PER TELEGRAAF. Geachte Stadgenooten! H.H. Rookers! Firma H. de Windt, VERKOOPIire Geurige 2 ets, Sigaar. Nooit overtroffen. - Zelden geëvenaard. M. B. EERDMANS, WEIUO, genaamd het zzLangeland” aan de Cnossen- laan te Bolsward, groot 2-52-30 H.A. (7 pdt.) Aanvaarding dadelijk. Geb. 7 X f 888. ■OELQOEi) Sneekerstraat, BOLSWARD. CAFÉ op Dinsdag 30 April 1912, Vraagt uwen leverancier ’t merk: ,De Elf Steden Voor en-gros verkrijgbaar bij a. Krachtens Rechterlijk bevel: b SOH UUR, waarin stalling voor 6 koeien en 1 paard, put, hooischuur, afzonderlijke stal voor 1 koe en 1 paard, benevens erf en achter- gelegen erf, aan de Heeremastraat te Bolsward, groot 4 are 70 centiare, thans in huur bij T. Wiersma. Te aanvaarden 12 Mei 1912. Bod f 1122. Naar de eischen des tijds ingericht. Twee iste klasse Billards, Telef Interc. 64. Stadsnieuws. Advertentiën. HARLINGEN. te BOLSWARD. GROOTE BRAND! Boelgoed - Witmarsum. Mesthoop - Cornwerd. Meubelaire en andere goederen. Boereboelgoed - Pingjum. Burgerlijke Stand. aan ver mei 27 24 tot en met K. El. LAAGLAND. Bolsward. WETTIG GEDEPONEERD. 20. G. KEIKES. n Handel eeniging van de de f 1398 - 1270 - 1238 - 1165 - 1147 - 1069 I kwartje zoo terecht I Notaris GORTER te Wommels zal Donder dag 2 Mei 1912, ’s namiddags 2 uur, in het Hotel ZZDE WIJNBERG” te Bolsward finaal verkoopen PERCEEL UITMUNTEND het lichaam een lijk was. wijze nog steeds geen eigen ofschoon dat zoo schijnt te bestaan stuk, dacht oplossing als het plan waarbij het zwaarlijk algemeen als schouwd worden nader voor de hand, heden het vervaardigen een maken, de oplossing te zoeken in stukken met een vierkant middengat, waardoor b.v. de oude Chineesche koperstukken zich zoo net en duidelijk kenmerkten en tegen welke uitvoering de techniek toch wel geen onver- winbare bezwaren kan hebben te eerder nog wijl voor munten van geringe waarden, die dus vaak in groote hoeveelheden moeten dienen, de mogelijkheid ze in afgepaste ge tallen te kunnen rijgen aan een snoer of draad een groot gemak kan opleveren. Voorwaar, wij oogstten den jongsten tijd weinig eer met onze nieuwe geldstukken. Na het droevige en onpractische. zzHaagsche kwartje” van Minister Harte, verschenen on langs de foeileelijke nieuwe dubbeltjes en kwartjes. Moge ons echter een nog grootere monstruositeit op penningkundig gebied be spaard blijven, zooals de ons nu voorgestelde zzvierkantjes” van Minister Kolkman!” Aan den Parallelweg te Bergen-op-Zoom is Woensdagmiddag een kindje van 18 maanden, van R., op dien weg spelende, aangereden door een daar passeerende aard- kar met een paard bespannen. Een der wielen ging dwars over het lichaam van de kleine, die onmiddellijk AMSTERDAM, 27 April 1912. Men seint ons Het gesticht „Voordorp” te Leiderdorp staat in brand. Het nieuwe gedeelte is geheel uitge brand, het oude kreeg belangrijke water schade. De kinderen konden allen in veiligheid gebracht worden. Men is den brand meester. Verzekering dekt de schade. Wij kunnen aan dit bericht toevoegen, dat onze vroegere stadgenoot Ds. M. Kramer Jz., directeur is van die stichting (/Voordorp”. Velen uwer zal het bekend zijn, dat ik Woensdag 1 Mei a.s. 40 jaar Gemeente-A mbtenaar van Bolsward zal zijn, waarvan 36 jaar Gemeente-Secretaris. Het spijt mij, U te moeten berichten, dat mijn gezondheidstoestand niet toelaat, receptie te houden. gadering van van Handel tegenwoordig. De secretaris bracht verslag uit van de werkzaamheden over het afgeloopen jaar. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f451.60, de uitgaven f 103.43, zoodat er een batig saldo was van f348.17. Deze rekening werd, onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn beheer, goedgekeurd. Er ontspon zich nog een discussie of het gewenscht was, voor harddraverijen enz., welke in de kermis worden gehouden, subsidie te verleenen. Aan het bestuur werd overgelaten, ieder geval op zich zelf te beoordeelen. De heer R. J. Vos, die periodiek als be stuurslid moest aftreden, werd met algemeene stemmen herbenoemd. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de nieuwe vrachttarieven van de Ned. Tram weg Mij. tot genoegen der handelaren op nieuw waren geregeld. Geconstateerd werd, dat, trots de aan schrijving van den directeur der Ned. Tram weg Mij., het laten vliegen van. rook en stoom door de bebouwde kom nog voortduurt. Zooals bekend, zijn op initiatief der ver- eeniging speciale kaarten voor marktbezoek des Donderdags verkrijgbaar gesteld aan de kantoren der Ned. Tramweg Mij. Besloten werd, evenals vorig jaar f 10. subsidie te verleenenaan het Werkloazen-fonds. Het comité voor het organiseeren van een Elf-steden-tocht op Pinkstermaandag, werd steun verleend tot hoogstens f25. Aan de voetbalclub uAchilles”, welke op dien dag alhier Serie-wedstrijden uitschrijft, werd een verguld zilveren medaille verleend voor een der voetbalwedstrijden of den Esta fettenloop. Verder hadden nog discussiën plaats over het dure telefoon-tarief, speciaal wat betreft het abonnementsgeld ad f25.per jaar. Besloten werd, dat het bestuur ter ge legener tijd den afgevaardigde voor de 2de Kamer van het district hierover zal spreken. Elfstedentocht op Pinkstermaandag. Van heinde en verre ontvangt de commissie aanvragen om toezending van het officieele programma voor den Elfstedentocht. Wel een bewijs, dat het plan veler sjmpathie heeft. Het programma noteert den af te leggen afstand op 2001/2 K.M. De deelnemers verbinden zich den tocht niet binnen 12 uren te volbrengen, teneinde het karakter .van een wedstrijd te voorkomen. De Nederlandsche Tramweg-Mij. was op verzoek direct bereid om extra trammen ’s morgens en P. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Dinsdag 30 April e.k., ’s nam. 1 uur, ten huize van den heer A. Koopmans te Witmarsum, bij boelgoed, a contant ver koopen Het restant van den WINKELVOOR RAAD, bestaande in galanterieën, aardewerk en kinderspeelgoed voorts een partijtje BOE KEN en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebracht. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Maandag 29 April e.k., ’s middags 12 uur, in z/de Prins” te Makkum, ver koopen Den MESTHOOP (pl.m. 30 schar), aan wezig op de verkochte sate op Hiddum onder Cornwerd, bewoond door den heer S. Feenstra. tot een maximum van f25, terwijl de Firma Arentsen Kölling te Dieren f 10 zond. De commissie ondervindt dus allerwege steun en medewerking. UIT DE PERS. Over de Maandag alhier gehouden her stemming voor den Gemeenteraad schrijft het Friesch Dagblad: Bolsward. Z/De uitslag van de stemming voor den Raad is een tegenvaller geweest. Uitgebracht waren 844 st.; onwaarde 14. Daarvan verkreeg de heer IJ. Tj. de Boer, (a.r.) 384 en de heer dr. H. J. Slijper, (lib.) 446 st., zoodat laatstgenoemde gekozen is. Wat ons ten zeerste leed is. Niet om den persoon des heeren Slijper, maar wijl de rechterzijde hier door eigen schuld en ontrouw een zetel heeft verspeeld, die niet te loor had behoeven te gaan. Hier is laakbare lauwheid. Om van ontrouw te zwijgen. ’t Zal zaak zijn, zoo nauwkeurig als dit mogelijk is, te onderzoeken wèar de fout, waar de breuk hier ligt. Wij zwijgen daar over in ’t publiek, al bereikten verschillende geruchten ons oor. Doch de groepen van rechts mogen bedenken, hoe ’t meer ver toond is, dat een vrijzinnige meerderheid toch tenslotte in de een of andere gemeente ’t roer in handen kreeg 12 uur ’s nachts. 12.35 12.50 1.10 1.20 2.11 Uitslag Aanbesteding. Vrijdag had de aanbesteding plaats het verbouwen van het perceel aan Heeremastraat alhier, voor rekening van Vereeniging zzHet Groene Kruis”. Ingeschreven werd door: B. Dijkstra, alhier D. Feenstra E. Statema R. de Jong H. Jorritsma J. v. Anholt wien het werk is gegund. Handel en Nijverheid. Bij de j.l. Donderdagavond gehouden de vereeniging ter bevordering en Nijverheid waren 17 leden des nam. 2 uur, ten huize van Mej. de Wed. D. BOELENS, in ’t plantsoen te Bolsward van Benevens een partij Godgeleerde Werken. Kan worden bijgevoegd. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Zaterdag 4 Mei e.k., ’s voorm. 9 uur, ten huize van den heer IJ. Bajema te Ping jum, bij boelgoed, a contant, verkoopen: I. VEE. Een uitmuntend, jong en melk- rijk BESLAG VEE, bestaande uit 30 melke en kalve koeien, w.o. 2 vette en 7 zomer- kalvers, 8 hokkelingen, hokkelingstier, 10 jonge kalveren2 PAARDEN, w.o. een 10-jarige zwarte merrie, mak en in alle tuig bereden, en een 13-jarige zwarte merrie, zeer mak bij spoor, tram, enz.; 10 biggen, bok, 23 kippen en 1 haan. II. BOEREGEREEDSCHAPglaswagen met lantaarns, sjees met coll.assen, mallejan, 3 hooiwagens, gierbak, kret met planken, slijpsteen, ladders, maaimachine, tieme, hooi- lep, hooiroeden, harpoen, harken, vorken, griepëh, scheppen, bindstokken, achter- en voorbinden, vlegels, hauwers, hekkel, snijzeis, zeis, twee takelblokken, bascule met gewich ten, koeklauwen en kettingen, koedekken, gereiden, 2 hoofdstellen, jaaglijn, paardetuig, paardedek, 13 melkbussen, w.o. 3 nieuwe Deensche, emmerbank, melk- en drenkemmers, tonnen, melkvaten, varkens- en kalvertroggen, 2 grasstekken, brokaad, boteraad, kippestelpen, konijnenhok, bietensnijmachine, gierpomp, houten eg, ploeg, aardappelstok, enkele en dubbele zijlen enz. III. Eenige MEUBELEN, als: eikenh. secretaire, staaldraad matras, stroomatrassen, bed met toebehooren en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebracht. NOTA. Na Woensdagavond, 1 Mei, tot het begin van het boelgoed worden geene gegadigden in de stalling toegelaten. Op de sate is geene gelegenheid tot stalling. Koekdisschen en hakblokken worden op de hieming niet toegelaten. van 25 tot en Door een vallende revolver. Toen de agent van politie R. F. Donderdag avond in het politiebureau aan de Pauwen steeg te Rotterdam zijn koppel zou omdoen, viel de aan dien koppel hangende geladen revolver op den vloer, met het gevolg, dat het wapen afging en de kogel dwars door zijn rechterbeen drong. De getroffen politie agent is in het Ziekenhuis opgenomen. (N. R. Ct.) De dienstweigeraar. De dienstweigeraar Ter Borg van het 8e bataljon landweer-infanterie te Assen bevindt zich nog in voorarrest. Zijn zaak is verwezen naar den krijgsraad van het 5e militaire arrondissement te Leeuwarden, met bepaling dat hij tot zijn terechtstelling in hechtenis moet worden gehouden. (Zw. Ct.) Deskundig onderzoek van getuigen. Het onderzoek naar de geestvermogens van meerdere getuigen in de Papendrechtsche strafzaak, destijds door het Gerechtshof te Arnhem bevolen, heeft toen heel wat stof opgejaagd en bij velen (meestal niet ter zake kundigen), verontwaardiging gewekt. Eenigen tijd later heeft hetzelfde Hof nog weer een dergelijk onderzoek gelast naar de verstandelijke vermogens van een getuige. Het betrof toén een meisje, dat verhaalde door een man te zijn aangerand, doch welke beklaagde zeer pertinent alles ontkende. Het Hof heeft toen een deskundig onderzoek bevolen naar de betrouwbaarheid van het verhaal door dit meisje gedaan in verband met de ontwikkeling harer geestvermogens. In een terechtzitting met gesloten deuren gebeurde het onlangs, dat pen politiebeambte allerlei vreemde antwoorden gaf en de rech ters scheen voor den mal te houden. De president, die er niets van begreep, werd er driftig bij, tot een juist ter terechtzitting aanwezige deskundige opmerkte, dat de man symptomen van krankzinnigheid vertoonde. Van ■’t verhoor van dezen getuige, die a décharge was verschenen, werd toen, met goedvinden van verdediging en O. M. afge zien, doch men denke zich slechts het geval, dat deze man de hoofdgetuige of misschien de eenige getuige in een strafzaak ware. Welke verstrekkende gevolgen zou dat voor den beklaagde kunnen hebben. En zonder deskundige voorlichting zou de rechter zelf, in casu, wel niet tot deze ontdekking ge komen zijn. Zoo ooit, dan wordt door dit feit wel bewezen, dat het deskundig onderzoek, ook naar de geestvermogens van getuigen, niet onvoorwaardelijk mag worden veroordeeld. Arnh Crt. Verjaardag Prinses Juliana. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, zal a.s. Dinsdag ’s middags kwart na twaalf, het Stedelijk Muziekkorps een tournée door de stad maken. x Vrijzinnig-Godsdienstige Openlucht- Samenkomsten Donderdagmiddag vergaderde het Districts- Comité Bolsward. Tot bestuur werd gekozenDr. C. Hille Ris Lambers, Jorwerd, voorzitter; D. N. Zuithoff, Bolsward, penningmeester; H. Eisma, Bolsward, Secretaris. Verder is besloten, Zondag 21 Juli, nam. 2 uur te Wommels eene samenkomst te houden. Als sprekers zullen optreden Dr. O, J. Niemeijer, Bolsward, Dr. J. H. de Muinck Keizer, Ysbrechtum en H. Eisma, Bolsward. Het comité zal daartoe met belangstellenden uit Wommels en omstreken worden aange vuld, terwijl voor de propaganda voor deze samenkomst eene afzonderlijke commissie wordt aangewezen, waarvan de heer D. Ter- henne te Bolsward tot voorzitter werd gekozen. Het denkbeeld van district Leeuwarden, om gezamenlijk de samenkomst te Rauwerd op 9 Juni a.s. voor te bereiden, werd met sympa thie begroet. zelve een alleszins gelukkige gedachte doch helaas daarbij op het oog heeft de uit gifte van een afgerond vierkant muntstuk, waarvan een hoofddeugd moet wezen, zzdat het niet zoo gemakkelijk uit den zak en zoo ver wegrolt als andere munten” (alzoo mis schien despaarzaamheid zal moeten bevorderen?) Nu er nevens onze zoo nette en practische 21/2-centstukken welke onbegrijpelijker- naam dragen, ons oud-Hollandsch woord z/groot”, een gelijke waarde uitdrukte, daarvoor goed zou passen toch nog behoefte aan een 5 cents- of stuivers waarom, zoo vraagt men zich af, ge- aan een zoo gezochte en onsmaakvolle van onzen Minister, zzniet rollen” der stukken be- een voordeel zal be- Het ligt dan toch veel nu bepaalde omstandig- van muntstukjes met rond gat in het midden onraadzaam ’s avonds te doen loopen en wel: Van Leeuwarden v m. 4.35 z/ Franeker 5.26 te Arum zz 5.54 (aansluitende op tram no. 84 naar Bolsward). Van Bolsward te Witmarsum zz Arum zz Harlingen z/ Franeker zz Leeuwarden Blijkens het verslag der vergadering van en Nijverheid” stelt deze ver- voor dit doel een bedrag beschikbaar gewraakte nikkelen 5 centsstuk op zich BOLSWARD, April 1912. Gehuwd: Evert Conradie en Akke Stellingwerf. Hermanns Postma wedr. van Anna van der Meer en Sijbrigje Visser wed. van Douwe Draijer. Ondertrouwd Jan de Jongen Jaike Brouwer. Geboren: Ebeltje d. v. Regnerus Hooghiemstra en Hendrikje Monkelbaan. Bankje d. v. Pier Robijn en Maaike Runia. Overleden: Gepke Hoekstra 87 jr. wed. van Jisk Bijlsma. WONSERADEEL, van 26 April 1912. Gehuwd: Pieter Roorda en Trijntje Falkena beiden te Pingjum. Klaas Huisman te Schraard en Hieke Ploegstra te Arum. Geboren: Baukje d. v. Dooitze de Boer en Klaaske de Boer te Ferwoude. Pietje d. v. Johannes Breeuwsma enTjitske Hiemstra te Hichtum. O verleden: Minse van der Berg 74 jaar echtgenoot van Lolkje Bakker te Mak kum. Dirk Martens Salverda 63 jaar echt genoot van Cornelia Gerbranda te Arum. Stuiversmunt. De heer P. J. van Houten schrijft aan de NCt. (/Met schrik las ik, dat onze Minister van Financiën overweegt, neen voorstelt, ons een nieuwe nikkelen munt te schenken, ter ver vanging van het wegens de gemakkelijke verwisselbaarheid met ons 1 i H ,,’t Centrum”. ie le

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2