Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang No. 32. Donderdag 18 April. BINNENLAND. J Wat vele huisvrouwen weten moeten. Uit de Raadszaal. 1 ‘H VOOR Afzonderlijke Fr. Sneek. een Vergadering op Maandag 15 April 1912. Nu gaarne hebben beiden de diamanten te eens .1 I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wonseradeel, 13 April. Bij de voor- jaarsverkoopingen van vee in deze omgeving blijven de prijzen nog al vrij hoog. Hokke- lingen worden soms gekocht voor gelijken prijs als waarvoor de veehouders vroeger zich volslagen koeien konden aanschaffen, f250, f 260 tot f 280 wordt door veehandelaren geboden voor de kosten en prijs van een worden gesteld. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. beste koeien. Gerekend hierbij een billijke winst, moet de beste koe op p.m. f 300 lette goed op of hij er een in een brieven bus stak en schelde dan bij den bewoner aan. Hij stuurde de meid met een praatje naar binnen en haalde in hare afwezigheid de kennisgeving uit de bus. Op die wijze heeft hij ook gedaan bij den diamantenhan delaar Stralitskie in het Sarphatipark, waar hij zich het ontvangbewijs voor een aange- teekenden brief met een waarde van f 2300 aan diamanten toeëigende. De vrouw heeft dezen brief aan het postkantoor in ontvangst genomen. Man en vrouw bekend. Zij verklaren hebben weggeworpen. slotte toch de publieke verkoop zal gehand haafd worden. B. en W. stellen daarom voor, in ’t rechterlijk bevel te berusten. De heer v. d. Meer ziet het moeielijke er van in voor een leek, om in deze dubieuze zaak zich op de hoogte te stellen. Hij acht het verstandig zich bij de zaak neer te leggen, wijl langs een omweg men toch ook tot publieken verkoop zal moeten overgaan. De heer Lunter meent ook dat men wel kan gaan appeleeren, maar ’t zal vermoede lijk op proceskosten uitloopen, en daarom kan hij met het voorstel B. en W. meegaan. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel dan ook aangenomen, waarna de verga dering gesloten wordt. (N. v. d. D.) Statenverkiezing Schoterland. De uitslag der Statenverkiezing in Scho terland (vacature-Woltman) is als volgtde lieer Wuite, vrijzinnig, 2454 stemmen; de heer De Vos, 8. D. A. P., 2Ü45 stemmen. Gekozen de heer Wuite. Tegen de tariefwet. De Nederlandsche Drogistenbond heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gewend met een adres, waarin verzocht wordt de in het ontwerp-tariefwet voorgestelde verhoogingen van drogerijen, chemicaliën, specialité’s en specerijen niet goed te keuren. Tragisch. De sergeant-fourier S. te Hoorn, had gisteren zijn meisje uit Amsterdam over, met wie hij over korten tijd hoopte te huwen. Terwijl zij samen in de hulpkazerne, waar zij een der woningen zouden betrekken, be zig waren aan het opmeten der ramen, zakte het meisje plotseling ineen, om eenige oogen- blikken later den geest te geven. De ondergang van de „Titanic”. Het onzinkbare schip is te gronde gegaan, voordat de veilige ha ven bereikt was. De botsing met een enkelen ijsberg heeft dit trotsche zeekasteel, de hoogste verwezenlijking van het menschelijk vernuft, de grootsche overwinning der tech niek en van het menschelijk weten, ten ondergang gedoemd. Tegenover de krachten der natuur was dit grootsche werk van menschenhanden niet bestand. En deze ramp toont al weer, hoe weinig men in het uiterste geval toch nog kan rekenen op al die voortreffelijke veiligheidsmaatregelen, die het reizen op deze drijvende hotels volkomen gevaarloos moeten maken. Het betfekkelijk zelden voorkomen van scheepsrampen met de moderne reuzenschepen, toont anders wel, hoezeer de techniek er in was geslaagd de gevaren der zee tot een minimum te be perken. Steeds nieuwere vindingen, steeds volmaakter inrichtingen, deden den reizigers aan boord van deze schepen vergeten, dat ze zich op zee bevonden en door zoo tal- looze onberekenbare gevaren waren omgeven. Steeds werden machines van grooter be drijfszekerheid gebouwd, steeds voortreffelijker werden de inrichtingen ter bestrijding van het brandgevaar, steeds vernuftiger de in richting en verdeeling van machines en schroeven en stuurtoestellen, ten einde de vaartuigen een zoo groot mogelijke stabiliteit te verzekeren. Tegen de gevaren van botsing of aanvaring achtte men zich beschermd door een vernuftige aanbrenging van waterdichte schotten, die van de commandobrug door middel van electriciteit konden worden ge sloten of die automatisch zich sluiten, in geval van gevaar het schip in tal van afdeelingen verdeelden en het volloopen van het schip konden beletten. Maar al die overwinningen van techniek en vernuft, die uit den bouw der moderne reuzenschepen blijken, zijn thans door de botsing met een enkelen ijsberg te niet gedaan. Meer dan 1600 menschen zijn omgekomen. Het vreeselijke nieuws omtrent dit verlies aan menschenlevens, dat Londen hedennacht bereikte, heeft diepe neerslachtigheid ver oorzaakt. De verschilllende telegrammen geven nog geen duidelijke beschrijving van hetgeen eigenlijk is gebeurd. Men zegt dat de „Titanic” te 7 uur 20 (Engelsche tijd) gistermorgen is gezonken. Toen de „Car- pathia” op het tooneel van de ramp ver scheen, vond zij alleen booten en wrakhout. Men zegt dat slechts 675 menschen, meest vrouwen en kinderen in de booten konden worden gered en aan boord genomen van andere schepen. Hepk. Nieuwsbl. v. Heden Dinsdag werden alhier aangevoerd ongeveer 4000 kievitseieren; de inkoopsprijzen varieerden van 14 tot 16 cent per stuk. Op 19 April ten vorigen jare bedroeg de aanvoer van kievitseieren alhier circa 6000 stuks, welke toen werden verhandeld tegen 15 en 16 cent per stuk. Gisterenmiddag werd in de herberg van Jan Oosterhout te Nijland de publieke verpachting gehouden van het grasgewas van den Mac-Adamweg van Sneek naar Bolsward in zes perceelen. tiuurders werden van perc. 1 H. Rollema te Sneek voor f46.25 perc. 2 G. Hoekstra te IJsbrechtum voor f 50 perc. 3 L. Suier- veld te IJsbrechtum .voor f71; perc. 4 de zelfde voor f 70.25 perc. 5 Sj. Wijnia te Nijland voor f 71.25; perc. 6 F. de Jong te Nijland voor f 56.50. Samen f 365.25. In 1911 bedroeg de totale opbrengst f 270. IJlst, 15 April. Een goede vangst had de machinist der Firma Nooitgedacht heden morgen. Als naar gewoonte zette hij de pomp in beweging, die, eenige oogenblikken gewerkt hebbende, staakte, doordat dikke paling was vastgeraakt in de zuig- leiding. Het beest woog bijna 2 pond. Gepakt. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op de personen, die zich schuldig maakten aan de in de laatste dagen gepleegde diefstallen van kennisgevingen van aange- teekende stukken uit brievenbussen, 't Zijn een 26-jarige schildersknecht en zijn vrouw, wonende in de Ruysdaelstraat. De man liep den briefbesteller, van wien hij vermoedde, dat hij kennisgevingen te bezorgen had, na, Er zijn enkele bescheiden eischen van het practische leven, die misschien juist omdat ze zoo bescheiden zijn zeer weinig de aandacht trekken. Die eenvoudige eischen worden dikwijls veronachtzaamd. Er wordt geen acht op geslagen. En toch is ’t voor iedere vrouw noodig, dat zij eenig begrip heeft van dagelijks wederkeerende dingen in het gewone leven. Om maar eens iets te noemen. Het zal misschien menigeen vreemd in de ooren klinken, dat een weinig kennis van boek houden voor iedere vrouw en zeker voor iedere vrouw, die een huishouding te be stieren heeft een noodzakelijk vereischte is. Boekhouden En men stelt zich voor den geest een bestoven lessenaar met zwaar wichtige koopmansboekenlange rijen van dorre cijfers; een vermoeiend, ingespannen snuffelen, wanneer ’t wat herhaaldelijk gebeurt weer eens niet uitkomt enz. Maar zoo is de roman-voorstelling. En zulk boekhouden bedoelen wij ook niet. Met boekhouden worde hier verstaan, dat iedere vrouw streven moet naar een ordelijk beheer barer huishoudelijke en geldzaken. Door velen wordt hierop volstrekt geen acht geslagen. Vele vrouwen leven maar dag aan dag uit de portemonnaie of het winkellaadje. ’t Is dan ook oppervlakkig beschouwd wel zoo gemakkelijk. Maar zulk een huishouding in ’t wilde weg brengt groote gevaren mee. Men weet eigenlijk nooit, waar men aan toe is. Vandaar dat zulke vrouwen gewoonlijk in het een of ander uiterste vallen. Of zij slaan er geen acht op, de tering naar de nering te zetten en vervallen gemakkelijk tot overdaad en ver kwisting bf uit overdreven vrees voor die verkwisting, beknibbelen zij op alles, ont zeggen zich zelfs het noodzakelijke en komen tot een overdreven zuinigheid, die of schoon die vrouwen met de beste bedoelingen bezield zijn ongemerkt tot gierigheid voert. Klaarheid is noodig, ook in ons huishou den. En daar is heusch niet veel studie toe noodig. Een eenvoudige boekhouding aan te leggen is maar een klein werkje. Het goed en nauwkeurig boeken der inkomsten en uitgaven is allereerst noodig. Is dit eenmaal in orde, dan kan later de boeking gedetail leerd geschieden. Zooveel voor kleeding, zooveel voor voeding, zooveel voor onver wachte uitgaven enz. Zoo krijgt men een overzicht der huishouding en de uitkomst zal dan menig vrouwtje verbazen. Nu is de opzet van zulk eene boekhou ding zeer gemakkelijk. Maar om de boeken geregeld bij te houden, daartoe behoort wils kracht. Spoedig gaat men er toe over, eens een dagje over te slaan. Morgen zal men de zaken dan wel bij werken. Maar dat morgen wordt de volgende week of ’t duurt nog langer. Tenslotte is de „boek- houding” dan zulk een hopelooze warboel geworden, dat mevrouwtje met een zucht vol wanhoop de boeken maar van zich af schuift en de „boekhouding” maar sluit. En dan gaat ’t weer in de oude sleur verder. Is de boekhouding eenmaal ingericht, dan mag men geen dagje laten glippen. Geregeld voortarbeiden .is dan het parool. En tenslotte krijgt men er zelfs pleizier in, dat alles nu zoo duidelijk wordt en de stand van de kas met een oogopslag is te overzien. Men pro- beere het maar eens. Wat een vrouw, die aan het hoofd van een huishouden staat, eveneens noodig heeft, is een zeer bescheiden wetskennis. Wets- kennisEn men stelt zich voor een gewichtig snuffelen in oude folianten een vitten op de letter; een hoogloopend debat over zaken, die het publiek gemeenlijk niet begrijpt en die ’t ook gewoonlijk koud laten. Maar zoo behoeft ’t niet te zijn. Van eenige, voor name bepalingen der wetten moet iedere man zeker op de hoogte zijn. Maar ook de vrouw moet zich hierin niet gevoelen als in een volkomen vreemd land. Men bedenke het wel al bemoeit gij u niet met de wet, de wet bemoeit zich zeer zekerlijk met u. Ieder onzer komt in het gewone practische leven herhaaldelijk in aanraking met de wet. Bij het huren van dienstboden b.v. Het is toch waarlijk niet overbodig, dat men tenminste iets afweet van de wettelijke verplichtingen over en weer. En de vrouw te vragen, dat zij zich hiervan eenigszins op de hoogte stelt, is toch waarlijk geen overdreven eisch. Zeker men kan dit alles aan den man overlaten. Maar er kunnen zich tal van gevallen voor doen, waarin het gewenscht, ja noodig is, dat de vrouw zelfstandig kunne optreden. En men make zich toch geen overdreven voor stelling van eenvoudige wetskennis. De studie vraagt heusch niet veel hoofdbrekens. Nog eens men probeere het maar eens. Hoe weinig vrouwen b.v. zijn ook maar eenigszins op de hoogte van ons belasting stelsel. ’t Kan toch heusch geen kwaad, dat men er het een en ander van weet. Kortom, er zijn tal van zaken voor het practische leven van belang, die gewoonlijk worden verwaarloosd, en waarvan eenige kennis toch waarlijk niet overbodig mag worden geacht. Cijfers, dorre getallen, wetsartikelen ’t heeft voor onze vrouwen bijster weinig aan trekkingskracht. ’t Kost ook wel moeite, zich eenige studie van deze materie te ge troosten. Maar toch is ’t zeer gemakkelijk. Met een weinig goeden wil is alles te doen. En weer iets nieuws te weten te komen, schenkt altijd bevrediging. Op een vreemden dag, op een vreemd uur en onder ongewone omstandigheden en ten gevolge daarvan met een vreemden verslag gever voor ons blad werd Maandagmorgen te 10 ure een raadszitting gehouden, en wel een spoedeischende. Wat er aan de hand was Geen zwarigheden in den eigen lijken zin des woords, maar toch wel iets heel buitengewoons. Een deel der eigendom men van onze gemeente zullen op rechter lijk bevel verkocht worden Hoe zoo toch geen surseance van beta ling Neen, zoover is ’t gelukkig met Bolsward niet gekomen. Daar zullen de burgers door den hoofdelijken omslag voor waken. Maar hoe dan? Wat is er gebeurd ’k Zal trachten het duidelijk të maken. De gemeente Bolsward is voor de helft eigenares van een perceel weiland „Het Lange Land” genaamd, de wederhelft behoort aan den heer S. J. Timmenga te Oosterend. Had elk nu de helft der oppervlakte dan kon ’t afgescheiden worden en kon elk met zijn eigendom omspringen, gelijk hij verkoos, doch zoo is ’t hier niet, ’t Eigendomsrecht van ieder gaat over de geheele oppervlakte, ieder voor de helft over „hoog en laag’’ noemt men dat. wil de heer Timmenga zijn helft van de hand doen, en hij moet dan ook in Februari j.l. zijn eigendomsrecht aan de gemeente hebben aangeboden, om ’t voor een behoorlijke som over te nemen. B. en W. waren echter niet genegen daartoe mede te werken, en ook niet om de helft der gemeente mee te doen verkoopen. Vroeger is meermalen die particuliere helft in andere handen overgegaan, doch nu schijnt de wet een publieken verkoop van een gedeelte van onverdeeld onroerend goed niet meer toe te laten. De heer Timmenga heeft zich tot de Arrondissements recht bank te Leeuwarden gewend, om verlof tot verkoop te bekomen, en nu is een rechter lijke beslissing genomen dat, wijl de gemeente de wederhelft niet wil overnemen, het ge heele perceel publiek moet worden geveild. Het verzoek van den requestrant is dus toe gestaan en volgens rechterlijk bevel is de verkoop bepaald op 18 April a.s. provisioneel en 2 Mei finaal. In geheime zitting is denkelijk deze aan gelegenheid wel vroeger in den raad behan deld en besproken, doch dat blijft „onder de roos”, daar hoort men niet van. De gemeentewet eischt evenwel over den verkoop van gemeente-eigendommen een besluit in openbare zitting vandaar dat Maandag morgen onze vroede mannen bijeen geroepen werden. Aanwezig waren 9 leden, absent de heeren Eisma, Oosterbaan en Kramer. Bij opening der vergadering werd besloten de notulen der vorige vergadering aan te houden en terstond over te gaan tot het eenige punt van behandeling Bespreking van het door de Arrondissements Rechtbank te Leeuwarden gegeven bevel tot openbaren verkoop van „het Lange Land" met advies van B. en IK. Op voorstel van den Foorzitter wordt besloten dit punt eerst in geheime zitting te behandelen. De verslaggevers zaten dus nog niet goed op hun stoelen of ze konden weer druipen. Na bijna anderhalf uur wachtens mochten ze weer binnen komen om te hooren, hoe de vork in den steel zat. B. en W. stelden den raad voor de vraag of men zou berusten in dit rechterlijk bevel, dan wel, of men zou gaan appeleeren bij hooger autoriteiten. De Burgemeester heeft een rechtskundig advies ingewonnen, en ’t is gebleken dat de kwestie in dit stadium nog niet als rechts geding wordt beschouwd, en men dus een voudig appel tegen ’t vonnis kan doen be- teekenen, maar ’t is een zeldzaam voorko mend geval in de rechtsgeleerde wereld. Wordt het hooger beroep verworpen, dan kan men zich in rechten verzetten, doch B. en W. meenen dat berusting in dezen het beste is, wijl men kan verwachten, dat ten Bolswardsche Courant af-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1