WAARSCHUWING. CACAO. Adres yoof PIANO’S en ORGELS. L. J. TIMMER, Advocaat. Boerenjongens. Chartreuse. Triple-Sec Cointreau. Persico. Cura^au. Vermouth. Marasquino. K. Plantinga Zoon, BOLSWARD. InlichtingenBureau Prinsengracht 721, Amsterdam. Firma H. DONKER, BOLSWABD. Fabriek van Vruchtensappen an Wijnen. LIKEUREN ZONDER ALCOHOL. SQUASH. HOLLANDIA WIJN, gedeponeerd merk. PALERMO (Citroensap met suiker). VALENCIA (Sinaasappelsap met suiker). HOLLANDIAWIJN ZONDER ALCOHOL, voor Geheel-Onthouders. WAARSCHUWT Stemmen - Repareeren - Ruilen - Verhuren. GEMENGD NIEUWS. VOORIAARSKUREN. Er Het beste Metaal Poetsmiddel der wereld. teg*en de TARIEFWET. Poets uitsluitend met HET ANTI-TARIEFWET-OOMITÉ I Organist en Muziekonderwijzer, tegenover ’t Stadhuis, BOLSWARD. Verkrijgbaar in den Wijnhandel-Grossierderij van BLOOKER S DAALDERS „cacao” het verdient dan die eer van van een - r Ruime keuze van nieuwe en gebruikte Instrumenten. Lage, doch vaste prijzen a contant zonder korting. Overdaad. Er zijn in het afgeloopen seizoen te Mün chen 347 concerten gegeven. En daar het seizoen 29 September 1911 begonnen en 22 Mei jl. geëindigd is en er 71 vrije avonden geweest zijn, telt men 347 concerten in 166 dagen. De lijst is verdeeld in70 orkest-concerten, 15 kooruitvoeringen, 52 kamermuziekavonden, 78 zangavonden, 68 pianoavonden, 25 vioolavonden, 3 violoncel- avonden en 15 dansavonden. Voor ten minste honderd dier concerten is er zóó weinig belangstelling geweest dat zij den concertgevers aanmerkelijke schade opgele verd hebben. N. R. Ct. Fan twee jonge oudjes. Ze zaten gisteravond met zijn beidjes aan den Singel, op een bank. De maan scheen en ze werden verliefd, ze pakten elkaar dat het een aard had en ze snoepten pepermuntjes. Wat deden ze mal, wat voelden zij zich jong, wat hadden ze een pret. Daar verschijnt een politieagent. „Wat moet dat hier”, zegt de booze rustverstoorder, „wat zijn dat voor aardigheden, hier op den singel en dat nog wel in ’t donker Wie ben je Hoe heet je en waar woon je De gelieven sidderen „Meneer de agent, ik heet zoo en zoo en woon daar en daar, ik ben 93 jaar en dat is mijn meisje, die is 66 en woont ook hier in de stad. We bedoelen ’t zoo kwaad niet, meneer de agent en zullen het nooit meer doen.” Agent staat paf, dat was hem nog nooit gebeurd. „Allo dan, voor dezen keer laat ik het er bij, maar pas op als ik je weer hier zie, dan loopt ’t niet goed af.” Oudjes af, agent zet met een bedenkelijk gezicht zijn avondronde voort en ppinst’t In vioeger jaren speelden de zoogenaamde voorjaarskaren een groote rol, vooral bij leeken, doch ook wel bij artsen. De wintermaanden werden veel in huis zittende doorgebracht, dikwijls in overver warmde vertrekken, waarbij door de daarin vallende feestdagen, zooals St. Nicolaas, Kerst feest en Oud- en Nieuwjaar extra gesmuld werd. Door de lange nachten bleef men langer in bed, waar men dikwijls in veeren bedden en onder zware gewatteerde dekens lag. Na zulk een winter voelde men zich in het voorjaar loom en traag, men had weinig beweging genomen en was als het ware een beetje vetgemest. Ook de voeding veranderde, in plaats van zwaren winterkost, kwamen de jonge voorjaarsgroenten en ook allerlei werk zaamheden in den tuin begonnen weer. Om zich hiervoor echter tot de noodige activiteit te brengen en zich wat gemakke lijker te maken, lieten de volwassenen en ouderen zich hiervoor aderlaten of koppen zetten. Men kon hiervoor gemakkelijk een geneesheer vinden, die dit „op verzoek” deed, of men ging bij den apotheker een „bloed zuiverend” middel halen. In de steden, waar het gezonde werken op akker of tuin ontbrak, ging men, liefst in de vroegte, groote wandelingen maken, om het loome gevoel uit beenen en armen te verdrijven. Men dronk daarbij kruidenthee of karne melk. Wanneer dit alles niet hielp, dan werden er bij den apotheker wat bloedzuigers gehaald, om deze de kuur te laten voltooien. In den tegenwoordigen tijd komt er te veel bloedarmoede voor, om ooit tot een dergelijke maatregel zijn toevlucht te nemen. Bovendien zou men geen enkelen dokter meer vinden, die een dergelijke bewerking „op verzoek” zou willen toepassen. Deze krasse voorjaarskuren zijn tegenwoor dig ook niet meer noodig, omdat de jaar getijden niet meer zoo’n groote verandering in onze leefwijze teweegbrengen. Men gaat ’s winters evengoed wandelingen maken, ligt niet veel langer in bed en ge bruikt niet meer uitsluitend zwaren winter kost. Door de gemakkelijke manier van conserveeren is dit laatste tegenwoordig on- noodig. Hierdoor zal het bloed ’s winters niet „dik” worden en men ook geen last hebben van volbloedigheid. Nu zal de winter altijd wel eenigen in vloed hebben, vooral op bewoners van groote steden, al is dit niet meer zoo sterk als vroeger. Er zijn ’s winters altijd meer feestelijk heden, zooalsdiners, avondpartijen, bals, comedie’s, enz., waardoor er door te veel eten en drinken veel van maag en spijs verteringsorganen gevergd wordt en het late naar bed gaan veel extra vermoeienissen meebrengt. Daarom kan men tegenwoordig ook wel een voorjaarskuur doen, al is hét dan ook niet op zoo’n krasse manier als vroeger gebeurde. Vooral in de maanden April en Mei moet men veel buiten wandelen of fietsen. Later in den zomer wanneer de temperatuur hoo- ger wordt, is dit niet meer zoo aangenaam en door de zonnehitte dikwijls te vermoeiend. Door die spierbeweging wordt er dieper adem gehaald en heel wat stoffen geoxydeerd. In den winter worden de meeste huizen nog slecht gelucht, waardoor veel slechte lucht wordt ingeademd. Hierbij is ook een doelmatige voeding van belang. In plaats van geconserveerde, moet men zooveel mogelijk versche groenten eten, zooalsspinazie, raapstelen, molsla, zuring, postelein, enz. Vooral de eerste groente is zoo aan te bevelen door het groote gehalte aan ijzerzouten, dat zij bevat. Ook vruchten, b. v. citroenen en sinaas appelen, zijn in het voorjaar bijzonder aan te bevelen, verder radijs, of sterkers. Aan te raden is het om het kopje thee, waarbij een gebakje of koekje, te vervangen door een glas kwast of uitgeperst sinaasap pelsap, waarbij men een sneedje geroosterd brood kan gebruiken. Onze gezondheid zal hierbij wel varen. In het voorjaar moet men wat meer drinken dan anders, dit is goed voor maag, lever en darmen. Een bijzonder aanbeve lingswaardige drank is de karnemelk, die wat gemakkelijker verteerd wordt dan de zoete melk en tevens bloedzuiverend werkt. Een voorjaarskuur kan dus wel goed zijn, maar dan niet op zoo’n krasse manier als men die vroeger volgde. O verreden. Donderdag werd onder Vroenhoven de 50-jarige gehuwde landbouwer Haesen, vader van een talrijk gezin, door een stoomtram gegrepen en gedood. Zijn zoon werd ernstig gewond. Naar men verneemt, zal het bestuur der N. T. M. thans gevestigd te Heeren- veen, 1 Nov. naar Utrecht worden overge bracht. Het kantoorpersoneel zal mede naar Utrecht worden verplaatst. Slaapziekte. Te Vijfhuizen, aan de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, doet zich in het gezin van den heer S. een geval van slaap ziekte voor. Sedert Donderdagmorgen is de vrouw des huizes slapende gebleven, zonder dat het den geneesheer gelukt is haar te doen ontwaken. Een record. De Winterswijksche boterfabriek heeft Dinsdag de grootste hoeveelheid melk ver werkt, welke ooit op één dag was aangevoerd, n.l. 102800 K.G. Daarvoor moesten de melk rijders reeds om 2 uur ’s nachts beginnen te rijden, terwijl ze om 7 uur ’s namiddags pas klaar waren. De fabriek had ook een dubbelen werkdag. De melkoorlog De melk veeboeren benoorden het Y hebben er genoeg van, volkomen’afhankelijk te wezen van wat de melkinrichtingen te Amsterdam hun voor de melk betalen laten. Zij vinden dat zij evengoed de winst in den zak kunnen steken, die nu de melkinrichtingen maken en hebben daarom besloten te Amsterdam een groot coöperatief gebouw te stichten, waar zij hun melk zullen verkoopen. Kersen. Op de jaarlijksche kersenveiling, te Wage- ningen gehouden, brachten de meeste boom gaarden slechts lage prijzen op. Dit in ver band met het zeer middelmatige gewas, dat van de meeste verwacht wordt. Naar bereke ning werd voor de vrucht op het hout besteed van 4 tot 10 cent per K.G. De plukloonen zijn dit jaar zeer hoog. De gehouden openbare kersenverkooping te Huissen was druk bezocht. Over het geheel waren de prijzen lager dan men ver wacht had. Men schat, dat er van 23 cent per pond op het hout werd besteed. Treurig afgeloopen. Een heer uit Velp, die tijdelijk te Am sterdam vertoefde, gebruikte gisteren zijn middagmaal in een café aldaar. Plotseling verslikte hij zich in een stuk vleesch en kreeg het daarbij zóó benauwd, dat de aanwezige gasten en de eigenaar van het café 't ergste vreesden. Onmiddellijk werd om geneeskundige hulp getelefoneerd. De ongelukkige vreemdeling werd naar het Binnengasthuis getranspor teerd waar hij gisteravond overleed. Vad.) Een nachtwakerdie een beroemd man wilde worden. De nachtwaker op het kasteel te Geldrop had verklaard, dat een paar personen ’s nachts het kasteel naderden en, na hunne fietsen tegen de poort geplaatst te hebben, gepro beerd hadden het kasteel door de keukendeur binnen te dringen. Toen de nachtwaker gerucht maakte, werden revolverschoten op hem gelost, waarop hij terug vuurde en naar buiten snelde, waarna de aanvallers ijlings in de richting van Eindhoven wegpeddelden. In verband met deze aangifte arresteerde de politie te Heeze een paar peisonen, die van deze daden verdacht werden. Stevig geboeid werden zij naar Geldrop gebracht en voorloopig achter slot en grendel gezet. Daar er iets in deze zaak onopgehelderd bleef, onderwierp de brigade-commandant der maréchaussee te Eindhoven den nachtwaker aan een streng verhoor, waarbij ten slotte bleek dat de man het geheele geval verzonnen had, waarschijnlijk om van zich te doen sprekenTengevolge hiervan is hij uit zijn betrekking ontslagen, terwijl de verdachten op vrije voeten zijn gesteld. De waker zal wegens valsche aangifte worden vervolgd, doch met dit al zijn twee onschuldige personen anderbalven dag van hunne vrijheid beroofd geweest en als de grootste boosdoeners geketend langs de straat gevoerd ten aanschouwe van een talrijk publiek. wordt tegenwoordig onder de benaming een product verkocht, in bussen zoowel als los bij het gewicht, hetwelk zoo sterk ontvet is, dat de benaming van „afval „cacao”. De verhouding der voedingswaarde dit „afval” tot die van werkelijk goede cacao, is dezelfde als die van uitgekookt soepvleesch tot sappige biefstuk. Een ieder die geen gevaar wil loopen bedrogen uit te komen, koope de bekende bussen An.li. Ct. Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. V ertegenwoordiger van 1ste klas fabriekenBEUHSTE11? ROSENKBANS, WEBER, SCHMALZ, ANTOINE MES e.a. i Globe WUtUU LJJVlj uai ül VA’ i de plantsoenen komen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4