l' MEYs Stoffwasche VAT ZEGT GIJ DAARVAN? K. Plantinga Zoon, BOLSWARD De Tarief wet belast: Meubelen met f 360,000. De Tarief wet belast: Sinaasappelen met f 110.000. De Tarief wet belast: Zool- en riemleder met f 240.000. I JOH OTTEN öcZOON AMSTERDAM 1 CANADIAN PACIFIC RAILWAY of bij den localen agent SIJTZE ALKEMA Jzn. te Bolsward. OVER LAND EN PASSAGE GEVEN WIJ BETROUWBARE INLICHTINGEN GRATIS: bevelen aan voor medicinaal gebruik 1 A V1 J' o.a. en Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. Zuid-Amerika. in de laatste Uit een plaatselijk blad over een plaatse lijk belang Een nieuw lichtpunt schijnt thans aan den tramhemel. ’t Keizerrijk) zijn bloei aan de be den Staat Sao Paulo, met de dien naam en de havenstad na afloop van een Uit het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie knipte een notaris de volgende advertentie: Huwelijk. Een jonge dame 22jaar, knap uiterlijk, wees en gefortuneerd, P. G., thans op reis in Hongarije, zoude gaarne kennis maken met een jong notaris, gezond gestel, met goed uiterlijk, eenigszins gefortuneerd en van beslist goeden huize. Bij voorkeur iemand, die een deel der wintermaanden in St. Moritz of Davos wil doorbrengen voor de wintersport. Zoo worde ook het notaris-ambt sportief! Licht geraakt. Op de tram staat een van onze meest bekende tooneelspelerseen tweede passagier stapt op en trapt den ander op den voet, waarop deze zóó uitvaart, dat de onhandige passagier niet kan nalaten te vragen Wie is u, dat u zóó te keer gaat! De acteur antwoordt, wat opgeblazen Ik ben... (volgt zijn naam.)! De passagier betoont zich onderdanig verzekert O, als ik dat geweten hadIk hoop, dat ik u geen pijn heb gedaan De tooneelspeier is in. zijn zwak getast door de waardeerende erkenning, die uit deze woorden blijkt; dus zegt hij pathetisch: Het spijt mij, dat ik u straks uit schold ik neem mijn woorden terug. En de ander O, meneer X., ik óók Uit een toespraak, welgeslaagd concert: Ik hoop, dat u nog zeer vele lauwer takken moogt vergaren, zoovele, dat zij te zamen een reuzen-eik zullen vormen. uit één stuk vervaardigd, is practisch, elegant, van echt linnen niet te onder scheiden en goedkooper dan het waschloon voor Linnengoed. Verkrijgbaar te Bolsward bij HERMAN OOSTERBAAN, Uit een Duitsch-Hollandsche, of Hollandsch-Duitsche handelsaanbieding Wij verzoeken onze geachte heeren vrien- delyk om welwillende proeving onzer voor- deeligen aane.rkenning om een goed bericht eener proefopdrag, waar wy de grootste op merkzaamheid by besteden. Zou dit middel in submissieweg ingedekt worden, zoo hopen w.y de levering der Echte Dr. X’sche ge- zondheitskoffie in onze contractie opnemen te willen. dag tot 202 was geslonken. Aan genoemde school alleen werden 6359 porties gebruikt. Ook werden tal van paren klompen verstrekt. Stop gezet. Te Maassluis zijn, naar aan Het Volk ge meld wordt, alle arbeiders en het kantoor personeel van de glasfabriek ontslagen, zoodat de geheele fabriek stil staat. Men zegt, dat zulks geschied is om de ontslagenen, die bijna allen Belgen zijn, te noodzaken te ver trekken, om dan de fabriek met Duitsche werkkrachten te bezetten. De Belgen weiger den voor lager loon te werken en weiger den eveneens om Hollanders in het vak op te leiden. Het is nu reeds de derde maal in twee jaren tijds, dat in deze fabriek zulk een massa-ontslag plaats heeft. De «Onder de Streep”-schrijver van het Algem. Üandelsblad schrijft: De Maasbode betrapt het tijdschrift De Katholieke School op profanatie, aange zien het laatste blad aldus een artikel aan vangt: Aanschouwt de vogelen des Hemels. Zij mopperen en klagen niet en toch helpt Talma ze nog eerder dan Heemskerk ons. Gelezen in De West De schildwacht voor de Surinaamsche Bank heeft Vrijdagavond geschoten op iemand die geen antwoord gaf. De bewuste bleek een bloempot te zijn. De schildwacht werd gestraft. GENERAAL AGENTEN DER «Hoe kan papa zoo iets zeggen: en ik brand er bijna eiken middag m’n mond aan 1" De taak van de commissie voor Kin dervoeding op de lagere scholen in deze ge meente, is weer afgeloopen. Van 11 Januari tot 15 Maart werd gedurende 3 dagen per week (Dinsdags, Donderdags en Vrijdags) warm voedsel verstrekt. Het meeste gebruik er van werd gemaakt op school no. 3, waar bij den aanvang 246 leerlingen mee aten, welk aantal den laatsten Sneek. In de groote zaal van Amicitia hield Woensdagavond de heer Hubert Hoeben, publicist te Brussel, een lezing over de economische ontwikkeling van Brazilië, toe gelicht door lichtbeelden. ’t Publiek had aan die lezing bitter weinig, in de eerste plaats omdat de heer Hoeben, van geboorte Duitscher, maar jaren in Vlamingen woonachtig, met een Vlaamsch- Duitsch dialect haastig las. En in de tweede plaats, wijl hij dat vaak zoo zacht deed, dat men in de zaal er bitter weinig van snapte. Vandaar dat een verslaggever, die er toch iets van wou maken, zich de moeite ge troostte, nadere inlichtingen omtrent Brazilië bij den heer H. te gaan inwinnen. Na te hebben meegedeeld dat Brazilië 257 maal zoo groot is als Holland, dat ’t na 1889 (val van tegemoet gipg, kwam Spreker handeling van hoofdstad van van deze, Santos. Laatstgemelde plaats, vroeger haast on bewoond wegens de gele koorts die er telkens heerschte, behoort thans tot ’t gezondste oord van Zuid-Amerika. Demping van moerassen, kanalisatie enz. hebben er toe geleid, dat de plaats op heden niet minder dan 80000 inwoners telt. De Staat Sao Paulo behoort tegenwoordig tot den eersten rangs-Staat van ’t Fabriekwezen heeft er jaren een enorme vlucht genomen. De hoofd stad telt de meeste fabrieken onder welke 330 groote met 25000 arbeiders. Men vindt onder die 330 25 katoenweverijen, met 12000 spoelen. Drie mil Hoen paren schoeisel werden in 1911 door deze stad uitgevoerd. De bierbrouwerijen, waarvan men vroeger niets wist, concurreeren reeds met de meest bekende Duitsche firma’s. De vele water vallen in ’t land vergoeden niet weinig ’t gebrek aan steenkool. In onderscheiden plaatsen worden eerst genoemde als beweegkracht gebezigd. Twee watervallen o.a. presteeren niet meer en niet minder dan een millioen paardekracht. In de zeehaven Santos zagen we dok werkers aan den arbeid, onder welke enkele, die twee tot drie zware balen koffie bij een trap op naar een boot droegen. Hoe Santos zoo gezond geworden is, vertelde Spreker nog dat de oude gebouwen er indertijd alle zijn neergehaald, dat er drie zuiverings- kanalen werden gemaakt, dat voor afzondering van de zieken gasthuizen zijn opgericht. De rijst- en graanplanting in den Staat Sao Paulo verdiende bijzondere vermelding. Door het besproeiïngs- en inundatiestelsel is de aanbouw van rijst vooral in de laatste jaren met reuzenschreden toegenomen. De Landbouwindustrie is er, zei Spreker, voor zeer veel uitbreiding vatbaar. Ook de hooibouw en in verband daarmee de veeteelt, worden er reeds op groote schaal uitge oefend. Lichtbeelden vertoonden ons’t fijn ste soort Friesche Stieren, waarvoor ’t fok- station aldaar groote sommen heeft betaald. Directeur van dat station is een Belgisch veearts. De Staat Paulo levert naar rato thans de meeste koffie der wereld. De bananen cultuur wordt er op ontzaglijk groote schaal uitgeoefend. Alle Europeesche groenten worden er druk verbouwd en wat er aan zuidvruchten reeds wordt uitgevoerd, beloopt enorme sommen. De Staat leverde ’t vorig jaar voor 34 millioen kilo cacao. Verder wordt er uitgevoerd suiker, tabak, kalk, cement enz. Niet te verwonderen, dat ’t aantal spoor wegen in dezen Staat waarvan ’t leggen met de grootste moeilijkheden gepaard gaat, zoo verbazenfl is toegenomen. Lichtbeelden, die zeer groot en zeer scherp waren, vertoonden ons tallooze fabrieken, bouwvelden, gezichten in'de trotsche steden Sao Paulo en Rio Janeiro, met een pracht van gebouwen, waarvan wij ons geen denk beeld kunnen vormen. Met de* meening, door deze lezing en lichtbeelden-vertooning te hebben aangetoond de groote ondernemingsgeest van den Brazi liaan, en de overtuiging geen onnuttig werk te hebben verricht, behoorde halftien ’t ge sprokene tot het verleden. Winteraardappelen. Het loopt tegen het voorjaar, men raakt door den voorraad winter-aardappelen heen, die bovendien niet altijd even genietbaar zijn, vanwege de ge volgen van de strenge vorst. Aan tafel moppert het hoofd van het gezin «Eiken dag die bevroren aardappelen Een van de kinderen peinst voor zich zelf Anti-Tariefwet-Comité. m -MI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4