Een gelegenheidskoopje. GEMENGD NIEUWS. on- Indische kon hij uitbarsting echtelijke f 46,— - 48,— - 48,— zoo’n klungel, ons nog met hij nog, dat hij voor den gek had vrouw heeft niets gemerkt, den vrede bewaren is dus een auto aan-ge-bield. Onze levende taal. Een kind drukte zich aldus uit bij het voorbijrijden van een taxi Kijk daar komt zoo on be- van de brug speelde, van zijne vader viel naar de rivier, en droogte werd gehaald, voor den eigenaar *3 Gelezen op het reclamepapier van een straatkoopman op de Zondagsmarkt in de Joden Houttuinen bij een stapel dam borden z/Wegens afbraak van den Dam damborden te koop.” ,/Een jongen genaamd Gimiu, waar deze rustig aan den kant van de kali zat te visschen, opeens zijne'beide vingers door een vergiftige slang werd gebeten, en op dien zelfden dag was de arme kerel overleden.” Verhuizen per tram. Heerenveen, 13 Mei. Een ongewone drukte bracht heden de dag van verhuizen mee. Overal zag men wagens, karren, pramen en andere vervoermiddelen volgeladen met huisraad, enz. In de straten lag het soms tot een grooten hoop opgestapeld. Tegen twaalf uur passeerde hier een extra tram, afgehuurd door een landbouwer uit de buurt van Makkinga, die naar Eollega ver huisde. Vlak achter de locomotief reed een met de Nederlandsche driekleur versierde personenwagen waarin in de eerste klas natuurlijk 1 het verhuizend personeel was gezeten, en daarachter volgde een lange sliert van goederenwagens en lorries, som mige met groen getooid en volgeladen met den ganschen inboedel, benevens landbouw gereedschappen en al het vee van den land bouwer, van de paarden af tot de biggetjes toe. Verhuizen per extra tram, zeker wel een teeken des tijds, maar toch nog een unicum. Workum, 13 Mei. Een gezelschap uit Koudum op weg naar Bolsward om eene bruiloft bij te wonen, geraakte gisteren met paard en rijtuig in het slootje langs den smallen rijweg naar Bolsward. Het paard is gestikt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op het sportterein heeft een voet baller een been gebroken. Terhorne, 13 Mei. De 78-jarige visscher B. Z. alhier, ving heden een witte aal in de fuiken. Hij is zijn leven lang visscher geweest, maar nooit te voren heeft hij zoo’n aal gevangen. geweest als thans. den producent alleszins gunstig Delft Leiden Zwolle Kampen Op een dag vond hij bij Salomon een klein vaasje uit Chineesch porselein, dat prachtig beschilderd was en wel in staat was, het hart van den grootsten philister in verrukking te brengen. Het ding was uit de zevende eeuw en door Tchilumo be schilderd. Wat kost dat ding? vroeg Miquet op verschilhgen toon. Driehonderd gulden, antwoordde Salomon. De schilder zuchtte zwaar en verliet met een bloedend hart den winkel. En toch was het ding heel goedkoop, bijna cadeau. Hij nam zich voor er niet meer aan te denken, maar de gedachte aan de vaas verliet hem den geheelen dag niet. Zelfs ’s nachts droomde hij van Chineesche vazen. En in zijn droom zag hij, hoe Carnegie den ouden Salomon de handen vol goud stopte, zich van de vaas en die met een verheugd eeuw en weken heeft de vraag nog al in de hand gewerkt, zoodat de markten gedurende de afgeloopen week overal een opgewekter aan zien hadden, en de verdere verlaging gestuit werd. De qualiteit der boter is thans best, daar overal zuivere grasboter gemaakt wordt. Ook de aanvoeren zijn ruim, want in geen jaren is de stand der weiden zoo gunstig Het staat er dus voor voor. f 46, - f 56,— - 55,- - 50,- //Een vierjarige inlander genaamd Slamet, wiens zoon is van Hardjo soekarto wonende in de dessa Kalipaten District De- langoe, aan de oever doch onvoorzichtigheid het jonge regelrecht bloedende deze op een inplaats dat het kindje door de docter zal behandeld worden, weigerde zijne vader, liever dat deze door een doekoen werd behandeld.” Het onweer van Zondag heeft op verschillende plaatsen schade aangericht. Te Wamel sloeg de blik sem in een boerderij een gat in den muur en vernielde alle ruiten. Ook van andere plaatsen worden kleine brandjes gemeld, even wel zonder persoonlijke schade te hebben aangericht. Ernstiger is het volgende bericht uit Zalt Bommel van gisteren //Deden gister morgen de verschillende gewassen en veld vruchten nog een rijken oogst verwachten, een onweder, vergezeld van regen en een ernstigen hagelslag, heeft aan die illusie een plotseling en wreed einde gemaakt. Hagel steenen, waarvan de grootste een middellijn van 2 c.M. hadden, vielen eenige minuten lang in groote massa’s neer en richtten overal verwoestingen aan.” Aangehouden. De politie te Haarlem zette gistermorgen van vier kanten de De Witstraat af om 6 personen te arresteeren, die betrokken waren in het gevecht met de politie op Zondag avond enkele weken geleden, waarbij geschoten is en politie-agenten gewond zijn. De arres tatie bad zonder verzet plaats. Na verhoor zijn de arrestanten op last der justitie naar het huis van bewaring gebracht. Dr. R. Bijlsma handelt in Moleschott over oogziekten van den landman. Van de oogziekten waaraan zijn beroep den landman blootstelt, releveert de schrijver in het bij zonder de oogontsteking, die door kunstmest kan ontstaan vooral het superphosphaat is gevaarlijk. Daarna schrijft hij o. a. nog over het gevaarlijke stof, dat in de bloembollen- kweekerijen in het einde van Augustus en begin September bij de bewerking van de hyacinthenbollen te voorschijn komt. Over een ooglijden eindelijk, dat voor den land man zeer ernstige gevolgen kan hebben, de pernicieuse kwaadaardige myopie, die menigvuldig oorzaak van blindheid is door loslating van het netvlies. De arbeid van den landman veel bukken, het springen op een paard, over een sloot, het hotsen in een wagen geeft daarbij tot loslating van het netvlies aanleiding. Boter en Kaas. De Vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den Boter- en Kaashandel droeg haar bestuur op, propaganda te maken voor contróle-stelsel bij den verkoop van boter in eigen land. Het bestuur heeft gemeend die opdracht het best te kunnen uitvoeren, door op groote schaal circulaires te verspreiden, waarin het publiek wordt verzocht te eischen, dat de aangeboden boter gemaakt is onder controle en dus voorzien is van het Rijks- merk. Met toestemming van den directeur- generaal van landbouw wordt te gelijk ver zonden de lijst der leden van de botercon- tröle-stations in Nederland. Gevaarlijke zeereis. De //Kóningin Luise”, van de Norddeutsche Lloyd, een schip van 10.700 ton, kwam Vrijdag te New-York aan met 11 voet wa ter in het ruim. Zaterdag te voren sprong het schip lek en de pompen werden onmid dellijk aan het werk gezet. Niettegenstaande dat begon het water steeds meer te stijgen. De passagiers werden niet op de hoogte gebracht van den toestand, daar de kapitein de overtuiging had, dat hij New-York nog wel halen kon. De oorzaak was, volgens den kapitein het ruwe weder. De //Kóningin Luise” had de meest zuidelijke koers geno men. In den golfstroom stampte het schip zoo, dat verschillende klinksels aan stuurboord bij den boeg werden verbogen. Natte getuigen. Te Acquoy zou dezer dagen een jeugdig paartje in het huwelijk treden. Men zou de reis naar Beesd per auto’s maken. In de voorste auto het bruidspaar, in de volg-auto de getuigen. Nauwelijks echter zat er gang in, of de tweede auto liep van den dijk in een wiel. De getuigen werden gered, maar druipnat waren zij nog, toen zij met een plaatsvervangende auto bij het Gemeente huis aankwamen, waar de huwelijksvoltrek king plaats had. Japansehe vischmethode te Fijnacker. De Japanners maken voor de vischvangst wel gebruik van gedresseerde aalscholvers (kormorans). Een vernuftig inwoner van Pijnacker is die wijze van visschen óók gaan toepassen. Hij is, meldt //Onze Zoetwatervisscherij in het bezit van een tammen gedresseerden aal scholver, dien hij bezigt voor de aalvangst. De eigenaar laat den vogel te water gaan en duiken. Wanneer deze dan met ’n paling aan de oppervlakte van ’t water verschijnt, wordt hij naar den wal geroepen, waarna hem de visch wordt afgenomen. Deze handeling wordt telkens herhaald en menige paling moet.op die wijze uitzijn element verhuizen naar het zakje, dat de //visscher” bij zich heeft. Deze visscherij trok intusschen de aandacht van den rijksveldwachter, die aan den visscher Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Vrijz. Godsdienstige, Openluchtsamenkomsten. Woudsend. In een Zondag alhier gehouden vergadering van predikanten en belang stellenden is een commissie opgericht welke zich zich ten doel stelt, dezen zomer een of meer vrijzinnig-godsdienstige openlucht samenkomsten te houden in den Zuid-West- hoek van Eriesland. Sneek. Naar we vernemen zal schipper De Boer, zijn bij de Kalkovens in ’t Zomer- rak gezonken schip niet trachten te lichten, zooals eerst ’t plan was, zoodat thans de Provinciale Waterstaat tot de opruiming zal moeten overgaan. Het schip is dan voor den eigenaar ver loren. N. Sn. Ct. Men meldt uit Witmarsum Een cursus, zooals hier eerstdaags zal gehouden worden, is zeker in ons gewest nog iets zeldzaams. De bakkerspatroonsvereeniging z/ Wonseradeel” heeft n.l. besloten hier gedurende de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September een cursus te doen geven in het boekhouden voor bakkers. Een der lokalen van de O. L. school is voor dat doel afgestaan. De cursus, die des Woensdagnamiddags zal worden gehouden, is reeds verzekerd van een druk bezoek. Hindeloopen, 13 Mei. Er zijn zeker niet veel bedrijven, die zoo zeer aan invloeden en risico onderhevig zijn als het zeevisschers- bedrijf. Storm, windstilte, de toestand van het water, zelfs donkere of lichte maan etc. is soms van grooten invloed op de vangst. Ook blijkt bij de ansjovisscherij vanditjaar het onzekere weer van het bedrijf. De vóór laatste week zijn hier 1,090,000 aangebracht en verleden week slechts 162,000 stuks. De marktprijs is 10 cent per duizend verhoogd en nu gebracht op f 8.50. Te Kimswerd is tot predikant be roepen Ds. Swart te Huins c. a. Uit een groote stad even over de Duitsche grenzen bereikte het volgende ver lokkende aanbod de redactie van het N. v. d. D. Waarde Redaktie Hierdoor heb ik de eer Uw mijn dienste als verslaggever voor... en Omstreken aantebieden. Ik zaal daarop be dachtzaam zijn, maar over Voorkommnisse verslag te doen, welke voor Uwe geabon neerde ook belang zaal hebben. Mijne Ver bindingen met den eersten Persoonlijkheiden zullen mij hierbej zeer behulpzaam zijn. Uw geerde Antwoord, op gij van mijn aanbieding zaait wellen gebruik maken en wat per drukregel woord betalt, blijven ik gaarn af wachtend. HoogachtendX. Uit een aanbevelingsbrief Begeert u ons even tot u over te komen bennen wij gereedgoetgedrag van de Burgemeester van A. kunt u zien. werd hem proces-verbaal aangezegd. Of het //vischtuig” hierbij ook in beslag genomen is, zooals tegenwoordig de wet voor schrijft, is ons niet bekend. (Maasbode.) De //Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Het Soer. Hbl. vermeldt de volgende berichten, waarvan de stijl den letterkundigen aanleg des schrijvers verraadt: //Heden den 9 April 12 smiddags waar een inlander genaamd Soetotaroeno zijn mid dag wandeling rustig maakte, opeens kwam een dockar met een snelle vaart naar hem toe, en regelrecht op hem kwam. Bewuste loos werd Soetotaroeno naar de stadsverband gebracht, en dokar kerel regelrecht naar de gevangenis.” René Miquet was met hart en ziel kunst kenner, een van de weinig geziene en on rechtvaardig behandelde genre-schilders. In theorie beweerde hij zijn leven aan de schoon heid te wijden, het schoone alleen om der wille van het schoone te beoefenen, zich over de meening van anderen vroolijk te maken en van niemand afhankelijk te zijn. In de werkelijkheid was hij dat laatste in hooge mate van zijn vrouw. Dat was een ordelievende huisvrouw. Zij was er steeds op uit het huishouden zoo billijk mogelijk in te richten en zij verstond de kunst, de wenschen en vaak phantastische verlangens van haar man met zooveel kracht tegen te gaan, dat de beoefening van het schoone voor den ongelukkigen man zich bepalen moest tot eenige eenvoudige aankoopen, waar door hij zijn hartstocht voor artistieke voor werpen maar op zeer bescheiden wijze kon botvieren. Wanneer René naar zijn zin had kunnen leven, dan zou hij zich met Chineesch en Japansch porselein en met voorwerpen in byzantijnschen stijl en dingen uit den Merovingischen tijd omringd hebben. Maar zijn vrouw weigerde op even vriendelijke als energieke wijze, van haar huis een rommel- museum te maken. Zij verdeelde haar .maandelijksche in komsten heel precies: huur, levensonderhoud, kleeding, verwarming, wasch en zoo verder. René was vaak vertwijfeld over de klein burgerlijke opvattingen van zijn vrouw, maar hij duldde ze. Wanneer de maandelijksche verplichtingen waren nagekomen en er nog een deel van het geld voor andere dingen was ter zijde gelegd, wat hij voor een geestelijke afdwaling hield, dan bleven voor den schoonheidbehoevenden echtgenoot nog ongeveer f 25 over voor zijn inkoopen. Hij moest zich dus met voorwerpen van bescheiden prijs tevreden stellen, maar zijn hartstocht bleef; uren dwaalde hij in de magazijnen van kunstkoopers en verzadigde zich daar aan den aanblik van vele dingen, die zijn Jong mevrouwtje, in moeielijkheden over haar nieuwste jongste dienstbode, slaakt aan het ontbijt de verzuchting //O, ik heb vannacht een nachtmerrie gehad over onze daghit.” manufacturier C. uit ’s-Heerenberg. Hij zou voor zaken naar Amsterdam gaan en had zijn zuster, die te Nijkerk woont, bericht, dat hij haar op de doorreis zou bezoeken. Vooraf heeft hij nabij Cleve een klant willen bezoeken, doch ook daar is hij niet aangekomen. Zijn zaken zijn volkomen in orde. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. meester maakte gezicht meenam. Ja, dat was een nare droom. Alle ken nissen van hem, die ook verzamelden, wezen hem met de vingers aan en maakten zich vroolijk over hem, dat hij een dergelijke gelegenheid voorbij had laten gaan. Hij zag zelfs den dooden Tchilumo, die hem met zijn leelijk, geel gezicht aangrijnsde. Zijn ergernis werd zóó groot, dat hij letterlijk begon te huilen zijn vrouw werd er wakker van, gaf hem wat Hoffman’s druppels en ten slotte sliep hij in. Maar den volgenden morgen hield hij het niet uit. Hij moest de Chineesche vaas be zitten, koste wat het wilde. Hij zocht al zijn spaarduiten bij elkaar het waren f 50, verkocht aan een kunsthandelaar een aardig beeldje, dat voor den salon bestemd was en vijfmaal meer waard was dan hij er nu voor maakte, voor f 100, en leende van zijn vrienden de rest van het noodige geld, met de belofte van spoedig teruggeven. Met %ijn driehonderd gulden begaf hij zich naar Salomon en het gelukte hem, het zoozeer begeerde voorwerp voor dien prijs machtig te worden. Trillend van vreugde nam hij het ding in ontvangst en bracht het heel voorzichtig naar huis. Zijn vrouw scheen weinig behagen te scheppen in het kunstwerk van Tchilumo en René beproefde vergeefs haar enthousiasme te wekken. Hoeveel heb je daarvoor betaald vroeg de verstandige vrouw met gefronst voor hoofd. De schilder stamelde wat en zocht naar woorden. Nu was het moeilijke oogen- blik gekomen. De werkelijke som onmogelijk noemen. Dat zou een ten gevolge hebben gehad en scènes vreesde hij het meest van alles op deze wereld. Vijfentwintig gulden, zeide hij, vangen als hem mogelijk was. Vijfentwintig gulden voor Het is ongelooflijk. Je ruïneert je dolle inkoopen. Haar man antwoordde niet. Hij begreep, dat het geen kwaad kon haar een beetje gelijk te geven. Je hebt gelijk, ik ben het geheel met je eens, het is wat duur. Wanneer je wilt, kan ik die vaas inruilen tegen een dolk. Wat denk je daar van? ’t Kan mij niet schelen; de domheid is nu eenmaal gebeurd. Verrukt er zoo goed afgekomen te zijn, ging hij de vaas rustig bekijken. Het liefst zou hij haar aan zijn hart hebben ge drukt. Het was werkelijk een kunstwerk en al zijn vrienden zouden hem er om benijden. Hij plaatste haar op een kleine etagère; dan kon hij haar zien zoo vaak als hij wilde. Uren lang stond hij voor het ding en bewonderde het. De mooie kleuren van het schilderwerk verrukten hem. Met teedere oogen bekeek hij de vaas, en wanneer hij alleen was, streelde hij met zachte hand. Maar het meest blij was zijn vrouw zoo handig gehouden. Prachtig, mijn Het geheim van zwijgen en maar wat vertellen. En werkelijk mevrouw Miquet sprak niet meer over den koop. Zij scheen het bestaan van de Chineesche vaas vergeten te hebben René was overgelukkig. Blijkbaar had hij het voorwerp zeer goedkoop gekregen, want de oude Salomon had hem aangeboden de vaas voor een vrijwat hooger bedrag terug te koopen. Hij had dat natuurlijk geweigerd. Hij zou nooit van de kleine vaas scheiden, dat stond muurvast, daar het ding een groote waarde had. Het was werkelijk een gelegen heidskoopje geweest. Thuis gekomen, ging hij vergenoegd fluitend naar zijn kamer om nog eenmaal die vaas te bekijken. Maar de etagère was Keg. Wat beteekent dat vroeg hij zijn vrouw, die rustig aan een handwerkje bezig was. Waar heb je mijn Chineesche vaas gelaten? Die vaas heb ik verkocht. Wat verkocht... je bent gek. Neen, niet heelemaal. Denk eens, het was een prachtige gelegenheid. Ik heb een kunst handelaar gevonden, die mij f 50 daarvoor gegeven heeft. Daar hebben we nu een zaakje mee gemaakt, f 25 hebben we schoon ver diend. Nietwaar je hebt toch werkelijk een verstandige kleine vrouw. René was lijkbleek geworden. Hij beet zich de lippen ten bloede, hij zou het liefst zijn vrouw hebben gewurgd.maar hij moest zwijgen, om zijn vrouw niet te laten merken, dat hij haar bedrogen had. Stoomdruk Firma B. Cuperus As., Bolsward. - 45,— - 47,— 48,— - 51,— Ook de Buitenlandsche handel werd op de lagere prijzen veel beter en wel hoofd zakelijk doordat de speculatie den tijd gekomen achtte om zich meester van het terrein te maken. De gewone consumtie is niet grooter dan anders, zelfs mag men veronderstellen, dat zij kleiner is geworden en terrein verloren heeft tegenover de surrogaten, tengevolge van de hooge prijzen, die het verbruik be lemmerden. De productie is groot en toch blijft de vraag groot, zoodat verondersteld mag worden, dat de speculatie voorraden gaat maken voor duurdere tijden. Het gevolg van deze plotseling herlevende vraag was dan ook direct een stijging der prijzen op deFriesche en Noord-Brabantsche exportmarkten met f 2, Het is te hopen, dat het gunstige weder aanhoudt opdat de productie groot blijve en er normaler toestanden op het gebied van den boterhandel komen. Sneek, fabrieksboter boeren boter Leeuwarden, fabrieksboter MARKTBERICHT.WAN BOTER. Vermist. kunstenaarsoog verrukten. Dolgraag wilde hij ze koopen, maar zijn hart bloedde er bij. om zijn acte en vergunning vroeg. Toen de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4