Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Elf Stedentocht. II I II II - 4 I r I II I 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 44. I I f Ij II h I Donderdag 30 Mei. BINNENLAND. rj I Bi I] 11 VOOR Afzonderlijke wijdde Natuurlijk op gelang Is werk Ws. ia d Verschillende fabrikanten hadden hunne belangstelling in dezen elfsteden-tocht ge toond door de commissie finantiëel te steunen. Er werd gevraagd, ’n paar dagen geleên: //Zeg vriend, ga je ook naar d’ elf steden tocht heen? Dan wordt er in Bolsward deez’ vraag je [gezet //Pankoek of tulband”, waarop nu gewed 27 Mei 1912. I a IT I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de zorg om voor I L II Namiddag. Voetbalwedstrijd,die veler belangstelling wekte. Maar meer attentie trok de aanstaande terugkomst der eerste fietsers op de thuisreis. Op den Tjerkwerder weg Zeg, hoe kwam Bolsward uit den hoek Werd het ’n tulband of ’n pannekoek Ik geef het antwoord niet in dezen 1 Gaat ’t resultaat in Hepkema lezen. M I J Bolsward hadden voor den elfsteden was de spil ge- I i II I II Een taart is ’t geweest, drie verdiepings, [ei meer, In Bolsward verstaat men het fuiven te zeer, Dan pankoek of tulband te bien, zonder [meer. Nu rijdt er een auto zeer snel door het land, En hij, die daar rijdt, zegt berouwvol [mijn hand I Wat daar voor het licht kwam, wat daar [kwam tot stand, van ’n oliekoek, met routine en [verstand. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Nachtvorst. In den nacht van' Zaterdag op Zondag heeft het in deze buurt sterk gevroren, schrijft men uit Winterswijk. Geheele velden met aardappelen en boonen, deze laatste voor al zijn verloren. Automobiel-ongeluk. Nabij Halfweg is Zaterdagavond een auto, die met 6 personen uit Haarlem kwam, in volle vaart in botsing gekomen met een met vier personen bemande automobiel, die van Amsterdam naar Haarlem reed. De passagiers van beide auto’s kwamen er wonder boven wonder met den schrik af, maar de wagens werden erg beschadigd. Van den Haarlemschen auto was een der voorwielen versplinterd, van den anderen wagen werd ook een wiel ver» nield en was de as geheel verbogen. men zoo Met nadruk wees dit feest alleen was drijfveeren liefde voor liefde voor de provincie. Niet de belangen van den ondergrond gevormd tocht, neen alleen de sport weest, waarom alles zich had bewogen. Dank werd gebracht aan de velen, die van hunne belangstelling en medewerking blijk hadden gegeven. Aller arbeid was zwaar geweest, maar de taak was niet zwaar gevallen, omdat liefde voor de sport hen had bezield. Ook de pers kreeg een woordje. In enkele trekken werd gereleveerd het mooie dat onze provincie dezen dag had laten zien. Velden vol bloemen, velden vol vee, oude grijze kerk, staande op hoogen terp omgeven doorkastanjeboomen Hoogebeintum), schoon Gaasterland, Sloter meer, panorama van Mirns, ’t Roode Klif, de ansjovisvaar- ders van Laaksum op zee, het oude Hinde- loopen waar vriendelijke menschen in antieken tooi bereidwillig allen ten dienste stonden en lieve meisjes dansten onder de kroon. Hij of zij, die heeft leeren genieten van de wonderbare gaven, die God overal heeft verspreid, heeft genoten. Sneek. Zooals we meldden werd hier Zaterdagmiddag de tentoonstelling voor Huis vlijt, uitgeschreven door den Volksbond, geopend. In tegenwoordigheid dames en Met den wensch dat de s elfstedentocht traditioneel moge worden en de indruk van den feestavond even gunstig moge zijn als die van den tocht besloot de heer Beekhuis zijne aardige openings-speech. Na eene aangename afwisseling door de uitvoering van den //Einzugsmarsch” door de muziekver. Bolsward voerden meerdere sprekers het woord. De heer Slicher, afge vaardigde van den A. N. W. B. sprak lof over ons mooie landje, over ons mooie lande rijen en bracht hulde aan het Comité, onder felicitatie met het succes. De heer Terhenne sprak een kort woord tot //de stoere rijdsters en rijders van dezen dag”, die trots regen en wind veel hadden gepresteerd. Hij feliciteerde de eerst aan komende dames en bood ook aan mevr, de Jong (117) een bloemstuk aan. De heer Hommes, penningmeester deelde nu de herinneringmedaille uit en vertelde ons, dat de firma Fongers (Groningen) een fraaie salonlamp aanbood aan een der dames of heeren, die dezen tocht heeft volbracht op een Fongersrijwiel. Bij loting werd uitgemaakt dat dit fraaie cadeau eigendom werd van den heer J. A. A. Ochtman, alhier. De firma J. Smit Ez., te Sneek bood een zilveren fiets, etagèreversiering, aan voor de dame, oudste in‘jaren, die den tocht vol bracht. No. 75, mej. Frax voerde dit keurig fietsje mee naar Amsterdam. De firma Bölger, theehandel Den Haag, bood een zilveren medaille aan, voor den oudsten heer, die den tocht volbracht. Als nestor der deelnemers werd geproclameerd de heer J. Postma te Witmarsum, oud 57 jaar. Een bijzonder mooi cadeau stelde de com missie beschikbaar, n.l. het prachtwerk Ons eigen Land”, aan dien van de deelnemers, welke de mooiste kiekjes kon toonen, ge- photografeerd tijdens den tocht. De uitslag van dezen kamp wordt natuurlijk eerst later bekend gemaakt. Zooals we //tulband” daarop zetten [we allen En hij, die dat niet deed, is tegenge vallen. Want ’t is er geweest zoo groot een festijn, Waarop zelfs een tulband niet passend [zou zijn. blij werden ontvangen en aan alle goede gevers een woord van dank en waardeering werd gewijd. De heer Slicher bood den Burgemeester van Bolsward voor het archief der gemeente eene herinneringsmedaille van den A. N. W. B. aan, welke door den heer Oberman dank baar werd aanvaard, waarbij ZEd. Achtb. er op wees, dat Bolsward de eer toekomt de oogen van zoovele vreemdelingen op onze schoone provincie gevestigd te hebben. Toen.?....ja toen werd het tijd voor de extra tram, die te 12 uur m.n. zou ver trekken naar Harlingen en Leeuwarden. ’t Klokje van gehoorzaamheid luidde, ik moest mijn aangenaam gezelschap aan de pers-tafel vaarwel zeggen, ’t Zal verder ook wel mooi geweest zijn en gezellig en prettig. Enfin, ik moest naar huis. En toen ik op de Koemarkt stond dacht ik bij me zelven De feestavonden zijn voor de Tentoon stelling geen voordeelige posten geweest. Wel heeft de Kunstavond van gisteren aan ’t klein gehoor onbeschrijfelijk veel genot bezorgd door de heerlijke piano- en viool- voordrachten van de h.h. Hoogslag alhier en den hêer Goudoever te Groningen, door den schoonen zang van ’t a Capella Koor en dien van mevr. P. (geb. v. d. Z.);maar de eerste feestavond had o. i. gerust achter wege kunnen blijven. Mocht de Volksbond hier weer eens een tentoonstelling op touw zetten, dan geven we de Afdeeling in overweging de feestelijk heden in de zaal op zij te zetten en daar voor in de plaats, eiken avond de Tentoon stelling open tot 10 uur desnoods met nog wat meer feestelijk karakter dan we op den eersten avond gewoon zijn. Aangenomen dat de Huisvüjttentoon- stelling van 1912 voor den Volksbond alhier een nadeelig saldo heeft opgeleverd, moet ’t toch worden toegestemd dat deze tentoon stelling schitterend is geslaagd, wijl ze vol komen aan ’t doel heeft beantwoord. Sn. Cl. van een groot aantal heeren hield. Dr. L. Hertzberger, tijdelijk voorzitter van den Volksbond, alhier, de openingsrede. Daarna werden de aanwezigen uitgenoodigd tot een wandeling door de verschillende zalen, om al ’t moois te bewonderen, dat deze expositie aanbiedt. ’t Was in den avond van den dag der opening recht gezellig in de helder verlichte zalen. In lokaal 4, dat met zijn aardige zit plaatsen den vermoeiden wandelaar niet weinig toelachte, schenen tal van bezoekers onder ’t drinken van alcohollooze dranken, natuurlijk, recht op hun gemak te zijn. Allerliefste jongedames fungeerden als bloemen verkoopsters en als kellnerinnen. En we moeten bekennen, ’t aanprijzen van de fijne waar, 't was haar volkomen toevertrouwd. Muizenstad en electrische visscherij maakten uitstekende zaken en niet weinig droegen ze met de noodige muziek er toe bij, de gang er in te houden. Over de verschillende in zendingen spraken we reeds in een vorig nummer in ’t algemeen. De belangrijkste afdeeling is natuurlijk de Huisvlijt, waar houtsnijwerk, ook uit onze bezittingen, een vrij groote ruimte inneemt. De Zondag, de dubbeltjesdag, trok veel bezoek. Een 1700 betalenden maakten van de gelegenheid gebruik hun hart eens op te halen aan al ’t moois, ’t welk de Tentoon stelling aanbiedt. Jammer dat de Kokadorus- avond zich niet in een zeer druk bezoek kon verheugen. De held van ’t Amstelveld had er zich anders aardig op gespitst, ’t publiek met zijn soms geestige moppen, te doen bersten van ’t lachen. Of de zaakjes met de Huisvlijt-expositie voor de opzetters ervan tot een gewenscht einde komen, we hopen 't beste; Pinkster-Maandag echter zal er veel toe ’t Behoeft niet gezegd, dat alle goede gaven ‘kunnen bijdragen dat de onderneming al dan niet een schadepost zal zijn. De Tentoonstelling werd gedurende 25, 26 en 27 Mei bezocht door ruim 300Ü betalende personen. u Maandagmorgen, nog vóór vijven, ’t Is stil hier bij ons op het dorp, de arbeid rust en de landwerker, die andere dagen reeds vroeg op het veld bezig is, draait zich nu nog eens lekker om. Toch ’n andere morgen als gewoon. Als ik klokke vijf reeds in den tuin sta, om den wimpel te observeeren en eens „yn ’t waer to sjên”, hoor ik reeds stemmen. De jeugd wil reeds kaatsen gaan, binn’jimme n’'t wiis ’t Is noch te by tiid, foart jongens, de minsken sliêpe nog 1 Niet allen kleine groepjes zie ik hier en daar staan, menig „petear” wordt gehouden over ’t weer en den wind. Immers, ’t is heden de dag van ’t kaatsende Friesland, Oosterlittens wacht de leden van den Kaats- bond. En dan de elf stedentochtTwee dingen, die veler belangstelling wekten. Kwart over vijf. Op den tolboom bij Arum zit uw onderdanige dienaar, wachtende op de komende dingen, (’n Ding is hier natuurlijk ’n fietser, met respect gezegd). Donkere lucht, kans op regen, tamelijk veel wind. Verspiedend weidt een oogenpaar over het panorama Arum, Witmarsum, Bolsward. Reeds van verre is te zien dat de voor hoede der fietsers nadert. Ze komen snel aangereden, de eersten hunner. En reeds vóór half zes passeert me de spits, een zestal hardrijdende mededingers. Ze transpireeren reeds merkbaar, ’t gaat te hard. En nu komt de heele file van //tochters” me voorbij, éénlingen en getroupeerden. Verbazend, ze zij-n haast niet te tellen. Wel ’n groot half uur duurt het défilé. Groeten wisselend met vele bekenden zit ik nog steeds op den tol boom, die thans door den gedienstigen gaarder op mijn verzoek is geopend. Ze zijn voorbij getrokken, de eersten, de tweeden en de pers van de Bolswardsche Courant (nieuwe titel, opgedaan bij ’t pas- seeren der mederijders) gaat huiswaarts. Andere plichten roepen hem. 't Was volgens aller gevoelen, 'n heel gezellige boel, Maandagmorgen in de vroege vroegte op de Koemarkt. De fietsers, wachtende op het sein van afrijden, commissie leden druk in de weer, dames, volijverig schreppende om van dienst te kunnen zijn. Muziek sein van afrit, voorwaarts gaat het. 227 fietsers en 2 tandems vormen de eerste afdeeling van opgewekte deelnemers aan den tocht, die vol moed den moeilijken strijd tegen weer en wind aanvaarden. Want, ’t dient gezegd, ’t is geen uitgezocht weer voor een onderneming als deze. Een tamelijk sterke N.W. wind heeft zich voorgenomen eens te onderzoeken hoeveel uithoudings vermogen zij hebben, die verschillende deel nemers. Maar, sport spot met Aeolus en Pluvius, kracht en volharding binden den strijd aan tegen hen. Voorwaarts, Friesland door. Te zes uur gingen nog 18, te 7 uur 15 fietsers afrijden. En toen was voor goed be gonnen en zonder eenige storing ingezet de eerste elf stedentocht op het wiel door onze Provincie. Overal kwamen naar gelang van tijd de controle-posten aan den slag, ’t Was ’n heel werk al die boekjes nauwkeurig af te teekenen. Er waren er zulke haastige menschen onder de fietsers. De commissie hield voeling met de con trole. Telegrammen gingen en kwamen. Het was een eind, 200.5 kilometers. Door van het Bestuur was alles aangewend de deelnemers zooveel mogelijk faciliteiten te verkrijgen. En ook overal was welwillend geweest daartoe mede te werken. Daarover was na aankomst maar één roepbest welkom toe aan afgevaardigde van heer Slicher en Bolsward, den heer Oberman. was Jt al drukte, aan de Blauwe Poort was 't zwart van menschen, tusschen de brug en Schildwijk nog zwarter. Maar //zwarterder” was het op de Koemarkt, waar door de goede zorg der politie een baan werd opengehouden, waarlangs de //heimkehrenders” den laatsten controlepost, die van //thuis” konden bereiken. Reeds te 4 uur kondigde een luid gejuich de nadering der éérsten aan. Het bleken te zijn de nos. 17 en 263 (Tandem) H. P. de Boer en J. Wüst beiden te Bolsward) met no. 43, J. Baltjes te St. Anna-Parocbie. Tot Hindeloopen toe waren 110 en 167 steeds vóór geweest, door „Klanten fen Kiker” te worden, waren deze heeren ach terop geraakt. En nu begon langzamerhand de intocht der „reisvolbrachthebbende” fietsers. Groeps gewijze, gepaard, als éénling, kwamen ze zich melden. Als daar bij de thuiskomenden eene dame werd opgemerkt, werd deze met luid gejuich begroet. Mej. C. F. Eikema, (69) van Am sterdam was de éérst aankomende dame. Aan haar werd een fraai bouquet uitgereikt. Tijd, 5 uur vertrek 8.02 aankomst. De tweede dame, die arriveerde was Me vrouw T. de JongSchotanus (117) van Dronrijp. Tijd, 6 uur vertrek 8.10 aan komst. En al meer en meer kwamen ze opdagen, over het algemeen in behoorlijke conditie. Natuurlijk, enkelen hadden er haverij, maar dat kan ook haast niet anders. Van de 264 deelnemers, keerden 255 terug en vol brachten dus dezen tocht zoodat slechts 9 deelnemers uitvielen. Te ruim 8 uur gaf het Sted. muziekkorps een concert op de tent in het plantsoen, dat veler attentie trok. (Totaal indruk aardig programma, goed uitgevoerd, tent op geheel verkeerde plaats.) En toen begon het avondfeest in //de Doele”. Keurig was de zaal versierd, prij kend met een pracht van bloemen en guir landes. Het woord van hulde en dank toegebracht aan de Dames, die dit hadden bewerkstelligd, was beslist op zijn plaats. Hoe vol het er was, en hoe gezellig, en wat een leuke boel, nu dat behoeft niet gezegd. Het kon niet beter. Vreemd en eigen amuseerde zich, kennismakingen werden gemaakt, fleurig is er gezongen, knap gespeeld door de Muziek-Vereen. Bolsward, mooi gedanst door een tiental lieve meisjes aller kostelijkst gespeeld en gezongen door een aantal dames en hee ren dilettanten, die o.a. de Zangrepetitie zeer goed voor het voetlicht brachten, harte lijk gelachen en leuk gekout door allen die aanwezig waren. In één woord ’n mooien avond. De Voorzitter, van het Comité, de heer H. Beekhuis, opende met een hartelijke toespraak de bijeenkomst. Hij riep het allen, inzonderheid aan den den A. N. W. B., den den Burgemeester van Hij dankte voor djn steun van den A. N. W. B., en wijdde een woord aan den af wezigen heer Daan Fokkema, eere-Voorzitter. de spreker er op dat voortgestuwd door de de rijwielsport en Bolswardsche Courant I ft|i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1