II II’ r n I I I I GEMENGD NIEUWS. „H E T fabrieksboter thuis kwam, vertelde haalde de dit, Slot volgt. Stoomdruk Firm» B. Cuperus Az., Bolsward. r - 54,— - 52*- den kleine, hield de oogen en, f 56,- - 55,50 overhandigde haar toen het tweehonderd gulden. Deze Licht en schaduwverdeeling in een roman Langzaam ging zij voort in de schaduw der huizen, het lieve gezicht half onder haar hoed verborgen, de blauwe oogen neergeslagen met het oog op het helle licht. vorige week hoogste. f 76,— - 66,— - 59,— - 59,— is- fn een finantieel blad wordt melding gemaakt van een ontvangen Kakelbericht. lil’ welkome troost belooft te brengen aan van zuigelingendit toestel is namelijk op ingericht om alle moeders, hij nog steeds huilt of weer begint te woelen, begint het mechanisme ook vanzelf weer^te werken. De uitvinder gaat zelfs nog verder. Als het schreien van den kleine langer duurt dan tien minuten, begint ook in de kamer en wel boven het bed van de kinderjuffrouw of de moeder een schel te luiden. Natuurlijk is de geheele inrichting zeer kostbaar en derhalve zullen alleen babies van welgestelde ouders op deze allernieuwste manier in slaap worden gespeeld en gewiegd. Zoo’n wieg- en wektoestel komt op den prijs van f 700—f 1200. In Parijs heeft zich reeds een maat schappij gevormd, die de hier beschreven apparaten tegen billijke condities verhuurt aan onbemiddelde moeders. Want juist voor de vrouwen uit de arbeidende klasse is het toestel van zoo groot nut, omdat zij des nachts zoozeer den slaap noodig hebben. Het ziet er alles wat ongelooflijk uit, als wij lezen van een dergelijke nieuwe uitvin ding. En vraagt ook de moeder van vele kinderen als baby des nachts honger krijgt? Of als het kindje instinctmatig vraagt om drooggelegd te worden Waarom helpt daarbij geen mechaniek?? Uit macht der gewoonte. Moeder, mag ik Woensdag naar de eclips gaan kijken Ja, maar niet te dicht d’r bii komen, kind f 56,— h f n h - 64, Advertentiana: Degene, die dengenen, die een paal, waar op geschreven stond, dat er niets in ’t water gegooid mocht worden, in ’t water gegooid heeft, aanwijst, krijgt een flinke belooning. 1B| den als ik dood ben. Neen, men mocht haar niet veroordeelen wij rijken hebben een ge makkelijke moraal 1 Toen mijn vrouw ik haar van het bezoek. 'Ik gaf aan de arme vrouw juist zooveel als jij haar gegeven hebt. Het kind behoort aan ons beiden, weet je. Zij beet met hare tandjes op de onderlip. ’t Is mij goed, antwoordde zij onver schillig na kort nadenken. Daarbij gaf zij den knaap een harden zoen op zijn mondje. Dat klonk bijna als eene uitdaging. Jawel, ons kind Ik kreeg het bijna nooit te zien en al die veranderingen, die om hem in onze huishouding plaats vonden, geschiedden ook zonder mij er in te raadplegen. Soms in ernstige gevallen werd ik achter na om toestemming gevraagd. Wij moeten een kindermeid hebben, ik heb er al een gehuurd, Anselm. Ik knikte, zonder iets te zeggen. Wij moeten een kinderkamer inrichten, waar het nu ligt, is het te warm. Ik knikte stilzwijgend, de werklieden wa ren al bezig. Wat kon ik beter doen het was toch voor ons kind 1 .Wij spraken weinig over hem met elkander. En dan was het nooit anders dan Het. Dit Het kon men echter des te meer door het heele huis hooren Pschtt niet zooveel leven maken. Het slaaptHet moet zijn eten hebben Het moet uit Het heeft zich pijn gedaan. Het heele huis draaide langzamerhand alleen om Het. Deze gedurige neutraliteit ergerde mij. Wij moeten hem toch een naam geven 1 riep ik eens uit. Ik heb heelemaal ver geten om aan de moederOch, ik meen die vrouwnaar zijnen naam te vragen, antwoordde mijne vrouw. Zij wilde nog terugkomen, maar zij komt niet, zij is zeker ziek. Nu, ik noem het Max. Max is een mooie, korte naam, nietwaar Hm, antwoordde ik, terwijl ik een paar trekjes aan mijn sigaar deed. Frits was ook heel aardig geweest. Men kan tegenover de bedienden den naam niet meer veranderen, gaf zij kort ten antwoord. En hard riep zij buiten de deur: is Max al op Jawel, het was toch ons kind Eens liet ik toch nog eens mijn recht Toen ik na eene reis voor zaken in het boudoir mijner vrouw kwam, vond ik haar geknield liggen voor eenen stoel, waarop een knaapje met zeer groote, ronde, verwonderde oogen zat. Zij stond op, vloog mij tege moet en begroette mij niet hartelijker en niet meer in den vorm dan wij dat toen gewoon waren. Daar is hetzeide zij met de hand naar het kind wijzend. Hoe zoo vroeg ik. Zij knielde al neer voor hem een biscuitje dicht voor half tot mij gericht, riep zij uit Nu, je weet toch, wat wij eergisteren daar over in de courant lazen. Is het niet aardig? Nu eerst fierinnerde ik mij, dat zij mij een paar avonden geleden een blad der courant voor het licht van mijn lamp had ge houden, met den wijsvinger op een adver tentie wijzend daar, lees eens.” Het was het bekendeBede aan edele menschen vrienden, een wanhoopskreet uit een bloedend hart. Eene moeder, die haar kind aanbiedt, om door gegoede menschen aange nomen te worden. Hoe denk je er over als wij het aan namen? vroeg zij. Ik gaf haar het blad terug en schouders op. Maar Martha, wat moet dat beteekenen? riep ik nu uit op een toon, die van mis noegen beefde. Je hebt waarlijk Ja, zeker, zooals je ziet. En nu behoort het mij toe. Ik heb de betreurenswaardige moeder met klinkende munt betaald. Daarbij heb ik gezworen, dat het goed zal verzorgd worden. Ja, dat zal het 1” Zij nam bet kopje met de lichtbruine, zijdeachtige, fijne krulletjes en wiegde het liefkozend tusschen hare handen nietwaar, kleintje? Je zult het goed hebben! Er bewoog zich geen spier in het teere gezichtje, dat er een beetje ziekelijk uitzag, alleen ontsnapte er uit het hartvormige mond je een dier zeldzaam diepe kinderzuchten. Ik gaf elke ernstige tegenspraak op; waren wij niet sedert jaren gewoon naast elkander te handelen Ons huwelijk was niet geluk kig, neen, het was niet gelukkig, ofschoon wij elkaar toch niet uit liefde getrouwd hadden. Op een beursuur, tusschen het ge gons van cijfers, hadden onze vaders den Garnizoens-zonsverduisleringEen regi mentscommandant geeft aan den stafschrijver de volgende order op Morgen zal er een zoneclips plaats heb ben. Het regiment zal in dagelijksch tenue aantreden op het exercitieveld en dan za] de kolonel komen en de zoneclips uitleggen. Bij bewolkte lucht, gewone dienst in de exercitieloods. De stafschrijver schrijft de volgende order uit Morgen zal op bevel van den kolonel een zoneclips plaats hebben, het regiment zal in dagelijksch tenue aantreden en dan zal de kolonel de zoneclips leiden. Bij bewolkte lucht zal de zoneclips in de exercitieloods plaats hebben. v - Delft Leiden Zwolle Kampen In het Buitenland selend. In Engeland eindigde de staking, waar door importeurs weder moed vatten. Dit in verband met matige aanvoeren uit Australië, maakte voor Engeland de stemming tamelijk vast. Een gevolg daarvan was, dat de Deensche aanvoeren voor Duitschland minder groot waren en het aanbod daar minder dringend. Een en ander leidde er toe om de noteering te Kopenhagen te handhaven. Frankrijk en Belgie waren gedecideerd flauw, evenals Zuid-Duitschland. De Neder- landsche exportmarkten leden juist hierdoor gevoelige verliezen, wijl de export in het laatste halfjaar geheel op deze gewesten is gericht. De Brabantsche markten daalden f 4, In Friesland was de handel einde der week zeer slecht en exporteurs bevreesd om met dure voorraden te blijven zitten, hoopten op een gevoelige verlaging der noteeringen. Deze zou ook zeer gemotiveerd zijn geweest. Evenwel meende een der commissies te Leeuwarden den prijs onveranderd te moeten houden, hetgeen een zeer slechten indruk maakte, zoowel Binnen- als Buitenlands. Waar in ’s Hertogenbosch 12 April, op de mijn, beste Rijksmerkboter uit het geheele land tegen f 52,f 53,publiek werd verkocht is toch een noteering te Leeuwarden van f 57,50 met f 1,overprijs, dus f 58,50 voor fabrieksboter totaal ongemotiveerd, en leidt alléén tot opstopping van dure en slechte voorraden in fabrieken en in den handel. Er komt slechts stagnatie en ver lies door tot stand. Deze commissie slaat soms dan ook de plank zóó ver mis, dat men gewoonweg in handelskringen de onbevoegdheid der leden reeds lang als een feit heeft aangenomen. De publieke verkoop voor was f 4,a f 3,lager. Sneek, fabrieksboter Leeuwarden, fabrieksboter MARKTBERICHT VAN BOTER. De daling heeft overal verdere vorderin gen gemaakt. Hoewel in den aanvang der week de stem ming nog tamelijk vast was tengevolge van flinke opruimingen vóór Paasch, waardoor geen zichtbare voorraden aanwezig bleven, duurde dit slechts kort, omdat de productie nu overal werkelijk snel toeneemt. Ook wist men niet overal welke houding onmiddellijk na de Paasch moest worden inge nomen en het gevolg van een en ander was, dat in de voorweek de handel nog tamelijk goed verliep om evenwel einde der week voor een gedecideerd flauwen handel plaats te maken. Voor de Binnenlandsche markten zijn de verlagingen nog niet groot. De noteeringen zijn: band gesloten. Zij had haar hart van een ander hart losgerukt, in het mijne gloeide een stille hartstocht de cijfers waren sterker en wij wilden gehoorzame kinderen zijn. In den beginne waren wij voor elkander een stil verwijt, toen volgden treurige dagen van een verklaarden oorlog, tot wij ’t ons eindelijk gemakkelijk maakten, door een be leefden, maar kleurloozen vrede. Zeker, zij was goed, zij had een helder verstand, an deren verhieven haar tot in de hoogste He melen en ik zelf? Nu, ik geloof, dat ik toch geen monster was. Wanneer men ging ontleden, kreeg men de schoonste kleu ren van den regenboog en toch ontbrak de zon. Wij waren zes jaren getrouwd en hadden geen kinderen. Misschien als de goede Hemel ons die had geschonken Dus het kind behoorde haar alleen 1 Zooals ik later vernam, had zij aan de moe der 1500 gulden betaald, de opbrengst van een sieraad, dat zij stil had verkocht. Waarom heb je mij dat niet gezegd viel ik driftig uit. Omdat het te lang zou geduurd heb ben om tot je terugkomst te wachten ik wilde het voor mij alleen hebben zeide zij stijfhoofdig. Mijne paarden, mijn hond, hare kanarie vogels, hare goudvisschen 1 Goed, dat laat ik mij welgevallenMaar dat zij haar kind voor zich alleen wilde hebben, dat was mij toch te machtig Die gedachte pijnigde mij een, twee dagen lang. De derde dag, toen zij was uitgereden, vroeg eene vermomde vrouw om bij mij te worden binnengelaten. De moeder van haar kind. Als een schaduw sloop zij door de deur en met een zacht, half onderdrukt kermen, vroeg zij om haren lieveling nog eens te zien, zij kon zoo niet van hem scheiden. Dadelijk opende ik mijn geldkast. Hier, goede vrouw, zeide ikneem gij hebt te weinig ontvangen. Zij barstte in jammerend geschrei uitdat men haar niet moest veroordeelen, zonder al hare ellende te kennen. Zij had nog een tweede kind, een arme, hulpbehoevende, kreupele jongen, zij zelf was ziek en kon niet lang meer leven wat moest er dan van den ongelukkige worden Zij „had nu gedachtIk begreep den zin, die door haar hevig hoesten werd afgebroken. Nu, zij had dus gedachtik verkoop het gezonde kind, opdat het kreupele verzorgd kan wor- over ons kind gelden. Gedurende het eten werd Het in de aangrenzende kamer aan zijn kleine tafeltje bediend. Dan hoor den wij tusschen onze onbeduidende, ver velende volzinnen zijn vroolijk gestamel, be geleid door het klapperen van zijnen lepel. Mijne vrouw had geen rust, zij liep voort durend heen en weer naar hem of de soep niet te warm was en of hij niet te veel kreegVrouw, zei ik kalm maar zeer beslist, vanaf morgen moet Het aan onze tafel mee eten. Nu Het'twee jaar is, is hij oud genoeg. Van dien tijd af at Het steeds met ons. Het zat in zijnen hoogen leunstoel als een prins, vlak naast mijne vrouw, beiden tegen over mij als een vijandelijke partij. De geelachtige bleekheid, die op zijn ge zichtje gelegen had, was in een aristocratisch rose veranderd en zijne vroeger opgeblazen wangetjes zaten nu stevig op de stijve vou wen van het servet. Het werkte dapper aan zijne soep, en zwaaide als hij klaar was, den lepel, dien hij in zijn klein, rond vuistje hield, als een schepter over de tafel. Wij hadden eenige woorden gewisseld en zwegen nu verder. Zijn grooté oogen begonnen zich wijder en wijder te openen over ons zwijgen. Het keek mij aan, keek mijne vrouw aan,» verwonderd, bijna angstig, verstandig als de oogen van een volwassen mensch, die voelde dat alles tusschen ons niet was, zooals het moest zijn. Ik moet eerlijk bekennen dat die oogen mij in de-war brachten en dat het een soort van verlichting was als Frederik met een ge recht binnenkwam. Ik weet, dat het mijn vrouw evenzoo moet gegaan zijn. En hetzelfde weer de volgende dagenal tijd weer die groote wonderbaar blauwe oogen als een vermanende vraag in de pauzen van ons gesprek starende. Het klinkt belachelijk, maar het was zoo, wij schaamden ons waarlijk voor het kind, wij, beiden volwassenen 1 En langzamerhand begon ons gesprek levendiger te worden, de enkele stamelwoorden van den kleine werden door ons opgelost en duidelijk gemaakt, ja, soms lachten wij hard over zijn hakkelende pogingen om te praten. I de vermissing en de aan eenige gegronde aanwijzing geen termen om de dienstbode in arrest te nemen. De zaak had dus voortgang onbekend, trekking. Dezer dagen werd het bankbiljet in de cassette teruggevonden. Het was ergens tus schen geschoven geworden en daardoor aan het oog onttrokken. De eigenares wilde het biljet, dat ze reeds lang verloren waande, niet behouden en de dienstbode schadeloos stellen voor de ondervonden onaangenaam heden. Met veel moeite wist zij het meisje op te sporen en volle bedrag van was niet weinig ingenomen met dit onver wachte buitenkansje, te meer daar zij binnen kort in het huwelijk zal treden. Alg. Handbl. Als het geld den man heeft... Een beambte der H. 8. M. te Amsterdam had het geluk Donderdag j.l. op een 1/20 lot de 20.000 uit de Staatsloterij te trekken. Het gevolg was echter noodlottigden volgenden dag werd hij wegens dronkenschap geschorst en daar hem dit reeds nog eenmaal is overkomen, zal ontslag hierop wel volgen. ’t Zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen 1 N. v. d. D. Jacht op 'een auto. De personen, die zich Zondagnacht te ongeveer half een door de rue Royale te Parijs naar huis begaven werden plotseling opgeschrikt door het voorbijvliegen van een auto een prachtige, donker geverfde luxe- wagen kwam met een geweldige vaart van den kant der boulevards en verdween langs de Place de la Concorde. Bijna tegelijkertijd verscheen een andere auto van de zijde der Madeleineeen polieagent stond op de treeplank en, wijzende in de richting van de eerste auto riep hij „Houdt hem tegen, belet hem door te rijden”. Een oogenblik later verscheen de vervolgde auto weer in de rue Royale en reed nog woester en harder. Politieagenten trachtten den weg te versperren, doch te vergeefsch rechts en lings moesten zij wegspringen. Andere auto’s begonnen aan de vervolging deel te nemen, koetsiers zetten hun rijtuigen dwars over de straatmaar niets Vermocht den chauffeur zijn vaart te doen verminderen met buitengewone vaardigheid wist hij alle hinderpalen te vermijden om te verdwijnen in de richting van St. Augustijn. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden en de politie geeft geen inlichtingen om trent de reden van deze dolle nachtelijke jacht. De „Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Geen lastige babies meer. Een Fransche technicus heeft een toestel uitgevonden, dat een de moeders er die totnogtoe des nachts werden gestoord door het schreien der hulpbehoevende kleinen, voortaan rustig te laten slapen. Ondanks alle wijze raadgevingen van den dokter laten de ouders zich toch door niets weerhouden om des nachts op te staan, als „baby” op luiden toon zijn krachtig stem metje laat schallen. Dan wordt de kleine rustverstoorder uit zijn wiegje getild, weer in slaap geschommeld of op den arm ge nomen en rondgedragen, totdat hij weer in zoete rust is gedodeind. Voortaan niets meer van dat alles! De nachtelijke ellende is voorbij! De kleine nachtzanger wordt op kunstige wijze automatisch in slaap gesust en dat wel met behulp van... draadlooze telegrafie. Dat gaat namelijk zóó: op den hemel van het wiegje wordt een voor geluid gevoelige plaat aangebracht. Als nu de baby des nachts begint te schreien, begint de plaat te trillen; deze trillings-golven voeren naar een draadloos toestel, dat door luchtrillingen van zekere sterkte automatisch een kleine, electrische batterij in beweging stelt. Deze batterij is door een draad met de wieg en met een phonograaf verbonden. De wieg wordt door electriciteit aan het schommelen gebracht en tegelijkertijd begint ook de phonograaf te werkenzij zingt op zachten toon een paar wiegeliedjes. Na vijf minuten houden de electrische pogingen om het lastige kindje tot rust te brengen, van zelf weer op. Als baby kalm is geworden, is de zaak in orde, maar als Gemeentelijke belasting. In den Haag schijnt men erg benieuwd naar den aanslag in de plaatselijke directe belasting. Men leest in de Haagsche Crt: „Waar blijven toch onze aanslagbiljetten voor de Gemeentelijke belasting vroeg ons dezer dagen iemand, die, mèt velen, benieuwd is naar de stijging, die hem, in vergelijking met ’t vorige jaar, te wachten staat. Het antwoord op de vraag moet luiden Ge dient nog geduld te oefenen. „Uiterlijk binnen 2 maanden na de goedkeuring van het kohier door Gedep. Staten zendt de Gemeente-ontvanger aan iederen belasting schuldige een aanslag biljet”. Maar de ko hieren zijn nog niet goedgekeurd, en ’t kan dan ook wel Juni of later worden, vóórdat de eerste biljetten voor ’t nieuwe belasting jaar door de stad gaan. Maar de burgerij kan daar, mogen we er wel bij aanteekenen, geen hinder van onder vinden. Met de voldoening in termijnen is men zeer schappelijk... Zoo worden nü eerst de eerste vervolgingen ingesteld wegens niet voldoen van de belasting over ’t vorige dienstjaar”. IFeer goed gemaakt. Eenige jaren geleden vermiste een dame een bankbiljet van tweehonderd gulden uit een cassette. Het vermoeden van diefstal viel op de dienstbode en de politie werd met het feit in kennis gesteld. Het meisje bezwoer dat zij vreemd was aan politie vond bij gebrek aanwijzing geen s geen en de vermoedelijke dader bleef De dienstbode verliet de be- I P t ir - j - 58,50 was de stemming afwi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4