lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. gSSiCa Goede Waar voor weinig qeld_| Rona 1913. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 37. Zondag 5 Mei. RECLAME. Uit de Raadszaal. Ingezonde n. Ui VOOR Afzonderlijke Leening, van het ’t om f 4086.545 ingekomen f 22958.345 - 18871.80 Vergadering op Donderdag 2 Mei 1912. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) voor de plaatsing Arts H. BEEKHUIS, Voorzitter der regelingscommissie v./d. Elf Steden-Rijwieltocht. Bolswabd, 1 Mei 1912. van dit ontwerp een het voor en tegen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. f j u Probeert U eens een busje fX VAN HOUTEN’S Rona! v Cacao, en gij zult versteld zijn over de uitstekende^ kwaliteit in verhouding tot den prijs. Kilo bus f 1,50 ya 0.80 0.42/1 Pio0,18 VAN HOUTEN'S ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zien op zulk een bewijs van lichamelijke kracht, omdat immers in ’t leven het geeste lijke kunnen op den voorgrond treedt, men vergete echter niet, dat over enkele maanden dagelijks de examens aan zeer velen de ge legenheid geven van dat laatste bewijzen af te leggen. Dat dan ook eens een enkele keer een dag wordt gekozen om het blijk te vragen van een goed lichamelijk vermogen, is zeker niet misplaatst. Mijn dank Tegenwoordig waren alle 12 leden. Er is nog eene vacature, die vervuld, zal worden door den heer Dr. Slijper. Diens stukken moeten eerst nog onderzocht en goedgekeurd worden, eer hij kan worden geïnstalleerd Deze vergadering begon met een felicitatie cum annexis. Na de opening der bijeenkomst verhief de Voorzitter zich van zijn zetel, en richtte het woord tot den Secretaris, ongeveer in dezer voege M. H. de Secretaris! Voor wij overgaan tot de gewone werk zaamheden dezer vergadering, en U te verzoeken de notulen te lezen, is het mij een aangename taak U namens den Raad de gelukwenschen aan te bieden. Ook gisteren heb ik namens Burg, en Weths. U toegesproken, ’t verblijdt mij dat van den Raad het verzoek kwam U ook heden te complimenteeren wegens uw 40-jarigen dienst als ambtenaar dezer gemeente. ’t Is een feit dat Ge in een lange loop baan als Gij hebt, in deze dagen terug- bliktet op de vervlogen jaren, en op ’t geen geschied is. In 40 jaren gebeurt veel, velen hebt Ge zien komen en gaan, met verschillende Burgemeesters hebt Ge saamgewerkt, vele raadsleden hebt Ge gekend. Op administratief gebied zult Ge zeer veel kunnen vertellen. Met het heuglijk feit breng ik uit naam van den Raad U de hartelijke gelukwen schen, te meer nu na een tijd van onge steldheid Gij weer uw taak hebt kunnen hervatten. Moogt Ge U soms bewust zijn van enkele tekortkomingen, wie heeft die niet, Gij hebt zeer veel gedaan in het belang dezer gemeente, en ’k wensch dat het U moge geschonken zijn nog eenigen tijd, ja nog eenige jaren tot heil dezer gemeente werkzaam moogt zijn, en Ge daartoe Gods besten zegen moogt ont vangen. Bij de woorden U toegesproken wilde de Raad ook een blijk geven van waar- deering en dus niet enkel met woorden doch ook met daden Uwe verdiensten erkennen. En ik overhandig U namens den Raad een enveloppe, voor welks inhoud Ge U iets zult kunnen aanschaffen wat U begeert. (Applaus). De Secretaris dankt den heeren, en leest daarna de notulen der vergaderingen van 21 Maart en van 15 April, welke achtereen volgend werden goedgekeurd. Er was een heele berg van stukken Eerst een telegram, dank betuigende namens H. M. de Koningin voor den gezonden geluk- wensch bij den verjaardag van prinses J uliana, en dan eenige resolutiën van Ged. Staten, goedkeurende de genomen raadsbesluiten. Van ’t Bestuur van het „Groene Kruis” een dankbetuiging voor ’t beschikbaar stellen van een lokaal der voormalige Fransche school. Verder een kennisgeving van het overlijden van den brugwachter der Ymswolder tille, Jobs. v. d. Weij, welk schrijven met een brief van rouwbeklag is beantwoord. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. Van de Commissie der gasfabriek werd ontvangen de balans met de winst- en verliesrekening alsmede het verslag over den toestand der fabriek over 1911. Zoodat er een nad. saldo is van f 1393.765 Zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van de rekening van het Algemeen Stads Armenhuis over 1911, met rapport der commissie. De Commissie, die de rekening onderzocht, rapporteert, dat het onderzoek tot geene op- of aanmerkingen heeft geleid, zoodat zij con cludeert de rekening goed te keuren. De ontvangsten beliepen De uitgaven beliepen Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U plaatsing in Uw geacht Blad van het volgende Reeds eenige malen is mij de vraag gesteld „hoe is ’t mogelijk, dat een geneesheer, die zoo ten volle overtuigd moet zijn van deze waarheid „’t Is nutter saack gesondt te blijven, Dan sieckten consthig te verdrijven”; zitting kan nemen in een commissie ter voorbereiding van een Elf Steden-rijwiel-, tocht? Zulk een tocht moet immers nadeelig zijn voor de gezondheid?!” Naar mijn over tuiging za] het volbrengen van bovengenoem den tocht voor gezonde menschen geen slechte gevolgen hebben, mits op enkele dingen worde gelet, wat dan ook reeds door de commissie is geschied. De deelnemers mogen niet te jong zijn, (volgens het programma moeten ze den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt). De tocht mag geen wedstrijd zijn (met het oog hierop is door de commissie een minimum tijd van 12 uren gesteld, waar binnen de tocht niet mag worden volbracht, en zijn er geen prijzen uitgeloofd voor den eerst aankomende). Niemand neme deel aan dezen tocht, zonder vooraf geregelde vooroefeningen te hebben gedaan, dat wil dus zeggen, zonder vooral geregeld dagelijks kortere of langere tochten te maken. Met het oog hierop wordt de aangifte reeds veertien dagen tevoren gesloten, opdat niemand op ’t laatste oogen- blik zal besluiten ook maar eens den tocht te wagen, zonder dat er van eenige oefening sprake is geweest. „Maar hoe weet men, of men gezond is?” zal iemand vragen, „soms is die gezondheid meer schijn dan werkelijkheid en is juist een belangrijke lichamelijke inspanning de oorzaak, dat die schijnbare gezondheid aan ’t wankelen wordt gebracht.” Ook hiervoor zijn vooraf gaande tochten een maatstaf. Indien men bijvoorbeeld tochten van een honderd K.M. kan volbrengen zonder belangrijke vermoeienis en onaangename gewaarwordingen, dan zal ook een langere tocht geen schade brengen. En vertrouwt men zich dan toch nog niet, welnu, men vrage een medisch advies. Juist het feit, dat men als ’t ware getraind den tocht kan meemaken, wat men bijvoor beeld meestal niet kan doen, bij een elf steden-tocht op schaatsen, daar men dan onmiddellijk van het ijs moet profiteeren, neemt schier alle bezwaren weg. Moet men bij die voorafgaande training ook nog enkele dingen in acht nemen? Natuurlijk. Het is algemeen bekend, dat het gebruik van alcohol en tabak het uithoudingsver mogen belangrijk vermindert en vooral ook op den tocht zelf, vermijde men ieder alcohol gebruik. Het rijwiel mag een niet te groote versnelling hebben, terwijl een twee of drie versnellingsnaaf groote diensten zal kunnen verleenen. Vooral ook aan het zadel moet de noodige aandacht worden geschonken, want de zoo genaamde „zadelpijn” is anders in staat menigeen het genoegen van een dergelijken tocht te vergallen. De vooroefeningen zijn met het oog hierop van belang, terwijl een geregelde inwrijving met kampher-spiritus kan worden aanbevolen. Het is natuurlijk geoorloofd, ja men zou haast kunnen zeggen, gewenscht, af en toe een eindje naast het rijwiel te wandelen. Maar wat doel heeft nu eigenlijk zoo’n tocht? Het doel van den tocht is een gelegenheid te scheppen, waardoor velen eens de oogen geopend zullen worden voor al het schoone, dat onze provincie, vooral in de 2de helft van Mei, kan bieden en om tevens velen in staat te stellen een bewijs rvan lichamelijke kracht en volharding te geven. In dezen tijd vooral, waarin schier dag in, dag uit, zeker zeer terecht, melding wordt gemaakt van alles, wat moet en kan geschieden om onze zieke leden der maatschappij weer sterker te maken, is het goed, ook eens te toonen, dat velen gelukkig nog krachtig en gezond zijn. Men moge nu een weinig medelijdend neer- Batig saldo Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Aanbieding en behandeling van een adres van L. J. Timmer en mej. de wed. S. 8. van der Werf om vergunning tot het plaatsen van een ijzeren hek op de stoep voor hunne huizen aan het Nannenhof, met advies van Burg, en Weths. Van mej. de wed. S. S. v. d. Werf en van den heer L. J. Timmer kwamen ver zoeken in om voor hun huizen aan het Nannenhof ijzeren hekken te mogen plaatsen, wijl zij de huizen daardoor vrijer hebben en het ook dient ter verfraaiing. B. en W. hebben al dadelijk hun advies hierbij gevoegd, en wel dat zij geen bezwaar hebben tegen inwilliging, als het wordt uit gevoerd gelijk aan de huizen van de heeren Hettinga en Vis. Voor de behandeling wordt urgentie ge vraagd en verleend, en met algemeene stem men worden de verzoeken toegestaan. 7. Behandeling van het adres van Jan A. van der Weij inzake de grensscheiding van hem behoor end land bij Exmorrazijl, met advies van Burg, en Weths. Burg, en Weth. gaan in hun advies na, hoe de grensscheiding hier in dit land is ontstaan. Vroeger was het rietland en watei lust in ’t te graven bassin, sommigen staken wel tweemaal van wal, en als de Voorzitter ’t niet had belet, er waren nog meer duike lingen en toeren verricht. De heer Vis was al reeds voor de 3de maal in beweging, doch de Voorzitter kon hem nog juist tegenhouden. In ”t kort zullen wij het gesprokene weer geven, eerst moeten wij natuurlijk de voor afgaande punten even vermelden. 1. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1911. Dit verslag zal bij de leden van den Raad circuleeren. 2. Aanbieding van het verslag der Volks huisvesting over 1911. Alsvoren. 3. Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohieren over het 1ste kwartaal 1912. De kohieren, bedragende voor school no. 1 f 304.85 en voor de school voor m. u. 1. o. f 190.25, worden tot deze bedragen vastge steld en invorderbaar verklaard met alge meene stemmen. 4. Behandeling van de rekening der Stads werkinrichting over 1911. Uit deze rekening blijkt, dat is uitgegeven f 1885.II5 De ontvangsten bedroegen - 491.35 Idem van de Bank van bestuur dier inrichting. Van de Raadscommissie het ontwerp inzake pensionneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen, waarbij B. en W. een be schouwing voegen omtrent den aard en de inrichting van het ontwerp, dat is opgemaakt met medehulp van den heer A. Minder- houd van Sneek. De raadsleden zullen afschrift ontvangen, om er van te kunnen overwegen. Ook was er een resolutie van Ged. Staten inzake de door den Raad aangenomen wijzi ging der bouwverordening, met een nota van op- en aanmerkingen. Dit zal de volgende vergadering nader be handeld worden. Heeren Weesvoogden dienden een wijziging in van hun reglement teneinde ook half- weezen, waaraan sedert 1908 reeds eene geldelijke toelage wordt verleend, in sommige gevallen nog beter te helpen door ze ook in het gesticht op te nemen. De geldmid delen van de stichting laten toe eenige meer dere hulp te verstrekken, wat zeer zeker in den geest van de vroegere donateurs van weeshuis zal zijn. Dit voorstel wordt ter visie gelegd, en in handen van B. en W. om advies. Ver volgens werd nog gelezen een adres met bijlage van de vereeniging „Handenarbeid” te Groningen, verzoekende bij benoemingen van onderwijzers en onderwijzeressen het bezit van diploma „Handenarbeid” als aan beveling te willen aanmerken, terwijl de vereeniging haar hulp wil verleenen, als men hier ter stede een avondschool wil oprichten ter beoefening van den handenarbeid. Gesteld in handen van B. en W. advies. Een adres van de federatie van drankbe strijding, verzoekende een commissie in te stellen, bedoeld bij art. 49 der drankwet. Hierbij is een adhaesie-betuiging van een plaatselijke afdeeling. Ook dit stuk werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Een adres van den heer C. Huisman, verzoekende een strook grond langs zijn huis op den hoek van ’t Kleinzand en de Stoom- bootkade, ten einde dat met een ijzeren stek af te schutten en er plantsoen achter te plaatsen. Wijl het geschiedt met het oog op verfraaiing van den weg aldaar, hoopt hij, dat men den prijs billijk zal stellen. In handen van B. en W. om advies. Ten slotte wordt nog als ingekomen mee gedeeld het procesverbaal van de opname der kas en boeken van den gemeente-ontvanger over het eerste kwartaal 1912. Ter inzage voor de leden. En met dit een en ander waren we ge komen tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. Dit twaalftal punten schoot flink op, alleen ’t laatste punt, de bad- en zweminrichting lokte veel discussies uit. Alle heeren deden daaraan mee,uitge zonderd de heer Keikes, die bleef op den wal staan kijken, de anderen sputterden met Bolswardsche Courant •CXA»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1