Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 38. De bescherming bedreigt onze Nijverheid. Donderdag 9 Mei. RAADSO VERZICHT. BINNENLAND. Ingezonde n. VOOR Afzonderlijke geen een geld ingesteld, de hond Uithoorn voor exploitatie huizen in huur ge- een schitterende electrisch licht ont- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van den gasprijs voor kracht- eener was deze regeling in onderzoek en kan nu zeker met bekwamen spoed de be- van het ontwerp tegemoet worden ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. voor verwarming zal de gas en 2 cent per stère verlaagd gelang der te gebruiken hoe- maatregel zal het dag- zeer bevorderd worden, menigeen, voor zijne machines 1 nu wel aan het cijferen gaan met het oog op het gemak en bet voordeel overgaan van de plannen kan een open vraag. De De agenda was ditmaal beter voorzien, zij bevatte niet minder dan twaalf punten, waar van een paar belangrijke. Nadat de Voorzitter den Secretaris gecom plimenteerd had met zijn 40-jarig jubilé als ambtenaar der gemeente en dezen wensch vergezeld deed gaan van een stoffelijk blijk van waardeering voor het vele door hem gedaan in het belang onzer stad, waren de notulen en ingekomen stukken aan de beurt, w.o. het rapport der raadscommissie over de pensionneering van gemeente-ambtenaren en een voorstel van heeren Weesvoogden om halfweezen nog meer dan tot heden te steunen door ze, wanneer de plaatsruimte het toelaat, ook in het Weeshuis te kunnen opnemen. Dit voorstel heeft onze volle sympathie, hoe menig hulpbehoevende kan dan geholpen worden. Het is een gelukkig verschijnsel, dat het getal weezen de laatste jaren belangrijk kleiner dan vroeger is, waardoor thans half weezen van de zegeningen van ons uitstekend ingericht en rijk Weeshuis zullen kunnen profiteeren, tenminste wanneer onze Raad zijn sanctie aan het voorstel geeft, waaraan dunkt ons niet getwijfeld behoeft te worden. Niet minder reikhalzend zullen onze ge meente-ambtenaren verlangen naar de vast stelling eener pensioenregeling. Reeds langen tijd dus handeling gezien. Met algemeene stemmen besloot de raad om niet op het verzoek in te gaan van den heer J. A. v. d. Weij, inzake de grens scheiding van land gelegen bij de Exmorrazijl. Begrijpen wij de kwestie goed, dan loopt het verschil over door- ophooging verkregen land en schijnt het niet verkocht te zijn, zooalsRet kadaster aan wijst. Volgens adressant gebruikt de huurder van het eigendom der gemeente veel meer land dan aan hem ver huurd is. ’t Is te hopen, dat een mogelijke procedure hier achterwege blijft, bij ondervinding weet de gemeente dat pleiten geld, ja zelfs veel geld kost. De verlaging werktuigen ging er glad door. Zoowel voor drijfkracht als prijs 1, U/2 worden, naar veelheid. Door dezen gebruik die nog stoomkracht gebruikt, zal en i in de toekomst overgaan tot gaskracht- machines, welke hoe langer hoe volmaakter gefabriceerd worden en waarbij het gas verbruik ook al tot een minimum is terug gebracht. De gelegenheid maakt de genegen heid. Was jaren geleden op de eerste verzoeken van ,/Hollandia” om gelijkstelling van gasprijs met andere groote verbruikers direct ingegaan, wie weet of de gasfabriek dan dien grooten afnemer niet had behouden. De bad- en zweminrichting heeft ook eindelijk haar beslag gekregen. Den 30 November 1911 richtte de commissie een verzoek om steun tot den raad en na een onderzoek van meer dan vijf maanden kwam het advies van B. en W. met bet voorstel om een bijdrage in eens te geven van f 400. Djt voorstel kwam niet in stemming, doordat een tweetal andere eerst behandeld werden. Het eerste om gedurende 3 jaren f 300 jaarlijks te geven, viel met 7 tegen 5 stemmen, waarna een tweede voorstel om f 300 voor ’t eerste jaar en vervolgens f 100 per jaar te subsidieeren, werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Of er thans iets terecht komen, blijft commissie heeft hare uitgaven geraamd op f 700 per jaar en schatte hare inkomsten op p].m. f 400 per jaar. Eene subsidie van f 100 brengt dus de balans niet in evenwicht, en bedenkt men daarbij dat de raming van kosten zoo laag mogelijk was en het ge woonlijk tegenvalt met het kostenbedrag, De voorgenomen plannen tot het houden van een bloemententoonstelling te Harlingen mochten van alle zijden een groote sympathie ontmoeten. Het waarborgfonds werd geheel volteekend en kunnen de plannen thans worden uitgewerkt, waaraan met de meeste voortvarendheid wordt gewerkt. Het terrein van de Buiten-Societeit en het Harmenspark worden door een monumentale brug verbonden met aansluitende decoratie. De vermakelijkheden zullen voornamelijk geconcentreerd worden in den achtertuin van de Buiten-Societeit. Een bijzondere attractie zal het oud-Hollandsche marktplein vormen. Tal van groote firma’s hebben reeds reclame en nomen, ’s Avonds wordt verlichting van gas- en stoken. Verschillende aanvragen voor inzendingen zijn reeds ingekomen en is reeds een groot deel van het terrein bezet. Zoowel medailles als geldprijzen worden uitgeloofd. Waar deze onderneming in zulke goede handen berust, twijfelen wij niet of zij zal tot een volledig succes voeren, temeer waar de tentoonstelling reeds de aandacht heeft getrokken van tal van eerste klasse firma’s. N. Harl. Crt. Een oude bekende. Een ingezetene van Bergen-op-Zoom heeft een in goed Fransch geschreven brief uit Madrid gekregen, waarin de schrijver hem mededeelt in de gevangenis te zitten wegens zijn faillissement. Hij heeft echter een valies met frs. 800.000 op een aan hem alleen bekende plaats verborgen en biedt thans aan den geadresseerde een derde van die som aan, als deze naar Madrid komen en zijn proceskosten betalen wil, opdat hij vrij kome en zijn eigendom voor den dag halen kan. Uit de Vogelwereld. Een drama in de lucht speelde zich dezer dagen te Kleijen bij Kranenburg, tusschen Kleef en Nijmegen af. Men kon daar een strijd bij wonen in hooger sferen tusschen twee ooievaarsparen om een nest. Een langpootfamilie, die met andere trek- de rustige bewoners aanvielen. Door trotsch opgerichte koppen en fiere houding trachtten de bestormden den driesten vreemdelingen ontzag in te boezemen. Dit laatste baatte niet. Een strijd ontstond op leven en dood tusschen beide vogelenparen om de nestplaats. Na hevige aanvallen stortte een ooievaar met doodelijke wonde uit het nest. De andere vloog toen heen. De twee indringers namen bezit van het nest en klepperden met hun lange snavels triomfantelijk victorie. Linksche concentratie. Onder het opschrift //Van Tietjerksteradeel de victorie?” schrijft De Wereld z/In de gemeente Tietjerksteradeel zijn twee raadsvacatures. Voor de twee opengevallen zetels is door een gecombineerde vergadering van de drie in deze gemeente bestaande afdeelingen der 8. D. A. P. één candidaat gesteld. De tweede zetel werd opengelaten ter samen werking met de andere vrijzinnige groepen in de gemeente. De vergadering was druk bezocht. Dit zeer leerzame bericht knippen wij uit De Bergumer Courant. Leerzaam, omdat er uit blijkt: a. dat de sociaal-democraten in Tietjerk steradeel zich openlijk rekenen tot vrijzinnige groepen b. dat zij zoo verstandig zijn samenwerking te zoeken, ten einde goed werk te doen in het belang van de gemeenschap. Moge blijken, dat het verstandige voor beeld navolging vindt onder de kameraden. Voor één ding zouden wij echter willen waarschuwen. Nieuw-bekeerden zijn wel eens te ijvrig 1 Uit het bericht toch blijkt, dat de socia listen in Tietjerk samen op willen trekken met iederen linkschen candidaat, die hun wordt thuisgestuurd, ook als dit een onver- valscht oud-liberaal is. Dat is van het goede te veel! Intusschen zullen wij, vrijzinnig-demo- craten, nu niet op alle mogelijke ver gaderingen gaan spreken van het //verraad aan de democratie” door de 8. D. A. P. en Tietjerk als voorbeeld aanhalen! Veel liever hopen we, dat het gebeurde den #rooden” debatters, die eeuwig op dit //verraad” thema componeeren, wat bescheidenheid moge leeren Te Sneek, waar sinds vier maanden een bioscoopgebouw staat, wil men er nog een tweede oprichten. Men hoopt het nog voor Sneeker kermis te kunnen openen. Kranig. Een knaapje van omstreeks zeven jaren viel Zondagmorgen in de Wilhelminasluis te Zaandam. Een jongmensch uit Amsterdam, die het zag, sprong er dadelijk gekleed bij en redde het kind. De redder onttrok zich aan elke huldiging, zoodat zelfs zijn naam onbekend bleef. V erdronken. Zaterdagavond omstreeks half acht ver miste het echtpaar Hoffman te Uithoorn ’t vijf-jarig zoontje. Onmiddellijk werd een onderzoek met behulp van politiehonden Ongeveer één uur ’s nachts wees van den heer I. Hamburger uit een plek aan den Amstelkant aan, achter de ouderlijke woning, waar kort daarop het lijkje drijvende werd gevonden. Achtergeblevenen. Toen Zondagavond uit den achtersten wagen van den sneltrein een man, vrouw en kind stapten en langs het perron te Enkhuizen naar de boot sukkelden (de vrouw was slecht ter been) was de boot reeds vertrokken. De trein was zeker wat laat, bracht geen post en bagage mede, zoodat de boot spoedig weg was. Het gezelschap moest hier dus over nachten. Enkh. Ct. Te Middelburg zijn twee straattypes, hij 57 en zij 52 jaar oud, in den echt vereenigd. Dit geschiedde onder buitengewone belangstellingHonderden verdrongen zich voor het stadhuis en de politie had handenvol eigendom der gemeente geworden, ook al om het zoo noodig voor bouwterrein te kunnen bestemmen. Vóór het daaraan toe is, zal er nog al wat water door den Rijn loopen en komt eerst het bouwterrein van het 8t. Anthony Gasthuis aan de beurt, waarvan wel fraaie teekeningen bestaan en zelfs een Gysbert Japiksplein ons in de toekomst wacht, maar dit blijfttoekomstmuziek. Is het werkelijk ernst om van dat terrein bouwterrein te maken, dan moet men be ginnen met het leggen van een toegangsbrug en het projecteeren van straten enz. Misschien dat de aankoop van het //Lange Land” den stoot geeft om Bolsward aan die zijde uit te breiden en de handen thans aan den ploeg geslagen zullen worden. De plannen hebben nu zoolang gesluimerd, dat het meer dan tijd is om ze tot uit voering te brengen. En nu maar weer tot later. Afwachten blijft de boodschap. De Vereenigingen van belanghebbenden, zooals de Maatschappij van Nijverheid, de Nederl. Bond van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en verreweg de meeste Kamers van Koophandel en Fabrieken in den lande ofschoon de minister het advies dezer daartoe toch aangewezen lichamen op merkelijker wijze niet had gevraagd hebben zich tegen de Tariefwet verklaard. Ongetwijfeld zijn er ook enkele bedrijven, die niet bloeien. In vele gevallen zal de stilstand of achteruitgang daarvan moeten worden toegeschreven hieraan, dat de beoefe naars niet meegaan met hun tijd. Tegen bescherming van deze takken van nijverheid van overheidswege hebben wij niet het minste bezwaar, mits die bescherming doeltreffend zij, dat wil zeggen, indien zij bestaat in bevordering der vakopleiding, zoo wel voor de werklieden als voor de leiders der bedrijven. Deze bescherming is de natuurlijke. Door onnatuurlijke protectie, door wering der vrije mededinging met behulp van invoerrechten, maakt men van dergelijke bedrijven broei- kastplantjes, welke steeds meer bescherming zullen vragen en op den duur toch geen levensvatbaarheid zullen bezitten. Deze bedrijven zullen door beschermende rechten in werkelijkheid niet blijvend zijn te helpen en voor de talrijke bloeiende industrieën is de z.g. bescherming, die haar wordt op gedrongen in werkelijkheid om andere reden dan om de schatkist door slecht stelsel van belastingheffing aan te helpen een dreigend gevaar. Moet er geld zijn in dit geval tot invoering van sociale wetten dan heeft men om te zien naar betere, minder ge vaarlijke, maar doeltreffende en minder on billijke middelen dan de voorgestelde protec tionistische wijziging der invoerrechten. De door de Regeering voorgestelde Tarief wet is, volgens de voorstanders, bestemd onze industrie op te heffen uit haar //inzinking”. Wij vragen: Waar is de inzinking, welke die opheffing noodig maakt Behoort hier integendeel niet in plaats van inzinking te worden gesproken van een krachtige opleving Wij meenen van wel, en tot staving van onze meening kunnen wij ons beroepen op de feiten. In 10 jaar van 1899 tot 1909 is onze uitvoer toegenomen van 1601tot2455 millioen alzoo met 854 miliioen gulden per jaar, of ruim 53 pCt. Delfstoffen levert ons land niet opde uitvoer bestaat dus geheel uit voortbreng selen van onze nijverheid, met inbegrip van onze land- en tuinbouw. Onder het vrijhandelstelsel, dat hier nu sedert meer dan 50 jaren heerscht, heeft onze industrie zich krachtig ontwikkeld. In de laatste 20 jaren zijn 1237 nieuwe fabrieken opgericht, afgezien van het feit dat vele van de bestaande werden uitgebreid. Het aantal stoomketels verdubbelde, en het ver- warmingsoppervlak steeg van 143.000 tot ruim 340.000 M2. Gas-, petroleum- en electromo- toren, die juist in dezen tijd zooveel toe passing vonden, blijven hierbij buiten be schouwing. En nu zouden wij den sedert 1846 ge- volgden koers verlaten, en gaan doen, wat een man, die de voorgestelde Tariefwet zeker niet kwaad is gezind, het Tweede Kamerlid Middelberg, heeft genoemd/Zeen sprong in het duister”. Onze industrie heeft niet alleen geen be scherming noodig, doch door verhooging der invoerrechten wordt zij geschaad, haar bloei ernstig bedreigd. In betrekkelijk korten tijd hebben takken van nijverheid, als de aardappel-, meel-, turfstrooisel-, chocolade-, margarine-industrie zich vertien-, vertwintigvoudigd en meer. Al deze takken van nijverheid zullen worden geschaad door nieuwe of verhoogde invoer rechten. Het scheepsbouw-bedrijf heeft een groote vlucht genomen en voorts denke men aan de snelle en belangrijke vorderingen, die de chemische nijverheid, de lucifers-, verf- en vernis-, papier-, schoenen-, stearine-, olie- en veekoeken-, textiel-, gloeilampen-, zuivel- hout-industrie, de glasblazerij, de goud- en zilversmederij, benevens de tuinbouw, bollen teelt en boomkweekerij ten onzent maakten. Deze en nog zoovele andere industrieën verheugen zich in een ongekenden bloei. Zij hebben niet alleen geen bescherming noodig, doch de bescherming levert voor den uitvoer barer producten, dus voor haar bestaan, een groot gevaar op. Als onze nijverheid werkelijk de haar aangeboden bescherming noodig had, dan dan mag er nog wel een ninke weldoener in Bolsward opstaan, die zijn naam wil ver eeuwigen, door het ontbrekende voor zijne rekening te nemen. Het //Lange Land” is nu in zijn geheel vogels in Kleijen was neergestreken, zocht door verovering meester te worden van een nestplaats. Al spoedig had het daar nestelende ooievaarspaar de indringers opgemerkt, die werk om het jonge paar een vrijen doortocht te verzekeren. De buren hadden voor een rijtuig gezorgd en ook voor versnaperingen, bloemen enz. Toen de jonggehuwden van het stadhuis kwamen, klonken daverende hoera’s. zouden de Vereenigingen, bestaande uit onze industrieelen, daarnaar zeker reikhalzend uitzien. En wat zien wij Juist het tegenovergestelde. Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1