PER TELEFOON. I I Herijk van Maten en Gewichten. 1 Stadsnieuws. Marktberichten. Ofïiciëele Advertentie. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Financiëel overzicht. PER TELEFOON. 45 18 170 80 inede- Betaalbaarstelling v. coupons en dividenden. met 15 1 van 11 tot en met HAMBURG, 15 Mei 1912. De Koning van Denemarken Frederik de Vllle, is hier op zijn doorreis van Nice naar Denemarken, plotseling overleden. Hij was vergezeld van zijn Dochter en Vrouw. Bolsward een het volgend No. 12 80 16 1 ll staan. het een 64 jr. Anne van der Meer te Burgwerd. HERVORMDE KERK. Donderdag 16 Mei. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. Zondag 19 Mei. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. u - zz Kilo 25 28 20 a 21 ’s avonds 51/4 uur: I voor het wel ten bate van Tabak Mij. //Krapoh” dividendbewijs no. 3 is betaalbaar met f 80. Gron. Rijw.-fabriek A. Eongers dividendbewijs no. 11 is betaalbaar met f 50. Ned. Mij. van v. Ambtenaren 1911 Landverhuring. Heden werd ten raadhuize voor den tijd van 5 jaren, bij inschrijving en opbod ver huurd het door de Gemeente aangekochte //Lange Land”, ter grootte van 7 pondemaat. Het hoogst werd ingeschreven door J. Eerdmans alhier op f 245 per jaar. Ver- hoogingen hadden niet plaats, zoodat het voor die som werd gegund. Volksconcert. A.s. Vrijdagavond zal het Muziekkorps van Bolsward een volksconcert geven met Prof, van het volgende weigering der stokers De dienstweigering door een deel bemanning der //Olympic” is een kenteeken van opstijging der arbeidersklasse in sociale macht en zelfbewustzijn. De beweegredenen voor die daad was aan vankelijk, dat de stokers de reddingsmiddelen op dit zusterschip der //Titanic” wederom onvoldoende vonden, daarna voor de anderen, dat zij zich met de inderhaast geworven on vakkundige onderkruipers niet in zee wensch- ten te wagen. En met name de stokers hadden nuchter uitgerekend, dat onvoldoen de reddingsmiddelen in de eerste plaats wisse dood beteekent voor de werkers, die daar diep in de stookruimte van het schip harden arbeid hebben te verrichten. Hun voorman nen, ik meen zelfs, de bestuurders hunner vakvereeniging, keurden de booten het oor deel luidde ongunstig de stokers dankten voor de toegedachte heldenrol en verlieten het schip, dat zijn vertrek eindelijk geheel moest opgeven. Welnu, de dienstweigering in deze om standigheden schijnt mij een betrekkelijk, nieuw en zeker een verblijdend verschijnsel. Het oude stelsel is mond houden is wij (waardige, zelfbewuste directie) decreteeren, dat uw arbeidsvoorwaarden aldus goed zijn en gij, arbeiders, de onderworpenen zijt, de onderlaag der maatschappij, goed om in de scheepsruimen (of de mijnen, enz. enz.) te worden gestopt ook al zijn die noodeloos gevaarlijk, goed om van tijd tot tijd even noodeloos om het leven te komen, maar be stemd in elk geval om u zwijgend te schik ken in de hoogwijze manier, waarop wij, het gezag, het bedrijf geregeld hebben. Het nieuwe stelsel is de eisch van zeggenschap over arbeidersbelangen, is de fiere weigering zich te onderwerpen aan in humane veronachtzaming. En de kroon er op is, dat de rechters te Porthsmouth,'verplicht naar den vorm deze bemanning schuldig te verklaren, niettemin naar de moreele waarde van hun daad haar zonder straf deed heengaan. Eigenlijk behoorde nu nog een vonnis tot schadevergoeding, zoo niet tot straf, de White-Star-lijn te treffen. waarvan het kind is Dordt. Crt.) Dienstweigering. Embden schrijft in de Wereld naar aanleiding van de dienst- van de //Olympic” van de heuglijk n n 8 - 12 16 - 28 8 - 20 - 8 - De Hooge Raad bevestigde het vonnis der rechtbank te Eindhoven, waarbij tweede Kerstdag niet meer als feestdag wordt be schouwd. Zondagmorgen is een kind van veer tien maanden aan het Krimp te Zaandam al spelende te water geraakt en verdronken. De ouders hadden het toevertrouwd aan de zorg van een 9-jarig broertje, wien het was ontïoopen. De landbouwer J. de B., wonende nabij de Wijkbrug, onder de gemeente De Wijk (Zuid-Drente), is, naar de Tel. meldt, aldaar met afgesneden hals gevonden. De politie heeft de zaak in handen. De 7-jarige R. is te Hooge Zwaluwe van een geladen zandkar gevallen; hij kreeg de kar over het lichaam en overleed na eenige oogenblikken. Te Amsterdam is een 8-jarige jongen in de Willemstraat door een vrachtwagen overreden en onmiddellijk gedood. Slachtoffer van ruwheid. Omstreeks veertien dagen geleden werd een kindje v. d. B. aan de Hooge Nieuw- straat te Dordrecht aan het oog getroffen, tengevolge waarvan vermoedelijk een hersen ontsteking is ontstaan, die den dood van het kind heeft tengevolge gehad. Op last van de justitie is het lijkje Vrijdag, door de politie in beslag genomen en in ’n ver zegelde kist per brancard naar het Zieken huis gebracht om gerechtelijk te worden ge schouwd. Omtrent de toedracht der zaak vernemen wij nader, dat genoemde v. d. B. had ge monsterd op het stoomschip //Porte Allegro” en sedert een paar dagen niet thuis was ge weest. Zijn vrouw, vernemende, dat haar man zich met zijn broeder in de tapperij SNEEK, 14 Mei. Boterprijs le keur f 49, Aanvoer 6/4, 1/8. VEREENIGING le keur f 48,50 a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf 49,a f Aanvoer 1/8, 31/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 48.50. VEEMARKT SNEEK, 14 Mei 1912. Aan voer Prijzen: 327 Melke- en kalve Koeien f 120 tot ƒ300 8 Vette Koeien 36 Vette Kalveren Graskalveren - 231 Nuchteren Kalveren - 948 Schapen - 1665 Lammeren 117 Varkens en vette Biggen - 265 Kleine Biggen 3 Stieren 6 Paarden - 33 Bokken en Geiten - Totaal 3639 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. kalveren K Varkens per Biggen Londen PROGRAMMA 1. Marsch, W. Leben. 2. Ouverture Pittoresque, F. J. Schweinsberg. 3. Doux Mystères Valse de A. Korn. 4. Martha, fant. sur l’opera de Flottow E. Pontet. 5. La belle Fermière, Polka de M. Bléger. 6. Sur les Montagnes, fantasie, J. Werkman. 7. Souvenir d’Amsterdam, Valse de Concert, Jos Kessels. Renaud. L. de Morée. PARIJS, 15 Mei 1912. De Autobandieten gedood. Garnier en Valet zijn na urenlange be legering hedenmorgen dood onder de puin- boopen van hun door de politie in de lucht geblazen huis gevonden. Aan beide zijden vielen honderden schoten, twee agenten zijn ernstig gewond. Zekerheidstelling en Beambten dividend over is vastgesteld en betaalbaar gesteld op 271/2 pCt. Southern Railway pref. aand. dividend no. 16 der certificaten is betaalbaar met f 48.70. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden»gehouden in het lokaal in de Kerkstraat (muziekschool) Wijk E, No. 113, op dagen: Verkoopers van nieuwe maten en gewichten op 31 Mei v.m. van 10 12 uur. IJkplichtigen wier geslachtsnamen (namen van firma’s als geslachtsnamen te beschouwen) beginnen met de letters A en B 31 Mei v.m. van 1012 uur en n.m. van 14 uur. C D E F en G 1 Juni van v.m. 912 en n.m. van 14 uur. H I en 8. Potpourri populaire, 9. Voetbal-marsch, De Militieraad in het 2e district van Friesland, heeft in zijne vergadering, gehouden te Heerenveen den 10 Mei 1912, op de gedane aanvragen, om vrijstelling of uitsluiting van den dienst bij de Militie van ingeschrevenen voor de lichting 1913 voor zooveel de gemeente Bolsward betreft, de volgende uitspraken gedaan Andela, Marten, vrijgesteld wegens broederd. de Boer, Gerrit, vrijgesteld wegens broederd. de Boer, Theodoris, vrijgesteld wegens brd. Faber, Jacob Hendrik, vrijgesteld wegens brd. Hannema, Klaas, vrijgesteld wegens broederd. Hengst, Piet Sybrand, vrijgesteld wegens brd. v. d. Meer, Jan, de aangevraagde vrijstelling geweigerd wegens onvol ledigheid van den broederd. v. d. Meulen, Pier Cornelis, vrijgest. weg. brd. Mulder, Pieter, vrijgesteld wegens broederd. Noordbruis, Hendrik, vrijgesteld wegens brd. Postema, Age, vrijgested wegens broederd. Tigchelaar, Pier, vrijgesteld wegens broederd. Veltman, Johannes, vrijgesteld wegens brd. Vonk, Pieter, vrijgesteld wegens broederd. de Waij, Johannes, vrijgesteld wegens brd. Wiarda, Siebren, vrijgesteld wegens broederd. Zelle, Lieu we, vrijgesteld wegens broederd. In het buitenland wordt het geld iets goedkooper, het bankdisconto in Engeland werd in de afgeloopen week verlaagd tot drie pet. Het zeldzame verschijnsel doet zich voor, dat het diconto van de Banque de France hooger is dan dat barer zusterin stelling aan de overzijde van het Kanaal. Het Engelsche bankdisconto kan schier I als een financiëele barometer dienen voor den toestand der geldmarkt der wereld. Met z/cheque op Londen” wordt bijna alles afge daan goederen in Egypte, Turkije, Argen- Garnier en Valet. NOGENT-SUR-MARNE, 14 Mei. De bandieten Garnier en Valet worden belegerd in een huis bij het Ooster-spoorwegviaduct. Zij schieten op de menigte en op de politie de brigadier Fleury is gewond. NOGENT-SUR-MARNE, 14 Mei. Op het oogenblik zijn er drie politie-agenten gewondaan beide zijden zijn honderden schoten gewisseld. De minnares van Gar nier gaf zich over. Acht uur ’s avonds. Men laat het huis in de lucht vliegen. NOGENT-SUR-MARNE, poging om BOLSWARD, van 12 tot en Mei 1912. Geboren: Arie z. v. Teunis Forman en Grietje de Boom. Albertus z. v. Johannes Polder en Douwtje Kloosterman. Overleden: Barend van Dalen 77 jr. echtgenoot van Jetske de Haan. Gerrit Bijlsma 88 jr. echtgenoot van Maria Susanna Woersdoerfer. Homme ten Gate 78 jr. (Ongehuwd). Maria Nijdam 88 jr. weduwe van Pieter Leverland. WONSERA DEEL, van 14 Mei 1912. Gehuwd: Sjoerd Stienstra te Hartwerd en Jantje Sieperda te Nijland. Sjoerd Bra- meijer te Cornwerd en Jeltje van Wieren te Tjerkwerd. Harmen Tilstra te Wons en Jeltje Odolphi te Witmarsum. Lieuwe Jorritsma te Witmarsum en Hieke Bartsma te Tjerk werd. Sieger Hamstra te Tjerkwerd en Jeltje Hemstra te Cubaard. Geert van Slageren te Parrega en Sijke Bartlema te Dongjum. Sijtze de Vries en Haebeljte Reidsma beiden te Parrega. Ate van der Meer en Maria de Vries beiden te Parrega. Douwe Reinsma te Piaam en Tjifske Brandsma te Schraard. Rintje Huitema te Jutrijp en leb de Jong te Schraard. Hijlke Bleeker te Hieslum en Aaltje de Jong te Parrega. Simon Elgersma te Pingjum en Simontje van der Meer te Kimswerd. Rients Rienstra en Jantje Broer- sma beiden te Witmarsum. Jan Hoekstra te Kimswerd en Sjieuwkje Hardenberg te Witmarsum. 'Geboren: Feije z. v. Hendrik Visser en Engeltje Graphorn te Wons. Overleden: Janna Kuipers wed. van DOOPSGEZINDE KERK. Donderdag 16 Mei. GEEN DIENST. Zondag 19 Mei. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). Donderdag 16 Mei. ’s Voormiddags 91/2 uur Ds. J. OP ’T HOLT. Zondag 19 Mei. ’s Voorm. 9x/2 en Ds. J. OP ’T HOLT. BROEREKERK. Donderdag 16 Mei. 's Voormiddags 9x/2 uur: de Heer G. I. v. d. PLOEG. Zondag 19 Mei. ’s Voorm. 9x/2 en ’s avonds 5x/2 uur: Ds. J. LANGMAN van Harlingen. 14 Mei. De het huis, waarin de bandieten zich verscholen hebben, te doen springen, heeft niet het verwachte resultaat gehad, daar na de ontploffing aan weerszijden het schieten hervat werd. NOGENT-SUR-MARNE, 14 Mei. Om 11.25 werden er twee dynamietpatronen ge plaatst. Een stuk van den muur sprong. Het gelukte den bandieten echter nog zich te bergen in het gespaard gebleven gedeelte van het huis. NOGENT-SUR-MARNE, 14 Mei. Men heeft door een patroon van een kilogram meliniet te laten springen een gedeelte van het huis verwoest. Elfstedentocht. In het geheel hebben zich thans 285 deelnemers voor den rijwieltocht op Pinkster maandag aangegeven. De commissie voor logies krijgt handen vol werk om aan alle aanvragen om logies te voldoen, maar rekent natuurlijk op de medewerking van particulieren om de gasten te herbergen. J 3 Juni v.m. van 912 en n.m. van 14 uur. K L M en N 4 Juni v.m. van 912 en n.m. van 14 uur. O P Q R en S 5 Juni van 912 en n.m. van 14 uur. Openbare Instellingen 6 Juni v.m. 9—11 uur. T U V W X Y en Z 7 Juni v.m. van 912 en n.m. van 14 uur. I. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. c. dat betaald moet worden justeeren van gewichten en ’s Rijksschatkist d. dat' de maten en gewichten voor 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter t en tot dien datum ook de letter s geldig is. e: dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden. f. dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijk- kantoor te Leeuwarden aan de Oosterkade op eiken Dinsdag en Vrijdag van 91 uur. g. dat de onderdeelen van het gram (de milligram-gewichten niet op de herijk zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post en franco). h. de ijkplichtigen worden uitgenoodigd om zich op den voor hun geslachtsnaam (firma) vast gestelden dag ’s morgens een kwartier voor het begin der zitting aan het herijk lokaal te bevinden tot het verkrijgen van een volgnummer, dat uitgereikt zal worden met aanwijzing van het uur, waarop zij hunne maten en gewichten ten herijk behooren aan te bieden om spoedig geholpen te kunnen worden. Bolsward, den 10 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. de Secretaris, K. H. LAAGLAND. tiene, Japan etc. aangekocht worden betaald met wissels op Londen en omgekeerd de goederen, die door het vasteland naar die landen worden uitgevoerd, worden vereffend met aanwijzing op Londen. Londen heet dan ook het clearinghouse (verrekenkantoor) aller Volken. Wanneer Argentinië en Egypte geld noodig hebben voor het befinan- cieren der oogsten, dan is het de Bank van Engeland die de goud remises heeft af te ’t Spreekt vanzelf, dat wanneer in of ander, land een ontwrichting der geldmarkt plaats heeft, dit zich direct wreekt •te Londen. In het najaar van 1907 toen in Amerika een groote geld- (en crediet-) crisis heerschte, verkochten en beleenden de Amerikanen in Europa hunne groote voor raden graan en effecten, teneinde Z/goud” te kunnen invoeren Londen die de goud- remises had te doen, moest destijds, tot be scherming van haar goudvoorraad het disconto opvoeren tot zeven procent, en indien de Bauque de France niet had geholpen, dan ware ongetwijfeld een hooger disconto-ver- eischt geweest. Ten onzent is het geld na de maandwis- seling wat goedkooper geworden, doch is de geldmarkt de laatste dagen weer vrij vast. Op de koersen van onze Staatsschuld is dit dan ook van voorbijgaanden invloed geweest, en heeft het allen schijn, dat vooreerst geen hooger koersen zijn te wachten. Van Russen was er in de 41/2 procentige soorten aanbod te bespeuren, blijkbaar van hen, die deze stukken met voordeel denken te ruilen tegen de nieuwe 41/2 °/0 Wladi- kawkas Obligatiën. Aangezien de nieuwe stukken reeds 2 pCt. boven den prijs van uitgifte worden ver handeld, kan ook thfins weer van de Russische leening een sterke overteekening worden verwacht. Op de redenen, verleden week door ons vermeld, heeft er een verdere aanzienlijker rijzing plaats gehad in Oliewaarden van de groep Koninklijke-Shell. Beursberichten maken melding, dat het Buitenland voortdurend kooper is van deze stukken en dat het Nederlandsche bezit aanmerkelijk vermindert. In tegenstelling met verleden week was de Amerikaansche markt veel vaster, speciaal z/Steels”. Na de verschijning van den zeer ongunstigen kwartaalstaat is het zeer ver rassend thans te vernemen dat de Steel- corporation op ongeveer 95 pCt. van hare capaciteit werkt. Het kan verkeeren zegt Brederode, doch dit is zeker hierop van toepassing. Geld op prolongatie heden 4x/2. van v. D. aan den Bleijenhoek ophield, ging hem daar met haar 3-jarig zoontje opzoeken, maar hij weigerde met haar mede te gaan. Zijn broeder bemoeide zich met het geval en kreeg twist met de vrouw, die hem daar bij een paar leelijke woorden moet hebben toegevoegd, waarover hij zich zoo boos maak te, dat hij zijne schoonzuster een bierglas naar het hoofd wilde werpen. Hij trof ech ter haar zoontje tegen het oog, dat daar door zoo ernstig verwond werd, dat het is moeten worden uitgenomen. Sedert moet zich eene hersenontsteking hebben voorge daan, aan de gevolgen bezweken. ,7 u I y y n u - n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2