lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. GRASGEWAS No. 28. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1912. 51ste Jaargang. Donderdag 4 April. BINNENLAND. Faillissement of liquidatie in der minne?: I VOOR Afzonderlijke Z. C. F. gebouw dienste Volgens de den laagst- zijn verleden is aange- verkeer, elke stap in ruw ingrijpt in ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Over dit beginsel van zelfbestuur op het gebied van de afwikkeling van insolvente boedels, hoop ik de volgende keer iets in het midden te brengen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De meubelmaker sstaking te Joure. Joure, 1 April. Al de gezellen van de stoommeubelfabriek „De Nijverheid” van de heeren K. de Vrij en Zonen, alhier, hebben hedenmorgen ten getale van p.m. 40 het werk hervat na eene staking van twee weken. De meubelschilders waren aan den arbeid gebleven. De patroons hebben de eischen van de gezellen ingewilligd, zijnde le, voor de uurwerkers 2 ct. opslag per uurloon en voor de stukwerkers 5 pCt. boven het tegenwoordig tarief2e, vergoeding voor het meubeltran sport naar tram, boot of schip3e vrij olie- gebruik voor de petroleumstellen, waarop de lijmpotten verhit worden. Wat aangaat den werktijd, deze is des winters wat ingekort. De gezellen hadden voorgesteld 64 werkuren per week voor het winterhalfjaar, en 67 voor het zomerhalfjaar, maar overeenkomstig het verlangen der patroons is deze bepaald als volgt3 maan den met 61, 3 maanden met 64 en 6 maan den met 67 werkuren per week. Eene over eenkomst voor den duur van twee jaren is gesloten. De overige meubelmakersgezellen staken nog. 1 April. Terwijl de tuiniersknecht K. E. alhier, werkzaam bij de firma Wybren Krijns en Co., eergister bezig was met boomsnoeien, werd hij door het teruggehaalde snoeimes ernstig in een zijner oogen ge troffen. Hedenmorgen is hij naar Leeuwarden vertrokken om zich onder behandeling van den heer dr. I. G. Cath te stellen. Deze heeft geconstateerd, dat het gekwetste oog geheel verloren is. Lemmer, 1 April. Met het stormweer van Zaterdagmorgen zou de reserve-conducteur der Ned. Tramw. Mij., L. vd. Tuin, de deuren van de remise op het tramstation alhier openen, toen een krachtige rukwind met geweld een dezer deuren open sloeg, waardoor vd. T. tusschen de deur en een paal bekneld geraakte. Hij brak den linker arm en bekwam ernstige kneuzingen. Leeuwarden. De afd. Leeuwarden van den Algem. Ned. Bond v. Handels- en Kantoor bedienden heeft zich tot den Raad dezer gemeente gewend, met het verzoek, het daar heen te willen leiden, dat het verboden worde hier ter stede winkels en magazijnen voor den verkoop’ van waren geopend te hebben vóór des morgens 7 uur en na des avonds acht uur. Volgens artikel 1177 van het Burgerlijk Wetboek zijn alle roerende en onroerende goederen van den schuldenaar, zoowel tegen woordige als toekomstige, voor diens per soonlijke verbintenissen aansprakelijk. Dit is niet alleen een rechtsregel, maar ook de koopman, die. met zijn klanten zaken doet, houdt wel degelijk rekenschap met de vraag, waarin het vermogen zijner klanten bestaat; het is bekend, dat onroerende goederen, vooral vruchtbare landerijen, den handelsman gunstig stemmen tot het verleenen van crediet. Wanneer nu de schuldenaar langzamerhand in gebreke blijft zijne opeischbare schulden te betalen, gaat de schuldeischer zich zelven de vraag stellen, op welke wijze aan het crediet verleenen een einde dient gemaakt te worden. Men krimpt dan het crediet in om zoodoende allengs een waarbij schuldeischer meer aan toesta$iIÜBiÜ toestand te krijgen, en schuldenaar niets elkander zijn verschuldigd; dat die Ir’ ruipauWüAg van den MAC-ADAMWEG van SNEEK naar BOLS WARD, in zes perceelen, op Maandag den 15den April 1912, ’s namiddags U/2 UUI*, bij Jan Oosterhout te Nijland. De voorwaarden liggen ter inzage ten kantore van den Secretaris, Oud Kerkhof te Sneek, ’s morgens tusschen 9 en 1 uur. Commissarissen over den Mac-Adamweg degenen, die hen het eerst in rechten aan spreken, betalen met rente en kosten; hun crediet begint te wankelen en nu moeten zij zorgen, dat hun wankelend crediet door de openbaarheid hunner schulden het verder crediet verleenen niet in den weg zal staan. Is die openbaarheid reeds van algemeene bekendheid geworden en staan hun geen geldmiddelen tot voldoening hunner ver plichting ten dienste, dan laten de schuldenaars zich meermalen bij verstek veroordeelen. Zij worden gedagvaard, verschijnen niet in de rechtszaal om zich te verdedigen en in hunne afwezigheid wordt bij verstek, zooals men dat noemt, een veroordeelend vonnis tegen hen uitgesproken. Waren op zichzelve hunne geldmiddelen te gering om de schulden te betalen, de verschuldigde proceskosten en de veroordeeling tot betaling van renten ver haasten den finantieelen ondergang van zoo menig schuldenaar, waarvan een zeldzaam meer voorkomende executie (ten uitvoerlegging van een vonnis) of het faillissement het nood zakelijk gevolg is. De faillissementswet bedoelt een vrij wel consequente toepassing van art. 1177 B. W., dat. boven werd vermeld; behalve enkele noodzakelijke levensbehoeften worden al zijne goederen te gelde gemaakt. Een door de rechtbank benoemde curator inventariseert de goederen van den faillieten boedel en laat ze daarna in het openbaar verkoopen of onderhands met toestemming van den rechter commissaris. Wie ooit een faillissement van bloed verwant, vriend of goeden kennis van na.bij heeft medegemaakt, heeft kunnen bemerken de groote vernedering, welke de betrokken schuldenaar moet ondergaan. Hij is geen baas meer in eigen huis, ontvangt geen brieven meer aan eigen adres, omdat de curator ge rechtigd is tot de ontvangst van dezen. De volksmond drukt dien pijnlijken toestand zoo eigenaardig uit met zijn „boelgoedstafel voor de deur.” Veelal wordt het boelgoed buitenshuis gehouden, terwijl een tafel dienst doet voor het toonen en plaatsen der te verkoopen goederen. Zulk een openbare verkooping is voor den man, wien het aangaat, een on beschrijfelijk tooneel van ach en wee, dat wij maar in stilte zullen voorbij gaan. De wet is dan aan het woord en waar de wet spreekt, moet meermalen het gevoel zwijgen. Inmiddels doet zich de vraag wel eens voor, of het uitspreken van een faillissement door eene liquidatie in der minne niet zou kunnen worden voorkomen. En inderdaad komt zulk een minnelijke liquidatie wel voor. Voor het gevoel heeft zij ook iets Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wonseradeel. Het kohier van den hoof- delijken omslag dezer gemeente wijst aan 1667 aangeslagenen, wier belastbaar inkomen is vastgesteld op f 1,256,850. progressieve regeling, wordt van aangeslagene 1,92 pCt. van f 25 gevraagd, dus f 0,48 en van den hoogst getaxeerde 4,91 pCt. van f 12,000, derhalve f 589,67. Het geheele heffingsbedrag bedr. f 44,926,17. Sneek. De openbare Leeszaal alhier werd gedurende de naaand Maart bezocht door 1393 personen, terwijl het aantal uitgeleende boekwerken over die maand 589 bedroeg. De vereeniging Openbare Leeszaal alhier heeft besloten de bovenzaal van haar in te richten voor een leeszaal ten van de leesgrage jeugd beneden den 18-jarigen leeftijd. Onderwijzers o.a. zullen worden uitgenoodigd, om, zoodra ’t plan tot uitvoering komt, zich met de keuze der boeken te belasten. De alhier gevestigde afdeeling Van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden heeft aan den raad onzer gemeente een adres gezonden, waarin wordt aange drongen op een gemeentelijke verordening, waarbij het zal worden verboden winkels en magazijnen voor den verkoop van waren ge opend te hebben vóór ’s morgens 7 uur en na 's avonds 9 uur. Een uitvoerige toelichting is bij het adres gevoegd. aantrekkelijks; zij is minder wreed, kan beter i rekening houden met allerlei bijzondere omstandigheden, waaronder de persoon in kwestie leeft. Wat baat bij een ietwat groot passief den schuldeischers eenig luttel bedrag, dat verkregen wordt tengevolge van eene kostbare openbare verkooping van allerlei vrijwel noodzakelijke levensbehoeften? Men zou zoo zeggen, dat zulke kleine baten niet kunnen op wegen tegen het ver driet, dat de schuldenaar ondervindt, die zijn eigen goed te gelde ziet maken op eene wijze, zooals boven is bedoeld. Inderdaad als men de zaak beziet van den kant van den betrokken schuldenaar, dan heeft eene gemoedelijke vereffening veel voor bij het faillissement, waar men met de wet in de hand op wettelijke wijze den schuldenaar al zijn hebben en houden ontneemt. In middels dient ook de noodige aandacht te worden geschonken aan de bekende latijnschc spreuk „Audi et alteram partem”, hetgeen wij in onze taal weergeven met „hoor, en wederhoort”, of in dezen: laat orden finantieelen toestand van den schuldenaar ook bezien van den kant der schuldeischers. Deze hebben met genen zaken gedaan met de bedoeling om winst te behalen en nu ervaren zij, dat hunne trans actie voor hen een schadepost zal worden. Lijden zij te dikwijls dergelijke schade, dan kunnen zij zelf ook niet staande blijven en zijn dus aan zich zelven verplicht er voor I te waken, dat dergelijke schaden met beleid worden voorkomen en zoo zij zich voordoen, dat ze dan zoo gering mogelijk zullen zijn. Die zorg voor eigen belang strekt niet alleen den enkelen handelsman, maar komt de ge heele maatschappij ten goede, deze immers moet bestaan uit menschen, welke hunne verplichtingen weten na te komen, daardoor krijgt het handelsverkeer een solieden grondslag. En nu laat zich bij iederen onsolieden finantieelen toestand één eisch gelden, die als richtsnoer moet dienen bij de afwikkeling van iederen insolventen boedel en dat is de eisch der. eerlijkheid of der rechtvaardigheid of hoe men dezen ook wil noemen. Er mag geen bevoordeeling van den een boven den ander plaats hebbenzoodra dit geschiedt, is het vereischte vertrouwen bij de schuldeischers geweken en daardoor wordt eene minnelijke afwikkeling der zaken veelal onmogelijk. Bij een faillissement heeft de wetgever gewaakt voor de noodige openbaar heid het vonnis van faillietverklaring wordt in de couranten aangekondigd en deze aan kondiging wordt wederom gevolgd door eene andere, telkens wanneer de belangen der schuldeischers worden behandeld en ook heeft de wetgever verschillende rechtsmiddelen aan de hand gegeven om te kunnen zorgen, dat de afwikkeling van een faillissement eerlijk geschiede. En daar nu juist bevindt zich de zwakke zijde van eene liquidatie in der minne. Hoe dikwijls kan het niet gebeuren, dat de ver schillende schuldeischers niet met dezelfde maat worden gemeten, dat de een meer krijgt dan de andere. Die bevoordeeling van den een boven den ander heeft soms al plaats, vanaf het oogenblik dat de schuldeischers overgaan tot het gerechtelijk aanspreken van den schuldenaar, die vaak, wetende, dat hij niet in staat zal zijn om al zijne schulden te betalen, met betaling nog doorgaat, totdat hij wordt failliet verklaard; deze omstandig heid verklaart- voor een groot deel de geringe uitkeering aan de schuldeischers bij ieder faillissement. Art. 1 der faillissements-wet zegt, dat de schuldenaar, die verkeert in een toestand, dat hij heeft opgehouden te betalen, kan worden failliet verklaard. Maar, gewoonlijk zijn al heel wat baten door be taling aan den boedel onttrokken aleer het faillissement wordt uitgesproken. En dan kan men zich gemakkelijk het standpunt van den koopman voorstellen die door den wanbetaler schade lijdt, boe hij aan openbare behandeling bij een faillissement de voorkeur geeft boven eene minnelijke liquidatie, welke meer vertrouwen eischt en minder waarborg geeft voor eene correcte afwikkeling. Intusschen blijft nog de vraag, of eene vereeniging van Handel en Nijverheid niet in staat zou zijn om de rechten van de schuldeischers meer in harmonie te brengen met de belangen van den schuldenaar. De aan voer van kievitseieren te Sneek bedroeg Dinsdag ongeveer 3000 stuks. De prijs varieerde van 22 tot 23 cent. Verleden jaar 4 April 1911 werden daar 500 stuks aangevoerd. Toen was de prijs 30 35 cent. L. Ct. De S. D. A. P. en de Tariefwet. Het Partijbestuur stelt, naar Het Folk meldt, aan het aanstaand congres der S. D. A. P. voor inzake „de Tariefwet” de volgende resolutie te nemen. Het congres der S. D. A. P. gezien het ontwerp-Tariefwet, strekkend tot verhooging der invoerrechten op allerlei ver- bruiksartikelen, halffabrikaten en zelfs grond stoffen van oordeel, dat invoerrechten op artikelen van algemeen gebruik, en als belasting en als bescherming van binnenlandsche nijver heid, de strekking hebben het levensonder houd duurder te maken dat zij als verbruiksbelasting de arbeiders klasse brandschatten om aldus de bezittende klasse te sparen door het tegenhouden van verhoogde heffingen van vermogen, inkomen en erfenissen dat zij als beschermende rechten geen enkel blijvend voordeel bieden tegenover de groote en noodzakelijk toenemende nadeelen der duurdermaking van het levensonderhoud en van den zwaarderen belastingdruk, feitelijk slechts eenige groepen ondernemers verrijken ten koste van de massa der bevolking dat echter het stelsel van protectie overal waar het tot groote ontwikkeling is gekomen, een der ergste middelen is gebleken tot uit plundering van het volk van oordeel, dat aldus de ervaring van alle landen heeft geleerd, dat de handelspolitiek van de arbeidersklasse moet zijn die van het vrije ruilverkeer overwegende dat vooral voor ons land, dat door zijn ligging en wezen op vrijheid van de richting van protectie het bedrijfsleven, de natuurlijke economische ontwikkeling verstoort, en dus als schadelijk moet worden veroordeeld protesteert tegen het Ontwerp-Tariefwet, dat den economischen druk op de arbeiders ver zwaart en in deze tijden van hooge prijzen een brutale aanslag is op de arbeidersklasse en een brutale bevoordeeling van eenige groepen ondernemers stelt tegenover de bewering alsof ter be hartiging van sociale hervorming dit ontwerp noodig zou zijn deze waarheid dat het vooral de voortdurende verzwaring van militaire lasten is, die telkens nieuwe eischen aan de schat kist stelt protesteert tegen de vastkoppeling van sociale wetgeving aan dit hoogst schadelijke wetsontwerp roept de Nederlandsche arbeidersklasse op tegenover de handelspolitiek van protectie te stellen die van volledig vrij ruilverkeer; en met alle kracht de totstandkoming van het ontwerp-Tariefwet tegen te gaan. R. K. dagblad voor het Noorden. Het Groningsche comité voor de oprichting van bovengenoemd orgaan vergaderde Vrijdag te Leeuwarden met hen, die in Friesland hun sympathie niet het plan hadden te kennen gegeven. In enkele dagen reeds was voor een aanzienlijk bedrag aan aandeelen toegezegd. De vergadering was belegd om te komen tot oprichting van een comité voor de pro vincie Friesland, terwijl later in de ver schillende plaatsen sub-comité’s kunnen worden gevormd voor het plaatsen van aandeelen en het werven van abonné’s. Als leden van het comité werden genoemd een negental personen, van wie de heeren Van Balen te Franeker, A. Brandsma te Workum, Demes te Dokkum, W. Fransen te Leeuwarden en J. Westendorp te Harlingen de benoeming aannamen. (MaasbJ Donderdagnacht halfdrie kwam nog een wagen der E. 8. M. uit de richting Amsterdam. Nabij Halfweg maakte een haasje op de rails dolle sprongen, ’t Dacht een lichtbak te zien. Helaas I het moest zijn nachtelijke avonturen met den dood bekoopen. Het kreeg een klap van de treeplank der E. 8. M. en bleek terstond dood te zijn. Een prachtig exemplaar en een buitenkansje voor den vinder! Bolswardsche Courant, VAN HET

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1