Boereboelgoed - Makkum. Boereboelgoed - Allingawier. s I o a 25 Jarige Echtvereniging VAN Sj. MEIJER EN Stadsnieuws. Boereboelgoed - Pingjum. Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. BEKENDMAKING. Advertentiën. SOLLICITANTEN PREDIKBEUKTEN. Zondag 5 Mei. HERVORMDE KERK. Officiëele Advertentiën. Betaalbaarstelling dividenden en coupons. het adres van Jelle 4 beide concurrentiestrijd bestaat tus- in der gemeente „Groot talent en dit laatste spreekt onmis baar bij den heer Hazebroek. In 't bijzonder moeten genoemd worden de uitbeeldingen voor LEERLING-KLERK ter Secretarie, ge lieven zich vóór Woensdag 8 Mei 1912 bij eigenhandig geschreven verzoek aan te melden. Vereischte is leeftijd boven de 15 jaar. Inlichtingen te bekomen bij den Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Arend. kentenis. Hoewel hartstochtelijk, volkomen beheerscht, en verschijnen als Ansing Arend De heer Moltmaker gaf Off. v. Just”. Utr. Prov. en Sted. Dagblad, d.d. 8 Maart 1911. Velen trof zeer de scène der be was ’t spel ’t vlak daarop weer was meesterlijk, een uitmuntend BOLSWARD, 1 Mei 1912. Geboren: Jan z. v. Jelle Andela en Johanna Maria Putto. Overleden: Jozephina Feronika Pad berg 54 jr. echtgen. van Willebrordus Jorna. WONSERADEEL. Niet ontvangen. ’s Voormiddags 93/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTING A (Maandelijksche collecte.) GEK. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 91/2 uur Ds. J. OP ’T HOLT. ’s Avonds 5t/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Harlingen. 's Voormiddags 9x/2 Ds. DE HOOG ’s Avonds 5x/2 uur Ds. J. LANGMAN van Harlingen. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Zaterdag 4 Mei e.k., ’s voorm. 9 uur, ten huize van den heer IJ. Bajema te Ping jum, bij boelgoed, a contant, verkoopen: I. VEE. Een uitmuntend, jong en melk- rijk BESLAG VEE, bestaande uit 30 melke en kalve koeien, w.o. 2 vette en 7 zomer- kalve, 8 hokkelingen, hokkelingstier, 10 jonge kalveren2 PAARDEN, w.o. een 10 jarige zwarte merrie, mak en in alle tuig bereden, en een 13-jarige zwarte merrie, zeer mak bij spoor, tram, enz.; 10 biggen, bok, 23 kippen en 1 haan. II. BOEREGEREEDSCHAP: glaswagen met lantaarns, sjees met coll.assen, mallejan, 3 hooiwagens, gierbak, kret met planken, slijpsteen, ladders, maaimachine, tieme, hooi- lep, hooiroeden, harpoen, harken, vorken, griepen, scheppen, bindstokken, achter- en voorbinden, vlegels, hauwers, hekkel, snijzeis, zeis, twee takelblokken, bascule met gewich ten, koeklauwen en kettingen, koedekken, gereiden, 2 hoofdstellen, jaaglijn, paardetuig, paardedek, 13 melkbussen, w.o. 3 nieuwe Deensche, emmerbank, melk- endrenkemmers, tonnen, melkvaten, varkens- en kalvertroggen, 2 grasstekken, brokaad, boteraad, kippestelpen, konijnenhok, bietensnijmachine, gierpomp, houten eg, ploeg, aardappelstok, enkele en dubbele zijlen enz. III. Eenige MEUBELEN, als: eikenh. secretaire, staaldraad matras, stroomatrassen, bed met toebehooren en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebracht. NOTA. Na Woensdagavond, 1 Mei, tot het begin van het boelgoed worden geene gegadigden in de stalling toegelaten. Op de sate is geene gelegenheid tot stalling, wel eene bergplaats voor fietsen onder controle. Koekdisschen en hakblokken worden op de hieming niet toegelaten. De BURGEMEESTER Bolsward, Gelet op eene Missive van den Voorzitter van den Militieraad van den 29 April j.l. Brengt ter openbare kennis dat de Mili tieraad in het 2e district van Friesland op Vrijdag den 10 Mei 1912, des namiddags te l1/2 ure> in het Gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen zitting zal hou den, waarin belanghebbenden uit deze ge meente bij de vrijstelling of uitsluiting van den dienst bij de nationale militie, voor de lichting van 1913 in de gelegenheid zullen worden gesteld hunne aanvragen toe te lichten of te doen toelichten en waarin op de door hen gedane aanvrage om vrijstel ling of uitsluiting door den Militieraad uit spraak zal worden gedaan. Bolsward, den 1 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. van 28 April tot en met Zutphensche Courant, d.d. 14 Maart 1911. Goed afgeloopen. Naar wij vernemen, ontvingen de alhier wonende ouders van den heer Tj. van der Weide, assistent bij de Sumatra-Plantage Maatschappij, op de onderneming Si Paré Paré bericht, dat hun zoon den 2 April door twee Javaansche Koelies werd opgewacht en gewond aan het hoofd en den schouder. Gelukkig bracht de telegraaf Maandag het gelukkige nieuws, dat de gewonde beterende en buiten levensgevaar is. en behandeling van een L. J. Timmer en mej. de wed. der Werf om vergunning tot het een ijzeren hek op de stoep aan het Nannenhof, met Weths. van Misdaad/ Door de politie te Deventer is gistermid dag na veel moeite het lijk van de wed. Wesseling uit den gashouder opgehaald en na schouwing door twee doctoren naar de algemeene begraafplaats overgebracht. In verband met een uitlating der vrouw, dat men haar niet meer zoude zien, en mede omdat, voorzoover mogelijk, geen uiterlijke kenteekenen van geweld konden worden geconstateerd, is men wel van oordeel dat aan misdaad niet gedacht behoeft te worden. Het is voor iedereen onbegrijpelijk, hoe deze vrouw, die vrij corpulent was, zich daarin heeft kunnen verdrinken, daar de ruimte tusschen een gashouder en den stee nen wand hoogstens 25 centimeter bedraagt. Aan het zuurstofvrije water is het toe te schrijven, dat het lijk, dat vijf jaar daarin gelegen heeft, niet geheel vergaan was. Geboren: JA.N, Zoon van J. ANDELA en J. M. ANDELA-Puttö. Bolsward, 27 April 1912. Notarissen A. BONGA te Amsterdam en S. van der BURG te Makkum zullen op Donderdag 9 Mei e.k., ’s voorm. 9 uur, ten huize van den heer Jan Bokma, in den Zuid-Makkumer-Meerpolder bij Allingawier, bij boelgoed, a contant, verkoopen I. VEE. Een uitmuntend, melkrijk BE SLAG VEE, bestaande in 20 melke en kalve koeien, twenterstier, 4 hokkelingen en 11 kalveren (w.o. 1 stier), bijna alle Stam- boeksvee, 1 werkpaard (bruine merrie). II. BOEREGEREEDSCHAP, als: Mc. Cormicks-maaimachine met 6 messen, slijp steen, strengen en borstriemen, alles zoo goed als nieuw en best werkend, ijz. landrol, glas wagen, gereid, hoofdstel, leidsels, lantaarns, mestkruiwagen, 2 kop. emmers en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebracht. Boekjes met omschrijving van het rund vee verkrijgbaar a 10 cent. Koekdisschen en hakblokken worden op de hieming niet toegelaten. Op de sate is geen gelegenheid tot stalling. 6 Mei 1912. A. NOLLE. Schoonhoven, Molenstraat. Een familielid. Notaris S. van der BURG te Makkum zal op Woensdag 8 Mei e.k., ’s voorm. 9 uur, ten huize van den heer IJ. Jansen op Laanzicht bij Makkum, bij boelgoed a contant, verkoopen I. VEE. Een uitmuntend, jong en melk rijk BESLAG VEE, bestaande uit 24 melke en kalve koeien, w.o. 7 zomerkalve, 7 hok kelingen, 2 hokkelingstieren, 6 schapen en 14 lammeren, 12 biggen. II. BOEREGEREEDSCHAP: glaswagen op veeren, kapsjees, 4 hooiwagens, melkwagen, gierbak met onderstel, Mc. Cormicksmaai- machine, hondesjees, kruiwagen, groote voer- kist, tonnen, bootsen, drenkemmers, kippe- stelp, tieme, harken, vorken, griepen, schep pen, zeisen, hekkel, snijzeis, sleien, schep emmer, touwwerk, voor- en achterbinden, bindstokken, hooiroeden, hooilep, zijlen, w.o. 1 dubbele, spoorstok, gereid met hoofdstel, 2 toornen, paardedek, paardetuig, koedekken, hoornkettingen, groote schapentrog, trogjes, slijpsteen, stierketting, spitten, grasstekken enz, III. Eenige MEUBELEN als veeren bed met toebehooren, linnenrek, tobben, scham- mels, juk, sleedje, waschmachine, eenige stoelen en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebracht. NOTA. Het gemiddeld vetgehalte der koeien bedroeg van April 1911 tot April 1912 3.31 o/o. Koekdisschen en hakblokken worden op de hieming niet toegelaten. Op de sate is geene gelegenheid tot stalling. feestcommissie bestaande uit de H. J.-Hommes, S. J. T. Plantinga J. C. Cuperus, zal plannen ontwerpen den feestdag en den avond zoo gezellig Het is te hopen, dat hieruit geen moei lijke kwesties zullen ontstaan, die spannende oogenblikken bezorgen. De inschrijving was j.l. Maandag te Amster dam opengesteld op Dollar 7000.000. 6 pCt. Cum. pref. aand. Dominion Steel Corporation Lt. a 921/2 pCt. Volgens de bladen is de inschrijving 'een groot succes geweest. De Nederlandsche Scheepvaart Unie stelt a 142 pCt. voor oude aandeelhouders de inschrijving open op f 6000.000.nieuw kapitaal. Van de Amerikaansche afdeeling valt nog de bijzondere flauwe stemming van de Gulf- waarden te vermelden. Men zegt dat deze plotse linge terugval een gevolg is van groote realisatie, ten behoeve van den boedel van een onlangs gestorven Amerikaansch bankier, die belang rijk bij deze waarden was geïnteresseerd. Aan de andere zijde vallen de ontvangsten dezer lijn in den laatsten tijd zeer af en wordt er van overstroomingen gesproken, die groote schaden zouden hebben veroorzaakt. Tegen de maandwisseling en met Mei is dit in bijzondere mate het geval, is het geld wat duurder geworden en noteert geld op prolongatie thans 43/4 pCt. Senembah Mij. div. 31 betaalb. met f 350. coupon 31 der cert, met f 34.65. Deli Maatschappij cert, van aand. coupon 39 betaalb. met f 18.ll1^. SuikerfabriekBodjongdiv.4betaalb. m.f 50. Banque Auxiliaire de la Bourse div. 16 met fr. 5. Compagnie des Wagons Lits div. 10 be taalbaar met fr. 19. pCt. City of Rosario oblig. van 100 zonder affidavit f 20.28. 25 zz zz - 5.07. De Amsterdamsche Beurs kwam in de afgeloopen week plotseling in beroering door het feit, dat te Rotterdam was opgericht zzde Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij”. Ook uit het feit dat bet aandeelenkapitaal ad f 5.000.000reeds geplaatst is en uit de namen der oprichters meent men te mogen afleiden, dat men hier met eene dochter-Maatschappij van de Standard Oil Company heeft te doen. De machtige Rockefeller groep, mogelijk ge prikkeld door hetgeen de Koninklijke aan de overzijde van den Oceaan heeft gedaan, heeft dus den strijd op he teigen terrein der Koninklijke overgebracht. Ofschoon wij reeds vroeger over deze maatschappijen hebben geschreven, willen wij tot duidelijk begrip van onze lezers, nog wel eens in het kort mede- deelen, dat er sedert jaren met afwisselend verloop een concurrentiestrijd bestaat tus schen de Standard Oil, de Amerikaansche Petroleum Trust en de groep zzShell”- Koninklijke een Nederlandsch Engelsche Combinatie die vrijwel successievelijk alle voornaamste petroleumondernemingen Ned.-Indië onder zich heeft gebracht. Wegens de groote vervoerkosten was het voor de Koninklijke groep niet mogelijk om met succes tegen de Standard Oil in Amerika te concurreeren, doch ook evenzoo' viel het de zooveel machtiger Standard Oil moeilijk om de zzKoninklijke” op eigen terrein te gaan beconcurreeren. Het.werd langzamer hand zoo’n gewapende vrede, met dit ver schil dat tusschenbeide op die plaatsen, waar beide ongeveer in dezelfde conditie van levering waren een hevige concurrentiestrijd te voorschijn trad. Ons land b. v. kan daar van medespreken. Wie kent niet die plotse linge prijsverlagingen in petroleum en benzine, welke verlagingen met groote advertenties in de groote bladen worden aangekondigd. Welnu dit was meestal de hierboven vermelde concurrentiestrijd. Als het nu waar is en er valt haast niet meer aan te twijfelen, dat de Standard Oil in Djambi, petroleum concessie, door middel van eenige Hollandsche beeren natuurlijk, heeft verkregen, dan vervalt daarmede het groote verschil in vervoerkosten in verhou ding tot de Koninklijke en dus is de nieuwe onderneming als een geduchte concurrent van de Koninklijke te beschouwen. Aldus scheen de beurs dit op te vatten, want zij begroette het bericht met eene daling en mag men de berichten gelooven, dan zijn daarbij vele blanco verkoopen geweest, welke, toen de verwachte verkoopen van de zijde van het publiek uitbleven, weder moesten worden gedekt, waarmede de teruggekeerde vaste stemming der oliewaarden wordt ver klaard. Wij schreven verleden week over de slui ting der Dardanellen, eene kwestie, die nauw met de Staatsfondsen-markt in verband staat. Rusland heeft bij de Porte geprotesteerd en op vrijen doortocht aangedrongen, doch de Porte heeft dit niet ingewilligd en geeft te kennen, dat zij het verkeer door de Darda nellen weer zal openstellen, zoodra zij de overtuiging heeft, dat de oorzaken, die haar noopten de Dardanellen te sluiten, zullen van den schoonvader en van Jan en Ansing weggenomen zijn. Vergadering Gemeenteraad. Heden (Donderdag) vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure, ter be handeling van de navolgende punten 1. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1911. 2. Aanbieding van het verslag der Volks huisvesting over 1911. 3. Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohieren over het 1ste kwartaal 1912. 4. Behandeling van de rekening der Stads werkinrichting over 1911. 5. Behandeling van de rekening van het Algemeen Stads Armenhuis over 1911, met rapport der commissie. 6Aanbieding adres van S. S. van plaatsen van voor hunne huizen i advies van Burg, en 7. Behandeling van het adres van Jan A. van der Weij inzake de grensscheiding van hem behoorend land bij Exmorrazijl, met advies van Burg, en Weths. 8. Behandeling van hel adres van W. Nauta Jz. en anderen om vermindering van den gasprijs voor krachtwerktuigen, met advies van Burgem. en Weths. 9. Behandeling van Lammertsma, om eervol ontslag als stads werkman en het bekomen van eenig pensioen, met advies van Burgem. en Weths. 10. Aanbieding en behandeling van het adres van J. Veltman, om herbenoemd te worden tot doodgravermet advies van Burgem. en Weths. 11. Behandeling van adressen, omtrent de pacht van de „Ymswoldertilld'met advies van Burgem. en Weths. 12. Behandeling van adressen om subsidie voor een op te richten bad- en zweminrichting met advies van Burgem. en Weths. Eene benoeming. De heer J. Thies, oud-leerling der Rijks- Zuivelschool, is benoemd als Directeur der Coöp. Zuivelfabriek te Bontebok. De elf-Stedentocht per rijwiel op Pinkstermaandag. Maandagavond kwam de commissie weer bijeen. De medaille aangeboden door Bol ger’s Theehandel den Haag, werd bestemd voor den oudsten heer, die den tocht vol brengt. De heer J. P. Westerbaan, bonds- rijwielhersteller alhier, zal zijn werkplaats, gelegen tegenover zzde Doele”, den nacht vóór den tocht openstellen en de rijwielen der deelnemers kunnen daar onder goede controle verblijven. Als attractie voor de deelnemers zullen aan den controlepost te Hindeloopen oud heden uit die plaats te zien zijn benevens een Hindelooper Kamer. Het echtpaar Elselo zal in costuum daarbij tegenwoordig zijn. De gemeentebesturen zal gevraagd worden om de wegen, welke de deelnemers van den tocht zullen passeeren, in goeden staat te doen zijn. Aan diverse subsidies is reeds f 120 toe gezegd. Eene heeren en om mogelijk te maken. In de Kampioen verschijnt deze week eene opwekking om aan den tocht deel te nemen, waarbij een kaartje van den tocht gevoegd wordt. Een prachtwerk in vier deelen, uitgegeven door den A. N. W. B. getiteld zzOns eigen land” wordt uitgeloofd voor dengene, die de vier best geslaagde foto’s opneemt, betrekking hebbende op den tocht. Het getal deelnemers neemt dagelijks toe. De Afd. zzBolsward” van de 8. D. A. P. annonceert in dit nummer een op Zondag 5 Mei a.s. te houden feestavond. Na een propaganda-rede over den zz8-uren- dag en Algemeen Kiesrecht”, zal worden opgevoerd zzBrand in de Jonge Jan” van Heijermans. Over dit stuk lazen wij de volgende pers- beoordeehngen zzWerd opgevoerd zzBrand in de Jonge Jan”, monologenspel in één bedrijf door Herm. Heijermans Jr. Deze één-acter, die door geheel Nederland en ook in den afgeloopen zomer alhier met het grootste succes is op gevoerd, viel ook thans weer zeer in den smaak, getuige het daverend applaus, waar mede de spelers na afloop werden gehuldigd. De heer J. W. Hazebroek vertolkte op on navolgbare wijze niet minder dan 7 rollen en kwam vooral zeer goed uit in //Ansing Arend” en zzJan Arend”, hoewel ook z’n overige rollen met zeer veel tact werden weergegeven. Zijn bliksemsnelle gedaante verwisseling verwekte ieders verwondering. Ook den heer P. Moltmaker, den officier van Justitie, komt voor zijn spel een woord van lof toe”. Culemborgsch Nieuws- en Adv.-Blad. zzDe kunstpreastatie stond volkomen op zichzelf en was geenszins een copie van Henri de Vries, maar getuige van’t begin tot’t eind van eigen opvatting. Vooral het stemmen materiaal viel zeer te loven. Hij werd door den heer Moltmaker, Off. van Just., kranig terzijde gestaan”. Feestavond.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2