BLOOKER’S DAALDERS CACAO K. Plantinga Zoon, Westlandsche Hypotheekbank, gevestigd te Gravenhage. merk K. P., aangename volle WIJN. BOLSWARD. Gebr, K1NGMA te Bolsward. GEMENGD NIEUWS. Want van Stoomdruk Firma B. Caper us As., Bolsward. aan de armen. Het hart zonk Paulette de schoenen, zij bleven dus arm, hun was wel van korten duur geweest. i voor de armen en ongeluk- In een aardbeziën-prijsopgaaf komt deze oneerbiedigheid voor Koning Albert v, Sachsen, rond, sappig, lichtrood, zoet en lekker. Geplaatst Kapitaal f 3.000.000. Reserves 501.130.221/2 Hypothecaire leeningen, ruim - 25.000.000. De Bank geeft 4 pCts. Pandbrieven uit in stukken van f 1000.f 500.f 100.en f 50.tot den koers van 97 pCt. Verkrijgbaar ten kantore van de Heeren En uit de aanbieding van een nieuw kwakzalversmiddel uit Parijs Ik heb de Eer uwe aandagt op het vol gende bewijzing van diet produkt te aan bidden. Gelezen in het officieele orgaan van de Nederlandsche Banketbakkers Verg., naar aanleiding van het te Den Helder te houden congres Ik zal eens zien, als ik het klaar kan krijgen met de Marine-autoriteiten, dan zal ik op den dag der Algem. Verg, ook eens zoo’n (oorlog)schip naar Indië laten gaan. Uit een ingezonden stuk Trapt dan geen open deuren in. daardoor hebt gij mij genoodzaakt oude koeien, die rustig lagen te genieten van de ver kwikkende voorjaarszon, uit de sloot te halen. Het echtpaar de Perles keek elkaar met groote oogen aan. Minstens voor de tiende maal herlas mevrouw het telegram, dezen middag uit La Rochelle ontvangen en onder - teekendNotaris Meurice. Hedennacht overleed mejuffrouw Rosalie de Perles zonder testament na te laten. Kapitein de Perles wordt als nabestaande bloedverwant der overledene uitgenoodigd, onverwijld over te komen om de zaken te regelen. Donderdag 27 Februari is de be grafenis. Kapitein de Perles kon het zich nauwelijks voorstellen, 't Was jaren geleden sedert hij zijn nicht gezien had, en van schrijven hield hij niet, zoodat ze elkaar geheel uit het oog hadden verloren. comfort in staat waren, was in dit schip saarn- gebracht. Natuurlijk gold deze Titan voor... onzink- baar, het onjuist genoemde woord schijnt burgerrecht te hebben verkregen zelfs als ontrefbaar. Er waren ook duizenden passagiers aan boord, rijken en armen, ouden en jongen, mannen en vrouwen, ouders en kinderen... Ook deze Titan ving zijn eerste reis aan in April, en bevoer den Atlantischen Oceaan; het schip verplaatste zich met een snelheid van 50 voet in de seconde. Maar ook dit ongelukkige schip stiet zich in volle vaart, met zijn 40.000 tonneninhoud, te pletter tegen een eenzamen ijsberg. Als een offer der zee zonk het reusachtige schip, het grootste ter wereld, met man en muis. Zoo werd dus reeds veertien jaren geleden de korte noodlotsgeschiedenis geschreven van de Titanic. is zoo goed, omdat ze uit de beste grond stoffen wordt vervaardigd; een ieder proeft dit onmiddellijk. Een reiziger sjouwt met zijn zwaar valies den eindeloozen weg van het dorp naar het station. Mopperend uit hij zijn ergernis tegenover een dorpsbewoner, die, de handen in de zak ken, hem voorbij kuiert. Waarom is dat station van jullie zoover van jullie dorp gezet 1 Ik denk om dicht bij den trein te zijn. Een souper met \>evroren vleesch. De vereeniging der Berlijnsche markt- en koelhallen heeft een practische proef genomen met bevroren ossenvleesch. In het koelhuis van deze vereeniging werd, 2 Juni van het vorige jaar, de helft van een geslachten os opgeslagen. Hij bleef sinds dien tijd in een temperatuur van 6 gr. Celsius bewaard en is dezer dagen in den Kaiserkeller toe bereid en geproefd. Het ontdooiingsproces had 36 uren geduurd. Eerst 12 uren in een temperatuur van 0 gr., bij een vochtigheids- gehalte der lucht van 85 pCt. Daarna kwam het gedurende 12 uren in een tem peratuur van 12 gr. en vervolgens in een van 15 gr. Op alle mogelijke wijzen bereid, werd het opgediend aan een gezelschap, be staande uit vleeschspecialiteiten, doktoren, scheikundigen en officieren, alsmede uit ver tegenwoordigers van de ministeries van oorlog en marine, van den geneeskundigen dienst, van de kamer van koophandel en van den gemeenteraad. Alle aanwezigen roemden het vleesch en moesten toegeven, dat zij geen verschil in smaak konden constateeren tusscben dit elf maanden oude, bevroren vleesch en versch vleesch. Vliegers-gesprek. Dus heb je niet in geschreven voor den vliegwedstrijd van Parijs naar Peking? Neen. En ik zal je zeggen waarom niet... Ik ken me zelf te goed!... Van Pe king zou ik doorvliegen naar Japan... Van Japan zou ik aan de verleiding geen weer stand kunnen bieden, naar Amerika te vlie gen... En van New-York zou ik natuurlijk in mijn vliegtoestel naar Havre moeten door gaan... ’t Is te veel voor één keer! Een Heer vraagt Juffrouw, Huishoud ster, goed bemiddeld. Vereischten zijn niet jong, orthodox, in ’t bezit van meubelen. Zijn er kinderen ten haren laste, bestaat er gunstige gelegenheid die in den handel te brengen. Te Sprang (N.-Br.) is de boerenarbeider Van Z. door een boerenwagen overreden. Aanstonds werd de man naar het zieken huis te Waalwijk vervoerd, waar bij kort daarop is overleden. Berooving. Uit Wageningen is bij de politie te Utrecht aangifte gedaan, dat een student in die gemeentie woonachtig tot de ontdekking is gekomen, dat hij te Utrecht is beroofd van zijn zilveren horloge en ketting ter ge zamenlijke waarde van f 30. De berooving moet hebben plaats gehad op Zaterdagnacht, toen de bewuste student door een paar per sonen van een feestuitvoering te dezer stede huiswaarts werd geleid. U. D. Kantfabriek. Te Hengelo (O.) zal door den heer S. Th. de Jong aldaar een fabriek voor het vervaardigen van kant worden opgericht. Tot heden wordt deze industrie in ons land nog niet uitgeoefend. lederen morgen verschijnt in het Fred. Hendrikplantsoen te Amsterdam een heer om aan de vogels voer te verschaffen en de dieren zijn dit zoo gewoon, dat reeds als zij hun weldoener in de verte zien aan komen, zij hem sjilpend en piepend te gemoet vliegen en als hij dan het voedsel rondstrooit is het een gefladder en gepik om den man heen, alsof de vogels plotseling alle schuwheid hadden afgelegd. (N. v. N.) Aansprakelijkheid voor voorzorgen tegen brand. De kantonrechter te Zutphen heeft het bestuur der Buiten-Societeit aldaar, dat te rechtstond wegens het nalaten van voorzorgs maatregelen tegen brand en paniek in het gebouw bij een uitvoering van de gymnastiek vereniging /Olympia”, van rechtsvervolging ontslagen, op grond dat die maatregelen hadden moeten genomen worden door het bestuur van //Olympia”. De kantonrechter overwoog o.a. dat het voorschrift in de ver ordening hetwelk voorschrijft dat de eigenaar van het gebouw daarvoor aansprakelijk is, niet moet worden uitgelegd alsof de eigenaar van de localiteit te allen tijde aansprakelijk is, maar dat in casu, de huurder, de recht hebbende op dat oogenblik, de eenige aan sprakelijke persoon was. Het O. M. zal, naar de Z. Cl. vernam, van dit vonnis in cassatie gaan. Die goede Rosalie zal wel een aardig for tuintje hebben, zei de kapitein in gedachten. Ze was voor zichzelf zoo zuinig, alles wat ze uitgaf was kigen. Ik had nooit gedacht van haar te zullen erven. Maar André, je bent toch de eenige erf genaam, en ’t is heel slecht, maar ik ben heel blij. Wij zijn nu in eens rijk, wij, die vroeger geen cent bezaten. Haar echtgenoot kon niet nalaten eens te glimlachen. Nu geen hinderlijke armoede meer, geen angst meer voor rekeningen, die zouden kunnen komen. Paulette behoefde nu zelf geen hoedjes meer op te maken, zij zouden nu een comfortabele woning kunnen huren, ver van dat akelige Parijs, waar zij sedert hun huwelijk gewoond hadden. André keek vol liefde naar zijn vrouwtje; nu was het gedaan met de zorgen en zou er een ander leven voor haar aanbreken. Dienzelfden avond nog reisden zij naar La Rochelle en kwamen den volgenden morgen aan in het kleine huisje in de Rue St.-Jean. Men liet hen in het koude, donker ge maakte salon, waar op twee stoelen de kist stond. Zij trachtten te denken aan de overledene en hun eigenbelang weg te cijferen, doch het mocht hun niet gelukken. Steeds stelden zij zich weer voor, wat zij met haar geld zouden doen en hoe zij nu hun verder leven zouden inrichten. De oude meid, die gedurende de ziekte niet van het bed harer meesteres was ge weken, had zich teruggetrokken bij de komst der vreemden; roet wantrouwende blikken had zij hen aangestaard, als beschouwde zij hen als vreemde indringers. Later op den dag kwamen de vrienden der afgestorvene, om nog een laatsten blik te werpen op haar stoffelijk overschot en daarna de armen, die zij had welgedaan; een gan- sche stoet van lijdenden en ongelukkigen. Allen betreurden haar met oprechte tranen en de echtgenooten gevoelden, dat zij hier geheel buiten stonden, dat ieder hen be schouwde als vreemden, onverschillig naar al den rouw om zich heen ziende. Kapitein de Perles liep vlak achter de lijkbaar, de kepi in de hand, achter hem volgde een heele schare rouwdragenden. Paulette zat in hetzelfde rijtuig met drie vriendinnen der overledenezij zag heel goed, dat zij haar van terzijde aanstaarden. Zij stortte immers geen enkele traan. De heele ceremonie scheen haar eindeloos toe, en wat waren zij blij, toen zij eindelijk weer in het sterfhuis alleen waren, hoewel de oude Martha hen met spiedende blikken wantrouwend aanstaarde. Den volgenden dag ging André naar den notaris: de geheele erfenis bedroeg 700.000 francs, zij konden hun ooren nauwelijks ge- looven. Paulette wefd bestormd door allerlei on gelukkigen, die haar kwamen smeeken toch de jaarlijksche bijdrage, die zij ontvingen, niet in te trekken. De jonge vrouw was tot tranen toe bewogen over al die ellende en gaf langzamerhand al het geld weg, dat zij uit Parijs had meegebracht. Op een morgen snuffelde zij in de papieren van de oude juffrouw en vond daarbij o.a. een boek in wit marokijn gebondenin gouden letters stond op den band gedrukt Van dag tot dag, ongetwijfeld was dit het dagboek der overledene. Met het omslaan eener bladzijde vond zij een papiertje, dat zij, na ’t even ingezien te hebben, van schrik op den grond liet vallen. Het was een testamentEen testament, geschreven door juffrouw de Perles. Daarin werd hun naam in ’t geheel niet genoemd en ver maakte zij alles aan liefdadige instellingen en in vreugde Zou zij het noodlottige papier verbranden Hoe kon zij zoo slecht, zoo oneerlijk zijn? Armen en ongelukkigen bestelen? Wat moest zij doen Zij kon geen besluit nemen en zou André laten handelen. Zij nam het papier en legde het weer in het witte boek, dat zij op een tafeltje legde, zoo, dat het André dadelijk moest opvallen. Toen André thuis kwam, wendde Paulette hoofdpijn voor en ging in een luien stoel liggen, deed alsof ze uit vermoeidheid de oogen sloot, doch lette scherp op iedere beweging van André. Hij liep zacht door het vertrek, om haar niet te storen, en keek verstrooid naar de ouderwetsche gravures aan den wand. Nu nam bij het boek op, glimlachend om den witten band, langzaam begon hij er in te bladeren, het noodlottige papier viel op den grond en hij bukte zich om het op te rapen. Paulette voelde haar hart kloppen. Het zweet stond André in groote droppels op het voorhoofd, hij verbleekte en keek steelsgewijze naar zijn vrouw; Paulette be greep, dat ook in hem dezelfde gedachte opkwam, welke zij zich met schaamte had bekend. Lafaard, die ik ben In een oogenblik stond ze naast hem. André Hij toonde haar het papier. Ik weet alles, André, en ik ben blij, dat we geen van beiden zoo afschuwelijk slecht zijn. Den volgenden dag reisde het echtpaar naar Parijs terug, na eerst het testament bij den notaris te hebben gedeponeerd. Melkoorlog. Een groote strijd, aldus schrijft men aan het Nieuwsblad voor Nederland, is thans hangende tusschen melkveehouders om en melkslijters en groote melkinrichtingen te Amsterdam. De melkveehouders bedingen voor het volgende contractjaar, hetwelk loopt van 1 Mei tot 30 April, één cent per liter meer voor hun melk, waarvan gevolg zou zijn, zoo de melkslijters en groote inrichtingen hieraan toegaven, dat de verkoopsprijs dan ook met 1 cent per liter zou moeten worden verhoogd. Eenparig weigert men meer voor de melk te betalen. Was andere jaren voor April door de meeste melkslijters reeds de melk gekocht, thans is er bijna nog niets gekocht. Met algemeene stemmen is op de openbare vergadering van melkslijters, ver leden Dinsdagmiddag in //d’Geelvinck” ge houden, besloten, geen hooger.prijs voor de melk te betalen dan 42 stuivers per vat of bus. De groote melkinrichtingen, hebben reeds een aanzienlijke hoeveelheid melk aangekocht van plaatsen, ver buiten Amsterdam, zoodat daar voor de boeren om Amsterdam weinig of niets meer te leveren valt. Ook de melk slijters voorzien zich tijdelijk van melk van zuivelfabrieken, waarvoor de besturen der vijf buurtvereenigingen zorg dragen. Zoo de melkveehouders niet gezorgd hebben hun melk elders te kunnen leveren, zullen er velen met hun melk blijven zitten. De burgerij van Amsterdam zal echter als eerste gevolg van dien strijd bemerken, dat vanaf 1 Mei tijdelijk de melk 1 of 2 uur later bezorgd zal worden. De //Onder de Streep” schrijver het Algem. Handelsblad schrijft Een dubbelganger van de „Titanic”. Reeds veertien jaren geleden bestond er een modern reuzenschip, dat met de ongelukkige Titanic niet slechts den naam gemeen had, doch ook in grootte en bouwwijze, en zelfs in zijn tragisch lot een bijna volmaakte overeenstemming vertoonde. Het vroegere schip bestond evenwel slechts dank zij de fantasie van den Amerikaanschen romanschrijver Morgan Robertson. In een van zijn novellen, //Futility” ge- heeten, schetste hij een reusachtig stoom schip, dat hij den naam had geschonken van Titan; het was het grootste vaartuig, dat ooit van eenige werf in Oude of Nieuwe Wereld van stapel was geloopen alles waar toe scheepsbouwkunst, moderne techniek, machinekunde, wetenschap, kunst, smaak en St. EMILION,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4