Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 46. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1912. Donderdag 6 Juni. RAADSO VERZICHT. Eetwedstrijden. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke ’n 2den Rooden Dinsdag - ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn, verkrijgbaar a 5 Cent. in de zestiende en Er is eens be zeer verstandige konden al aan acetyleen te maken, door in een bus carbid I nog kon Gijs van Dat rijm is een van den tijd, dat De Nederlanders stonden er te allen tijde voor bekend, dat ze van lekker eten en drinken hielden en dat ze het wisten te krijgen ook. Want dat is meestal nog de grootste kunst. Wie echter den weg wist om zich toegang te verschaffen tot de gil- demalen, de doodmalen, de bruiloftsmalen, de schuttersmalen, of meedeed aan de ffva- derlandsche maaltijden”, had heel wat te verorberen voor hij aan zijn galgemaal was. En het was in vroegere dagen niet moeielijk wat mee te krijgen van een gastmaal. Men hoefde niet eens als in onzen tijd te wach ten op een invitatie. Om aan een doodmaal deel te nemen bijv., dat wisten de tafel schuimers, panlikkers en kanvegers heel goed, had men eenvoudig in den grooten stoet van volgers en dragers te sluipen en maakte de heele ceremonie mede. Er werden bovendien door de familie van degenen, die een open baar ambt bekleed hadden, openbare dood malen aangericht, waaraan dus een ieder kon deelnemen. Tot die openbare ambten werd ook dat van kastelein gerekend en zoo gebeurde het bij den dood van den eersten kastelein van Sloten in Mei 1680, dat het tusschen Sloten en Amsterdam wel een ker- misstoet leek, die optrok naar de plaats van het heerlijke maal. Op dat doodmaal werd elfhonderd pond vleesch gegeten en twintig okshoofden wijn en zeventig halfvaten bier leeggedronken. En in de provincie Drente kende men nog in de vorige eeuw de spinmalen, waarbij de huismoeders de dorpsdochters uitnoodigden een dag te komen spinnen, om haar linnen kast wat vlugger vol te krijgen. En zoo’n spindag werd dan met een grooten maaltijd, waaraan ook de jonge mannen deelnamen, besloten. Des avonds laat gingen dan de meisjes met een spinnewiel in den eenen en een vrijer in den anderen arm naar huis. Ook dit gebruik slijt uit, niet door de vrijers of vrijsters, doch door den achter uitgang van het spinnewiel. Doch als daar een meisje uit logeeren gaat, dan heet het nogzij gaat uit spinnenen de gastheer zegt ik heb een spinster thuis. Er werden zelfs wedstrijden in eten en drinken gehouden. De deelnemers aan zulke met water te doen en daarna een brandende lucifer bij een gaatje in het deksel te houden. Het gevolg was, dat het gas ontplofte en met een hevige knal het deksel van de bus vloog. Een hunner D. de B., wonende alhier, werd achterover geworpen en vrij ernstig door de uitslaande vlam in het gelaat gewond; van den ander, Tj. J., schroeiden de haren gedeeltelijk af. N. Harl. Cl. Vacantiekaarten. Naar gemeld wordt, is de Staatsspoor voor nemens met 1 Juli a,s. weer vacantiekaarten uit te geven. Evenals verleden jaar zullen zij al naar de klasse f 4, f 3, f 2 kosten. Door Het Volk wordt aan het partij bestuur der S. D. A. P. een oproep gedaan tot het houden van in Den Haag. Te Dronrijp werd Zondag jl. een kaats- partij gehouden. Hiervoor werden 30 van de beste Friesche kaatsers uitgenoodigd. Door loting werden deze in 10 parturen verdeeld. Na drie omloopen bleven drie parturen aan. Deze wonnen de prijzen. De uitslag was als volgtle prijs f 90, S. Kooistra, Witmarsum, C. Werkhoven, idem, en IJ. Aukema, Franeker2e prijs f 45, T. W. Kooistra, Dokkum, S. Tichelaar, Dronrijp en H. Ypma, Arum 3e prijs f 18, H. Rollingswier, Achlum, A. van der Ploeg, Ried en A. Zwaagstra, Leeuwarden. Naar we vernemen is het partuur S. Kooistra, S. Tichelaar en Tj. Kooistra be stemd om in de internationale kaatspartij uit te komen. Een 2e partuur is dat van C. Werkhoven, Jan Reitsma Jr. en R. Zaagmans. De gerolde portefeuille. De Duitscher, die te Amsterdam is aan gehouden, verdacht van het stelen van een portefeuille van den kantoorlooper der firma Mirandolle, Vofite en Co., is Zaterdag, ter beschikking van de justitie gesteld. De politie heeft zich, na een foto en vingeraf drukken te hebben genomen, in verbinding gesteld met de buitenlandsche politie, omdat men meent met een berucht individu te doen te hebben. De man ontkent iets met den anderen (verdwenen) Duitscher uitstaande te hebben gehad. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad'is telefonisch aangesloten onder No. 4. Inbrekers. Te Herpt (N.-Br.) is in het raadhuis in gebroken, De dieven hebben op de secretarie enin de burgemeesterskamer alles door el kaar geworpen. Van waarde is niets ont vreemd. Op een register hebben zij geschreven Voortaan alles niet zoo goed wegsluiten s.v.pl. Ook is er in de stoomzuivelfabriek aldaar ingebroken. Daar zijn ongeveer f 90 en eenige postzegels ontvreemd. Van de daders geen spoor. Een vriendelijke Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Gouda heeft beraad slaagd over het reglement voor den ont- smettingsdienst. Dat gebeurde al voor de tweede maal, want bij de eerste behandeling waren door dr. Broekhuizen zooveel amende menten ingediend, dat men niet verder kon gaan. Nu bij de tweede behandeling werden zonder boe of ba, zonder eenige motiveering, alle amendementen van den dokter afgestemd, en toen deze daarop de tegenstemmers ver zocht hun stem te motiveeren, antwoordde een der leden dat het niet aanging op aller lei onzinnigheden van dr. Broekhuizen in te gaan. Waarna ook de andere amendementen verworpen werden. Meikevers. In het westen van ons land zou men gaan gelooven, dat het gedaan is met het mei- kevergeslacht. Het is echter niet uitgestorven. Gaat in Mei naar Limburg. Na een regen buitje in den morgen krioelen ze bij tien tallen door het vochtige stof van de met eiken beplante wegen. Bij honderden liggen ze er vertreden, verminkt door vogels of gestorven door te koude nachten. En in het lage eikenhakhout kan men ze grijpen met handenvol. Maar in Limburg is men niet gesteld op dit drukke bezoek van ^meikegels”. Het gemeentebestuur te Tegelen kocht dit voor jaar 330 liter levende exemplaren, tegen 12 cent den liter. Ze werden tot den brand stapel veroordeeld. Workum, 3 Juni. Heden morgen werd het lijk van de vrouw van 8j. V. door een melkvaarder, nabij hunne woonark gevonden. Hoe of op welke wijze de ongelukkige te water is geraakt kan niet worden gezegd. Sedert een paar dagen was ze niet al te wel. Ze laat 5 jeugdige kinderen en een man achter. Een diep treurig geval. Eestrum. Iets zeldzaams mag zeer zeker wel genoemd worden, dat de landbouwer A. Atsma alhier een koe (enterrier) op stal heeft, die per dag 49 halve liters melk opbrengt en in de maand Januari reeds heeft gekalfd. Voor den eigenaar een voordeelig beestje. Op de kweekerij van den heer W. H., onder Almenum beproefden twee knechten wedstrijden werden obligaateters genoemd en het ging er meestal om, wie het meeste kon eten. Men kent wel het kinderrijm Heb je wel gehoord van dien hollebolle wagen waar die dikke Gijs op zat Hij kon schrok ken groote brokken, een koe en een kalf, en een heel paard half, en den honger niet slapen, der vele getuigenissen eetwedstrijden nog in den volkssmaak vielen. Met Paschen vond men op de Paaschwei menschen, die aannamen, vijftig eieren te eten en dan nog vijf en twintig liter bier er bij te drinken. Het was hun niet om de eieren en het bier te doen, doch om den prijs, die er bij de weddenschap gesteld was. Maar de apotheker kwam met Paschen doorgaans het er beste af, want na de feestdagen had hij het altijd verschrikkelijk druk. Onder die obligaateters waren droogpruimers, die aannamen een mand met paaschbrood op te eten zonder te drinken. Drinken konden ze zeventiende eeuw ook wel. weerd, dat de Nederlanders menschen waren, want ze den neus, zien, dat je dorst had. Nu moet men niet meenen, dat het altijd bier en sterke drank geweest is dat hier te lande bij groote hoeveelheden werd gedronken. Er is ten onzen heel wat aan koffie en thee verbruikt. Theevisites begonnen bij onze patriciërs reeds in de 2de helft der zeventiende eeuwde koffie doet een twintig jaren later haar intrede. Van de kerkvisites der boerin nen is het ons niet vreemd te hooren, dat er door de vrouw van die en die na kerk tijd bij den bakker of bij den kruidenier twintig kop koffie is gebruikt. Dat gebeurde in onze jonge dage dagen, ja, misschien zelfs tegenwoordig nog wel. En het is merk waardig, dat bij de lagere klassen de koffie steeds meer ingang heeft gevonden dan de thee. Het theedrinken is destijds zeer bevorderd door de aanprijzingen van den toenmaligen burgemeester van Amsterdam den heer Tulp, naar wien nog de Tulpstraat is genoemd. Deze burgervader was tevens een gevierd dokter en in die hoedanigheid nu achtte hij het zijn plicht bij zijn patiënten de thee aan te bevelen. Hij kreeg er den naam van theedokter door. Doch zijn raad vond ge hoor wat was er niet gemakkelijker, dan door het ruime gebruik van een heerlijken drank als thee zich een lang leven te winnen en bevrijdenis van kwalen en pijnen op den ouden dag De thee kreeg er den naam vrouwtjestabak door, terwijl de koffie met den naam van kakelwater werd aangeduid. Er was nog zoo’n theedokter, dat was dokter Bontekoe uit Alkmaar, die hofme- dicus was te Berlijn en daar zijn patiënten van nvijftig tot tweehonderd kop” thee per dag liet drinken. Hielp dat niet, dan had men nog niet genoeg thee gedronken of misschien ze ook niet goed bereid. Hij had er een boekje over geschreven Tractaat van het excellentste kruyt thé. En door dat boekje werd het gebruik van het heulsap nog meer bekend in Duitschland, zeer naar den zin van de Nederlandsche Oost-Indische com pagnie, die den schrijver eene flinke beloo- ning gaf en haren theeverkoop zeer zag toe nemen. Later zijn de Duitschers weer aan hun bier gegaan en hebben zij op hun beurt ons weer wllen wijsmaken, dat men met bier- drinken zijn leven verlengen kon. te krijgen te nemen. 45 cent hadden de jongens van het bedrag reeds versnoept en twee dubbeltjes had een er van in zijn mond onder zijn tong verstopt. 0. H. Cl. Een jongen te Amsterdam, die met z’n vader naar school moest, om met den onderwijzer te spreken over een straf, die het jongmensch had gekregen, is er van door gegaan. Sinds Vrijdag heeft men niets vau hem gehoord, De behandelde punten in de laatstgehouden raadsvergadering leveren geen stof tot het geven van een overzicht, uitgezonderd hét laatste punt. Het onderzoek van den geloofsbrief van den heer Dr. H. J. Slijper, benoemd lid van den Raad, had tot resultaat, dat de Raad metalgemeene stemmen besloot, den benoemde niet toe te laten als zijnde zijne functies van leeraar aan de Rijks-zuivelschool en der Rijks-landbouwwinterschool te Leeuwarden, onvereenigbaar met het lidmaatschap van den Raad. Reeds een paar weken geleden hoorde men mompelen over de gerezen bezwaren tegen de toelating en zijn wij wel ingelicht, dan hadden verschillende deskundigen reeds uit gemaakt, dat beide scholen vallen onder het middelbaar onderwijs en verbiedt art. 23/ der Gemeentewet dus de toelating van den benoemde. Wel was den heer Slijper door zijne supe rieuren toegestaan om de betrekking te aan vaarden, maar de Gemeentewet brengt een kink in den kabel. Oppervlakkig beoordeeld kan men moeielijk een grond vinden om een leeraar aan Rijks- vakscholen uit te sluiten als raadslid en valt het niet gemakkelijk, de billijkheid hiervan in te zien, maar waar de wet spreekt, hebben wij te berusten. De ambitie om lid van den Raad te worden is hier niet bijzonder groot, waarom wij ons gelukkig rekenden, dat de Raad met een flinke kracht versterkt zou worden. De beslissing is dus wel jammer, maar volgens de Gemeentewet kon niet anders gehandeld worden. Naar wij vernemen zal er geen hooger beroep worden ingesteld ‘en komen wij na goedkeuring van het raadsbesluit door Ged. Staten, dus eerstdaags weer te staan voor een nieuwe verkiezing. Bioscoop censuur. De Haagsche politie heeft de vertooning van de filmBokswedstrijd tusschen Johluson en Jeffries verboden. (N. Crt.J Gevaar van electrische leidingen. Zaterdagavond geraakte de monteur Berg man uit Haarlem, werkzaam op het em placement van de N. Z. Holl. Tramwegmij. te Rijnsburg, door het omvallen van een ladder, waarop hij stond, in aanraking met de electrische geleiding. Eén hand was ge heel verbrand en de man bewusteloos. Hij werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Hedenmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Zijn leven is nog altijd in gevaar. Hooge bloemenprijzen. Te Doonwerth zijn bij den verkoop van bloemen enz. op den huize vden Duno” hooge prijzen besteed. Vele vreemdelingen waren aanwezig. Behalve de kosten werd betaald o.m. voor twee oude stamfuchsia’s f88, voor twee acasia molucums f 73, voor een idem f 34 voor een cansius nobilis f 68, voor een koppel Oranje boomen f 145 oleander f35. Vele der groote kuipplanten werden aangekocht voor rekening van de tentoon- stellings-com missie te Dordrecht. Een paar brutaaltjes. Een paar blikslagers, de gebrs. M., hadden voor een der hotels te Scheveningen eenige reparation verricht aan blikwerk, ’t welk zij in plaats van op de gewone wijze met z/dak- mastiek” dichtsmeerden, volgens hun beweren een nieuwe uitvinding, waarvoor zij na af levering f 10 betaling vroegen. De hotelhouder, inziende beetgenomen te zijn, weigerde dit bedrag te betalen, waarop de kerels zeer brutaal begonnen op te treden. De politie, inmiddels gewaarschuwd, noodigde hen uit, mede te gaan naar het politiebureau, waar met de gerepareerde pannen een proef werd genomen. Daarbij bleek, dathetaange- brachtedakmastiek niet tegen de warmte bestand was, doch smolt en een ondragelijken stank verspreidde. Kogel in ’t hoofd. De zoon van den arbeider Wiffers te Valtbermond, die onlangs in het hoofd ge schoten werd, is nu uit het Ziekenhuis te Groningen terug, maar loopt nog altijd met den kogel in het hoofd. Deze zit n.l. zoo dicht op ’n slagader, dat men geen operatie durfde instellen om hem van zoo’n gevaar lijke plek te verwijderen. Door wegzakking van den kogel naar veiliger plaats moet een meei geschikte tijd voor worden. Boefjes. Toen een jongen van ongeveer zestien jaar Zaterdagmiddag te Haarlem uit het kostelooze zwembad kwam en zich wilde aankleeden, kwam hij tot de ontdekking, dat uit zijn jas een portemonnaie met negen gulden was ontvreemd. Een paar kleinere jongens, die even te voren in dit hokje hun slag hadden geslagen, wist hij op de Brouwersvaart aldaar te pakken en de portemonnaie weer terug operatie afgewacht Limb. Koer. Meikersen. Uit den boomgaard van Th. E. J. baron v. d. Feltz te Eist waren gisteren ter veiling aldaar reeds de eerste Meikersen aangevoerd, in hoeveelheid van 9 pond. De vruchten brachten 28 cts. per pond op. Ironie van het toeval. Bij de ravage op Dam en Damrak te Amsterdam laat het toeval weer eens zien hoe guitig het kan zijn. De Vijgendam is één woestenij van puin, alles is neergehaald alleen één huis staat nog fier overeind, en dat is juist een gevallen huis; het wissel kantoor van de Wed. van Eijk Zonen. N. v. d. D. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1