PER TELEGRAAF. I il Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. Officiëele Advertentie. Stadsnieuws. Bekendmaking. div. no. 27 met met 27 Baukje van R. M. AMSTERDAM, 27 Maart 1912. Uit Londen kwam telegrafisch bericht van een groote overwinning van de Turken op de Italianen, waarbij de laatsten 27 officieren en 3500 man verloren, de Turken verloren 150 man. Bij een vroeger gevecht sneuvelden 47 Italiaansche offi cieren en 1700 soldaten. Het kamp der Italianen werd overmeesterd. Uit Rome kwam bericht dat de gezond heidstoestand van Z. H. den Paus te wenschen overlaat. Men denkt aan een aanval van beroerte. De Engelsche mijnwet is heden bij derde lezing door het Lagerhuis aangenomen. De hervatting van den arbeid blijft echter nog onzeker. Betaalbaarstelling Dividenden Coupons. Kopenhaagsche Privaatbank div. no 14 per aandeel van Kr. 2000 met f 66.28. Wier en ^buiten" is voorbij, zoo beweert ook Pa, na vreeselijk stijve beenspieren, en nu direct den dag I van 24 tot en De vergadering werd middernacht gesloten, waarna onderscheidene aanwezigen zich op gaven, als lid van de geconstitueerde ver- eeniging, die zich gevormd heeft, uit het comité alhier, voor ’t ageeren tegen de tarief- wet. De schildersstaking te Groningen. Naar De Standaard meldt is Maandagavond door de Christelijke Schildersgezellenvereen. te Groningen besloten niet mede te doen aan de geproclameerde algemeene schilders- staking. De staking bedraagt thans 210 personen. De Christ, gezellen houden zich aan het contract met de patroons indertijd aangegaan. De Chr. gezellen hebben de bescherming der politie bij hun arbeid. Teruggezonden. Gistermiddag zijn door de grensautoriteiten van Bentheim onder politiegeleide naar Olden- zaal teruggezonden 5 Russen, komende van Zuid-Afrika. Zij konden geen paspoort over leggen en waren niet in het bezit van vol doende reisbiljetten. Zij werden door de marechaussees naar Rotterdam teruggebracht. Inbraak. Te Lunteren is bij den bakker J. van Asselt in de buurtschap Walderveen, des nachts ingebroken. De dieven hebben de winkelluiken losgebroken, daarna met een ijzer het raam opgeschoven, waarna zij in den winkel konden komen. Uit de toon banklade hebben zij een bedrag van ongeveer tien gulden medegenomen. Overigens wordt in den winkel niets gemist; het schijnt den inbrekers uitsluitend om geld te doen geweest te zijn. Op de voordracht. Onze vroegere stadgenoot de heer Jacob Faber komt als no. 2 voor op de voordracht voor Gemeentelijk Inspecteur van het onder wijs te Amsterdam. Gered. Eene dienstbode, welke gisteren bij het waterputten in de Dijlakker viel, werd door den heer G. E. die het ongeluk zag en zich te water begaf, gered. Het vorig jaar redde genoemde heer ook een drenkeling. Ook Maandag geraakte er in onze stad een te water n.l. een zoontje van den heer 8. L. Dit kind werd nog al spoedig gered der omstanders zich te water Verkiezing voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der Gemeente Bolsward Brengt ter algemeene kennis, dat eene verkiezing van één lid van den Raad dezer Gemeente, zal plaats hebben op Vrijdag 29 Maart Bk.; dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, daartoe ten raadhuize bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den Candidaat en onderteekend zijn door ten minste een-en-twintig kiezers, bevoegd totdeel- neming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedurende veertien dagen vóór en op den dag der verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in her innering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Kieswet Art. 151. Hij, die eene opgave als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Voorts maakt hij bekend, dat zoo noodig, de stemming en de herstemming resp. zullen geschieden op Donderdag 11 April en Maan dag 22 April e.k. Bolsward, den 13 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Verleden week schreven wij, dat onze Staatsfondsen een nieuw laagterecord hadden bereikt en meenden deze flauwere stemming te moeten wijten aan aanbod van de zijde van syndicaatsleden van de jongste leening. Vrij algemeen deelt men deze opinie niet en schrijft men de daling toe aan aanbod van Fransche zijde, nu de Fransche regeering eene vier pcrcentige Staatsleening zal aangaan. De Fransche minister van Financiën had uitgerekend, dat het type van 4 pCt. met het oog op de aflossing goedkooper uitkwam dan 3 of 31/2 pCt. en dit moge voor de Nederlanders, die verleden jaar vreemd op zagen, dat Nederland met een 3i/2 pCt. leening uitkwam een bewijs te meer zijn, dat de tegenwoordige situatie op de effecten en geldmarkt, niet alleen in Nederland maar ook in het Buitenland van dien aard is, dat een hooger rentetype beslist vereischt wordt. In de laatste dagen waren onze Staats fondsen weer wat vaster, blijkbaar een gevolg van de wat ruimere geldmarkt. De ruime geldmarkt wordt toegeschreven aan aanbod van de Tabak maatschappijen, die reeds de remises ontvingen voor de verkochte tabak. Van de vreemde Staatsfondsen waren Oostenrijkers en Russen zonder bepaalde redenen, ietwat flauwer. Over gemeente obligatiën valt doorgaans weinig te vermelden, wij meenen evenwel niet onvermeld te laten het bericht dat de gemeente den Haag eene tijdelijke leening zal aangaan, wat beteekent, dat de 4 pCt. geldleening groot f 6.000.900 omstreeks 1 Jan. door deze gemeente aangegaan, alweer verslonden is. Het valt dan ook niet te ontkennen dat de groote gemeenten van ons land, de eene leening na de andere sluiten en dat er best een tijd kan komen, dat de koersen voor gemeente leeningen te bedingen niet meevallen. Dan zal men in raadszalen evenals thans over de Staatsleeningen in de Tweede Kamer de meening komen ver kondigen, dat er meer en vlugger afgelost moet worden. Er is echter iets, dat veel eenvoudiger en voordeeliger is en dat wij onlangs in de Eerste Kamer uit den mond van een onzer grootste Financiers mochten vernemen, dat is „minder leenen”. Van Banken waren aandeelen Rotterdamsche Bankvereeniging gevraagd met het oog op de introductie dezer aandeelen op de Parijsche beurs. National Bank of South Africa iets flauwer op het vernemen der voorwaarden, waarop de fusie met de Bank of Africa zal plaats vinden, terwijl aandeelen Holland Texas Hypotheekbank iets afgeloopen zijn op den gunstigen indruk dien het jaarverslag heeft gemaakt. De lokale markt in rubber-, olie- en tabaks waarden was wederom levendig en voor sommige stukken niet onbelangrijk hooger. Deze willigte is geheel het gevolg van de hooge prijzen die voor de producten kunnen worden bedongen. De rubberprijs te Londen blijft maar steeds opgaand, de olie- en ben zineprijzen zijn deze week o.a. in Nederland verhoogd, terwijl de dezer dagen uitgebrachte taxaties voor de a.s. Vrijdag te houden veiling van tabak opnieuw zeer gunstig zijn. Niet minder levendig ging het toe op de Amerikaansche markt, speciaal de industrials als Amalgamated en Smelters. Wij hebben reeds een paar malen vermeld, dat de koper- statistiek zeer gunstig is en dat de berichten over de industrie blijk geven van meerdere levendigheid. Ook de spoorwegwaarden waren algemeen iets vaster. Prolongatie heden 33/4 pCt. Algem. Friesche Hyp. Bank div. no. 6 met f 6.div. no. 8 der oprichtersbew. met f 1.50. Holland Texas Hyp. Bank div. no. 1 met f 7.50. Ontvang Betaalkasdiv. no. 37 met f51. Mijnbouw Mij. Redjang Lebongdiv. no. 11 met f 50. Koninklijke Nederl. Stoomb. Mij.div. no. 50 met f 35. N.V. Blaauwhoedenveem f 70.— Rotterdam Deli Mij.: div. no. 18 met 270. coupon 9 der certif. met f 26.73. Houthandel v.h. Wiliam Pontpref. cum. aand. met 6.2 pCt. gewone aand. met 7 pCt. Northwestern and Pacific Hyp. Bank div. 15 met f 12.54 div. no. 8 der op- richtersbewijzen f 5.22. Tweede North. Western and Pac. Hyp. Bank div. no. 1 met f 25. doordat een begaf. Er begint hier liefhebberij voor de water sport te komen, ’t wordt een eisch des tijds een zwem- en badinrichting te hebben. De moeite waard. Zondagmorgen had onze plaatsgenoot Hoogma het geluk vier kievitseieren in één nest te vinden, wat, met het oog op het nog vroege jaargetijde, zeer zeker wel als een bijzonderheid mag worden vermeld. Tooneelvoorstelling. De Rederijkerskamer „Eendracht zij onze Leus" gaf Zondagavond haar 41e openbare uitvoering voor een goed gevulde zaal in „de Doele”. Gekozen was ditmaal Heijermans BOLSWARD, Maart 1912. Geboren: Maria Catharina d. v. Jacobus Elzinga en Tjitske Veltman. Overleden: Neeltje Overbeek 92jr. weduwe van Klaas Stienstra. WONSERADEEL, van 23 tot en met 26 Maart 1912. Gehuwd: Jelle Vis te Witmarsum. Geboren: Hiltje d. v. Lieuwe Wijnia en Dieuwke de Rooi van Goslinga te Lollum. Overleden: Jantje Feenstra 25 jr. echtgen. van Anne van Elsloo te Makkum. Trijntje van der Berg 50 jr. echtgen. van Pieter van Tuinen te Schraard. Jan Koel- mans 68 jr. echtgen. van Clasina Maria Oosterbaan te Makkum. bekend tooneelstuk „Op hoop van Zegen Heijermans doet steeds een greep in ’t werkelijke leven, realistisch geeft hij toe standen uit het bedrijvig alledaagsche leven, schetst hij karakters in forscbe lijnen. „Op hoop van Zegen" is een spel van de zee, er wordt -in vertolkt hoe onze visschers- bevolking met rampen en gevaren te kampen heeft, hoe bij storm en noodweer er ook aan den wal angstig geleden wordt, en hoe de weduwen en moeders het hart vaak wórdt gebroken door onrust en tevens kommer en zorg hun deel is. Meteen echter laat dit tooneelstuk een fel licht vallen op de gewetenlooze speculatie van sommige reeders, die onzeewaardige schuiten in zee laten gaan, meer zorg dragende voor een hooge assurantie, dan voor de veiligheid der bemanning. Er loopt een dramatische draad door ’t stuk, dat in vier bedrijven heel wat ellende aan de kaak stelt. De Kamer toonde ook nu weer, dat er goede krachten aan verbonden zijn, echter Heijermans „Op hoop van Zegen” stelt zeer hooge eischen aan de spelers en speelsters. De twee eerste bedrijven werden goed vlot gespeeld, het. derde bedrijf, dat wat arm aan actie is, eischt artistiek spel, zal het boeien. De verhalen der arme visschersvrouwen en weduwen sloegen niet in bij het publiek, doch dit was ook niet eens ’t geval toen in ’t 4e bedrijf de beangste familieleden op ’t reederskantoor tijding kwamen vragen, en zij daar zekerheid kregen van ’t verongelukken van het vaartuig. En toch werd daar in ’t 4e bedrijf goed spel getoond. Dat het niet meer indruk maakte ligt misschien aan de mindere geschiktheid van dit stuk voor het meerendeel van ’t aanwezige publiek. De strekking en beteekenis van het nog al ruwe spel zal door menigeen niet voldoende be grepen zijn. Men kon dat afleiden uit de houding van velen, want bij de vaak aan doenlijke scènes hoorde men steeds gefluister en gelach. Er was dan ook, dunkt ons, zoo wel voor de Kamer, als voor het publiek dat bij de voorstellingen van „Eendracht” verwacht kan worden, wel een gepaster stuk te vinden geweest. De verschillende rollen werden goed ge speeld, Barend die als onnoozele slungel en in zijn angst om aan boord te gaan heel natuurlijk spel gaf te zien en Cobus, een echt typisch karakter van een oud gezel, die maar alles er uitflapt wat hem voor den mond komt, voldeden heel goed. Ook Kniertje de visschersweduwe speelde mooi doch haar postuur en leeftijd pasten niet aan haar positie. Geert gaf zijn onverschil ligheid wel wat heel ruw te kennen, maar zeebonken zijn vaak zoo, zijn ouderdom was echter wat te hoog voor zijn rol. De onsym pathieke rol van den reeder Bos werd ook goed vertolkt, vooral in ’t 4e bedrijf vonden wij, dat hij gelukkige momenten bad. Een flinke verschijning op ’t tooneel was Jo, die haar rol verdienstelijk speelt. Ook aan de kleinere rollen was ’t te zien dat de voor stelling goed was voorbereid. Aardig werd in 't 3e bedrijf het ruischen en bulderen van den storm weergegeven, en ook aan de ver zorging van ’t tooneel, costumes en grimee- ring, was de noodige zorg gewijd. Tzum, 25 Maart. Hoogst zelden hooren we hier van baldadigheden, maar eenige dagen geleden hebben een paar jongelui een stukje uitgehaald, dat hun rouwen zal. Op de terugreis van een feest van de Chr. Jongelingsvereeniging te Franeker hebben ze een dam hek dyars over den weg gelegd, waardoor een koetsier uit Franeker, door het schrikken van zijn paard, met wagen en al op een stuk bouwland terecht kwam. Langs den geheelen weg van Tzum naar Franeker vindt men water, juist langs zoo’n enkel stukje bouwland niet. Gelukkig voor den koetsier Bovendien wierpen „de feinten" een paar melkbussen met wei in een sloot. De mare- chaussée heeft proces-verbaal opgemaakt. Een van de jongelui heeft bovendien nog proces opgeloopen wegens het stukschieten van de glazen eener straatlantaarn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 27 Maart. Voor een niet groot publiek sprak de heer I. Sanders, vroeger Indisch koopman, thans geassocieerd in een drogistenzaak alhier, over de Tariefwetten en den handel. Glashelder zette de jonge Spreker uiteen welk een ontzettende ramp de aanneming van het ontwerp Kolkman voor ons land zou zijn, en welke nekslag den handel van Neder land zal worden toegebracht als Min. Kolk- man’s ei wordt uitgebroed. Met eigen lui van rechts, prof. Diepen horst, kwam de heer S. om aan te toonen, op welk een hellend vlak Neerland komt, als onze invoerrechten worden verhoogd. Bij de voorgestelde bescherming, zegt de Profes sor, zal ’t niet blijven. Bescherming zal tot verdere bescherming moeten leiden. Aan het debat nam deel de heer Blok, a.-r., die trachtte aan te toonen dat de arbeider door de aanneming van het ontwerp zeer zou worden gebaat waarop de heer S. antwoordde, dat hij volkomen toestemde dat door de bescherming de loonen zouden worden verhoogd. Maar wit baat 't zei Spreker als, wat men met de eene hand ontvangt, met de andere zal worden uitgegeven. De heer Ronner, hoofd der school, stelde alleen een paar vragen, onder welke deze, of het niet beter was geweest de bewuste 10 millioen uit successie-en vermogensbelas ting te halen, dan die belasting te werpen op de schouders van de kleine luiden. uit. Daarna worden de bosschen en heuvels I opgezocht. Dapper klauteren de kleinen naar boven. Mama laat zich ook niet onbe tuigd, geniet mede met haar spruiten en Mijnheer tracht om eveneens boven te komen, stappende tegen de zandige helling zoo wijd mogelijk als hij zijn korte beentjes kan -uit slaan. Hij hijgt en blaast zwaar, doch houdt zich goed. Hij staat er voor, dus zal het gebeuren ook. Zoo geniet men den geheelen mooien dag, met wandelen, dwalen en af en toe rusten, totdat het tijd wordt om ’t station weder op te zoeken en den terugtocht te aanvaarden. Op het laatst krijgt toch vermoeidheid de overhand en de gevolgen van deze buiten gewone excursie laten zich duidelijk gevoelen. De familie sleept zich meer dan ze loopt naar ’t station, de kinderen laten zich mee sjorren. Mijnheer en Mevrouw stil en geeu wend van afmatting. Aan ’t station krioelt het van de men- schen. Alles wil weer terug en de treinen worden bestormd. Weer bekruipt het recht geaard ouderenpaar de bezorgdheid voor hunne jonge spruiten, ze worden krampachtig vast gehouden, meegetrokken in haastigen spoed door de opdringende menschenkliek. Na heel wat zenuwachtig heen en weer gedraaf, vindt men eindelijk een plaatsje. De coupé is wel vol doch daarop wordt thans niet gelet. Mevrouw ziet zich door de omstan digheden onwrikbaar geplant tusschen twee overmatig dikke passagiers een man- en vrouws persoon, door de overvolte in eene hoogere klasse gedirigeerd, de eerste belast en beladen met pakken, uit §en waarvan een alles behalve aangename vischreuk opstijgt en zekerlijk een bos scharretjes zal bevatten, de andere, een luidkeels schreiend wurm van een kind in den arm, dat met hevig gewieg en mond- gesus tot kalmte gebracht moet worden. Mijnheer vond vis- a vis zijn vrouw nog een plaatsje, de oudste der kinderen naast hem op de bank, de beide anderen ieder op een reeds zoo vermoeide knie. Onrustig blikt hij af en toe naar ’t bagagenet boven zijn hoofd, waar een groote, zware koffer, breed buiten den rand steekt. Een flink schokje van den trein en ’t geval zal neerkletsen op den geleerd kalen schedel, dun omkranst door een restje van voormalig weelderige haardos van den zich den geheelen dag op- offerenden, zelf-verloochenenden kassier en would-be dagje-menscb. Men spreekt niet veel tijdens de reis. Men is doodop. Den kinderen overvalt weldra de slaap en het duurt niet lang, of de een voor den ander zakt weg in zoete sluimer, zeker en veilig omklemd door de Papa’s armen, waarin zij rusten of tegen hem aan, droomende weldra van al 't genotene. De trein heeft hun woonplaats weer bereikt. Met een schok staat hij stil. Een der kinde ren is haast niet wakker te krijgen. Eindelijk gelukt het, doch die overgang is den kleinen kleuter te machtig en weinig scheelt het of de waterlanders waren er bij te pas gekomen. Men verlaat ’t station. Allen zijn ze op. Mevrouw heeft twee van de kinderen aan de hand, die bijna niet meer voortkunnen van moeheid en slaap, dreinend en seurend door dat onbehaaglijke gevoel. Mijnheer volgt met de bagage in de eene hand, op zijn andere arm den jongste zijner lievelingen. Eindelijk, goddank, men is thuis. Mevrouw valt dadelijk op een stoel neer en klaagt over hoofdpijn, is als ’t ware afgetobd. Mijn heer heeft voor zijn gevoel geen armen meer aan ’t lichaam en dankt ook den hemel, dat ’t einde van den dag nu meer merkbaar voor hem wordt. Het heerlijk dagje Men heeft genoten, doch of hij, na eenigen tijd, geleden te hebben aan weer tot zichzelf komt, verbeidt om dezen tocht te herhalen, dat is een andere vraag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2