Verhuring van Grasgewas. Gasfabriek - Bolsward. VERK00PIK& MEISJE, om behulpzaam te zijn, zoowel in den winkel als huishouding, bij H. v. d. LINDE, St. Janspoort, Bolsward. 2e Stoker, beneden de 35 jaar, op een weekloon van f 10.80. Zij die aan een gasfabriek als stoker werkzaam zijn, genieten de voorkeur. Kost en Inwoning. ll a. Krachtens Rechterlijk bevel: PERCEEL UITMUNTEND WEILAND, genaamd het «Langeland” aan de Cnossen- laan te Bolsward, groot 2-52-30 H.A. (7 pdt.) Aanvaarding dadelijk. b. SCHUUR, waarin stalling voor 6 koeien en 1 paard, put, hooischuur, afzonderlijke stal voor 1 koe en 1 paard, benevens erf en achter- gelegen erf, aan de Heeremastraat te Bolsward, groot 4 are 70 centiare, thans in huur bij T. Wiersma. Te aanvaarden 12 Mei 1912. Offieiëele Advertentie. Advertentiën. Financiëel overzicht. I 1 te BOLSWARD. GEVRAAGD: Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 April. HERVORMDE KERK. Burgerlijke Stand. II 11 II hl' met 10 ik ga de vol- 12 Mei a.s. WORDT V I 6 16 12 30 90 14 I Notaris GORTER te Wommels zal Donder dag 18 April 1912, 's namiddags 2 uur, in het Hotel «DE WIJNBERG” te Bolsward provisioneel verkoopen: I EEN NET DEGELIJK van Harlingen. SNEEK, 9 April. Boterprijs le keur f 54, Aanvoer 3/4, 0/8. VEREENIGING le keur f 54,a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboter: f55,50 a f Aanvoer 0/3, 29/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 57. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 9x/2 uur Ds. J. OP ’T HOLT. 's Avonds 51/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. 's Voormiddags 91/2 uur De Heer G. I. van der PLOEG. ’s Avonds 51/, uur Ds. J. LANGMAN d. v. Zelts in de staalindustrie is verbetering merkbaar; er worden meer bestellingen ge geven, de prijzen zijn reeds wat gerezen en men gelooft algemeen, dat de spoorwegmijen binnenkort groote orders moeten geven, daar zij thans lang genoeg de zuinigheid betracht hebben, terwijl de strenge winter groote ver nieuwingen heeft noodig gemaakt. Weliswaar waren de exploitatiekosten in den laatsten tijd in ’t algemeen hooger tegenover lager ontvangsten, maar ook daar wordt de hoop op betere tijden gekoesterd. In het Zuiden heerscht voorspoed, en de groote katoenexport, welke de oogst van dit jaar belooft, zal Amerika weer belangrijke credieten in Europa ver schaffen. De geldmarkt toont eene vastere stemming. Europa blijft nog altijd groote bedragen van de Unie leenen en het is niet waarschijnlijk, dat daarin in den eersten tijd verandering komt, daar de groote Europeesche bank instellingen er op bedacht zijn, haar financieele positie te versterken.” Op de lokale markt trokken petroleum- waarden vooral vandaag zeer de aandacht. Onder leiding van Koninklijke had een verder belangrijk avans plaats. Wij hebben reeds een paar malen op de groote vraag naar petroleum gewezen, nu men meer en meer er op bedacht schijnt te zijn, dit product ook als stook materiaal te gebruiken. Vrij algemeen wordt de meening verkondigd, dat petroleum in het wereldverkeer in de toe komst veel meer diensten zal bewijzen en de steenkool mogelijk iets zal verdrijven. De staking in Engeland zal dit ook iets in de hand hebben gewerkt. Tabakken waren vandaag bijzonder flauw en gevoelig lagerwaarschijnlijk heeft men hier met uitgebreide winstnemingen te doen. Het geld wordt nog duurder. Prolongatie liep heden op tot 4x/2 pCt. Men vraagt zich af, wat daarvan toch de oorzaak is. Veelal beteekent duur geld, dat het Nederlandsch publiek veel buitenlandsche effecten koopt, maar het kan ook goederen in het buiten land koopen of daar schuld aflossen. Mis schien ook, dat de plaatsing van de z.g. Amerikaansche- en Canadeesche pandbrieven een beetje mee de schuld heeft. Het verslag van de Nederlandsche Bank, dat over een maand ongeveer verschijnt, zal allicht eene kleine inlichting hierover verschaffen. Sedert wij ons vorig beursoverzicht schre ven, zijn er vanwege de bekende feestdagen slechts een paar beursdagen geweest. Ook j.l. Zaterdag was de effectenbeurs te Amster dam gesloten. Amerikanen storen zich minder aan die dagen en gaat het zakenleven b.v. op Paaschmaandag daar door. Ditmaal is het zakendoen aan de overzijde van den «Oceaan” van opgewekten aard geweest, de noteeringen van de meeste «Amerikanen” komen nog al iets hooger af, speciaal de hier zoo bekende «Steels” en «Rockies”. Steels werden de vorige week reeds «ge tipt” onder bijvoeging van meerdere ver levendiging in de staalindustrie. Opvallend blijft het toch, dat deze machtige Trust zich dezer dagen van middelen moest voorzien door het sluiten van eene leening. Zooals gezegd, waren Spoorwegshares ook rneeren- deels belangrijk vaster, de opgaven van de Spoorwegontvangsten laten trouwens ook vermeerderingen zien. In Humfelds Finan cier lezen wij de volgende opinie over de Amerikaansche markt: «De oogstvooruitzichten in de Unie zijn goed, en niets zal land en volk meer goed doen, dan wanneer deze vooruitzichten ver wezenlijkt worden. De banken zijn ruim van middelen voor zien, zoodat, als straks een beroep op haar gedaan wordt, zij zeker in staat zullen zijn daaraan te voldoen. De speculatie in landerijen, welke destijds een groot gevaar voor den voorspoed van het Westen vormde, komt betrekkelijk weinig meer voor, en de financieele basis van de Unie schijnt beter dan ooit sedert de paniek van 1907. lachen er vier. den vijfde: Waarom lach je niet Kende je m’n aardigheid al Neen, meneer; maar gende week toch weg. Na hei voetballen. Bij het voetballen op het sportterrein te Roermond kwam Zondag de 16-jarige Van den E. zoo hard te vallen, dat hij naar de ouderlijke woning moest worden gedragen. Daar de toestand niet zorgelijk was, werd geen dokter ontboden. De lijder klaagde over hoofdpijn. Na een tamelijk rustigen nacht te hebben doorgebracht, is de toestand plotseling ver ergerd en om 6 uur Maandagmorgen maakte de dood een einde aan dit jeugdige leven. (Centr.) Tusschen de drijfriemen. De 15-jarige Jan Schut van Winschoten geraakte in de strookartonfabriek «De Aa- stroom” te Oudepekela tusschen de drijf riemen en werd zwaar gewond opgenomen. Zijn toestand is ernstig, maar niet hopeloos. Minnenijd. Gisternacht is te Grootebroek den jonge ling S., die zijn meisje van de kermis te Bovenkarspel huiswaarts bracht, door een medeminnaar onverhoeds met een mes een diepe snede in de zijde toegebracht. Na verbonden te zijn, is de getroffene in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Lutjebroek overgebracht. De politie zoekt naar den dader. Te Nijmegen is bij een driejarig knaapje nekkramp vastgesteld. Fen flinke jongen. Te Zes Gehuchten, nabij Eindhoven, heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een knaapje van ruim 3 jaren zijn 2-jarig zusje van den dood heeft gered. Het meisje viel spelende te water en verdween reeds éénmaal onder de oppervlakte, toen het ventje plat langs den waterkant ging liggen en de hand van zijn zusje greep, toen deze weer bovenkwam. Het jongetje riep nu uit alle macht om zijn moeder, waarop ijlings een buurvrouw kwam toeschieten, die het geluk smaakte het meisje uit de vrij diepe wetering te kunnen redden! Het waren kinderen van den koopman F. Maas. De «Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft: De patroon vertelt op het bedienden kantoor een aardigheid van de vijf bedienden De patroon vraagt dus aan van 7 tot en Betaalbaarstelling van dividenden Coupons. «Hollandia”, Hollandsche fabriek van Melk producten en Voedingsmiddelen te ’s Hage div. no. 30 betaalb. na 16 April met 25 pCt. Southern Pacific S.M. div. 24 van de eert, van gew. aand. met f 36.75. Kasvereeniging div. 46 met f 31.25. Gewone aand. Americ. Smelting Refining Co. div. 17 betaalb. met f 16.26. Brazilië 5 pCt. Oblig. Funding Loan 1898. cps. per 1 April £0.5.0 metf3.01t/2 1 £1.5.0 -15.08 Brazilië 4x/2 pCt. leening van 1888. cps. per 1 April 2.5.0 met f 27.14t/2 Brazilië 4 pCt. leening 1889. cps. per 1 April 2.0.0 met f 24.13 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag den 17 April 1912, voormiddags elf UUP, ten raad- huize, over het seizoen 1912, publiek ver huren het grasgewas van a. den weg van Bolsward naar Harlingen b. den weg van Bolsward naar Hichtum; (beide voorzoover aan de gemeente be- hoorende.) c. den Stadswal, in twee perceelen d. de Cnossenlaan vanaf de Sneekerbrug tot even voorbij het brugje van den tuinbouw e. de trekweg vanaf de Franekerstraat te Bolsward tot de Gronsertille. Conditiën liggen ter lezing ter secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Met ingang van GEVRAAGD een Brieven met opgave van levensloop, leeftijd en verdere gegevens, in te leveren vóór of op 16 April a.s. ten kantore der Gasfabriek. Persoonlijke bezoeken worden niet afgewacht. Zij, met wie kennismaking gewenscht wordt, zullen nader bericht ontvangen. DE DIRECTIE. NET PERSOON, z.b.b.h., ZOEKT KOST en INWONING met gebruik van vrije kamer, tegen Mei, liefst klein gezin. Brieven met prijsopgaaf onder motto «Kost en Inwoning” aan het Bureau'van dit blad. Bij dezen betuigen wij onzen hartelijken DANK voor de bewijzen van deelneming, ondervonden bij ’t overlijden van onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder WILHEL MINA LUCIA ALIDA3TULP. Uit aller naarn, B. de VRIES. Driebergen, 9 April 1912. a Kilo 26 29 21 a 23 In de Zondag te Franeker gehouden al- gemeene vergadering van den «Nederland- schen Kaatsbond” is Bolsward aangewezen als plaats, waar de bondspartij in 1913 zal worden gehouden. De Kaatsvereeniging «M.E.T.O.” zal dan als gastvrouw optreden. Electrise he- Centrale In een, in de vorige week, gehouden bestuursvergadering van het Departement «Sneek” van de Maatschappij van Nijverheid is besloten pogingen in het werk te stellen teneinde te geraken tot de oprichting eener Electrische Centrale voor Friesland’s Zuid westhoek, Bolsward, Wommels, Mantgum, Leagegean, Sneek en tusschengelegen plaatsen. Belangstellenden zullen worden opgeroepen tot eene vergadering, om de zaak goed onder de oogen te zien en zich door een des kundige te laten voorlichten. Bütengewoane Gearkomste. Ondanks het stormachtige weder, was toch Paaschmaandag de Doelezaal flink bezet bij de «krite-joun”. Het gold dan ook een feestviering. Reeds bij ’t binnenkomen der zaal kreeg men een recht feestelijken indruk door de smaakvolle versiering. De Voorzitter, de heer D. Steénsma, opende de gearkomste met een hartelijk welkom toe te roepen tot de aanwezigen, terwijl hij er op wees, dat men volgens besluit der laatste gewone gearkomste lo heden het 10-jarig bestaan der Krite eenigszins feestelijk wenschte te herdenken, 2o de Secretaris zou een relaas geven van ’t geen de Krite in die 10 jaren deed en ondervond, en 3o men wenschte op te voeren de twee zelfde stukken, die het eerst door de Krite voor ’t voetlicht zijn gebracht n.l. «Krystjoun” en «Griet fen ’e Nijehorne” Het eerste, de feestelijke herdenking welnu, de zaal heeft door de zorgen van den heer van der Spoel en diens Echt genoote inderdaad een feestelijk aanzien gekregen. Het tweede, het overzicht van den Secretaris dit staat er minder goed voor door drukte was hij verhinderd uit de boeken de historie op te diepen. Spreker noemt dit evenwel geen groot ver lies. Voor enkelen zou ’t misschien een aardige herinnering zijn, velen, vooral de jongeren, zouden er niet veel aan hebben. Een paar mededeelingen wil Spreker dan ook maar geven. Het bestuur bestond bij de oprichting in 1902 uit de heeren G. Piekema, C. Rijpma, F. van der Spoel, D. Steensma en H. Banning. De twee eerstgenoemden zijn overleden, en de laatste is uit het bestuur getreden, zoodat er van die 5 nu nog 2 in functie zijn. Zoo het ging met de bestuursleden, is het ook gegaan met de gewone leden, dat wisselt af, ’t is een komen en gaan, doch dit is het gewone verloop van alle vereenigingen als de hoofdzaak, de liefde voor de Friesche taal maar blijft, zal de Krite zich in een voort- durenden bloei mogen verheugen. In 1902 opgericht met 50 leden, telt de Krite thans 88 leden. Twee onderafdeelingen zijn er uit ontstaan, de tooneelclub en ’t kritekoar. Dit laatste onder de uitnemende leiding van den heer L. Timmer verheugt zich in voldoende belang stelling en Spr. hoopt dat het onder dezen directeur nog lang zal mogen bloeien en groeien. (Applaus). De tooneelclub heeft ook altoos aan de leden veel genoegen verschaft, vooral toen later de heer Leverland als regisseur optrad. Onder diens bewind en leiding is de club eerst in 't goede spoor gebracht, en een woord van warme hulde wenscht hij dan ook te brengen aan den regisseur, die tot zijn spijt heden niet aanwezig is, maar niettemin aanspraak heeft op waardeering van alle leden der club. (Applaus). Dezen winter is de tooneelclub voor het eerst eens in een wedstrijd uitgekomen, en hoewel den 2en prijs werd behaald, met 3 persoonlijke medailles, hoopt men toch als men zich later weer op dat terrein begeeft, zich den eersten prijs te verwerven. (Applaus). Dan, na nog even te wijzen op de mede werking met de feestcommissie bij de viering van het Gysbert Japiksfeest en het Hanse- feest, meent Spreker, dat ieder zal instemmen met de gedachte«Op eigen groun hjert eigen tael”, en daarvoor ijvert toch de Krite. (Applaus). Aan de opvoering van de twee eerstop- gevoerde stukken kan slechts gedeeltelijk worden voldaan, wel staat «Krystjoun” van Velstra op ’t programma, doch met «Griet fen ’e Nijehorne” rezen moeilijkheden, zoo dat «Ate jierdei” daarvoor is gekomen. Het koar «Helj’op” zal ook nu eenige nummers ten beste geven, zoodat spr. hoopt dat een met ander zal geven, «’n fleurige joun”. (Applaus). Met het gezamenlijk zingen van «Friesch bloed tjoch op,” werd vervolgens de avond ingezet, dan nog een voor deze gelegenheid gemaakt gedicht van den heer L. Timmer aangeheven, en na deze inleiding werd ein delijk aan de Wirklist” begonnen. De zangnummers van Helj’ op” voldeden als gewoonlijk heel goed aan de eischen. Dit koor heeft reeds een gevestigden naam. Ook de twee nummers voor sopraansolo, vie len uitmuntend in den smaak. De fraaie stem van Mej. G. T. kwam ook nu weer heel goed uit. En de twee tooneelstukjes, beide in een bedrijf werden, gelijk men dat van de Krite al kan verwachten, zeer correct BOLSWARD, April 1912. Geboren: Elisabeth Marijke Harmen Timme en Pietje de Vries. WONSERADEEL, van 6 tot en met 9 April 1912. Geboren: Anna d. v. Jurjen Kuipers en Hiltje Banning te Makkum. Lena Frede rika d. v. Ulbe Buwalda en Lena Pieternella Teuntje Los te Exmorra. Korneliske d. v. Tiemen Visser en Botje Greijdanus te Lollum. Hendrik z. v. Reinier ten Kate en Maria Johanna Jacoba van Oosterzee te Idsegahuizum. Overleden: Zwaantje Hendriksma 73 jr. weduwe van Rintje Boerstra te Parrega. Arend Duiker 1 maand te Makkum. VEEMARKT SNEEK, 9 April 1912. Aanvoer: Prijzen: 219 Melke- en kalve Koeien f 130 tot ƒ300 12 Vette Koeien - 150 - 280 19 Vette Kalveren - 18 - 40 Graskalveren 588 Nuchteren Kalveren 250 Schapen 31 Lammeren 113 Varkens en vette Biggen - 25 139 Kleine Biggen - 7 Stieren - Paarden - 3 Bokken en Geiten - Totaal 1374 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. kalveren Varkens* per Biggen Londen en verdienstelijk gespeeld. Vv ij zagen dezen avond alleen de oud bekende spelers en speelsters optreden, de veteranen bij de club mag men wel zeggen, en dan vooral weet men, dat men wat goeds ziet en hoort. «Krystjoun” van meer ernstigen aard, geeft een schets van iemand die door den drank op den rand van ’t ongeluk gebracht, door den goeden raad van een oom en door de smeekingen zijner vrouw nog bijtijds tot in keer komt. Het is een aardige schets, die ook als propaganda voor afschaffing dienst kan doen. Het andere stukje «Ate Jierdei” is een kluchtspel, waarom men eens hartelijk kan lachen. Hierbij liet men zich, in tegenstel ling van ’t eerste stuk een glaasje goed smaken. Ate en syn wiif schenen er beide wel van te houdenzonder echter er mis bruik van te maken, vonden ze een hartver- sterkinkje bij een verjaardag wel passend. De strekking van 't nastukje was dus juist contrarie met het eerste. Met een kort woordje werd de goed ge slaagde avond gesloten om gevolgd te worden door een recht gezellig «fen ’e flier I Ij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2