Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten s 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 33. Zondag 21 April. UIT DE PERS. BINNENLAND. GOED en GOEDKOOP^ is mg VOOR A fzonderlijke RECLAME. in vierkante bussen blad drie werd. noodzakelijke de Duitsche een een 1 Kg. 1.50 y4Kg. 0.42| */2 -O.8o k0„ -0.18. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van een kregen. ontslagen Officier van Millioenen. Hoe ’t komt dat er voor nuttige zaken geen geld is Uit een mededeeling van DE RAMP VAN DE „TITANIC”. De volgende bijzonderheden over de aan komst van de „Carpathia” zijn ontleend aan particuliere telegrammen uit New-York aan het Berliner Tageblatt: n De opwinding onder de bevolking van New-York, die dagen lang in onwetendheid gelaten is over de gebeurte nissen, is bijna onbeschrijfelijk. De wildste en meest oncontroleerbare geruchten doen elk uur de ronde en worden gedeeltelijk in de sensatiepers afgedrukt. De verkoop van extra bladen, die voortdurend verschijnen, is in New-York nog nooit zoo groot geweest als thans. Het ministerie van marine is over de stilzwijgendheid van de „Carpathia” zeer verbolgen. Van Washington uit zal een onderzoek gedaan worden, op wiens bevel deze volkomen onwettige telegrammencensuur geschied is. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. mogendheden (Amerika, Duitschland, Enge land, Frankrijk, Italië, Japan, Oostenrijk en Rusland) voor haar vloten is uitgegeven... ruim 1740 millioen gulden, en dat voor dit doel door die staten in 191213... ruim 1841 millioen zal worden besteed. En daarbij komen dan nog de millioenen van de kleintjesNederland, de Noorsche rijken, Turkije, Brazilië e. a. Welk een toekomst, als de volkeren eens van dien drukkenden last bevrijd zullen zijn Maar ook hoe noodig is die bevrijding Abonné’s-werving en Kuyper vereering. Men leest in het Fad. Aan het hoofd van de (antirev.) Rotter dammer de volgende aankondiging: De lezers van de Rotterdammer kunnen zeer gemakkelijk in het bezit komen eener prachtig geslaagde tegelphoto van dr. A. Kuyper, op koperen standaard, 12^2 bij 18 cM. (handelswaarde f 2,50) door aan de administratie van ons blad drie nieuwe abonné’s op te geven. Deze tegelphoto, elders niet te verkrijgen, is een sieraad voor werk- of huiskamer. En dan volgt er nog voor alle securiteit De tegelphoto’s worden verzonden, nadat de eerste driemaandelijksche quitanties zijn voldaan. twee jonge mannen, zeer vergenoegd. Daarna in bonte rij vrouwen, mannen, de vrouwen gedeeltelijk in slaapgewaad, gedeeltelijk in groot avondtoilet. In den beginne heerschte groote stilte op de pier, doch spoedig werd deze stilte verbroken door luid weenen en door snikken van de familieleden, die elkaar ontmoetten. Dan komt het aandragen van de gewon den. De geruchten over de vele dooden aan boord zijn stellig overdreven. „Ik sprak binnen vijf minuten twee per sonen, van wie de een mij verzekerde, dat het inschepen van de reddingbooten zeer kalm gegaan was, en dat de achtergeblevenen, zonder het gevaar te zien, zich rustig ge houden hadden. De ander daarentegen ver telde mij, dat een deel van de mannen door de officieren van de reddingbooten afgehouden werd met revolvers in de hand. Zeer mede- lijwekkend zijn de tusschendekspassagiers, die door niemand opgewacht worden en ook niet weten wat zij beginnen moeten. De ver tegenwoordigers van de stad en de weldadig- heidsorganisaties zijn ijverig met hen bezig. Allen zijn het er over eens, dat zij op de „Carpathia” op uitnemende wijze verzorgd zijn, en dat de „Carpathia”-passagiers al het mogelijke gedaan hebben om het lijden der schipbreukelingen te verminderen. Hoe de toestand der zwaar gewonden is, kan op het oogenblik nog niet gezegd worden. De heer Beesly uit Londen, passagier van de „Titanic”, vertelde: Zondag was de tempe ratuur zeer laag. Ik ging vroeg naar bed. Om kwart over 10 voelde ik een lichten schok, gevolgd door een tweeden. Doch niemand toonde eenige ongerustheid. Ik dacht, dat het schip een schroef verloren had en ging in nachtgewaad naar het dek, doch zag slechts weinig menschen in het rooksalon. Daar werd kaart gespeeld. De spelers hadden den grooten ijsberg gezien. Ik ging weer naar mijn kajuit, toen plotseling het commando klonk: Alle passagiers aan dek! Met reddingsgordels gingen wij langzaam naar het dek. Niemand wist, dat het zoo ernstig met ons gesteld was, tot wij de red dingsboeien klaar zagen maken. Een nieuw commando Alle mannen terug klonk. De vrouwen gingen in de booten. Ik werd in een boot geduwd met verschil lende dames. Wij hadden geen officier, al leen victualiën en stokers in de boot. Op het water wist niemand hoe de touwen losgemaakt moesten worden. Een tweede boot verscheen en van deze zagen onze sto kers af, hoe de touwen doorgesneden moes ten worden. Wij zochten contact met de andere booten. Om één uur ’s morgens za gen wij de Titanic, reusachtig groot en stra lend verlicht. Om twee uur ging het schip langzaam de diepte in. Plotseling stond het verticaal, met den achtersteven naar boven. De lampen gingen plotseling uit en het schip zonk in de diepte. Wij hoorden hart verscheurende hulproepen van de in het water drijvenden, konden echter niet helpen, daar dit onze eigen ondergang geweest zou haar zak had en dit niet voor den dag kon halen, als zij het kind op den arm hield. Het dienstmeisje voldeed aan het verzoek, waarop de vrouw het op een loopen zette. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, dat de vrouw het kind in verzorging had van de moeder. Beiden zijn niet te vinden. Binnengebracht. Het Zeeuwsche visschersvaartuig HON 4, schipper J. Heydens, van Hontenisse, bracht gistermiddag te Harlingen binnen de opvaren den van het tjalkschip Voorwaarts, schipper W. de Vries, welk vaartuig, geladen met schelpen, den vorigen avond was vastgeloopen op de Abt en bij vallend water zoo lek ge worden was, dat het vol water liep, en de schipper, zijn vrouw en acht kinderen den nacht in de boot moesten doorbrengen tot »zij door de HON 4 werden opgemerkt en aan boord genomen. Bloembollen. De weduwe Blauwe te Wijnjeterp (Fr.) heeft een proef genomen met de teelt van tulpen en hyacinthen. De proef is goed ge lukt, het bloeiende veld trekt veel bezoek. Be misdaad te Beek. Naar wij vernemen is H. Hartjes te Beek, nu zijn onschuld is gebleken inzake den moord op zijn 7-jarig dochtertje, weder in de ouderlijke macht hersteld en zijn hem zijn kinderen weer teruggeven. De verdachte Herman Bout bevindt zich nog in hechtenis en zal Dinsdag 30 April voor de Arnhem- sche Rechtbank terechtstaan beklaagd van onzedelijke handelingen, den Zondag van den moord gepleegd. Gestolen voorwerpen. Ongeveer een week geleden werd in villa te Rijswijk ingebroken, waarbij groot aantal zilveren voorwerpen gestolen Aan de Amsterdamsche politie is het dezer dagen gelukt een deel van het gesto- lene, meest vorken en lepels, op te sporen. Het werd in beslag genomen bij een twee tal goudsmeden daar ter stede. Gisternacht, ongeveer drie uur, zijn te IJselmonde twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Het materieel en de weg werden ernstig bescha digd en er ontstond groote vertraging in den treinenloop. Uit Zuidlaren meldt men aan de IV. R. C. het typische feit, dat toen Woens dag de verduistering intrad, boerinnen het goed binnen haalden voor de komende don derbui, hoewel de hemel zeer helder bleef. In de Chemische Fabriek te Roermond heeft gisteren de werkman H. den inhoud flesch zoutzuur in het gezicht ge- De man, die naar alle waarschijn lijkheid het gezichtsvermogen zal moeten missen, werd dadelijk naar de kliniek Cal- variënberg te Maastricht overgebracht. Op zijn eenzamen post. De ooievaar van het Velperplein, zooeven teruggekeerd van het Zuiden, het jonggezelleii- leven moede, zoekt langs dezen meer en meer gebruikelijken weg een levensgezellin. Brieven franco luchtpost of zich in persoon aan te melden aan den huize „Vergezicht” op den grooten populier op het Velperplein. Bureaucratie. Mr. van Houten schrijft in zijn jongsten Staatkundigen Brief o.a. „Nooit is onze bevolking dermate door justitie, politie, inspectie en spionnen lastig gevallen als in den tegenwoordigen tijd met zijn drank-, leerplicht-, zedelijkheids-, woning en arbeidswetten, bouwverbod, bouw- en woningtoezicht, winkelsluiting enz. Nooit maakte zich onze auto-, aristo- of pluto-cratie zoo breed of greep zij zoo diep in het leven in, als tegenwoordig onze almachtige bureau cratie in Staat en gemeente, ’t Zijn wel, zoo goed als alle, onderwerpen waaraan de wet gever iets te doen had, maar kleine maat schappelijke kwalen en gebreken werden be nuttigd als aanleiding om op een gebied van honderdvoudigen omvang de vrijheid te ver korten. Een Romeinsch Keizer, ik meende Titus, achtte eiken dag verloren, waarop hij geen goede daad verricht bad. Zoodra wij eens een werkelijk liberaal Ministerie krijgen, zal het eiken dag verloren moeten rekenen, waarop het niet gewerkt heeft aan afschaffing of inperking van strafbepalingen en bureau cratische bemoeiingen.” 't Is een boutade, maar in elke boutade schuilt, zegt het N. v. Red., een ondergrond van waarheid. „Hei valt niet te ontkennen, zegt dit blad, dat de jongste sociale wetgeving te veel bureaucratie in het leven roept. Elke wet stelt nieuwe organen Van administratie en controle in, en wanneer alle sociale wetten, welke de huidige Regeering op haar werkplan heeft, een plaats in het Staatsblad zullen hebben verkregen, zal ongeveer ieder vol wassen staatsburger, wanneer hij- niet tot ambtenaar is aangesteld, deel uitmaken van een „Raad”, een „commissie van toezicht”, een „commissie van advies” of hoe die uit de burgerij te vormen lichamen zullen heeten, die zullen moeten medewerken tot uitvoering van Invaliditeitswet, Pensioenwet, Ziekte wet enz. Een staaltje van den bureaucratischen sleep, die zelfs een eenvoudige wet tegenwoordig met zich brengt, levert de Octrooi wet. Voor hare uitvoering wordt niet volstaan met een eenvoudige uitbreiding van het reeds vele jaren bestaande bureau voor de fabrieks- en handelsmerken, dat anders door de invoering der nieuwe wet een groot deel van zijn praktische beteekenis verliest. Neen, er wordt in het leven geroepen een Bureau voor den Industrieelen Eigendom, gesplitst in een bureau voor de fabrieks- en handelsmerken, een octrooiraad en een bureau voor admini- stratieven dienst. Aan het hoofd der drie afdeelingen staat een directeur, die, gelukkig, ook voorzitter van den Octrooiraad mag zijn, terwijl de beide andere afdeelingen beheerd moeten worden door een chef, ieder met het noodige personeel onder zich. De Octrooiraad bestaat uit drie tot vijf leden, twaalf plaats vervangende leden. Verder worden er in de koloniën Hulpbureaux voor den industriëelen Eigendom gevestigd, terwijl als iets heel nieuws „Octrooibezorgers” zullen worden in gesteld personen die tot dit baantje zullen worden toegelaten moeten eerst een examen afleggen, bewijzen, dat zij de praktijk der nijverheid kennen en op de hoogte zijn van het behandelen van octrooi-aangelegenheden. Daar groeit dus weer een examen-commissie met examen-toelagen uit en het zal ons ver wonderen, indien het daarbij blijft. Maar de vraag mag gesteld worden of het niet heel wat eenvoudiger had gekund en of het werkelijk wel van goed beleid getuigt, wanneer men de uitvoering van een nieuwe wet, van wier werking men nog niets afweet, zoo grootscheeps gaat organiseeren als thans weer het geval is. Daarmede wordt bureau cratie willens en wetens in het leven geroepen en geeft men aan tegenstanders als mr. van Houten het recht om zich in boutades te vermeien, die de waarheid bedenkelijk dicht naderen.” Ds. Ewoldt buiten vervolging en in vrijheid gesteld. Heerenveen, 19 April. De Arr. Recht bank, het wettig bewijs van schuld niet aanwezig achtende, heeft heden tegen den middag ds. Ewoldt buiten vervolging en in vrijheid gesteld. Ds. Ewoldt, die ons persoonlijk het be richt kwam brengen, is per fiets weggereden. Zijn doel was, eerst naar zijn broeder te Sloten en daarna naar zijn zwager te Hom- merts te rijden, bij wie zijne kinderen zijn. Zijne preventieve hechtenis heeft geduurd van 17 Febr. tot 19 April. Hiermee is dan nu aan deze sensationeele zaak justitieel een einde gekomen, tenzij de Officier van Justitie nog in beroep mocht komen tegen de beschikking van de Recht bank. Heerenveen, 19 April. Tegen de be schikking van de Arr. Rechtbank te Hee renveen d.d. heden, waarbij Ds. Ewoldt werd van rechtsvervolging, is door den Justitie verzet gedaan. Hepk. Rieuwsbl. v. Fr. Joure. De staking in het meubelbedrijf is nog niet geheel geëindigd. Nog zes ge zellen van de heeren Praamsma en Bos, van ieder drie, zijn in staking, omdat deze patroons geen contract wenschen te teekenen. J. Cl. Hlndeloopen. In de laatste jaren begon het strand ten zuiden van deze gemeente de belangstelling van vreemdelingen te trekken. Heeren uit Sneek kwamen den vorigen zomer bijna dagelijks per trein over, om hier hun zeebad te nemen. Daardoor aangemoedigd heeft zich thans alhier een commissie gevormd die door plaatsing van rentelooze aandeelen een bedrag bijeen wenscht te brengen, voor het bouwen van kleedkamers, het plaatsen van een aantal strandstoelen enz., een eerste schrede dus om deze gemeente tot eene bad plaats te maken. De commissie ondervindt algemeenen steun van de burgerij, terwijl ook uit andere plaatsen financieele steun werd toegezegd. Coöperatie bij de brandwaarborgmaatschappijen. In onze provincie is opgericht een Bond van Onderlinge Brandwaarborgmaatschappijen, z.g. ressort-maatschappijen, die bedoelen dit belang coöperatief te behandelen. Vermoedelijk nog in den loop van deze maand zal eene vergadering worden gehouden, ter vaststelling der statuten en de definitieve keuze van be stuursleden. De zetel der vereeniging is Leeuwarden. Een vondeling. Aan een woning aan de Juliana-van-Stol- berglaan te ’s-Gravenhage belde Woensdag een bejaarde vrouw aan, die aan de dienst- Aan een beschrijving van de ontscheping der passagiers is het volgende ontleend „De eersten, die van het stoomschip komen, zijn Een van de geredden van de Titanic bericht V lootvereeniging een onverdachte bron alzoo blijkt, zoo lezen we in de Haagsche Crl. dat in 191112 door de acht groote bode, toen deze de straatdeur opende, ver zocht, even den zuigeling vast te houden, die zij bij zich had, daar zij een pakje in Bolswardsche Courant Rona Cacao zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1