Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 43. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Suite tosti vale! 1 l] ’Van Houten s Rona 1 1912. I Zondag 26 Mei. BINNENLAND. I I f rHonderd tegen een] dat men na een proef met y GOED en GOEDKOOP De beste voor den prijs 1 Kg. Ï1.50 ^Kg./0.42f -0.80 -0.18 1 II VOOR Afzonderlijke RECLAME. stuk werk e. Ws. 11’1 uur toch is de entree dien hond van goftt”, een ander den A. N. W. B. lich. opvoeding, van h. h. Danse des Vélocipédistes. Nog één dag en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 1 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. daan, men trekt door kleine dorpjes, rustig liggend te midden van uitgestrekte velden. Daar is het meer, dat de aandacht trekt, hier de stad vol Pinkstergekleede wandelaars. Auto’s snorren langs den weg, in de nabij heid der steden rijden equipages metjgega- lonneerde koetsiers 1 Is dat niet mooi Zeker, een reisje door ons gewest nu in ’t laatst van Mei, als alles prijkt in rijken voorjaarsdos, is, kan ten minste zijn, onvergetelijk. Kan zijn, zeg ik. Ja, als alle instru menten goed gestemd, goed besnaard zijn. Geen slap riet op de clarinet, geen staalsnaar als quint, geen //vergeten” hars, geen nat vel op trom. Boem ja, boem Natuurlijk er is weer gebombardeerd, fortissimo I Maar ’t gaf resultaat, ziet U. Een orkest van 278 personen, steun van binnen en van buiten. Medewerking van en den Ned. Bond v. den Haag, sympathiebetuigingen fabrikanten wat wil men meer. En dan feestcomité voor zoo Dit Suite-onderdeel, afdeelingen a. Le Départ aux Grelots. b. Les belles Villageoises. c. Entre-act. d. Retraite aux laternes Allegretto Vivo. Idylle. Controle. Lento, poco a poco lento. Vivace. één nacht dan klinkt het belletje voor den aanvang, in casu de 5 uren klok van ’t Stadhuis. En dan, voor uit wakkere fietsers, veel genoegen op uw elfstedentocht door Friesland. Jawel, ’t is een Suite! ’t Opus komt niet spoedig klaar, dat i s zoo, maar ’t is me dan ook een stuk werk van belang. Suite festivale. De Componist Mag ik u even voorstel len? De van oudsbekende Bols- warder volksgeest, de lust en den takt om pret te maken! Die componeert het stuk arbeid, dat ik Suite festivale noemde. En dan zijn er ’n paar mannen, die ’t opgegeven motief knap gaan arrangeeren voor groote bezetting, met solo’s voor optocht, Doele, lichtstoet en groote trom. Alweer een onderdeel der Suite in orde. Boem, boem, boem. Ja, dat //Boem”, dat doet het hem. Die Bolswarder arrangeurs kunnen perfect op de groote trom slaan. Zij slaan zoo flink en z o o muzikaal, dat het tot in de uiterste hoeken van ons land klinkt. De pers schrijft er over, over drukken gaan periodiek van af zekere druk kerij naar alles wat zich maar //courant” noemt. Dat //Boem is het Bolswarder motief z/probatum est”, zooals de leerling- chirurgijn zegt in de Meikoningin. Wat is onze Suite al uitgebreid, ’t Is lang geleden, dat de eerste deelen verschenen. z/Tooneel-concoursen”, wat vielen ze in aller smaak. Maar de smaak wijzigde zich, de belangstelling verflauwde. //Chacun son zoo zei de componist en hij schiep motief//volksfeest, optocht”. En ziet, daar verschijnt het Gysbert-Japiks- feest. Leitmotief//een eenvoudig muur- steentje”. En daar gaan me die Bolswarder arrangeurs aan ’t werk. Ze zien een uiterst bekwaam instrumentateur te pakken te krij gen het lukt boem! En op het zoo eenvoudige thema //gevelsteentje”, wordt opgebouwd een //historisch feest”, zoo mooi, zoo pakkend, dat de roem klinkt tot ver over de Friesche grenzen. Boem ja, daar i s geboemd, van belang, maar ’t publiek was content, ’t succes enorm. z/Da capo” schreeuwt alles. Jawel, //bisseer” je zelf. De centen waren binnen, de //kassa” in orde. En daar is ’t om te doen. Vruchtbaar schijnt des Componisten geest niet, ’t Duurde nog al wat, voor het pro gramma des daagschen levens in Bolsward kon vermeldeneerste uitvoering van een nieuw Suite-onderdeel, het Hanze-feestEn nauw heeft de groote pers dit bericht ver nomen, of eenparig vermeldden de couranten het heugelijk nieuws. Dat moet immers goed worden. En de ontvangers der belastingen wrijven zich de handen. Alweer ’n puike dag voor de nering doenden, geld in ’t laadje ergo, ’n schijn tje meer op ’t biljet. Dit onderdeel is ook alweer met succes ten eind gebracht. De bewerkers hadden nieuwe instrumenten, te voren niet bekend, aan ’t orkest toegevoegd. Dat gaf verras sende klankeffecten, ook klank van zilver. En de bedrijvige zakenman knikte tevreden, en rekende in der haast eens even uit, hoe veel voordeel hem die keizerlijke ommegang had aangebracht en gaf een week lang ’n vriendelijk knikje aan den kapelmeester, die de uitvoering gedirigeerd had. Pauze, tamelijk lang. Is Bolsward uitge storven of slaapt men daar Boem, elf stedentocht per fiets, de Suite wordt vervolgd en voortgezet met een tocht langs de steden van Friesland, per rijwiel, 't Motief is juist niet nieuw, maar de z/Verwendung” zie je, daar komt het op aan. En eens anders motief gebruiken, ei nu, dat hebben wel meerderen gedaan. En daar zetten die Bolswardsche luidjes me een //Pastorale” in elkander je staat er paf van. Die wordt me daar uitgevoerd door een orkest van 278 personen, met meer dan 40 verschillende instrumenten. Dat kan mooi worden. En, (o ja het is programma-muziek,) het stuk stelt vooreen reis langs beemd en bosch, door waterland en hooge greide, langs hooge dijken en door lage velden. Hier bloeit het koolzaad, daar ligt reeds het gemaaide gras in zwad, elders graast de trotsch van de provincie, ons beroemd vee. Steden met antieke gevels worden aange- daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. doodvonnis te teekenen. En als ze dan zeggen Dankje dan ligt heel het linksche spel weer tegen den grond. De strijdmethode van „De Standaard” Naar aanleiding van dit onderwerp maakt, de schrijver van den Terugblik in het Christelijk Letterk. Maandblad Ons Tijdschrift de volgende opmerking z/De Standaard maakt een ergerlijk gebruik van Bijbelteksten om den tegenstander zijn boosheid voor te houden, maar op het uur, waarin hem recht gedaan zal worden, wacht die tegenstander gewoonlijk tevergeefs. Het verwonderlijkste in dit alles is de> soms meer dan naïeve verwondering van dr. Kuyper, als hem blijkt hoezeer allerzijds zijn strijdwijze wordt afgekeurd, en het is geen onoprechtheid als hij die afkeuring aan politieke motieven wijt. Ongetwijfeld spreken die vaak mee. Maar van zijn vrienden en geestverwanten kan hij die toch niet onder stellen. En toch zijn er gelukkig steeds meerderen, die zich van zulk een strijdmanier afkeerig betoonen. Als dr. Kuiper zich maar eens kon bewegen buiten den kring der beroepslofzingers zou hij dit ongetwijfeld gewaar worden. In dien kring zelf zwijgt men, en achter.zijn rug lacht men. Dit is wel het verachtelijkste wat men doen kan. En toch doet men het...” In de Hazenstraat te Amsterdam is gisteravond een vrouw, bij het ophangen van waschgoed, uit het raam van de derde ver dieping gevallen. Ernstig aan het achterhoofd verwond, werd zij per auto-ziekenwagen naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar zij spoedig overleed. Het ongeval ontstond doordat een ijzeren hekje, waarop de vrouw leunde, afbrak. Den 31en Mei wordt de concertzaal van het Panopticum te Amsterdam voor goed gesloten en zal de zaal .verbouwd worden tot bioscoop-tbeater. De zon brandslichtster. Een politieagent te Utrecht moest Zondag een winkelier in foto-artikelen aan de Oude- gracht aldaar er op opmerkzaam maken, dat in zijn uitstalling brand ontstond doordat de zonnestralen op een lens vielen, waardoor fotografieën in brand geraakt waren. Aan de wet voldaan. Verleden jaar hadden de marechaussees iemand op de Aaltensche grens wegens smokkelarij van eenige onbeteekenende goede ren aangehouden. Deze moesten volgens de wet verkocht worden. Dit geschiedde gisteren door den Rijksontvanger te Winterswijk. Na het geven van de noodige publicatie en het verrichten der wettelijke formaliteiten werd de verkoop gehouden, doch geen enkele kooper was verschenen, zoodat de geheele wettelyke vendutie geen cent opbracht, maar... aan de wet was voldaan, Snoek 24 Mei. Onze vereeniging Volks onderwijs hield heden avond haar jaarlijksche algemeene vergadering, ’t Jaarverslag was eensdeels bemoedigend, anderdeels niet. Be moedigend wat betreft de roep die er nog steeds uitgaat over de algemeene vergadering, hier ten vorige jare gehouden en waarvoor de Sneeker Zeilvereeniging en de Sneeker zeilers nog eens hulde werd gebracht. Ontmoedigend was 't, zei ’t verslag, dat er van rechts nog steeds alles gedaan wordt om de openbare school te ondermijnen. ’t Aantal leden bedroeg bij 't begin, van ’t jaar 137. Wegens te weinig mede werking vreesde men dat met de uitgave van ’t Maandblad niet zal kunnen worden doorgegaan. De rekening over ’t afgeloopen jaar be droeg in ontvangsten f 545,29, in uitgaven f 476,91, batig saldo alzoo f 68,38. Als bestuurslid werd met algemeene stem men herkozen Dr. H. Klein, tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering J. D. Riemersma. Besloten werd ten bekwamen tijd een ouderavond voor school no. 1 te houden. Daarna werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief. 24 Mei. ’t Kiescollege der Hervormde Gemeente alhier, beriep hedenavond met 27 van de 33 uitgebrachte stemmen (1 blanco) Ds. D. Sijpkens te Krommenie. 25 Mei. Heden namiddag werd hier door ’t bestuur van den Volksbond, ver eeniging tegen Drankmisbruik in tegenwoor digheid van talrijke genoodigden, de tweede tentoonstelling van Huisvlijt en Kunstnijver heid geopend. ’t Aantal inzendingen is zeer groot. Vijf zeer groote lokalen onzer ambachtsschool prijken op moment met de 379 inzendingen, waaronder collection, die de grootste bewon dering wekken. De afdeeling Kunstnijverheid heeft zooveel moois, is zoo rijk door de voornaamste firma's in den lande vertegenwoordigd, dat een bezoek aan deze tentoonstelling zeer moet worden aanbevolen. De expositie in 1907, die werkelijk schoon was, komt echter bij die van 1912 niet in aanmerking. Door de firma Binkes wordt een zil veren medaille uitgeloofd aan den oudsten een stel solisten, ik bedoel een van heeren, van zessen klaar iets ’t komt goed, bepaald hoor Pastorale heeft 5 op Zondag een plaats van geheven, en besluit deze motie te publiceeren en ter kennis te brengen van den „Volksbond” Afd. Sneek, met dringend verzoek het daar heen te leiden, dat hiermee alsnog rekening wordt gehouden. De Tentoonstelling. Naar aanleiding van een ingekomen motie van de afdeeling „Patrimonium” hier ter stede heeft het uitvoerend comité voor de Nationale Ten toonstelling van Huisvlijt en Kunstnijverheid besloten ook op Pinkstermaandag een goed- koope gelegenheid te bieden de tentoonstel ling te bezoeken. Van 11’1 uur toch is de entree dien dag gesteld op 10 cent. Een brutale diefstal op klaarlichten dag. We zagen hedenmorgen een de grootste soort een slagerij binnengaan in de Nauwe Noorderhorne. De stevige baas zag eerst eens rond of er onraad was, nam daarna zijn trekken waar en nam een lever worst in den bek. Op hetzelfde oogenblik had de slager het verlies van een leverworst te betreuren. Sn. Crt. Het vierspan van Dinks. De Standaard (driestar^ betoogt nog eens, dat de vier partijen van links al be strijden zij elkaar op het oogenblik nog, en al zoeken dr. Bos en anderen nog naar het juiste middel van vereeniging tegen Juni 1913 tegen dien tijd, toch weer samen voor den electoralen wagen zullen trekken, evenals in 1905. En het zal nu nog gemakkelijker zijn, omdat //de opschui ving van Links naar Rood op zijn minst drie mijlpalen verder kwam en omdat Rood van vuurrood in purperrood verliep. De sociaal-democratische Kamerleden zijn o zooveel makker geworden. Wel zetten ze het nu en dan op een kabaaltje, maar dat hangt juist met het tammer worden van hun geest saam. Wie zonder omzien door rent op zijn lijn, heeft met al dat drukte- maken niet van noode, maar als men op het kompas der Revisie zeilt, krijgt men zoo keer op keer den schijn van geheel „bur gerlijk”, dat er wel eens iets extra’s moet uitgehaald, om de buitenwereld te doen gelooven, dat men heusch nog van het oude gilde is. Vanzelf maakt dit het links voor wie nog rood worden moet, het verkleuren zoo veel lichter. Waarom zou men dus niet sêam ter stembus optrekken Zelfs een heel fat soenlijk vrij-liberaa] kan, zooals het nu staat, zonder zich een oogenblik te schamen, zeer wel met de heeren Schaper en ter Laan uit wandelen gaan. Haperement zal er dan ook niet zijn. We zullen het vierspan van links vlak tegenover ons hebben. Maar dan Als links wint, en er spijkers met koppen moeten geslagen, dan zal het lieve spel weer beginnen. De vrij-liberalen zullen dan wor den opgeroepen om zelf hun eigen politieke Sneeker heer en een bronzen medaille voor de(n) jongste(n) Sneeker mededinger(ster) die den Elfsteden-rijwieltocht op Pinkstermaandag geheel volbrengt. Dinsdagmiddag viel de pakhuisknecht F. van der Veer, van de firma H. Cock aan het Achterom alhier, terwijl hij een baal suiker naar den zolder zou brengen, toen hij bijna boven was, met zijn vracht naar beneden, waar hij hevig bloedend werd op genomen. Dë ongelukkige werd na verbonden te zijn naar het St. Ant. Ziekenhuis vervoerd. In de Maandagavond gehouden verga dering van „Patrimonium” alhier, is met algemeene stemmen, na bespreking, de vol gende motie aangenomen z/De Afd. Sneek van het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimonium”, in ledenvergadering bijeen, kennis genomen hebbende van den inhoud der Tentoonstellings-courant, spreekt haar leedwezen uit over de samenstelling van het Programma der Tentoonstelling en dat der Feestelijkheden, waarbij geen rekening is gehouden met de beginselen van het zeker niet onbelangrijke, positief christelijke deel van de inwoners van Sneek en omgeving is van oordeel, dat de openstelling der Tentoonstelling op Zondag in strijd is met Zondagsrust en Zondagsheiliging spreek haar bevreemding tevens uit dat lagere entree (10 ct.) in op Pinkstermaandag wordt Bolswardsche Courant f 4 I INTERMEZZO. Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1