lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I II I II 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 36. Donderdag 2 Mei. DE SCHEEPSRAMP.*) BINNENLAND. VOOR A fzonderlijke A. Sn. Ct. Fr. 17 jaar te Wegens plaatsgebrek eerst heden ge plaatst. Eed. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. kil II Geen grap. Uit Cilaarshoek schrijft men aan de Dordr. Courant Een paar jongens haalden hier Zondag voormiddag een brutale grap uit. Terwijl de predikant in de kerk op den kansel stond, waren de deugnieten buiten aan het spelen met spiegeltjes, waarmee zij hem het licht in de oogen lieten schijnen. Hoe de dominee het hoofd ook wendde, steeds wisten de jongens hem de oogen te verblinden en daar er geen veldwachter in de buurt was, bleef hem niets anders over dan te kwart voor elf zijn preek maar te staken. Waar hulp? Een R. K. dienstmeisje van Arnhem, is dezer dagen moeder geworden. De vader van het pasgeboren wicht is ver moedelijk een buitenlander. De menschen waarbij zij in betrekking is, kunnen moeder en kind niet houden. Een thuis heeft zij niet, want moeder is dood en vader is zwer vende, mogelijk ook dood of gevangen. Twee broertjes (of zusjes) zijn door den Voogdij raad elders uitbesteed. Het Burg. Armbe stuur wil zijne tusschenkomst niet verleenen, omdat z.i. de Voogdijraad moet optreden. De Voogdijraad geeft geen hulp, omdat de jonge moeder haar eigen brood kan ver dienen. Het Prot. Armbestuur helpt niet, omdat het een katholieke geldt. Het R. K. Armbestuur helpt niet, omdat het meisje gevallen is. Op Zetten is geen toegang voor de gevallene, omdat zij R. K. is. De sta tuten van de Goede Herder laten wel op neming van de moeder, maar niet van het kind toe. W. A. Ct. S. v. d. Woude te Brantgum en K. Sijtsma te Waaxens hebben per fiets op één dag de 11 Friesche steden bezocht. De tocht duurde van ’s morgens 4.35 tot des avonds 9.50. Ze hadden nog al vertraging door reparatie aan banden. Te Leeuwarden wordt dezen zomer, vanwege de commissie voor het onderwijs in de Friesche taal, een examen afgenomen tot het verkrijgen van een bewijs van bekwaam heid tot het Jesgeven in het Friesch. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben last gegeven tot sluiting van alle zeesluizen. het zich innig aangetrokken tot al die ongeluk- kigen, tot die groote helden.- Ook ons burgers van weliswaar een klein land, doch groot in zijne geschiedenis, Hol land, de bakermat van eerste mannen der navigatie, de geboortegrond van koene zee vaarders, ons treft dit vreeselijk onheil zeer, 't Grijpt ons aan, een hartstochtelijk gevoel komt over ons om die ongelukkige schipbreukelingen te helpen, te redden. Helaas, wanneer de berichten ons bereiken, is het onheil reeds eenigen tijd geleden ge schied. Groot zijn de vernuften onzer eeuw, machtig is de wetenschap. Moge zij steeds meer nieuwe bronnen vinden tot heil der menschheid, ook op scheepvaartgebied. Moge het haar gegeven zijn, wat dit betreft, het onmogelijke nog eens mogelijk te doen zijn en het onzinkbare schip inderdaad on- zinkbaar maken. R. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. onderscheid, vraagt zich niet af voor zijn onzalig werk begint, of men al dan niet rijk gezegend is met aardsche schatten, noch of men zich gelukkig noemen mag. ’t Staat boven alles, boven allen, wint het zelfs van den multi-millionnair in het bot vieren van zijn grillen. Met geen pen is men bij machte te be schrijven, wat er door al die ongelukkige slachtoffers is doorgemaakt, toen het schip in de diepte zonk. Evenwel met doodsverachting, den wissen dood strak in het gelaat ziende zijn daar die velen, passagiers en bemanning, omge komen. Vrouwen, die liever stierven aan de zijde van hun echtgenoot dan voor zich alleen het leven te redden, liever dan opgenomen te worden in de reddingsboot. En wanneer we dan die indroeve passage in dit geweldige drama aan ons geestesoog de revue laten passeeren, dan denken we ook aan dien kranigen marconigrafist, dien heldaan hem, toen het binnendringende water steeds hooger en hooger in zijn ap partement steeg, reeds opkwam tot zijn toe stellen, hoe hij onvermoeid bleef doorseinen, immer zoekende naar contact met andere schepen, steeds dringender en dringender de noodkreet door de lucht deed flitsen „help, help, kom dadelijk Een eeresaluut aan dien jongen man, dien waren held 1 Helaas hij moest het met den dood bekoopenhij kwam om, niet als een lafhartige, doch als een slachtoffer van wat hij zich alsgrooten, heiligen plicht had gesteld. Een machtige indruk maakt zich ook van ons meester, wanneer we lezen hoe, ofschoon de dood in al zijn verschrikkingen hem aangrijnsde, de scheepskapel niet week. Partituren der muziek, welke gediend hadden tot feestelijke opluistering van diner, van gezellig bal, liggen nog op hunne lessenaars. Daar wordt hun plots bevolen te eindi gen die pittige marschen, dat zachtwiegelend rythme der wals en nu klinkt ’t machtig, hartstochtelijk uit die vele koperen monden, vliedt het liefelijk en intens van de snaren der violen een kerkgezang. Nu geen wals en gracie-volle menuet, geen helderop schallende lach, nu geen uitingen van pret en jolijt van vroolijke dischgenooten of lustig zwierende danseuses, licht rustend aan den arm van haren cavalier, neen o, wreede tegenstelling 1 geschrei, uitroepen van wanhoop, allen in zenuwachtigen haast zich spoedende naar de dekken en naar de booten. Breed golven de tonen van het Engelsche kerklied door den duisteren nacht, rollen voort over de dekken en over de wegvarende booten. Menschenstemmen ver- eenigen zich in dat plechtige gezang en uit vele kelen klinkt het vol vertrouwen in de be schikking der Voorzienigheid ^Nearer, myGod to thee Een zwanenzang. Eilacie, dra verstomt dat stemmige lied, wordt het overstemd door hulpgeroep en noodgeschrei van al die ongelukkigen, die daar rondspartelen in hevigen doodstrijd, sommigen zich krampachtig vastklemmend aan hetgeen om hen heen mede ronddrijft op den breeden plas. De kelen worden hen als toegeknepen, ze gorgelen nog een laatsten kreet, dan is ’t voorbij, afgesneden weer zoovele levensdraden, geëindigd een groote menigte dure levens. En ook de leden der kapel, toen het commando klonk: z/zorg nu voor u zelve!” zij hebben hunne instrumenten achtergelaten om ook te trachten hun eigen leven te red den. Helaas te laat 1 ’t Mocht niet zijn 1 ’t Schip zinkt steeds dieper en dieper, don derend komen groote golven door machtige zuiging opgezweept over het dek rollen, ze scheren alles weg wat hun op hun baan komt en ook zij worden mede gesleept, alles wat zich nog aan boord bevindt, matrozen en de aanwezige état-major, het gaat alles mee de diepte in. Wanneer dan de ochtend reeds heeft ge gloord, de zon reeds gerezen is boven de zich in morgen-nevelende ver uitstrekkende kim, haar vriendelijke stralen, over de oceaan-vlakte spiegelt en haar doet glinste ren, dan duidt slechts ronddrijvend wrak hout aan, welke vreeselijke strijd daar is gestreden, als bewijsstukken van de ontzet tende ramp. De berichten hebben den vasten wal be reikt, de volkeren vernemen zeze schok- mee en voelt nu de auto weede berm maakte diepe sporen, zóó diep, dat steken. En al werd de auto op „full speed” gezet, ’t gaf niets, ze bleef waar ze was. Ten einde raad begaf men zich naar den naastbijzijnden boer, met het verzoek, of deze een paard voor de auto wilde spannen. Gaarne voldeed men hieraan en spoedig had nu ’t zwartje het voertuig op den weg. ’n Typisch gezicht, een paard voor een auto! ’t Gebeurde op den weg Harich-Woudsend. Katholieke landdag. De Katholieke Landdag in Friesland zal dit jaar gehouden worden te Leeuwarden den 2en Juni. Het tweede kamerlid Mr. A. J. M. Baron van Wijnbergen zal spreken over den tegen- woordigen politieken toestand des lands. Heerenveensche waterleiding. Heerenveen, 29 April. Bij de diepboring voor de drinkwaterleiding alhier, kwam men vanmorgen tot 157 M. Toen stiet men op eene laag, waarin men met de gewone machine niets vorderde. Men besloot toen te gaan spuiten, om aldus de laag te kunnen door boren. Beneden die laag hoopt men goed water te vinden. Wat is er, dat in de laatste dagen meer ’t onderwerp van gesprek is, waarnaar men bij ’t ontvouwen van zijn dagblad met meer nieuwsgierigheid in de verscheidene kolom men zocht, dan de scheepsramp voor eenige dagen geschied, ’t vergaan van de //Titanic”, dat reuzen-schip, dat grootsche gewrocht der moderne scheepsbouwkunst. In zijn groote vaart ramde er plotseling een ijsberg tegen den stalen romp, een hevige schok en kort duurde het slechts of de stoomer zonk in de diepte. En telkens, wanneer we lezen over dat verschrikkelijk onheil, uit de nieuwsberich ten vernemen de verhalen en beschrijvingen der luttele overlevenden, luttel in aantal toch vergeleken bij de velen, die het vaar tuig herbergde, dan ijzen we bij de gedachte, gaat ons een rilling door de leden bij de voorstelling van ’t gebeurde, die we op al die verhalen opbouwen. We leggen onze courant even neer en onwillekeurig komt ons van de lippen hoe vreeselijk Hoe de catastrophe zich juist heeft toe gedragen, zie, de berichten luiden zoo ver schillend en de lezingen daarvan zijn soms zoover uiteenloopend, dat we nog niets de finitiefs kunnen bepalen. Kan het als gelukkig aangemerkt worden, dat er nu na de ramp verscheidene overle venden opgekomen zijn, de eene met deze aanwijzing, de andere met die, te betreuren is het toch ook, dat er altijd nog menschen gevonden worden, die met welk oogmerk, dat laten we rusten, berichten de wereld inzenden, waar de bedoeling om sensatie - te wekken zoo duimdik opligt, berichten, gevloeid uit de gewillige pen van, Ameri- kaansche vooral, nieuwtjes-jagers en die naderhand wel zullen 'blijken kant noch wal te raken. En of de mededeelingen van de geredden ook zullen blijken de toets der waarheid te kunnen doorstaan, ook dat dient nog afge wacht te worden. Reeds is van hoogerhand een onderzoek ingesteld, vorscht een enquête alles nauw keurig na, laten we dus hopen, dat de ware toedracht van dit vreeselijk ongeval spoedig bekend moge zijn, dat men niet meer twijfelt waaraan de ramp is toe te schrijven, aan verregaande achteloosheid, na latigheid of misdadige zorgeloosheid der be manning, of aan factoren staande buiten den wil van den mensch. Het /onzinkbare schip” is dan toch ge zonken. Vergaan reeds op de eerste reis, bij de eerste en laatste maal, dat het kennis maakte met de woelige baren van den Grooten Oceaan, voor ’t eerst en ’t laatst, dat zijne schroeven het steeds onbetrouwbare element met razende snelheid doorwoelden. Thans ligt het met al zijn schoons, dat ware kasteel, dat honderden bij honderden in zich kon opnemen, met al die comfort, zijn vorstelijke pracht en nieuwste vindin gen om 't den opvarenden zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk te maken, hun te doen vergeten, dat ze niet meer op den vasten wal zijn, op den bodem der zee. Vaneenge- reten is de zware stalen pantserhuid, geen waterdicht schot zal ooit meer dienst be hoeven te doen. De kraak-zindelijk, blank- gepoetste machinedeelen, ze roesten nu weg, ingevreten door het zoute water. Weldra zal ’t zeewier zich vastklemmen aan die prachtige meubels, die de verschillende salons en hutten stoffeerden. Voor tonnen gouds ligt daar te vergaan en te verteren. Sic transit gloria 1 En Titanic’s glorie duurde slechts een wijle Honderden en honderden zijn met die White Star-Stoomer mede naar die onpeil bare diepte gegaan of drijven nu reeds hunne onherkenbare lijken rond op de dansende oceaangolven, worden geworpen op het een of ander rotsblok, ontzielde lichamen van armoedige landverhuizers, die naar de Nieuwe Wereld trokken om te trachten hun bestaan te verbeteren, vol hoop het nieuwe leven, dat ze zich daar voorstelden, dat ze daar verwachtten, tegemoet ziende. Doch ook drijven daar rond de stoffelijke om hulsels van geldkoningen, millionnairs, blasé van wat het leven hun maar voor geld verschaffen kan, oververzadigd door hun grillen-spel. ’t Noodlot echter kent geen I ken de gemoederen, men leeft bestaande in een drietal groot formaat por tretten in lijst van de leerlingen, onderschei denlijk van de le, 2e en 3e klasse, en een keurige bureaulamp van de leerlingen der 4e klasse. Bij zijn afscheidswoord werden deze stoffe lijke huldeblijken dankbaar door den heer Bergmans aanvaard. Gaasterland, 29 April. Van links kwam ze aantuffen, het nieuwerwetsche vervoer middel de auto, van rechts een meer ouder- wetsche ,/kast”. Beiden hadden wel eens gehoord van de twee bokken, die elkander ontmoetten op een smallen vonder en die niet voor elkander wilden wijken, met het gevolg, dat beiden in den afgrond stortten. Wijselijk dus week nu de een voor den ander, d. w. z. de auto voor z/de kast”. Maar, o weede berm was los, de auto ze bleef Gaasterland, 29 April. Pas waren ze ge trouwd, ’n paar jongelui uit Woudsend, en gisteren zouden ze hun huwelijksreisje maken, dat bestond uit een fietstochtje om het Sloter- meer. Door zekere aantrekkingskracht kwa men de sturen der fietsen met elkander in contact, waardoor de bestuurders geen meester over hunne voertuigen konden blijven. ’t Ging recht op een sloot aan... plomp! daar lag -’t vrouwtje al in ’t water te spar telen. Van den schrik liet manlief zich ook vallen en kwam boven op haar terecht, wat voor hem een geluk, voor haar minder aan genaam was. Gelukkig stonden beiden spoe dig weer op vasten wal. Te Sloten verwisselde de vrouw van kleerendaarna keerden ze naar huis terug. Wommels, 29 April. Door den winkelier S. R. alhier zal een auto-omnibusdienst worden ingesteld op Sneek en Leeuwarden. De dienst zal eerstdaags reeds worden geopend. Hepk. Nieuwsbl. van Sneek. Gisteren, Dinsdag, werden alhier verhandeld circa 15000 kievitseieren tegen 13 a 14 cent per stuk. Op 2 Mei ten vorigen jare bedroeg de aanvoer circa 16000 stuks en de prijs 14 a 15 cent per stuk. Ook werden gisteren nog circa 4000 bonte eieren verhandeld, waarvoor 4 cent per stuk werd betaald. In tegenwoordigheid van den districts en den arrondissements-schoolopziener, burg, en weth. en den secretaris der gemeente, nam Zaterdag de heer J. Bergmans, directeur der rijksnormaallessen te Sneek, aan wien op verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag is verleend, afscheid van de onderwijzers en onderwijzeres, aan die lessen verbonden en verder van bovengenoemde autoriteiten, met wie hij veel in ambtelijke aanraking kwam. Een der lokalen van school no. 2 was voor deze bijeenkomst eenvoudig met groen en bloemen versierd. Achtereenvolgens is de heer Bergmans in hartelijke en zeer waardeerende taal toege sproken door de heeren C. A. Zelvelder, districts-schoolopziener, J. Velsing, hoofd van school 3, en P. J. de Hoop, burgemeester, die o.m. memoreerden, met welk een krachtige toewijding, vuur en ijver de heer B. gewerkt had aan den bloei der inrichting, die hij met krachtige hand bestuurde. De toespraak van den heer Velsing ging namens het onderwijzend personeel vergezeld van een fraai stoffelijk blijk van hulde, bestaande in een keurigen bureaustoel. De heer Bergmans dankte voor de blijken van hooge waardeering en gaf een historisch overzicht der rijksnormaallessen en hoe deze tot bloei zijn gekomen in de ruim 47 jaar, die hij daaraan had gewerkt, in welk tijdvak ruim 500 leerlingen der inrichting de onder wijzersakte behaalden. Maandag j.l. nam de heer Bergmans af scheid van de leerlingen dezer inrichting. Bij monde van P. Faber, een der oudste leerlingen, die dezer dagen de acte voor onderwijzer behaalde, werden hem in zeer waardeerende woorden, namens alle leerlingen blijvende blijken van herinnering aangeboden, Bolswardsche Courant 4 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1