PER TELEFOON. Boelgoed - Faillissement. I I 50 Jarige Echtvereeniging Officiëele Advertentiën. Financiëel overzicht. Burgerlijke Stand. Stadsnieuws. O PREDIKBEURTEN. Bekendmaking. Landverhuring. BEKENDMAKING. Advertentiën. 8 SS» O DANKBETUIGING. 3 Mei 1912. de acteurs gebracht, G. KEIKES. De eeuwig herhaalde raad dus weer: haal adem door den neus S. S. TERPSTRA. Bolsward, 11 Mei 1912. Geen receptie. Hunne Kinderen. LEEUWARDEN, 8 Mei 1912. Voor de rechtbank alhier stond heden als beklaagde terecht K. B. te Bolsward, wegens diefstal met inbraak bij nacht, gepleegd bij den heer H. J. Hommes aldaar. Beklaagdes houding was zeer berouw vol en de eisch luidde 6 maanden ge vangenisstraf. deze bijeenkomst bij mag ieder ééne dame J. 8. de BOER BOLSWARD, van 5 tot en met 8 Mei. Geboren: Neeltje Anna d. v. Jelle Cuperus en Leentje Klom. WONSERADEEL, niet ontvangen. Baggerwerk. Heden werd ten Raadhuize aanbesteed het baggeren der grachten in de stad, als volgt f 483.— - 452.— - 444.50 Naar de Friesche meren. Het schilderachtig schoon van onze Friesche meren en plassen, dat jaarlijks een steeds sterker wordende st»oom vreemdelingen naar Zondag 12 Mei. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 9i/2 uur: Ds. J. OP 'T HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. 's Voormiddags 9x/2 uur Ds. van der BERG van Joure. ’s Avonds öi/g, uur Ds. FLIERENGA van Scharnegoutum. Ingeschreven was Douwe Wiersma 8. Pietersma Joh. Draaisma Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Eene benoeming. In de plaats van den heer J. W. Boersma, die naar Nijmegen vertrekt, is benoemd tot hoofdcommies ter secretarie te Sneek, onze vroegere stadgenoot, de heer J. Pottinga, thans ambtenaar ter secretarie te Wildervank. Op het drietal. voor de betrekking van assistent aan de coöperatieve zuivelfabriek te Harich komen voor (alphabetisch) de heeren R. Fop ma te Oostermeer, J. de Mars en J. C. Penning, beiden alhier. Op Zaterdag 11 Mei 1912, des voormiddags 10 UUP, ten huize van den gefailleerden A. de WIT, in ’t Café „de Onderneming” te Bolsward, publieke verkoop van de tot dien fail lieten boedel behoorende roerende goederen, als; Kasteleins-lnventaris: best loopend biljart met queuen, rek en ballen, mahoniehouten en andere tafels, groote partij stoelen, po- lyston met platen, spiegels, regulateurs, kachels, vliegenkast, spoelbak, karaffen, gla zen, maten, enz. Meubelaire goederenchiffonière, kasten, lessenaar, mah. tafel, stoelen met trijpen zitting, spiegels, schilderijen, naaimachine, ijzeren ledikanten, waschtafels, nachtkastje, theetafel, bloemstanders, matten, kleeden, linnenrek, tobben, emmers, gascomfoor, petro leumstellen, divers koper-, ijzer-, glas- en aardewerk. Voortsvlag met stok, rijwiel, stander, behangtafel en hetgeen meer zal worden aan geboden. onze provincie lokt, is bij vele Friezen nog niet voldoende bekend en gewaardeerd. Ook voor Friesland dus is het van belang, dat een nieuwe onderneming te Sneek het be zoeken van de mooie plekjes van ons vader land gemakkelijk gaat maken n.l. door het organiseeren van goedkoope gemeenschappe lijke uitstapjes met motor- of zeiljacht, waarbij men volop kan genieten van de mooie ver gezichten en waterpartijen, terwijl daaraan tevens andere attracties worden verbonden. Zoo gaat b.v. Zondag de eerste tocht over de Sneekermeer naar Heerenveen vanwaar in rijtuigen naar en door het Oranjewoud ge reden wordt, terwijl de terugtocht weer per motor geschiedt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de adv. in dit blad. Concentratie van Vrijzinnigen in Friesland. Naar -wij vernemen, zal de heer Dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, op Hemelvaarts dag te Leeuwarden als spreker optreden in het belang der concentratie van de vrijzin nigen in Friesland. De vergadering wordt uitgeschreven door den Provincialen Bond van Vrijzinnigen in Friesland en alle leden der aangesloten Kies- vereenigingen zullen persoonlijk eene uitnoo- diging ontvangen om te wonen. Bovendien introduceeren. Een gemeentelijk schaapherder Te Beesd (Geld.) bestaat nog de gemeen telijke betrekking van schaapherder. De tegenwoordige, die dit baantje 40 jaren.heeft bekleed, heeft bedankt, en B. en W. doen thans een oproeping van sollicitanten. N. R. Cl. Gelukkige vrouwtjes. Maandag kwamen 2 vrouwtjes uit Hatert ter veemarkt te Nijmegen, om haar eenige koe uit armoede te verkoopen. Het beest trok de aandacht der marktcom missie, die het voor f 85 aankocht, om het daarna even wel te verloten, waarbij de beide boerinnen een gratis lot kregen. En het geluk was haar dienstigde prijs viel op haar num mer, zoodat ze weer naar huis trokken met f85 plus haar koe! Betrapt bij een poging tot inbraak. Ondanks de vele voorbijgangers, die zich ’s avonds omstreeks 11 uur in de Utrecht- schestraat te Amsterdam bevinden, heeft op dat uur een man getracht, bij den poelier Reese, Utrechtschestraat bij het Frederiks- plein, in te breken. De bekende bakker Breet, schuin tegenover den wildhandel wonen de, had echter reeds te voren opgemerkt, dat de bedoelingen van den man die voor den winkel heen en weer liep, niet zuiver waren. Juist op het oogenblik, dat hij de deur met een valschen sleutel geopend had, werd hij door den bakker gesnapt. De man trachtte naar de Prinsengracht te vluchten. Er ontstond een worsteling tusscheu den bakker en den man. Eenige burgers, onder wie een tramconducteur, schoten toe, waar na de verdachte naar het politiebereau Fer dinand Bolstraat werd overgebracht. Bij fouilleering werd een aantal valsche sleutels en loopers op hem bevonden. Het bleek, dat de man reeds eenige malen met politie en justitie in aanraking was geweest en een habitué was bij zekeren B. op de Prinsen gracht, bij wien reeds vroeger huiszoekingen gedaan werden. Ondanks de omstandigheid, dat hij op heeterdaad betrapt werd, blijft de man ontkennen, een poging te hebben gedaan om in te breken. De „Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Gver het ademen. Het zijn geleerde waarnemers, die een voornaam deel van onze gezondheid en levensduur toeschrijven aan het geregeld functioneeren van onze ademhalingswerktuigen. Het is niet slechts de borstomvang en de ruimte voor de longen beschikbaar, die hierbij in aanmerking komen, doch de geheele bouw van neus en keel is in dit opzicht van beteekenis. Zoo kan men groote verschillen opmerken, zelfs naar het uiterlijk, bij de ademhalings organen van verschillende menschen, bij voorbeeld de wijdte der neusgaten, stand van schouders, om vang van borst. In doorsnede berekent men, dat met elke ademhaling 500 kub. centimeter lucht in de longen komen. Dit cijfer slaat op een nor male ademhaling; bij krachtiger arbeid en zware inspanning vermeerdert dit getal tot het zevenvoud. Een berekening, die wij niet controleeren konden, schat het gezamenlijke oppervlak van het deel van de longen, dat lucht tot zich neemt op 30 vierk. meter, terwijl ons geheele menschelijke lichaam, op gelijke wijze berekend, slechts 2 vierk. meter opper vlakte beslaat. Een volwassen mensch ademt per minuut gewoonlijk 18 maal, tenminste wanneer hij rustig ter neer zit, 25 maal bij een regel matige lichaamsbeweging als wandelen en tot 60 maal en meer bij inspannenden lichame- lijken arbeid. Bij koorts is de ademhaling gewoonlijk nog snellerbij longontsteking ademt men ongeveer 40 maal per minuut. De ingeademde lucht wordt zeer snel ver warmd lucht van 6 graden wordt op den korten weg door den neus tot 32 graden verwarmd. Lucht, die door den mond wordt ingeademd, wordt veel minder warm dan die door den neus wordt ingehaald, hetgeen te verklaren valt, omdat lucht door dezen laatsten en langsten weg binnenkomend, on geveer 100 en die door den mond inge ademd slechts langs ongeveer 70 vierk. centimeter warmte afstralende oppervlakte strijkt. Verleden week hebben wij melding gemaakt van de oprichting eener nieuwe petroleum- onderneming, waarin eene dochter Maat schappij werd gezien van de Standard Oil Company. Zooals gezegd, heette deze nieuwe Maatschappij concessies te hebben verkregen in Djambi, doch sedert is er gemeld, dat de Nederlandsche Regeering deze concessies nog niet heeft gegund en vooreerst ook niet zal toewijzen. De Regeering is blijkbaar van meening, en o. i. terecht, dat gewaakt moet worden tegen een petroleum-monopolie van de Stan dard Oil in Nederland en Nederlandsch Indië. Dit bericht miste zijn uitwerking niet op den koers van de Koninklijke en nu er tevens melding werd gemaakt van eene op handen zijnde kapitaalsuitbreiding van de Koninklijke, werd de Oliemarkt zeer willig gestemd en liepen Koninklijke op tot boven 550 procent. Men zegt, dat de nieuwe aandeelen 150 °/0 aan oude aandeelhouders zullen worden aan geboden. Niet minder bewogen was de Amerikaan- sche Spoorwegmarkt en bijzonder flauw waren de Industriëele waarden als Steels en Car’s. Als deze markt een duikeling maakt, wor den daarvoor direct allerlei motieven aange geven. Slechte kwartaalstaat van de Steel- trust, vermeerdering van leegstaande goederen wagens, mindere vraag in de Staalindustrie, groote overstroomingen, zooals nu weer in het Mississippi gebied, waardoor groote schade aan de te velde staande gewassen wordt gebracht en last not least, de politiek. Roose velt en Taft staan thans als twee vijanden tegen elkaar en men wil wel hebben dat Taft, door Roosevelt geprikkeld, weer tot trustvervolging is overgegaan. Dit zal stellig de candidatuur van Taft niet in de hand werken en verklaart wel eenigszins het bericht als zouden de groot machten zich vóór Roosevelt hebben ver klaard. Een en ander zal wel aanleiding hebben gegeven, dat de baissiers, het oogenblik ge komen achtten, om een aanval op de markt te doen en naar het schijnt met succes. Steels zijn sedert ruim een week pl. m. 7 pCt. gevallen; de meeste Spoorwegshares hebben er minder door geleden. Geld was deze week duur, als gevolg van de groote betalingen die er met Mei te ver effenen vallen. Het bedrag van de uit staande bankbiljetten van de Nederland sche Bank nam deze week met ongeveer f 16.000.000.— toe. Ter beurze werden nieuwe 6 pCt. Cedula’s (pandbrieven van de Argentijnsche Nationale Hypotheek Bank) aangeboden a ruim 93 pCt. Dit lokte eenig aanbod uit van de be staande 6 pCt. Cedula’s L., waarvan de hou ders zich de nieuwe stukken aanschaften. Het heet dat de oude stukken successievelijk zullen worden ingetrokken of uitgeloot. De soliditeit van beide soorten is natuurlijk de zelfde en aangezien de oude stukken nog al iets boven de nieuwe stukken noteerden, was voor de ruiling veel te zeggen. De koers van de nieuwe stukken is intusschen tot ruim 94 pCt. opgeloopen. In de rubber afdeeling werd het bericht gedaan, dat men in IJmuiden bezig zou zijn of aldaar zou trachten uit „visch” rubber te fabriceeren. Zou het heerlijk zeebanket nu ook al voor de automobiel banden moeten worden gebruikt ’t Is maar te hopen, dat ook deze proef zal mislukken. Tabakken algemeen teruggaand, herstelden zich de laatste dagen weer op bevredigende inschrijvingen en berichten uit Indië van regenval. Geld op prolongatie heden 4x/4 pCt. Betaalbaarstelling dividenden en coupons. Amsterdamsche Chininefabriek div. no. 19 betaalb. met f 60. Nederlandsche Gist en Spiritus fabriek te Delft, div. 37 betaalb. met f 210. Noord Hollandsch Landbouw Crediet, div. 25 betaalb. met f 60. Van Deventer’s Glasfabrieken, Schiedam Delft, div. 6 betaalb. met f 100. Leeuwarder Waterleiding Maatschappij, div. 23 betaalb. met f 55. Meifeest. Zondagavond werd in „De Doele” de feest avond gehouden van de afdeeling „Bolsward” der Soc. Dem. Arb. Partij. De zaal was voor de helft gevuld, een opkomst gelijk aan vorige jaren met het Meifeest. Deze avond bood echter nog wel iets bij zonders waarvoor ook de noodige reclame was gemaakt, en men dus wel een talrijker bezoek had mogen verwachten, te meer wijl de entreeprijs niet hoog was gesteld. Behalve dat af en toe door de aanwezigen liederen werden gezongen, werd door den heer P. Moltmaker van Utrecht eene rede gehouden over: Achturendag en Algemeen Kiesrecht. Met bepaald talent behandelde de Spreker zijn onderwerp. Er ging gloed en warmte van hem uit, zoodat hij zijn gehoor wist te boeien. In goed gekozen bewoor dingen zette hij uiteen hoe het in ’t belang van den arbeider en ook van de geheele samenleving is, dat een achturigen arbeids dag wordt ingevoerd. Zoowel uit moreel als finantieel standpunt is een werktijd van 8 uren per etmaal voldoende, en de over schrijding er van heeft vaak in velerlei op zicht ongewenschte gevolgen. Ook voor algemeen kiesrecht brak Spr. een lans, ’t I? een onbillijkheid dat een groot deel der samenleving niets te zeggen heeft, dat dus een deel der menschheid aan het ander deel de wetten voorschrijft. Deze wetten moeten dan ook noodzakelijk zijn in ’t belang der klasse, die ze maakt, en- in ’t nadeel van ’t proletariaat. Spreker wekt op tot aansluiting bij de S. D. A. P. en tot propaganda voor den achturendag als ook voor algemeen kiesrecht, zoowel voor vrouwen als mannen. Een warm applaus viel den talentvollen Spreker ten deel. Een tweede glanspunt van den avond was de opvoering van het monologenspel :„Brand in de Jonge Jan”. Deze éénacter van den heer Heyermans werd door de heeren Hasebroek en Moltmaker met groot succes opgevoerd. De tekst van het stuk getuigde van het talent des schrijvers, wijl door een listig ondervragen van de verdachten en de getuigen de waarheid voor ’t grijpen ligt en zelfs de poging van den eenen broeder, die bekennen wil den brand te hebben gesticht om daardoor z’n broeder, den waren schuldige, te ontlasten, niet baat, en de Officier van Justitie, in afwachting van de beslissing der rechtbank, den schuldige, die ontkent, doch zich heeft vastgepraat, in voorarrest doet stellen, doch den ander, die voorgeeft de schuldige te zijn, in vrijheid wordt gelaten. Gaf de Officier van Justitie, de heer Molt maker, hierbij natuurlijk en talent vol spel, ook de heer Hasebroek kwam hier in zijn volle waarde uit. De zeven zeer uiteenloopende rollen werden zoo echt en typisch vertolkt, dat men eigenlijk haast niet kon denken, dat men telkens met denzelfden persoon te doen had. Dat het uiterlijk in kleeren en grimeering verschillend waren, dit ligt- voor de hand, maar de zeer uiteenloopende houding, de gebaren, de stembuiging, de gelaatsuit drukking, ja alles was zoojuist en zonder zich daarin een enkele maal te vergissen, dat men niet dan bewondering had voor het hoogst verdienstelijk spel. Waarlijk hier werd ware kunst geboden. Het krachtig applaus, ook beëindigen van een men genoot. Het woord van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat daar 12 Mei dit jaar invalt op ZONDAG, de alge- meene verhuizing in deze gemeente zal moeten plaats vinden op MAANDAG 13 MEI 1912. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag 15 Mei 1912, ’s middags 12 uur, bij beschrijvingen opbod ten raadhuize, verhuren het thans aan de gemeente behoorende weiland „het lange land” aan de Cnossenlaan, groot 2 hectare 52 aren 30 centiaren (7 pondemaat). Huur- tijd 5 jaar, vanaf 5 Maart 1912. Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. De BURGEMEESTER der gemeente Bolsward, Gelet op eene Missive van den Voorzitter van den Militieraad van den 29 April j.l. Brengt ter openbare kennis dat de Mili tieraad in het 2e district van Friesland op Vrijdag den 10 Mei 19'12, des namiddags’ te ll/2 ure, in het Gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen zitting zal hou den, waarin belanghebbenden uit deze ge meente bij de vrijstelling of uitsluiting van den dienst bij de nationale militie, voor de lichting van 1913 in de gelegenheid zullen worden gesteld hunne aanvragen toe te lichten of te doen toelichten en waarin op de door hen gedane aanvrage om vrijstel ling of uitsluiting door den Militieraad uit spraak zal worden gedaan. Bolsward, den 1 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Getrouwd: RUURD JORRITSMA, Wedn. van Sietsche Keilman IMMETJE GROEN. Hoorn, Tevens betuigen we onzen hartelïjken DANK voor de vele belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden. soms na ’t der rollen, bewees dat dank door den Voorzitter, den heer T. de Boer aan den Spreker en de acteurs gebracht, was wel verdiend. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden den 30 April j.l., betuigen wij onzen welgemeenden DANK. D. H. van WIEREN en Echtgenoote en Kinderen. Bolsward, 8 Mei 1912. EN VAN I EN WlRDUM,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2