Spaarbank te Bolsward Opgericht 11 Februari 1867. Dames- en Meisjeskleeding NAAR MAAT. Moderne coupe. Dirk Gerritsma Jr,, „Renovatrir, Bussum, vraagt Depothouders Provisie 15 pCt. De StoomverYerij en - •-- Chemische Wasscherij Herijk van Maten en Gewichten. Prachtvolle Stalencollectie disponibel. Stadsnieuws. Officiëele Advertentie. <1 Burgerlijke Stand. Advertentiën. Marktberichten. M Mil Vereeniging Reserve ruim f 40000 A rT~lT<"!T iTTC F?. 90 de rekening van de 250 en N 4 Jani v.m. van 9 12 en v.m. van en met 29 ’t i en uitgaafposten 48 12 28 12 85 14 18 7 16 7 kalveren v Varkens per 3. en I had treurig ongeluk plaats. Eenige H I n.m. N. Sn. Ct. Schadelijke klanten. Dinsdagnamiddag brachten een paar Zigeu- nervrouwen te Leiden de oude praktijk, om onder den schijn van oude geldstukken te ruilen, te stelen, weder met succes in toe passing. Zij kochten in verschillende winkels voor kleine bedragen en vroegen meteen naar geldstukken van een bepaald jaar. Dit spel letje deden zij ook bij een sigarenhandelaar, waar ze sigaretten kochten. Toen de winkelier later zijn winkellade natelde, miste hij f 15. De vingergauwe vrouwen waren intusschen gevlogen. voorkamer, waar de brand ontstaan is en het hevigst gewoed heeft, vermiste de heer Roos uit een opengebroken linnenkast eenige lijfsieraden, onder meer een paar armbanden en horloges, aan zijn vrouw toebehoorende. De heer Roos is behalve tegen brandschade, ook tegen inbraak verzekerd. /V. R. Ct. Mislukte vliegerij. Toen Zondagavond de aviateur Convent op het sportterrein te Assen zou opstijgen, kreeg bij het aanzetten der machine, de bedienende monteur een slag met de schroef tegen beide beenen, waardoor hij ernstige vleeschwonden bekwam. De schroef werd zoodanig beschadigd, dat niet gevlogen kon worden. Verbrand. Te Haarlem wilde dezer dagen eene 21- jarige, sinds verleden week getrouwde vrouw, was smelten. Plotseling vatte de was en het terpentijd in het potje vlam, en toen de vrouw met haar boezelaar om de hand gevouwen, het potje vastgreep, geraakte ook de boeze laar in brand, en verspreidde het vuur zich snel over baar geheele kleeding. Wel snelden verscheidene in de buurt wonende werklieden haastig toe om het vuur te dooven, maar de vrouw was reeds zóó hevig verwond, dat zij kort daarop is over leden. Rente 3 pCt. Zittingen: eiken Maandag 7i/2 uur, eiken Donderdag 121 uur in de Consistorie kamer der Doopsgezinde Gemeente. een zilveren distinctief, 3 verg, en f 75, zzde Concurrent” te - 150 - 295 - - - 22 z/ - 7 - Uitslag seriewedstrijden. De uitslag der seriewedstrijden Zondag alhier gehouden, was als volgtle prijs //Volharding” te Harlingen, 2e prijs //Bols ward” en 3e prijs Z/L. V. 0.” van Leeuwarden. Bij de Pinkster-Maandag gehouden hard loopwedstrijden alhier won »L. S. C.” te Sneek den len prijs in 48 seconden; „F. C. A.” den 2den prijs in 51 sec. en //Bolsward” beiden alhier, den 3den prijs in 53 sec. De uitslag der op dien dag gehouden serie wedstrijden alhier, was de volgende: le prijs z/L. S. 0.” te Sneek V. G. Z. Med.2e prijs //F. C. A.” alhier Z. Med.en 3e prijs //Rood Geel” te Leeuwarden, B. Med. Buiten de seriewedstrijden om won Z/U. D. I. L.” van Leeuwarden van ZZF. C. A.” van hier met 30. De medaille voor dezen wed strijd uitgeloofd, werd dus gewonnen door D. I. L.” v.m. van SNEEK, 28 Mei. Boterprijs lekeur f 50,50 Aanvoer 10/4, 0/8. VEREENIGING le keur f 50,50 a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf51,50 a f Aanvoer 0/8, 27/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 50. Bolswarder per rijwiel. Dat werd gauw heel het land rond- gebazuind, de steun van A. N. W. B. en andere machtige lichamen had men zich weldra verzekerd, verschillende fabrieken en particulieren zeiden subsi- diën of medailles toe. En... daar ging het los. Inschrijving na inschrijving kwam binnen tot de officieële lijst van deelnemers prijkte met 278 namen. Dit is het schitterend succes van deze elfsteden-rijwieltocht, en een woord van hulde aan hen die den tocht zoo kranig organiseerden is wel op zijn plaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het lokaal in de Kerkstraat (muziekschool) Wijk E, No. 113, op dagen: Verkoopers van nieuwe maten en gewichten op 31 Mei v.m. van 1012 uur. IJkplichtigen wier geslachtsnamen (namen van firma’s als geslachtsnamen te beschouwen) van 25 tot en met Inbraak met brand. Toen de heer J. C. Roos Maandagavond ruim half twaalf thuis kwam in zijn woning op de Schiekade te Rotterdam, waar tijdens zijn afwezigheid brand heeft gewoed, ontdekte hij weldra dat gedurende of voor den brand ook inbrekers daar bezig zijn geweest. Op zijn kantoor in het benedenhuis, waar het niet gebrand heeft, vond hij een kast ge opend en een daar geborgen geldkistje open gebroken. In dat kistje bevond zich slechts een gulden, die er uitgehaald is. Voorts I werden in deze kast een paar doosjes lucifers gevonden, die gebrand hebben. Op de boven- De Burgemeester van Amsterdam heeft van iemand f 4000 ontvangengeld dat de gemeente toekwam. Zaterdagavond reed zekere J. J. op een wagen aan de Leidsche Vaart bij Haarlem. Twee personen, een vader en zijn zoon, V. genaamd, wilden op den wagen klimmen, wat J. hun belette, door met een zweep te slaan. De jonge V. sprong in drift op de kar en bracht J. drie messteken toe in den hals. J. werd later door een conducteur van de tram gevonden, doodelijk gewonden badende in zijn bloed, aan den weg liggende. Hij is naar het Diaconessenhuis te Haarlem gebracht. De dader is gevat. Bij Berkel-Enschot in Noord-Brabant is Zaterdag de seinwachter A. S. door een trein overreden en zóó ernstig gewond, dat hij spoedig daarna overleed. Geen militair onderncht. Blijkens aanschrijving van het Departement van Oorlog zal in het wintertijdperk 1912-1913 geen voorbereidend militair onderricht van wege het Rijk worden gegeven. Tegen mond- en klauwzeer. Het blijkt uit nadere berichten, dat het middel door dr. Grugel te Rostock gevonden tegen het mond- en klauwzeer is een voor behoedmiddel en geen geneesmiddel. De voorloopige proefnemingen er mee heb ben u u Biggen Londen zz zz De voorzitter van de contröle-com- missie van een elfsteden-ijstocht kon het maar niet verkroppen, dat Bolsward daarin niets anders was dan een ge wone controlepost. En toen hij be greep, dat daaraan ((niets te veranderen was toen kwam hij met een ander idee, schitterender nog. Bolsward zou zelf een elfstedentocht gaan organiseeren, van Bolsward uit- daar terugkeerende door Bolswarders geregeld, kortom een echt feest een elfstedentocht De Bondskaatspartij Voor de 16e maal hield de Ned. Kaats- bond Pinkstermaandag zijn jaarlijkschen wed strijd van Bondsafdeelingenditmaal te Oosterlittens. De natuur werkte niet bijzonder mee. De krachtige Noordwestenwind, die al vrijwel dwars op het terrein stond, deed, vooral in de morgenuren, aan het spel veel afbreuk. Af en toe ook dromden er zware regenwol ken aan en stortten hun kouden inhoud uit over kaatsers en toeschouwers. Diep doken de menschen weg in de kragen hun ner overjassen, kortom het was een dier koude, gure Novemberdagen, die onze Noordsche Mei, zoo „arm aan zonneschijn” soms kan meebrengen. Jammer voor Ooster littens dat zich met een keurig ingericht terrein, vlaggen en eerepoorten zoo zeer had beijverd haar gasten waardig te ontvangen. De volledige uitslag der 16e Bondspartij is geweest le prijs, zilv. med. Witmarsum met S. A. Kooistra, O. Werk hoven en A. Zaagmans. 2e prijs, een zilv. distinctief, 3 zilv. med. en f45, zzKlaas Mug” te Ried, met J. Pekel, R. Pekel en A. v. d. Ploeg. 3e prijs, een zilv. distinctief en f 30, z/Sjirk de Wal” te Dronrijp met D. Goslinga, D. Hesliger en L. Brenker. 4e prijs, een zilv. med. en f 15, //Trije Doarpen.” Sijbrandaburen-Terzool-Grouw met A. R. Reinsma, Sj. Bakker en B. Hulstra. 5e prijs, zilv, med. en f 15 //Eersteling” te Appelscha met S. Koster, J. Okkinga en P. Ennema. 6e prijs, zilv. med. en f 15, zzHald Moed,” te Achlum met H. Rollingswier, 8. Tiche laar en J. Zeinstra. Aan //Het Noorden” te St. Jacobiparochie werd nog een 7e prijs toegekend. De 16e Bondswedstrijd mag, ofschoon de elementen niet bijzonder meewerkten, als goedgeslaagd worden beschouwd. In het geheel werd hij door ongeveer 2500 personen bezocht. 4. overschrijving over 1911. 5. Behandeling van het adres van K. Huisman om in eigendom te bekomen een strook gemeentegrond, met advies van Burgemeester en Wethouders. 6. Behandeling van het adres van den directeur der gasfabriek om verlof, met ad vies van Burgemeester en Wethouders. 7. Behandeling van de wijzigingen der Bouwverordening, met voorstel van Burgemeester en W ethouders. 8. Onderzoek van den geloofsbrief etc. van den heer Dr. H. J. Slijper, benoemd lid van den gemeenteraad. Elfstedentocht. Aan het verslag van Ws. op de voorzijde van dit Blad valt niet veel meer toe te voegen. Dat het feest tot in den vroegen morgen geduurd heeft, valt te denken en dat menig elfsteden-bezoeker nog aan den dans deelnam is wel een bewijs, dat vele wielrijders in goede conditie den tocht hadden volbracht. Verschillende controle-commissies uit andere steden woonden den feestavond bij. De heer P. Gorter, sigarenfabrikant te Sneek, offreerde der Commissie eenige fijne kistjes sigaren, welke attentie op prijs werd gesteld. Vergadering Gemeenteraad. Heden Donderdag vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure, ter be handeling van de navolgende punten 1. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, de aanbeveling bestaat uit de heeren T. Tiezema en H. J. te Winkel. 2. Behandeling van Stadsbank van Leening, over 1911. Vaststelling der Staten tot afschrijving oninbaarverklaring van plaatselifke be lastingen, over 1911. Vaststelling der Staten tot af- van- en op Kilo 26 h 28 zz 21 a 22 gaande en beginnen met de letters A en B 31 Mei v.m. van 1012 uur en n.m. van 14 uur. C D E F en G 1 Juni van v.m. 9 12 en n.m. van 14 uur. J 3 Juni v.m. van 912 en van 14 uur. K L M en en n.m. van 14 uur. O P Q R en S 5 Juni van 9 12 n.m. van 14 uur. Openbare Instellingen 6 Juni 911 uur. T U V W X Y en Z 7 Juni 9 12 en n.m. van 14 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. c. dat betaald moet worden voor justeeren van het gewichten en wel ten bate van ’s Rijksschatkist d. dat de maten en gewichten voor 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter t en tot dien datum ook de letter s geldig is. e. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden. f. dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijk- kantoor te Leeuwarden aan de Oosterkade op eiken Dinsdag en Vrijdag van 9 1 uur. g. dat de onderdeden van het gram (de milligram-gewichten niet op de herijk zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post en franco). h. de ijkplichtigen worden uitgenoodigd om zich op den voor hun geslachtsnaam (firma) vastgestelden dag ’s morgens een kwartier voor het begin der zitting aan het herijklokaal te bevinden tot het verkrijgen van een volgnummer, dat uitgereikt zal worden met aanwijzing van het uur, waarop zij hunne maten en gewichten ten herijk behooren aan te bieden om spoedig geholpen te kunnen worden. Bolsward, den 10 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. de Secretaris, K. H. LAAGLAND. VEEMARKT SNEEK, 28 Mei 1912. Aanvoer Prijzen 184 Melke- en kalve Koeien f 150 tot ƒ295 12 Vette Koeien 55 Vette Kalveren 189 Nuchteren Kalveren 426 Schapen 878 Lammeren 115 Varkens en vette Biggen - 160 Kleine Biggen 3 Stieren 27 Paarden - 8 Bokken en Geiten - Totaal 2057 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo a ct. u a u u BOLSWARD, van 26 tot en Mei 1912. Overleden: Freerk van Gosliga 56 jaren echtgenoot van Ymkjen Jansen. Martha Elgersma 45 jaren weduwe van Ysbrand Parma. WONSERADEEL, 28 Mei 1912. Gehuwd: Jacob Stienstra te Winsum en Akke Algra te Arum. Jacob Deinum te Workum en Trijntje Dek te Makkum. Pieter Jouwsma te Bozum en Trijntje Gietema te Allingawier. Siebren Lemstra en Jantje van der Boom, beiden te Pingjum. Gerben Dijkstra en Anderina Weidema, beiden te Kimswerd. Jacob de Groot en Trijntje Lemstra, beiden te Witmarsum. Meindert Jenema te Arum en Minke van der Zee te Kimswerd. Sjirk Giliam en Antje Ilibma, beiden te Pingjum. Folkert Hoekstra te Pingjum en Trijntje de Vos te Wons. Wiebe Kooistra te Ferwoude en Hinke Seekles te Makkum. Geboren: Auke z. v. Jan Bootsma en Antje Plantinga te Tjerkwerd. Jacobus z. v. Klaas Hogeboom en Jetske de Vries te Makkum. Overleden: Luitzen Feenstra 1 mnd. te Witmarsum. Siek de Jong 32 jr. echtgen. van Tjitske Ras te Hartwerd. Leentje Prins 1 jr. te Exmorra. zeer goede resultaten gegeven. Voorzichtig met vuurwapens In de Bismarckstraat te Gladbach deze week een mannen hadden zich in een tuin geoefend in het schijfschieten met een flobert. Toen dit afgeloopen was, liet men het geweer door een jongen wegbrengen, niet wetende, dat er nog een lading op zat. Toen de jongen in huis kwam, ging het schot af en kreeg zijne moeder den kogel in het hoofd, tenge volge waarvan ze eenige oogenblikken later overleed. VOOR Aanbevelend, Gediplom. Coupeur, Snaekerstraat E 12. De pers over den Elfsteden- rijwieltocht. De belangstelling in den Elfsteden-rijwiel tocht was groot, zoowel bij de groote als de kleine pers. Dientengevolge is dan ook het Telegraafkantoor Maandag hier den geheelen dag geopend geweest en tot ’s nachts half één was er gelegenheid om te seinen, waarvan een druk gebruik is gemaakt. Vooral de groote bladen kregen uitgebreide telegrammen en duizenden woorden en cijfers zijn dien dag geseind. Wij brengen dan ook gaarne hulde voor de activiteit en medewerking dien dag door den Directeur en verdere beambten betoond. Jammer, dat de kantoren te Sloten, Stavoren, Hindeloopen en Workum na ’s mid dags 1 uur niet te bereiken waren. Een volgenden keer hopen wij ook op openstelling na 1 uur van die kantoren. Het oordeel der pers over den tocht is gunstig. De Leeuwarder Courant schrijft En alzoo behoort nu ook weder deze grootsche onderneming tot het verleden. Grootsch, dat lijkt hier niet te stout gesproken. Want weinigen zeker zullen des morgens, toen ze het weder aan zagen, zulk een schitterend resultaat van den tocht hebben durven ver wachten. Als ooit eene commissie zzmet genoegen mag terugzien” op haar initiatief, zooals men dat noemt, dan zeker wel die te Bolsward, die het plan van den Elf steden-rijwieltocht heeft bedacht. Honderden bezorgde zij een mooien en genoeglijken dag; van duizenden heeft zij de aandacht op Friesland gevestigd. Haar alle hulde. Het Nieuwsblad voor Vriesland meldt En onze eindindruk van den dag en den tocht Vermoeide menschen hebben we eigen lijk niet gezien. Dat was bij den tocht over ijs anders 1 Toch werkten weer en wind tegen. Ergode tocht over ijs is heel wat zwaarder. Er zijn te véél deelnemers aan gekomen, om den tocht als zoodanig ook voor ’t vervolg interessant genoeg te doen blijven, gelooven we. Mede daarom zou 't ons verwonderen, als hij een tweeden keer mogelijk was zonder wedstrijd. Aan den tocht over ijs zit ook meer risico vastdie heeft plaats in een ander jaargetijde en langs heel wat eenzamer en gevaarlijker weg. ’t Was bepaald een mooie dag en is de moeite waard geweest om de proef eens op de som te zetten, wat de elf stedentocht per fiets betreft. Bolsward daarvoor alle lof 1 En zonder twijfel zal een volgend jaar, wanneer eventueel opnieuw een elf-stedentocht, of wedstrijd, of beide, per fiets wordt uitgeschreven, de deelname niet geringer zijn. De Nieuwe Sneeker Courant zegt Bolsward roerde weer eens de groote trom En wanneer Bolsward de groote trom roert, dan kan men er zeker van zijn, dat het goed wordt. Het was weer een paar jaar kalm ge weest, maar nu Bolsward bad weer iets, ’t Idee van den man, die bij dergelijke festiviteiten het middelpunt is waar alles om draait. I u u Ml !f ÈL H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2