lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 34. I Donderdag 25 April. UIT DE PERS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. VOOR Afzonderlijke Huisvlijt de kiezers behoeft te komen, genoegen, dat de Christelijk- r PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend Het is echter de vraag, of iemand, die zoo weinig op den wagen meerijdt wel de aangewezen man is, om. als hij opstapt, zoo onbarmhartig de zweep op de beestjes te leggen. Maar wat bekommeren wij ons om die vraag ook hier gaat macht boven recht, en dan Mijnheer ment weer zelf. hoopten, dat aan dit ge- zou geven, moet voortgemaakt dat verscheidene personen van hunne belangstelling sympathie betuigden met het ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Er moet voortgemaakt worden; dat hebben de bakkers ondervonden, die jarenlang door dit Christelijk ministerie aan de praat zijn gehouden, en wien nu wijsgemaakt wordt, dat al die stoornis en onrust in het bedrijf, die thans voor niets blijkt plaats gehad te hebben, te wijten is aan de Linkerzijde //die zooveel gepraat heeft”. En als men zelfs in anti-revolutionaire kringen zich verbaast over zoo brutale leugentaal, en naar de pen grijpt, om te bewijzen, dat dit niet de waarheid is; dat de Bakkerswet nog heel goed behandeld had kunnen worden, maar dat men om twee spalt in de coalitie, daarvan moest afzien, dan begaat men de ergste van alle misdaden, zooals de redacteur van het anti-revolutionaire Arnhemsch Dagblad ondervond, de hr. Smeenk, ook in deze kringen geen onbekende. Zijn democratisch en onafhankelijk optreden was al lang aan De Standaard, d.i. Dr. Kuyper een doorn in het oog, en hij had daarover reeds menigen veeg uit de pan beet. Voor zijne stoutigheid met betrekkingtot de Bakkers wet kreeg hij echter geduchter traphoe kon hij zich verstouten het beter te willen weten dan De Standaard; hij moest toch niet vergeten, dat deze tot höofdredacteur had den leider van de anti-revolutionaire Kamerfractie I En de hr. Smeenk gaat het Arnhemsch Dagblad verlaten, naar gemeld wordt, en één van de commissarissen van genoemd dagblad is het anti-revolutionaire Kamerlid van Hoogstraten, een eerste klas door dik en dunner. Forain uit de Figaro ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Friesche Zuidwesthoek, 22 April. De weiden stoffeeren zich groote koppels vee zijn reeds ontstald en vergasten zich aan het malsche voorjaarsgras. De groei in de weiden is inderdaad voordeelig zoodat de vooruit zichten voor den veehouder gunstig zijn. Op onderscheidene boerderijen is de goede weide- stand eene uitredding geweest de hooi- voorraden waren n.l. gering, zoodat, als het tegengeloopen was, stellig hier en daar ernstige ongelegenheid zou zijn ontstaan. Joure, 22 April. Op de heeren J. M. Praamsma en J. Bos na hebben thans al de meubelmakerspatroons een contract geteekend. Zes meubelmakersgezellen staken nu nog. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 23 April, ’t Is curieus als men leest de verschillende opgaven van ’t aantal kievitseieren, die hier ter markt komen. Waar alle bladen Leeuwarder courant, Sneeker courant, Handelsblad, Nieuwe Rotter dammer, Repkema's Nieuwsblad heden meldden: aangevoerd 13000 kievitseieren, prijs 12 en 13 ct., komt de Nieuwe Sneeker met 7000, prijs 13 ct. Dezelfde bladen spreken van 1500 bonte, de N. Sn. komt aan met 500; als de N. Sn. zich de moeite getroostte ook eens een kijkje te nemen in #De drie Friezen”, dan zouden de voornaamste eierhandelaars, die aldaar zitting houden, haai; eens kunnen overtuigen, Het Kuyperianisme viert iederen dag nieuwe triomfenhet parool is door dik en dun met den Leider, en daar deze heeft ver ordineerd, dat met Talma’s sociale wetgeving zoo hard mogelijk moest worden voortgemaakt, maakt de anti-revolutionaire partij zich gereed de geheele Rijden- en Ziektewet ongezien met huid en haar te slikken. We hadden dit, kennende het slikvermogen der anti revolutionaire kamerfractie, niet anders ver wacht en het is dezer dagen aldus uit gekomen. De hr. Duys toch heeft in zijne qualiteit als bijzitter in de Commissie van Voorbereiding van de Ziekteverzekering, ge bruik makende van de bevoegdheid, die art. 41 van het Reglement van Orde hem geeft „om aan belangstellenden buiten de Kamer mededeelingen te doen omtrent den stand van het vraagstuk” den lezers van zijn partij blad Het Volk kond gedaan, dat er op de Raden- en Ziektewet in het geheel 221 amendementen zijn ingediend en wel 144 door Links en 77 door Rechts'. En die amendementen van Rechts zijn over de drie fracties aldus verdeeld: de Katholieken dienden er 68 in; de Christelijk-Historischen 9 en de anti-revolutionairen 0 1 Al die artikelen van Raden- en Ziektewet het zijn er maar eventjes 260, zijn dus volgens de anti revolutionaire Kamerfractie onberispelijk en voor geene enkele verbetering vatbaar en de Christelijke arbeiders-organisaties, die in tal rijke adressen om verbetering van de wet hebben gevraagd, krijgen nul op het rekest. Het parool luidtEr moet voortgemaakt worden! de stembus van. 1913 komt in het zicht, en het is van ondergeschikt belang of er iets goeds voor den arbeider tot stand komt, als men maar in 1913 niet met leege handen voor Het doet ons Historischen, maar vooral ook de Roomsch- Katholieken van dezen Kuyperiaanschen haastkoorts in dit opzicht althans zijn vrij- gebleven. Dat de Katholieken 68 amende menten op de beide wetten hebben ingediend mag toch als bewijs gelden, dat wat zij goeden inhoud achten voor hen no. 1 is. Maar het wil ons voorkomen, dat bier toch ook nog eene andere overweging zal gegolden hebben. De Katholieken zullen begrepéh hebben, dat de anti-revolutionairen potdoof blijven voor de wenschen van den Christelijken arbeider, door zich van het indienen van welk amen dement ook te onthouden, geheel hun doel voorbij schieten en wel verre van tijd te winnen dien verliezen. Het was toch wel te voorzien en de hr. Duys heeft er zich in het door ons aangehaalde artikel op be roemd dat die wenschen van de Christelijke arbeiders niet onverhoord zouden blijven de sociaal-democraten hebben er zich over ontfermd en die in amendementen belichaamd. Ongerekend dus het voordeel voor de S.D.A.P. dat de Christelijke arbeider ziet, dat hij bij haar terecht kaï^, waar eigen Kamerfractie voor alle wenschen doof bleef, zal de ver dediging van die wenschen opgedragen zijn aan de partij, die er steeds ruim den tijd voor neemt om hare wenschen kracht bij te zetten, terwijl de anti-revolutionaire partij, had zij die wenschen, die haar van de Christelijke arbeiders billijk voorkwamen in amendementen belichaamd, deze allicht door Minister Talma had zien overgenomen. Zoo ziet men alweer, dat haastige spoed zelden goed is. Maar het parool is nu eenmaal voortmaken en onze heele wetgeving lijdt daaronder, en niet alleen onze wetgeving maar ook de ge wichtigste belangen des lands. Het begint er tenminste hard naar te lijken of het „pantserschip” ook. al geslikt zal worden, omdat er zooveel tijd mee verloren zou gaan, als nu in het 5de jaar van zijn bestaan het Kabinet op zoek van een nieuwen minister van Marine uit moest. Er doen zich toch bedenkelijke teekenen op. Dit pantserschip is door allen veroordeeld, door alle des kundigen, die het of als veel te groot of als veel te klein, al naar gelang men het uit een oogpunt van instrument tot kustver dediging of tot buitengaats optreden beziet, zou zeggen Doux paysen het is inderdaad een lief land, waarin wij leven. Het moge dan waar zijn, zooals de van God gegeven Leider in zijne zóó toegejuichte rede overal in den lande gehouden, heeft gezegd, dat de anti-revolutionairen uit het liberale dienst huis zijn uitgeleiddit is zeker, dat zij het Kuyperiaansche diensthuis zijn binnengeleid waar gediend moet worden en gehoorzaamd moet worden als in het militaire en waarin misschien de een of ander nog wel eens aan de liberale vleeschpotten terug denkt. Er moet voortgemaakt worden, de Kuyper- zweep gaat er op en de voerman bekommert zich weinig of niet om de kracht van het gespan. Hoevele Kamerleden toch moeten in de laatste maanden al hun tijd, tot wat vacantie heet toe, aan de werkzaamheden geven in de Gom missiën van Voorbereiding, omdat alles zich ophoopt, alles tegelijk komt, door het absoluut gemis aan logisch werk program bij deze Regeering, die volgens Dr. Kuyper zelf met hare Invaliditeits- en Ouder - domsverzekering twee jaar te laat is. Maar daar trekt de leider van de anti-revolutionaire partij zich niets van aan het is voort, voort en het commandeeren valt hem des te lichter, waar hij zelf zoo uiterst weinig aan de Kamer- werkzaamheden deelneemt. De hr. de Savornin Lohman, de leider van de Christelijk-Histo rischen is er om zoo te zeggen altijd, en men mist hem dan ook dadelijk als hij niet op zijn bankje zit, op het voorste bankje Rechts naast Dr. de Visseren ook de voorzitter van de Katholieke partij, Dr. Nolens is altijd op post. Maar Dr. Kuyper komt zoo maar eens kijken; men kan aan hem natuurlijk niet dezelfde eischen stellen als aan de gewone stervelingen zooals Lohman en Nolens, ’s Mid dags om kwartier over twee, dan komt de van God gegeven Leider zeer ostentatief aan zetten met den bekenden statigen tred binnenkomende door het deurtje rechts van de Rechterzijde, regelrecht, alsof er niemand anders bestond op den voorzitter afstevenende, om een handdruk te wisselen en dan de presentielijst te teekenenom zich dan te begeven naar zijne zitplaats in het midden van de anti-revolutionaire banken en genadig het huldebetoon in ontvangst nemende der getrouwe broederen, waarbij de hr. Duymaer van Twist zijne vreugde nooit kan verbergen, dat hij den veldheer weer in levende lijve aanschouwt. En die vreugde duurt gewoonlijk niet lang, want de groote man heeft dit met een onweer gemeen, dat hij vaak even snel aftrekt als hij opkwam. hebben veroordeeld. Als er geen politiek in het spel ware, dam zou geen lid van de Tweede Kamer zijne stem aan dit schip geven. De Nieuwe Courant schreef het zoo juist n Indien de Kamer zich op deze gronden (bedoeld zijn de door den Minister in zijne Memorie van Antwoord aangevoerde gronden) tot den aanbouw van het door nagenoeg alle deskundigen veroordeelde ééne pantserscheepje laat overhalen, dan hebben zij den moed het kind meteen den naam te geven, die het toekomt. Zij noemen dan dit unicum der Indische zeemacht: „De Portefeuille." Maar, zooals wij zeiden, er doen zich be denkelijke teekenen op. De Nederlander toch heeft op dit artikel van De Nieuwe Courant direct vuur gevat en komt vertellen „dat ze zelden een zóó duidelijke en klare be handeling van eene voor leeken zoo moeilijke questie heeft ontmoet en dat daardoor in hare oogen het voorgestelde schip zeer in waarde en bruikbaarheid is gerezen! Waarbij aan de Linkerzijde het niet onvermakelijke verwijt wordt gemaakt, dat ze dit pantserschip als politieke machine de guerre wil ge bruiken om den hr. Wentholt met zijn schip te doen kelderen. Men moet maar durven. Dit schip is in de Kamer, rekening houdende met het advies der deskundigen, zóó algemeen veroordeeld, dat ieder wist, dat als de Minister aan dat schip vast bleef houden, zijn dood vonnis geteekend was. Doodvonnis is hier eigenlijk een minder gelukkig gekozen woord, want, naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen, heeft deze bewindsman er zeer weinig tegen om heen te gaan. In de eerste plaats moet de gezondheid van Zijne Excellentie niet zoo zijn als zijne vrienden wel zouden wenschen in de tweede plaats is zijne ver houding tot de Marine en het Departement niet van de aangenaamste, en zooals bekend is, kan hij in de Kamer nu juist ook niet het enfant chéri heeten. Maar enfin, de zaak stond dus zoo, dat de geheele Kamer niets van dat pantserschip moest hebben. En nu begint' men aan de Rechterzijde te elfder ure te draaien, uit de overweging, dat wis seling van minister van marine zooveel tijd zou kosten en dan krijgt Links de schuld, dat zij er de politiek in haalt. Neen, de politiek is er ingehaald door Rechts, en als die er in blijft zal ze het land millioenen kosten en dit nuttelooze vaartuig zal dan de eerste zijn vai^de vijf absoluut onbruikbaren eti de belastingbetalers kunnen dolblij zijn. Wij zijn natuurlijk leek op dit gebied, maar wij willen dan toch even mededeelen, dat we in den afgeloopen zomer met eenige hoofdofficieren van de marine van allerlei politieke kleur samen zijnde, dit toch uit hun mond vernamen, dat ze geen enkel Kamerlid zijne stem heel onbruikbare pantserschip Maar vooruit maar, er worden. hoe groot de aanvoer van genoemde eieren hier zoowat in Aprilmaand is. 23 April, ’t Tuberculosebloempje, dat hier door onderscheiden jonge dametjes dezer dagen ten verkoop werd aangeboden, heeft opgebracht de som van f 210. De 42 meisjes, die zich met den verkoop belastten, genoten hedenavond tot belooning van een voorstelling in de Bioscoop. 23 April. Door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn zilveren medailles beschikbaar gesteld voor de hier te houden tentoonstelling van Huisvlijt en Kunstnijverheid. 23 April. De nieuwe Tuberculose- vereeniging, die hier is opgericht, is thans in ledental gegroeid tot ruim 250 en dage lijks wordt dat getal nog grooter. Zooals wij eenigen tijd geleden mede deelden, was in een bestuursvergadering van het Departement „Sneek” van de Maat schappij van Nijverheid besloten pogingen in het werk te stellen teneinde te geraken tot de oprichting eener Electrische Centrale voor Friesland’s Zuidwesthoek, Bolsward, Wommels, Mantgum, Leage Gean, Sneek en tusschengelegen plaatsen. Belangstellenden in de oprichting eener vereeniging tot het verkrijgen eener Electri sche Centrale als bovengenoemd werden uit- genoodigd hun naamkaartje in te zenden vóór 21 April bij den beer F. Dethmers alhier. Wij vernemen en vereenigingen blijk gaven en doel. Deze belangstellenden zullen nu weldra tot eene vergadering worden opgeroepen om de zaak goed onder de oogen te zien en zich door een deskundige te laten voorlichten. De alphabetische naamlijst van het zestal predikanten, opgemaakt ten behoeve van de vacature bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, wegens vertrek van ds. Vincent Loosjes naar Amsterdam, bestaat uit de heeren: F. ten Cate te Leermens en Loppersum (Zeerijp), E. Engelkes te Steen wijk, M. L. Hartog te Joure, C. C. de Maar te Gorredijk en Lip penhuizen, H. Schuurmans te Den Horn en T. H. van Veen te Meppel. Deze predikanten zullen voor genoemde gemeente alhier optreden resp. op 28 April, 5 Mei, 12 Mei, 19 Mei, 2 Juni en 9 Juni. Voor de betrekking van opzichter der nieuw gebouwde gemeentewoningen, op eene belooning van f 100 per jaar, hebben zich 34 sollicitanten bij Burgem. en Weths. dezer gemeente opgegeven. Gisternamiddag ongeveer 2 uur werd op het Oud-Kerkhof de 8-jarige Trijntje Boltje op weg naar school door een met steenen geladen kar overreden. Een der wielen ging ter hoogte der enkels over haar rechterbeen, met het ongelukkig gevolg, dat zij niet meer loopen kon en thuis gebracht moest worden. Harlingen. Begunstigd door een vroolijk lentezonnetje begaven zich gistermiddag een 46-tal jonge dames op weg om het Emma- bloemetje ten verkoop aan te bieden. Met opgewekten ijver kweten zij zich van haar taak twee barer trokken per fiets naar Midlum en omstreken waar ook haar een gunstig onthaal te beurt viel. Allen kunnen met voldoening op haar werk terug zien. Ongeveer 1600 bloempjes werden verkocht, en ook kleine bedragen in dank aanvaard. De totaal opbrengst bedroeg f 200. Na aftrek der onkosten voor aankoop, verplichte afdracht aan de Nederlandsche Centrale Vereeniging voor tuberculosebestrijding en administratiekosten blijft voor de vereeniging „Het Groene Kruis” alhier een netto op brengst over van f 1713.50, welk bedrag dus de tubercuiose-bestrijding hier ter stede ten goede komt. N. Harl. Ct. Dominee Ewoldt. Het Hof te Leeuwarden heeft, overeen komstig het appèl van den offic. van justitie te Heerenveen, gelast, dat ds. Ewoldt, wiens echtgenoote verdronk, in hechtenis zal ge nomen worden en voor de Heerenveensche rechtbank terecht staan. Hij is gistermiddag dan ook weer gevankelijk te Heerenveen binnengebracht. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1