Bols ward en Wonseradeel. Faillissement of liquidatie? Nieuws- en Advertentieblad i i No. 30. verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912. j I H Donderdag 11 April. BINNENLAND. Stadsnieuws. I VOOR Afzonderlijke G. Hiemstra, Welsrijp, Z. C. F. 'I Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Huisvlijttentoonstelling i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. n De Speel- ons overtuigd dal deze ter de Expositie hoogst welkom „De hut 11 i1 1)1 het pantserschip. op, dat het zeer v. d. Ploeg, Joh. de Boer, beiden den heer Bergsma te Hijdaard. v. Slageren, Parrega, niet opge- P Hi nog de gezellen van een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10. Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voorbehoud ingewilligd, zoodat na eene staking van drie weken door alle bij genoemde heeren werkzame knechten heden morgen het werk is hervat. Er staken nu 5-tal patroons. Inbraak te Bolsward. Ingebroken te Bolsward Wie schrikt niet bij het hooren van zoo’n snood bedrijf? In ons stedeke toch gaat men ’s avonds gerust naar bed, wetende, dat de heilige Hermandad waakt en niemand er aan zal denken het „mijn en dijn” uit het oog te Lemmer, 9 April. Hedenmorgen is hier de eerste ansjovis aangevoerd. Ze is flink van stuk. Wonseradeel, 6 April. Aan onze zeekust leverde de haringvangst deze week beter uit komsten op dan vorige jaren voor Paschen. In onze grootste dorpen kon men de haringen reeds deze week bekomen, wat, met het oog op de vroege Paschen, een uitzondering mag genoemd worden. Joure, 9 April. De meubelmakerspatroons R. L. Bouma, R. Wester, J. Blauw en Jac. finm hphhpn dp piaphpn rlpr cptpIIpp nnrlpr I Mijne bedoeling evenwel was er op te wijzen, dat de gezamenlijke schuldeischers bij de afwikkeling van iederen boedel hetzij door faillissement of liquidatie een gemeen schappelijk belang hebben en wel, dat de insolvente boedel op zakelijke en deskundige wijze in snel tempo zal worden afgewikkeld. En nu is het wel waar, dat men op dit terrein niet bloot moet idealiseeren en zich voorstellen, dat door eene zakelijke en des kundige wijze van afwikkeling iedere schade kan worden vermeden. Maar wel meen ik, dat men door gezamenlijk optreden der schuld eischers beter zijn belangen kan behartigen dan zulks tot heden wel geschiedt. Z/In pear zeer goed wisten, dat reces het pantserschip Zwolsch Dagblad. Hedenavond omstreeks half zeven brak een zware brand uit in het kleding magazijn van de firma Brechstein Co. op de Groote Markt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting. Ernstige ongelukken kwamen niet voor, alleen de loopknecht De Groot, die in haast de trap kwam afloopen, kwam te vallen en verzwikte zijn voet, werd bij apotheker Groen binnengedragen en daarna per vigelant naar huis gebracht. Assurantie dekt de schade. De winkel brandde geheel uit. De magazijnen van de le étage kregen alleen eenige waterschade. „Nu dient men te weten, dat het hier boven genoemde Zwolsch Dagblad nooit be staan heeft. Maar bovendien heeft er te Zwolle nimmer een firma Brechstein bestaan, evenmin heeft er op de Groote Markt in dat niet bestaande kledingmagazijn een brand gewoed”. Nu weten wij wel, dat aan dit gezamenlijk optreden een groot bezwaar is verbonden de verschillende schuldeischers van een insol- venten crediteur zijn niet georganiseerd onderling weten zij niet, wie en tot welk bedrag bij een naderend faillissement er bij is betrokken. En deze omstandigheid staat het georganiseerd (gezamenlijk) optreden in den weg. Hoe nu kan daarin op doelmatige wijze worden voorzien En het antwoord daarop is wederom: door eene betere arbeidsverdeeling. Ook hier wederom een schoon terrein voor zelfbestuur op gebied van het maatschappelijk samenleven. Bestaande nijverheids-vereenigin- gen en vereenigingen van kooplieden dienen er m.i. naar te streven om meer actief op te treden bij de behandeling van insolvente boedels, hetgeen kan plaats vinden door de aanstelling van een rechtskundigen raadsman, die in dienst van een of meer vereenigingen, zooals boven is bedoeld, de belangen der individueele leden behartigt. Al dat klagen jaar in jaar uit over dure, langdurige en onzekere processen geeft niets, ook vindt tot heden het klagen over den tragen gang der faillissementswetten bij den wetgever weinig of geen gehoor, omdat deze overladen is met arbeid van socialen aard. Met genoegen heb ik dan ook in de cou ranten gelezen, dat men in Tilburg er over denkt om over te gaan tot de berechting van geschillen door particulieren en wel door de oprichting van een rechtbank. Dat is juist wat ik wensch eene consequente toe passing van het beginsel van zelfbestuur op maatschappelijk gebied; de maatschappij moe van al die klaagliederen noodzaakt koopman en industrieel zich te vereenigen tot het doel om ons procesrecht op meer zedelijk voet stuk te plaatsen II. Voorwaar een geschikt onderwerp om beiden eens te bezien in licht en schaduw, om van beiden het voor en tegen te bepleiten. Dat is evenwel mijn doel niet om de heel een voudige reden, dat in de practijk van het leven iedere insolvente boedel wordt afge wikkeld naar gelang van omstandigheden nu eens werken een betrouwbare raadsman van den schuldenaar en de welwillendheid der schuldeischers te zamen tot eene minne lijke afdoening en dan weer staat de gedachte op den voorgrond, dat het recht zijn beloop moet hebben de schuldenaar wordt failliet verklaard en de afwikkeling van den boedel doorloopt den tragen gang van het faillisse ment, gedurende welken menig crediteur de gelegenheid heeft de verzuchting te slaken, wanneer komt nu daar toch eens een einde aan nog een uitweg. De Neder lander verweet den liberalen politieke schijn heiligheid, wijl zij aanstonds na het moest behandeld. Welnu, ook de Nederlander betreurt, dat de Bakkerswet niet is behandeld; laat dan de heer Troelstra na de bespreking van het pantserschip, opnieuw behandeling van de Bakkerswet voorstellen. Hij zal dan wellicht op den machtigen steun van den hoofd redacteur van de Nederlander kunnen rekenen”. De wolhandelaars op Tessel noodigen de boeren uit, hun schapen en lammeren, niet meer te willen merken. De fabrikanten klagen, dat deze teer schadelijke gevolgen voor de machine heeft, en de met teer ge merkte wol daarom minderwaardig is. Oneerlijke concurrentie. Over oneerlijke concurrentie schrijvende zegt „Jan van Amstel” in De Winkelier het volgende „Op het gebied van het confectiebedrijf is de brutaliteit vaak grenzeloos. Brutaalweg wordt een faillissement gefingeerd, namen van curator, rechtercommissaris zelfs plaats naam der uitspraak doende rechtbank, worden listig verzonnen en zonder blozen als waarheid gepubliceerd. En het publiek is zóó goed- geloovig, dat het al die bedriegerij voor goede gangbare munt accepteert. In de dagbladen komen de meest zonderlinge advertenties voor. //Zoo durft een vliegende confectiefirma te annonceeren, dat er te Zwolle een groote brand gewoed heeft en geeft daarbij een uittreksel uit het Zwolsch Dagblad van den volgenden inhoud in zake de verdaging feitelijk een weinig eervolle begrafenis van de Bakkerswet geenszins vrij uitgaat, dat ook hier politieke berekening aan het woord was, „slimme- lingen”-taktiekmaar dat dit vaststaat De Standaard heeft vrijelijk medegedeeld, dat het uitstel ter wille van de politiek was, heeft dergelijk politiek gedoe goedgepraat. Op 21 Februari 1.1. heette het immers onge raden, de Bakkerswet in discussie te brengen, wijl zij voor rechts een appel van twist was. Wat nu het verwijt betreft, dat links vooral bij de motiën-Arts en ter Laan den tijd verpraat heeft, moet voorts opgemerkt, dat in ieder geval de wijziging der motie- Arts verhooging naar kinderental, hier aan leiding toe gaf. De Kameroverzichtschrijver van de Nederlander, een onverdacht getuige, schreef, dat aan deze quaestie wel eens een ernstig debat mocht gewijd. Hoe dit alles ook zij, na zoovele be spreking buiten en in de Volksvertegen woordiging dreigt de Bakkerswet ter prulle- mand te zijn gedoemd. Dit valt zeer te betreuren om de zaak zelf, en in ieder geval is het wel een verspelen van tijd en kracht, dat in strijd met ’s lands belang moet worden geacht. Maar er is Sneek. De a.s. I’ kan zich thans reeds verheugen in 340 in zendingen. Niettegenstaande de tijd van aan gifte reeds verstreken is, komen bij den Secretaris nog telkens aanvragen in. Zeer waarschijnlijk beschikken velen in onze stad over schoone collection huisindustrie uit de Oost of de West. Wij houden opluistering van zullen zijn. Heden, Dinsdag, werden alhier ver handeld ongeveer 5000 kievitseieren tegen 13 a 15 cent per stuk. Ten vorigen jare bedroeg de aanvoer op den tweeden Dinsdag in April pl.m. 1500, welke toen tegen 23 a 25 cent per stuk wer den opgekocht. IJsbrechtum. Donderdagmiddag toen de tram van Bolsward naar Sneek ter hoogte van //Schoonoord” gekomen was, kwam de dochter van den landbouwer S. Dotinga, die per fiets was, en moest uitwijken voor de groentekar van J. B., in aanraking met de tram, die haar met geweld ter zijde wierp, zoodat zij tegen de kar van J. B. terecht kwam, met het gevolg dat fiets en kar groote averij bekwamen. Zij zelf kwam gelukkig met den schrik vrij. F. D. IJ 1st. In de laatst gehouden ledenver gadering van de coöperatieve vereeniging z/Electra” alhier, is de concessie, door hel gemeentebestuur verleend, aangenomen. Besloten is, voor technische vragen een adviseur aan te stellen en aan het bestuur machtiging verleend, met de firma Nooitgedagt alhier een stroom-contract aan te gaan. Van samenwerking met andere plaatsen bleek nog niet ernstig sprake te zijn, maar voor IJlst zelf schijnt de tot standkoming der nieuwe verlichting thans zeker. Tweede Kamer. Naar De Ned. verneemt, zal de Tweede Kamer eerst tegen 30 April worden bijeen geroepen ter openbare zitting. Dit is toe te schrijven aan den arbeid der Commissie van Voorbereiding voor de Ziekteverzekering, voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, voor de Tariefwet en van de Grondwets commissie, die gedurende deze maand voort durend zitting zullen hebben. De Paaschvacantie der Kamer, die, naar men aanvankelijk verwachtte, drie weken zou duren, zal dus een volle maand worden. Te Stompwijk had een treurig voor val plaats. De landbouwer Binnendijk reed met een driewielige kar van de helling af naar zijn woning toen een zijner kinderen, een lief meisje van 8 jaar oud, op den disselboom sprong om mee te willen rijden, met het noodlottige gevolg, dat zij er afviel en de wagen over het arme kind heen ging, zonder dat haar vader zulks had kunnen voorkomen. Schreeuwende van pijn liep de kleine nog naar huis en bracht men haar naar bed waarna het arme kind een half uur later overleed. Nawerking. De invloed der staking in de Duitsche kolenmijnen is te Winterswijk nog wel eenigermate merkbaar. Terwijl in andere jaren het reizigers vervoer op den voormiddag van Goeden Vrijdag overstelpend was, ten gevolge van den vloed van in Duitschland arbeidende Hollanders, die de feestdagen thuis willen doorbrengen, was er gisteren van die drukte niets te bemerken. Die ar beiders hadden door de staking hunne spaar- en reispenningen ingeteerd. Ook het goederenvervoer heeft zijn vroegere hoogte nog niet bereikt. Doordien de staking in sommige deelen van Duitschland nog niet afgeloopen is, moeten de Westfaalsche mijnen het stakingsgebied van kolen voorzien en krijgt het buitenland, dat met het doen van bestellingen heel voorzichtig is, zoo weinig mogelijk. Aanstonds na De Beukelaar merkt Oom, hebben de eischen der gezellen onder goed is, dat men ook ten deele van links verliezen. Hoevelen zijn er niet, die zich ter ruste begeven, zonder te onderzoeken of deuren en vensters wel zorgvuldig gesloten zijn Wat in een reeks van jaren niet was voorgevallen, is helaas werkelijkheid geworden. In Bolsward is ingebroken, nog wel bij nacht Toen de heer H. J. Hommes op den vroegen morgen van den eersten Paaschdag zijne kippetjes zou verzorgen, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat een snoodaard het had gewaagd des nachts een ruit uit de achterdeur van zijne woning te snijden en zich daardoor ongevraagd toegang te verschaffen. Instinctmatig begaf hij zich naar den winkel en bemerkte, dat het slot der toon banklade was geforceerd en het zich daarin bevindende wisselgeld spoorloos was verdwenen. Groote consternatie natuurlijk. Onmiddellijk werd de politie met een en ander in kennis gesteld en deze verscheen spoedig ter plaatse om een voorloopig onderzoek in te stellen. Als bewijs van de groote activiteit van onzen Inspecteur en zijne agenten moge strekken het feit, dat reeds na een paar uren de dader was gearresteerd. Deze legde een volledige bekentenis af. Het was de schildersgezel K. B., die kort te voren in de nieuwe woning van den heer Hommes was werkzaam geweest en dus ruimschoots gelegenheid had gehad, zich met de situatie op de hoogte te stellen. Ofschoon men eerst meende, dat de man uit armoede het feit had gepleegd, bleek evenwel later, dat dit de drijfveer niet is geweest. Den tweeden Paaschdag is hij gevankelijk naar Leeuwarden vervoerd en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Een woord van hulde aan de politie voor haar flink optreden in deze zaak mag voor zeker niet achterwege blijven. Reciteerwedstrijd. Maandagavond hield in het Wilhelmina- gebouw de Chr. Reciteerclub //Hildebrand” den uitgeschreven reciteerwedstrijd. Debelangstelling voor dezen wedstrijd was wederom groot, het gebouw was tenminste geheel bezet. De heer Bolman opende de bijeenkomst, heette allen aanwezigen hartelijk welkom en legde uiteen, waarvoor de baten, die deze avond zou opleveren, zouden worden besteed. Voor den wedstrijd hadden zich acht deel nemers aangemeld, waarvan echter twee niet waren opgekomen. We laten hier volgen de lijst der deel nemers en de voorgedragen stukken, benevens de uitspraak der jury, bestaande uit de hee ren G. I. alhier en 1. J. komen. 2. M. Dekker, Bolsward, „De Brand” (ernst) 232/3. 3. J. Wouters, Bolsward, (ernst) 252/3. 4. H. B. Siderius, Winsum, „De earste kear” (luim) van den visscher” (ernst) 25x/3. 6. J. J. Reinders, Bolsward, pop” (ernst) 302/3. 7. Tj. de Boer, Tjerkwerd, üre utfenhïls” (luim) 25L/6. 8. M. v. d. Haring, Franeker, „’t Is erg met de meiden” (luim) 271/2. De eerste prijs, verguld zilveren medaille, in de afdeeling ernst werd dus behaald door den heer Reinders, 2de een zilveren med. door den heer Wouters, terwijl in de afd. luim de prijzen, eveneens medailles, werden behaald door de heeren Siderius en v. d. Haring. Ook waren twee prijzen uitgeloofd voor degenen, die in ernst of luim de meeste stemmen van het publiek verwierven. Deze prijzen, beschikbaar gesteld door de heeren Bolman en Eerdmans, werden behaald in de afd. ernst door den heer Reinders, in de afd. luim door den heer de Boer. Nadat de voorzitter der jury, de heer Bergsma, de prijzen met een toepasselijk woord had uitgereikt, werd de avond, die zeer zeker als goed geslaagd mag worden be schouwd, door den heer Bolman, daarbij een woord van dank brengende aan de jury, die zich zoo verdienstelijk van haar taak kweet, gesloten. 11 Bolswardsche Courant, i i| 5. K. C

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1