Filiaal J. R. GLASZ. Herijk van Maten en Gewichten. Stadsnieuws. Officiëele Advertentie. Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. Marktberichten. Advertentiën. PKEDIKBEUKTEN. Burgwerd. J 3 Juni v.m, van 912 en van de 70 55 12 28 12 85 16 u u H V I f 1001/4 pCt. Geld op prolongatie heden 37/8 pCt. Geboren: ANTONIA LOUISE MARIA, Dochter van P. A. BRUINSMA en A. A. BRUINSMA-Wartna. Bolsward, 20 Mei 1912. p. p. 25 ets. u Kilo 28 a 20 a 22 van T wij zei 8. TERPSTRA en Y. A. TERPSTRAKoopmans, geven kennis van de geboorte van eene DOCHTER. Bolswaed, 20 Mei 1912. Het jaar is na zoover gevorderd, dat de beurs mee onder den invloed komt van de berichten over den stand van den oogst. Al is de invloed hiervan op de goederenbeurs natuurlijk veel grooter dan op de effecten beurs, ook op deze laatste wordt het als een factor van groote beteekenis beschouwd, speciaal voor de aandeelen dier ondernemingen, die de granen vervoeren. Er wordt wel eens beweerd, dat een flauwe markt van de graan soorten dikwijls gepaard gaat met vastere noteeringen op de effectenmarkt. In Amerika worden spoorwegen aangetroffen die voor een zeer belangrijk deel hun in komsten te verwachten hebben uit vervoer van graan. Is de oogst nu groot, dan is het vervoer natuurlijk belangrijker en stijgen de inkomsten. Dat bij een ruimen oogst de prijs van het koren daalt is een ieder bekend. Zie hier dus wat wij hierboven bedoelden, de graan prijzen dalen, de aandeelen van de graan- vervoerende ondernemingen stijgen in koers, beide als gevolg van een grooten oogst. Er zijn ook landen, waar de bevolking overwegend van den landbouw leeft. Dit is o.a. het geval in Argentinië, Canada en Rumenië. In deze landen is de oogst van zulk een groote beteekenis, dat een paar achter elkaar volgende jaren van misoogst gewoonlijk financiëele stoornissen teweeg brengen, hetgeen tot uitdrukking kan komen in de koersen der betreffende staatsfondsen. De oogstberichten, die uit Amerika tot ons komen zijn niet bijzonder gunstig, ook valt de beplante oppervlakte in verhouding tot de laatste jaren niet mee. Het is evenwel nog te vroeg, om een definitief oordeel daar over te kunnen hebben. De Amerikaansche markt was deze week op en neergaand, de laatste dagen iets flauwer, het heet, dat de Staalindustrie thans goede zaken maakt en dat de 2e kwartaal- staat van de Steel Corporation gunstige cijfers zal laten zien. De uitgifte van de 41/2 pCt. Wladikawkas, waar de inschrijving ten onzent bij de heeren Lippmann Rosenthal Co. was opengesteld is weer een groot succes geweest. Slechts U/a pCt. der inschrijvingen kan worden toegewezen. Op de lokale markt bestaat nog steeds groote belangstelling voor de aandeelen van petroleum-ondernemingen. De olieprijzen wor den nog gedurig verhoogd en vooral de prijzen der bijproducten zijn verbazend opge- loopen. Zoo is de détailprijs van benzine in een betrekkelijk korte periode opgeloopen van 8 tot 18 cent. De Friesch Groningsche Hypotheekbank gaat over tot vergrooting van haar kapitaal, n.l. van f 2.000.000.— op f 2.500.000.— de koers van uitgifte is 200 pCt. Oude aandeelhouders genieten voorkeur in dier- voege, dat 4 oude aandeelen recht geven op een nieuw. De claims worden verhandeld ad f 16. De Noord-Amerikaansche Hypotheekbank Leeuwarden stelde gisteren de inschrijving NaberichtBij de voorverkiezingen in den Staat Ohio overwon Roosevelt. 24 ets. 25 ets. 28 ets. 5 ets. 22 ets. bij kistje 20 pd. 4, Zeer mooie BLAUWEROZIJNENp. p. 17 ets. bij kistje 20 pd. f 3, Gr. BRUINE ROZIJNEN, p. p. 14 en 16 ets. PRUIMEDANTEN, p. p. 20,25,30 en 35 ets. ABRIKOZEN (zeer mooi) p. p. 50 en 55 ets. EVA APPELS, p. p. 23, 26, 30 en 32 ets. ZOETE APPELS, p. p. 25 ets. Prachtige HEELE APPELS, 30 ets. n STUKJES APPELS (witte) p. p. 35 ets. KRENTEN, p. p. 18 ets.- Beleefd aanbevelend, N.B. Alle bestellingen worden gaarne aan huis bezorgd. Zondags gesloten. Kersen. Men schrijft uit Eist (Bet.): De kersen zullen dit jaar eens vroeg zijn bij doorgaand gunstig weder zal de pluk reeds in het begin van Juni aanvangen. Er zijn al boomgaarden verkocht, de vrucht op het hout naar schatting tegen 6 a 7 ets, per kilo, ongerekend de te verwachten hooge pluk-loonen. Er is in deze streken een flink gewas. De prijzen der bessen zijn stijgende roode- reeds tot 15 cents, zwarte- tot 25 cents, kruis- tot 11 cents per kilo. In ’n proces te Dortmund speelde ’n waar zegster een groote rol. De aangeklaagde was een jonge man, die naar een waarzegster was gegaan en deze had verklaard, dat hij zes maanden gevangenisstraf zou krijgen. De jonge man, die niets strafbaars had gedaan, narn zich deze voorspelling zoo ter harte, dat hij zich bedronk en een bekende ver klaarde, dat hij een gevoel had, alsof de vrouw de waarheid gesproken had en hij dien dag nog iemand moest dooden. Hij kreeg spoedig daarop twist en bracht iemand een zeer zware verwonding toe. De rechtbank veroordeelde hem tot 2 jaar gevangenis een beetje meer dus dan de waarzegster voorspelde. Vliegen. Bakker gevallen. Men seint uit BredaDinsdagavond omstreeks zes uur wilde de aviateur Henri Bakker zijn aan- gekondigden reclametocht naar Oss aanvangen en zou daartoe op het exercitieterrein te Breda opstijgen. Reeds dadelijk merkte hij, dat de schroef niet goed werkte, waarom hij onmiddellijk daalde. Nadat hij nog een paar maal opgestegen was, werkte de schroef iets beter en wilde Bakker den tocht ondernemen. Nauwelijks van het terrein vertrokken, viel de machine plotseling naar beneden en kwam in den Wilhelminasingel terecht. Bakker werd er ongedeerd1 uitgehaald, maar de machine is zwaar beschadigd. Waarschuwing. Door Duitsche agenten wordt getracht hier te lande arbeiders aan te werven voor het sleepers bedrijf op de mijn //Westende” te Duisburg. Belanghebbenden wordt dringend aan geraden zich, alvorens op aanbiedingen van bedoelde agenten in te gaan, om nadere in lichtingen te wenden tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. (St. Cl.) Een bedrieger bedrogen. Vader had een fiets, een fijn karretje, waarop hij gisterenavond, naar zijn zeggen, nog een toertje ging maken. Moeder en dochter hadden reeds gehoopt op een ge zamenlijk wandelingetje. Eene misrekening al zoo Maar vaders weg leidde langs een //heilig Betaalbaarstelling dividenden coupons. Nederl. Bank: div. no. 8 betaalb. m. f 102. div. 11 der cert, met f 100.98. Surinaamsche Bank div. 22 met f 15. St. Louis San Francisco S. M. div. 53, le Pref. aand. met f 24.40. Nederlandsche Bank v. Zuid-Afrika div. 2 met f 28.80. Amsterdamsche Bankdiv. 40 met f 19. Landb. Mij. Preanger Regentschappen: div. 4 met f 57.50. Wegens de vele beursvacantiedagen in den zomer, zal te beginnen met de volgende week gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus dit overzicht om de veertien dagen gegeven worden. Emeritaat verleend. Zondag j.l.'heeft Ds. J. Pottinga aan zijne gemeentenaren bekend gemaakt, dat op 1 October a.s. aan hem op zijne aanvraag emeritaat is verleend. De bij zijne gemeentenaren, ja bij alle stadgenooten zoo geziene en beminde predi kant, heeft dan ruim 19 jaren alhier zijn dienstwerk vervuld, ’t Is voorzeker ieders wensch, dat hem nog vele jaren van rust geschonken mogen worden. De elfstedentocht op Pinkster- Maandag. Dat de belangstelling voor den rijwieltocht over ’t geheele land zeer de aandacht trekt, blijkt o.a. uit het feit, dat uit alle oorden aanvragen inkomen om de lijst van deel nemers. Als ’t weer goed is, zal het on getwijfeld een dag van veel beweging zijn en belangstelling, op al de plaatsen waar langs de tocht voert. Voor onze stad zelf begint het ’s morgens al heel vroeg daar te 5 uur de eerste af- deeling reeds vertrekt. Volgens den aan alle deelnemers verzonden dagorder moeten zij, die in de le afdeeling willen meerijden, uiterlijk kwartier voor dien tijd op de ,/Nieuwmarkt” Koemarkt voor de Doele” aanwezig zijn. Er zal bij den afrit toch ook nog muziek klinken, ofschoon de onderhandelingen van de commissie met het bestuur van ’t Ste delijk korps geen resultaat opleverden. Het //onderling korps” zal nu blazen, terwijl ’s avonds in Z/de Doele” door de muziek vereniging zal gezorgd worden voor ’t in strumentale gedeelte van dien avond. Het Stedelijk Muziekcorps zal daarentegen dien Maandagavond gratis een volksconcert geven. De terugkeerende wielrijders zullen dus bij hun binnenkomen in de stad toch nog onthaald worden op de muziek van dit korps. Naar wij vernemen is door tusschen- komst van onzen heer Burgemeester tot dit volksconcert besloten op dien dag. WITTE SUIKER no. 1, GELE BASTERDE SUIKER LICHTE SUIKERTABLETTEN VIJGEN Extra gr. BLAUWE ROZIJNEN BOLSWARD, van 19 tot en met 22 Mei 1912. Gehuwd: Minze Radema met Berendina Vos. Geboren: Anna Maria Helena d.v. Hilarius Johannes Postma en Jantje Breden- bach. Waltruda Anna d.v. Jan Nota en Pietje Houtsma. Antonia Louise Maria d.v. Petrus Anastasius Bruinsma en Alida Anna Wartna. Martzen d.v. Hendrik van der Brug en Tjitske Jellema. Willemke Grietje d.v. Sijtze Terpstra en Ybeltje Adriana Koopmans. WONSERADEEL, van 18 tot en met 21 Mei 1912. Gehuwd: Yde de Valk en Antje Hoitinga beiden te Kimswerd. Willem de Valk en Geertje van der Berg beiden te Kimswerd. Klaas de Boer te Lollum en Klaske Bakker te Arum. Johannes Tigchelaar te Kimswerd en Trijntje Hoitinga te Arum. Lieuwe Boersma te Edens en Grietje Appel- hof te Hichtum. Jan v.d. Schel te Arum en Pietje Weima te Kimswerd. Hantje Jansen te Schettens en Aagje Weerstra te Wons. Catrinus Hoitinga en Trijntje Dijkstra beiden te Witmarsum. Willem Adema te Wom- mels en Maaike Kooijenga te Witmarsum. Geboren: Douwe z.v. Tjitte Wijngaar den en Tjitske Visser te Dedgum. Trijntje d.v. Douwe Plantinga en Tjitske Hamersma te Parrega. Wietske d.v. Freerk van der Laan en Gepke Meindertsma te Kimswerd. Deliana d.v. Taeke Bruinsma en Hieke Bakker te Tjerkwerd. Japke d.v. Uilke Dijkstra en Feikje Nauta te Exmorra. Overleden: Sijbrigje Tadema oud 62 jaar ongehuwd te Witmarsum. Wij kunnen nog meedeelen, dat ofschoon het geen wedstrijd is, toch op de controle- kaarten de tijd van aankomst en vertrek voor elke //stad” zal worden ingevuld. Het was oorspronkelijk het plan, alleen voor controlemerk een handteekening op de kaarten te stellen, doch voor latere herinnering vond men ’t wel aardig, dat ook de tijd werd aangegeven, vandaar dat de Commissie dit nu nog zoo zal regelen. Geslaagd. Het diploma voor boekhouden, werd na afgelegd examen voor de vereeniging van Leeraren in het boekhouden, toegekend aan onze stadgenooten Mej. R. Fennema, en de heeren S. Faber en G. Brussen. De geslaagden genoten hun opleiding bij den heer J. Driebergen alhier. Een ongeluk. Een der medespelers, P. de Groen, van de voetbalclub Z/F. C. A. II” van Bolsward, welke club Zondag j.l. tegen //S. V. C. II”, te Sneek speelde, overkwam in den aanvang van den strijd een ernstig ongeluk. Op het moment dat een der spelers van //S. V. C.” den bal wilde koppen, kwam de G. uit de goal en kreeg onverwacht den vollen stoot tegen zijn neus, waardoor dit lichaamsdeel brak. Door den schok viel het jongmensch bloedend neer, ’t Spreekt, dat het spel verder wérd gestaakt en heelkundige hulp voor de G. werd ingeroepen, die door dr. Hertzberger werd verleend. Een scholier. Door de marechaussee is gisteren te Arnhem gearresteerd een 20-jarige leerling van Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus aldaar, wonende te Velp, verdacht van mede plichtigheid aan verschillende aldaar gepleegde diefstallen. d. dat de maten en gewichten voor 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter t en tot dien datum ook de letter s geldig is. e. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden. f. dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijk- kantoor te Leeuwarden aan de Oosterkade op eiken Dinsdag en Vrijdag van 9 1 uur. g. dat de onderdeelen van het gram (de milligram-gewichten niet op de herijk zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post en franco). h. de ijkplichtigen worden uitgenoodigd om zich op den voor hun geslachtsnaam (firma) vast gestelden dag ’s morgens een kwartier voor het begin der zitting aan het herijk lokaal te bevinden tot het verkrijgen van een volgnummer, dat uitgereikt zal worden met aanwijzing van het uur, waarop zij hunne maten en gewichten ten herijk behooren aan te bieden om spoedig geholpen te kunnen worden. Bolsward, den 10 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. de Secretaris, K. H. LAAGLAND. 6 Vette Koeien 63 Vette Kalveren 203 Nuchteren Kalveren 662 Schapen 1182 Lammeren 120 Varkens en vette Biggen - 226 Kleine Biggen 2 Stieren 5 Paarden 13 Bokken en Geiten Totaal 2680 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. kalveren Varkens per z/ Biggen Londen H Zondag 26 Mei. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. (Coll. v. d. Zending.) ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. ,z Maandag 27 Mei. ’s Voormiddags O3/^ uur Dr. C. J. NIEMEIJER. (Coll. v. d. Zending.) Zondag 26 Mei. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. Collecte voor de Fr. Doopsgez. Sociëteit. Vertoeving voor de verkiezing van de Commissie van Toezicht. Maandag 27 Mei. ’s Voormiddags 93/4 uur GEEN DIENST. Zondag 26 Mei. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9x/2 en ’s avonds uur: Ds. J. OP ’T HOLT. Maandag 27 Mei. 's Voormiddags 97/2 uur Ds. PRINS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het lokaal in de Kerkstraat (muziekschool) Wijk E, No. 113, op dagen: Verkoopers van nieuwe maten en gewichten op 31 Mei v.m. van 1012 uur. Ijkplichtigen wier geslachtsnamen (namen van firma’s als geslachtsnamen te beschouwen) beginnen met de letters A en B 31 Mei v.m. van 1012 uur en n.m. van 14 uur. C D E F en G 1 Juni van v.m. 9 12 en n.m. van 14 uur. H I en n.m. van 14 uur. K L M en N 4 Juni v.m. van 9 12 en n.m. van 14 uur. O P Q R en S 5 Juni van 9 12 en n.m. van 14 uur. Openbare Instellingen 6 Juni v.m. 911 uur. T U V W X Y en Z 7 Juni v.m. van 912 en n.m. van 14 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van ’s Rijksschatkist dat de maten Zondag 26 Mei. BROEREKERK. ’s Voorm. 91/2 uur De Heer G. I. v. d. PLOEG. ’s Avonds 5i/2 uur: Ds. GEERLING, van Maandag 27 Mei. ’s Voormiddags 97/2 uur Ds. NAUTA van Parrega. huisje”, waar eenige vrinden een kaartje open op f 500.000.5 pCt. pandbrieven legden. Daar had pa ook wel ooren naar, zoo- x inA1' dat weldra de fiets in het vóór- en vader in den vriendenkring achter het café-deurtje verzeild raakte. Nu had nog alles goed kunnen afloopen en niemand thuis iets van pa’s slippertje behoeven te bemerken, ware het niet dat de wandellust bij moeder en dochter zoo groot was geweest, dat ze ten slotte besloten maar te zamen een luchtje te gaan scheppen. Toen wilde het toeval, dat ook hun weg langs hetzelfde herberg-zaam oord voerde en ziet... daar ontdekten ze zoo waar vaders fiets in het rek! Oh, snood bedrogl Dat ging fietsen.//We zullen jewas de eensluidende conclusie van moeder en dochter, die resoluut het stalen ros meepakten en aan de hand huis waarts leidden. En toen vader eindelijk de kaarten en vrienden zou verlaten, om van zijn fietstochtje terug te keeren, bleek zijn wagentje verdwenen. Leiden in lastFiets gestolen; aangifte bij de politie; vader be schaamd en bang naar huis... waar hem eene opfrissching van vrouw en dochter wachtte, maar hij gelukkig zijn karretje terug vond. U. D. SNEEK, 21 Mei. Boterprijs lekeur f 50,50 Aanvoer 10/4, 2/8. VEREENIGING: le keur f 50,50 f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf51,50 a f Aanvoer 1/8, 35/6. Noteerings-Com missie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 50. VEEMARKT SNEEK, 21 Mei 1912. Aanvoer Prijzen: 198 Melke- en kalve Koeien f 130 tot ƒ295 - 150 - 270 - 18 - - 8 - - 16 - 8 - 20 - 8 - - - 125 - 1 I I u u u II II H u Verlaagd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2