De Tarief wet beteekent: Met uw vaste tractement komt gij niet meer rond. De Tarief wet beteekent: De Tariefwet beteekent: Wladikawkas Spoorweg-Maatschappij. DAALDERS Feitelijke vermindering van huishoudgeld. I I De zwaarste druk op de grootste gezinnen. UITGIFTE VAN R. M. 80.000.000, 4'1 pCt belastingvrije Obligation. KT Gebr. KINGMA. GEMENGD NIEUWS. I waarvan aflossing en rente on voorwaardelijk gega randeerd door den Russischen Staat. Koers van uitgifte 94 3|s pCt. Inschrijvingen worden ingewacht tot Dinsdag 14 Mei. Cacao is heilzaam, mits ze goed is. Daarvan zijt gij zeker bij veer bond in de de gevolgen Sneek. hopen I Anti-Tariefwet-Comité. Uit een roman: Zij greep hem bij zijn kaken en boorde haar oogen in de zijne; hij liet haar begaan. Stoomdruk Firma B. Cuperus Ai., Bolsward. geheel en zwaard schuiving ners van voor nieuwsbericht: een gouden horloge van den firmant. trale, om drijven en schaffen. nen we Ewoldt voor Het kleine meisjeHoeveel is ook weer ’n kaartje naar Haarlem m’neer? Hijdige stationsklerk. Vraag je dat al weer! Ik heb je nu al driemaal gezegd, dat ’t vijf-en-veertig cent kost. Het kleine meisje: Dat wist ik wel, m’neer. Maar m’n kleine broertje vindt ’t zoo leuk als u kwaad door ’t loketje kijkt, omdat ’t ’m dan aan een „Artis” doet denken. reinen, zoomede de iljuminatie zullen op zeer bijzondere wijze geschieden. Het lijdt geen twijfel of een groote stroom van gewestgenooten zal die dagen Harlingen bezoeken. Zaak Ds. Ewoldt. Heerenven, 8 Mei. Uit zekere bron kun- thans meedeelen, dat de zaak Ds. de rechtbank alhier zal dienen op Woensdag 5 Juni a. s. Arum, 8 Mei. Bij het bestuur der water schappen alhier, die thans met twee stoom gemalen werken, bestaat het plan, nu de machines minder worden, zich in contact te stellen met het bestuur der Electrische Cen- ook de gemalen door electriciteit te geen nieuwe machines aan te Door een auto gedood. Onder de gemeente Heiloo is gisteravond door een bestuurder van een Haagsche huur auto, waarin twee Alkmaarsche jongelui waren gezeten met een vertegenwoordiger der automaatschappij, de 50-jarige Alkmaarsche scharenslijper Beeldman overreden. De onge lukkige was terstond dood. De justitie stelde heden een onderzoek in. Vaststaat dat met veel te groote snelheid is gereden, doch door welke oorzaak het ongeval is veroorzaakt, kon nog niet meegedeeld worden. Een nieuwe belasting. De Raad van Edam heeft een nieuwe verordening vastgesteld tot heffing van havengeld, die koninklijk werd goedgekeurd. Daarin is opgenomen de bepaling, dat 5 cents verschuldigd is voor iederen passagier, die per boot wordt vervoerd en te Volen dam dat, zooals men weet, tot Edam behoort het openbaar middel van vervoer verlaat. Te Haarlem is een werkman, die tien dagen geleden door een hand werd gebeten, thans aan overleden. Opzichter Maar als men u dan de ver zekering gaf, dat de kosten vergoed zouden worden. 'Veldwachter: Dan.... Ja.... Neen, dan deed ik het nog nietwant ik zou dan een bestraffing op kunnen loopen, omdat ik mij van mijn standplaats, waar ik dienst heb, verwijderd heb. De burgemeester moet eerst in kennis worden gesteld. Belangstellende Dus mijn rijwiel wordt gestolen te SI. begeef mij naar de secretarie te A. Burgemeester is daar niet. Begeef mij naar zijn woning te Z. Burgemeester blijkt voor dienst naar A. te zijn. AannemerDan naar den oudsten wet houder, die woont te V. Belangstellende Die is naar zijn land, maar men weet niet precies naar welk stuk. OpzichterDan naar den tweeden wet houder, die woont te O. Belangstellende: Die is juist per auto een uitstapje maken. Komt ’s avonds doodmoe thuis van zijn reis door de uitgestrekte ge meente en ik ben mijn rijwiel kwijt, dat in middels te Berlijn verkocht is. Een dure Aprilgrap. De „Wetschernjaja Gaseta” te Kiew be richtte op 1 April, dat aldaar de klokken toren van de Andreaskerk door een aard- was ingestort. Duizenden inwo- gingen toen met de tram naar de plaats de catastophe. Velen kwamen daarop de eerste maal tot ontdekking, dat de Andreaskerk geen klokkentoren heeft. De uitgever van de krant en de trammaat- schappijen maakten goede zaken. Het pu bliek nam de grap nogal goed op. De po litie vond de zaak ernstiger. Zij beval de krant het bericht te herroepen, en de gou verneur veroordeelde het blad wegens moed willige verbreiding van onjuiste berichten tot 300 Roebel boeteals deze som niet betaald wordt, krijgt de redacteur twee maanden gevangenisstraf. Een apachen jacht te Weenen. Een revolvergevecht, dat in de bijzonder heden aan de schieterij der Parijsche auto bandieten doet denken, werd Woensdagnacht in Weenen geleverd. Drie inbrekers drongen in de Leopold- stadt in een wijnhuis in de Taborstrasse binnen. Het was ongeveer half tweevoor bijgangers hoorden lawaai in het wijnhuis en waarschuwden den portier, die de hulp der politie inriep. Een afdeeling politie rukte aan, omsingelde het wijnhuis en poogde er binnen te komen. De politieambtenaren hadden de geladen revolvers in de hand en maanden de inbrekers aan, zich over te geven. Als antwoord volgde een schot, spoedig door een geregeld vuren gevolgd. De politieagenten beantwoordden het vuren. Zoo ontstond een vuurgevecht, dat door het aanrukken van politie-versterking weldra in hevigheid toenam. Een dichte menigte had zich geleidelijk nabij de plaats van het gevecht verzameld anderhalf uur duurde het vuren reeds, zon der dat de politie er in geslaagd was, de inbrekers te arresteeren. Eindelijk gaven de inbrekers het vuren op. De politie, meenende dat de bandieten hun kruit hadden verschoten, drongen nu het wijnhuis binnen. Daar vielen plotseling snel achter elkaar eenige schoten een der inbrekers zakte bloedend ineen. Twee anderen hadden zich in de toiletkamers verscholen. Zij werden eruit gehaald, en naar het politiebureau ge bracht met moeite kon de politie het volk beletten deze heeren te lynchen. De derde was, na verbonden te zijn, naar het hospitaal gebracht, doch stierf onderweg. Hij bleek een beruchte inbreker te zijn. De „Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Gelezen in een Den jubilaris werd overhandigd bij monde Een oplichter. De Apeldoornsche politie bracht gevanke lijk naar Zutphen over een jongmensch, die ten huize van zijn kostbaas en aanstaande den eerste in toestand van „boven z’n bier” een bankje van f 100 had ontfutseld. Hij maakte hiervan goeden sier, en toen hij lont rook, werd het overgehouden geld in het privaat geworpen. De man schijnt nog meer op z’n kerfstok te hebben. Eekhoorn en kat. De heer B. Kamps, te Benneveld (Dr.) heeft een kat met een nest vol jongen daarin heeft hij een jong eekhoorntje ge plaatst, al een dag of vier geleden. Allen zijn zeer liefderijk bij elkander en poes ver zorgt allen zonder onderscheid. Feiligheidsgasmeters. Wij lezen in het Alg. Handelsblad; Naar aanleiding van het geval van gas verstikking van j.l. Maandag, waarbij twee bejaarde lieden om het leven kwamen, maakt men ons opmerkzaam op een veiligheidsgas- meter, zoogenaamde V-meters, die sinds korten tijd in Den Haag in gebruik zijn genomen. Deze gasmeters, schrijft men ons, waar borgen volstrekte veiligheid voor gasverbrui kers gedurende de nachtelijke uren. Het toestel waarschuwt niet tegen een dreigend gevaar, doch voorkomt automatisch gasont snapping, waardoor zelfs geen alarmeeren- behoeft plaats te hebben. Elke gasontsnap ping, hetzij door het geopend worden van een kraan, hetzij door een lek, wordt door de V-toestellen automatisch voorkomen. In Den Haag worden de gasverbruikers in de gelegenheid gesteld hunne gewone meters door V-gasmeters te doen vervangen. Zij betalen daarvoor aan verwisselingskosten f 1 voor 3-, 5- en 10-lichtmeters en f 1.50 voor 20-lichtsmeters. Bovendien is het meterhuurtarief voor deze meters een weinig verhoogd en wel voor 3-, 5- en 10-lichts- meters met f 0.30 per drie maanden en voor 20-lichtsmeters met f 0.45 per kwartaal. Politie ten plattenlande. Men schrijft uit de Betuwe aan de Geld Daar staan voor het raadhuis eener uit gebreide gemeente in de Betuwe, een opzich ter, een aannemer, een belangstellende, een veldwachter, een weinig op den achtergrond een onzer correspondenten, wachtend op den uitslag eener aanbesteding. Komt aangereden iemand, van wien Zon dag op zeer brutale wijze een rijwiel is ontvreemd. Hij gaat van de diefstal aan gifte doen ten gemeentehuize. OpzichterKan men die aangifte niet doen bij de politie van het dorp Veldwachter Jawel, maar de secretarie is beter, het komt dan ook in het politieblad. Belangstellende: Kan het nut der aan- i gifte twee dagen na den diefstal niet inzien. Aannemer: Wanneer mijn rijwiel gestolen i werd, ging ik naar den dichtstbijwonenden veldwachter aangifte doen, met verzoek den i dief te achtervolgen. Veldwachter Maar ik deed het niet. Veronderstel ik moet den» dief achtervolgen, moet kosten maken. Het hoofd van de politie kan mij weigeren terug te betalen, omdat hij daarvoor geen last gegeven heeft. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. A.s. Donderdag, Hemelvaartsdag, 36 straatzangers en zangeressen van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Leeuwarden, zich hier op 12 verschillende punten in de stad te doen hooren. Jonge dames zullen zich alsdan belasten met de collecte, waarvan de opbrengst het Sneeker Rusthuis ten goede komt. Gistermorgen ruim 4 uur is in het Zomerrak, bij de kalkovens aldaar, het met steen en kalk geladen schip van Jacobus de Boer, in zeer korten tijd gezonken. Juist waren de schipper en diens vrouw (kinderen hebben ze niet) wakker geworden door ’t afloopen van den wekker, toen ze eensklaps een schok voelden, die aan een aanvaring deed denken. Tegelijkertijd drong het water zoo snel binnen, dat man en vrouw in allerijl, met achterlating van alles, in nachtgewaad het zinkende schip moesten ver laten. Door een hulpvaardige aldaar werden beiden van de noodige kleeding voorzien. Deze en enkele schippers aldaar hadden een knal gehoord, waarom vermoed wordt dat het schip in tweeën is gebroken, wat door het buitengewoon snel zinken (in een paar minuten zat het schip onder water) haast bevestigd wordt. Het schip zit vlak met het water; de mast bijna geheel en deelen van het roer, voorsteven steken nog maar even boven water uit. De Boer was nog maar kort in het bezit van het schip’t was zijn derde reis die hij er mee zou doen. Het houten tjalkje, metende 20 ton, bekleed met ijzer, was niet verzekerd, de lading wel. Doel is het vaartuigje te lichten. Een witte vlag geeft bij dag en een licht bij avond de plaats aan waar ’t schip is ge zonken. Voor de scheepvaart ligt het niet hinderlijk. Donderdagmorgen is op den Kimswer- derweg nabij den overweg van den spoor weg te Harlingen de 29-jarige Antje v. d. V., wonende te Almenum aan de Bolswar- dervaart, onder de tram geraakt. Zij werd onder de locomotief geheel verpletterd. De tram reed op ’t oogenblik met ge ringe vaart de machinist waarschuwde het meisje nog, doch ondanks dit wierp zij zich met een gil voor de machine. De ongelukkige was lijdende aan storingen in het zenuwstelsel. Het lijk werd per handwagen naar de rijtuigloods van de tram overgebracht en later naar de Ziekenverpleging vervoerd, nadat de diepbedroefde ouders met het treu rig ongeluk in kennis waren gesteld. (V. H. Ct.) Westermeer. Paard en koe samen in de weide gaat in den regel best en is het al dat het vurig ros wat al te wonderlijke capriolen maakt, dan gaan de kalme koetjes wel wat op zij. Niet altijd gaat het echter goed. Dat ondervond tot zijn schade de heer J. Heida alhier, daar een zijner beste melkkoeien zoo’n geweldige trap van een zijner paarden kreeg, dat het arme dier met gebroken poot neerviel. Aan herstel viel niet te denken en daarom is het dier kort daarna door het slagersmes uit zijn lijden verlost. Jours, ’t Was Donderdag knapdrukaan de markt. Aangevoerd toch waren 333 koeien, 25 paarden dat was niet veel 200 varkens en biggen, 110 schapenen lammeren, 15 geiten. Aan de kaden lagen 9 stoombooten, 2 motorbooten, 6 veepramen en 1 veeschip. De handel was echter niet vlug en de prijzen niet zoo „stijf” als voor kort. Aan de marktstalletjes was natuurlijk weer van alles te koop, vanaf gerookte „gibben” tot gouden horloges. De laatste gingen met dito ketting voor één riks. Zeker geen 14 karaats(J. Ct.') Bloemententoonstelling te Harlingen. Uit Harlingen wordt gemeld Betreffende de alhier te houden bloemen tentoonstelling kan worden bericht dat met jille kracht aan de uitvoering der plannen wordt voortgewerkt. Uit alle oorden van het land worden blijken van medewerking en instemming ontvangen, zoodat met zeker heid kan worden geconcludeerd dat de ex positie iets bijzonders zal worden. Voor de noodige afwisseling zal worden gezorgd door middel van het terrein van vermaak als iets bijzonder nieuws komt hier „Het vroolijke Rad”, groot succes van het Lunapark te Parijs. Aan het Oud-Hollandsche markt plein wordt de grootste zorg besteed, dit zal een werkelijk sierlijk complex van huizen vormen. Een groot deel der huizen is reeds in beslag genomen. De verlichting der ter- BLOOKERS CACAO i.-• -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4