I 1 fl Stadsnieuws. J. Weths. adviseeren, - 279.20 4 den wedstrijd het geheel ten te vinden nit i gemeenten iminricbting van de commissie voor hoe door Dr. Beekhuis de en nuttig werd verklaard, bad- en zweminrichting een en hij kan met het voorstel vergadering. men schijnt B. en W. de portee men deze proef moet beschouwen, de voorstanders is wel hij vindt de gevraagde van 't geheele budget Eene Benoeming. Benoemd tot opzichter bij den tramaanleg in oostelijk Groningen, de heer J. Knete- mann alhier, leerling van de Middelbaar Technische School te Sneek. Afloop Verkoop. Donderdag werd alhier ten overstaan van Notaris Gorter finaal verkocht, krachtens rechterlijk bevel, een perceel weiland, „het Langeland”, aan de Cnossenlaan, groot 2.52.30 H.A. in huur bij den heer T. Wiersma. Koopster werd de gemeente Bolsward, voor f 6433. Dames- Gymnastiekvereeniging „Wilhelmina”. Aan den turndag van het Noorder-Gewest, omvattende de provinciën Friesland, Gronin gen en Drente, welke op Hemelvaartsdag te Drachten zal worden gehouden, neemt ook onze damesturnclub deel. Zij zal o.a. deelnemen aan Geslaagd. De dames F. Keikes en G. Groenveld al hier, hebben te Leeuwarden met goed gevolg examen afgelegd als onderwijzeres. Opbrengst Tuberculose-Bloem. De verkoop der Tuberculose-bloem voor Groéne Kruis” alhier, bracht op de f 131.02. Inbraak in het Vredespaleis. De^ Haagsche politie heeft een onderzoek ingesteld, naar aanleiding eener poging tot inbraak, welke dezer dagen beproefd is in het in aanbouw zijnde Vredespaleis. Men is door een klein raam binnen het gebouw ge komen en heeft beproefd de brandkast te openen. Dit is echter niet gelukt. Alleen heeft het morrelen aan die kast teweeg gebracht dat zij eenigen tijd niet geopend kon worden. Er is niets ontvreemd. Als ver dachte bevindt zich een der vele werklieden, die bij den bouw betrokken zijn, in handen der politie. Drankwet en suikerbonnen. Door de Rijksveldwacht is aan de banket bakkers te Assen aangezegd, dat zij geen z.g. „rumboouen” meer mogen verkoopen, omdat zulks in strijd is met de drankwet. Zooals men weet zijn in sommige banket- bakkers-artikelen likeuren aanwezig. Ontploffing Op de scheepstimmerwerf te Muiden ont plofte een bus met benzine, waarmede een Amsterdamsche monteur de machine van een motorbootje schoonmaakte. De monteur kreeg zware brandwonden aan handen, armen en aangezicht. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij per automobiel naar zijn woon plaats overgebracht. Twee jongens, die in de nabijheid aan ’t werk waren, werden licht gekwetst in ’t gelaat. Ongeluk op de tram. De machinist L. van de Tramwegmaat- schappij Ligtenvoorde-Zeddam, had gisterna- middag tusschen Terborg en Varsseveld het ongeluk van de in volle vaart zijnde loco motief te vallen, doordat hij met zijn hoofd tegen een telefoonpaal sloeg. Zonder dat het ongeval tijdig bemerkt werd, reed de tram verder. Eerst toen de naaste halte voorbij gereden werd, merkte de conducteur dat de machine onbeheerd was. Zijn optreden voorkwam verdere ongelukken. Per keerende tram van Lichtenvoorde werd de bewustelooze machinist naar het ziekenhuis te Terborg gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Een goede vangst. Te Hoogeloon (N.B.) werden uit den tuin van den pastoor eenige pyramide-vrucht- boomen ontvreemd, terwijl tevens in een bosch van het algemeen armbestuur ongeveer 100 jonge boompjes werden geveld. De politie mocht er in slagen den dader te ontdekken, die tevens nog een inbraakje op zijn geweten heeft, waarbij eenig gereed schap werd ontvreemd. Boschbranden. Een groote boschbrand heeft gewoed te Echterbosch nabij Reijans (Limburg). Circa 30 H.A. groote dennen zijn verbrand, toe- behoorende aan verschillende eigenaars. Aan den weg van Groenlo naar Ei- bergen heeft Donderdag een hevige bosch brand gewoed. Ongeveer 20 H.A. dennen- bosch, grootendeels toebehoorende aan de heeren V. uit Deventer en G. te Groenlo, zijn vernield. Oorzaak onbekend. N. R. Cl. Worklim. De stad onzer inwoning heeft een eigen speelterrein gekregen, dat tevens kan gebruikt worden voor sportterrein. De commissie, bestaande uit de heeren B. S. Gaastra, H. Reitsma, P. Gaastra, <1. Boon stra, L. de Wit en J. v. Haga is er in geslaagd een stuk land daarvoor te ver krijgen, gelegen bij den Stationsweg. De toegang voor kinderen tot het terrein is niet geheel vrij, doch zal zoo ruim mogelijk gemaakt worden. Vereenigingen of clubs, die ter beoefening van de sport het terrein wenschen te ge bruiken, kunnen hiervoor toegang verkrijgen tegen eene matige vergoeding. Onder leiding van den heer J. v. d. Werf, gymnastiek-onderwijzer te Sneek, zijn bal spelen en gymnastische oefeningen inge studeerd. De commissie heeft hiermede een goed werk verricht, haar komt in dezen een woord van dank toe. het u' somma van In 1911 was de opbrengst f 143.775 u 1910 n n Voor het ijverige Bestuur van het „Groene Kruis”, is de opbrengst dit jaar niet be moedigend. en dit is door ophooging tot land geworden. Reeds in 1890 is met den heer Kingma over die grensscheiding briefwisseling gevoerd. De grens van de eigendommen werd hier bepaald door de waterlijn, bij een stand van 3 d.M. boven zomerpeil. De kwestie loopt nu meest over den noordoostelijken hoek lang’s de Makkumervaart. Dit is door de opvolgende eigenaren steeds zoo geëer biedigd, en B. en W. merken op, dat bij koopakte, waarop adressant van der Weij zich beroept, is vermeld dat het niet ver kocht werd gelijk het kadaster aangaf, en W. oordeelen dan ook, dat in het van adressant niet kan worden ge- hooger som toestond betreurt hij, en als ’t noodig wordt, zal die vereeniging weer komen aankloppen, want groote volkbelangen dienen, waar ’t particulier initiatief te kort schiet, door de overheid geholpen te worden. De heer Eerdmans is in zijn overtuiging niet veranderd door de gehoorde bespreking, en handhaaft zijn voorsteleerste jaar f 300 en verder f 100 per jaar. De heer Praamsma wil nog opmerken dat hij niet het nut van een badinrichting in twijfel trekt, maar het algemeens er van, dat blijft bij hem de vraag, en dat is het juist naar hij meent, dat bij gemeentesubsidie den doorslag moet geven. Ook omtrent het openstellen op den Zondag zou bij hem bezwaar rijzen. De heer Oosterbaan is het oneens met den heer Terhenne, dat als de badinrichting er niet komt, Bolsward als ’t ware verloren is. Men kan wel voor een zaak zijn maar moet voor overdrijving zich hoeden. Het voorstel Eerdmans wil hij steunen. De Voorzitter wenscht zijn meening ook kort mee te deelen. Het verblijdt hem dat er een bad- en zweminrichting in deze gemeente komt, zelf is hij er een voorstander van, maar om, nu het particulier initiatief slechts f 325 bijeenbracht, f 300 uit de gemeente kas te nemen, vindt hij wat kras. Men dient de gevolgen wel te overzien. Men zou er ook oorzaak door kunnen worden het particulier initiatief te dooden, door bij alle nuttige zaken, als bijv, lichamelijke opvoeding, gymnastiek enz. maar te helpen. Men dient bij deze subsidie ook eenigszins rekening te houden met andere vereenigingen. Om f 300 per jaar toe te zeggen aan een ver eeniging die nog niet eens bestaat, vindt hij ongemotiveerd. De heer Vis wenscht over dat onge motiveerde nog het woord, maar de Voor zitter verzocht hem zich te houden aan den regel om niet meer dan tweemaal over een zaak ’t woord te voeren. De heer Eisma wenscht de bepaling dat de vereeniging eerst rechtspersoonlijkheid zal moeten hebben, te schrappen, maar dit vindt geen ondersteuning. Het voorstel Vis f 300 gedurende 3 jaren wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Terhenne, Boersma, Eisma, Vis en v. d. Klei. Het voorstel Eerdmans f 300 voor ’t eerste jaar en dan per jaar f 100 wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren v. d. Meer, Kramer, Praamsma en Lunter. De agenda was hiermee afgeloopen, doch de Voorzitter wenscht nog mee te deelen dat heden het „Lange Land” voor de ge meente is aangekocht. Bij de bespreking met Ged. Staten om het land geheel voor de beneficiale goederen te houden vond dit geen instemming, en wil men name der gemeente, de som inschrijvingen op het Grootboek. De helft zal aan den heer Timmenga uitbetaald moeten worden en de helft ten goede komen der beneficiale goederen, die weer op ’t Groot boek zal komen. De prijs bedraagt f 6433, met f 453.84 overname. De heer Praamsma vraagt of er een be paalde reden bestaat om niet het land geheel aan de beneficiale goederen te brengen, gelijk de Raad het liefst wilde. De Voorzitter antwoordt dat Ged. het wenschelijker achten dat het aan de gemeente komt, omdat het later gemakkelijker is, als men het eens wil uitgeven voor bouwterrein. Het voorstel om den aankoop goed te keuren wordt aangenomen met algemeene stemmen. Sluiting der Den heer Vis is het opgevallen dat B. en W. er op wijzen, dat de vereeniging geen rechtspersoonlijkheid bezit. Als de zaak tot stand komt, zal die zeker wel door de commissie worden aangevraagd. De burgerij heeft blijk van sympathie gegeven, en nu komt men vragen om steun bij de gemeente, wijl het de zaak van veiligheid en der volks gezondheid geldt. B. en W. willen nu in het geheel f400 toestaan, dat is f 16 per jaar en willen daarvoor ook nog medezeg genschap hebben. Spr. vindt dat deze zaak met kracht moet worden aangegrepen en hij stelt voor jaarlijks f 300 subsidie te verlee- nen. De heer Terhenne wijst er op dat eerst het particulier initiatief is gevraagd en nu vraagt men voor deze zaak van algemeen belang den steun der overheid. De contribu tie is laag gesteld om juist velen er aan te doen deelnemen en de zaak algemeen te maken; onvermogenden wordt ook gratis de gelegenheid geboden. Spreker wil het voor stel Vis ondersteunen. x De heer v. d. Klei herinnert aan de ge houden vergadering de oprichting en zaak zeer noodig Spr. acht een eisch des tijds, Vis meegaan. De heer Eerdmans sympathiseert wel met de inrichting, wat ook B. en W. doen, hij vindt het nu niet goed om voor eenmaal iets toe te staan, en zou als amendement op het voorstel van B. en W. willen voorstellen om het eerste jaar f300 te geven en verder jaarlijks f 100. De heer Boersma is het eens met de heeren Vis, Terhenne en v. d. Klei. Hij meent de bezwaren tegen dat voorstel te kunnen ondervangen door te bepalen dat de subsidie van f 300 wordt verleend tot wederopzeggens, kan het later met minder toe, welnu zoo veel te beter. De heer Praamsma kan niet ontkennen dat een bad- en zweminrichting wel goed is, maar vraagt zich af of het geoorloofd is uit de gemeentekas zulk een hap daarvoor te nemen. Hij acht de particuliere bijdrage niet zoo krachtig als wel beweerd wordt. De burgerij zou wel in staat zijn de benoo- digde f 700 geheel bijeen te brengen als het werkelijk van zoo groot belang was als sommigen beweren. Om een vaste subsidie te geven vindt hij niet goed, voor de op richtingskosten iets te geven, dat zou er mee door kunnen en hij wil het voorstel B. en W. steunen. Zoo heel geschikt is het water hier ook niet, het is zout de heer Terhenne roeptze drinken het niet waarop de heer Praamsma vervolgt het water is ook vuil, en misschien is met eenige jaren de zaak doodgebloed. De heer Kramer vindt het wel eenvoudig om subsidie te vragen, en toch dient men voorzichtig te zijn met het verleenen er van. ’t Is ook nog de vraag of het een algemeen belang is. Een groot getal doet er niet aan mee, en er zijn onder de dona teurs ook zelfs velen, die er zelf geen ge bruik van zullen maken. Spr. zou dus zich wenschen te bepalen tot een bijdrage voor oprichtingskosten en dan eens af te wachten hoe het er mee gaat. De heer Eisma kan best meegaan om sub sidie te geven, en hij acht het nut algemeen erkend, wat elders kan en geschiedt, kan in Bolsward ook. Het volksbelang kan niet ontkend worden, en als de gelegenheid er is, komt ook de genegenheid. Dat de vereeni ging rechtspersoonlijkheid zal moeten aan vragen, ziet hij niet in, men kan er even goed steun aan verleenen, en hij vindt, men behoort daarin niet karig te zijn. De heer Lunter ziet in de zaak niet zoo’n groot gewicht om daar maar direct f 300 per jaar voor toe te zeggen, en ’t idee om ineens f 400 te geven lacht hem ook niet toe. Hij zou liever elk jaar een honderd gulden toestaan. De heer Oosterbaan verwondert zich er ook over, dat men zoo royaal is. Het „Groene Kruis” wil men nog geen f 200 geven en hier stelt men zoo maar f 300 voor. Spreker acht die subsidie te hoog. De heer v. d. Meer wil beginnen met hulde te brengen aan de heeren, die den moed hebben deze zaak in den raad te brengen, zonder zelf belanghebbenden te zijn. Hij vindt dat de argumentatie van de spre kers die hooger willen gaan dan B. en W. beneden de streep gaat, doch van het advies van niet gesnapt te hebben, n.l. dat oprichting als een^ Het optimisme van wat overdreven, en som in verhouding ook overdreven. Daarbij dient men wel in te zien de ge volgen. Er kunnen meer nuttige vereeni gingen komen en ook steun vragen, en waar moet het dan heen met de gemeentefinanciën te meer daar te voorzien is dat met 7 a 8 jaren de lasten der gemeente zullen toe nemen. Spreker meent dat het advies B. en W. getuigt van voorzichtigheid en is toch waardeerend. De heer Vis komt tegen ’t betoog van den Wethouder v. d. Meer op, en wil ten slotte zijn voorstel wijzigen in den zin dat men een subsidie van f 300 per jaar zal verleenen voorloopig gedurende 3 jaren. De heer Terhenne wijst er den heer Praamsma op dat zout water juist heel goed zwemt, en verder dat tal van krachtig de zaak der bad- en zwei 1 steunen. Dat men „het Groene Kruis” niet B. en verzoek treden. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 8. Behandeling van het adres van IV. Nauta Jz. en anderen om vermindering van den gasprijs voor krachtwerktuigen, met advies van Burgem. en Weths. Van de Gascommissie is een breedvoerig rapport ingekomen, waar B. en W. kunnen meegaan, en waarin wordt opgemerkt dat sedert 1903 aan groote gasverbruikers eenige reductie wordt toegestaan. Het voorstel wordt echter gedaan om die vroegere be paling in te trekken en thans te bepalen dat de prijs van het gas zoowel voor drijfkracht als verwarming zal zijn a. bij een minimum jaarverbruik van 1000 stère 51/2 cent per stère. b. bij een meerder jaarverbruik dan 5000 stère het meerdere op 5 cent per stère. c. bij een minimum jaarverbruik van 10000 stère op 5 cent per stère. d. bij minder dan 1000 stère 6 ct. p. stère. Er zal echter 7 cent gerekend worden en na het einde des jaars wordt die verlaging als reductie terugbetaald. Zij die van deze reductie gebruik willen maken, moeten dit schriftelijk aanvragen bij de fabriek. De heer Praamsma heeft dit advies met genoegen gelezen, het verheugt hem, dat men hierdoor de industrie in den moeilijken strijd om het bestaan tegemoet wil komen, en hij hoopt, dat men er eerlang toe zal overgaan ook voor andere doeleinden als de genoemde reductie te verleenen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Behandeling van het adres van Jelle Lammertsma, om eervol ontslag als stads werkman en het bekomen van eenig pensioen, met advies van Burgem. en IVeths. B. en W. merken in hun advies op, dat Lammertsma is 70 jaar, en 26 dienstjaren voor de gemeente heeft. Zij stellen voor hem met 13 Mei a.s. eervol ontslag te ver leenen, en hem een toelage van f 3.50 per week toe te kennen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Aanbieding en behandeling van het adres van J. Veltman, om herbenoemd te worden tot doodgraver, met advies van Burgem. en Weths. De Voorzitter deelt mee, dat de behande ling van dit adres eigenlijk bij abuis op deze agenda is geplaatst, doch nu het er eenmaal op stond, maakten B. en W. hun advies gereed, en stelt hij voor de behandeling ook nu maar af te doen. Alzoo goedgekeurd. B. en W. adviseeren den adressant op nieuw voor 3 jaren te benoemen tot dood graver, op de bestaande of nader te wijzigen instructie en jaarwedde. Met algemeene stemmen werd de heer J. Veltman herbenoemd. 11. Behandeling van adressen, omtrent de pacht van de Ymswoldertille”met advies van Burgem. en Weths. Ingekomen is een adres van Afke v. d. Schuit, wed. J. v. d. Weij, verzoekende nu haar man is overleden, van de pacht der brug Ymswoldertille ontslagen te worden, zoo mogelijk met 12 Mei. Van Bote Bonnet en Gerrit M. de Vries zijn adressen ingekomen om onderhands de brug te mogen pachten op dezelfde voor waarden als deze aan wijlen v. d. Weij was verpacht. Burg, en Weths. adviseeren, om de wed. met 12 Mei te ontheffen van de pacht dezer brug en wat de 2 verzoeken aangaat om de brug over te nemen, beide zijn ter goeder naam en vaam bekend, en dus laten zij de keuze aan den raad. Het voorstel om de wed. v. d. Weij te ontheffen wordt aangenomen met algemeene stemmen, en wijl men goedvindt de brug onderhands te verpachten, wordt stemming gehouden over den persoon. Op Bonnet waren 7, op de Vries waren 5 stemmen uitgebracht, zoodat eerstgenoemde voor 3 jaren tegen een pachtsom van f 180 per jaar is benoemd. 12. Behandeling van adressen om subsidie voor een op te richten bad- en zweminrichting met advies van Burgem. en Weths. B. en W. erkennen in hun advies het nut van een bad- en zweminrichting, doch achten de gemeente niet geroepen alle nuttige zaken te steunen en de tekorten te dekken van vereenigingen. Zij beschouwen deze zaak meer als een proef en stellen voor om ineens een bijdrage te verleenen van f400, mits onvermogenden ook de gelegen heid wordt aangeboden om gratis op zekere uren er gebruik van te maken. B. en W. merken op, dat de vereeniging de rechtsper soonlijkheid ontbreekt, en dat de inrichting zal het goed zijn, later ook uitbreiding dient te erlangen door gelegenheid voor warme baden te bieden, warme en koude baden binnenshuis worden echter door hen meer doelmatig geacht en deze zijn bijna onbereik baar zonder waterleiding. in voorgeschreven vrije oefeningen, benevens aan den korfbal wedstrijd. Aangezien onze turners, naar het schijnt afwezig zullen blijven, hopen en vertrouwen we, dat „Wilhelmina”, Bolsward op waardige wijze zal vertegenwoordigen. Chr. Normaallessen. Bevorderd Van de 3de naar de 4de klas: Yttje Talsma, Froukje Ybema, Willemke de Groot, Jurjen Scheweer, Gerrit H. de Visser, Jan Wiersma, Jouke Bokma en Jacob Hofstra. Niet bevorderd 5. Van de 2de naar de 3de klas: Alida Knetemann, Jo Hommes, Heintje Visser, Maaike Reinsma, Jan Stallinga, Jentje de Boer, Barend Ratsma, Fimko van Dijk en Eibert Tigchelaar. Niet bevorderd 2. Van de 1ste naar de '2de klas: Hiltje Bruinsma, Jantje van Foeken, Abel Slippens, Ids. v. d. Ploeg, Ruurd Bijkersma, Age Boorsma, Tiede Boersma, Romke v. d. Houw, Pieter Wesselius, Melis Walsweer, Harmen Westra en Ids de Boer. Niet bevorderd 4. Van de voorbereidende naar de 1ste klas: Reinskje Schuurmans, Hinke Vos, Ype Kramer, Yke Tijmstra, Jan Visser en Marten Boerstra. Niet bevorderd 1. I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2