No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1912. Op naar Leeuwarden! Donderdag 16 Mei. Voor het Kantongerecht. Ingezonde n. Aan de ingezetenen van Friesland en Friezen daarbuiten 1 BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke den beklaagde de verordening afgelezen naam daarvan in niet geringe mate tuigenis geven. kloek is, recht doet ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. maal op smadelijken toon onverschilligheid en Vrijzinnigen gesproken lange na uwe gewest verzonden, wat overeenkomt met het getal leden der aangesloten kiesvereenigingen. Welnu, zoo geene noodzakelijke verhindering zulks belet, behooren deze uitgenoodigden op het appèl te zijn. Dat is plicht, die niet verzaakt mag worden. Er wordt zoo menig- van de lauwheid, de lusteloosheid der en inderdaad bij niet altijd ten onrechte. Toont door aanwezigheid te Leeuwarden, dat nieuwe wegen dienen ingeslagen, dat de tijd handelen, van aanbreekt en te verleenen derlijk wil zijn. Zal de bijeenkomst te Leeuwarden voor de concentratie der Vrijzinnigen in Friesland van beteekenis worden? Ja, mits Friesland niet kwezelt maar Friesland recht spreekt en En de. werklust er niet zoek is. Moge de vergadering op Hemelvaartsdag, i een goed ge- J. H. R. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van flink en eensgezind handelen dat gij bereid zijt uw steun aan alles wat daaraan bevor- Museum te bezichtigen. Waar de Kunst zóó voorgaat en de Ver- lotingscommissie aan de geschenken nog tal van prijzen als rijwielen, landbouwgereed schappen, spiegels en overige huishoudelijke artikelen wenscht toe te voegen, mag worden aangenomen, dat Hoofdbestuur en Verlotings- commissie op den steun van allen, die iets Zitting van Vrijdag 10 Mei 1912. Een lijst met 72 strafzaken, dat beloofde wat te worden en zie, alles ging zoo vlug van stapel dat het in plaats van een lange, een heel korte zitting was. Toen wij arriveerden was er al reeds een heel getal afgelezen en daar de beklaagden afwezig waren, werd verstek verleend en de zaak na de schorsing der zitting behandeld om den eisch te stellen, doch van den aard der overtreding en de bijzonderheden van ’t procesverbaal werden wij dan niets gewaar. De openbare behandeling met het verweer der beklaagden, dat is ons arbeidsveld, en dat veld was heden heel dun bezaaid, ’t Lijkt er mee te gaan als met het eizoekersveld, in April wemelt het vaak van jongens en mannen en met Mei verboden tijd ziet men dit natuurlijk zoo niet meer. Welnu, ons veld was vandaag ook bijna geheel verlaten en ledig. Naast de tafel in de rechtszaal stond een heele collectie oude maten en gewichten, wat antieke ellematen, een paar hengelstokken, doch van dat alles kwamen wij niets te hooren, omdat de eigenaars van al dat //tuig” afwezig waren. Wij hebben dan ook slechts melding te maken van twee strafzaken de derde ging onzen neus voorbij toen ’t wezen zon, werden wij verdreven. Hoe en waarom dit kwam, zullen wij dus ter aanvulling van het weinige ook vermelden. 1. A. de H. van Allingawier en J. R. van Parrega moesten terechtstaan wegens het te zamen en in vereeniging zoeken van eieren in land *waar ze geen vergunning hadden. Beiden waren tegenwoordig en na dat naam, beroep, geboorte- en woonplaats waren op gegeven, vroeg men ook den ouderdom en nu was er verschil in den geboortedatum van den een. Hij stond in ’t verbaal opgegeven als te zijn geboren 15 Febr. 1894 en was dan 18 jaren, maar hijzelf zei, dat wel de datum goed was, doch dat het geboortejaar 1895 moest zijn. De zaak werd nu geschorst, want de andere was ook geen achttien jaar en dus vielen zij onder de kinderwet. Het vorig jaar had de oudste dezer twee ook terechtgestaan en men zou uit de stukken van dat rechtsgeding zien op te diepen, wanneer deze geboren was. Nu kwam eerst aan de orde 2. S. de V. te Workum, die melkvaarder is, werd den 25 Maart bekeurd, wijl hij met opgetrokken zeil door de brug voer in de Workumer trekvaart. Bekl. is present De politie getuigt, dat er veel volk voor de slagerij stond, zoodat de agent dacht dat er een standje of oploopje was. Toen hij nader kwam merkte hij dat het nieuwsgierigen waren die naar ’t slachten keken. Hij heeft toen de stoep ontruimd en meteen den slager er op attent gemaakt, dat hij de verordening overtreden had. De jaloezieën waren bij de deur wel 3 vingerbreedten te kort, zoodat men in de slagerij, waar ’t licht brandde, alles kon zien. Bekl. antwoordt, dat er altoos kinderen zijn, die staan te gluren, wanneer er geslacht wordt en daarom heeft hij ook steeds flinke sluiting voor de ramen. Dien avond kon men, als men zich op de stoep bevond en dan ging bukken, iets van ’t slachten zien, doch van de straat af niet. De agent daarentegen zegt, dat men op de straat staande schuin onder de jaloezieën door kon zien, dat er geslacht werd. Eisch f 2 of 2 dagen. De lijst der beklaagden was en daarop werd nog afgeroepen den van een beklaagde die verzet heeft doen be- teekenen tegen een vonnis hem gewezen. Hij bleek afwezig en dus was ’t verzet vervallen en moet hij goed- of kwaadschiks wel genoegen nemen, met wat de rechter hem heeft toegedacht. Nu zou nog aan de orde komen de straks geschorste behandeling van twee eierenzoekers. Het geboorte-extract van den oudste der twee beklaagden was opgezocht en... daaruit zal zeker gebleken zijn, dat de beklaagden beiden beneden 18 jaren waren, want toen de namen der beklaagden werden afgeroepen, liet de deurwaarder daarop met verheffing van stem volgen: De zitting is niet openbaar. Wij moesten dus maken dat wij wegkwamen en gingen haastig 1 Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 24 Mei a.s. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Dat het Volkssanatorium //Herema-State” te Joure in een behoefte blijkt te voorzien, zal thans zeker niemand meer willen tegen spreken. Gedurende 1911 zijn in verpleging geweest 137 patiënten, waarvan 118 Friezen. Aan verpleeggeld is ontvangen f22631.25, aan Rijkssubsidie f 3490.het aandeel in de opbrengst verkoop Emmabloem bezorgde in de kas f 767.51, contributiën en bijdragen pl.m. f 800.De uitgaven hebben be dragen f 26135.64. De exploitatie kan zich bedruipen. Dit een en ander geeft inzonderheid het Hoofdbestuur der nog jonge Stichting reden tot groote dankbaarheid. Voor noodzakelijke verbeteringen beschikt men niet over de noodige gelden. Voor daarstelling van een tweede ont- smettings-installatie, van nog een groote vaste lighal in het bosch, grondige reiniging van den eeuwenouden vijver achter het gebouw en de gracht daarnevens enz. enz. is rond f 10000.benoodigd. Het hoofdbestuur besloot opnieuw eene verloting teorganiseeren. Deze is toegestaan bij Koninklijk Besluit van 13 April 1912, no. 33. Men hoopt 25000 loten te plaatsen ad f 1.per lot, 11 loten ad f 10.115 loten ad f 100. Ondergeteekenden aangezocht om de Verlotingscommissie te gaan vormen ondervonden tot dusver veelvuldige belang stelling van Friesche en overige kunstenaren en uitgevers. Wij ontvingen ten geschenke 7 0 olieverfschilderijen en aquarellen, tal van etsen, beeldhouwwerk, kunstaardewerkij^sNis. u m, Lemmer, Workum, den Haag en Amsterdam) en verder kostbare prachtplaat- en boek geschenken. Bijna alle hedendaagsche schilders en beeld houwers Fries van geboorte werkten mede. Een zeer kostbare verzameling is bij eengebracht in het Friesch Museum, Koning straat te Leeuwarden. Het Bestuur van het Friesch Genootschap heeft bewaring zeer bereidwillig toegezegd. Het heeft tevens de gelegenheid willen openstellen aan een ieder om die kunstschatten in oogenschouw te nemen door in een groote zaal van het ge bouw eene tentoonstelling te doenorganiseeren. J)e Verlotingscommissie aanvaardde dit alles dankbaar. De officieele opening van de tentoonstelling vindt plaats op Dinsdag 21 Mei a.s. en zal zij van 22 Mei tot en met 1 Juni dagelijks geopend zijn voor het publiek tegen een entrée van 25 cent van 10 tot 5 uur behalve op Pinkster Zondag van 12 tot 5 uur. Op de beide Pinksterdagen betaalt men slechts 10 cent entree. Men is steeds in de gelegenheid zonder bijbetaling het geheele Donderdag a.s., op Hemelvaartsdag, wordt te Leeuwarden een belangrijke bijeenkomst gehouden, op de beteekenis waarvan ik de aandacht der lezers van de Bolsw. Crt. na drukkelijk meen te mogen vestigen. Men weet, dat de concentratie van de Vrijzinnigen in onze provincie een vorig jaar tot stand kwam en dat sinds de //Bond van Vrij zinnigen in Friesland” werkzaam is om deze concentratie kracht en beteekenis te geven. Een gelukkig verschijnsel is het, dat reeds vele kiesvereenigingen aansluiting hebben gezocht en eveneens, dat reeds een beduidend aantal persoonlijke leden het lidmaatschap aanvroegen. Dan, die aansluiting en vooral de persoonlijke toetreding behoort nog veel meer algemeen te worden. Als in 1913 krachtige opleving van het Vrijzinnig be ginsel in Friesland mogelijkheid zal blijken, dan behooren allen die daarvan het nood zakelijke inzien, ook aan de verwezenlijking er van hunne beste krachten te wijden. Afgescheiden van de vele andere middelen welke voor propaganda dienstig mogen worden geacht is bezieling, opwekking en versterking door het levende woord steeds als een der meest doeltreffende gebleken. Vandaar dat het Bestuur van den Bond zich tot een’ spreker van naam heeft gewend met verzoek voor versterking van het vrijzinnig beginsel een lezing te Leeuwarden te willen houden. Het is zoo gelukkig geweest van Dr. D. BOS, lid der Tweede Kamer voor Winschoten, een toestemmend antwoord te mogen ontvangen. Van hem mag met het volste recht verwacht worden, dat hij zal blijken de rechte man op de rechte plaats te zijn, een man die spreekt naar het hart van hen welke voor verwezenlijking van het vrijzinnig beginsel heil verwachten ten bate van land en volk. Deze bijeenkomst moet slagen en zij zal slagen wanneer iedere Vrijzinnige zijn plicht betracht. Komt, zooveel mogelijk allen op en bevordert tevens het bezoek van hen, die met u betrekkelijk deze aangelegenheid eens zijn in willen en handelen. Er werden onge veer 1400 toegangskaarten door heel het Leden van het Hoofdbestuur State” zijn thans Dr. P. de JAGER, Foorz., Ternaard. Dr. D. RUITINGA, Secr., Kollum. Dr. A. ANEMA, Sexbierum. H. H. BARY, Dockum. T. C. MARCUS, Leeuwarden, Penningm. Ds. O. NOREL, Wons. Ds. A. H. NIEBOER, Lollum. Mr. E. SCHAAFSMA, Bergum. Ds. M. J. F. SCHöNFELD, Warga. Dr. P. J. SLUIJTER, Joure. H. M. TROMP, Sneek, Burgemeester. Jiir. P. B. J. VEGELIN VAN CLAER- BERGEN, Joure, Burgemeester. Ds. D. ZOETE, Lemmer. G. L. van der ZWAAG, Lid v. Ged. Staten te Gorredijk. Ook al deze heeren zullen zeker gaarne van voorlichting willen dienen. De Friesche pers zal zeker willen mede werken tot de gewenschte publiciteit, waar voor reeds bij voorbaat den dank van onder geteekenden. Voor de pers zal de expositie ter be zichtiging gesteld worden Maandag 20 Mei a.s., ’s namiddags 2 uur. De Verlotingscommissie J. H. H. PICCARDT, Burgemeester van Wonseradeel te Witmarsum, Foorz. A. PRAKKEN, Fabrikant te Murmerwoude, Fice-voorz. T. C. MARCUS, Oranje-Nassaustraat 16 te Leeuwarden, Secr.-Penningm. Sneek. De Sneeker Zeilclub (S. Z. C.) zal Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) de zeil wedstrijden alhier openen met een ouderlingen wedstrijd op het Sneeker meer, in 2 klassen, en wel in de 1ste klasse van Centerboards beneden 4 W. E., en in de 2de klasse van vaartuigen van verschillenden naam (ge mengde klasse.) In de 1ste klasse zijn 7, in de 2de klasse 10 deelnemers. Deze wedstrijd is vooral van belang, wat de 1ste klasse betreft, omdat hierin voor ’t eerst zullen uitkomen verschillende nieuwe schepen. Een er van is alhier gebouwd door den heer P. Olij, een bekend liefhebber van zeilen, die, hoewel timmerman zijnde, ge toond heeft een zeilvaartuig te kunnen bouwen naar de eischen des tijds, zoowel wat den bouw als de afwerking betreft. De andere nieuwe vaartuigen zijn grootendeels gebouwd te Nieuwendam bij Amsterdam. Bij het proefzeilen is reeds gebleken, dat het nieuwe jacht van den heer Olij een heel beste zeiler is en zelfs voor de snelste zeilers een zeer geduchte concurrent zal worden. Wij twijfelen dan ook niet of deze wedstrijd belooft zeer interessant te worden. en zegt dat hij vóór de brug het zeil al neergelaten had, maar hij zag van den tegengestelden kant een schip aankomen en vreesde dat hij niet tijdig door de brug zou zijn. Voor de veiligheid trok hij dan ook het zeil wat bij en er was weinig wind, zoodat het gevaar van tegen de brug te stooten niet bestond en hij heeft ook maar een klein melkbootje. De politie vindt dat het bootje niet zoo klein is als beklaagde het doet voorkomen, want er worden wei 20 melkbussen in ver voerd. Er woëi een flinke bries, het schip dat naderde, was wel 50 meter af en hij verklaart dat het onwil van is om aan de bepalingen van te voldoen. Bekl. herbaalt, dat er maar een klein koeltje was. Hij zag den agent wel staan en had het zeil ook neergelaten, doch toen hij ’t schip zag naderen, vreesde hij voor on gelukken, daarom heesch hij juist voor de brug weer ’t zeil om er wat vlugger door te komen en ruimte te kunnen geven voor het schip. Eisch f 2 of 2 dagen. Bekl. vindt dezen eisch hoog, hij had niet gedacht, hier straf te hebben verdiend. 3. A. S. te Bolsward heeft 3 April een procesverbaal te zijnen laste gekregen, wijl hij de gordijnen zijner slagerij niet voldoende gesloten had, toen in zijn slachtplaats, aan de openbare straat, geslacht werd. Bekl. is tegenwoordig en heeft er zich over verwonderd, dat hij proces k'reeg. Zijn afsluiting is altoos goed in orde, maar de jaloezieën waren schoongemaakt en nu schenen de banden iets gekrompen te zijn. Den vol genden dag heeft hij het direct laten verbeteren. voor weldadigheid gevoelen, mogen rekenen dat alzoo tal van loten zullen worden genomen ten bate dezer echt Friesche Stichting. Zij, die in principe bezwaar hebben tegen loten zullen de Vereeniging zeer aan zich verplichten met inzending van eene bijdrage in geld aan één der ondergeteekenden. De loten worden van 21 Mei af uitgegeven. Een reuzenarbeid is reeds achter den rug. Thans dienen inzonderheid de Friezen in het algemeen voor te gaan. Het benoodigd kapitaal moet en kan bijeenkomen. Indien zich, over de geheele provincie ver spreid, commissies gaan vormen, wat zou dit de verdere taak van de Verlotingscommissie veraangenamen. Dit begrijpt zeker een ieder. Daar, waar zich geene commissiën gaan be schikbaar stellen, zullen depothouders moeten worden aangesteld. Dames-leden van zangver- eenigingen en andere instellingen zullen zich o zoo verdienstelijk kunnen maken; onder wijzend personeel in stad en plattenlande eveneens. De trekking is bepaald op 19 Dec. 1912. Ondergeteekenden stellen zich gaarne be schikbaar voor het verstrekken van nadere inlichtingen en rekenen vast op veler mede werking. Men wende zich bij voorkeur schriftelijk of mondeling tot den heer T. C. Marcus, Oranje-Nassaustraat 16, te Leeuwarden, die inzonderheid de administratie voor Friesland voor zijne rekening neemt. Friezen buiten de provincie gelieven zich bij voorkeur met den eerstondergeteekende in verbinding te stellen, die de administratie voor buiten de provincie denkt te voeren. van //Herema- Bolsvardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1