DE SLIMME ANNA. GEMENGD NIEUWS. mij twee minuten te woord voort, zijn oor de herinnerings- ha]f millioen als van van om of 't Stoomdruk Firma B. Guperua Bolsward. en - 46,— - 48,— gevulde zak, touw toege- een uit voor f 48,— - 51,— - 51,— mijnheer, vijf goed diner .was en legde twee werkers ontdekt en die vervolging schoot politieagent dood, en tegenwoordigheid was reeds geweest. een provincieblad, onder voor- van Amerika door allerlei opheldering ver- als 't u belieft eens in, de groote pro- voor den produ- avond een in de Maas aan wisschen vonden die bij opening Uit achting en erkentenis En ook omdat het kermis is. naar het bij Op de ruit van Anjeliersstraat kan men een woning in de lezen, dat er nu ook al een dame is, die het beroep uitoefent van veearts. Een wijsgeer staat op Den Dam, aan schouwend de jammerlijke puinhopen. En zijn oogen starende naar het eenige perceel, dat nog overeind staat te midden der ruïnes n.l. dat der gefailleerde firma Van Eijk overpeinst hij Eigenaardig, dat de minst soliede huizen het langst blijven staan. Uit liefde en uit dankbaarheid Wordt deze taart u toegewijd, of ook wel Als blyk dat ik aan U gedacht. Heb ik deez’ koek U meegebracht. En dat alles omringd met duifjes mooie krullen, en sierlijke hoeken, alles bedachtzaam voortgekomen uit het papieren cornetje, waarin de versierings- artiest de zachte suiker drukte, om de koek te garneeren. Dat was zoet en onschuldig. Maar sedert zijn ook de koekebakkers bij de nieuwere dichter- en schilderschool terecht gekomen. Van //erkentenis” of //dankbaar heid” met daarop rijmende woorden is gébn sprake meer, de //kerremis” is afgeschaft, voor //vaders verjaardag” koopen de jongens tegenwoordig een //cadeau” in den schellings- bazaar, en de gedichten op de koeken, die nog gevraagd worden, komen niet meer uit het onschuldige brein van den eerzamen koekfabrikant, maar uit de vunze studeer kamer van den perversen dichter 1 En die gedichten staan nu te prijken op koeken en taarten, niet meer in het reine wit van gesmolten suiker, maar in //gesty- leerde” letters van boter, chocolade en andere bestanddeelen. En bij die versjes zijn niet alleen berijmde //Witze”, maar zelfs dubbel zinnigheden, die tot de //vuillitteratuur” kunnen worden gerekend, al bestaat het vuil dat den Berlijnschen censor zoo ergerde dan ook slechts in de afwezigheid van een rijm woord, dat vervangen werd door Dat is waarlijk niet langer te dulden 1 Het is te begrijpen dat de Berlijnsche politie door krachtig optreden aan dit voortwoekerend euvel een einde wilde maken. De koekebakkers zullen verstandig doen de moderne kunst te mijden, en terug te keeren tot de kunstelooze rijmpjes, omgeven door hartjes, duifjes en engeltjes. Diiar kan dan zelfs de politie niets tegen inbrengen 1 van aan opzoekingen en De film geeft nu Columbus weer. De //Onder de Streep” schrijver het Algem. fLandelsblad schrijft Zedelijkheidswetten en Koekebakkers. De toepassing der zedelijkheidswetten leidt tot zonderlinge verschijnselen in Duitschland. De zedelijkheidscensor in Berlijn heeft zich plotseling opgemaakt tegen de zoete lyriek in de stad Berlijn; dat wil zeggen, hij is doorgedrongen tot de werkplaatsen van koeke bakkers, suikerbakkers en banketbakkers en heeft ervaren dat deze heeren wel ernstige zondaars tegen de zedelijkheidswetten zijn. En de gebaksels, die zoo onzedelijke lectuur waren voor het volk, werden in beslag ge nomen, terwijl tegen de vervaardigers een aanklacht werd ingediend, wegens verspreiding van ontuchtige litteratuur! Wel gaat de wereld achteruit! In den ouden tijd werden op de koeken en taarten toepasselijke gedichten aangebracht, in den trant van Cornelis Paradijs, sprekend van kinderliefde of oudermin, of in dezen geest Op weg naar den slager herhaalde hij dit alles bij zich zelf telkens weer. En ten slotte achtte hij het maar het beste, zonder verdere plichtplegingen Anna's hand te vragen. In deze gedachten verzonken, ontmoette hij in de deur van zijn hotel een man, flink van postuur en met lange haren, die twee boeken onder den arm droeg. De vreemdeling groette beleefd.en vroeg: Heb ik de eer met den eigenaar van dit hotel te spreken Ja, die ben ik! zeide Glunderman kortaf. Zou u willen staan Kom binnen, antwoordde de hotel houder. En hij bracht den onbekende het hotel behoorende café. Ik ben, zei de langharige, vertegen- Haagsch slationtooneeltje. 't Is het uur van vertrek van den D-trein, 9 uur 14 minuten 's morgens. Op het perron van den Staatsspoorweg in onze residentie staat een kringetje personen, veel heeren en twee dames. Veel gedecoreerden, veel hooge hoeden. Dat trekt de aandacht. Voortdurend komen er bijer wordt voor gesteld, gebogen. Naar de diepte der bui gingen kan de toeschouwer den maatschap- pelijken rang van den begroete berekenen of de meer of minder intieme verhouding tus- schen den groetende en hem, die begroet wordt. De hoofdpersoon is de oud-Minister Went- holt; hij gaat met zijn gezant op reis. Men komt hem vaarwel zeggen, nog even de hand drukken. Klein, bewegelijk, opgewekt met heldere Ken vrouwenlijk in een zak. Uit de rivier de Maas te Wanssum werd Woensdagavond opgehaald een aan het boveneinde met een bondenbij opening bleek de inhoud te bestaan uit een in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend vrouwenlijk met een strop van touw om den hals, dat doet denken aan een op haar gepleegden moord. Door den brigade-commandant der marechaussees te Well werd het lijk in beslag genomen, gekist en ter beschikking der justitie in het brandspuitenhuisje te Wanssum opge borgen. Een later bericht luidt Een griezelige vondst deden Woensdag- paar jongens te Wanssum, die het visschen waren. In de ze een dichtgebonden zak, een lijk bleek te bevatten. Het verkeerde reeds in zeer verren staat van ontbinding en was in vrouwenkleederen ge kleed. Op ’t lijk werden een paar zwartge- stippelde zakdoeken en een zakmes gevonden, welke zaken in de marechaussee-kazerne te Well gedeponeerd zijn. Hoogstwaarschijnlijk is hier misdaad in het spelwant, behalve, dat de zak dichtgebonden was, zat er een strop om den hals. Het gerecht te Roermond is verwittigd. Vrijdag werd de sectie verricht. Limb. Cour. Zaterdagmiddag waren een paar kinderen in de Westzijde te Zaandam spelende met een eigengemaakt wagentje. De zesjarige A. T. slingerde er af, juist toen een automobiel passeerde. Het voertuig ging het ventje over den buik. Bewusteloos werd hij voor heelkundige behandeling weggedragen. Men vreest voor ernstig inwendig letsel. Nog bijtijds gered. Een jongetje van den barbier v. d. L. te 's-Hertogenbosch zou des middags om 2 uur naar school gaan. Om halftwee ruim begaf het ventje zich naar den zolder der woning om nog wat te spelen. Toen het twee uur werd en het kind nog niet naar beneden kwam, werd het door de moeder geroepen, doch zij kreeg geen antwoord. Zij ging naar boven kijken en vond het jongetje opgehangen. Halfdood van schrik rende de moeder hulp- roepend en vreeselijk te keer gaande de trap af en de straat op. De man liep ontsteld naar boven en sneed onmiddellijk het koord stuk, waaraan het ventje hing. Het was nog niet te laat, want spoedig kwam het kind weer bij en werd van een wissen dood gered. Het geval verwekte een heelen volksoploop. Het ongeluk was gebeurd doordat het ventje op een bankje stond, dat van onder zijn voeten wegschoof, terwijl het 't touw om den hals had. Had de man niet de noodige van geest gehad, het kind na enkele oogenblikken een lijk vroegere collega, thans zijn opvolger, Minister Colijn komt ook, hoog gehoed, in gekleede jas, goedige figuur, die onder dien hoed en in die gekleede jas niet heelemaal thuis schijnt. Zijn glimlach om breeden mond met forsche tanden is sympathiek zijn gebaren zijn wat boersch. Uiterlijk een contrast, die twee: de aristocratische man van de wereld, die excellentie-af, en de eenvoudige man, die nog en hoe 1 //aan” is. En terwijl de kring zich vergroot en com plimenteus gedoe voortduurt, staan drie apen van jongens, de stations-rakkertjes, die cou ranten en chocola verkoopen, onmiddellijk daarnaast en imiteeren met voor alle uit den trein kijkende reizigers duidelijke stemmen: z/Mag ik me voorstellende chocola-jongen van de Staatsspoor.” z/Mag ik me voorstellen: de boekhandel van de Staatsspoor.”. De perron-opvoeding van het residentie- station openbaart zich. De imitatie volgt op het voorbeeld. De prins van Cumberland verongelukt. Op den straatweg van Berlijn naar Ham burg, ongeveer l1/2 mijl van Friesack heeft gisteren een zeer ernstig automobielongeluk plaats gehad. Prins Georg Wilhelm van Cumberland, de oudste zoon van den chef van hel Welfenhuis, hertog Ernst August van Cumberland, stuurde zijn auto zoo on zeker, dat hij in een diepte naast den weg reed. Prins Georg Wilhelm en zijn kamer heer, de heer Von Greve, werden dadelijk gedood. De chauffeur, die in den wagen zat, kwam er met een gebroken linkerarm af. De weg werd juist gerepareerd. Prins Georg had waarschijnlijk de borden niet gezien, waarop stondLangzaam rijden. Hij reed met een snelheid van 90 a 100 K.M. in een gedeelte van den weg, dat nog niet hard gemaakt was. De auto begon te slin geren, waardoor prins Georg de macht over het stuur verloor. De wagen rende tegen de steenen naast den weg en tegen een boom en viel eindelijk in een diepte naast den weg. Prins Georg en zijn kamerheer werden uit de auto geslingerd en waren dadelijk dood. Prins Georg was op weg om de be grafenis van den koning van Denemarken bij te wonen. Gelezen in elkaar Geboren 14 MeiAdrianus Albertus de G. en Antje H. Getrouwd 14 MeiAdrianus Albertus de G. en Antje H., die, mede namens weder- zijdsche familie, hun hartelijken dank be tuigen voor de belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Er zijn geen kinderen meer! had het niet bij zich en aan Anna. Ja meneer, antwoordde zij uit een aangrenzend vertrek. Heb je vijf gulden bij je? Het jonge meisje haalde twee rijksdaalders uit haar portemonnaie. De langharige nam een kwitantie uit zijn portefeuille, die hij Glunderman in ruil voor zijn geld gaf. Daarop nam hij de twee boeken weer onder den arm en wilde heengaan. Wat is dat nou! riep de hotelhouder uit. Neemt ge de boeken weer mee? Dat zijn slechts proefexemplaren, om te laten zien, wat we aanbieden. Het werk is nog in druk; binnen drie maanden hebt u de boeken. Glunderman zette zich in postuur. Daar kom ik niet van inzei hij. Maar u hebt toch een kwitantie in handen Glunderman zag Anna aan, en deze keek den langharige aan. 't Was een verdacht zaakje. Maar er was niets meer aan te ver anderen, het geld was vooruitbetaald en de koop gesloten. Ik ruik zulke heerlijke etenslucht, zei de langharige. Kan men bij u eten? Bij deze vraag, werd Glunderman weer de beleefde waard en hij antwoordde levendig Zeker, mijnheer. U hebt maar te bestellen! Kan ik dadelijk aanvallen vroeg de man. Ik zal even mijn zoon halen die hier voor de deur wacht. Zooals u wilt. Anna, dek voor twee personen, daar op het tafeltje in den hoek. Neemt u het menu van heden Dat kost een een rijksdaalder per persoon, een halve flesch wijn inbegrepen. Goed! In vijf minuten zijn we terug. De vreemdeling ging en Anna dekte de tafel, legde daar brood op, bracht schalen met vleesch en visch, haalde een gebraden kip uit de keuken, en maakte een fraaie fruitschaal in orde. Eiriep de langharige toen hij terug kwam, dat ziet er voortreffelijk uitIk heb ergen honger. Doch toen hij zijn zoon een plaats aanwees en zelf wilde gaan zitten, kwam Anna aan- loopen. Pardon, heeren zeide zij zacht. U wilt zeker wel vooruit betalen We kennen u niet en daar de heeren niet in het hotel wonen... Het is hier zoo de gewoonte. De langharige wierp een onderzoekenden blik op de voorgezette spijzen, kwam tot de conclusie, dat het een voor den verlangden prijs rijksdaalders op de tafel. Dank u welzei Anna. En daarop begon ze haastig de tafel af te ruimen. Vleesch, visch, gevogelte, fruit, alles verdween bliksemsnel. Wat doet u daar, juffrouw? riep de langharige uit. O, niets, antwoordde het jonge meisje. De spijzen waren niet anders dan proeven u te laten zien, wat wij u aanbieden. Als de heeren over drie maanden terug komen, zullen zij hun diner hebben. En tot Glunderman, die sprakeloos was van verbazing, zeide zij Als 't u belieft, gulden. Veertien dagen later waren Glunderman en Anna een bruidspaar. Ook gedurende de afgeloopen week bleef de gunstige stemming in den boterhandel aanhouden en opnieuw kunnen de meeste markten op avans wijzen. Voor de grootste Binnenlandsche consum- tiemarkten is de stijging in prijs niet groot, omdat deze meer op Binnenlandsch verbruik zijn aangewezen; grooter is de verhooging op de exportmarkten en in het Buitenland. Evenwel is de handel overal opgewekt geweest en dit gepaard aan ductie maakt den toestand cent gunstig. Delft Leiden Zwolle Kampen Er heerschte toenemende Willem, Willem! riep de hotelhouder, het rijtuig is nog niet ingespannen. Het is al half vijf, haast je wat, anders haal je den trein niet! Jawel ik zal dadelijk inspannen ant woordde Willem, een lange slungel, en lang zaam slenterde hij op zijn klompen naar den stal. Heb je ooit zoo’n... gezien? ging de hotelhouder voort. En, wat moet jij weer hebben Hij wendde zich tot den kok, die met een witte schort voor, een witte muts op en een servet om den hals geknoopt nader bij kwam. Ik wou even over het eten spreken, was het antwoord. Er is voor tien personen besteld, maar het vleesch is er nog niet. Wat zeg je? Het vleesch is er nog niet 't Is om uit je vel te springen 1 Stuur dadelijk Marie naar den slager. Daar is zij al. Marie, hoor eens, loop eens gauw naar den slager. Maar meneer, daar heb ik geen tijd voor! viel zij hem in de rede. Ik moet de vorken en lepels nog poetsen. Als meneer dat soms voor me wil doen,.. Hier is ook nooit wat in orde en heeft nooit iemand tijdmopperde de hotelhouder. Ik zal er zelf wel om gaan. Hij zette den hoed op en ging. Het hotel Het witte Paard was niet slecht. Er bevonden zich in de stad maar drie goede hotels en daarvan was Het witte Paard het grootste. De eigenaar, Glunderman, was eigenlijk nog te jong om een dergelijke zaak te be sturen, miste daartoe ook de gave om’ te kunnen commandeeren en was ongetrouwd. De vijf-en-twintig-jarige jonge man, had drie maanden geleden zijn moeder verloren onder wie de zaak altijd uitstekend gemarcheerd had. Vaak dacht hij aan de woorden van zijn oude moeder, die hem steeds had aangeraden te trouwen, omdat een dergelij ke zaak alleen met een vrouw te besturen was. Maar wie moest hij trouwen? Hij moest een flinke, vlijtige, verstandige vrouw hebben, die verstand van de zaak had, maar hoe hij ook in de stad rondkeek, een meisje met deze eigenschappen kende hij niet. Ja toch, één was er, en dat was Anna, de arme wees, die zijn moeder als klein kind tot zich ge nomen had en die zich nu vooral, na den dood zijner moeder, vlijtig weerde. Maar Anna was slechts een dienstmeisje en hij was toch heer en meester van het hotel Het witte Paard 1 Intusschen, als het zoo doorging, zou hij op een goeden dag zijn matten wel kunnen oprollen. f 52,— a f 56,— - 56,— - 51,- - 51,— - 54,— de afgeloopen week vraag uit Engeland en Duitschland. Speculatie en de behoefte de naderende feestdagen waren daarvan de oorzaak. Bovendien zijn de aanvoeren uit andere werelddeelen, met name Australië en Siberië klein en ook voor deze botersoorten werden hoogere prijzen gevraagd. Het gevolg van dezen toestand was een voor den tijd van het jaar ongewone verhooging van prijs. In Friesland steeg de prijs tot f 51, eene verhooging aldus van f 2,50 en in Brabant eveneens. Wij verwachten thans kalmer toestanden en als de warmte invalt, verlaging van de prijzen. Sn eek, fabrieksboter n boerenboter Leeuwarden, fabrieksboter Apachen en politie. De wandaden der Parijsche Apachen schijnen in Duitschland navolging te vinden. Gisternacht werden in Nauen door twee inbrekers drie inbraken gepleegd; zij vlucht ten toen zij door gendarmes en spoorweg- vervolgd werden. Bij een der bandieten een poogde toen zich zelf te dooden. Wijl hij nog leefde, schoot zijn medeplichtige hem neer. Deze poogde nog te vluchten, doch werd zelf ook door de gendarmes doodgeschoten. Ongeluk met een vliegtuig. Op 't Salisbury-plein in Engeland is Zon dagmorgen een vliegtuig, dat gedaald en al op den grond neergekomen was, te ver door gereden en midden onder het publiek terecht gekomen. Een persoon werd gedood, 4 zwaar gewond en een groot aantal licht gewond. Een dure film. Een Amerikaansche filmmaatschappij heeft een film voltooid, die haar de kleinigheid kost van 150 duizend frank en waarvoor de toebereiding 3 jaar geduurd heeft. Het is een geschiedkundige film, stellende de ontdekking Christoffel Columbus. Men begon er aan in 1909 en gebruikte daarbij de vier schepen van Columbus, die de Spaansche regeering had doen vervaar digen ter gelegenheid van feesten ter ontdekking van Amerika. De maatschappij had een borgtocht moeten storten. De tooneelspeler Clary, die het scenario de film samenstelde, besteedde een jaar toebereidselen. heel het leven woordiger van een filantropische vereeniging, die u van groot nut kan zijn. Mij riep Glunderman verbaasd uit. Ja, u en allen, die in dezelfde positie als u verkeeren door de uitgave van deze twee boeken. En hiermede legde hij de beide boeken, die hij onder den arm droeg, op tafel. Het waren een paar lijvige folianten in mooien band. Deze boeken, ging de man voort, zijn onmisbaar. Het is een lexicon op economisch sociaal gebied, dat alles bevat, wat ge weten moet en u over schaft. Blader er dan zult ge u er van overtuigen. Glunderman krabde zich achter het en vroeg Wat kosten die dingen? De man boog zich naar hem over en-liet de stem dalen. Eigenlijk kost het werk zeven gulden vijftig. Ge kunt het zien, de prijs staat er op. Maar u wil ik het voor vijf gulden ver koopen. Dat is de prijs, die het ons zelf kost. Glunderman voelde in zijn zakken, om het geld te voorschijn te brengen. Maar hij daarom riep hij MARKTBERICHT VAN BOTER. en 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4