Bolsward en Wonseradeel. Zondag 2 June Nieuws- en Advertentieblad I RpNA Cacao ZUIVEROPLOSBAAR Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 45. 51ste Jaargang. 1912 A OM Uit de Raadszaal. f 1.50 - 0,80 - 0.42^f BUSSEN - 0.18 IKg Hz ^4», ^gefabriceerd door VAN HOUTEN DE BESTE VOOR DEN PRIJS Goedkoop Alom verkrjjgbaar DE VOLKSDRANK VfiN HOUTENS VOOR Afzonderlijke VIERKANTE de rekening van de en plaatselijke be- a. b. f c. f 5.72 den geloofsbrief etc. Vergadering op Donderdag 30 Mei 1912. en uitgaafposten 7.00 20.00 De pers over den Elf-steden rijwieltocht. 8. van van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. t van K. een strook Burgemeester vroeger be wering van overlijden f 546.73 - 160.455 i - 31.135 van de nota van op- en van Ged. Staten en van den den gezondheidsraad, hebben ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Na de verschijning van ons vorig num mer lazen wij nog de volgende persbeschou wingen over den rijwieltocht. Het te Dokkum verschijnende Blad Oostergo schrijft De elfstedentocht per rijwiel op Pink stermaandag is uitstekend geslaagd, hoe wel het weer niet bijzonder meewerkte; wat dat aangaat schijnen de elfsteden tochten in ’t algemeen het niet te kun nen treffen. Een strakke noordwesten wind en af en toe, vooral op den mor gen, dikke regenbuien. Ook te onge veer negen uur, toen velen zich bij de controle-post in hotel Lij bering alhier meldden, viel de regen in stroomen neer, zoodat vele deelnemers reeds half door nat aankwamen. Trouwens van greoten invloed op den tocht is het minder- gunstige weder niet geweest. Van de 264 deelnemers die den tocht te Bols ward begonnen, hebben slechts 8 hem niet kunnen volbrengen in den daar- com missie van onderzoek de heerenEisma, Keikes en Lanter, en schorst gedurende eenigen tijd de openbare zitting. Na de heropening der zitting brengt de commissie rapport uit bij monde van den heer Eisma, verklarende dat alle stukken in voor vastgestelden tijd van 19 uur. De officieele lijst vermeldde oorspronkelijk 278 namen, doch 14 deelnemers waren niet opgekomen. Hoewel de deelnemers algemeen de hulpvaardigheid van het publiek prezen, waren de laatst aankomenden daarover minder goed te spreken. Naar gemeld wordt, wees men hun een verkeerden weg, lachte ze spottend na, deed hek ken voor hun neus dicht en dergelijke fraaiigheden meer. Dat kwam omdat men ze voor achterblijvers bij den wed strijd aanmerkte. De Nieuwe Harlinger Courant meldt Voorts had op Pinkstermaandag- morgen de elfstedentocht per rijwiel plaats. De bedoeling van dit onder nemen was om Friesland meer bekend te maken onder de wielrijders; voorts om het traject in matigen gang af te leggen om zoodoende niets van de schoonheden te verliezen, die zich op duizend punten aan het oog voordoen. B. v. had men hier eerst de nieuwe havenwerken op z’n gemak kunnen be wonderen en aan geloofd voor rijders en vriendelijk keuvelend rijden, hier en daar door een vriendelijk laten beschijnen enz. een ietsje anders uit (koud, N. W. storm, regenvlagen, nog bibberende in een winterjas, d.w.z. de toeschouwers,) kwam het eerste troepje deelnemers opdagen, echter in een razen de vaart alsof een bende moordenaars hun achterna zat. Het geleek veel of ze het Hotel Rozenburg onderstboven wilden rijden. Nat van den regen, nog natter van zweet, achter adem van het harde trappen in den wind op, petten achterste voor op ’t hoofd, aderen ge zwollen van inspanning,het kalme en goedge- daarna de stadsuitlegging de oostzijde. Prijzen werden uit- kiekjes enz. De elfsteden rijdsters hadden derhalve moeten voort afstappend, zich ochtendzonnetje Het pakte echter Even -voor zes, 4. overschrijving over 1911. De noodige af- en overschrijving van posten der gemeentebegrooting om de rekening der gemeente te kunnen afsluiten, wordt hierbij aangeboden, en met algemeene stemmen goed gekeurd. 5. Behandeling van het adres Huisman om in eigendom te bekomen gemeentegrond, met advies van en Wethouders. Burg, en Wethouders hebben tegen inwil liging van dit verzoek geen bezwaar, en stellen de 23 M2. 'grond in koop af te staan tegen een som van f 40 in eens, en met bepalingen omtrent solide uitvoering en onder houd. De heer Oosterbaan merkt op, dat meer- het adres van den directeur der gasfabriek om verlof, met ad vies van Burgemeester en W ethouders De heer Ochtman, directeur der gasfabriek, verzoekt een verlof voor twee weken. Met algemeene stemmen wordt dit toege staan, den tijd te bepalen in overleg met de Gascommissie. 7. Behandeling van de wijzigingen der Bouwverordening, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Naar aanleiding aanmerkingen inspecteur van B. en W. eenige wijzigingen aangebracht in de onlangs aangenomen Bouwverordening, en deze wijzigingen worden voorloopig goed gekeurd met algemeene stemmen, voor loopig, want de bedoeling is in de volgende vergadering de verordening in haar geheel en dus dan een definitief vast te stellen, besluit te nemen. Onderzoek van den heer Dr. H. J. Slijper, benoemd lid den gemeenteraad. De Voorzitter benoemt tot leden der onderzoek de heeren Lanter, volkomen orde zijn bevonden maar dat daar bij is - de verklaring, dat de heer Dr. Slijper is leeraar aan de Rijkszuivelschool alhier en tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Leeuwarden. Wijl nu art 23 i der ge meentewet het ambt van onderwijzer bij het lager of middelbaar onderwijs onvereenigbaar verklaart met het lidmaatschap van den raad, concludeert de commissie den benoemde niet toe te laten. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Wordt dit besluit door Ged. goedgekeurd, dan zal dus weder een verkiezing van een lid van den gemeenteraad moeten worden uitgeschreven. ’t Is wel te verwonderen, dal niemand in onze gemeente indertijd op deze moeielijk- heid is gevallen. ’t Heeft er nu zoo iets van, of Bolsward Kampen naar de loef steekt. De openbare zitting wordt geschorst. Tegenwoordig waren 10 leden. De heeren Terhenne en Praamsma waren afwezig, beiden met kennisgeving. De notulen worden gelezen keurd. Ingekomen stukken: Resoluties van Ged. Staten, goedkeurende de raadsbesluiten, aangaande de Ymswolder- tille en de schooldgeldkohieren. Missive van Ged. Staten, dat de rekening der gemeente over ’t afgeloopen jaar uiterlijk 5 Sept, bij hun college moet zijn ingekomen. Dankbetuiging van J. Veltman voor zijne herbenoeming tot doodgraver en van J. Lam- mertsma voor het hem verleend eervol ontslag en de toekenning van pensioen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Adressen van de Christ. Vereeniging tot afschaffing van alkoholische dranken, en van ’t Kruisverbond en Maria-vereeniging, adhaesie betuigende aan het reeds vroeger ingekomen adres om een Commissie te benoemen volgens art. 49 der Drankwet. Deze adressen zullen gevoegd worden bij de stukken, deze zaak betreffende. Adres van Nanne Jelmersma, zandschipper, verzoekende een gedeelte van ’t Stadsstreng in huur te mogen bekomen voor zandberging. B. en W. hebben hun advies er meteen bijgevoegd, waarin wordt geadviseerd het verzoek in te willigen, en 150 M2. grond naast de petroleum-bergplaats af te staan tegen 10 ct. per M2., voor 3 jaren en met 5 keurjaren, met bepalingen omtrent afschut ting, walbeschoeing enz., als daar bij de andere huurders ook indertijd zijn gesteld. Dit adres met advies zullen in de volgende vergadering behandeld worden PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, de aanbeveling bestaat uit de heeren T. Tiezema en H. J. te Winkel. Daar de heer A. Walsweer, noemd tot lid der Gom. tot schoolverzuim, bedankt heeft voor die benoe ming, was thans een nieuwe aanbeveling ingekomen, en nu werd benoemd de heer H. J. te Winkel, met 8 stemm. De heer T. Tiezema verkreeg 2 stemmen. 2. Behandeling van Stadsbank van Leening, over 1911. Deze rekening werd zonder discussie, en zonder vermelding der eindcijfers met alge meene stemmen goedgekeurd. 3. Vaststelling der Staten tot afschrijving en oninbaarverklaring van lastingen, over 1911. De afschrijvingen bedragen: Op den hoofdelijken omslag: wegens vertrek en n reclames onvermogen Op de hondenbelasting: wegens ontheffing oninbaar Op de schoolgeldkohieren oninbaar Met algemeene stemmen goedgekeurd. Vaststelling der Stqten tot af- van- en op malen voor het hebben van stoepen een retributie wordt geeischt, doch de grond eigendom der gemeente blijft. Er wordt nu geadviseerd den grond te verkoopen, hij zou wel willen weten, waarom hier zoo gehandeld wordt. De heer v. d. Meer. Dit is geschied omdat de toestand daar reeds zoo is. De stoepen aan het Nannenhof zijn ook eigendom der bewoners en dit ligt in de verlenging der lijn. Dat de grond niet weer ter beschik king der gemeente kan komen, is hier geen bezwaar, wijl de weg hier zoo breed is, en de toestand hier heel anders is als aan de Noord-Westzijde der stad. De heer Eisma, heeft zich wel wat ver wonderd over den lagen prijs die hier gesteld wordt. In 1898 is door den heer Vrijburg voor 30 M2. f 50 geboden, en dat werd toen niet goedgekeurd. Aan het Nannenhof was de prijs ook hooger, f 4 per M2. Het is te begrijpen dat adressant den grond gaarne in eigendom wil hebben, maar dan dient ook betaald te worden naar billijkheid. De grond waarde is daar bij de brug vooral niet lager dan in ’t Nannenhof, en f 3 per M2. is het heel goed waard. De heer v. d. Meer antwoordt dat dit ook door B. en W. is overwogen. Ook het vroeger hierover gevallen raadsbesluit is er op nage slagen, maar opdat het niet weer gelijk toen zou gaan, en de bepalingen te bezwarend worden geacht, willen B. en W. bevorderen dat hier een verbetering komt, want het is daar nu een vuile boel. De heer Eerdmans vuil vragen of uit het afstaan van den grond later belemmering kan ontstaan. Naar verluidt zullen misschien de terreinen van den heer Wesseling eerlang als bouwterreinen bestemd worden, en kan dan het afstaan van de strook grond ook hinderen voor een goede aansluiting in de richting van het Nannenhof? De heer Kramer antwoordt hierop, dat het aan het geleidelijk verloop niet zal schaden. Als men den toestand voor het huis van den heer Wesseling nagaat, zal men be vinden, dat de strook heel goed gemist kan worden en er geen bezwaar is, dat er een misstand zal ontstaan. De heer Eisma handhaaft zijn voorstel om den prijs van den grond te bepalen op f 3 per M2. De Voorzitter gelooft niet dat men het hier gelijk mag stellen met het Nannenhof. Het is hier niet alleen een verbetering voor het huis maar ook voor de gemeente en dit heeft B. en W. doen besluiten den prijs lager te stellen. De heer Eerdmans ondersteunt het voor stel Eisma, zoodat dit in stemming komt. De stemmen staken zoodat het in de volgende vergadering weder aan de orde komt. Voor het voorstel stemden de heeren Eerdmans, Oosterbaan, Lunter, Eisma Keikes. 6. Behandeling van Bolswardsche Courant t NA Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1