Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten s Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 51ste Jaargang. No. 31. DE EMMA-BLOEM, op MAANDAG 22 APRIL 1912. Zondag 14 April. UIT DE PERS. BINNENLAND. Ingezonde n. VOOR A fzonderlijke te stellen. RECLAME. 75 voor, 23 tegen deze Cl, beginsel staan”. de Ridderorden-zaak, de zaak- het boetekleed, de wijze en men (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) F KOOP VANDAAG BIJ 1 UW WINKELIER EEN BUS een ieder steentje bij te dragen tot edele doel „de Tuberculose man op de bres en der Den leider trouw. In een politieke rede, welke de oud- Minister mr. Tb. de Meester te Nieüwediep heeft gehouden, zeide hij o.a., dat er z.i. over de daden van het kabinet-Heemskerk niet te roemen valt, al bracht bet ons een nieuwe Zedelijkheidswet en een nieuwe Mili- tiewet, maar dat een groot en dreigend ge vaar bestaat in den noodlottigen invloed van den leider der antirev. partij, die helaas weer sterk wassende is. „Er is een tijd geweest,dat velen inden lande dit voor niet meer mogelijk hielden. Men denke aan f van Heeckeien, waarop de Eere-raad zich uitsprak. Maar wat onmogelijk scheen, ziet niettemin gebeuren, meer gelden. van brood en 1 Kg. 1.50 p Kg. - 0.42f -0.80 Xom -0.18. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. H. BEEKHUIS. S. ANDELA. Zuster TIMMER. F. de JONG. J. MOOIJ. H. W. WITTE. A. BOUMA. G. C. EISMA, Penn. F. van RINGH, Secretaresse. Bolsward, April 1912. genoemd een Ministerie spelen. Hier past geen kritiek. De enkele overname der geciteerde woor den bevat reeds voldoende veroordeeling”. De macht van de bioscoop. In den Haag gaat de gemeente zich de toekomst van de bioscoop aantrekken, en het is te hopen, schrijft de groene Amster dammer, dat dit initiatief navolging vindt. „De eenige vruchtbare manier immers om uit een instelling het kwade te keeren blijft op den duur er het goede in te brengen, en dat de bioscoop, aan zichzelve overgelaten, een bron van afschuwelijkheden worden zal, erger dan de 10 cents afleveringen, staat wel boven twijfel. In de Latijnsche landen is het al niet meer de colportage- en trein-lectuur, die de schreef van de schaamteloosheid voorbij is. Wij zagen een familieblad als de Illustration op ’t punt van sensatie letterlijk week aan week ontoonbaarder worden. Vroeger was het de fotografie van een terdoodveroordeelde op weg naar de guillotine. Later gaf men de afgesneden hoofden te zien van Chineesche rebellen, bengelend aan hun staarten. Kort geleden nam het blad een foto op van een aviateur en zijn monoplan tijdens den doode- lijken valde fotograaf had gauw zijn toe stel moeten richten om een „unieke” foto te hebben. Nu is, gelooven wij, het summum van schande bereikt: De fotograaf, die voor het Fransche weekblad te Nanking werkt, heeft zich bij de onthoofding van een Chi nees" op een paar meter afstand geplaatst en een instantanée genomen. Hij heeft het oogenblik getroffen, waarop> het losgeworden hoofd tusschen hals en bodem zweeft en het zwaard vlak boven den bodem blikkert. Onze held moet buitengemeen goed op het juiste moment hebben gelet, en waarschijnlijk is hij wel met bloed uit den hals bespat. Maar werd ooit schooner onderschèidingsteeken ver kregen op het veld van eer en fotografie Dezen weg van schande en afschuw gaan natuurlijk weldra de bioscopen En de Ro- meinsche vermaken van bloedige tooneelen gaat een laf geslacht van kantoorjongens en anemische juffrouwen tusschen vier muren genieten. Men zal zich dan beijveren bf de anemie bf de terechtstellingsfilms te verbie den. In afwachting is het goed te handelen, zooals het Haagsche Gemeentebestuur, en de exploitatie zelve in handen nemen, door goede films het goede voorbeeld geven. Het volk is best te leiden.” Anti-semitisme De Pron. Gron. Crt. schrijft De bakermat der vrijzinnigheid verdraagzaamheid. Dat was tot nu toe in Nederland Groningen. Gaan wij dat veranderen Een tijd ge leden hebben wij eens gehoord van een pu bliek lokaal hier, dat zijn deuren sloot voor menschen van zekere afkomst en geloof. Wij hebben toen aan een betreurenswaardige af dwaling van een enkele geloofden schou ders opgehaald. Doch die enkeling is niet alléén blijven staan. Er zijn anderen gevolgd. En nu reeds weet men ons twee, drie lokalen in onze stad te wijzen, waar menschen van ze kere afstamming en geloof geweigerd worden. En het ergste is, dat men er ons bij vertelt, dat de eigenaars dier lokalen minder uit eigen initiatief handelen dan onder den drang van hun beste klanten. Is dat inderdaad waar Gaat de ramp zalige beweging, die in het land der ver draagzaamheid het eene geloof tegen het andere opzet, door wie van één opinie en van dezelfde zeden zijn, zorgvuldig van de anderen af te houden gaat die bewe ging hier reeds zulke vruchten dragen in tegenstelling met andere steden waar wij van zulke dingen nog niet gehoord hebben Gaat de onverdraagzaamheid van het publiek nu al zoo ver, dat men wie van een ander geloof of van een ander ras is niet in een café duldt aan een tafeltje naast het zijne. Zijn de bacillen uit minder beschaafde lan den naar hier overgewaaid en gaan wij hier binnenkort ook pogroms opzetten Maar hier past geen spottende toon. Het is wel belachelijk maar het is tevens aller droevigst. Al wie werkelijk vrijzinnig is, behoort zich men Dr. Kuyper laat zich Zijn volgelingen door-dik-en- dun sterken hem. Patrimonium, Chr. Jonge- lingsvereenigingen, antirev. kiesverenigingen nemen moties aan ter verheerlijking van den leider. Zijn optreden in het Noorden en elders was een ware triumftocht. Tegenover de Regeering treedt dr. K. gaandeweg meer op om haar te drijven in de uiterste richting, waarin hijzelf dreef in de jaren 19011905. Getuige zijn pogingen om den schoolstrijd naar Indië over te bren gen, getuige ook zijn optreden bij de Marine- begrooting. Doch er is meer. Er is reden om te ver wachten, dat bij de Grondwetsherziening ge tracht zal worden het onderwijs-artikel, dat 'het voortbestaan van het openbaar voor allen toegankelijk volksonderwijs waarborgt, te wijzigen. Ik heb gegronde reden zegt spr. verder om aan te nemen, dat ons ook andere voorstellen, die in menig opzicht beslist reactionnair zijn, van -deze Regeering te wachten staan, voorstellen gaande in stellig anti-vrijzinnige richting. Welke moet onder deze omstandigheden de houding der vrijzinnigen zijn? Aaneen sluiting moet aller leuze wezen. Aaneen sluiting, zonder verdoezeling van beginselen, en indien mogelijk op vastaccoord. En dat is mogelijk, indien wij van onze zijde voorop stellen, dat de strijd zal gaan vóór ’t alge meen kiesrecht en tegen de tariefverhooging, maar dat hij bovenal gericht zij op het ver breken van het noodlottig overwicht der coalitie. Met mr. Treub in een politieke rede te Assen is spr. het volkomen eens, dat in de naaste toekomst door alle vrijzin nigen moet worden samengewerkt, en dat dan bij alle verschil van gevoelen zal blijken, dat de overheersching van bepaalde denk beelden op godsdienstig gebied over de vrije gedachten door allen als een ernstig gevaar wordt beschouwd. Dan moeten spr. stemt er volkomen mede in alle verschillen ver vallen en dan zullen allen, die het vrijzinnig voorstaan, als één Zaak Ds. Ewoldt. Heerenveen, 12 April. Uit goede bron vernemen wij, dat heden de instructie in de zaak van Ds. Ewoldt is gesloten. De a.s. Landbouwtentoonstelling en de actie voor Zondagsheiliging. Leeuwarden, 12 April. In Amicitiawerd hedenmiddag een vergadering gehouden, uitgeschreven door het comité van actie in deze quaestie. Er werden besprekingen ge houden over de vraag welke houding de voorstanders van Zondagsheiliging zouden aannemen tegenover de landbouwtentoon stelling, welke, naar men weet, des Zondags niet gesloten zal zijn. De opkomst was vrij goed. De pers werd bij deze vergadering niet toegelaten. Na langdurige besprekingen is ten slotte bij een stemming, waaraan alleen leden van de Friesche Maatschappij van Landbouw deelnamen, aangenomen de volgende motie //Vele leden der Friesche Maatschappij van Landbouw, op 12 April in vergadering bijeen, besluiten om aan de te houden ten toonstelling in geen enkel opzicht deel te nemen”. Er stemden er motie. Wonseradeel, 12 April. Onder Witmarsum werd door een geweldigen windstoot een boerenschuur gedeeltelijk ingedrukt; onder Nijland werd een hooimijt omver geworpen onder Arum idem. Enkele winkelruiten werden verbrijzeld, boomen braken in tweeën. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Aan onze zeekust kwamen vele stokken van haringfuiken aandrijven. Vele netten waren verdwenen. Ook een paar visschers- booten werden verbrijzeld, ’t Geraas in vele onzer dorpen was erg tengevolge van de electrische geleidingen. Op enkele gedeelten had verstoring plaats, doordat de draden in- elkander geraakten. Bij verschillende in woners gingen dan de lampen uit. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Waterland. Het is zonderling. Toen voor een paar jaar de watersnood vele pennen in beweging bracht, en tallooze vergaderingen werden belegd om ééns vooral aan den on- houdbaren toestand een einde te maken; zelfs een paar ministers over kwamen om met eigen oogen de ellende te aanschouwen, toen was toch om dezen tijd het boezem water flink op peil. Alle buitenlanden waren behoorlijk „boven”. En nu? Nu alles nog diep er onder zit we reeds 11 April schrijven, nu hoort geen zucht en geen klacht en toch ziet het er haast nog ongelukkiger uit dan toen. ’t Water wil niet weg; de wind zit steeds in den verkeerden hoek. Noodig moeten weer de ministers komen om, als voor twee jaar, den vloed te bezweren. Zal er van rijkswege eindelijk iets gedaan worden om ons afdoende van de telkens terugkeerende ellende van te hoog- en te laag water te verlossen? ’t Is waarlijk hoogst noodig. tegen dit kwaad dadelijk te weer Wij verwachten een krachtig protest omdat wij weten, dat de vrijzinnigheid in Groningen nog krachtig en wijdverbreid is, al houdt zij zich wat veel schuil. En naast dit protest sta een waarschuwing; Men zij voorzichtig met dergelijke uitslui tingen. Een volk als het onze kan onder droeven invloed wel eens een oogenblik het spoor bijster worden. Doch ten slotte vindt het zichzelf terug, herinnert het zich, dat zijn groote taak in de wereldgeschiedenis ge weest is de handhaving van de verdraag zaamheid. En als het zich zulks herinnerd heeft, dan wee dengenen, grooten of anderen leiders die met hun daden ingegaan zijn tegen deze onze grootste nationale deugd. „Panem et circenses”. aanleiding van de behandeling der De Vereeniging „HET GROENE KRUIS” alhier, hoopt, evenals voorheen, ook dit jaar weer mede te werken tot het verkoopen van de Tuberculose bloem, thans op voorstel van den Raad van beheer der Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose genoemd naar Haar, wier naam het als Emma- bloem voortaan zal mogen dragen, de Bescherm vrouw der Ned. Centrale, de schenkster van het Sanatorium „Oranje-Nassau-Oord”. De prijs is als voorheen 10 cents. Voor dit luttel bedrag kan medewerken, een het groote en bestrijden" Wat deze vreeselijke ziekte beteekent.is bijna niet te beschrijven. Een paar voorbeelden In de jaren 1866 en 1867 werd ons volk door een cholera-epidemie, in de jaren 1871 en 1872 door een pokken-epidemie ge teisterd. In die cholera-jaren stierven aan deze vreeselijke ziekte 21000 landgenooten, in de genoemde pokken-jaren hieraan 19000 te zamen 40000 slachtoffers van acuut lijden. Wie kan zich een voorstelling maken van het leed, door deze verliezen in duizenden Nederlandsche gezinnen berokkend Maar hoeveel erger maakt het dan niet de tuberculose, waaraan in de tusschenliggen- de jaren (1867 1871) 50000 landgenooten, dat is: 10000 méér dan aan de beide epi- demié'n te zamen te gronde zijn gegaan De Fransch-Duitsche oorlog heeft aan Pruisische zijde niet minder dan 41000 menschenlevens geeischt. De verschrikkin gen van dien oorlog, met zijn ontzaglijk verlies aan dooden, gekwetsten en verminkten, zijn plotseling verwoesten van veel levensgeluk, worden in menig gezin nog schrijnend nage voeld. Aan Tuberculose sterven in Duitsland jaar lijks drie maal 41000 slachtoffers. Voorwaar, wel is het de vreeselijkste aller ziekten. Het bestuur vleit zich, wederom te mogen rekenen op de vriendelijke hulp van alle jonge dames van Bolsward en roept hen bij dezen op om hem in het verkoopen der bloem behulpzaam te zijn. Stadgenooten, gedenkt de oude spreuken „Eendracht maakt Macht”. „Vele kleintjes maken één groote”. Een ieder dus 22 April getooid met het symbool van Naastenliefde en Christenplicht. Het Bestuur van het „Groene Kruis”. D. TERHENNE, Voorz. A. BANNING, Tuberc.-Commissie. Kabinet meer ver- als een Ministerie brood en spelen, Naar Armenwet schrijft de antirev. hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, prof. mr. D. P. D. Fabius in zijn Studiën en Schetsen” o.a.: „Dit Ministerie heeft principieel de open bare armenzorg aanvaard; zelfs den grondslag daarvan verbreed. Het wil millioenen beschikbaar stellen om invalide arbeiders te onderhouden. Het bedoelde een half millioen uit te deelen aan personen in openbaren dienst des etenswaren te koopen. verdedigt het de Rijks om Voorts handhaaft en Staatsloterij Eilieve, wat moet een richten, om met recht van panis et circenses, van te worden gestempeld?” Men versta dit wel, zegt de a.-r. Rotter dammer. „Panem et circenseshet was de kreet van het Romeinsche volk, toen het verslapt en .ontzenuwd aan de Regeering den eisch stelde, dat deze zijn bruut zingenot zou be vredigen. Brood, voedsel en circusspel! Laat ons eten, drinken en vroolijk zijn En dan wordt een Kabinet, dat zich op maakt om in veler stuitende ellende ook eenigermate te voorzien, dat warm ijvert ook voor de geestelijke belangen onzer natie, Bolswardsclie Courant I Rona Cacao n n n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1