De Tariefwet beteekent: Belemmering van den Doorvoer door Formaliteiten. De Tariefwet beteekent: De Tariefwet beteekent: Minder Schepen in onze Havens. Onze Scheepsbouw achteruit. I GEMENGD NIEUWS. Frankrijk Bij het het Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. -- - 58,— - 56 die voor f 60,— - 61,— - 61 Uit een Gemeenteraadsverslag //Aangezien verschillende Raadsleden er bezwaar tegen hadden hun stem uit te brengen voor het „in beginsel” besluiten, wijzigde de voorzitter zijn voorstel in dien zin, dat niet „in beginsel”, maar „in principe” zou worden besloten.” Zondag op Maandag ontmoetten twee politie-agenten te Enschede twee personen elk met een rijwiel, zien der politie namen beiden de vlucht. De agenten, begrijpende dat dit verdacht was, zetten de vluchtenden achterna. Een der ontdekten liet zijn karretje in den steek en hiervan werd door een der agenten gebruik gemaakt om den fietslooze te achtervolgen, die achter een woning in arrest werd geno men. Hoewel de andere niet werd gevat, is hij herkend. De fietsen blijken gestolen te zijn. Uit een nieuwsbericht „Aan de fabriek van Spoor- en Tramper soneel te A. zijn verleden week niet minder dan 180 werklieden ontslagen.” Workum, 23 Maart. De vrouw van den arbeider M. de J., wonende in de nabijheid van onze stad, had hare gewone Zaterdag- werkzaamheden verricht en had nog luimige uitdrukkingen tegen haar zoontje gebezigd, toen ze opeens zoo raar werd en den jongen naar de buurvrouw stuurde om die te roepen. Toen ze beiden weder in de kamer kwamen, lag de vrouw dood op den vloer. Een hart verlamming was de oorzaak van den plotse- lingen dood. Dat de man en de kinderen hevig schrokken dat hun geliefde vrouw en moeder in zoo’n korte spanne tijds van hunne zijde werd weggerukt, laat zich denken. Sneek. Waaraan geeft gij de voorkeur? Dat ’t aantal drinkgelegenheden (tapperijen wijn- en bierhuizen) onbeperkt is? Blijft zooals ’t is? Vermindert? Geheel verdwijnt? MARKTBERICHT VAN BOTER. Aangaande den Binnenlandschen handel valt bijna voor de geheele linie eene verla ging te vermelden, hoewel niet groot. Zij bedraagt ongeveer f 2,per 40 K.G. voor de meeste markten. Gunstig weder, waar door de weiden een goed voorkomen hebben en naar het schijnt spoedig hier en daar gras beloven, draagt daartoe het zijne bij. Overigens moet men in aanmerking nemen, dat de productie nog altijd tegenvalt, tenge volge van den kleinen hooivoorraad. Door het verstrekken van k-rachtvoeder wordt daarin tegemoet gekomen, maar algemeen is het verlangen onder de veehouders groot naar een vroeg voorjaar. Lager waren Delft f 4,Leiden f 2, en Zwolle f 1, De noteeringen zijn f 62, - f 70,— - 68,— - 61,— 57,— - 60,— van „een bodemlooze Uit een Belgische handels-aanbieding //Wij toelaten ons op nieuw roepen van ons huis aan enne toegenegenheid voor het verkoop van uw voortbrengsels dat gij ons wel willen vertrauwen en consgnatie. Onze opledt zal bijzonder zorg dragen op uwe artikels, opdat wij u goede uitslag zou kunnen geven. Wij hoopen dus, Mijnheer, op een gezend voor dees week”. Herten. In de bosschen van de hofstede „De Nieuwe Hoef”, onder Barneveld, vertoonen zich den laatsten tijd tal van herten. De dieren, die vermoedelijk afkomstig zijn uit de Soerensche bosschen, zijn in het geheel niet schuw. Aanvaring. Gisternacht heeft op de Noordzee in de Wielingen een aanvaring plaats gehad tus- schen het Belgische stoomschip „Garonne” en de sleepboot „John Buil”. Het stoomschip is gezonkeneen der opvarenden is omge komen. Slaapwagen. Een reiziger in den inter nationalen nachttrein komt bij het ontwaken tot de ontdekking, dat voor het deurtje van zijn slaapwagen één zwarte en één bruine schoen staat. Hij vraagt den slaapwagen conducteur om opheldering. Deze toont zich ietwat verbaasd. „’t Is gek, meneer!”, antwoordt hij; „maar zoudt u me wel willen gelooven, dat u nu al de tweede bent, die me precies dezelfde opmerking maakt!” Aalten moest vertrekken, of de trein reeds in aantocht was. Hij bemerkte daardoor niet, dat uit de tegenovergestelde richting een trein binnenliep en kwam in aanraking met de treeplank van het eerste personen rijtuig. Door den schok viel hij, doch kwam gelukkig op het perron terecht, waardoor hij een hoofdwond bekwam. Ziektewet. Onder het opschrift „De geneesheer in het gedrang” schrijft een med. doet, in de Maasbode over de positie der medici ten op zichte van de ontworpen Raden- en Ziekte wet, waarin hij o.a. zegt „Wordt de wet doorgevoerd, zooals zij nu is voorgesteld, dan wordt de geneesheer (het woord is in medische kringen gebruikt) „verambtenaard”, een ambtenaar, die aan gesteld en ontslagen wordt door bestuurders der enkele erkende ziekenfondsen van wier goeddunken hij volkomen afhankelijk is. De patiënten zijn aan dat erkende zieken fonds gebonden al willen zij hun genees heer behouden, dien zij om zijn persoonlijke eigenschappen als arts waardeeren, als zijn handelingen in strijd zijn met de inzichten der bestuurders, dan is het met hem gedaan. Leert de ondervinding bij onze oostelijke naburen ons nog niet genoeg Is het niet treurig, dat daar conflict op conflict is voor gekomen, die bij betere regeling vermeden hadden kunnen worden De «Onder de Streep”-schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft: Op een vergadering van de ant.-rev. Prop. Club te Ten Boer werd door den voorzitter herinnerd hoe Dr. Kuyper als minister de achting van Nederland in Europa had doen rijzen, door beëindigen van den Boeren-oorlog. Het buiten land roemde den minister als staatsman van de wereldpolitiek. Zelfs, had Kuyper zijn bemiddeling aangeboden in den grooten oor log in het Oosten, n.l. tusschen Rusland en Japan. De mikado had dit voorstel niet aanvaard. „Te koop aangeboden een zoo goed als nieuw rokcostuum leeftijd 17 jaar tegen halven prijs.” Die vragen werden eenigen tijd geleden in onze stad gedaan vanwege vijf drankbe- strijdersvereenigingen hier ter stede. De uitslag van de stemming over -.vragen werd gisteravond in ’t gebouw Christelijke Belangen bekend gemaakt. In ’t geheel werden uitgebracht 6006 geldige stemmen. Van dezen stemden 110 voor on beperkt, 723 voor blijven zooals 't is, 963 voor vermindering, en 4210, of 70 pCt., voor geheel verdwijnen. De aanvoer van kievitseieren be droeg hier heden ongeveer 300 stuks. De prijzen varieerden van 45 tot 50 cents per stuk. Te Leeuwarden werden Vrijdag 25 kievits eieren verhandeld tegen 70 a 75 cent per stuk. Vrijdagavond omstreeks elf uur pas seerden eenige jongelieden den Oppenhui- zerweg. Vlak tegenover de boerderij van den heer v. d. M. zagen zij een persoon over de rails liggen, die flink aan Bacchus had geofferd en niet meer in staat was op te staan. Toen zij hem waarschuwden dat de tram in aan tocht was, kregen zij geen antwoord, maar ’t zware personage begon te schoppen en te trappen, zoodat zij groote moeite hadden hem van de rails te verwijderen. Eindelijk gelukte dit. Een oogenblik later stoomde de laatste tram voorbij. Waren ze vijf mi nuten later gekomen, koning Alcohol had vrij zeker weer een slachtoffer gemaakt. On ze nachtpolitie zorgde dat de man een beter onderkomen kreeg. F. D. Fietsenjacht. In den nacht van Uit een marktbericht „Op de veemarkt stonden een menigte schapen in hokken, wachtende op koopers onder deze bevond zich een viertal, gemerkt met groene verf op den kop en blauwe in den nek.” Aanspreken. Op de gracht staat een aanspreker vergeefs te bellen; hem wordt niet opengedaan, maar de man houdt krachtig vol. Op het laatst vliegt de deur open en de heer des huizes geeft den aanspreker een gloeiend standje voor zijn onbehoorlijk luid gelui. De ander verwijdert zich statig: „Dan zeg ik jou lekker niet wie d’r dood is!” Van hen althans kan dat zij mededoen aan de nachtrust van de Delft Leiden Zwolle Kampen In het Buitenland bleef de houding vast althans voor Engeland en Duitschland. De aanvoeren van de koloniale met name Australische boter blijven in Engeland verre beneden de record cijfers van 1911, zoodat de vraag naar continentale boter daar veel grooter is. Schadelijke gevolgen van de verwikkelingen in de industrie en kolenmijnen worden niet gemerkt. Duitschland bleef vast, en trad meer op den voorgrond door de naderende Paaschfeest- behoefte. Dit is echter slechts van korten duur en zal niet lang duren. Daartegenover staan Belgie en zeer flauw met aanzienlijke dalingen in den prijs. Tengevolge van bovengenoemde oorzaken waren de Friesche en Brabantsche export markten nog onveranderd vast, zoodat de noteeringen gelijk bleven. Wij vreezen echter, dat er spoedig ver andering moet komen met lager prijzen. Sneek, fabrieksboter boeren boter Leeuwarden, fabrieksboter boerenboter Inbraak. Men meldt uit Soestdijk: Op den huize Sleeswijk Heuvel, van den heer D. Siem is in den nacht van Zondag op Maandag tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken. De dief (dieven) wisten zich toegang te verschaffen door een glazen deur. In een kastje vonden zij den sleutel van den wijnkelder, waar zij zich tegoed deden aan eenige flesschen, daarna schenen zij de kasten te hehben geopend en eenig zilver meegenomen. Zij inspecteerden vervolgens de garderobe van den bewoner en kozen wat van hun gading was uit, met achterlating van hun plunje. Gestrand. Gisternacht is ten gevolge van den mist op den Mirdummerhoek gestrand het houten tjalkschip „De Hoop” van gebr. Mussche vau Kampen, op reis met een lading sago- meel van Amsterdam naar Groningen.'Door Lemster visschers is het vaartuig gelicht en te Lemmer binnengebracht. De lading was wei, het schip niet verzekerd. Fermist. Een 24-jarig jongmensch, zoon van een geziene familie in den Haag, werkzaam op het secretariaat van-de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, verliet voor ruim 14 dagen het kantoor, en is sedert spoorloos verdwenen. Alle nasporingen zijn tot nog toe tevergeefs geweest. Omdat het jonge mensch in den laatsten tijd wat neerslachtig was, vreest men, dat hem een ongeluk is over komen. In den nacht van Woensdag op Donderdag passeerden te Apeldoorn drie meubelwagens van Deventer naar Amersfoort. Van den achtersten wagen is de 60-jarige koetsier zoek geraakt, terwijl de paarden on beheerd aan ’t hek van een kweekerij bleven staan. Alle naspoyingen bleven vruchteloos. Vermoedelijk is de man in het kanaal geraakt en verdronken. Den geheelen dag is gedregd; tot dusver zonder resultaat. Bij gebrek aan steenkool stoken ver scheidene stoombootkapiteins in Friesland thans blauwe turf onder de stoomketels. Dit voldoet heel goeddeze turf geeft weinig minder hitte dan steenkool. Ook is gepro beerd cokes te stoken. Dit voldeed niet; cokes geeft te weinig vlam. De vogels pikken het brood weg. Her Volk is verbolgen over de insinuatie der Stiehtsche C., dat de linksche partijen in de Kamer de behandeling der Vogelwet met opzet zoo lang rekken, om geen tijd meer te laten voor de Bakkerswet. Het Utrechtsche blad schreef we hebben het reeds vroeger medegedeeld o.m.Jam mer dat sommige rechtsche leden het spelletje niet doorzien en in hun ijver om op te komen voor de belangen van den landbouw aan het re'kken dezer beraadslagingen mede debet zijn. Gelukkig echter zwijgen de meesten aan de rechterzijde, niet gezegd worden, het wegpikken van bakkersgezellen. Het Folk spreekt gemeenheid der insinuatie,” en haalt enkele feiten aan om te bewijzen, hoe het juist de mannen der coalitie zijn die aldoor de Bak kerswet naar achteren hebben geschoven. Op 20 Maart hebben negen a.-rev., waar onder de hoofdredacteur der Stiehtsche Ct., jhr. van Asch van Wijck, meegeholpen een door de sociaal-democraten eenparig gesteund voorstel te doen kelderen, om de Bakkerswet vóór de Vogelwet te behandelen. Voorts hebben op 8 Maart 1911, op 30 Juni 1911 en op 11 October 1911 de sociaal democraten telkens hetzij voorgesteld hetzij gepoogd de behandeling der Bakkerswet te bespoedigen. De beide laatste keeren stemden alle leden van de rechterzijde tegen het voor stel om de Bakkerswet aan de Tariefwet resp. de Militiewet te doen voorafgaan. Zaterdagmorgen waren eenige werk lieden, in dienst bij den heer K. Kiewiet de Jonge te Groningen, bezig met het in zetten van een groote spiegelruit in de kamer naast de apotheek van den heer J. G. Brandts in de Guldenstraat. Op een gegeven moment konden de mannen de ruit niet meer hou den. Zij viel, met het gevolg, dat één der mannen, de 54-jarige Collé, die op een ladder stond, de ruit in haar volle zwaarte op zich kreeg en aan armen en beenen ernstig werd gewond. De man werd per brancard naar zijn woning in een gasthuis in de Leliestraat gebracht. Een leerling der H. B. S. met 5-jarigen cursus op het Bleyenburg in den Haag is des avonds, terwijl het regende en woei, met zijn fiets zoo ongelukkig over een zandhoop gestruikeld, dat hij door het stuur van rijwiel inwendig zwaar gekneusd werd. Hij is na een lijden van weinige dagen overleden. Zaterdagmiddag keek op het stations- emplacement te Doetinchem de scholier V., die met den trein naar zijn woonplaats I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4