i9ia. No. 42. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Friesche Elfstedentocht per Rijwiel, 0FF1C1ËËLÊ" LIJST I h I Politiek Overzicht. Donderdag 23 Mei. UIT DE PERS. BINNENLAND. Ingezonde n. op Pinkstermaandag. VOOR Afzonderlijke (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) PRINS JORIS schreef in de Enkhuizer Conrant het volgend II. BEEKHUIS, Voorzitter Elfstedentocht-Commissie. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. bosch kunnen bieden, het ook gevaren der 278 deelnemers verkrijgbaar a 10 cent (11 cent fr. p. post,) bij FIRMA B. CUPERÜS Az. te Bolsward. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolsward, 19-5 1912. Wel Edele Heer! Zou U onderstaande nog in uw Blad willen opnemen I I I I Talma heeft dus, dank zij de trouwe hulp der sociaal-democratie, zijne Bakkerswet er door gekregen. Wel heeft de eindstemming over het wetsontwerp nog niet plaatsgehad, dat zal eerst na Pinksteren geschieden, maar de aanneming van de wet lijdt bij ons geen twijfelhet coalitiebelang zal hier ook zeker weer gaan boven het landsbelang, zoodat men van Rechts deze wet wel unaniem zal slikken en de enkele afwijkenden als Lohman, Idsinga en Snoeck Henkemans zullen ruim gecompenseerd worden door de sociaal-demo- craten, misschien versterkt door eenige andere leden van Links, die vinden „dat er nu toch eindelijk iets voor die bakkers gedaan moet worden”, eene stemming, waarvan de Regeering geheel de schuld draagt, die dit wetsontwerp nu reeds vier jaren lang voor zich uitdroeg. Hoe een boerderij ontruimd werd. Snoek, 20 Mei. De hr. J. Hoekstra alhier kocht van een veehouder te IJsbrechtum een boerenplaats met 46 hectaren groenland voor f 100.000, om een en ander met oude Mei (12 Mei 1912) te aanvaarden. De koop scheen echter buiten verkoopers familie te zijn aangegaan, want den heer Hoekstra werd door verkoopers vrouw ver boden het erf te betreden. De betaling had echter plaats, doch de en ver en slechter hoe meer Nu de lijst der deelnemers van den elf stedenrij vïtfhtocht op Pinkstermaandag gesloten is, zij het mij vergund, er nog eens op te wijzen, dat door de inschrijving iedere deel nemer zich verplicht heeft, van geen snelheidswedstrijd te maken. Is hard jakkeren ten eenenmale onver- eenigbaar met het volop genieten van al de kocht huis ontruimd. Met hulp van deurwaarder en politie werd de verkooper opgezocht en aan genoemde hulp is het te danken, dat den kooper heden een aanzienlijke schadeloosstelling werd uit betaald. Vee in de weide vergiftigd. Zuidbroek bij Joure, 20 Mei. Een vee houder alhier, de heer K., heeft aan ’t pad, dat van Noordbroek naar Joure loopt, een uitmuntend beslag melkvee loopen. Bij drie dezer dieren deden zich plotseling vergifti gingsverschijnselen voor en nu bleek, dat aan den kant van een der slooten eene hoe veelheid verfstof, roode menie, was gestort. Zeker hebben de dieren hieraan gelikt. Bij ’t verzenden dezer mededeeling is reeds een der koeien gestorven. Hoewel boos opzet in dezen geheel buiten gesloten schijnt, wordt toch de zaak door de politie slreng onder zocht. Wommels, 20 Mei. De heer W. K. Hoekstra, onze „oude dokter”, vierde heden zijn 50-jarig jubileum als geeneesheer in ons dorp. Bijna een 200-tal vlaggen versierden onze straten. Op de versierde bovenzaal van ’t logement de Jong werd ieder in de gelegen heid gesteld den jubilaris zijn gelukwenschen aan te bieden. Men vereerde den jubilaris een paar ver- groote portretten in lijst, van hem en zijn overleden echtgenoote. Eveneens een fraai album met de namen der gezamenlijke gevers, uit een 8-tal dorpen. Er werd ook een vuur werk afgestoken. Wat bij de behandeling van deze wet zoo bijzonder' getroffen heeft is de volslagen af hankelijkheid van Talma dezen keer, net als bij de Steenhouwerswet, van de sociaal- democratie. Hier komt boontje om zijn loontje. In den tijd, dat de hr. Talma nog propa gandist was, was schering en inslag van zijn betoog, dat men daarom reeds niet den liberalen steun zou mogen verleenen, omdat deze, als ze aan de Regeering kwamen, niets zouden vermogen zonder den steun van de sociaal-democraten. .En wat zien we nu Nooit is eenig minister in Nederland zoo van de sociaal-democraten afhankelijk geweest als Minister Talma, die voortdurend ligt gekromd onder de zweep van Troelstra, die diens order om ook regelen omtrent den arbeidsduur in de wet op te nemen, zoetelijk heeft moeten uivoeren en die als belooning daarvoor dan ook zijne wet in veilige haven zag komen. Tot driemaal toe hebben de sociaal-democraten, toen Talma’s bakkers scheepje op de politieke golven dreigde te vergaan, het bedreigde vaartuig gered. De eerste maal bij het amendement-de Visser, dat het patroonsverbod uit de wet wilde lichtende tweede maal bij het amendement Snoeck-Henkemans om in het goed ingericht, billijke arbeidsvoorwaarden schenkende groot bedrijf onder zekere voor waarden nachtarbeid toe te staan; de derde maal... maar dat is te kenschetsend om er niet wat uitvoeriger bij stil te staan. Toen het wetsontwerp bijna afgehandeld was, moest art. 6, dat handelt over de per missie om nachtarbeid te verrichten aan dien alleenwerkenden patroon, die daardoor geene concurrentie aandoet aan zijne collega’s, nog in behandeling komen. En van deze ge legenheid maakte de hr. Thomson met 9 andere Unie-liberalen gebruik, om eene laatste poging te doen om het grootbedrijf te vrij waren tegen den knauw, die deze wet het zal toebrengen. Zij dienden dus het oude ingetrokken amendement-Borgesius weer in „om nachtarbeid toe te staan” in die be drijven, waarin met het drieploegenstelsel •werd gewerkt, maar thans met de bijvoeging, dat in die bedrij ven de arbeidsdag niet langer dan 8 uur zou moeten wezen. Deze toe- voeging was niet anders dan het sub-amen- dement, dat de sociaal-democraten indertijd op het amendement Borgesius c.s. hadden ingediend, zoodat deze thans voor hun oor spronkelijk voorstel kwamen te staan, waar door aan Talma zijn 7 trouwste bondgenooten zouden ontvallen. En scheen de zaak eerst van geene overwegende beteekenis, omdat de verstandhouding tusschen kooper kooper werd slechter 12 Mei naderde. Toch betrok de heer Hoekstra met zijn gezin op 12 Mei j.l. de aangekochte be huizing. Doch wat daarin bevonden werd Totaal alles was in de beide voorkamers vernield gewordende verf op de houtwerken was bedorven, vensterbanken, glasramen, schoorsteenmantels en zooveel andere dingen meer waren op ergerlijke wijze versneden en bekrast en daardoor vernield; op verborgen plaatsen had dierlijke bevuiling plaats gehad; in de keuken waren houtwerken verdwenen; de pompen waren vol steenen gestopt en onbruikbaar gemaakt; de regenbakken bevuild en de toelooppijpen vernield; luiken, ramen, ladders enz. waren verdwenen; in de schuur de vloeren opgebroken; een schoorsteenkap en-waaier waren verdwenen; ettelijke vrucht- boomen waren in den tuin op schandelijke dien tocht I wijze zoo met zaag en bijtend vocht bewerkt, dat ze sterven moesten, enz. enz. Op schandelijke wijze was hier éen ver- hr. Snoeck Henkemans verklaarde zich niet met het amendement Thomson c.s. te kunnen vereenigen; ze werd werkelijk critiek, toen deze op dit amendement een sub-amendement indiende, ten doel hebbende het iets te ver zachten van den 8-urigen arbeidsdag een 9-urigen makende en behalve met het drie ploegenstelsel ook genoegen nemende met nooit meer dan 2 uren nachtarbeid. Werd toch dit sub-amendement aangenomen, dan stond de aanneming van het amendement vrijwel vast en dan zou de overwinning, bij art. 2 op den hr. Snoeck Henkemans behaald, in een volslagen nederlaag verkeeren. Het gezicht van dep hr. Talma stond dan ook lang niet vroolijk en werd nog heel wat bedenkelijker, toen de hr. Schaper gesproken had. Deze verklaarde toch veel te voelen voor het amendement, vooral na aanneming van een amendement-de Geer, waardoor het wel veroorloofd wordt ’s nachts koek, banket en beschuit te bakken. Als er dan toch nachtarbeid plaats zal hebben, had hij ’t liever voor brood, vooral omdat hem namens een zeer groot gedeelte der gezellen verklaard is, dat zij liever hebben het drieploegenstelsel dan de arbeidsduurregeling, zooals de Minister die voorstelt, met dien uitgerekten werkdag van ’s morgens 5 ure tot 9 ure des avonds. En hij gaf ten slotte nog eenige kleine wij zigingen aan, dan zou het amendement den sociaal-democraten toelachen'. Maar nauwelijks had de hr. Talma zijn „onaannemelijk” laten hooren (deze anti-revolutionaire minister gunt het grootbedrijf dus nog niet eens wat zelfs de sociaal-democraten vinden, dat het toe komt) of de sociaal-democraten draaiden om; zij zouden Talma aan den lijve laten voelen, dat hij zonder hen niets vermocht. De hr. Schaper zei het met zooveel woorden: „Wij zijn het geweest, die hier herhaaldelijk hebben voorgesteld de Bakkerswet aan de orde te stellen. Wij hebben voor dit beginsel buiten de Kamer in vergaderingen en meetings en ook in de Kamer gestreden. Dit Ontwerp IS dus een stuk van ons werk. Wij zullen het daarom niet in de waagschaal stellen door aanneming van een amendement ,dat door den Minister onaannemelijk is verklaard." Het sub-amendement-Snoeck-Henkemans werd met 45 tegen 34 stemmen verworpen; hadden de sociaal-democraten andersom gestemd, het ware met 41 tegen 38 stemmen aan genomen nu het verworpen was, had het amendement-Thomson c.s. absoluut geene kans meer, het werd dan ook met 52 tegen 28 stemmen verworpen. Driemaal is scheeps recht voor die drievoudige redding mag Talma Troelstra wel eens aan het hart drukken, al was het alleen maar om den clericalen laster, dat de sociaal-democraten de schuld zouden dragen van Talma’s achterstand op sociaal hervormingsgebied, goed te maken. De hr. Schaper heeft dan ook van de ge legenheid duchtig gebruik en gerecht gebruik gemaakt, om zijnen belagers daarover den mantel uit te vegen, toen hij op de hierboven aangehaalde woorden liet volgen. „De coalitie heeft dat niet aan ons verdiend. Als het om haar ging, bad zij eerlijk aan ons verdiend, dat wij medewerkten om dit wetsontwerp naar den kelder te doen gaan. Zij hebben, ondanks ons voortdurend pogen om dit wets ontwerp aan de orde te stellen ons uit gescholden en gezegd dat „wij de sociale wetgeving van Minister Talma tegenwerkten.” Zij hebben laster noch leugen gespaard om ons een dergelijk verwijt te maken.” Harde woorden zeker, maar verdiend, zoo verdiend en men zal zich in den ver volge wel tweemaal bedenken aan dien kant om weer met deze uitvlucht aan te komen. pracht, die beemd en in de 2de plaats zou het ook gevaren mee brengen, die men verplicht is te voorkomen. Natuurlijk zal er behalve door de tocht- genooten, ook door vele anderen van de wegen worden gebruik gemaakt om te profi- teeren van het heerlijke voorjaar. Zorgt nu, dat een te groote snelheid nimmer de oorzaak van een ongeval wordedan helpt ge mee dezen tocht populair te doen worden. En mocht iemand een lichte kneuzing of verwonding bekomen, welnu onmiddellijke hulp is bij de hand, wijl de Directie der Kon. Nederl. fabriek van Verbandstoffen v./h. Utermöhlen en Co. onze commissie 200 snel- verbanden deed toekomen, om onder de rijders te verdeelen. Nu bijna geen enkele weg in onze provincie meer verboden is voor automobielen, zullen ook in verband met den te houden rijwiel- tocht vele auto’s Pinkstermaandag voortsnellen langs Friesland’s wegen; de commissie ver trouwt, dat dezelfde welwillendheid, die zij schier overal mocht ondervinden, bij het voorbereidend werk van den tocht, ook bij de gebruikers van bovengenoemd vervoer middel zal voorzitten en den deelnemers zoo weinig mogelijk hinder en stof zullen worden gegeven. Tusschen Stavoren en Molkwerumerzijl is een gedeelte van den weg pas opgebroken geweest en daardoor moeilijk berijdbaar, maar de dijkgraaf, de weledele heer Tjebbes, notaris te Workum, heeft toegezegd, het middenpad nog zoo goed mogelijk te laten effenen 1 Na de passage van dezen weg nadert men snel Hindeloopen. Een bestaand misverstand is opgelost, de beer en mej. van Elselo zullen in oud Hindelooper costuum gereed staan de deelnemers te bedienen. Ofschoon het misschien onnoodig is te wijzen op al de bloemenpracht, die velden, plassen, en wegen siert, zij hier toch nog even de aandacht gevestigd op de paarse orchidéën of handekenskruiden, waarmee de bermen pronken van een gedeelte van den weg tusschen Hindeloopen en Workum, terwijl witte waterranonkels met hare gele hartjes gansche slooten bedekken. Hier en daar steekt de teergetinte watec- violier zijn torentjes van rose bloemen omhoog, terwijl de greppelranden rood getint zijn door Engelsch gras, dat nu reeds voor Stavoren heele plekken aan den Zeedijk prachtig heeft doen kleuren. Moge het weer gunstig zijn, dan twijfel ik niet of velen zullen genieten van „schoon Friesland”. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Workum, 20 Mei. De. heden gehouden voorjaarspaardenmarkt alhier leverde weinig animo op. Door enkelen werd beweerd, dat de oorzaak moet gezocht worden in de buiten gewoon grasrijke weiden waarop het op een meer of minder in de weide niet aankomt. Aangevoerd werden 30 flinke paarden en 1 veulen. Werkpaarden brachten op van f 100 tot f 250, terwijl voor slachtpaarden f 60 tot f 80, de gewone prijs, werd bedongen. De handel was traag. 21 Mei. Het staat er op dit oogen- blik voor den landbouwer best voor. De milde en overvloedige regens in de laatste dagen,' maakt dat de velden in korten tijd met een dikke graslaag bedekt zijn. Het vee in de weiden heeft volop gras en doet zich te goed, waardoor de melkrijkheid in den laatsten tijd niet weinig is toegenomen. De zon, die na den regen mildelijk schijnt, is hierop van grooten invloed. Enkele land bouwers zijn al begonnen te maaien. De meeste landen worden al door machines ge maaid. In den laatsten tijd is de verkoop van landbouwwerktuigen ontzettend groot, hetgeen alles op schade voor den arbeider uitloopt. Wat de machine in één dag neer legt, daar hebben twee arbeiders één week toe noodig. Een aanmerkelijk verschil. Verder worden al de machines aangeschaft die voor den hooioogst benoodigd zijn, zoodat veel handenwerk kan gemist worden. Eveneens staan de tuinvruchten bijzonder voordeelig en beloven deze een ruimen oogst. Als de prijzen van de levensbehoeften ook dan weder eenigszins dalen, zal de levens toestand van velen er belangrijk beter op worden. Van W.-Terschelling wordt gemeld Zaterdag arriveerde alhier het Eng. Salvage- stoomschip „Lyons” van Amsterdam om, bij goed weer z’n operaties op het wrak der „Lutine” te hervatten. De aanwezigheid van de „Lyons” brengt weder een aange name drukte en afwisseling. Een aantal nieuwsgierigen zijn voortdurend op den steiger te vinden. Hiertoe behoort de jeugd, die zich het meest voelt aangetrokken tot de twee Chineezen, die aan boord dienst doen als koks. De boot werd op den voet ge volgd door de „Simson” van de firma Zur- mühlen, als concurrent voor bergingszaken. Drie jongens van goede familie te ’s-Her- togenbosch hebben gisteren hun ouderlijke woning verlaten en zijn de wijde wereld in getrokken op avontuur. Waarschijnlijk is den jongens het hoofd op hol gebracht door het lezen van sensatie-lectuur. De ouders hebben de politie met het verdwijnen in kennis ge steld en deze tracht thans het spoor te ont dekken, ten einde de jeugdige avonturiers weer naar den ouderlijken haard terug tg brengen. Bolswardsche Courant o.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1