I I 1 Stadsnieuws. UIT DE PERS. v. Voren 1 1 3 leden voor het geslaagd onderwijzeres. werd van f 350 Hydar 2 Pluto 1 1 1 1 2 1 6 16 1 1 3 1 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 Onbekend Osmond Lohman Looper Locomotief Dürkopp Eureka Excellence 1 1 2 1 3 2 4 16 1 1 6 2 1 2 1 1 2 3 1 1 1 5 1 1 2 1 10 1 2 1 2 1 1 2 3 1 1 1 1 1 1 2e 3e Standard Stoker Succes Sun Swift Triumph Turner 1 2 4 2 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 2 1 1 2 1 2 1 1 1 1 1 25 6 1 2 1 1 1 1 2 2 1 Westerdiep. Whijl Wiwinter Er achtbare All Right Archipel Aviator Auto Brennabor Breston B. S. A. Burgers Courier Cramming Fixelan F. N. Fowler Frisia Görieke Gritzner Gruno Mentor Meteor Modern Monopole Norman N. S. U. 1 aangevoerd soort n Zaanstroom personen op Rover 6 Royal 1 Royal Enfield 2 RudgeWithworth 1 nabetrachting, ontleenen Allereerst dient Bolsward speciaal bedankt voor zijn gastvrijheid en har telijkheid. Wij zelf hebben die in ruime mate ondervonden, en onder de deelnemers van den tocht was er maar één roep over. Dat hadden we na tuurlijk al dadelijk in ons verslag moe ten zeggen, het komt er nu achter aan als zoo’n soort complimentje uit plicht, en dat is onpleizierig voor wie het geldt niet alleen, maar ook voor den verslaggever, die zoo’n dag bijna zichzelf voorbijvliegt van haast, en dan later nog merkt, dat hij niet genoeg deed. Maar de Bolswarders moeten het nu maar nemen als even goed gemeend. De tocht is door sommige rijders tot een verkapten wedstrijd gemaakt, en de overgroote massa van het publiek zag dat er ook in. Wij hebben reeds eerder opgemerkt, dat dit niet anders te verwachten was. Van de neiging om te zorgen dat men althans niet te veel achterop geraakte was waarschijn lijk ook een gevolg het feit dat verre weg de meeste deelnemers zich voor de eerste ploeg hadden aangemeld, en daarmede vertrokken. Het „drieploe- genstelsel” dat toegepast werd, voldeed trouwens niet recht, meenen we. Het publiek zag de tweede- en derde-ploe- gers voor achterblijvers van de eerste aan, en voor die deelnemers moet dat af en toe nog al onaangenaam geweest zijn, hoorden we. Bolsward mag wéér terugzien op een goed geslaagde feestelijke onderneming. Wij hopen en verwachten, dat het nog lang blijven zal wat wij het noemden en wat het voorzeker ook is de stad der vele en goede feesten I Vrouw den gewezen concierge der Haagsche Tram- weg-Maatschappij, veroorzaakte gisternamid- dag in de Veenestraat door haar optreden weder een relletje, zoodanig dat de politie het geraden vond haar te arresteeren. Zij verzette zich daartegen zóó hevig, door te rukken, te slaan en ie trappen, dat zij niet dan na veel moeite in een auto naar het politiebureau aan de Groenmarkt werd over gebracht. I Het verslag der Grondwetscommissie. De W. R. C. wil niet klagen, dat de Staatscommissie niet met meer voortvarend heid haar taak ten einde heeft gebracht. Practisch toch, is het nu on mogelijk geworden hoe ook het met de werk zaamheden der volksvertegenwoordiging mocht loopen dat nog in deze legis latieve periode eene grondwetsherziening zal worden aan de orde gesteld. En dat is gelukkig. Want de basis, die de voor stellen der grondwetscommissie voor zulk eene herziening aanbieden, is er eene, die sterk naar rechts overhelt. Dat was wel niet veel anders te ver wachten, zegt het blad, wijl de meerderheid van de commissie aan de rechterzijde ge kozen was. Totaal 281 stuks. Voor le soort paarden tot f500 betaald, voor 2e soort van f 175 tot f325, voor 3e soort van f 100 tot f 150. De handel was over ’t algemeen zeer stadig. Eindelijk gesnapt. Sedert het laatste jaar waren te Lunteren ongeveer 300 kippen gestolen, eindelijk is het de politie gelukt één der daders te be trappen en wel den kippenkoopman D. O., wonende aldaar. Gisteren is hij naar het Huis van Bewaring te Arnhem overgebracht. Prov. Staten van Friesland. Bij Kon. Besluit is aan den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland machtiging verleend tot het bijeenroepen der Staten dier provincie in buitengewone zitting, op Dinsdag 11 Juni, ten einde alsdan aan de orde te stellen de benoeming van een hoofdingenieur van den provincialen water staat ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer L. van Krimpen. St.-Crt. Uit den trein gevallen. De landverhuizersvrouw die onlangs te Rosendaal uit een trein is gevallen, is in het ziekenhuis te Rosendaal aan de bekomen verwondiugen overleden. Door den trein gegrepen. Gisternamiddag omstreeks half vijf wilde de 60-jarige schaalmeester Glotze, werkzaam op het station te Alkmaar, een geleidebrief wegbrengen. Hij móest daartoe de rails Raleigh Rapids Reclame Record Reinow Simplex Saland S. M. A. Sparkbrook Special The Flijer Titian Triton Vierkleur Voogd Wanderer Wed u ra Wellcome Wellington Zaanlandia Tocht volbracht door 256 252 fietsen en 2 tandems. Ongeluk. Te Delft is gister morgen bij het glazen- wasschen een 59jarige juffrouw uit het raam gevallen. Zij was terstond dood. Hert gevangen. Te Breda is gistermorgen in het stadspark «Het Valkenberg” een jong hert opgevan gen. Het beestje was voor eenige dagen in het Ulvenhoutsche bosch gezien en vanmorgen op het landgoed Burgst gemeente Ter Heyden. Een lieverdje. Verleden Zondag waren eenige jongelieden uit Groningen met de zzHunze XX” naar Emden gegaan, met de bedoeling om daar de bloemetjes eens recht goed buiten te zetten. Ze waren dan ook nog maar nauwelijks zzaan wal” of ze zochten reeds het gezelschap van eenige jonge meisjes, die daar bij den aanlegsteiger in heur witte toiletjes flaneerden. Een dezer jongedames was blijkbaar niet ge steld op ’t gezelschap van deze‘Groninger jongens. Want eensklaps verklaarde zij, dat een hunner haar een horloge had afhandig gemaakt. En zij maakte daarbij zoo’n leven, dat weldra drie gendarmes er op afkwamen, en zonder op eene nadere verklaring te wachten, den z.g. z/dief” arresteerden, en hem naar het politiebureau brachten. De kapitein van de zz Hunze XX” met zoo’n behandeling van één zijner passagiers niet tevreden, begaf zich daarom naar den commissaris van politie te Emden, die hem de geruststellende mededeeling gaf, dat het wel los zou loopen. Uit het politie-onderzoek bleek dan ook, dat men later het horloge in de ouderlijke woning van het meisje terug gevonden had. Het jongmensch ging dus vrij uit, het meisje echter niet. En het minst van alles was nog wel, dat zij hem wegens het veroorzaken van noodeloos ver zuim, twee dagen salaris, benevens een vrijen overtocht van hier naar Emden moest betalen. oversteken en werd door den juist naar Hoorn vertrekkenden trein gegrepen. De ongelukkige, wien beide voeten verbrijzeld werden, is in deerniswaardigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een banklooper beroofd. AMSTERDAM, 31 Mei. Hedenmorgen is een banklooper, toen hij het postkantoor bin nenging, door 2 Duitschers tegen het lijf geloopen. Hij vermiste daarop zijn porte feuille. Een der Duitschers werd gearres teerd. De andere wist te ontkomen. De ge arresteerde bleek de portefeuille niet te hebben, zoodat deze waarschijnlijk in het bezit is van den anderen Duitscher. Een goede vangst. Door de recherche zijn bij opkoopers hier ter stede, zegt de Haagsche Nieuwe Courant, in beslag genomen een groote partij gouden en zilveren voorwerpen, afkomstig van in den laatsten tijd gepleegde inbraken te Voor burg, Voorschoten Alkmaar, enz. Het is ge bleken dat de 3 personen, die onlangs wer den aangehouden ter zake van een reeks rijwieldiefstallen, de verkoopers zijn geweest. Naar wij vernemen moeten zij reeds bekend hebben, zoodat dus wederom een goede vangst is gedaan. Wij lezen in de Jouster Courant; D’r zijn Pinkstermaandag, buiten die op Pinkstermerke te Heerenveen en an dere feestelijkheden in de Provincie, heel wat lui aan de rol geweest. En lang ook. Uren aan een is er gerold en zoo zijn er van de 264 deelnemers die uitrolden voor den elfsteden tocht, niet minder dan 256 al die elf steden dóór gerold, om ’s avonds vroeger of later Bolsward, het uitgangspunt, ook weer binnen te rollen. ’t Ging dus op rolletjes en dan heet het gemakkelijk te gaan. Wie ’t leven op rolletjes door gaat, zoo als 't spreek woord zegt, heeft het gemakkelijk, maar... deze tocht heeft bewezen, dat het toch voor allen niet opgaat. Naast de tientallen, die oogenschijn- lijk weinig vermoeid van den verren tocht waren, zag men er ook die zzuit” gerold waren, minder nog wegens ver moeienis van de z/onderdanen” als wel om de lastige zadelpijn, waartegen nog maar geen kruiden gewassen beter gezegd waartegen nog geen zadels gemaakt zijn. En wat is bij ’n fiets tocht ellendiger dan die door allen ge kende, veel geleden zadelpijn. Lange zadels, korte zadels harde zadels, zachte zadels, luchtzadels en wat al niet nog andere zadels zijn er uitgevonden, maar als men door dagelijksche training zich niet went om lang achtereen zzop” te zitten, dan overvalt op een zoo gefor ceerde rollerij, je te eeniger tijd min of meer dat euvel, dat het woord on gemak zoo treffend juist uitdrukt. Maar de elfstedentochters hebben zich met dat al kranig gehouden en als men daarbij weet dat er iemand met slechts één been den tocht volbracht dat er een kleine sportman, niet grooter dan een jongen van ’n jaar of zes, evenzoo de ronde deed op een minia- tuurfietsdat 'n zekere Postma van Witmarsum, die op twee streepjes na de zes kruisjes al vol heeft, óók de Een postcriptum. Een burger, aldus het Utr. Dagbl. was in noodzaak gekomen, aan den dijk langs het Noord-Hollandsche kanaal nabij Amsterdam zich te absenteeren. In zijn absentie had hij den politieman niet opgemerkt, die, zachtjes genaderd, den zondaar plotseling op den schouder tikte, met het doel hem te doen opstaan en zich te schikken tot burger deugd. De man evenwel bleef zitten. Verzwarende omstandigheid, die hem een procesverbaal bezorgde. Waarom bleef je zitten, toen de agent je aanmaande op te staan vroeg de kanton rechter. En de beklaagde, zich bewust, de drager te zijn van den vermaarden volkshumor wa;s nog een postcriptum, edel merk, geeft aan tocht deelnam. Achilles Adler Adriana Aeolus Batavus Bergrijer Berliner Bismarck Ciquick Cito Conventry Diana Eibert Elf Steden E. G. A. Fongers z/ (tandem) 1 Fryslan 3 Fiscal 2 Gazelle 14 German Royal 1 Gladiator (tand.) 1 Gladstone Holl. Machine Humber Idé Kroll’s Record La Perle La Violette Liberto Lion Mars Maxim Matador Meba Nederl. Kroon Nero Nobel Royal Oxford Ond. Wielerclub 1 Ons Wapen Pallas Piper Quo Vadis wandelritje was geopend. Weg snor den de eerstelingen, de regen kletterde, het stormwindje joeg de wolken langs het luchtruim... De na hen komenden bleken beza digder te zijn. Toch bleef ons nog de indruk bij dat de menschen reden als of ze gestolen hadden. Het eind droeg den last, want bij de uitdeeling der medailles te Bolsward des avonds verloren er eenige hun be wustzijn tengevolge van bovenmatige krachtsinspanninghieronder waren een paar Harlingers. Commentaar overbodig. Het oordeel der Franeker Courant luidt: Zoo heeft Friesland dan na zijn Elf stedentocht per schaats ook zijn eerste Elfstedentocht per fiets gehad, ’t Mag eigenlijk bevreemding wekken, dat men in den tegenwoordigen tijd, waarin de fiets immers hoogtij viert, nog niet eerder op dit idéé kwam. Bolsward nam ’t initiatief. En als men te Bolsward iets op touw zet, dan doet men het goed. Zoo ook ditmaal. Van verschillende zijden ontving de regelings- commissie steun, de eene inschrijving na de andere kwam binnen, zoodat de lijst ten slotte 278 namen vermeldde. De tocht werd door de geheele pro vincie met groote belangstelling gevolgd en overal werden de deelnemers met veel geestdrift ontvangen. Wat we hier van den tocht zagen, kon ons niet erg bevallen. We hadden gedacht een groep van twee a drie honderd fietsers kalm te zien aankomen, misschien even door Franeker, met zijn typische grachten en bruggetjes voor den vreemdeling zoo merkwaardig, te zien rijden, om daarna weer kalm te vertrekken. Doch wat we zagen, droeg volkomen het karakter van een wedstrijd. Toen om 6.15 het eerste groepje deelnemers de Voorstraat kwam opvlie gen, men elkaar bijna verdrong om zijn contrölebewijs geteekend te krijgen om daarna weer weg te snellen, toen leek het er veel op, als zou er van het sympathieke doel van dezen tocht, het mooie van Friesland, in breederen kring bekend te maken, al bitter weinig terecht komen. Want wie de route Bolsward HarlingenFraneker, voor het grootste deel nog wel bij tegenwind, pér fiets aflegt in vijf kwartier, die zal niet veel tijd over hebben om het schoone te genieten, dat bouw en greide hem aan bieden. Dat weet ieder, die dezen afstand wel eens heeft gereden. En zoo bleef het toch voorloopig gaan, het was een gevlieg en gehaast, een jakkeren en jagen om voor te zijn en te blijven of voor te komen. En dat was toch niet het doel van den tocht. We zouden b.v. wel eens willen weten, hoeveel van de 264 z/toeristen”, die hier het Martenahuis_ passeerden, dit gebouw, dat toch aan ieder vreemdeling moet opvallen, inderdaad hebben gezien. Zeker, er kwameli later ook anderen, die kalm hun contróle-kaart lieten teeke- nen, eenigen tijd vertoefden, iets ge bruikten en eens om zich heen zagen, maar toch, het scheen, dat de wedstrijd- drift de meesten in het bloed was gevaren. Geslaagd. Onze stadgenoote, mej. H. Knetemann, leerlinge der Chr. Normaalschool alhier, is voor de acte van Elfstedentocht. Ten einde onze lezers een overzicht (e geven der verschillende merken fietsen, welke Maandag door de deelnemers aan den Elf stedentocht zijn bereden, laten wij onder staande lijst volgen. Het cijfer achter elk het aantal, dat aan den Het lastige mensch. Roerdinkholder, de vrouw van Exmorra. De alhier bestaande kaatsver- eeniging zzdeGreidhoek”, omvattend de dorpen Exmorra en Tjerkwerd, hield heden haar jaarlijkschen wedstrijd. Prijs en premiën be stonden uit luxe voorwerpen. Overwinnaars werden prijs J. Heins en K. Rozendal te Tjerkwerd; le premie: J. Oostenveld, Tjerk werd en J. Kooistra, Exmorra2e premie O. dej Boer, Tjerkwerd en J. Kroontje, Exmorra. Snoek, 31 Mei, De afdeeling van den Bond voor Staatspensionneêring hield heden in het hotel Z/De gouden Leeuw” een leden vergadering. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering te Leeuwarden werden benoemd de h.h. 8. v. d. Meulen en J. D. Riemersma; tot leden van de Commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester over het jaar 1911/12 koos men de h.h. W. Deinum en P. Ypes. Voor de verkiezing van Hoofdbestuur werden aanbevolen de Candi- daten van de afdeelingen ’s Gravenhage en Leeuwarden nl.mej. Eliza Jochims te Am sterdam, J. de Ruiter te Stiens en H. M. Schuitema te Rotterdam. De behandeling van den Beschrijvings brief voor de algemeene vergadering die in het begin van Juli te Leeuwarden dit jaar wordt gehouden, gaf weinig stof tot drukke discussie. Bij de rondvraag vroeg de heer Ypes, waarom indertijd geen gevolg was gegeven aan het besluit van de vergadering om een protest meeting uit te schrijven tegen de houding der Regeering inzake de bekende motie Troelstra. Van de bestuurstafel kwam het antwoord dat Joure in deze een kink in den kabel had gebracht, waardoor het Bestuur zich genoodzaakt achtte aan de zaak niet meer mee te doen. Het eene ongeval volgde hier Woens dagmiddag op den Lemsterweg het andere. Te twee uur kwam een paard vrij onzacht in aanraking met een fietsrijder, met het gevolg, dat de berijder een gekneusden voet opliep en zijn karretje in elkaar werd getrapt. Tegen zes uur kwam in snel tempo het paard van den heer 8. aanrehnen, zoodat men, zoo het zich liet aanzien, ernstiger onheilen vreesde. Ge lukkig wist de bestuurder zonder ongelukken van den wagen te komen. Het woeste dier, aan zichzelf overgelaten, dat bijna eenige kinder wagens had omvergereden, werd gelukkig in zijn vaart gestuit doordat het kwam te vallen. De vrees was geweken. Bedekt met bloedende wonden werd het beest naar zijn stal gebracht en gingen de bewoners van dezen weg in huis, hopende voor een derde ongeval bewaard te blijven.' F. D. Aan de Woensdag alhier gehouden voorjaars-paardenmarkt waren 30 paarden le 170 zz 76 z/ 5 veulens heele baan aflegde en dat, tenslotte, enkele dames even sport-fahig bleken als de heeren, dan moet men wel re spect hebben voor de velen, die in staat bleken zóó lang achtereen het stalen ros te berijden. Daar nu van al fleze kranen er wel zeer weinigen voor pleizier nogmaals zoo’n tocht zullen gaan maken, stellen we voor, dat kunnen, dat bewonderens- waardige volhardingsvermogen, die ver bazende energie, te benutten door die 256 elfsteders tot het eerste amateur- regiment-militaire-wielrijders te bevor deren. De dames kunnen als marketent sters optreden. En als dan in de overi ge provincies eveneens zulke keurcorp sen gevormd zijn, laat dan de vijand maar opkomen Minister Colijn knoope deze vinger wijzing maar in z’n oor. Het Nieuwsblad van Friesland geeft een waaraan wij het volgende I I i ai'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2