I o 1 I o Hammond-Schrüfmachine, zoo goed als nieuw, met tweekleurig lint. o j !l! 2ö-Jarige Ectitvereeniging te herdenken. Stadsnieuws. Advertentiën. Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. Marktberichten. O I Boereboelgoed - Pingjum. Boelgoed - Witmarsum. Mesthoop - (Jornwerd. PREDIKBEURTEN. I 14 en <y. 30 met 24 Londen verzonden finan- 18 50 en 11 28 10 80 14 220 TE KOOP AANGEBODEN: eene goed werkende Brieven onder letters F. N. 67 aan W. N. J. van DITMAR’S Alg. Adv.-Bur. Witte Huis, Rotterdam. Het BOEREBOELGOED ten huize van den heer A. van der PLAATS te Gaast wordt UITGESTELD. Notaris S. VAN DER BURG. kalveren u Varkens per u Geiten vee. Uitslag Herstemming Gemeenteraad. Bolsward, 22 April 1912. 844 stemmen 446 Biggen Londen V Geboren: AKKE HERMANA, Dochter van Y. K. GALAMA. B. GALAMA-Wijbenga. Bolsward, 18 April 1912. Hof van Holland”, Eenige Kennisgeving. Driftkop/e Een 12-jarige jongen, in de Korte Nieuwe Havenstraat te ’s-Gravenhage, had twist met een zusje van ongeveer denzelfden leeftijd. Het meisje stak haar broertje met een hoe- denspeld onder het schouderblad, waardoor een der longen werd geraakt en de knaap bloed opgaf. Na in den centralen post van den Gemeentelijken eerste-hulp-dienst te zijn verbonden, is de jongen per auto naar het Gemeente-ziekenhuis vervoerd moeten worden ter verdere verpleging. Het drama te s-Gravenhage. De jongeman, die gisteren met een revol verschot in den rechterslaap in ’t Gemeente ziekenhuis te ’s-Gravenhage werd opgenomen, is daar gisteravond overleden. De vrouw, die een schotwond in den linkerslaap had, was stervende. I Onweer. Tijdens een kort onweder is Zaterdag te Warnsveld de bliksem ingeslagen in de land- bouwerswoning van den landbouwer Poedert in de Warkeneen koe en een kalf zijn daardoor doodelijk getroffen, terwijl van de vrouw des huizes een klomp aan den voet werd stukgeslagen. Kind verbrand. Te Bellingwolde brandden Zaterdag eenige kinderen vuurtjes in het veen. De kleertjes van het achtjarig dochtertje van den arbeider Herman Schut vatten vlam, ten gevolge waarvan het kind levend verbrandde. De Z/Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Bericht van de ontbinding eener firma Bij deze bericht ik uw, als dat ik met den Heer X. opgehouden heb te bestaan. Uit een van cieele aanbieding Aangezichts zulke resultaten en bij een interest les kapitaals van 50 pCt. is het begrijpelijk, dat eene koersstijgering in grooten mate te geschiedden had. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Zaterdag 4 Mei e.k., ’s voorm. 9 uur, ten huize van den heer IJ. Bajema te Ping jum, bij boelgoed, a contant, verkoopen: I. VEE. Een uitmuntend, jong en melk- rijk BESLAG VEE, bestaande uit 30 melke en kalve koeien, w.o. 2 vette en 7 zomer- kalvers, 8 hokkelingen, hokkelingstier, 10 jonge kalveren2 PAARDEN, w.o. een 10 jarige zwarte merrie, mak en in alle tuig bereden, en een 13-jarige zwarte merrie, zeer mak bij spoor, tram, enz.; 10 biggen, bok, 23 kippen en 1 haan. IL BOEREGEREEDSCHAPglaswagen met lantaarns, sjees met coll.assen, mallejan, 3 hooiwagens, gierbak, kret met planken, slijpsteen, ladders, maaimachine, tieme, hooi- lep, hooiroeden, harpoen, harken, vorken, griepen, scheppen, bindstokken, achter- en voorbinden, vlegels, hauwers, hekkel, snijzeis, zeis, twee takelblokken, bascule met gewich ten, koeklauwen en kettingen, koedekken, gereiden, 2 hoofdstellen, jaaglijn, paardetuig, paardedek, 13 melkbussen, w.o. 3 nieuwe Deensche, emmerbank, melk- en drenkemmers, tonnen, melkvaten, varkens- en kalvertroggen, 2 grasstekken, brokaad, boteraad, kippestelpen, konijnenhok, bietensnijmachine, gierpomp, houten eg, ploeg, aardappelstok, enkele en dubbele zijlen enz. III. Eenige MEUBELEN, als: eikenh. secretaire, staaldraad matras, stroomatrassen, bed met toebehooren en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebracht. NOTA. Na Woensdagavond, 1 Mei, tot het begin van het boelgoed worden geene gegadigden in de stalling toegelaten. Op de sate is geene gelegenheid tot stalling. Koekdisschen en hakblokken worden op de hieming niet toegelaten. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 91/2 uur Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 9i/2 uur Ds. BRU1NING van Middelharnis. ’s Avonds 5i/2 uur DEZELFDE. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Dinsdag 30 April e.k.,’s nam. 1 uur, ten huize van den heer A. Koopmans te Witmarsum, bij boelgoed, 5 contant ver koopen Het restant van den WINKELVOOR RAAD, bestaande in galanterieën, aardewerk en kinderspeelgoed voorts een partijtje BOE KEN en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebracht. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Maandag 29 April e.k., ’s middags 12 uur, in //de Prins” te Makkum, ver koopen Den MESTHOOP (pl.m. 30 schar), aan wezig op de verkochte sate op Hiddum onder Cornwerd, bewoond door den heer S. Feenstra. Oceanic (17274 ton) Arabic (15801 ton) de geheele vloot bsstond op 1 Jan. 1911 uit 124 schepen metende 1.078.370 tons. Er blijven dus nog wel schepen over om van de verbetering op scheepvaartgebied te profiteeren en dit zal dan ook wel de reden zijn waarom de //Marine”-waarden niet nog meer in koers zijn gedaald. De noteering van de gewone aandeelen is thans 5X/16 pCt. der preferente 201/8 pCt. en van de 41/2 pCt. Obligatiën 643/8 tegen respectievelijk ö1^ 21i/2 663/8 verleden week. Een andere kwestie die de beurs niet on verschillig gade sloeg is de blokkade der Dardanellen en de aanval die Italië op Turksch gebied in Europa schijnt voor te bereiden. Mocht Rusland naar aanleiding hiervan op vrije doorvaart voor hare scheepen willen aandringen, dan kon dit tot politieke kwesties met andere mogendheden leiden en een gevoel van groote ónzekerheid teweeg brengen. De Rotterdamsche Bankvereeniging stelt vandaag de inschrijving open op f 1.000.000 aandeelen a 155 pCt. aangezien de claims tot oploopende koersen uit de markt worden genomen, schijnt de emissie een succes te zullen worden. Op de lokale markt waren petroleumwaarden aanvankelijk flauwer ge stemd op het bericht, dat de Engelsche regeering het contract met de Marine over de levering van stookolie tegensprak. Even- zoo ging het met tabaksaandeelen, die terug liepen op berichten van aanhoudende droogte. Nu de laatste dagen berichten van over- vloedigen regenval zijn ingekomen heeft deze markt weder een meer opgewekt aanzien gekregen. Aandeelen Panopticum waren zeer willig nu men in dit gebouw een bioscoop-theater wil opzetten. Geld op prolongatie heden 4x/4 pCt. Den 30 April a.s. D.V. hopen onze geliefde Ouders i D. H. van WIEREN EN i G. D. RIENSTRA, hunne i Bolsward, 1912. Hunne dankbare Kinderen. Receptie van 11 tot 2 uur. Kennisgeving aan familie, vrien- i den en begunstigers. Zondag 28 April. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s ^.vonds 53/4 uur Dr. 0. J. NIEMEIJER. van 21 tot en Uitgebracht Van onwaarde Y. T. de Boer verkreeg Dr. H. J. Slijper Zoodat gekozen is de heer Dr. H. J. SLIJPER. Bij de stemming waren uitgebracht 707 stemmen, van onwaarde 22 stemmen. Toen verkreeg de Boer 292, Rosier 92 Dr. Slijper 301 stemmen. Volgens gehouden aanteekening werden door de Liberalen en S. D. A. P.ers Maan dag 392 stemmen uitgebracht, door de Roomsch-Katholieken 240, de Anti-Rev. 119 en de Chr. Hist. 93 stemmen. Eene promotie. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. Westerbaan, thans verbonden aan de redactie der Middelburgsche Courant, is benoemd tot redacteur van het Leidsch Dagblad. Geslaagd. Zaterdag deed Mej. E. Teffer alhier, leer linge der Chr. Normaalschool, met goed gevolg examen als onderwijzeres. Toegelaten. Onze stadgenoot P. Ringnalda, is na afgelegd vergelijkend examen, toegelaten tot de kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen. Een jubiló. A.s. Woensdag Mei zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer G. Moll in dienst trad bij den heer Th. H. v. d. Meulen alhier. Waar genoemde zooveel dienstjaren achter den rug heeft, zal die dag zeker niet on opgemerkt voorbijgaan. Een nieuwe onderneming. Reeds eenigen tijd heerscht er in de Neder- landsche industrie-wereld een beweging over het winnen van staal uit het Titaan IJzer- zand, dat door de vulkanen in groote hoe veelheid op Java wordt gevonden. Het zand bevat een zeer hoog gehalte aan ijzer, ja ’t gelijkt haast zuiver ijzer vijlsel te zijn. De magneet trekt het dan ook zeer sterk tot zich. Door het hooge gehalte aan titaan was dit ijzer echter tot heden niet te smelten, de vereischte hitte kon men niet genoegzaam concentreeren. Nu is het den heer John. J. Loke gelukt een electrischen oven te construeeren, waar in dit ijzerzand smelt. Deze uitvinding wil men nu in ’t groot exploiteeren en voor deze nationale nijverheid wil men thans het Nederlandsche publiek wakker maken. In de groote pers is deze beweging reeds be sproken, zoowel door voor- als tegenstanders. Heden middag één uur zou in //de Doele” een lezing worden gehouden met lichtbeelden. Daar het bericht hiervan niel voldoende vooraf was bekend gemaakt, en ook wellicht omdat het uur voor vergaderen op den middag heel ongewoon is, was er zeer weinig be langstelling, en ging de lezing niet door. In de zaal was een aantal photografieën, gezichten gevende op Java’s heerlijk natuur schoon, en ook op den vulkanischen bodem en de vulkanen. Monsters ijzerzand, en daaruit vervaardigd staal werden getoond. Door den heer van der Kolk van Leeu warden wordt in gezelschap met eenige anderen een tournée gemaakt door de drie noorde lijke provinciën. Hedenavond wordt in Franeker een gelijke lezing gehouden. Vrijdag in Leeuwarden en zoo vervolgens worden haast eiken dag een paar plaatsen bezocht. Friesche Elf-stedentocht per rijwiel op Pinkster-Maandag. De Commissie voor bovengenoemden tocht vergaderde Maandagavond opnieuw en ont ving van den voorzitter den heer Dr. Beekhuis de verblijdende mededeeling, dat het hoofd bestuur van den Z/A. N. W. B.” den tocht zal steunen. Deze Bond heeft meer dan 30.000 leden, die medewerking is dus voor het welslagen van groot belang. Fongers rijwielfabriek te Groningen stelde f 10 beschikbaar voor de commissie, de Firma Nauta te Leeuwarden f 5, de heer M. Adler te Amsterdam f 10, de Firma Eijsink te Amersfoort f 10 en de Firma Baarda Co. alhier f 25, de ,/A. N. W. B.” f 25. Van verschillende zijden kwamen aangiften tot deelname aan den tocht in. Het pro gramma zal binnen enkele dagen verschijnen. Verschillende maatregelen zullen worden ge nomen om het passeeren van hekken, tol hekken en overgangen der spoorwegen te vergemakkelijken. De commissie besloot om de deelnemers in drie groepen te laten afrijden, ’s morgens 5, 6 en 7 uur, opdat deelnemers uit andere plaatsen gemakkelijk Bolsward per tram of extra-tram zullen kunnen bereiken. De route is veranderd en thans vastgesteld als volgtBolsward, Harlingen, Franeker, Dokkum, Leeuwarden, Sneek, IJlst, (Sneek), Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward. In het laatst van Mei staan bouw- en greidlanden op het mooist en passeeren de deelnemers de mooiste streken onzer pro- Betaalbaarstelling dividenden en coupons American Telephone Telegraph Co. div. no. 15 der cert, van 1000.met f 49. Twentsche Bankverz. B. W. Blijdenstein &Co. div. 30 der cert, van comm. aand. betaalbaar v. cert. v. f 1000 met f 27.50. Koninkl.West-Indische Maildienst div. no. 24, betaalbaar met f 66. Rotterdamsche Bankvereen. div. met f 16. Rotterdamsche Bank div. 40 met f 16. Stoomv.-Mij Oostzeediv. no. 10 bet. m. f 25. Kansas City South. Pref. aand. cp. no. 22 met f 24.44. Tabak-Maatschappij Arendsburg div. met f 500. Men kan geen courant, geen beursbericht in handen krijgen of er wordt melding ge maakt van de vreeselijke ramp met de Titanic. Inderdaad het verlies van zoovele dierbare menschenlevens en het vergaan van zeer kostbare goederen en het stoomschip hebben enkele dagen een verlammenden indruk op de beurzen te New. York en Londen teweeg gebracht. De //Titanic” was het eigendom der «White Star Line” en deze lijn is een onderhoorige van de International Mercan tile Marine Co. Deze scheepvaarttrust kwam onder leiding van J. P. Morgan in 1902 tot stand, zij omvat de voornaamste stoomvaartlijnen tus- schen Europa en de Vereenigde Staten, te weten de //White Star Line”, //Atlantic Transport Line”, //Dominion Line”, //Natio nal Line”, Red Starline” //Leyland Line” en //America Line” en onderhoorige lijnen van deze Maatschappijen. Bij de trust zijn voorts geïnteresseerd (doch maken daarvan geen deel uit), de beide groote Duitsche Transatlantische scheepvaart lijnen Hamburg-Americalijn en de Nord Deutsche Lloyd. Ook is de Trust geïnteresseerd bij de te Rotterdam gevestigde Holland-Americalijn, aangezien de beide Duitsche lijnen en de Trust een belangrijk bedrag aan aandeelen van de Holland-Amerikalijn bezitten. Zooals wij reeds verleden week schreven, heeft de Trust tot dusver geen schitterend finantieël figuur gemaakt. Men kon dan ook herhaaldelijk in finantieële bladen lezen, dat een reorganisatie onvermijdelijk was, omdat het allen schijn had, dat de Trust op den duur niet aan hare verplichtingen zou kunnen voldoen een koers van ruim 60 pCt. voor de 41/2 pCt. Obligatiën bewijst ook wel, dat de beurs deze stukken niet geheel vertrouwt. In den laatsten tijd waren de verwachtingen te dezen opzichte veel hooger gesteld de in komsten verbeterden aanmerkelijk en van het in de vaart brengen van de Olympic en de Titanic werden goede ontvangsten tegemoet gezien. Dit heeft niet zoo mogen zijn, althans wat de Titanic betreft, want zonder de Titanic beschikt de Trust nog over de volgende groote schepen: de Olympic (45000 ton) de Adriatic (24541 ton) de Baltic (23876 ton) Cedric (21035 ton) Lapland (18694 ton) vincie, terwijl zooveel mogelijk van rijwiel paden gebruik zal kunnen worden gemaakt. De A. N. W. B. stelt voor alle bonds leden, die den tocht volbrengen, een zilveren herinneringspenning beschikbaar. Dames zoowel als heeren kunnen deel nemen, mits zij den 18-jarigen leeftijd heb ben bereikt. Motorfietsen mogen niet meedoen, tandems worden wel toegelaten. Ieder deel nemer, die den tocht volbrengt, ontvangt van de commissie een zilveren herinnerings- medaillle. De heer D. Terhenne is tot vice-voorzitter der commissie benoemd en tot eere-voorzitter de hoofdconsul van den A. N. W. B. de heer D. Fockema. Op Pinkstermaandag zullen alhier op het sportterrein serie wedstrijden van diverse clubs van den Frieschen Voetbalbond worden gehouden, waardoor vreemdelingen dien dag ook van andere sport kunnen genieten. Dat een buitengewone feestavond het slot zal zijn, hebben we reeds eerder gemeld. BOLSWARD, April 1912. Geboren: Kornelis z. v. Johannes Huisman en Sijbrig Leeverink. Saakje d.v. Klaas Bergsma en Petronella Margaretha Postema. Regina d.v. Gatze Houben en Maria van der Werf. Joukje d.v. Hendrik Bakker en Gezina Oosterhuis. Geertje d.v. Fetze Mobach en Sijbrig de Waij. WONSERADEEL, van 20 tot en met 23 April 1912. Geboren: Waltrudis Maria d.v,. Sierk Postma en Eelkje Altena te Makkum. Sjoerdje d.v. Sijbren Bruinsma en Reinskje de Vries te Pingjum. Riemer z.v. Rein Reinsma en Magdalena Kuipers te Makkum. Trijntje d.v. Hendrik Keizer en Sipkjen Bruinsma te Hichtum. Jan z.v. Tjalling Heinsma en Hiltje Struiving te Longerhouw. Overleden: Okke Berg 68 jr. echtgen. van Tjitske Feenstra te Harliffgen (woonplaats Arum). Hijlkje Couperus 1 jr. te Piaam. Grietje Bajema 88 jr. ongehuwd te Fer- woude. Bankje Koopal 26 jr. ongehuwd te Franeker (woonplaats Arum). SNEEK, 23 April. Boterprijs le keur f 47,50 Aan voer 4/4, 1/8. VEREENIGINGle' keur f 47,50 f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf 46,a f Aanvoer 1/3, 29/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 50. VEEMARKT SNEEK, 23 April 1912. Aanvoer Prijzen: 463 Melke- en kalve Koeien f 130 tot ƒ315 8 Vette Koeiep 60 Vette Kalveren Graskalveren 460 Nuchteren Kalveren - 7 681 Schapen - 16 278 Lammeren - 7 137 Varkens en vette Biggen - 20 212 Kleine Biggen - 7 5 Stieren - 80 2 Paarden - 19 Bokken Totaal 2325 stuks Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. a Kilo 25 a 28 21 a 23 I u u II II II II II H H U II II II II H u u II 384 st. H H 9 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2