Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 23. ïïieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zich beperken. Van Houten’s BI r T. A. J. BAARS. ien sociale verplichting. [De beste voor den prijsl 1913. Zondag 17 Maart. I len heer P. Huizenga. BINNENLAND. VOOR K- afzonderlijke RECLAME. den Parijschen snel- ging onze ‘'*'A 1 lange jaren bitter pijn. ver een IN ELK OPZICHT kan ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i r 1 van eenige slachtoffers werd de de advertentie opgespoord en leeren het gemis een Woensdag alhier gehouden een huwelijksknotte, een een uitstekende politie En dat zou, meende voor andere landen jiU ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Set bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4. een goede opvoeding ontvangen noodzakelijk is het, steeds zorg te dragen voor het be houd der gezondheid. Maar bij al het andere is zoo weinig onontbeerlijks. Wij menschen zijn allen gehecht aan wat ons omgeeft en wij meenen dit alles onmogelijk te kunnen missen. Maar het is een waan. Spoedig reeds bemerkten wij, dat wij van al dat ge meend onontbeerlijke het gemis niet eens meer gevoelen. Het geluk ligt meestal in het kleine, in het eenvoudige. Wanneer tegenspoed ons treft, dan meenen wij meestal, dat ons geluk in scherven valt. Maar het is niet zoo 1 Wanneer wij dan moe ten afdalen op de maatschappelijke ladder, dan wordt ons geluk misschien minder schit terend, maar toch SPjsfJLinnürer.,. ons De verdwenen diamanten. OmtrentJkde vermissing van een doosje, inhoudende f 60.000 aan diamanten, kunnen wij nader het volgende mededeelenDe be trokken diamanthandelaar is de heer M. D. Davids, van de firma M. D. Davids en J. van der Horst, Valckenierstraat alhier. Na het vertrek van trein uit het station te Rotterdam, bemerkte de heer Davids, dat het doosje met diamanten verdwenen was. Aan het eerstvolgende station, Dordrecht, deed hij bij de politie aangifte van de vermissing. Ook de politie te Amsterdam, ’s Gravenhage en Rotterdam werd gewaarschuwd. Het is nog niet zeker of hier van verliezen, dan wel van berooving sprake is. De heer Davids was verzekerd. Alg. Hndbl. Valsche aangifte. Eenige dagen geleden deed de huishoudster Th. v. d. St. bij de politie te Barneveld aan gifte, dat zij door een 10-tal, haar bij name bekende, personen was aangerand, mishandeld en zelfs met den dood bedreigd. Na een streng verhoor heeft de huishoudster nu echter bekend, dat zij het geheele verhaal verzonnen had, zoodat thans, wegens het doen van een valsche aangifte, tegen haar zelf een aanklacht is ingediend. Moordaanslag. Te Tilburg is door iemand, Jacob genaamd, een moordaanslag gepleegd op Geboers en een vrouw uit België, door revolverschoten op hen af te vuren. Geboers werd vrij ernstig gewond. De dader is gearresteerd. Aangehouden. Sedert eenigen tijd kwamen in een der Haagsche bladen advertenties voor, waarin controleurs voor een buitenlandsche verzekering werden gevraagd. Reflectanten moesten borg stellen. Wie het deed was zijn borgstelling kwijt, maar hoorde verder niets van de be trekking. Op klacht steller van gistermorgen in Den Haag aangehouden. Geen loterij. In hooger beroep heeft de Rechtbank te Heerenveen uitspraak gedaan in de zaak tegen een caféhouder te Steen wijk, beschuldigd van overtreding der Loterijwet. Bekl. liet n.l., tegen betaling, raden naar een aantal erwten, dat zich in een flesch bevond. De kantonrechter te Steenwijk ontsloeg hem van rechtsvervolging, wijl dit raden niet als loterij is te beschouwen. In hooger beroep eischte het O. M. bij de Rechtbank boete, subs, hechtenis. Op grond van dezelfde overwegingen als die van den eersten rechter, ontsloeg de Rechtbank te Heerenveen beklaagde ook van alle rechts vervolging. Wij brachten het gesprek op de quaestie der bewapening. Ik acht de bewapening met revolver voor de geheele politie onmisbaar, zeide ons prof. Reiss. Maar de kans, dat een onschuldige geraakt wordt voerden wij hiertegen aan. De politieman kent zijn verantwoorde lijkheid hij is, dat leert de ervaring in Parijs en bij ons, in Zwitserland, zeer voor zichtig met zijn wapen. Ge zult ook nooit lezen, dat de verkeerde door een schot van de politie geraakt wordt. Maar bovendien, de misdadigers zijn toch ook gewapend Dat hebben o.a. de zaak-Liabeuf te Parijs en de Hounds-ditch-affaire te Londen geleerd. een politie- aan Telken jare gaat er groote waarde aan kostbaarheden verloren. Welnu, als voor de politie 3 pCt. uitgaf van wat er door misdrijf verloren gaat, dan zou men daarvoor kunnen verkrijgen. prof. Reiss, ook wel gelden. De politieman, zoo vervolgde prof. Reiss, waagt eiken dag zijn leven. Zijn taak is ondankbaarheeft hij succes, dan wordt de eer aan zijn chef toegekend, maar faalt hij, dan stelt men er hem aansprakeiijk voor. Hij is blootgesteld aan de verleiding omge kocht te worden, zonder dat iemand er achter komt. Hij wordt slecht betaaldvoor zijn groote verantwoordelijkheid dient hij goed betaald te worden. Namens HET BESTUUR-. a_ uvraaaiue- lijk lezen over het nut van politiehonden is het van belang eens te weten wat deze hoogleeraar er van denkt. Aan een verslag gever van het Hbld., die met deze vraag tot hem kwam, heeft hij een onderhoud toe gestaan. De heer Reiss was dadelijk bereid zijn oordeel nader te motiveeren. Als waakhond, om den politieman te ver gezellen op zijn ronden en bij betrapping op heeterdaad den schuldige te achtervolgen, achtte hij den hond een zeer geschikt hulp middel voor de justitie. Maar het dresseeren van honden daarvoor dagteekent al uit den tijd vóór de africhting van politiehonden. Wat men thans onder dat africhten ver staat, maakt van den hond een circushond; het wordt een sport voor den eerzamen rentenier, die er op wedstrijden medailles mede wintEn prof. Reiss herhaalde wat hij zeide men moet geen onverantwoordelijk dier gebruiken om in een zaak zoo teer, zoo vol verantwoordelijkheid als het onderzoeken van misdrijven, hulp te bieden. Bovendien, het gevaar bestaat, dat men onbeperkt ver trouwen gaat stellen in de verrichtingen van den hond. En dan is het zeer wel mogelijk, dat de verkeerde door den hond wordt aan gewezen, hetgeen te bedenkelijker wordt, wan neer die aangewezene tevens een niet al te beste reputatie heeft. In een Zich beperken in zijne levenswijze, zijne levenswijze moeten inkrimpen, dat is voor de meeste menschen een gehaat woord. En toch voor hoevelen wordt dit gehate niet tot een bittere noodzakelijkheid Wanneer de eischen en gewoonten, waar aan men tot nu toe heeft vastgehouden, moeten verdwijnen of verminderen wanneer men van een schitterende plaats in het leven moet afdalen tot een bescheidener plaatsje dat doet aan het hart van den door van voorspoed verwenden mensch Ons aanpassingsvermogen, dat het ons zoo gemakkelijk maakt, van betere levensvoorwaarden te genieten, laat ons dik wijls in den steek, wanneer wij alles of toch veel moeten missen, van wat ons het leven schoon en behaaglijk maakte; slechts klagend en zuchtend bukken wij ons onder het ijzeren juk der noodzakelijkheid en verdragen van veel, wat ons vroeger onont- - heerlijk scheen. Dit afdalen is ook niet gemakkelijk er zijn gevallen, waarin het leven zware lasten op zwakke schouders legt, die toch dapper en met energie gedragen worden. Hoevele weduwen, die na den dood van den echtge noot zich met hare kinderen door het leven moesten slaan hoevele weezen, hoevele vrou wen, die door tegenspoed van den echtge noot geheel hare levenswijze moesten ver anderen, kunnen hiervan niet getuigen Maar naast deze verheffende voorbeelden zijn er die van anderen, welke slechts morrend het kruis opnamen en hunne dagen in bitter heid doorbrengen, meestal, omdat zij te hoog opzien naar den schijn. De schijn maakt vele slachtoffers. Om vrienden en bekenden den toestand gunstiger voor te kunnen stellen, dan deze in werkelijkheid is, om te verblinden, om zich te kunnen verheffen boven anderen, wordt de veel te dure woning, wordt het te groote dienstpersoneel behouden en daartegenover een systeem van sparen en knibbelen inge voerd, dat de noodzakelijke uitgaven voor leven en gezondheid tot een minimum be perkt, en eene uitgave tot ontspanning of genoegen in het geheel niet toelaat. Liever wil men ontberingen en zelfs honger lijden, dan iets van de hooge plaats op te offeren of een sport lager te dalen op de maatschappe lijke ladder. De moeder is lijdend en zou gedurende de zomermaanden buiten moeten verblijven. De dochter is muzikaal; zou gaarne con certen bezoeken en lessen volgen. Maar al deze noodige of gewenschte uitgaven moeten achterwege blijven, omdat de schijn moet worden gered. En wat helpt dit nog De faam is meestal zeer goed op de hoogte van al .het onverkwikkelijke en treurige, dat in een familie voorvalt, en verkondigt gaarne, alles wat zij weet, luid en doordringend. De piëteit, waarmede men aan oude erf stukken of aan meubelen, die men in het jonge huwelijk heeft medegebracht, gehecht is, mag ongetwijfeld aanspraak maken op eerbied. Ook de trots is begrijpelijk, waar door men niet gaarne wil scheiden van ge tuigen van betere tijden, die men gekend heeft. Maar wanneer dit alles nu te zwaar wordt bij de bestaande omstandigheden Wanneer de opvoeding der kinderen, wan neer misschien de gezondheid daarvoor moet worden opgeofferd Zal men dan niet beter doen, zich van deze gerechtvaardigde ge voelens los te maken en op de puinhoopen van het oude een nieuw tehuis te stichten, dat toch ook behaaglijk en mooi zijn kan Men maakt zich zoo dikwijls tot marte lares van den schijn. De menschelijke waar digheid echter wordt niet bepaald door de meer of minder weelderige omgeving. Op den duur zal men ook de achting der men schen eerder winnen, door bij tegenspoed met vertrouwen op God, met kracht en moed den strijd te aanvaarden, dan door te willen offeren aan den schijn. Het gebeurt dagelijks, dat door plotse linge sterfgevallen, door verliezen, door tegen spoed, vrouwen zich moeten beperken. Zoo dikwijls ontbreekt dan het juiste inzicht in wat noodzakelijk is en wat kan worden gemist. Noodzakelijk is steeds, dat de kinderen den toets der vergelijking I met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is hetB 1 Kg. f1.50 I^Kg. f 0.42^1 - 0.80 |hQ„ - 0.18W ,-j Sneek, 15 Maart. Op initiatief van den koopman I. Sanders is hier een anti-tarief- g wetcomité gevormd, dat de zeilen eens goed wenscht bij te zetten, om ’t ontwerp Kolkman den kop te helpen indrukken. Dinsdag 19 Maart hoopt de heer S. in een openbare vergadering op te treden, om uit een handelsoogpunt duidelijk aan te toonen, welk een ramp de aanneming van ’t Wetsontwerp voor ons Vaderland zou zijn. 15 Maart. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft met algemeene stemmen besloten aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarin adhaesie wordt be tuigd met het adres van de Londensche Kamer aan Min. Kolkman, inzake deTariefwet. Workum. Voor het toezenden van het eerste kievitsei aan H. M. de Koningin ont ving Gerke T. Visser alhier daarvoor f 10. terwijl zijn broeder Jacob van den Commis saris der Koningin van Friesland f 4. werd toegezonden. Waarlijk de moeite waard voor een twee tal eieren. Sneek. Bij boelgoed werd klein zilveren doosje uit het jaar 1635, ingezet op f 145, na ongeveer 20 hoogingen verkocht voor f 260 aan antiquair uit Leeuwarden. Staking in het Meiibelmakersbed/rijf. Joure. Vrij vast zal Maandag a.s. een algeheele staking aanvangen in het meubel bedrijf hier ter plaatse. Onze lezers herinneren zich, dat ook in ’t vorige jaar een staking dreigde, doch toen is met wat geven en nemen ’t gevaar afgewend. Thans echter schijnt het niet tot een bevredigende oplossing te zullen komen. De gezamenlijke meubelmakers ten ge tale van pl. m. 95 zijn op enkele uitzonde ringen na allen lid van een der drie onder scheiden afdeelingen van den Neutralen, Roomschen en Prot. Christelijken Meubel- makersbond. Deze afdeelingen treden nu als één geheel op en hebben de verschillende patroons de volgende eischen gesteld a. voor de uurwerkers 2 ct. opslag per uurloon en voor de stukwerkers 5°/0 boven het tegenwoordig tarief b. en dan den werktijd met uur in gekrompen c. vergoeding voor het meubeltransport naar tram of boot of schip, d. en vrij oliegebruik voor de petroleum stellen, waarop de lijmpotten verhit worden. Worden deze eischen niet ingewilligd, dan zal a.s. Maandagmorgen niemand zijn werk beginnen, behoudens misschien een enkele niet aangeslotene. De verschillende patroons hebben niet en zullen ook wel niet vergaderen voor dien datum. Wel echter hebben enkelen concessies gedaan. We vernemen b.v. dat de h.h. De Vrij en Wester wel 1 cent per uurloon, ver goeding voor transport en vrij petroleum- gebruik in de stellen wilden toestaan, doch meer niet, voorloopig althans en dat daarmee door de gezellen geen ge noegen genomen kon worden. Gaat de staking door, dan is een on voorwaardelijk gevolg dat ook de meubelschilders werkloos worden, zoodat de beweging dan over de 100 personen betreft, waarvan verreweg de meesten met een gezin. De stakers zullen uit de Afd. en Bonds- kassen finantieelen steun ontvangen. J. Crl. dorp in het Zwitsersche kanton Freiburg, gebeurde het zelfs eens, dat bij het onderzoek naar een moord, hond, welken men lucht gegeven had een voorwerp, dat den moordenaar had toe behoord, op... den rechter van instructie afsprong De politiehond, aldus de conclusie van prof. Reiss, is een getuigenis van de zwakheid der politie. Laat men zorgen goede politiemenschen te krijgenDaarvoor is echter geld noodig, veel geld 1 Men geeft millioenen uit, zoo zegsman voort, voor een leger, dat noodig is om eenmaal een onbekenden vijand te be strijden. Maar de politie vormt ook een leger, dat de eerlijke menschen tegen de misdaad beschermt. Voor dat leger dient men even royaal te zijn als voor het eigenlijke leger. Zuinigheid is ten opzichte der politie totaal misplaatst. Telken jare gaat er door misdrijf voor een groote waarde aan geld en kostbaarheden verloren. Welnu, als men in Zwitserland, 1 i A- Rona Cacao Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1