BOEKHOUDSTER, biedt hare diensten aan voor enkele uren per dag of per week. - - - Boereboelgoed - Gaast. a I I II I 1 PAULINA M. W. BIESEN, in den ouderdom van 53 jaar. O O Stadsnieuws. Officiëele Advertentie. H Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. fes AG Een gediplomeerd Herstemming". Advertentiën. Plaatsing Gezocht t te 4e Samen f 225,25 van Betaalbaarstelling m m a. 10. met 17 van het bureau 4. 5. 5e 6e 2e 3e de koop- het pand behoort vóór 1 Mei gezuiverd. tijdens deze zegen. Op 1. 2. 3. 6. 7. 8. 9. n donateurs- Ingezonden.) Heden overleed na een kortstondige doch hevige ongesteldheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder Mej. Uit aller naam, J. ALBADA JELGERSMA en Kinderen. Bolsward, 12 April 1912. van dividenden en coupons. geliefde door juiste waar de geheimen der v. Lieuwe Slippens De melkstaten der koeien liggen op de sate ter inzage. Op de sate is geen gelegenheid tot stalling. Brieven onder letter P, aan van dit Blad. Het vreeselijke ongeluk met de grootste /steamer” der wereld, het vergaan van de //Titanic” op haar eerste reis over den Oceaan, heeft ook op de beurzen diepen indruk ge maakt. Ofschoon de eerste berichten hoop gaven, dat geen menschenlevens bij deze ramp verloren zouden zijn gegaan, blijkt helaas uit latere berichten, dat zeer velen bij het ongeluk zijn omgekomen. Is het verlies aan .menschenlevens natuurlijk het meest ernstige, ook de materieele schade is zéér, zéér aan zienlijk. Het schip waarover ruim drie jaren is gewerkt, heeft gekost 15 a 18 millioen gulden. Daarbij komt de zeer kostbare lading, De BURGEMEESTER van Bolsward brengt ten openbare kennis dat op Maandag 22 April e. k., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur de HERSTEM MING zal worden gehouden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad. De daarvoor gestelde candidaten, in alpha- betische volgorde zijn BOER, de Y. Tj. SLIJPER, Dr. H. J. De aandacht wordt gevestigd op art. 128 van het wetboek van strafrecht luidende z/Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar”. Bolsward, den 12 April 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. BOLSWARD, April 1912. Geboren: Ymkje d. en Hetske Haarsma. Overleden: Rigtje Wiersma 54 jr. weduwe van Theunes de Jong. WONSERADEEL, van 13 tot en met 16 April 1912. Geboren: Johanna d. v. Willem Hoge- boom en Jantje de Boer te Makkum. Ynze z. v. Jacob Ydema en Janke Dijkstra te Makkum. Jacob z. v. Gerrit Strikwerda en Akke Hofstra te Arum. Sietske d. v. Gerlof Brandsma en Geertje Hiemstra te Witmarsum. Overleden: Otte Folkeits 71 jr. echtgen. van Anna Feenstra te Gaast. Her manns Mensonides 22 jr. ongehuwd te Burgwerd. Jan de Boer 83 jr. echtgen. van Trijntje Bergsma te Makkum. zeer gevraagd 4 tot 5 pCt., veld en wegen zon bijna ge- aan ’t oog onttrokken was; de lucht een donker grijze naar’t zwart trekkende en het daglicht was zeer merkbaar verminderd. Met het bloote oog was aan den zuidelijken hemel, een ster goed te zien, en in een goeden kijker waren er meerdere waar te nemen. Een motie van luide als volgt z/De vergadering van //Middenstand” te Sneek spreekt als haar meening uit, dat een wettelijke regeling voor vervroegde winkelsluiting voor Sneek niet wensche- lijk is,” werd verworpen met 25 tegen 19 stemmen. Daarna werd met 41 stemmen ’t volgende aangenomen z/De vergadering besluite den Gemeente raad te verzoeken eerst dan op het adres in te gaan, als een commissie uit Midden stand bij verschillende winkeliers een enquête heeft ingesteld.” Een bespreking over den achteruitgang onzer veemarkt leidde tot het besluit, dat Middenstand en Kamer van Koophandel zich in verbinding zullen stellen met de voor naamste veehandelaars uit onze environs (die hier komen markten) om daarna die maat regelen te nemen, welke er toe kunnen leiden, dat onze veemarkt in een betere conditie worde gebracht. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Woensdag 24 April e.k., ’s voorin. 10 uur, ten huize van den heer A. van der Plaats onder Gaast, bij boelgoed, a contant, verkoopen I. VEE: 9 melke koeien, twenterstier, 3 hokkelingen, hokkelingstier, (bijna alle Stamboeksvee), 3 kalveren, best 3-jarig zwart ruinpaard, mak en bereden, 3 schapen met lammeren. II. BOEREGEREEDSCHAP: 2 hooi wagens, aardkar met gierbak, 2 mest- kruiwagens, mestplanken, harken, vorken, griepen, bindstokken, tieme, touwen, ket tingen, aardappel- en erwtenzeven, eggen, hauwers, koedekken, tonnen, vaten, varkens troggen, ladders, paardetuig, melkbussen, 3 kop. emmers, houten melk- en drenkemmers. III. Ongeveer 5000 halve K.G. HOOI, zittende bij het erf van den heer A. D. Reinsma. IV. Eenig HUISRAAD en een IJZEREN SLOEP. NOTA. Jta J. v. Lennepkade 207. Hichtumerweg, R. Ettema - 96, Stadswal Sneeker- tot St. Janspoort, Y. Wiarda -15,75 Stadswal 8t. Janspoort tot Zandsterpoort, Th. Vonk - 8, De Cnossenlaan, Huitema - 2,50 Trektveg tot Gronsertille, Y. Wiarda - 12, Grasverpachting. Heden Woensdagmorgen werd ten raad- huize verpacht het grasgewas van de Ge meentewegen. Ie Perc. Harlingerweg, P. Hilarides f 91, n n Uitslag verkoop. Zaterdag werd alhier ten overstaan notaris Bruinsma finaal verkocht voor mej. de wed. en erven Lolle Jans Slippens een huizing, met wagenhuis, stalling, c.a., aan de Nieuwe Hofstraat alhier, samen groot 4 are 60 c.A. Kooper werd de heer S. L. de Boer alhier voor f3001. Geldleening „Groene Kruis.” Van het Beetuur der vereeniging //Het Groene Kruis” vernemen wij, dat de geld leening ad f 4500, benoodigd voor som en de verbouwingskosten van met grooten tuin aan de Heerema-straat, reeds is volteekend. De commissie, die zich belastte met de uitgifte der aandeelen ondervond, de enkele teleurstellingen niet gerekend, zooveel mede werking, het plan om op deze wijze aan de benoodigde gelden te komen werd zoo gun stig begroet,dat binnen weinige Jagen alle 180 aandeelen waren geplaatst. Opnieuw blijkt hieruit, hoezeer deze nut tige vereeniging zich in de sympathie van Bolsward’s ingezetenen mag verheugen. Bijzondere vermelding verdient nog, dat het bestuur in de vorige week werd verrast met een gift van een stadgenoote, groot f 100. Botsing. De eerste trein die ’s morgens 6.11 van Egmond aan Zee naar Alkmaar vertrekt kwam gisteren een paar minuten na het vertrek in botsing met een rangeerenden zandtrein, die van den tegenovergestelden kant aankwam. De beide locomotieven kwamen dwars op de rails te staan, de eerste personenwagen, die geen enkelen passagier bevatte, werd zwaar beschadigd. Een dertigtal passagiers, in den tweeden wagen gezeten, en het dienstperso neel kwamen met den schrik vrij. De trei nen loopen nu van en tot aan de plaats het onheil. Het bij uitstek heldere weer eclips is voor de wetenschap een vele oorden der aarde zijn de astronomen op verkenning uit geweest, om neming nog steeds meer natuur te doorgronden. Tijdelijke benoeming. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres Pingjum, mej. J. v. d. Meulen alhier. Feestavond F. C. „Achilles”. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Football Club //Achilles” ook dit jaar haren leden en donateurs een gezellig avondje aanbieden. We herinneren ons nog het feestje, dat zij het vorige jaar organiseerde en dat in alle opzichten wel geslaagd mocht heeten, zoodat ook dit jaar wel geen donateurs of leden zullen verzuimen van de hun geboden gelegenheid gebruik te maken. Ieder lid of donateur heeft het recht één persoon te introduceeren, zoodat wde Doele-zaal” Zaterdag a.s. wel dicht bezet zal zijn. Niemand vergete echter zij kaart mede te brengen. Herinnering aan belastingbetalenden. De bedrijfsbelasting, dienst 1911/1912, -- 1 "J a.s. geheel te zijn aan- Sommigen anderen er zich wel aan de zij van zzniet te laat eindi gen” maar kantte zich beslist tegen een wettelijke regeling in deze. den heer P. Gorter, die Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Amsterdam, van 14 tot en VOOR EEN van 15 jaar, degelijk onderwijs genoten hebbende, voor kantoor of iets dergelijks. Brieven franco onder lett. D., aan het bureau van dit Blad. Friesche Elfstedentocht op Pinkstermaandag. Gisteravond vergaderde de Commissie voor den Elfstedentocht per rijwiel door Friesland op Pinkstermaandag en besloot, waar reeds van vele zijden, zoowel uit Friesland als uit Holland, sympathie met dit plan was be tuigd, dat de tocht zal doorgaan. De route is bepaald van BolswardWor- kumHindeloopen-Stavoren-Sloten-Sneek - IJlstDok kumLeeuwardenFraneker HarlingenBolsward. Dames zoowel als Heeren kunnen aan den tocht deelnemen, terwijl als leeftijdsgrens voor 'deelnemers 18 jaar is gesteld. Motor fietsen kunnen niet meedoen. In alle elf steden zullen natuurlijk con troleposten worden gevestigd, waar de deel nemers hun reiskaart zullen moeten laten afstempelen. Kaartjes waarop de juiste route zal worden aangegeven, zullen tijdig verstrekt worden. Ieder deelnemer die den tocht volbrengt, ontvangt een herinneringsmedaille, terwijl 's avonds na afloop een feestavond in /Zde Doele” zal worden georganiseerd. De Commissie bestaat uit tien leden. Eerstdaags hopen wij verdere bijzonder heden te kunnen melden. Volksconcert. Vrijdag 19 April a.s. zal het muziekkorps Bolsward” ’s avonds half negen, bij gunstig weder, een volksconcert geven, waarbij onder staand programma zal worden uitgevoerd. Het zij ons vergund den wensch uit te spreken, dat het gewone rumoer der jeugd bij dit eerste en ook volgende concerten moge achterwege blijven, opdat de liefhebbers van muziek behoorlijk van deze uitvoeringen kunnen profiteeren. P r o g r a Volksliederen. Marche militaire. La Couronne d’or, Ouverture par V. Buot. Luna Valse, Paul Lincke. Cortège du Prince Carnaval, fantaisie burlesque, L. Montagne. Souvenir d’Amsterdam, Jos. Kessels. Potpourri populaire, G. Renaud. Valse brune, G. Krier. Carnavalesque, Polka humoristique, Fernand. Finale. Zon sverduister ing. Bij prachtigen helderen hemel was heden de centrale zonsverduistering waar te nemen. Overal zag men toeschouwers met gekleurd of berookt glas in de lucht staan turen. Men moet eerbied en bewondering hebben voor de wetenschap, die zoo op de seconde af te voren weet te berekenen, wanneer en hoe het verschijnsel zal plaats hebben. Een eigenaardige tint lag over toen te ruim half een uur de heel had tint, Tjerkwerd. De vergadering van het be stuur van ’t Waterschap «Exmorra c.a.” met de Ingelanden op Zaterdag j.l. was slecht bezocht. Buiten het bestuur waren drie belangstellenden tegenwoordig. Uit de reke ning van den Secr.-Ontv. bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen dienstjaar de som van f 2193,08 hadden bedragen, terwijl de uitgaven f 2064,895 beliepen, zoo dat ze met een batig saldo groot f 128,185 werd afgesloten. De begrooting over 1912-13 werd in ontvangst geraamd op f2119,185 en een uitgaaf op f 2000. Het lot wees aan dat n°. 21 in de geld leening groot f 29000 met 1 Oct. a. s. af losbaar. is. Tjerkwerd. Met genoegen vermelden we, dat Pier Reinalda, leerling aan de O. L. School alhier, benoemd is tot beurskweeke- ling aan de Rijkskweekschool te Nijmegen. Sneek, 17 April. De vereeniging Mid denstand hield hier gisteren avond een bui tengewone vergadering, naar aanleiding van ’t adres aan den Raad om vervroegde win kelsluiting, aangeboden door Handels- en Kantoorbedienden De bovenzaal van ’t café zzDe drie Frie zen” was met een vrij groot getal leden, belangstellenden en uitgenoodigden bezet. Aan discussie ontbrak ’t allerminst. waren vóór vervroegde sluiting, tegen, ’t meerendeel schaarde de zij die nog niet in juiste cijfers is mede te deelen, doch allicht een bedrag van verschei dene millioenen zal bedragen. Verzekering-maatschappijen hadden een groot vertrouwen in het nieuwe schip, de verzekering-premie bedroeg nog geen 3/4 pCt. Dit scheen voor de //Amsterdammers” te laag te zijn, althans zij teekenden voor nog geen ton. Berichten willen dan ook laten gelooven, dat het schip voor slechts f 12.006.000 is verzekerd. Voor cle betreffende Maatschappij en de verzekering-maatschappijen natuurlijk een ware ramp. Om de verzekerde sommen te kunnen uit betalen moet veel fonds worden gerealiseerd en dit drukt langen tijd de effectenbeurs. De gevolgen van de aardbeving te San Fran cisco in het voorjaar van 1906 liggen in dit opzicht nog versch in het geheugen. De //Titanic” was het eigendom der v White Star Line” en de //White Star Line” is een (de grootste en de beste) der onderhoorige maat schappijen van de eenige jaren geleden, door Morgan opgerichte scheepvaart-trust. Deze trust heeft op het //verwaterd” kapitaal nog nimmer dividend uitgekeerd. De 4x/2 pCt. obligatiën noteerden 67 pCt. waaruit men voldoende de finantiëele positie kan opmaken. De afschrijvingen waren immer onvol doende en de vloot staat dan ook te hoog te 'boek, iets wat nu met het vergaan der Titanic er niet op is verbeterd. Algemeen was men van gevoelen, dat de Trust spe ciaal met de beide nieuwe booten de //Olym pic” en de //Titanic” belangrijk van de ver betering op scheepvaartgebied zou profiteeren. De Olympic liep op haar derde reis op een Engelsche kruiser en zou bijna verloren zijn gegaan, de Titanic gaat de eerste reis ten gronde. Hoe ongelooflijk het moge klinken, het is helaas een feit. Dat de koersen der Marinewaarden tenge volge hiervan flauw zouden zijn valt te be grijpen. Het mag zelfs verwondering wekken, dat deze nog niet meer zijn gevallen. Een week geleden noteerden de 41/2 pCt. Obli gatiën 693/4 pCt. de preferente aandeelen 243/4 en de gewone aandeelen 65/8. Deze noteeringen zijn thans 675/8 resp. 213/4 en 5r/2 pCt. Een ander feit, dat de Amerikaansche markt beïnvloedde, was het bericht, dat ook de staat Pennsylvania, oud President Roose velt opnieuw als President wenscht verkozen te zien. Had men de kans op een terugkeer van Roosevelt zoowat uitgeschakeld, thans lijkt de herkiezing van Taft hierdoor weer minder zeker, want dat de democratische candidaat nu ook Bryan weer candidaat wordt gesteld, veel kans zou hebben, wordt minder waar schijnlijk geacht. Toch waren industriëele waarden de laatste dagen vrij vast, speciaal Steels en Amals. Oliewaarden waren in het begin der week belangrijk lager op winstnemingen, doch sluiten thans weer hooger op aanhoudende vraag. Rubber- en tabakwaarden beide loom en flauwer. In eert. Parakyba kwam een notee- ring van 30 pCt. tot stand. Naar aandeelen Rotterd. Droogdok was veel vraag, de koers kon tot 155t/2 pCt. oploopen. Van Staatsfondsen dient eene vastere stemming voor Turksche waarden te worden vermeld. Zou dit een aanwijzing zijn voor vredekansen Geld blijft heden 33/4. Union Pacific S. M. div. 38 der cert, van gew. aandeelen met f 61, div. 31 der cert, van pref. aand. met f 48,80. Sears, Roebuck Co. pref. aand.div. 22 van de cert van pref. aand. met f 42,78. United States Steel Corporationdiv. 33 met f 30,50. Amsterdam Langkat Cie. div. 5 der pref. aand. met 33 pCt. 4 gew. ,z 27 Cp. no. 5 der eert. v. pref. aand. m. f 32,67. n h 4 ,z gew. z/ z/ - 26,73. American Car Foundry Co.div. 46 cert, v. pref. aand. betaalb. met f 42.70. Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw z/Feijenoord”div. 33 betaalb. m. f 17.50. Kennemer Electriciteit Mij. te Bloemendaal div. no. 3 betaalbaar met f 62, Ondertr ouwd: RUURD JORR1TSMA, Wedn. van Sietske Keilman, IMMETJE GROEN. W™,) 15 A Hoorn, r Geen Receptie. Huwelijksvoltrekking 3 Mei 1912. Den 28sten April hopen onze Ouders AGE HENRICUS FLUKS CATHARINA KETELAAR hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. /Visa: I I H U EN EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2