„Groene Kruis” Bolsward. 'W' EEN BUITENKANSJE. L f Stadsnieuws. Marktbericht. Burgerlijke Stand. Ingezonde n. L I f I PREDIKBEURTEN. Officiëele Advertentiën. In ver- kunt kalm eene som van de aandeelen bepaald worden aardige itoomdruk Firma B. Cuperua Az., Bolsward, Er leening laat de kamers snellen blik op (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) V 1 Jan van der Zee, Oeke Mobach, met Lijsbert „Groene Kruis”.. van het huis in de de vereeniging „Het i een betere conditie ge ingezonden stuk in dit I' den na ’t BOLSWARD, van 4 tot en met 6 April 1912. Gehuwd: Leendert Rosier met Antje Bijlsma, van Harlingen. allen”. Het bestuur: D. TERHENNE, Voorz. A. BANNING. H. BEEKHUIS. F. de JONG. J. MOO1J. H. W. WITTE. A. BOUMA. G. C. EISMA, Penn. F. v. RINGH, Secretaresse. Bolsward, 6 April 1912. Een blijde, maar zeer zeldzame gebeur tenis had het rustige leven van den braven Thomas Harvey in de war gebracht. Hij kon het niet verklaren; ’t zal eeuwig een geheim voor hem blijven. Harvey is ongeveer zestig jaar oud en weduwnaar. Hij vermeerdert de rente van zijn kapitaaltje, door zijn villa te Brighton gedurende het seizoen te verhuren. Die villa, een zeer oud familiebezit, is niet alles. De de stad, kwam handkoffertje en verloop van twee weer en verzocht den een onderhoud. Een Drankverbod. De uitslag van de gehouden proefstemming betreffende de drinkgelegenheden, georgani seerd door het Drankweer-Comité Wormerveer e.o. (hieronder vallen Wormerveer, Kromme nie, Zaandijk, Assendelft en Jisp), in samen werking met de Katholieke drankbestrijders- vereenigingen, was als volgtuitgebrachte geldige stemmen 6632, geheel verbod 4068, vermindering van drankgelegenheden 2053, handh. van bestaande toestanden 416, onbe perkte drankverkoop 95. 60 pCt. der stem men was voor verbod. Drankbestrijding Door de afdeeliug Zaandam van den Volks bond is bij den Raad een adres ingediend om het maken van muziek in café’s, waar alco holhoudende dranken worden verkocht, op Zaterdagavond na 9 uur en gedurende den Zondag geheel te verbieden, omdat door de muziek het cafébezoek en dientengevolge het drankgebruik wordt bevorderd. In een ander adres van het drankweer- comité wordt gevraagd opheffing van het verbod voor de z.g. Beiersche Kapel om Zater dagsavonds na 7 uur óp de openbare straat muziek te maken, wijl zulke openbare con certen de menschen uit de kroeg houdt. Voorts is door de afdeeling van den Volksbond aan den Raad verzocht het kermis- sluitingsuur voor café’s te bepalen op 11 uur ’s avonds. Het vergiftiginqsgeval. Naar de N. C. verneemt komt het ver- gifligingsgeval van het gezin W. te Nij- Door den aankoop Heeremastraat is Groene Kruis” in komen. In een i nummer van ons blad wordt door het bestuur uiteengezet, welke plannen meö met dit aan gekochte pand heeft, en tevens hoe alles nu bijeen kan worden gebracht wat tot heden verspreid was in verschillende gelegen heden. Ook ontbrak tot heden een vertrek voor de verpleegster en de verpleging van bijzondere zieken en ziekten. Met het oog op de gezegende werking der vereeniging zal het bestuur zeker niet teleur gesteld worden in de verwachting dat de aandeelen zonder moeite geplaatst kunnen worden. Het goede doel dat hierbij voorzit, verdient veler medewerking. Christ. Hist. Kiesvereeniging. Op verzoek deelen wij mede, dat in de vergadering van Donderdag 28 Maart de Chr. Hist. Kiesvereeniging besloten heeft, den candidaat der Anti-Rev. partij te steunen bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Vóór de candidaatstelling deden wij reeds tweemaal moeite voor ons blad om een be sluit dezer Kiesvereeniging op te nemen. Het bleek ons telkens, dat men nog niet vergaderd had. u de er ’t goedkoopst aan? zou den bezitter wakker man zou bij deskundigen spoedig weten, dat hij een van het Groene Kruis neemt aandeelen naar uw vermogen. Het bestuur stelt gaarne de inteekening hiervoor open. „Door allen, voor en dat art. strafrecht luidt „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar”. De Burgemeester voornoemd, A. van der MEER, L. B. Bolsward, den 29 Maart 1912. .-mei prozaïscne dingen oeginnen.rm ;oo zeg ik dan halfluid om haar niet te vekken. Nu zijn we weldra in Parijs. Gelukkig. Wat ’n reis. Ik wijs naar Jane en zeg De juffrouw merkt het nog niet. Hij lacht. Een beetje boos daarover, 'raag ik Uw zuster, nietwaar? Hij lacht maar steeds Pardon, mijnheer, mijn vrouw. Spoedig worden de coupédeuren geopend. Jet is afgeloopenIk krijg bijna geen groet. Mijn blik volgt hen, terwijl zij naar den litgang gaan. Een menschenkluwen is er 'oor mijn oogen. Leef wel. Zooeven waren 'ij nog te zamen. Waar zijn de muren, die ns bijeen hielden Ik had me mijn geluk edacht tusschen de wanden van een coupé loet ik nu mijn aanstaande weer naar alle ichtingen gaan zoeken Arnh. Ct. nog goed geconserveerd: Men beweert, dat er al tijdens de emigratie Fransche vluchte lingen hebben gewoond. Thomas Harvey gebruikt het huis zelf nietde bescheiden man stelt zich tevreden met een paviljoen achter in den tuindan behoeft hij ook niet heen en weer te trekken, om plaats te maken voor zijn zomergasten. Op een voorjaarsmorgen blijft een wandelaar staan voor het huis en belt aan. Harvey opent zelf. De onbekende vraagt in ’t Fransch Is dit huis te huur. Gelukkig verstaat Harvey Fransch. Hij antwoordt voorkomend Ja, meneer. Kan ik dit huis zien? Harvey gaat den vreemdeling voor. Hij opent de vensterblinden en zien. De bezoeker werpt een het bescheiden ouderwetsche meubilair en onderzoekt welk uitzicht de kamers hebben. Hij is een deftig heer van om en bij de veertig, groot, donker, met een netten baard. Hij draagt een langen ulster en een sierlijk hoedje. Beleefd luistert hij naar de nauw keurige uitleggingen van den eigenaar en knikt nu en dan instemmend. Bij ’t heen gaan, reeds op den drempel, draait hij zich plotseling om. Wilt u ’t huis niet verkoopen Harvey was in den hoogsten graad ver wonderd. ’t Was nooit bij hem opgekomen het oude familiebezit te verkoopen; in elk geval zou slechts een heel hoog bod hem daartoe kunnen verlokken. Voorzichtig antwoordde hij Daaraan heb ik nooit gedacht. Denkt u er dan eens over, zei de Franschman. Ik zou ’t willen koopen, zoo- als ’t reilt en zeilt, begrijpt u? Harvey dacht na. Als hij de villa voor een goeden prijs verkocht, kon hij daarvoor een meer modern, beter gelegen huis koopen. En vlug besloten antwoordde hij 20.000 gulden... Hijzelf stond baasd over zijn eigen standvastigheid. De vreemde heer echter zei kalm Goed, 20.000 gulden. Wilt notarieele akte maar laten opmaken Geheel beteuterd stamelde Harvey Wanneer zoudt»u het willen betrekken? Dadelijk. Maar ik woon achter in ’t paviljoen ’t zal wel een poosje duren, eer ik een ge schikte woning gevonden heb. Dat heeft geen haast; u daar blijven wonen. Doch dat was nog vreemdeling ontbeet in ’s middags terug met een verdween toen. Pas na dagen verscheen hij vroegeren eigenaar om onvoorzien toeval had zijn plannen verijdeld. Hij zou niet lang in dit huis kunnen blijven wonen. Kort en goed, hij wilde ’t aan Harvey terug verkoopen. Wat of die er voor geven wilde Een wonderbaar vooruitzicht vertoonde zich voor Harvey’s oogen. Hij zou weer in ’t bezit van zijn huis komen en nog geld toekrijgen. Na eenig heen en weer praten waagde hij ’t te zeggen 10.000 Gulden! Afgedaan Hier heeft u de sleutels. De zaak werd terstond in optima forma geregeld. Men zag den vreemdeling nooit weer te Brighton. Harvey lacht nu nog over bet avontuur. Hij begreep er eenvoudig niemendal van. Maar wat kon dat ook schelen Had hij niet in twee dagen f 10.000 verdiend? Die Franschen konden soms zoo raar doen. En nu de keerzijde van de medaille. De wonderlijke Franschman was een beroemd antiquair. Van een reis door Engeland keerde hij over Brighton naar Frankrijk terug. Daar hij voor ’t vertrek van den trein nog een paar uurtjes over had, bezichtigde hij eenige huizen voor tijdverdrijf. Dat van Harvey interesseerde hem om ’t ouderwetsche uiterlijk. Daarom belde hij aan, om het te bekijken. En in één der kamers ontdekte hij op den schoorsteenmantel twee prachtige vazen, oud Sèvres. Hoe zou hij die in handen krijgen Ze waren minstens honderd duizend gulden waard. Hoe kwam hij Zelfs ’t laagste bod gemaakt hebben. De informeeren, en schat bezat. Maar hebben moest hij ze; hij wilde deze eenige gelegenheid om de kost bare stukken in handen te krijgen, niet laten ontglippen. Allerlei plannen vlogen hem door ’t hoofd en plotseling kwam bij op de gedachte, het huis met al wat er in was te koopen. Hoe zijn list gelukte, weten wij. Denzelfden avond nog bracht hij de vazen naar Frankrijk over, en den volgenden dag had hij ze al verkocht. De laatste gemoedsbezwaren van antiquair verdwenen, toen Harvey, sluiten van den koop, hem half spottend, half medelijdend aanzag. Zooveel was zeker: de Engelschman was met de grilligheid van den Franschman overgelukkig. En zijn ’t niet de beste zaakjes, waarbij elk der partijen de zekerheid in zich draagt dat hij ’t van de tegenpartij gewonnen heeft. Ondertrouwd: weduwnaar van Akkerman. Geboren: Anna d. v. Gabe van der Zee en Fokkje Mobach. WONSERADEEL, van 3 tot en met 5 April 1912. Geboren: Lieuwe z. v. Jan Wesselius en Feikje Reitsma te Wons. Hittje d. v. Jelle van der Zee en Akke de Haas te Kimswerd. Ytje d. v. Jetze van Abbema en Lijsbeth Osinga te Witmarsum. Overleden: Anna Paulowna Alkema 23 jr. (ongehuwd) te Makkum. Johannes van der Weij 64 jr., echtgen. van Afke van der Schuit te Tjerkwerd. Eile van der Weerd, 4 mnd. te Makkum. Zondag 7 April. (1ste Paaschdag.) HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. O. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. Maandag 8 April. (2de Paaschdag.) ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. Zondag 7 April. (1ste Paaschdag.) DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. (Collecte voor de Protestanten in Oostenrijk- Hongarije.) Maandag 8 April. (2de Paaschdag.) GEEN DIENST. Zondag 7 April. (1ste Paaschdag.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 9J/2 uur Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds Si/4 uur: DEZELFDE. Zondag 7 April. (Iste Paaschdag.) BROEREKERK. 's Voormiddags 9t/2 uur Ds. VISSER van Exmorra, ’s Avonds 5i/8 uur De Heer G. I. van der PLOEG. Maandag 8 April. (2de Paaschdag.) ’s Voormiddags 9x/2 uur Ds. DIJKSTRA van Longerhouw. De BURGEMEESTER van Bolsward brengt ter openbare kennis dat de heden bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor een plaats in den ge meenteraad (buitengewone vacature) en het proces-verbaal, bedoeld bij het 6e lid van art. 10 der gemeentewet, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd, dat deze stukken, in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld dat de stemming ter vervulling van een plaats in den gemeenteraad zal worden ge houden in de raadszaal van het gemeente huis, Donderdag 11 April e.k., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur; dat candidaten zijn BOER de Y. Tj. ROSIER Lzn. J. SLIJPER Dr. H. J. 128 van het Wetboek van Leeuwarden, 5 April 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aanvoer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 56,—- a f 57,—. Aanvoer 0/3, 49/6 en 0/12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 2557 Run deren, 792 Schapen, 829 Varkens, 18 Bok ken en geiten, 12 Paarden en 0 Veulens. Totaal 4208 stuks. Gymnastiekvereeniging „Hollandia”. Donderdag a.s. geeft de Gymnastiekver eeniging boven genoemd, een uitvoering in „de Doele”. Onder de uitnemende leiding van den heer Sutherland Royaards zijn hier eerste klas gymnasten gekweekt, en de uit voering waarborgt tevens voldoende variatie, terwijl na afloop nog een alleraardigst blij spel wordt opgevoerd en, het spreekt van zelf, ook een bal wordt gegeven. Een en ander zal zeker veel belang stelling trekken. Amsterdam, 5 April. Toen hedenmorgen de knecht van den slager C. F. L. bij zijn patroon aanbelde, kreeg hij geen gehoor. Daar hij een sterke gaslucht waarnam, waar schuwde hij de politie. Men vond den slager en zijn vrouw dood te bed, door gas ge stikt. De vrouw lag dwars over den man heen. Men vermoedt zelfmoord, daar de slager den vorigen dag failliet verklaard was. Waarschijnlijk heeft de vrouw zich nog willen redden, ’t zij zij niets wist van het voornemen haars mans, of berouw kreeg. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Een reuzeneik. Bij Isselborg is een eikeboom van den Vorst von Salm-Salm verkocht voor f468. Voor het vervoer naar het station op een half uur afstands moest f48 worden betaald. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij de firma W. Sterk aan de Nieuwe Haven te Vlaardingen. Op het kantoor zijn de verschillende lessenaars over hoop gehaald en werd getracht de brandkast te forceeren wat niet gelukte. Er wordt weinig van waarde vermist. Spoorwegongeval. Van den trein die gistermiddag om 4. u. 18 uit Amsterdam naar Hilversum vertrok, brak bij den Keverdijk onder Weesp de as der machine, waardoor ook een der wielen iu het ongereede raakte en een dwarsligger van den weg werd versplinterd. De trein kon natuurlijk niet verder, en versperde de baan. Ongeveer half zes kwam een machine van Amsterdam, welke den trein terugtrok naar Weesp, waarna de reizigers aldaar in een anderen trein overstapten. Intusschen haalde een machine uit Bussum de defecte locomo tief óp, zoodat tegen zeven uur de lijn weer vrij was. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. megen tengevolge waarvan een zes-jarig meisje overleed, neer op het volgendeIn den tegenwoordigen „duren tijd” is men er toe gekomen, ter vervanging van bruine boonen, zoogenaamde Rangoon-boontjes te eten, die per kop 6 cents kosten, terwijl voor dezelfde hoeveelheid bruine boonen 18 ets. moet worden betaald. Het zijn de uit Indië voor veevoeder geïmporteerde Kratok- booutjes, een soort grijze, gespikkelde en paarse boonen, die een belangrijk gehalte aan blauwzuur bevatten, in het bijzonder de paarse. Opgezet met veel water en goed afgekookt, zijn deze boonen voor het vee onschadelijk. Voor den mensch blijkbaar niet temeer nog daar ze tegelijk met aardappelen werden gekookt en deze dus ook van het blauwzuur-houdend water door trokken werden. Te Rotterdam is in 1905 onder de bootwerkers op dezelfde wijze een massa vergiftiging geconstateerd. In het laboratorium van den gem. Keurings dienst te Nijmegen is deze zaak nauwkeurig onderzocht en, naar wij vernemen, zijn er maatregelen genomen om de nog bij winkeliers aanwezige boonen te verwijderen. Een zeilwagen. ’n Ongewoon verschijnsel gistermiddag aan ’t Scheveningsche strand. Een zeilwagen wit blinkt ’t zeil in het voorjaarszonnelicht, over ons nog schaarsbezochte strand. ’t Is géén Aprilgrap; wat in deze dagen allicht niet overbodig is even op te merken. Heel wat vlugger model dan de oorspronke lijke zeilwagen van Simon Stevin, zag deze wagen er uit. Hij had veel van een auto- chassis, maar dan veel lichter gebouwd, van hout. Voor op het breed, laag-bij-de-grondsche vier-wielige wagentje staat een vierpoot, waar- tusschen ’t zeil geheschen is. Er zijn twee plaatsen, midden in het chassis; het besturen geschiedt, net als bij een auto, met een stuurrad, werkend op de wielen. De zeiler had een dame medegenomen op zijn tocht langs het strand. In vlugge wen dingen ging de zeilwagen over ’t zand, vlot met den wind mee, of opleggend, met zij- waartschen wind. En gebeurde ’t al een enkelen keer, dat de wind geheel uit ’t zeil was, dan bewogen de passagiers even met de voeten hun wagentje over’t zand vooruit, totdat de wind ’t flapperende zeil weer bolde. En voort ging ’t weer, recht uit het strand af in sierlijke bochten en wendingen en vlugge draaiingen. Vroolijk kleurde het witte zeil en ’n klein vlaggetje, ’n roode bol op een blauw veld, wapperde strak in den wind. (Nieuwe Ct. L.S. Zooals bekend, werd de Vereeniging „Het Groene Kruis”, door aankoop eigenares van een huis met grooten tuin, aan de Heerema straat alhier. In dit huis zal, na verbouwing, gevestigd worden het magazijn en bestaat er tevens gelegenheid, een lokaal in te richten voor ontsmettingen en zal de wijkverpleegster in het bezit komen van een kamer, waar favus patiënten (besmettelijk hoofdzeer) enz. zullen kunnen worden behandeld. In den tuin is eene prachtgelegenheid voor het plaatsen der groote lighal, plaatsen voor kleine ligtenten enz. Het bestuur verheugt er zich over, dat dan alles bij elkaar onder dak is en er toezicht gehouden kan worden op de lig- hallen. Voor dit alles is benoodigd pl.m. f 4500. is besloten, hiervoor eene premie- aan te gaan en wel als volgt. Om de deelname zoo algemeen mogelijk te maken, op f 25. Jaarlijks worden minstens 7 aandeelen (gemiddeld 10 stuks naar het bestuur ver trouwt) uitgeloot. Deze aandeelen loten uit met f 30. zoodat tevens een aardige winst wordt gemaakt. Gij allen, vrienden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2