'I WAT ZEGT GIJ DAARVAN? of bii den localen agent SIJTZE ALKEMA Jzn. te Bolsward. HET PORTRET. CANADIAN PACIFIC RAILWAY r I GEMENGD NIEUWS. Het beste Metaal Poetsmiddel der wereld. o OVER LAND EN PASSAGE GEVEN WIJ BETROUWBARE j INLICHTINGEN GRATI^: joh OTTEN &ZOON Amsterdam I GENERAAL AGENTEN DER Poets uitsluitend met door, en zijn i 2 .pCts. Pandbrieven tot den koers van er 4 pCts. Pandbrieven tot den koers 0 van van 0 I In den tijd 'V t Uit het Deensch. (Coupons 1 Jan. en 1 Juli). en daalder hadden ze ontwikkelde een ronddienen van partijgenooten. Is dat nu geen onderkruiperij vraagt een burgerlijk blad. 10 April. De weduwe R. Z., ’t naburige Nijhuizum, zou -__n naar jen bij het melken der koeien behulp- van huis ging 4 0 pCts. Pandbrieven tot den koers Vooruitgang sedert Januari 1912 f 141,200. 1 door visscherlui, die met hun botter den ge- heelen nacht in de nabijheid waren gebleven, de tjalk was vlot gemaakt, werd zij door een sleepboot te Enkhuizen binnengebracht. Het schip en de lading rogge zijn verzekerd. Inbraak in een synagoge. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Zondag nacht twee inbrekers werden gearresteerd, die in een synagoge hadden ingebroken eu daar voor eenige duizenden marken aan zilver altaargerij hadden gestolen. Het plan van de inbraak werd toevallig door eenige poli- tie-agenten afgeluisterd, die den 4 inbrekers hun gang lieten gaan, om hen met den buit te kunnen betrappen. Van de vier dieven ontkwamen er twee, die, achtervolgd, verscheidene schoten losten op de politie agenten, die zich daardoor ge dwongen zagen de vervolging te staken. Hun namen zijn echter bekend. Het gestolene is, op enkele kleinigheden na, onbeschadigd door de politie-agenten teruggevonden. De anlomobiel-bandieten Thans schijnt de politie weder overtuigd te zijn, dat Garnier zich nog steeds te Parijs verbergt. Naar het heet, kan elk oogenblik zijn arrestatie verwacht worden. De rechter van instructie Gilbert wacht met ongeduld den uitslag af van het on derzoek van de roodachtige vlek op den broek van Soudy, daar hij hierin het af doende bewijs ziet van diens deelneming aan den aanslag te Chantilly. De „man met de karabijn” moet, na den terugtocht van zijn makker gedekt te hebben, op het oogenblik, dat hij in de auto wilde stappen, zijn bezinning verloren hebben, zoodat hij half onmachtig naar binnen moest worden gesleept. Om hem bij te brengen, hebben zijn vrienden hem zoo duchtig het voorhoofd met eenig opwek kend middel gewreven, dat zij hem ver wondden bloed droop op zijn kleeren. De geneesheer meent op bet voorhoofd van Soudy nog de sporen ven deze verwonding te herkennen. Intusschen mag men zich af vragen, hoe de politie zoo goed op de hoogte is van hetgeen in de auto gebeurdeook deze bekendheid met de feiten zou erop wijzen, dat er een verrader in het spel moet zijn. lijkwaadje Het onderzoek bracht dat de vader, wonende in de Reestraat, behoorlijk vuld, op begraven, genomen De bank geeft uit, in stukken van f 1000 f 500.— en f 100. lOOl|Ai 993 98 alle weg Hij had daartoe f 1.50 mede- noodig voor begrafenisrechten. Onderweg had hij echter een vriend ontmoet hij vond het toen blijkbaar beter dien aan drank te besteden. Het kistje daarom maar op straat gedeponeerd. De auto-val De beide veldwachters te Halfweg hebben de laatste dagen, in hoofdzaak de beide Paaschdagen, niet minder dan 60 processen verbaal opgemaakt wegens te snel rijden door de kom van het dorp, waar de maximum snelheid 12 K.M. per uur bedraagt. Aangehouden. Sedert eenigen tijd werden bewoners van Haarlem en omstreken opgelicht door per sonen, die valsche kwitanties aanboden voor giften van het doorgangshuis te Heilo. Het blijkt, dat een heele bende aan den arbeid is geweest. Een hunner trachtte zijn slag te slaan bij den heer B., te Schoten. Onderkruiperij. In het Volkshuis te Gotha staakten met Paschen de kellners het werk. Zij hadden tot dusver 50 pf. in het uur, maar verlangen opslag wegens hun drukken dienst laat in den nacht en op feestdagen. Het bestuur weigerde hun eisch in te willigen. Daarop legden alle kellners het werk neer. Het bestuur liet ijlings groote plakkaten drukken, waarop het den bezoekers vriendelijk verzocht zich zoo lang de staking duurde zelf te bedienen. Niettemin liep het spaak en daarom besloten de leden van het bestuur zelven aan te pakken en voor kellner te spelen. Vooral Hildebrandt, de sociaal-democratische afgevaardigde in den Landdag van Gotha, groote bedrijvigheid bij het bier en koffie onder'zijne De hoofdman echter, zekere C. B., vroeger beambte aan een groote stoomvaartlijn, is nu aangehouden door den inspecteur van politie te Heemstede. B. had mevr. L. bewogen hem voor dat Doorgangshuis f 100 af te geven. Een „vader". Een boerenknecht vond bij de nieuwe R. K. begraafplaats aan den Eikbosscherweg te Hilversum een lijkkistje staan. Hij waar schuwde de politiebij opening bleek het kistje een kinderlijkje te bevatten, gewikkeld in een lijkwaadje en een kroontje op het hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht na formaliteiten te hebben ver was geweest het kindje te in den brief, dien hij in de hand hield, dat zij haar verloving met den zesden afgemaakt had en zich weer met hem, Ove’Borck, den vijfde, wilde verzoenen. Dadelijk verliet zijn blik het portret en lichtte zich op den brief. Hij vouwde hem open, las en brak in een schaterlach uit. Het komische van het geval werd hem klaar en deed hem goed. Hij las den brief nog eens lach werd tot een hoonenden glimlach. Ach zoo 1 Zij wou haar portret terug hebben? Om het aan haar tegenwoordigen verloofde aan nummer zes te geven. Maar zij zou haar zin niet hebben. Het portret was tot dusver van den eenen verloofde naar den anderen verhuisd. Eerst had Peter het gehad, toen Otto, toen Karei, en eindelijk was het bij Ove Borck aangeland, die dadelijk toen hij het kreeg een eed zwoer, zich nooit van het portret te scheiden, gebeure wat wilde! En nu waagt zij het, hem het portret terug te vragen om het aan haar zesden ver loofde te geven, ’t Geval was te gek 1 Het grappigst vond Ove den volgenden regel in den brief: Je herinnert je toch nog wel, hoe moeilijk het was,- het portret van Karei te krijgen. En ik reken er op, dat gij het me dadelijk zult sturen. Ove Borck schreef haar nog denzelfden dag: Het portret kon zij niet krijgen. De jonge, knappe Ellen Buil kneep boos een telegram in de hand samen. Toen zij den brief van Ove kreeg, schreef zij hem onverwijld opnieuw aardig en vriendelijk. Want zij wilde het portret in elk geval terughebben. Tot antwoord had zij nu slechts dit telegram gekregen, dat niets bevatte dan de woorden Neen. Ove. Ellen Bull had geglimlacht, toen zij dit 1 laconiek antwoord las. Zij kende Ove ge noeg om te weten, wat dit telegram betee- kendedat hij woest-boos geworden was over haar herhaald verzoek om het portret. Ellen Buil legde haar mooie hoofdje in de handen en peinsde. Ze zou het portret hebben, houden ook. Ze had het immers Ejgil beloofd Ejgil was de zesde verloof de en zij wilde haar belofte houden. Ellen Bull was niet in ’t minst versaagd. Zij trok het kleed aan, waarvan Ove het meest gehouden had, zette haar grootsten en mooisten hoed op en schoot haar nieuwen ele- ganten mantel aan. En in een auto reed zij naar haar vroe- geren verloofde, Ove Borck. Twee uur lang babbelden zij nu al over oude tijd Ove en Ellen. En Ove’s oogen straalden in wilde verliefdheid Ellen's oogen zagen met zichtbaar genoegen in die van Ove. En Ellen kon niet nalaten, verge lijkingen te maken tusschen Ejgil en Ove vergelijkingen die uitvielen ten gunste van Ove. In de diepte van haar hart gevoelde Ellen weer iets van die bewondering, die zij vroe ger voor Ove koesterde. En met een kleinen schrik want zij toch had geloofd, dat zij nu eindelijk tot rust zou komen meteen kleinen schrik had zij er zich over verbaasd, dat zij ter wille van Ejgil met Ove gebro ken had, met dezen eleganten, slanken jongen man met de bruine, levendige oogen en het zwarte haar. Eerst nu bemerkte zij huiverend, dat Ejgil leelijk was. Hoe had zij hem kunnen verkiezen 1 hem met het dikke, bleeke gezicht, met eersten aanleg van embonpoint! Zij begreep het niet. //Krijg ik nu het portretvroeg zij ein delijk met haar allerzachtste stem, terwijl zij haar blik op Ove liet rusten. Ja, antwoordde Ove. Hij voelde, dat hij op dit oogenblik haar slaaf was. Ja, herhaal de hij. Ik zal het je sturen. Dankjezei Ellen. En buiten bij de trap, drukte zij hem lang en warm de hand. Ove Bork liep den heelen dag rond als in een roes. Maar hij vergat het portret te sturen, in de hoop, dat Ellen hem nog eens zou bezoeken. En die hoop bleek niet ijdel. van aeroplanes en draadlooze telegrafie gaat alles snel. Na Ellen’s eerste bezoek bij Ove stond de bleeke Ejgil haar steeds meer tegen en haar gedrag tegenover hem was zoo, dat hij op een goeden dag met haar brak. En dat wilde zij juist. Zij was begonnen, na te denken over haar vele verlovingen en daarover, wat de men- schen er ten slotte wel van zeiden. En nu meende zij, dat als het ditmaal Ejgil was, die de verloving afmaakte, de menschen haar geen wispelturigheid konden verwijten. Ergo Ejgil brak met haar. Een maand later waren Ove en Ellen ondertrouwd. Ellen huwde Ove, en als Ove wat ge beurde zag, hoe Ellen’s oogen kokettee- rend in die van andere mannen speelden, dan maakte hij zich niet ongerust. Nu was zij immers zijn vrouw. En eiken avond knikte hij dankbaar haar portret toe, dat hem zijn liefste had weergegeven. En hij vergat, dat hij leefde in den tijd van aeroplanes en auto’s en in den tijd van echtscheidingen. Arnh. Crt. Ove Borck zat met den brief in de hand en waagde het niet hem te openen. Hij was bang voor dezen brief, die reeds nu nog voor hij hem geopend en gelezen had, zijn nog niet geheelde hartewond opnieuw deed bloeden. Toen hij echter een tijdlang zoo gezeten en het welbekende schrift bekeken had, het schrift van een hand, die hij zoozeer had bemind en nog beminde, sneed hij het couvert ten slotte open. Voorzichtig en be hoedzaam nam bij den brief er uit. En weer zat hij besluiteloos, met het samengevouwen papier in de hand. Nog was het tijd, den brief in het vuur te werpen. Moest hij dat niet doen Wat kon zij van hem willen Zij wilde zeker alleen her inneringen in hem opwekken, anders niet, herinneringen, die hem kwellen en zijn ver langen naar haar slechts versterken zouden. Onwillekeurig gleed Ove Borcks blik van den brief, dien hij in de hand hield, naar het levensgroote portret, dat boven de schrijftafel aan den wand hing. Ja, wat was zij toch wondermooi! Ove Borck vergat brief, plaats en tijd en verdiepte zich in bewonderende beschouwing van de schoone dame, die een jonge knappe kunstenaar hier op ’t doek gebracht had. En intusschen tooverdezijn verbeelding zonder dat hij het wilde en zonder, dat hij het verhinderen kon al te lichte, vroo- lijke herinneringen uit het halve jaar, dat hij met haar verloofd geweest was, weer voor zijn geest. Beeld na beeld gleed hem voorbijde eerste avond, dat hij haar ontmoette in ’t café, waar zij met haar toenmalige ver loofde zat. Ove werd haar voorgesteld door een ook hem bekenden vriend van dezen. Hoe duidelijk herinnerde hij zich nog haar oogen, haar diepe zwarte oogen, die de zonderlingste tegenstelling vormden met haar helblond haar. Toen Ove haar zag, wist hij dadelijk, dat hij verliefd op haar zou worden. Den volgenden dag reeds vroeg hij haar en zij wees hem niet af. Zij zag hem alleen met haar ondoorgrondelijke oogen aan en verliet hem. Veertien dagen lang hoorde hij niets van haar. Den vijftienden, hij bad de dagen geteld, alsof hij steeds nader bij zijn het doel kwam hoorde hij, dat zij haar verloving had afgebroken. Korten tijd daarna verloofde hij zich officieel met haar. Een half jaar duurde de gelukkige ver lovingstijd met al zijn verliefdheid. Dat zij reeds viermaal verloofd geweest was, voor hij haar leerde kennen, hinderde Ove Borck niet. Hij was er in zijn ongeloofelijke naïviteit vast van overtuigd, dat het nood lot, even zeker als het bepaalde, dat het met de vier verlovingen uit moest zijn, er voor zou zorgen, dat zij en hij zich nooit zouden scheiden. En nu Ove Borck lachte bitter nu had hij nog haar portret. En zij had haar zesde verloofde gevonden. Workum, wonende in gisteren in den vroegen morgen boer, om zaam te zijn. Vóór dat zij moest ze eerst nog iets van den zolder halen. Bij het verlaten daarvan is ze, hoe weet men niet, van boven gevallen, met het nood lottig gevolg dat ze op het hoofd terecht kwam. Het zoontje schrok hevig en spoedde zich naar de buren, die haar opnamen en in bed brachten. Het bleek dat de val zoo erg was aangekomen, dat zij het bewustzijn had verloren. Na een dag zoo te hebben gelegen, is ze heden morgen overleden, een gezin van negen kinderen achterlatende, waarvan het jongste 12 jaar is. Deze droeve gebeurtenis wekt overal medelijden. Ouders De Zandstraat te Rotterdam stond gister avond op stelten, toen het gerucht zich ver spreidde, dat in de woning van vrouw M. M., in die straat, twee kinderen waren gevonden, beiden verkeerende in een niet te beschrijven toestand van vervuiling en ellende. Vooral de vrouwen liepen te hoop, onder het uiten van bedreigingen tegen de moeder, die nergens te vinden was. Men riep de politie te hulp, een geneesheer werd er bijgehaald en beide kinderen werden naar het Ziekenhuis ge bracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Het zijn een jongetje van 9 maanden en een meisje van 2x/2 jaar. De moeder werd door de politie opgespoord. Zij vermaakte zich in Casinode vader zit in de gevangenis opgesloten. N. R. Ct. Een bange nacht. Het tjalkschip Vertrouwen”, schipper J. van der Zande van Harderwijk, werd gisteren, nadat het van het anker was losgeslagen, door den storm op het Enkhuizer zand ge worpen. De schipper weigerde hulp, maar liet zijn vrouw en kinderen in een visschersvaar- tuig naar den wal brengen. Een bange nacht werd door schipper en knecht doorgebracht. Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. de gedachte door zijn breinMisschien stond weg en het schip stootte lek. Nadat heden genisstraf tegen zich eischen. I Stichtsche Hypotheekbank, Boothstraat 15, - UTRECHT. G lobe vu»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4