze boot zal 203 M. lang zijn en dus behooren tot de reuzen der zee. Ze zal vervaardigd worden naar de meest moderne eischen, en ongeveer 3000 passagiers kunnen vervoeren. In tegenstelling met de andere booten der Red Star Line zal deze nieuwe boot 3 schoor steenen en 3 schroeven hebbenhaar snel heid zal die der vroegere booten der Maat schappij verre overtreffen. Geweldige stormen hebben in het Kanaal en op de Fransche kust gewoed. Vele visschers zijn omgekomen. Op verscheidene plaatsen aan de kust van Bretagne en Normandie, is veel schade aan gericht. Te Beauvais is het dak van den kerktoren weggewaaid. Te Angers werd een boot, waarin vier tooneelspelers een tocht maakten, door een windstoot omgekanteld. Alle inzittenden verdronken. Naklank van 1910. Te Brussel zijn de niet opgeëischte prijzen der verloting van de Brusselsche Wereldten toonstelling in 1910 in het openbaar ver kocht. Er waren niet minder dan 3668 prijzen te veilen, o.a. het tafelservies, dat dienst gedaan heeft bij de 200 feestmalen, die tijdens de tentoonstelling zijn gegeven. Er werd dikwijls door het zeer talrijke koop lustige publiek zoo vinnig tegen elkaar opge boden, dat er voorwerpen zijn verkocht, die driemaal meer opbrachten, dan ze gekost hebben GEMENGD NIEUWS. Zwaagwesteinde, 7 Maart. Alle dagen reeren werklieden uit ons dorp, die naar Duitsehland waren getrokken om werk te zoeken, naar huis terug, omdat ze in Duitsehland nergens aan den slag kunnen romen. Sommige arbeiders, welke voor 14 dagen daarheen vertrokken, hebben in het geheel geen werk gehad. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Om het nut van de Bioscoop voor de school aan te toonen, zullen a.s. Maandagmiddag in de Sneeker Bioscoop aan den Oosterdijk eenige speciale schoolfilms vertoond worden voor schoolkinderen en ge- noodigden. Waar zich in ons land reeds hier en daar commission gevormd hebben, die zich tot taak hebben gesteld het gebruik van de kine matograaf voor onderwijsdoeleinden te bestu- deeren, zal het streven van den wakkeren ondernemer onzer bioscoop zeer zeker op prijs gesteld worden om ook heeren onderwijzers alhier in de gelegenheid te stellen daarover een oordeel te vormen. Vertoond zullen o. a. worden De Chry santhemum, Zee-anemoon. Wat de zee zooal herbergt. De bastaardnachtegaal en de koe koek, Onze vijandin de wesp. enz. enz. Heeg, 7 Maart. Dat men vaak wel eens onbedacht wat zeggen kan, ondervond ook dezer dagen een boer alhier. Onze landbouwer had een paard dat blijkbaar niet liefst onder geleide van menschen verkeerde, althans, liep het in het land, dan was het meestal haast niet mogelijk om het dier machtig te worden. Ofschoon het zwartje in den laatsten tijd op stal had gestaan, had hij nu weer vrije teugel in het weiland gekregen. Nu deed de ge legenheid zich voor dat de boer zijn paard moest gebruiken; daarom ging men met assistentie van eenige andere personen op het onwillige dier los. ’t Hielp echter niets; het zwartje had de gek er mee en sprong over alles heen. Dit kon een toekijkende veekoop- zich niet begrijpen, waarom deze ver- aan den boer vroeg of zijn paard zoo lastig was? «Ja,” antwoordde «kan je het krijgen dan heb je het Een woesteling van nauwelijks 18 jaar, die zich veel aan dronkenschap overgeeft, heeft te Terborg twee dames, die door hun stadje fietsten, op klaar lichten dag aangevallen. Een der dames mej. Schooneboom, werd van de fiets gesleurd en zoodanig mishandeld, dat zij geneeskundige hulp moest inroepen. Het publiek, dat van het feit getuige was, heeft den dronkaard loon naar werk gegeven. De storm. De hevige wind van Dinsdag is oorzaak geweest, dat van een in aanbouw zijnd win kelhuis aan de Laan van Nieuw Guinea, te Utrecht, het dak is afgewaaid, dat na eenige seconden door het luchtruim gezweefd te hebben met donderend geraas op straat is neergekomen, evenwel zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. U. D. De «Onder de streep” schrijver van het Alg. Handbl. schrijft: Zuigelingen-telefoon. Om een bewijs te geven, hoe onmisbaar een goede telefoon- installatie is, deelt een ingenieur aan het Vtrechtsche Dagblad mede, dat door een van de bekende firma’s hier te lande dezer dagen een opdracht ontvangen werd tot levering van een inrichting, welke aan de moeder of verpleegster van een zuigeling veroorlooft precies te weten, wanneer de zuigeling schreeuwt, ook al bevinden die personen zich tijdelijk in een ander vertrek, op zolder of in den kelder. De inrichting is betrekkelijk niet duur en tevens eenvoudig, doch moet in werking ge steld worden, wanneer de betreffende persoon de zuigeling verlaat. Naast of in de wieg van het kleintje wordt een zeer gevoelige microfoon, systeem der firma C. Lorenz. A. G. aangebracht en nu voeren twee draden naar een batterij en naar een zich in het andere vertrek bevindende speciaal voor dit doel geconstrueerde telefoon. Begint nu de kleine na het ontwaken te schreeuwen, dan hoort de moeder, baker of pleegzuster dit in het vertrek, waarin zij zich bevinden door de telefoon zóó luid, alsof baby in hare nabij heid lag. man wonderd werkelijk de boer, cadeau!” Dat zou de koopman probeeren en nu de boer met zijne helpers op een afstand stonden, stak de koopman op bet paard af, kreeg het bij den kop en nam het tot groote ver wondering mee. «Dank u wel boer, een voordeelig beestje voor me!” zei de koopman en achtte het toen zijn eigendom. De boer erkende dat de koopman in zijn recht stond en ofschoon deze eerst onteigend werd van zijn paard, is de zaak voor beiden later weer onderhandelend in orde gekomen. N. Sn. Cl. Erwten als veevoeder. Te Dinxperlo en omstreken gebruiken de landbouwers wegens de duurte der lijnkoeken sedert eenigen tijd voor hun vee erwten, welke 22 pCt. eiwit bevatten en in prijs zeer van de lijnkoeken verschillen. Rerten. In de bosschen te Ureterp en Duurswoude (Fr.) vindt men thans vele hertenmen ziet ze in kudden van 8 en 10 stuks. Men ver wacht, dat in den a.s. herfst in Friesland ook de jacht op dit wild zal worden toe gestaan. De boeren houden niet van herten. Uit Hillegom zijn de eerste snijbloemen van den konden grond naar het buitenland verzonden. Het waren 40 kisten narcissen. Bioscoop thuis! De over alle liniën zegevierende bioscoop doet het theater onberekenbare schade. Doch, de tijd der wrake is nabij. Thans wordt eene nieuwe uitvinding gelanceerd, die den «Kien- tod” vele klantjes zal ontfutselen. De firma Pathé gaat namelijk een toestel in den handel brengen, dat iedereen vergunt in zijn salon de meest interessante films te zien. En dat met minimum kosten en geringe moeite. De groote verdienste van dit toestel is dat men de zoo moeilijke kwestie van de ver lichting op een zeldzaam vernuftige wijze heeft weten op te lossen. De operateur, die de film in beweging brengt, doet in dezelfde beweging eene kleine dynamo ronddraaien. De aldus verkregen electrische stroom wordt gesteld naar een sterke gloeilamp, die vol doende licht afwerpt om de beelden klaar en duidelijk op het doek te projecteeren. Zoodra dus de operateur zijn toestel in beweging brengt, wordt de stroom opgewekt. Nauwe lijks staakt hij het draaien, of de lamp gaat uit. Brandgevaar is, waar hier een gloeilamp gebruikt wordt, natuurlijk geheel uitgesloten. Bovendien wordt voor de fabricage der films een wel-smeltbare maar nietbrandbare stof gebruikt. CACAO A ft I Gebrs. Mispelblom Beijer, BLOOKERS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4