Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 35. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I De beste voor den prijs I lil I '41 1912. 11 o Zondag 28 April. l BINNENLAND. Lied, gezongen bij de ramp der Titanic”. n Ingezonde n. VOOR k: Afzonderlijke RECLAME. i: Fin. red. Bolsw. Crt. de |4.54|4323.|6.46|5.35.| 1. g 1 1 1 2 3Ï2 171 2 1 7 1 1 1 2 mf p 3 .T17 2 1 7 1 5 6 5 5 V3 4 4 van den heer hem een woord van ons in hoofd- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Komt soms een donk’re nacht over mij heen, Vind ik tot peluw slechts een harde steen; slapend, Heer, wensch ik toch [altijd meer Nader, mijn God, tot U, Nader tot U Nader tot U, o Gaat soms het smalle pad opwaarts wat steil ’t Voert toch ten hemel op, ’t leidt mij lot heil. Engelen, heerlijk schoon, wenken reeds van [Gw troon Nader, mijn God, tot U, Nader tot Nader tot U, o Heer, nader tot U Drukt mij soms kommer neer, ik zeg het U Toch zal, trots kruis en pijn, dit steeds mijn [wachtwoord zijn Nader, mijn God, tot LI, Nader bij U 1 1 2 7 1 Haast is de nacht voorbij, dan schijnt de zon Ik wijd mij U opnieuw, o Goedheidsbron. ’k Bouw U een Bethel, Heer 1 en smeek daar [altijd meer Heer; Nader, o Heer! Is soms de weg versperd, eenzaam en ruw, Word’ slechts mijn wensch vervuld Nader [tot U. Eindigt mijn pelgrimsloop, dan wordt vervuld [mijn hoop Nader, mijn God, tot U... Eeuwig met U! ZOO ZIET EEN BUS VAN HOUTEN’S Roma Cacao ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. 1 Kg. f 1.50 |/4Kg. f 0.42’ - 0.80 Xo - 0-18 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wakend en Misschien zullen vele uwer lezers, na de beschrijvingen van de ramp der //Titanic” gevolgd te hebben, op prijs stellen kennis te maken met tekst en melodie van ’t schoone Engelsche lied van Mason//Nearer, my God to Thee Voor het zinken der boot zou het door de scheepskapel gespeeld en door de tot ondergang gedoemde opvarenden ge zongen zijn. Hier volgen melodie in cijferschrift en de beste der drie mij bekende bewerkingen in 't Nederlandsch. Zaak Ds. Ewoldt. Heerenveen, 26 April. Naar wij vernemen, zal op verlangen van ds. Ewoldt Mr. van Gigh, van Amsterdam, als zijn verdediger optreden. Wommels, 24 April. Bij het in de weide laten van vee bij den veehouder R. Boersma alhier, begonnen enkele dieren uit dartelheid elkaar met de horens te stooten. Een der koeien werd hierdoor zoodanig getroffen, dat zij op de plaats dood neerviel. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 26 April. Op uitnoodiging van ’t Comité voor 't huldeblijk van ds. van Papendrecht bij diens a.s. vertrek naar Hoorn, waren hier hedennamiddag 4 uur in de Kosterij van de Herv. Kerk tal van lidmaten samen gekomen, om van deze plechtigheid getuige te zijn. Als praesis van ’t Comité werd den scheidenden leeraar door zijn vriend, dr. Niemeijer toe gesproken, die o.a. herinnerde wat ds. van P. hier in ’t belang van zijn gemeentenaren heeft gedaan, in hoevele huisgezinnen hij blijdschap bracht, hoevelen hij in dagen van droefenis tot troost was. Hoe hebt ge uw kracht gegeven, zei Spr., voor 't instandhouden der Zondagsschool en die te brengen tot grooten groei. Met groote voldoening kunt ge terugzien op ’t geen ge hier hebt gedaan. En nu uw arbeid hier bijna is afgeloopen, werd ’t denkbeeld ter sprake gebracht, u een blijvend aandenken aan te bieden. De Commissie had gemeend daartoe uitsluitend zich tot gemeenteleden te wenden, die gaarne hun belangstelling blijk zouden willen maar hij schijnt en gaat door, zijn zaak te maken. Een zoo vrij ben, kermisachtig te meer dan kermisachtig. Al gedu rende eenigen tijd worden door den heer Loke aan verschillende personen boekjes gezonden over deze zaakboekjes met hoogdravende opschriften, als„Glück auf”, //Nationaal belang”. En dezer dagen ontvingen wij een strooibiljet als uitnoodiging tot het bijwonen eener bijeenkomst, waar ZEd. zijn denkbeelden zou uiteenzetten. Dit strooibiljet is in mijn oogen nog minder dan een strooibiljet van een paardenspel, want in den regel zal men daar ’s avonds kunnen zien wat wordt genoemd, terwijl dit m.i. hier wel wat te wenschen overlaat. Volgens dit strooibiljet wordt thans de ge legenheid geboden uw geld //rustig” en met z/zekere winst” en wel met //hooge winst” te beleggen en worden allen opgeroepen, groot en klein, allen die een spaarpot hebben, om aan de oprichting dezer Mij. mee te doen, want volgt direct daarna, het is ^Nationaal onderling”, een //Nationaal goed”. Dat //Nationaal onderling” en //Nationaal goed” is prachtig gekozen als lokmiddel voor te erg vaderlandslievende menschen. De heer Loke schrijft er niet bij dat hij vooraf heeft getracht in het buitenland gelden voor .zijn zaak te vinden en nu dat niet is gelukt, dit zaakje alleen voor zijn landgenooten gaat opzetten. Uit pure naastenliefde. Maar dat Nationaal onderling is dat vol te houden Gesteld, de heer Loke vindt voor zijn ideeën de gevraagde 10 millioen gulden, dan zal hij daarvoor aandeelen moeten uitgeven. Voor deze aan- deelen zal ter beurze van Amsterdam of Rotterdam noteering moeten worden aange vraagd, want wordt geen noteering verkregen, dan zijn deze aandeelen vrijwel onverhandel- baar en zal niemand ze willen koopen. Men zal dus eventueel wel zoo verstandig zijn noteering aan te vragen, maar dan is meteen het //Nationaal onderling” verdwenen, want dan kan immers het buitenland de aandeelen gaan opkoopen. Het is werkelijk te hopen, dat ZEd. vooraf hierop nog een goede oplos sing zal vinden, want anders zou het later kunnen blijken, dat al zijn moeite om die //Landgenooten” nu eens een extra voordeeltje te bezorgen, vergeefs was geweest en dit zou jammer zijn, want de moeite en kosten die ZEd. zich ongevraagd hiervoor getroost, zijn niet gering. Misschien zou het wel mogelijk zijn in a.s. Tariefwet een artikeltje in te voegen, dat beoogde om aandeelen van maatschap pijen, welke het //Nationaal belang” willen, zoo zwaar met uitvoerrechten te treffen, dat het verkoopen dier aandeelen aan het buiten land eenvoudig onmogelijk werd. Dan zijn z/allen, groot en klein” 6n //allen die een spaarpot hebben” veilig, ja hebben kans, wel neen, zijn zoo goed als zeker om mis schien wel millionair te worden. Men zal m. i. goed doen om alle mede- deelingen omtrent deze zaak verspreid, met de noodige reserve te aanvaarden. Het idéé omtrent deze fabrieken is niets nieuws. Gedurende zes jaren reeds wordt in het buitenland moeite gedaan om geld voor de oprichting van dergelijke fabrieken in Duitsch- land, Engeland, Frankrijk en ook op Java te verkrijgen, maar deze pogingen zijn geheel mislukt. Volgens den heer van der Toorn te ’s-Gravenhage werden er van af 1896 reeds herhaaldelijk pogingen in het werk gesteld om de Titaanijzerzandterreinen, waarom het nu gaat, dat zijn de ijzerzandterreinen aan Java’s zuidkust bij Tjilatjap, aan Japan, (en liefst nog we] aan deStaatsgieterij in Japan) te verschacheren. Met recht vraagt genoemde heer dan ook vHoe men na de pogingen, welke in het werk werden gesteld om Japan er toe te bewegen om de bewuste ijzerzandterreinen te koopen, nog altijd durft beweren, dat alle op touw gezette vertooningen alléén en uit sluitend in het belang van Neerlands volk plaats hebben, zal vermoedelijk voor velen, welke hiervan onkundig zijn gelaten (natuur lijk uit vergissing) wel een raadsel blijven”. Ook bestaan er reeds Maatschappijen welke werden opgericht met hetzelfde doel, als wat nu door den heer Loke wordt gewenscht, o.a.: de Mij. BagelenKedoe kapitaal f 500.000 BanjoemasPreanger w - 500.000 het IJzer- en Staalsyndicaat Java - Mij. t. e. van IJzerzand-terreinen //f8.000.000 Het kapitaal dezer maatschappijen zal ongeveer elf en een half millioen gulden zijn, waarvan de werkelijke waarde door bevoegden op enkele guldens wordt geschat. Het //afblijven” hetwelk door velen ten deze wordt aangeraden, is hoogst waarschijn lijk niet geheel .zonder grond. Hoogachtend Uw dw. Dn., Bolsward. A. J. van DAALEN. P. S. Van den heer H. Eisma alhier vernam ik dat diens naam wordt geadverteerd als lid van het Comité, met vermelding dat te zijnen huize gelegenheid bestaat voor in schrijving op de aandeelen. Het is wel merkwaardig dat de heer Eisma, naar hij mij verzekerde, niets afweet van een Comité en zich allerminst beschikbaar heeft gesteld voor de plaatsing van aandeelen. Hieruit ziet men welk een zonderlinge opvatting de heeren van hunne zaak hebben. alles wat ’t Comité in dezen had gedaan. (De Waterpoort, een mooi stukje werk, is vervaardigd door onzen stadgenoot, den heer S. Zwanenburg, zilverfabrikant alhier). Workum, 26 April. De vooruitzichten naar een goede vangst van ansjovis blijft aanhouden. De dag-vangsten alhier varieeren van de 10005000 per boot. Niet eiken dag is dezelfde visscher gelukkig. De eene dag -moet hij met het laagste getal tevreden zijn, terwijl een volgende dag hem soms meer geluk aanbrengt. De prijs is thans f 8 per duizend, hetgeen voor het begin laag is te noemen. In het eerst waren de netten erg vuil als ze uit zee kwamen, het geen th^ps aanmerkelijk beter is. De staking geëindigd. Joure. De staking in het meubelbedrijf is nu geheel geëindigd. Sedert de laatste opgaaf waren nog 6 man in staking, bij de heeren Bos en Praamsma elk drie. De heer Bos nu teekende in het begin dezer week het officiëele contract met de Bondsbesturen. De heer Praamsma echter zei altijd, ik heb met mijn personeel te maken en niet met die vreemde heeren van die hoofdbesturen. Van het contract, dat de andere bazen geteekend hadden, wilde de heer Praamsma dan ook niets weten. Wel wilde hij echter met ieder der gezellen afzonderlijk contrac- teeren, wat met goedvinden van de betrok ken hoofdbesturen is geschied. En zoo zijn ook daar de mannen weer aan ’t werk en is deze geschiedenis weer gepasseerd. J. Ct. Idskenhuizen. Dat het instellen van een keuringsdienst op eet- en drinkwaren geen overbodig weelde-artikel is, bleek deze week uit een geval, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De- familie V. alhier werd na het ge bruiken van het middagmaal ernstig onge steld. De aard dier ongesteldheid deed ver giftiging vermoeden, wat nader door den inmiddels geroepen geneesheer, dr. Mom, te Langweer, werd bevestigd. Door het toe dienen van een braakmiddel werd erger voorkomen. Een deel der familie, de vader met twee zoons, die met hun schip in Ooster- zee lagen, werd eveneens aangetast, waarvoor hulp werd ingeroepenvbij een arts te Lemmer. Vrijzeker is het gebruik van gesmolten rund- vet oorzaak der ziekteverschijnselen. J, Ct\ L. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Waar men mijne meening vraagt over de in de laatste weken zooveel besproken zaak van het Titaan IJzerzand, wil ik direct wel meedeelen, dat ik onbevoegd ben om over de technische aangelegenheden hiervan te oordeelen. Hiertoe zijn maar weinig men schen en dan nog alleen vakmenschen in staat. Maar juist de vakmenschen zijn het grootendeels met den heer Loke niet eens en heeft deze dan ook tal heel wat harde woorden moeten hooren, durf, of moed te hebben reclame voor reclame die ik vinden, ja, van geven. En wat op touw gezet werd is uitnemend geslaagd. Als tolk van de Commissie heb ik ’t ge noegen U een boekenkast aan te bieden. Moge deze voor uwe papieren vrienden een schuilplaats zijn, om ze zoo voor en na eens ter hand te nemen. En dan oordeelde de Commissie zou een klein beeld in zilver, de Sneeker Waterpoort, U hoogst welkom zijn. Laat ’t spreken van 't goede, ’t welk gij in Sneek hebt gevonden. En laat ik U eindelijk nog spreken van een eenvoudig album, waarin de namen van hen, die tot de blijvende herinneringen hebben bijgedragen. En dan is er iets, ’t welk mij weemoedig stemt. Wie stelt er geen prijs op goede vrienden te behouden. Ik kan niet nalaten nog den wensch te uiten, dat ’t U goed mag gaan in uw nieuwen werkkringdat gezondheid steeds uw deel mag zijn. Bewaar uw opge wektheid, uw optimisme en geef aan de nieuwe taak die u te wachten staat, uw gansche hart. God zegene uw persoon, uw gezin, uwen arbeid. Ds. van P. aanvaardde de geschenken met groote dankbaarheid, betuigde hartelijken dank voor de bewezen vriendschap en voor Met het ingezonden stuk Van Daalen, waarvoor. 1 dank toekomt, kunnen wij zaak vereenigen. De opzet van de //Titaanijzer” zaak komt ook ons, //zeer vreemd” (om geen sterker uitdrukking te bezigen) voor. Het doet denken aan het begin van de 18e eeuw, toen een zekere heer als een Keizer te paard zittende en omgeven door een heelen hofstoet, in Amsterdam den intocht deed en bij die gelegenheid als vertegenwoordiger van het land van Poyais, een leening sloot, waarop slechts eenmaal de coupon werd betaald. Later wist men niet eens (thans wel), waar het land van Poyais lag. Thans een eeuw later, reist iemand door Nederland, om met een bioscoop de men schen te verlokken tot deelneming in een Titaanijzer-zaak. De Bolswarders hebben, blijkens de Bolsw. Crt. weinig belangstelling bij die vertooning gegeven en o.i. was dit zeer verstandig. mf O .4 Bolsvardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1